Video Handboek HANDBOEK citaten-kalenders van Gerd de Ley Ie—sder krimt FREE LANCE MEDEWERKERS VOOR DE REDAKTIE Samenstelling: Bert Vos Redaktie Leusder Krant DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 boek en plaat ir -jié z- 'r •••-. i ksjtbifd ;y;r J« i, rjiids i Ijr.j ,t nu r dc i'ijm 'Sfv- .'-.t a, kOntoorb'tiKhar.dvl* i-. li.' C^IangriJkat,- •jani'iuiavr ni*, .'-Ti Jonkerf, Plskkt r - i ,"1 .<-• £<crr faiingtpidu wwifijuw. _V .'rv^c/i c il'fpoirvidtf ;iv>r e^'.regeZt,,vc>:r;4t« r «/i tf«*: prijsindicatie d^.-r kleuretippc )e maand december biedt voor de hebbers van boeken vaak onge- ide perspectieven. Vooral als fa- Ie, vrienden en bekenden er toe srgaan om met gulle hand boeken- nnen uit te delen. Wat te doen met boekenbonnen? We hebben In artikel te kust en te keur allerlei eken over uiteenlopende onder- rpen op een rijtje gezet. Toegege- een misschien wat vreemd alle- irtje, maar wellicht zit er voor u h een suprlse bij. ellenwljzer. In de eerste plaats - nu winterseizoen met rasse schreden lert - een boekje, dat veel hulp kan den bij het uitzoeken van een spel. ..Spellenwijzer" is een gids ,,voor iedereen die meer van spellen wil we ten." Een boekje, dat informatie geeft over meer dan 180 spellen, van oude klassieke familie-, doe en denk- tot de modernste elektronische spellen Een gids, die in samenwerking van de vier bekendste uitgevers van spellen tot stand kwam, onder redaktie van Leon Vié en Marianne Niederer. Een erg kleurige en informatieve gids, waarin in het kort elk spel wordt uitgelegd. Dat dit eigelijk wel iets uitgebreider had ge kund, is iets wat de één wel noodzake lijk en de ander overbodig vindt Bijna honderd zeventig bladzijden kleurige informaties op een rijtje. En dat voor een prijs van 2,50 En ook die prijs is eigenlijk een beetje uniek De G-plek (Het andere orgasme), door Alice Kahn Ladas, Beverly Whip ple en John D. Perry. Eerlijk gezegd dacht ik, dat we de periode van over vloedige schriftelijke sexuele voorlich ting en lessen zo langzamerhand al achter de rug hadden. Sinds het Hite rapport had ik tenminste geen enkele be hoefte meer om nog méér van dat fraais tot mij te nemen Toch bleek er nog een gat in de markt te zijn, dat nu is opge vuld met deze paperback „De G-plek". Nu ben ik niet van plan om diep in te gaan op dit verschijnsel en al die andere „nieuwe" ontdekkingen op het gebied van de sexuahteit, maar het moet me wel van het hart, dat uitgevers zo lang zamerhand eigenlijk beter hun tijd en geld kunnen besteden aan werkelijk zinnige lectuur Maar vooruit, wie des ondanks toch behoefte heeft om de G- plek bij de vrouw te ontdekken, tot gro tere sexuele vreugde, moet het boek dan toch maar gaan lezen. Vooral om dat andere vrouwen hun ervaringen vertellen en dat komt altijd weer aardig tegemoet aan ons voyeurisme, niet waar? (Uitgeverij De Kern te Baarn, pa perback, prijs 24,50). Marionetten maken, door Jos Lam- bregts Het aardige van uitgeverij Can- tecleer is, dat ze van alles doet om het ons zo gemakkelijk mogelijk te maken onze steeds overvloediger wordende vrije tijd door te komen. Wie ook maar iets van plan is te gaan doen uit liefheb berij of hobby, kan voor achtergrond informatie altijd in dit fonds terecht. Wie bijvoorbeeld ooit van plan was om ma rionetten te gaan maken om zelf een poppenspel te beginnen, doet er goed aan zich het boekje „Marionetten ma ken" aan te schaffen. De schrijfster geeft in haar duidelijke teksten op sim pele wijze aan, wat men moet doen om de marionetten te maken, maar ook hoe de gezichtsuitdrukkingen het best ge- gouden navelstreng. De bekende irijver Olaf J. de Landell vierde zijn entigste verjaardag in zijn geboorte- ats Cirebon op Java, samen met de cabaretiers Jos Brink en Frank nders. Dat verblijf in Indonesië resul- rde in een kleurig reisverhaal vol emoed en melancholie: „De gouden nelstreng", geïllustreerd met zestig kiekjes van Jos Brink. Een boek, l voor hen met een affiniteit met Indo- sië erg veel herkenbaars zal kunnen den. Maar ook informatief is „De jden navelstreng", een boek om is rustig te gaan lezen als men ooit plan is een vakantie in Indonesië ir te brengen. (Uitgave De Kern te irn, 102 bladzijden, prijs 27,50). geschiedenis van de markt- en aathandel, door Jac. van de Kar. Ei- nlijk is het een klein beetje volksver- kerij, die titel, want er had bij moeten an „in Amsterdam". In zijn voor- I lord erkent H. A. van Duinhoven, oud- ekteur van de Dienst van het Markt- zen te Amsterdam dat dan ook min of ler De geschiedenis van de markt- straathandel zoals Van de Kar die schreef, is de geschiedenis van die idel voornamelijk in Amsterdam Op !h natuurlijk geen enkel bezwaar te- vooral niet omdat het een kostelijk ekje is geworden met tal van histori- ie foto's, waarbij menige rechtgeaaf- Amsterdammer een extra warm ippend hart zal krijgen. Natuurlijk, it iedereen zal direkt geïnteresseerd in de geschiedenis van de Amster- mse markt en straathandel, maar het j schter wél een levendig stuk geschie- I nis over een zeer zeker bepalend on- J rdeel van de stad. Uit dat oogpunt :ien is het zonder meer een nostal- ch boekwerk voor Amsterdammers, al enige tijd hun leven „in den emde" doorbrengen(Uitgave smos-Amsterdam, paperback, 94 prijs 14,90 0 recepten voor 1 persoon, door da Meyer-Berkhout, Kijk, dat is nou ns een aardig idee een kookboekje )r vrijgezellen en andere eenlingen, vaak nogal wat problemen hebben t het klaarmaken van een verstandi- maaltijd voor zichzelf. Dit kookboek- 'oor één persoon biedt talrijke moge heden om op smakelijke wijze tot een i ipersoons-gerecht te komen, maar II de andere kant vraag ik me toch af, arom géén aandacht is besteed aan simpele huis-tuin- en keukengerech- en wél aan allerlei exotische ge- :hten zoals Andalusische kip of ge- (ken aubergines, om maar iets te amen. Kijk ik geloof graag dat een grilleerde banaan best smakelijk kan imaar als liefhebber van boerenkool it worst zal ik toch echt op zoek moe- Ben ik goed In de liefde? Een goede vraag, dat zoeken we op! Opzoeken? Is dat geen onzin? Nee hoor, niet volgens Mark Sharp Alan Rhan, die voor ons op papier hebben gezet hoe we het ant woord op die vraag snel en simpel kun nen verkrijgen. Het antwoord, aldus de ze heren, ligt in de palm van uw hand en die hebt u altijd bij de hand Mensen die nogal gevoelig zijn voor waarzeg gers. sterrenwichelaars, horoscopen en dergelijke, zullen vast niet na kunnen laten om zich ook dit aardige boekwerk je aan te schaffen. Als u bovendien nog een tikkeltje nieuwsgierig bent ook, zal niets u meer tegen kunnen houden Wat u dan in handen krijgt is een boek, waar in duidelijk staat aangegeven wat al die lijnen in uw handpalm te betekenen hebben voor onder meer uw liefdesle ven. Persoonlijk heb ik nogal moeten puzzelen om uit de wirwar van lijntjes in mijn handpalmen ook maar iets zinnigs te destilleren, maar met een beetje oe fening en wat smokkelwerk kom je uit eindelijk toch op het juiste antwoord terecht Het schijnt, dat al die handi ge lijntjes volgens wetenschappelijke research zijn vastgesteld en als u dat vertrouwen genoeg schenkt, moet u het zelf maar eens gaan proberen. (Uitga ve. Bigot Van Rossum. paperback, prijs 17,50). ten naar een ander kookboek en dan uit moeten rekenen, hoeveel ingrediënten ik nodig heb om na afloop niet met een halve pan vol te blijven zitten. Wat dat betreft schiet dit aardige boekje tekort en moet ik helaas de liefhebbers van boerenkool met worst en dergelijke smakelijke hapjes afraden alle hoop op dit éénpersoons-kookboekje te vestigen(uitgave Bigot Van Ros sum, te Baarn, paperback, prijs 16.50). Magie en mysterie met mathematiek, door Martin Gardner. Voer voor wiskun dige koppen en aanverwante wijsge ren! Wie plezier heeft in wiskundige puzzels, mathematische gooocheltrucs en dit soort op zich erg amusante za ken. zou tocfi eens het boekje „Magie en mystene met mathematiek" van Martin Gardner moeten kopen. Gardner, die ook wel de „hofnar van de wetenschap" wordt genoemd is een expert bij uitstek in de „ludieke wiskunde". Hij publiceer de een ware encyclopedie met spel letjes, verklaarde Einsteins moeilijke re lativiteitstheorie voor leken en kent de goochelliteratuur op z'n duimpje. In dit boek geeft hij in 115 hoofdstukken ruim 500 trucs met kaarten, munten, dobbel stenen, zakdoeken en dominostenen Ruim 500 trucs gebaseerd op wiskundi ge principes, die elke leek&owel op het gebied van de wiskunde als van het goochelen - in staat steflen om verbluf fende staaltjes van magie en helder ziendheid te laten zien Althans, dat zegt het boek. Ik ben op dit gebied een echte leek en heb dan ook met alle in spanning die ik kon opbrengen getracht om mijn familie te verbluffen met mijn pas verworven goochelkunst. Maar dat het mislukte kun je eigenlijk Martin Gardner niet verwijten. Ik ben noch voor goochelaar, noch voor wiskundige in de wieg gelegd en daar heb ik erg goed mee weten te leven (Meulenhoff/Lands- hoff, paperback, prijs 24,50) vaaie_katten. Wie denkt, dat katten rdige huisdieren zijn, zou wel eens be ogen uit kunnen komen bij het lezen n „Kwaaie katten" (Loeb, paperback- 14,50), waarin bekende schrijvers i arfijn uit de doeken doen, dat al dat zelige over katten een bijzonder Dt misverstand is. Poezen zijn - vol- ms de auteurs Saki, Fredric Brown, A. Frost, Bram Stoker, Théophile Gau- ir, Palmer Cox, Edgar Allan Poe, Tom Brown en Byron Ligget fataal, onop- ttend, moordlustig, dom, fanatiek, ver- delijk en nog hongerig ook. U bekijkt i v kat met heel andere ogen als u de atste bladzijden van dit boek tot u hebt inomen, maar nog meer zal het de iti-kattenliefhebber versterken in zijn itipathie realiseerd kunnen worden. Dat alles aan de hand van duidelijke tekeningen en talrijke kleurenfoto's. Een erg infor matief en instruktief boekje (Cante- cleer. paperback, prijs 19,50). Tulekantpatronen, door Henk Harde man. Voor de geïnteresseerde kant werkers verscheen bij Cantecleer een alleraardigst boek, waarin Henk Harde man historische tulekanten uit eigen verzameling in patronen op papier heeft gezet. En dat is een uitstekend idee, waardoor veel liefhebbers van kant klossen op simpele wijze aan nieuwe patronen kunnen komen, die bovendien nog klassiek zijn ook. Dat daarbij die historische patronen opnieuw voor het nageslacht zijn vastgelegd, is ook niet onbelangrijk. Veel tekst biedt het boek niet. Na enkele bladzijden over de beno digdheden en wat werkschema's vol gen de patronen, verdeeld in werkstuk ken en werkpatronen (in aparte kleur aangegeven). Elk patroon is in zwart wit gefotografeerd, zoals ze is gemaakt door Hardeman zelf en Rob Ciermans. De vijftig patronen zijn uitneembaar (Cantecleer, paperback groot formaat, prijs 28,50). Portret- en modeltekenen, door Wen- don Blake. In de serie tekenen als hob by verschenen twee nieuwe delen van Wendon Blake (tekst) en John Lawn en Uldis Klavins (werkstukken). De reeks Body building voor iedereen, door R de Boer Body building schijnt steeds meer „in" te worden. Zowel mannen als vrouwen werken zich in het zweet om hun lichaam een wat gespierder aan zien te geven U kunt dat op een sport school doen, in een fitness-centrum of gewoon bij u thuis. Daar is dit boek dan ook op gericht: body building-oefe ningen, die thuis gedaan kunnen wor den, die allemaal zijn getest op hun ef fectiviteit en veiligheid. Een gespierd boek, vol met instruktieve tekeningen, zodat vergissingen bijna zijn uitgeslo ten. (Uitgave. De Kern te Baarn. paper back, prijs 19.50) boeken.voor u besproken „Tekenen als hobby begon met „De beginselen van het tekenen" en „Land schapstekenen Wie graag tekent, maar nog niet helemaal de juiste werk wijze onder de knie heeft, problemen heeft met perspectief of materiaalkeu ze. kan heel wat uit deze uitermate in struktieve, aantrekkelijke tekenboeken leren. In verschillende fasen wordt de lezer wegwijs gemaakt ten aanzien van het onderwerp (modeltekenen of por tret-tekenen) en dat betekent, dat na verschillende oefeningen uiteindelijk het doel kan worden bereikt. Veel illustraties en korte verklarende teksten maken deze twee nieuwe delen uit de reeks tot een plezierig bezit voor hen, die zich de kunst van het tekenen meester willen maken. (Cantecleer, pa perback groot formaat), prijs per deel 18.90). Een knalrode kano, door Toon Fey Kanovaren in eigen land? Ja. waarom eigenlijk niet? De vaderlandse kanovaar der Toon Frey vertelt in zijn boekje „Een knalrode kano" hoe en waar dat op allerplezierigste wijze kan Kanova ren op de Linge, bij Schiermonnikoog, de Weerribben, de Biesbosch, in de provincie Utrecht, op De Grevelingen, de Roosendaalse Vliet, de Waal, het Wor- mer- en Jisperveld, Texel, Noord-Gro- ningen, de Slangenburgh en het Kam- pereiland Elke kanotocht wordt niet al leen uitgebreid beschreven, compleet met de te verwachten vergezichten en doorkijkjes, maar ook gecompleteerd met kaartjes, die de route aangeven. Een klein, makkelijk mee te nemen boekje voor de kanovaarder (Kosmos, Amsterdam, paperback, prijs 22,50). Je kunt het zo gek niet bedenken of er Is een kalender voor. Allerlei on derwerpen worden - al dan niet fan tasierijk - tot kalender verwerkt. Dag- week- en maandkalenders. Fraaie, duur uitgevoerde kalenders in kunstdruk, of eenvoudige op kringlooppapier. Je kunt je natuurlijk afvragen wat het nut is van een ka lender als je eigenlijk best kunt vol staan met zo'n handige stikker, die meestal gratis zijn en heel overzich telijke het jaar in één oogopslag prijs geeft. Maar dat lijkt voer voor psy chologen, dus daar zullen we ons maar niet In verdiepen. Kalenders behoren wellicht tot het rijk van de trendgevoellgen, zoals ook de cultus van de Bescheurkalender daartoe behoort. Vroeger had je ze natuurlijk ook, die kalenders met voor elke dag een blaadje, maar het waren meestal stichtelijke woorden die je elke dag tot je nam zonder de frivoliteit en de vindingrijkheid van de hedendaagse kalenderprodukten. Saaie kalenders eigenlijk. Eerder uit een soort traditie aan de muur gehangen dan uit een onbedwingbare behoefte. Tegenwoordig is dat dus allemaal an ders Sinds het grote succes van de Bescheurkalender zijn tal van andere kalendermakers op het idee gekomen, dat dit gat in de kalendermarkt opgevuld dient te worden. Vandaar, dat ik nu bla der in „Een gedachte per dag een scheurkalender, samengesteld door Gerd de Ley, de man, die al jaren bezig is met het verzamelen van citaten van anderen, zodat het verwerken ervan tot scheurkalender eigenlijk in één moeite doorging. „Een gedachte per dag" biedt de geïnteresseerde dag-scheur- der een keur aan opmerkingen, uitspra ken, citaten en literaire oprispingen van mensen, die we kennen en mensen waarvan ik althans nog nóóit heb ge hoord. Te beginnen met Erica de Jong op 1 januari 1983 en eindigend met Leopold Flam op 1 januari 1984. En daar zitten altijd nog 365 dagen tussen Kortom: voor de echte liefhebbers, dat spreekt. (Uitgave Loeb Amsterdam, prijs 16.50) Dat Gerd de Ley niet zijn citatentroe- ven via één uitgeverij uitspeelt, moge blijken uit het feit, dat hij voor Bigot Van Rossum te Baarn een andersoorti ge kalender samenstelde de „Liefde - kalender en agenda voor 1983" Een week-kalender. die je om kunt slaan. Te duur om te scheuren eigenlijk. Naast citaten over de liefde van allerlei (al dan niet bekende prominenten) is er per week een bladzijde ingeruimd voor een dat uitgebreidere bespiegeling over de liefde. Bladzijden, die voor het overgro te deel zijn volgeschreven door de sa mensteller. Veelal gedichten, geïllu streerd door Anke van Vulpen, als ik me niet vergis een Amersfoortse tekena- res. Nou ben ik niet direkt kapot van die poezie, maar ik kan me voorstellen dat er mensen zijn, die het allemaal geweldig vinden. Gedichten als: „Mijn vingers bezingen je huid, door trillen de geheimen van het gespan nen vel, doorkerven glooiingen, nau welijks hoorbaar proef Ik je stem. En vergaan in elkaar o ik lach en hoor je doorheen je wimperstiltes o mijn gloedgolvende meeuw." Eigenlijk kan ik me niet voorstellen, dat je week In week uit dit soort gezwijmel kunt verdragen, maar aan de andere kant begrijp Ik, dat de jeugdigen on der ons nog steeds gedichten schrij ven aan hun geliefde en voor wie daar toch wat moeite mee heeft kan met deze kalender prima uit de voe ten (prijs 12,50). V. '983 OPTELRAAMPJE VOOR GELIEFDEN jt lonkende lenden mijn wenkgraag bekken je woekerende bloem ml)n lockcnde tong |c zwijgende lippen Uil llflll Zo langzamerhand kun je zeggen, dat video de super-8-fllm aan het ver dringen Is en dat betekent, dat een handboek over het gebruik van video (recorder èn camera) een gat In de markt opvult naast de talrijke video bladen die de laatste jaren zijn ver schenen en waarin ook het nodige wordt geschreven over het werken met video in de hulskamer of als je een portable hebt, op lokatle. Nog niet zo lang geleden verscheen de Nederlandse vertaling (bewerking) van het Britse „The complete hand book of video" van David Owen Mark Dunton bij uitgeverij Rostrum: Video Handboek. De vertaling was in handen van J. G. van Doorn, A. Rom- mers en H. Buys. Ten aanzien van de juridische aspekten (auteursrechten e.d.) droeg mr. J. Arnold zijn steentje bij. Ik moet zeggen, dat het een opmer kelijk compleet handboek is, waar de oprechte video-amateur veel plezier mee kan beleven. Want het beperkt zich niet tot het opsommen van de mo gelijkheden wat betreft de systemen, maar gaat ook vrij uitvoerig in op de gebruikte technieken, de verschillende bandsoorten, het opheffen van fouten en de verzorgen van de recorder Het handboek verschaft korte, maar vol doende informatie ten aanzien van Be- tamax, VHS. Video 2000 en U matic- systemen, vertelt de mogelijkheden van het gebruik van accessoires en gaat dieper in op andere systemen, zoals beeldplaat, interactieve videosystemen en de toekomst van de video De tech niek komt aan de orde in de hoofdstuk ken over de werking van de televisie, de kleurentelevisie-systemen (PAL, Se- cam en NYSC) de antennes, viewdata en teletekst, projectie-televisie, kabel en satelliettelevisie en toekomstbeel den. Een apart hoofdstuk is gewijd aan de camera's, de werking van de camera en hoe je er mee om moet gaan. En dan: er mee werken. Het hand boek trekt een belangrijk deel van de ruimte uit voor alle aspekten van een video-produktie op huiskamerniveau: produktie, regie, teksten, geluid, monta ge. etc. Speciale effecten, animatie, kortom alle mogelijkheden die 'n video- recorderen -camera bieden komen aan de orde. Afgesloten wordt met een hoofdstuk, waarin allerlei ideeën voor een video programma worden aangedragen, tot het maken van een sex-film toe Verder wordt dan nog enige aandacht ge schonken aan andere video-toepas- singsmogelijkheden. videospellen, de computer en videokunst. Voor hen. die alles willen weten en onthouden is er nog een lijst van begrip pen uit de video-wereld, waardoor het mogelijk wordt een specificatie bij een bepaald apparaat ook te begrijpen Compleet met een verklarende woor denlijst van woorden, die in het boek zijn gebruikt. Een lijst met namen en adressen van fabrikanten, importeurs, leveranciers van software (banden) al dan niet bespeeld, opbergsystemen, professionele diensten en tijdschriften is altijd handig, evenals een register, dat het „Video Handboek" afsluit. Zo'n 225 bladzijden compacte vi deo-Informatie, het is niet niks. Men kan er heel wat wijzer van worden. Niet alleen als je van plan bent om een recorder of camera aan te schaf fen, maar ook nadien. Jammer Is ei genlijk, en daar moet men rekening mee houden, dat de ontwikkeling van de video-recorders tamelijk snel gaat. Niet zozeer wat betreft het tota le concept (hieraan kan maar weinig meer echt verbetered worden), maar wel ten aanzien van de snufjes. De modellen volgen elkaar in snel tem po op, zodat de bezitter van het „Vi deo Handboek" er goed aan doet, om de in dit boek verstrekte Informatie over verschillende merken en mo dellen te vergelijken met folders van fabrikanten. Een voorbeeld: bij het bespreken van het Video 2000-sys- teem wordt uitgegaan van de model len tot de 2022, terwijl nu alweer de modellen 2023, 2024 en de 2025 (met stereogeluid) op de markt zijn ver schenen. Maar dit laatste verandert verder weinig of niets aan de waarde, die dit video handboek nog ettelijke jaren voor de video-gebruiker kan hebben. Bert Vos „Video Handboek", door David Owen en Mark Dunton, 1982. Uitgave: Ros trum bv te Haarlem, paperback, groot formaat, 224 blz. rijk geïllustreerd, f 39,90 In verband mei het vertrek van enkele medewerkers zoekt de redaktie van de Leusder Krant enige De berichtgeving in de Leusderkrant wordt deels verzorgd door enkele redakteuren in vaste dienst en voor een ander deel door free-lance medewerkers. De medewerkers worden betaald naar gelang het aantal regels dat zij leveren. Daarnaast ontvangen zij een onkostenvergoeding. Het werk kan een aardige bijverdienste opleveren. Wij zoeken mensen, die voor ons met enthousiasme vergaderingen en andere bijeenkomsten en gebeurtenissen willen bezoeken om daar verslag van te doen. Men moet bereid zijn om regelmatig 's avonds en af en toe in de weekends voor de krant op pad te gaan. Onze redaktionele medewerkers moeten de beschikking hebben over telefoon en een schrijfmachine. Men moet in staat zijn foutloos Nederlands te schrijven. Ervaring in soortgelijk werk wordt op prijs gesteld, maar is niet noodzakelijk. Nadere inlichtingen verstrekt Bertien Engelkens, buroredaktrice, via telefoonnummer 941495. Sollicitaties richten aan: Postbus 11, 3830 AA Leusden, t.a.v. Marnix Kreyns. David Owen Marlt 0 union VIDEO PRAKTIJK EN TECHNIEK VAN HIT MCtf T VEELZIJDIGE VISUELE SYSTEEM

Leusder Krant | 1982 | | pagina 13