,,De kersttijd is een leuke periode voor het bloemwerk' |,De dieren zijn het moeilijkst, maar |:e beginnen steeds beter te lijken" MARGA HILHORST, BLOEMISTE De vrouw in haar beroep (25) ')e kerstgroepen van klei van Tonnie Bult DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 plaatselijk nieuws verschillende stijlen in de kerk bouw, Romaans, Gotiek, Renais sance, Barok, om een inzicht te krij gen hóé diverse soorten bloem werk aan te passen aan een betref fend bouwwerk. Dat leren aanpassen hield ook verband met het vervaardigen van bruidsbloemwerk, dat zo veel mo gelijk in overeenstemming moest zijn met de persoonlijkheid van de bruid en het genre van haar bruids japon. Als belangrijk vak bij de opleiding voor bloemist kreeg Marga Hilhorst kleurenleer. ..Alle natuurkleuren gebruiken", licht ze toe, ,,en daar weer andere tinten van maken. Je hebt'primaire kleuren, en krijgt se- kundaire kleuren door vermenging. Daaruit kun je afleiden welke kleu ren in de bloemsierkunst bij elkaar passen. Soms bestellen mensen wel eens iets, en dan probeer je te zeggen: ,,Doe dat niet? Rose en oranje bloemen zijn lelijk bij elkaar. Het is voor ons een belangrijke taak om te adviseren. Sommige mensen weten precies wat ze wil len, en dat probeer je dan natuurlijk zo na te streven. We hebben veel geleerd over al lerlei plantenziekten en ongedierte, en de bestrijding daarvan We kre gen ook administratieve vakken als boekhouden en ekonomie. En na tuurlijk veel praktijklessen bloem sierkunst: bruidsboeketten, grafar rangementen, plantenbakjes, cor sages maken enz. Als het mate riaal daarvoor nam je zelf mee, want het was de bedoeling, dat je dat zélf bij elkaar zocht. Ook kwa men we in aanraking met diverse soorten aardewerk. Hoe dat ge maakt werd. We gingen bijvoor beeld naar Mobach. Ook over de glas- en de kaarsenbereiding kre gen we het een en ander te horen." MIDDENSTANDSDIPLOMA Nadat Marga voor haar landelijk vakdiploma was geslaagd, begon ze in Amersfoort aan haar midden standsdiploma. Eén jaar twee avonden in de week. Naar verhou ding vond ze dat een veel saaiere studie, maar voor het bedrijf was het heel belangrijk. Om de boek houding zelfstandig te kunnen doen had ze niet voldoende aan het boekhouden, dat ze bij de vakoplei ding in Utrecht had onderwezen gekregen. Haar man, die een vak- genchte opleiding aan de middel bare tuinbouwschool heeft ge volgd, en die vele uren per week in de weer is met de bevoorrading, heeft daar geen tijd voor. Boven dien is er de laatste twee jaar heel veel veranderd in het bedrijf. Hield de familie Hilhorst zich vroeger meer bezig met kweken, tegen woordig is alles toegelegd op de verkoop van bloemen en planten zowel binnen als buiten. Vooral het tuincentrum is erg veel uitgebreid. Het meeste werk in het tuincen trum, evenals de markten, wordt door Marga's man gedaan Daar is toch veel werk, dat voor een vrouw te zwaar is. Marga ziet zichzelf nou ook niet in de vrachtwagen rondrij den. En dót is daar toch voor nodig! (Maar je weet nooit!). „Ik kon kiezen of delen," zegt Marga Hilhorst. ,,Öf me helemaal niet met de zaak bemoeien, óf er in groeien, en dié bezigheden op me nemen die fk kon waar maken. Nóu, helemaal alleen in het huis houden bezig zijn, dat zou op den duur minder aantrekkelijk zijn, vooral nu de kinderen (acht en vier jaar) naar school zijn Als baby van drie, vier weken gingen ze trou wens al mee naar de zaak. Ze groeiden er mee op, en worden er erg zelfstandig van. Vier middagen werk ik in het be drijf, en één dag thuis in het kan toor. Dat is vaste prik. 's Morgens zorg ik voor de bestellingen van bloemwerk Bruidswerk is altijd 's morgens De bloemstukken voor een opening van een zaal zijn ook aan tijd gebonden. De ochtenden zijn wat variabeler wat het werk be treft. Ik doe de boekhouding, zorg dat de rekeningen naar de klanten komen, behandel telefonische be stellingen. Het is heel belangrijk, dat de administratie goed wordt bij gehouden, en ik kan makkelijk het werk in huis laten liggen. Mijn man kón geen ander werk laten liggen: nu bijvoorbeeld is hij weer steeds op pad voor kerstbomen. Om leuke bomen te krijgen tegen een redelij ke prijs. De hele week zou ik niet voor de zaak kunnen werken. Je moet de kinderen toch ook met allerlei din getjes kunnen helpen Ik wil de kin deren bijvoorbeeld ook huiswerk begeleiding kunnen geven, en eens een spelletje met ze doen." BRUIDSWERK Het meest aantrekkelijke werk in de bloemsierkunst vindt Marga Hil horst het bruidswerk. Dat vindt ze ontzettend leuk om te doen. Ze kan haar fantasie z'n gang laten gaan Ze lacht vrolijk, als ze zegt: „Soms belt de aanstaande echtgenoot op, want zijn vrouw mag niet weten hoe het bruidsboeket er uit ziet. Soms belt de bruid me later op, en be schrijft haar japon, omdat haar aan staande man niet mag weten wat ze op de trouwdag precies zal dra gen. Maar meer en meer gebeurt het, dat de bruidsparen alles samen uit zoeken. In die bruidsboeketten is veel verandering gekomen Voor mensen, die veertig jaar getrouwd zijn, daarvoor willen de kinderen nog wel es een hele bos anjers met veel linten eraan bestellen. Maar tegenwoordig heb je gewoon heel fijne, kleine handboeketjes. Daar krijg je geen pijn in je handen van Over het algemeen moeten we de apartere bloemen bestellen. Daar is ook altijd aan te komen. Het door Anco Mali hele jaar door. Diverse soorten or chideetjes, lelietjes van dalen en zovoorts. Ook wordt er steeds meer gewerkt met bladmaterialen. Ik heb zelfs wel es kaktusjes ver werkt. De echte boeketjes met een roos en lelietjes van dalen worden minder gevraagd Ook de klant krijgt steeds meer fantasie. We krij gen ook wel es opdracht om zalen te versieren. Of er is een bruids paar, dat een receptie geeft, en dat de ontvangstzaal ook versierd wil hebben. Die kennis heb je toch wèl nodig!" KERSTTIJD Marga Hilhorst vindt de Kersttijd een leuke periode voor het bloem werk. Het is een paar weken kei hard werken. De kleinere stukjes worden ingekocht De meer exclu sieve stukken worden zelf ge maakt. „Snel zit je daar weer helemaal in, en gaat het eigenlijk vanzelf", zegt ze. ,,De grotere stukken maak ik in bepaalde kleuren op. Er is een vrij grote categorie mensen, die iets moois zoekt. Niet zo'n geval met een kaars, een kersttak en een Spaanse peper er in gestoken. We verwerken van alles in die Kerst stukken, kombineren met allerlei bloemen met allerlei kerstmateria len." „Zelf houd ik veel van groene planten", zegt Marga. En inder daad, ze heeft in haar huiskamer erg veel groene planten staan, die er, hoe kan het anders, stralend uitzien, 's Zomers zet ik ook wel es zo'n rode boerenbegonia neer, en maak een klein vensterbankje met bloeiende geraniums. Zomerbloemen vind ik erg leuk. Ik pluk ze zelf graag in mijn tuin. Van de vaste zomerplanten. Ik ben erg gek op delphinium, aconitum, trol- Iius enzovoorts, tn ik noud van ro zen, zowel in de zomer als in de winter. Elke week maak ik iets leuks voor op de ronde tafel." ,,Het onderhoud van de planten in het tuincentrum wie zorgt daar voor, en is dat niet een tijdrovend karwei?" „Het onderhoud doen we met z'n allen, die daar lopen," aldus Marga. „Eén maal per week wordt de hele kas doorgewerkt. Op ongedierte bekeken, want zit er iets in de ene plant, dan zit het in een wip ook in de andere. Het klimaat in de kas is optimaal voor de doorsnee plant. Ja, je moet natuurlijk op de planten letten. Bij begonia's, dat er geen schimmel in komt Bij andere plan ten moet je bedacht zijn op luis en spint. Het water geven gaat met een slang met een grote douche kop er aan. Bij sommige planten giet je het water voorzichtig langs de potten. Bij andere komt het weer niet zo nauw. Azalea's moeten ge dompeld worden. Je zorgt er met z'n allen voor, dat de planten er netjes bij staan Op het tuincentrum idem dito De onkruidbestrijding geschiedt daar door middel van spuiten. Daar heb ik niet zo mee te maken. Het tuincentrum is niet zo zeer mijn richting. WETEN WAT MEN KOOPT De mensen willen tegenwoordig weten wat ze kopen, hoe een plant heet. hoe je 'm moet verzorgen. Ze willen dingen opzoeken in boeken Het is erg leuk om het werk samen te doen. Je kunt samen over de problemen praten, en naar oplos singen zoeken Wel is het zo, dat we niet altijd wat kunnen plannen, want heel vaak komt er tóch weer iets tussen. We leven soms wat im pulsief. Ons leven is echt op de zaak geconcentreerd. Mijn keuken Is soms net ook een binderij. Ziet er takjes-en blaadjesachtig uit, met overal draad en tangetjes. Soms neem ik het materiaal 's avonds mee, en dan maak ik het stukje 's morgens vroeg op." Tijdens de lange winteravon den haal ik mijn talen op. Frans lioofdzakel(|k. Met naar platen luisteren, en boeken lezen. En ook daar heb ik veel plezier in!" De boekenkast met de verschillende kerstgroepen. neer je de oven open doet" Na dit „bis cuit bakken", kan zo'n groep klaar zijn Glazuren maakt de kerstgroep minder kwetsbaar Het glazuren kan op drie verschillende manieren Kleurloos mat glazuren, kleurloos glanzend glazuren en met een opglazuur. Dat laatste wil zeggen, je beschildert de klei met gla zuur. Vaak wanneer Tonnie een groep volledig glazuurt, smeert zij de handjes en het gezicht van de figuurtjes met was in, zodat daar geen glazuur op komt. Dat geeft een heel fijn effect „Ik vind zelf dat ik er nog lang niet ben. Langza merhand wil ik overgaan tot wat ab stractere figuren Toch ben ik lang niet ontevreden Vorig jaar heb ik een expo sitie gezien van Maria Houtzager, die kerstgroepen uit allerlei landen verza meld heeft, en ik was echt niet ontevre den over mijn eigen kerstgroepen". NIET ALLEEN KERSTGROE PEN In augustus begint Tonnie met haar kerstgroepen en in ianuari ruimt ze alles op In de overige maanden maakt zij weer andere dingen. Er staan niet zo veel andere stukken in deze kersttijd, maar wat er staat is bijzonder leuk. Han gende Hollie Hobbie-poppetjes, zitten de schattige figuurtjes met zijden bloe metjes in de hand. Op bestelling maakt zij verder wel eens een Abraham of Sa rah Sinds kort heeft Tonnie op de bega ne grond haar werkkamer Voorheen werkte zij op de slaapkamer, maar men sen die weieens wilden komen kijken moesten toen het hele huis door De ruimte is nu ook geschikt om eens een ander te laten werken met klei Tonnie zou het liefste diverse mensen de gele genheid willen geven regelmatig bij haar te komen kleien, maar daar is de werkruimte weer te klein voor Samen met haar kan nog één persoon aan de werktafel zitten „Ik vind het zalig om alleen te werken maar de sfeer met meerdere mensen is gewoon gezelliger. Het liefst zou ik een grotere ruimte willen hebben waar men sen, wanneer ze zin hebben, gewoon kunnen komen werken. Nu staat mijn huis ook open voor mensen die eens willen komen kijken of wat willen kleien, maar dat kan alleen maar in beperkte mate. Ik heb ook geen geheimen Ik ben zelf zo enthousiast, waarom zou ik mijn kennis voor mezelf houden. Bij Latent Talent heb ik een cursus kerstgroepen maken gegeven. Dat was zo leuk. Mensen zijn vreselijk enthousiast. Zelfs mensen die nog nooit klei in hun handen gehad hebben". Uiteraard staat er leder jaar bij Tonnie een eigen kerstgroep. De kerstgroep is voor een oude boom stronk geplaatst. Twee kaarsen staan voor de groep en boven de kerstgroep hangen twee kerstballen die flonkeren door het licht van de kaarsen. De sfeer die van deze kerst groep uitgaat maakt bij het gezin Bult andere kerstversleringen, zoals een kerstboom, overbodig. door Tea Middelkoop LEUSDEN - Doordat ze met kweker-bloemist Ton Hilhorst uwde is Marga Hilhorst bloemiste geworden. Na haar trou- n ging ze weg bij het kantoor van raadgevend Ingenieurs- j ro DHV, waar ze tot dan toe had gewerkt, en ging ze meer en ;er meewerken in de zaak van haar man. Vijf jaar geleden aide ze haar vakdiploma bloemsierkunst op de vakschool Utrecht, waar ze twee jaar lang één dag in de week naar ging. Het was twee jaar hard werken, maar ze vond het heel interessant. Ze moest de Latijnse namen van de planten en bloemen kennen. Hield zich bezig met alles wat voor het maken en verkopen van bloem werk noodzakelijk is. Daar zat ook kennis over de meest voorkomen de tuinplanten bij. Ze kreeg les over APART „De eerste kerstgroep was heel knul- Ik weet nooit hoe een kerstgroep er uiteindelijk uit komt te zien -EUSDEN - „Als iedereen in bikini ligt, begin ik aan mijn Jrstgroepen te denken". nnie Bult maakt kerstgroepen van kiel. In haar werkkamer, 'i tevens als logeerkamer dienst doet, heeft zij de weken jor Kerst planken van een boekenkast vol staan met ver- gaan". De vraag naar kerstgroepen is een terugkeren verschijnsel. De prijs is zeker niet evenredig aan de arbeidsu ren die Tonnie aan zo'n groep besteedt, maar dat is voor haar niet belangrijk. Deze hobby trekt haar aan ook omdat het een zeldzame hobby is. Ongeveer vijf uur is Tonnie met zo'n groep bezig. De groep waar zij nu de laatste hand aan legt, is in opdracht en zal meer tijd kosten omdat het een speciale techniek vereist. De figuren van deze groep heb ben namelijk kleding van textiel die in vloeibare klei is gedoopt Tijdens het bakken verbrandt de textiel maar de structuur van het textiel blijft zichtbaar GLAZUREN „Ik weet nooit hoe een kerstgroep er uiteindelijk uit komt te zien. In eerste instantie bepaalt de kleur van de klei hoe een kerstgroep eruit gaat zien, maar het geinige is dat wanneer je met verschillende temperaturen werkt het iedere keer weer een verrassing is wan- schillende kerstgroepen. Die verschillen zijn vooral te zien aan de kleur van de klei en de kleur van het glazuur. De groepen zelf zijn ook verschillend maar wanneer je ergens een kerstgroep van Tonnie aan zou treffen dan zou ie deze negen van de tien keer herkennen door de eigen stijl. Tonnie: „Ik heb langzamerhand een eigen stijl opgebouwd. Zoals je kunt zien werk ik met plakjes klei. Twee ver schillende kleuren klei die met de hand vermengd zijn, geven weer een heel ander effekt dan één soort klei. De kerstgroep bestaat meestal uit drie zit tende en drfe staande figuren. Maria, Jozef, de drie koningen en een herder. De os en de ezel zijn altijd aanwezig en eventueel wat schapen. De dieren zijn het moeilijkst maar zij beginnen steeds beter op te lijken". Voordat Tonnie met klei is gaan werken heeft zij cursussen in textiele werkvormen gedaan in Amersfoort waarna keramiek volgde. Na twee jaar les te hebben gekregen in keramiek ging zij zelf handenarbeidles geven op school. Over die vier jaar' handen arbeidles op de Valleischool is zij nog steeds vreselijk enthousiast Zij kon zelf bepalen wat zij met de kinderen ging doen. Voor Leusden 1200 had zij dan ook met de hele school een ma quette gemaakt van Leusden, 1200 jaar geleden Door het overlijden van burgemees- Ier Van der Post is deze maquette he laas nooit in zijn geheel tentoongesteld Bij een pottenbakster in Leusden volg de zij inmiddels weer een cursus en thuis was zij ook altijd aan het „priege len" Toen Tonnie op een gegeven mo ment thuis met de bekende brooddeeg figuren bezig was dacht zij: „Potverdo rie, is hetzelfde niet te doen met klei Dat is veel mooier". Het liep tegen Kerst en het eerste idee was een eigen kerst groep te maken. lig, maar ik zal hem nooit weg doen. In maart 1981vier maanden later was er een tentoonstelling van „Leusden aar dig vaardig" in boerderij de Hakhorst. Ik had onder andere een paar kerstgroep jes gemaakt en de mensen waren erg enthousiast. De kerstgroepen werden allemaal verkocht, in maart notabene' Het is natuurlijk wel iets aparts, want in de winter kun je vaak alleen gietvormen kopen. Ik heb verder wel eens op een bradene gestaan en een keer per jaar sta ik op de kunstmarkt Dit om een beetje uit de onkosten te komen Vorig jaar heb ik een expositie in de Hakhorst gehouden. Ik werk weieens in opdracht maar zo'n expositie is heel iets anders Dan moet je zoveel exemplaren klaar hebben voor de expositie, daar zit vnj veel druk achter. Zo'n expositie geeft je wel een stimulans om er mee door te

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7