Familie Van den Hengel ruim 150 jaar eigenaar van boerenhofstede Roozendaal /an boerenbedrijf is al lang geen sprake meer, maar toch ,,27 jaar geleden begon de gemeente mijn land te plunderen" Als het spek geen tegel dik was, stond je gewoon voor aap bij je buren" ROOZENDAAL DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 reportage oor Frits van Breda) LEUSDEN - „Ik heb de laatste 27 jaar vijf verschillende burgemeesters eegemaakt, ik heb vijf verschillende taxateurs aan de deur gehad en ik heb f keer land moeten verkopen voor de uitbreiding van Leusden. Dan weet je el dat je aan de galg hangt" aldus de huidige bewoner van boerenhofstede eozendaal, Reinier van den Hengel. Wie uit deze woorden de conclusie zou ekken dat de nu 72-jarige Reinier een verbitterd man is, heeft het mis. De heer in den Hengel en zijn vrouw vormen een opgewekt paar, dat nog altijd de ibeurtenissen in Leusden op de voet volgt. Wel gaat het Reinier van den sngel nog altijd aan het hart dat hij de laatste man is die het boerenbedrijf >eft uitgeoefend op en om de boerenhofstede aan de Hamersveldseweg. De in de Hengels kwamen al ruim 150 jaar geleden in het bezit van wat toender- d één van de grootste boerenbedrijven in Hamersveld was. Voor de somma van .275,- kwam de boerenhof ede in het bezit van de fami- Van den Hengel. Dit be- ag moest betaald worden goede zilveren geldspe- ën, naar den cours van deze ig" zo staat in het koopcon- ict van 17 oktober 1823 te zen. Wat de overgrootvader n Reinier, Teunis van den ngel precies in zijn bezit jeeg staat vanzelfsprekend ik omschreven in de koop- I te. Het ging om „een Boe- n Hofstede genaamd groot Dsendaal, ook welgenaamd Dsenburg, bestaande in: in woonhuis gemerkt Num- er 133 - Bakhuis, Twee Ber- n, Twee Schuuren en zulks at de Bouw en Weilanden, isschen en Houtgewas hen en opgaande Boo- en." De omvang van het nd werd omschreven als 3 'Bunders, vierentachtig eden en achtendertig Ellen f 28 morgen oude maat), legen aan de Zwartesteeg, in weerszijden van de Ha- ersveldscheweg". TTERSCHOTEN Tegelijk met de aankoop van de ilstede kwam ook nog een wat rder gelegen gebied in handen ,n Teunis van den Hengel. Het ig om „5 bunders, tien roeden, gentig ellen, of zes morgen luw- en weiland aan de oostzi|de in de Hamersveldscheweg" Dit bied stond 150 jaar geleden be- md als ..Bitterschoten". Weinig jnsen die op dit ogenblik aan de kenlaan wonen zullen weten dat in huis op het grondgebied van litterschoten" staat. Globaal ge in besloeg het stuk land van die iam de hele hedendaagse Eiken- in en de onmiddellijke omgeving larvan. Teunis van den Hengel, die in !23 eigenaar werd van de Hofste- Rosendaal. kocht het geheel in Geertje Gerritse Kaas, de laat- i weduwe van Willem Tolboom. AADSEL Ook voor de huidige eigenaar n de boerenhofstede is het een adsel waarom de naam van de ifstede gespeld wordt als „Roo- mdaal". In de koopacte van 150 ir geleden werd uitdrukkelijk ge roken over „Rosendaal of Ro- senburg". Vast staat in ieder geval dat grootvader Dorus van den Hen gel na de dood van zijn vader eige naar werd van ..Roozendaal". de naam die later werd gebruikt als naam voor een gehele Leusdense woonwijk. Het land dat tot de boerenhofste de behoorde was veel groter dan de huidige wijk Roozendaal. Glo baal gezien liep het land van het huidige eetcafé ..Hakhorst" fof bij na het eind van de Beaufortweg in de richting van Amersfoort. „VILLA KIKVORST" De huidige bewoners van Roo zendaal weten nog veel te vertel len uit de tijd dat hun familie In bezit kwam van de hofstede. Hoe oud de boerderij zelf is weten ze echter niet. Vast staat dat het In 1823 al om een oude boerderij ging. Schattingen over de ouder dom van de hofstede gaan tot ruim 250 jaar. In de tijd dat een Van den Hen gel de eigenaar werd van de hof stede was Hamersveld (de oude naam van Leusden-centrum) niet veel meer dan een vlekje op de landkaart. Roozendaal stond midden In het dorp. aan de Hamersveld scheweg. Aan de overkant ston den geen hulzen. Wel stonden er een eind het land In een paar „ar beiderswoninkjes" waarvan er één de naam „Villa Klkvorst" droeg. Een wat overdreven beti teling voor een krotje, dat zijn naam te danken had aan het feit dat het rondom de „Villa" erg nat en drassig was. Tussen Roozendaal en de R.K. kerk stond 150 jaar geleden slechts één boerderij Deze boerderi| „Klein Rossenberg", is ook nu nog aan de Hamersveldseweg te vin den. Tussen Roozendaal en de kruising met de Asschatterweg hebben altijd wel wat woningen gestaan. In éên van de wonin gen, het pand waar op dit ogen blik de schoolarts in is gehuis vest, woonde Rootselaar, de wa genmaker. Op de hoek van de As- schatterstraat. zoals de Van de Hengels de Asschatterweg konse- kwent noemen, woonde sinds mensenheugenis een smid. Naast de smid, ongeveer waar nu een restaurant gevestigd is, woonde de familie Tymensen die daar een ca fé had. In een kleine ruimte bij het café konden de bewoners' van Ha mersveld boodschappen doen. De familie Tymensen verkocht name lijk ook levensmiddelen en andere TOL Voor het huis van de smid stond een tol. ledereen die van buiten Ha mersveld het dorp in wilde moest een paar cent betalen. Dit geld werd dan weer aangewend voor het onderhoud van wegen. Reinier van den Hengel weet nog goed dat de gemeente één man in dienst had die voor dit onderhoud moest zorgen. Een zekere Reinier Osna- brugge had tot taak de wegen in Hamersveld in goede staat te hou den. Voor dit doel had hij een fiets en een schop ter beschikking. Op zijn fiets reed hij het dorp rond, werd er ergens paardepoep aange troffen, dan stapte Reinier van zijn ilets en verwijderde de ongerech tigheid van de straat. De Duitse bezetting heeft een eind gemaakt aan de Hamersveld- se tol, de familie Tolboom woont echter nog steeds op de plek waar de tol zich bevond. SCHOOL VERWARREND ANDERE TIJD verhaal. Om zijn bewering kracht bi| te zetten vertelt Reinier dat het in Hamersveld haast een vanzelf sprekende zaak was dat de „biest" naar Evert de bakker ging. De „biest", de eerste „melk" die een koe geeft nadat zij gekalfd heeft, ging naar de bakker omdat hij met de biest de lekkerste beschuit kon maken. Alleen met „biest" kreeg je fijne, luchtige en brosse beschuit, zo wil het verhaal. SLACHTEN Ook de slacht verliep vroeger wel wat anders dan heden ten dage. Als een boer slachtte dan leefde de hele omgeving mee. een borreltje werd namelijk al snel genuttigd als een boer bezig was met de slacht. Het slachten gebeurde meestal door de schoenmaker. Waarom dat zo was weet ook Reinier van den Hengel niet te vertellen. Vroeger verrichtte schoenmaker Willem Westerhuis de slacht in Hamers veld. Als Reinier beschrijft hoe dat in zijn werk ging dan blijkt het een heel ritueel geweest te zijn waar aan aardig wat drank te pas kwam. Het slachtoffer in kwestie moest een flinke zeug zijn Een zeug on der de 500 600 pond telde eigen lijk met mee. „Het spek moest min stens een tegel breed zijn," zo ver klaarde mevrouw Van den Hengel, daarbij wijzend naar de fraaie te gels rond de schouw in de woonka mer van haar boerderij. „Als het spek geen tegel dik was, stond je Al was Hamersveld erg klein, een school waar Reinier van den Hengel met zijn leeftijdgenoten naar toe kon was er wel. Alle Ha- mersveldse jongens en meisjes konden voor het volgen van onder wijs naar het schooltje, dat zich be vond aan het begin van de huidige schoolsteeg bosjes. Reinier van den Hengel weet van „horen zeggen" dat de school in de mobilisatietijd van 1914-19818 ook een duidelijke sociale functie had. Hamersveldse gezinnen waren in die tijd erg groot. Gezinnen met 10 of 12 kinderen waren beslist geen uitzondering. De kinderen van de „arme mensen" kregen in 14/' 18 op school voedsel uitgereikt in de vorm van zogenaamd „regerings- spek en bruine bonen". Ook nu nog val het veel Leusdenaren op dat er In hun dorp veel mensen wonen met de naam Van den Hengel. Bij de naam Van den Hengel zal altijd precies verteld moeten worden om welke Van den Hangel het precies gaat. In het Hamersveld van rond 1920 was het niet an ders, zo weet de bewoner van Roozendaal te vertellen. Vroeger maakte men dan ook altijd ge bruik van bijnamen. De eigenaar van de boerenhofstede, de vader van Reinier van den Hengel, heette „Toon van Roozendaal". Verder kende men „Evert de Bakker" die zijn bedrijf uitoefen de In een bakkerij die zich be vond op een plaats zo ongeveer tussen de huidige Rabobank op de Blezenkamp en de snackbar „de Swartesteegh". Een kleinzoon van „Evert de Bakker" houdt zich nog altijd met het bakkersvak bezig In zijn bedrijf In de Hamershof, een an dere kleinzoon Is In Leusden ge vestigd als slijter. Naast Evert de Bakker, stond op de plaats van de huidige Rabobank op de Biezenkamp een boerderij „De Swartesteegh". De eigenaar werd „Manus van de Zwarte- steegh" genoemd, zijn echte naam was. hoe kan het anders. Van den Hengel. De kleinzoon van Ma nus is eigenaar van de snackbar die een paar meter verderop staat. Om het verhaal helemaal compleet te maken moeten we vermelden dat er rond het kruispunt Hamers- veldseweg-Asschatterweg nog een Van de Hengel woonde. Het was de smid. die dan ook Jan de Smid werd genoemd. - Hel echtpaar Van den Hengel voor de fraaie schouw „Het ging toendertijd allemaal wel wat anders dan tegenwoordig" zo verzucht Reinier Van den Hegel „De mensen leefden veel meer met elkaar mee" zo vervolgt hij zijn gewoon voor aap bij je buren," vult Reinier zijn vrouw aan De slacht begon vaak 's morgens vroeg. Willem Westerhuis ver scheen op het erf, hij moest tenslot te de doodssteek verrichten. Was dat gebeurd dan werd het bloed opgevangen in een grote pan om er later bloedworst van te maken. Was de zeug dood dan werd het eerste borreltje vastgepakt. De zeug werd vervolgens op een lad der die tegen de boerderij stond gehesen en opengesneden. Met wilgentenen werd vervolgens de hele zaak vastgezet Als dit karwei geklaard was werd de volgende reeks borrels genuttigd De volgen de dag werd de zeug „afgehakt" hetgeen betekent dat het beest in stukken werden gesneden die later weer verder bewerkt werden Zo werd de ham bij voorbeeld eerst 14 dagen in de pekel gelegd, alvorens hij gerookt werd 's Avonds kwa men vervolgens de buren op be zoek om de „spek te priezen", in goed Nederlands „spek te prijzen". O, wee de boer die niet kon aanto nen dat het spek een tegel dik was. hij stond te schande voor de hele buurt. Na de slacht brak er voor de boe rin een drukke tijd aan. Zij moest de worsten maken. „De metworst ging in de dunne darm en de meelworst of leverworst ging in de dikke darm," legt mevrouw Van den Hen gel uit. Zij voegt er direkt aan toe dat die worsten veel beter smaak ten dan de huidige worsten die in plastic verpakt zijn. OORLOGSJAREN Hofstede Roozendaal is de oor logsjaren 1940-1945 vrijwel onge schonden doorgekomen In 1939 huisden er in en om de boerderij zo n 60/70 man Nederlandse mili tairen, die in Hamersveld waren om hun deel van de waterlinie te verde digen In 1940 kreeg Roozendaal Duitse militairen in gekwartierd. In 1945 bood de hofstede gastvrijheid aan evacuees. „Het was heel ge woon als we met een man of dertig aan tafel zaten in die tijd," aldus Reinier van den Hengel, die er aan toevoegt dat dat niets bijzonders was omdat het beeld bij andere boeren in Hamersveld precies het zelfde was Wel had Reinier in de oorlogsja ren een persoonlijk probleem De vrouw waar hij zijn oog op had laten vallen was een dochter van Van Burgstede, de eigenaar van de boerderij ,,'t Kwaaie Gat" in Stou- tenburg. Omdat de Duitsers een avondklok hadden ingesteld was het niet mogelijk om gewoon over de weg naar Sloutenburg te gaan als het werk op de boerderij er op zat. Menigmaal is Reinier in die tijd dwars door de weilanden naar zijn a s. vrouw geslopen. GEPLUNDERD „27 jaar geleden begon de ge meente mijn land te plunderen." al dus Reinier van den Hengel, die geen goede herinneringen bewaart aan de tijd die daarop volgde. 27 jaar geleden had de gemeente grond nodig van Van den Hengel om wat bouwplannen te kunnen realiseren. Op het land van Roo zendaal kwamen voor die tijd goed kope huizen te staan. De rij huizen werd de Wiggeruslaan. in feite de eerste uitbreiding van Hamersveld sinds tientallen laren. Vijf burgemeesters en vi|f taxa teurs zijn bij Reinier van den Hen gel en zijn vrouw op bezoek ge weest om te onderhandelen over grondaankoop. Uiteindelijk ver kocht Reinier zelfs zijn boerderij aan de gemeente in 1967 Waarom de gemeente hofstede Roozendaal nodig had weet Reinier heden ten dage nog niet. Wel was er allerlei gerucht maar daar wil Van den Hengel niet over praten liever. De boerderij werd echter niet afgebro ken Reinier kreeg grond aangebo den om er een bungalow op te zet ten Later bedachten de plannen makers bij de gemeente zich weer en concludeerden dat op de plaats waar de bungalow zou komen de Asschatterweg zou moeten uit monden op de Hamersveldseweg Zonder dat Reinier en zijn vrouw de boerenhofstede uit zijn geweest kon hij zijn eigen woning weer te rugkopen Dat terugkopen gebeur de in 1970 „Ze hadden me echter wel goed beet." aldus Van den Hengel, „in 1967 verkocht ik mijn grond van zes gulden per meter, drie jaar later was ik 65 gulden kwijt voor dezellde grond." POLITIEK Het heeft een haar gescheeld of Reinier van den Hengel had nog In de Leusdense gemeente raad gezeten. In 1947 of 1948. zo precies weet Reinier het niet meer, werd hij In de raad geko zen. De PvdA kwam een aantal stemmen tekort om een man of vrouw in de raad te krijgen. Meester Hendriks, de toenmali ge voorzitter van de KVP, vond dit laatste erg sneu voor de so cialisten. De KVP voorzitter overtuigde Reinier van de nood zaak om zijn plaats in de raad af te staan aan een socialistische kandidaat. In de politiek is Reinier verder niet direkt actief geweest, zijn „staat van dienst" voor wat betreft andere maatschappelijke functies is echter ronduit indrukwekkend. Reinier van den Hengel is 26 jaar secretaris/penningmeester ge- weeest van de „Fok- en controle vereniging Leusden e o Pas twee laar geleden is de heer Van den Hengel gestopt met het voorzitter schap van de ABTB, waarvan hij 28 jaar deel heeft uitgemaakt van het bestuur. Vorig jaar is Reinier van den Hengel gestopt met het medebe sturen van het waterschap „De Heiligenbergerbeek". Het lijstje is echter nog lang niet compleet 22 jaar zat Van den Hengel in de raad van toezicht van de coöperatieve handelsvereniging Leusden", 25 jaar zat hij in het bestuur van de lagere landbouwschool „Hoog land" en 30 jaar in het bestuur van de „Onderlinge Brandverzeke ring". Op dit ogenblik is de heer Van den Hengel nog voorzitter van Geertrudeshof, de instantie die een aantal bejaardenwoningen be heert. Dit voorzitterschap ven/uit de heer Van den Hengel ovengens al weer vijf jaar, na eerst 5 jaar als gewoon lid in het bestuur gezeten te hebben NIETS VERANDERD Alhoewel niet precies bekend is hoe oud de boerenhofstede van Van den Hengel is. weet men wel dat het uiterlijk van de boerderij niet erg vaak veranderd is De laatste ingrijpende verbouwing schijnt in 1864 te hebben plaatsgevonden. Ook het interieur lijkt niet erg veel aan veranderingen onderhevig ge weest te zijn Rond de fraaie goed- gepoetste schouw, waarop de vrouw des huizes overigens toch nog wat vingerafdrukken ontwaart, bevinden zich een paar fraaie te geltableaus Naast de schouw staat een geweer dat ook al lang in het bezit van de familie is. „Ge schoten mag er echter niet meer worden." zegt Reinier met een treurige stem. Sinds hij geen lande rijen meer heeft is het hem niet meer toegestaan te |agen. Een opmerkelijk detail van de Roozendaal mag niet achterwe ge blijven in dit verhaal, zo meent de huidige eigenaar van de hofstede. In tegenstelling met de meeste andere boerderijen In Leusden staat het „voorhuls" van de hofstede naar de weg toe gekeerd. De meeste andere boerderijen In Leusden zijn zo gesitueerd dat ze met het voor huis gericht zijn naar het land. Een verklaring voor dit feit heeft Reinier wel, maar hij moet toege ven dat hij de wetenschap van zijn vader heeft, die het op zijn beurt weer had gehoord van zijn grootvader. In de achttiende eeuw stond de boerderij wel de gelijk met de achterkant naar de weg, alleen de Hamersveldse weg liep toen achter de boerderij langs In plaats van zoals nu, voorlangs. ,Hel spek moet minstens één tegel breed zijn' De Hofstede Roozendaal aan de Hamersveldseweg

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5