bijdrage schoolzwemmen blijkt moeilijk te innen >uccesvol Bethlehem Treecksangh erzetsherdenkingskruis oor drie Leusdenaren |eus■ler, tenant: iemeente bezint zich op andere betalingswijze Gemeente verhuurt pand aan HBO-V Provincie helpt tien jongeren aan werk Wilt u deze op 31 december zo invullen: De watermeter Doe de kaart 31 december, ingevuld op de bus. Er hoeft geen postzegel op. Accordeonclub zoekt leden (dat kan dan niemand beter!) Op 1 januari veranderen de watertarieven. Daarom moet op 31 december de stand van alle watermeters bekend zijn. Natuurlijk zijn de medewerkers van het gas- en waterbedrijf niet in staat zóveel meters op te nemen op één dag. Daarom wordt u verzocht even zélf de stand te noteren. DINSDAG 21 DECEMBER 1982 plaatselijk nieuws 5 an één onzer medewerkers) LEUSDEN Sinds het nieuwe schooljaar is begonnen oeten ouders voor elke keer dat hun kind met de school naar >t zwembad gaat f2,10 betalen. Deze bijdrage in de kosten in het zwemonderwijs moet door de school geïnd worden en Ier aan de gemeente worden overgemaakt. Het is gebleken it er op enkele scholen grote problemen zijn om de bijdrage nnen te krijgen. De gemeente is nu aan het onderzoeken of allicht een ander systeem van betalen de voorkeur verdient. Gedurende het vorige school- ar moet voor een kind dat vemonderwijs volgde slechts chtig cent per keer betaald orden. Deze tachtig cent dekte kosten van vervoer naar en in het zwembad. Het innen van tze tachtig cent leverde in de aktijk niet al te veel problemen voor de school, e tachtig cent werd in augustus an dit jaar ineens f 2,10, als ge volg van een eerder genomen besluit door de gemeenteraad. Aan het bedrag van (2,10 kwam men omdat de kosten van ver voer met drie dubbeltjes waren gestegen. Verder werd bepaald dat ouders, in tegenstelling tot vroeger, één gulden moesten be talen voor elke keer dat zoon of dochter naar het zwembad gaat voor het schoolzwemmen. De schoolraad voor het open baar onderwijs en de inmiddels opgeheven werkgroep onderwijs hebben zich nooit voorstander getoond van de maatregel die de gemeente nam. Meermalen werd gewezen op de problemen die zouden ontstaan als een relatief hoog bedrag betaald moest wor den voor het schoolzwemmen Inmiddels blijken er inderdaad problemen te zijn, waar het gaat om het innen van de bijdrage In een brief aan alle scholen en schoolbesturen heeft de ge meente gevraagd of de scholen zelf de gelden willen blijven in nen of dat het wellicht voorkeur verdient dat de zwembadstich ting het geld int Dit zou bijvoor beeld kunnen gebeuren door elk kind aan de kassa van het zwem bad f2,10 te laten betalen voor elke keer schoolzwemmen. Een LEUSDEN - Nu de donkere igen voor Kerstmis zijn aange- 'oken, valt er van het muzikale ont weer veel stemmigs te mel- )n. Aan het assortiment kerst- uziek werd dit iaar door het •usdense koor Treecksangh in nieuwtje toegevoegd. Diri- mt Steef van 't Slot snuffelde uit archieven het oratorium ethlehem" op. een stuk van de ïgelsman J H Maunder, en )erde dit ongeveer 5 kwartier irende werk uit in de Jozefkerk, gelopen donderdag, met ■eecksangh, een aantal solisten organist Pieter Leebeek. Deze Nscheiden herontdekking bleek )n dankbaar project voor een legenheid als deze; niet zozeer ri enige artistieke diepgang die ethlehemzou bezitten want ar schort het nogal eens aan. 3ze cantate laat zich omschrij- n als een kleurrijke, stellig aan- kkelijke potpourri van Victori ans variété, gospels, Christmas rols, filmmuziek, en Wagner. waarde schuilt dus niet zo- het artistieke aspect, eerder in de mate waarin een zeer bruikbaar, ybgtmar en effectief vehikel is )or het oproepen van een muzi- le kerstfeer. Het geeft een mu- Jraa/ commentaar op het kerst- ibeuren en tevens heeft het er bekende ..carols" verwerkt en de slothymne )or publiek meegezongen kan irden een zekere rituele waar- Men kan zich indenken dat h werk in hoge mate waarde- bg zal vinden bij een breed ibliekEn inderdaad had ■eecksangh niet te klagen over opkomst de Jozefkerk was zo oed als vol. Dit zo gul toegelopen publiek 'eft zich niet hoeven vervelen, &nt koor, solisten, organist en rigent hebben een alleszins re ndabele prestatie geleverd. uitvoering was zeker niet 9kkeloos, maar over het alge een was het klankbeeld fraai en I van toon en liepen ook de eer gecompliceerde gedeelten ij soepel. Er was hoorbaar op /kwerkt en ditproject" mag als f iccesvol worden samengevat. Aiccesvol was over het alge- een ook het aandeel der diver- solisten Enkelen daarvan de- iteerden, en dan moet natuur- lijk veel met de mantel der liefde bedekt worden, des te verheu gender was het daarom, dat Wil- ma Huurdeman de rol van de herdersjongen (waarmee het stuk ook nog eens begint) zo fraai en beheerst zong Het is niet niks om voor het eerst voor een zo talrijk publiek te zingen, en een compliment is hier op zijn plaats. Van de overige solisten viel Gert Hendriks op door zi/n sono re bas. Jan Huurdeman leverde ondanks de voor zijn stemtype hoge ligging van zi/n parti/, die resulteerde in wat minder ge slaagde topnoten, een goede prestatie; vooral m het begin overtuigde zijn mooie geluid. Ook Riet Wijnnands beschikt over welluidende vocale midde len, die zij in eenWiegelied" kon laten schitteren. Bij haar en Wil- ma Huurdeman was bovendien de uitspraak en voordracht van de Engelse tekst het best. Pieter Leebeek voorzag het geheel van een kleurrijk uitgeregistreerde orgelbegeleiding, terwijl de ge concentreerd werkende dirigent van 't Slot onverwachts ook nog even als vocale solist te horen was R. de W. Veel publiek bij het kerstconcert van Treecksangh LEUSDEN - Opnieuw hebben drie Leusdenaren het verzetsherdenkingskruis ontvangen Jongstleden ijdag spelde burgemeester mr. J. W M. Rademaker de bij de onderscheiding horende versierselen op bij heren K.F.E. Brouwer, R Veldhuizen en H.. Hoogerwaard. De drie heren ontvingen deze onderschei- ng voor het daadwerkelijk verzet dat zij gedurende de Tweede Wereldoorlog tegen de Duitse bezetter ibben geboden. Het verzetsherdenkingskruis werd ter gelegenheid van de 35ste herdenking van de bevrijding in 1980 gesteld. Eerder dit jaar kregen reeds enkele andere Leusdenaren de onderscheiding. De heren Brouwer, Veldhuizen en Hoogerwaard kregen de onderscheiding uitgereikt in het bijzi/n van >n aantal familieleden. De plechtigheid vond plaats in de raadszaal van het voormalige gemeentehuis, zmersveldseweg 2. In zijn toespraak tot de drie gedecoreerden haakte burgemeester Rademaker in op feit, dat het de laatste officiële gebeurtenis was, die in die raadszaal plaatsvond. kind dat geen geld bij zich heeft zou dan teruggestuurd kunnen worden. BELACHELIJK De schoolraad voor het open baar onderwijs, waarin ouders en leerkrachten zitting hebben, lie ten tijdens hun maandelijkse bij eenkomst duidelijk blijken de suggestie van de gemeentelijke belachelijk te vinden In de praktijk is het namenlijk onmogelijk een kind terug te stu ren, de leerkacht blijkt ook in dit geval verantwoordelijk voor het kind. Bovendien zou het er in het geval dat per keer betaald wordt aan de kassa op gaan lijken dat het schoolzwemmen facultatief is, een situatie die de leerkrach ten zeker niet prefereren. INSPECTIE Bovendien heeft de inspecteur voor het kleuter- en lager onder wijs er al op gewezen dat in het geval kinderen met meedoen aan het zwemonderwijs, ze anderon- derwijs binnen de school moeten volgen. Met zo'n situatie is niette leven, zo bleek donderdagavond tijdens de schoolraadvergade ring In kringen van Leusdense schoolhoofden is de suggestie gedaan dat invoering van een ..knipkaart" wellicht een oplos sing is waar het gaat om het innen van de gelden Ook hierbij blijft het nadeel dat het school zwemmen minof meer facultatief lijkt Schoolhoofden blijken er moeite mee te hebben dat ze wanbetalers of weigeraars onder de ouders moeten doorgeven aan de gemeente Een van de schoolhoofden in de schoolraad zei er weinig voor te voelen om als ..verklikker' op te treden. Het zelfde schoolhoofd verklaarde dat ook de onderwijsvakbond van mening is dat het niet tot de taak van een schoolhoofd be hoort om als kassier voor de gemeente op te treden. Als gevolg van de discussie gaat de schoolraad op korte termijn inventariseren hoe de problemen precies liggen op de openbare scholen in Leusden EERDER ZWEMMEN Tegelijk wordt dan onderzocht wat de scholen vinden van de suggestie om eerder te beginnen met het schoolzwemmen Op dit ogenblik krijgen leerlingen van de tweede, derde en vierde klas zwemonderwijs in de praktijk blijken kinderen op die leeftijd de zwemkunst al machtig te zijn Het verdient de voorkeur, aldus enkele'ledpn van hp schoolraad, om al direkt met leerlingen van de eerste klas te gaan zwemmen Een enkeling binnen de school raad is zelfs voorstander om al met de oudste kleuters naar het zwembad te gaan Bij de zwembond en bij andere gemeenten in het land is weinig bekend over de meest geschikte leeftijd voor het zwemonderwijs. Om deze reden gaat de school raad onderzoeken of er in Leus den wellicht duidelijke voorkeu ren bestaan. De schoolraad hoopt ook de scholen voor bij zonder onderwijs bij het te hou den onderzoek te betrekken. LEUSDEN Enige tijd gele den werd in de gemeente Leus den een accordeonclub opge richt. De vereniging zoekt nu le den die al enige tijd accordeon spelen of die dit instrument wil len gaan bespelen. Het ligt in de bedoeling op een vaste avond lessen te gaan ge ven. Dit kan gebeuren in groeps verband of individueel. De club die de naam muziekstukken. Nieuwe leden krijgen de be schikking over het repertoire dat bestaat uit ouderen moderne stukken, alsmede uiit een verza meling oefenstukken. Het lid maatschap van Melodia gaat zo ongeveer f 12,— per maand kos ten. ledereen die zeven jaar of ouder is en belangstelling voor het lidmaatschap heeft kan een briefje schrijven naar R. Drogt, Heggerank 39, 3831 WN Leus den. Per omgaande wordt dan een aanmeldingsformulier en een in formatiebulletin toegezonden. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De Hogere School voor Gezondheidszorg in Leusden heeft van de gemeente het pand aan Zwarteweg 16a (onderkomen van o.a. voorlich ting en financiën) voor een peri ode van twee jaar gehuurd. De school heeft daarbij een optie voor nog twee jaar genomen. Na de Kerstvakantie zal er al les worden gegeven in deze depen dance van de Hogere School voor Gezondheidszorg, waar dringend behoefte is gezien het ruimtegebrek in het hoofdge bouw aan de Larikslaan. Het pand is vrijgekomen in ver band met de ingebruikname van het nieuwe gemeentehuis. Het heeft aanvankelijk een jaar te koop gestaan UTRECHT De Provincie Utrecht heeft op de begroting voor 1983 een half miljoen gul den vrijgemaakt ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Pro vinciale staten hebben hiertoe besloten tijdens het deze week gehouden begrotingsdebat. Naarverwachtingzullen tien of iets meer jongeren met dit be drag voor een jaar aan werk kun nen worden geholpen. Hun komst is beslist niet bedoeld om vacatures binnen het provinciale apparaat te vervullen. In de peri ode van een jaar kunnen de be trokkenen ervaring opdoen en hun werk misschien combineren met een beroepsopleiding. Het procinciebestuur hoopt dat hun kansen op de arbeidsmarkt daardoor zullen stijgen en de jongeren een stimulans zullen krijgen te solliciteren naar een vaste baan in het bedrijfsleven of bij de overheid. Wie in de gemeente Leusden woont neemt 31 december zélf de watermeter op Meterstanden die vóór of na 31 decem ber zijn vastgesteld moet de D.G.A. omrekenen tot de vermoedelijke stand op Oudjaar. Hoe zorgvuldig ze dit ook doet, het blijft een raming. Verschaf u daarom zekerheid door zélf de stand op 31 december vast te stellen. Voor dat doel ontvangt u na 21 december van de D.G.A. deze kaart Hebt u een watermeter met wijzertjes dan tekent u in de cirkeltjes op de kaart alleen maar de stand van de zwarte wijzertjes. Bijvoorbeeld Heeft uw watermeter dit telwerk dan noteert u op de kaart alleen de cijfers die in de zwarte vierkantjes staan. Ook de nullen vooraan. De medewerkers van het gas- en waterbedrijf (die voor u dag en nacht de kranen openhouden) en van de D.G.A. danken u weer voor uw onmisbare hulp en wensen u mooie feestdagen. Voor inlichtingen kunt u bellen: 636524, 636528 en 636529.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5