„Bloemen rond nieuwjaar" en werk van Jacob Nieweg Keramische plastieken en porseleinen kommen Nieuwjaars receptie Gevarieerd programma bij Kindercarrousel Eerste commissie vergadering in nieuwe gemeentehuis Nieuwjaars receptie Gouden Klon -iiuuaagen in museum Flehite bruggink IN HET KAPELHUIS NCVB-avond tuinarchitektuur veenendaal :v< Kijk op kunst Binnenkort te Amerongen (Rijksstraatweg) rondweg west 244 telefoon 08385-16280 b.g.g. 03434-3094 Het stilleven neemt bij Jacob Nieweg een heel eigen plaats in Hij heeft een onorthodoxe wijze van fruitkomposities neerleggen. Hij legt de vruchten vaak op een rij neer, laat ook op een schaal de ene vrucht de andere nauwelijks overlappen en beschaduwen. Alsof hij eerbied had voor elke individuele vrucht. Wéér zijn voorkeur voor ritmi sche ordening verradend Een stilleven met aardappelen uit 1930 is heel sym metrisch gecomponeerd bloemetjes in het midden, twee flesjes aan weerszij den, en spruitende aardappelen jn het gelid er omheen. Ook de kweekperen bijvoorbeeld tonen zijn neiging om elke LEUSDEN - De NCVB, afdeling Centrum, houdt maandag 10 ja nuari haar maandelijkse bijeen komst in het Dienstencentrum. De avond begint om 19.45 uur. Voor de pauze worden de jaarverslagen bekend gemaakt en zullen er enkele huishoudelij ke mededelingen volgen. Daarna zal mevrouw Zortland uit Zeist de geschiedenis van de Hernhutters vertellen met dia- en klankbeeld. LEUSDEN - Verpleeghuis Lisidu- nahof houdt maandag 3 januari een nieuwjaarsbijeenkomst. Vrijwillige medewerkers, familieleden en ande re betrokkenen worden hartelijk wel kom geheten op deze nieuwjaarsre-1 ceptie die om 10.00 uur begint op de Bavoortseweg 99. LEUSDEN - Dinsdagmiddag hebben de Leusdense jongeren verenigingen de Kindercarrou sel weer aan het draalen gezet. Drie middagen lang konden de kinderen zich In De Til, Blljhof, 't Claeverenblad of de sportzaal vermaken met (sport)spelletjes. knutselen, handenarbeid, films en een kindervoorstelling. Ook dit jaar namen vele Leusdenaar- tjes deel aan deze aktlvlteiten. Meneerke Peerke uit Maastricht verzorgde dinsdagmiddaq twee voorstellingen in De Til. Naar „Het (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De eerste commis sievergadering in het nieuwe ge meentehuis zal er één zijn van de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening". Deze wordt op dinsdag 4 januari aanstaande gehouden in de com missiekamer van het gemeente huis, 't Erf 1Onder aanvoering van wethouder Jan Wagenaar (VVD) worstelt men zich door de navol gende agenda: 1. Opening 2. Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders 3. Verslag van 30 november 1982. 4 Mededelingen 5 Versnelling Claeverenblad - Wildenburg. - Algemeen besluit tot ver koop vrije sector-kavels (langs de Hamersveldseweg). 6 Stand van zaken verkopen plan Munnikhove-Bosveld. - premiekoop - 2 onder één kap - vrije sector 7. (Ontwerp-bestemmingsplan) 't Ruige Velt. 8. Verkoop gemeentelijke ge bouwen (gemeentewerf plus oude gemeentehuis) aan Bloemendal Beheer B.V. te Leusden. 9 Verhuur pand Zwarteweg 14 aan Hogere School voor Ge zondheidszorg te Leusden. 10. Onderkeldering gemeente huis. 11. Voorbereidingsbesluiten; - gemeentewerf plus oude gemeentehuis - Claeverenblad-Wildenburg - Rossenberg - Groenhouten - Omgeving boerderij. Mun- nikhove 12. Geluidwerende maatregelen ,,De Korf" 13. Vestiging tijdelijke gemeente werf 14 Overzicht standpunten Struc tuurschema Militaire Terrei nen - ontwerp-bestemmings plan Den Treek (Leusderhei- de). 14a Sociaal-culturele accommo- evr datie Leusden-Zuid. 15. Rondvraag. 16. Sluiting. LEUSDEN/CENTRUM - De Leusdense carnavalsvereniging de Gouden Klomp houdt op maandag 3 januari vanaf 21 00 uur in café de Swartesteegh aan de Zwarteweg haar Nieuwjaarsbijeenkomst Vooraf drinken de Gouden Klom- pers zich moed in op de receptie van burgemeester en wethouders van Leusden in het nieuwe ge meentehuis (19.30 tot 21.30 uur) om daarna met aanhang ,,naar Ap- pie te gaan" ook niet waar hij geïnspireerd is door Van Gogh. Maar nergens is het ook somber, zelfs niet waar hij alleen brui nen hanteert. Het meest nog hanteert hij kleur in zijn bloeiende boomgaard en zijn schilderingen van irissen en crocus- sen. Toch is zijn werk kleurgevoelig te noemen In de gehoorzaal valt het accent op Jacob Niewegs schilderwerk. In de andere zaal wordt het gehele mid dengedeelte fiks in beslag genomen door de donkerrose, lichtblauwe en witgetlnte fraaie droogbloemcompo sities van Quinto Damen. Daar moet je je bewust van afsluiten om van Jacob Niewegs schilderwerk te kun nen genieten. In zijn geheel een ten toonstelling, die alleszins de moeite waard Is. AMERSFOORT - "Bloemen rond nieuwjaar" kunt u in Museum Flehite zien tot en met zondag 9 januari. Van de Amersf. Quinto Damen zijn in diverse zalen van hèt museum, ge- kombineerd met mooie kelims, voor namelijk droogbloemencomposities tentoongesteld. Bezoekers van Mu seum Flehite kunnen op donderdag 30 december en dinsdag 4 en woens dag 5 januari méédoen aan gezellige doemiddagen in het museum. Onder Damens leiding kunnen ze zélf krea- tlef met bloemen bezig gaan. Aan vang 14.00 uur. Tevens is in Museum Flehite tot en met zondag 30 januari een tentoonstel ling van het werk van de Amersfoortse kunstschilder Jacob Nieweg (1877- 1955) te zien. In verband met de gewijzigde ope ningsuren tijdens en rond de feestda gen volgt hier het volledige lijstje Nor maal: van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; op zaterdag en zondag van 14 00 tot 17.00 uur, Op maandag gesloten. Afwijkend: op vrijdag 31 december van 10.00 tot 14 00 uur Op zondag 1 januari is het museum gesloten en op 3 januari ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. Een interessant man, Jacob Nie weg. Een schildertekenaar, die zowel het terrein van het portret als van land schap en stilleven op een gedegen ma nier beheerste. Een man, die geboren in 1877 in Hoogebeintum, als gymna siast al graag tekende. Die tekenles nam bij een lerares van een meisjes- school, omdat er op zijn school geen tekenles werd gegeven Die in zijn stu dententijd een kursus volgde over het zien van beeldende kunst bij H. P Bremmer, de man, die zijn kunstzinnig leidsman zou worden. vrucht afzonderlijk tot zijn recht te doen komen. Zonder dat het nadrukkelijk en daardoor kinderlijk is Zijn coloriet is doorgaans stemmig, afgetoond Toch warm in zijn tere kleur- stellingvNergens is het echt juichend, Jacob Nieweg rondde zijn theologie studie af met een promotie, was vanaf 1905 predikant in Ter Apel en Winsum en hield in 1914 zijn laatste preek in Spankeren, om zijn kunstenaarsroe ping te gaan volgen. Hij vestigde zich, met financiële steun van zijn schoonou ders, in Bloemendaal, en kwam in 1919 met zijn gezin naar Amersfoort, waar hij tot zijn dood in 1955 woonde. Hij was ook een goed portretschilder, die door zijn gedetailleerde kijk geen problemen met de anatomie had Een getekend zelfportret uit 1923 is bewo gen en gevoelig. De olieverven uit 1936 en 1955 zijn gladder geschilderd, tonen de ouder en stiller wordende mens. In één der vitrines ligt een tekening in zwart krijt van een harmonicaspeler, getekend vanuit een royaal gebaar. Knap zijn ook zijn portretten van diverse Amersfoortse figuren, die hij in hun ei gen typering wist weer te geven Een warm menselijk trekje wordt geleverd door de in een vitrine liggende figuurte keningetjes van grapjes, die hij in huiselijke kring, op enveloppen gete kend, vooral aan zijn vrouw toebedacht. AMERSFOORT - Keramische plastieken, gouaches, tekeningen en porseleinen kommen zijn tot en met dinsdag 18 januari te zien In het Ka pelhuls Krankeledenstraat 11. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Tijdens de feest dagen is het Kapelhuls gesloten. hotel der kinderen" konden de kin deren niet alleen kijken en luiste- i ren, ze mochten ook meespelen en samen met Meneer Peerke op ont- dekkingsreis gaan Tekenfilms werden die middag in Blijhof ver toond. Gisteren (woensdag) waren er in 't Claeverenblad voorde klein sten allerlei leuke spelletjes te doen. Wie daar geen zin in had, ging knutselen met diverse mate rialen. Voor de iets ouderen waren er sportspeljetjes georganiseerd in de sportzaal De 9- tot en met 12- jarigen speelde een .levende bin go" in De Til. Op een kaartje moes ten de cijfers van 1 tot en met 6 - door elkaar ingevuld worden Met twee dobbelstenen werd gegooid en degenen die een van die ge- gooide cijfers bovenaan hun lijstje I hadden staan, moesten een op- j dracht vervullen Dat was o a. blik lopen en van een afstand een bier viltje in een cirkel gooien Geen ge makkelijke opgave was dat en de viltjes vlogen regelmatig alle kan ten op. De groep die won, mocht het cijfer doorstrepen, de anderen moesten het getal weer onderaan hun lijstje zetten. Wie het eei^t alle cijfers had doorgestreept, mocht i zich de winnaar noemen. Vandaag was het alweer de laatste carrouseldag. Wederom waren de organisatoren er in ge slaagd voor drie leeftijdsgroe pen een afwisselend programma samen te stellen. De ragfijne porseleinen kommen met de hand gedraaid, en voorzien van een uitgesneden dekoratie, zijn van de hand van Beate Nieuwenburg. Ze heeft zoutglazuur toegepast op dit porselein, dat uitmunt door ambachtelijk vak vrouwschap, en gevoel voor fraaie ver houding en zuivere lijn. De kleur van hel porselein is zacht De combinatie van dit uitermate rustige en beheerste werk van Beate Nieuwenburg met het fanta sierijke, uitbundige werk van Heidi Daa- men vind ik in dit geval minder ge slaagd. De combinatie valt ten nadele van het eerstgenoemde werk uit, dat haast industrieel fabrieksmatig over komt in het strijdgewoel van Heidi Daamens punkers en skateboarders, Heidi Daamen is met de trend mee gegaan, en heeft 'als zovelen het oog laten vallen op de punkjongeren. Ze beeldt ze keramisch in vele verschij ningsvormen uit. Met poezen, honden, ratten, kikkers, een rugzak op, met kale schoenen. In heldere kleuren met vele speelse decoraties, Ze heeft zich uiter aard uitgeleefd op het punkhaar, de oorbellen en de kleding. Bij sommige punksters zijn kleding en toegevoegd diertje op eendere wijze gestippeld. In een enkel geval zijn de ogen open ga ten, die het gezichtje een maskerachtig effekt geven. Afgezien hiervan zijn Heidi Daamens punkfiguren weer corpulente mensjes met verkorte ledematen en gladde witte clownegezichtjes. Dit type is haar lijf- werk geworden. Naast de punk(st)ers is Heidi Daa men in de weer met schommelen, zwemmen, skaten, zitten op, rijden op en zweven op. De skateboarders zijn uitstekend getypeerd. Vooral de bewe ging van degene die zo lekker door zijn knieën zakt om de plank vaart te geven, is prima getroffen. Werr ugk< iricht in de inse< wee: vech nvul irgen igera adsv mee tvlie schi sulir jn. D i zijn. Gen id da her hete rba< /er hi vervi pged >este emet rug? oesti Bov loot estui »nn< uurt ergr< itrai uurl s, m et ge istd jestt alen Vrij legt rsul enai Onj in elez oon onk. Zweven laat ze op honden en op vis sen. Er is op de verdieping van het Ka pelhuis een schitterende hangvis te zien. De jongen in visarmen heeft iets Japans. Veel van Heidi's plastiekjes lij ken geïnspireerd te zijn door Precolum biaans aardewerk, Kretenzische graf- keramiek. Op leuv en 's eslo itsla ebri oms Heel mooi zijn de onder bomen schommelende meisjes Er is een ge prononceerde donker gekleurde glim mend geglazuurde boven, en een stille re wat minder uitgelaten versie bene den te zien. Op dezelfde thema's toont de kera miste mooie gouaches en tekenin gen. Ze geven even zo vele herken bare situaties, waarmee kinderen en hun moeders, dieren en hun verzor gers dagelijks bezig zijn. Vooral de gouaches hebben Iets heel door wrochts. Zijn kunst is rustig en evenwichtig te noemen Heeft het karakter van de be schouwende vredelievende mens, die gelukkig kan zijn om de schoonheid der dingen. Zijn kunst getuigt van een eigen belevingswereld, Jacob Nieweg heeft oog voor het detail zonder iri extremen te vervallen. Zijn gezicht op de Place de la Concorde is gedetailleerd getekend in olieverf, met heel veel mensfiguur tjes, auto's, een sproeiende fontein. Zijn spoorwegovergang Laag Soeren uit 1943 geeft vele spoortechnische details weer.'Zijn schilderij uit 1950 van de Hu- go de Grootlaan toont een wijds verfijnd geschilderd landschap, gedetailleerd in zijn aangifte van boomblaadjes. Toch is hij geen fijnschilder, en ook geen naïef Dat hij een voorkeur heeft voor de sereniteit, die vallende sneeuw kan hebben, is niet verwonderlijk. Uit 1929 dateert een heel blond, heel innig ge stemd gezicht op de Onze Lieve Vrou wetoren in de sneeuw.' Dezelfde geest ademen het hofje Armen de Poth in de sneeuw uit 1928, en de Utrechtseweg uit 1942. Haast eerbiedig heeft hij de vallende sneeuw gestippeld. De kadans van de stippeltechniek spreekt hem aan, zonder dat je kunt zeggen, dat hij deze modieus toepaste. Een aantal tekeningen en schilderijen leende zich daartoe. Zoals hij zich ook liet inspireren door Van Goghs bewo genheid en diens driftige toets, getuige zijn doeken van huize Nieweg aan de Utrechtseweg en de bloeiende tuin in Bloemendaal Er is geen sprake van navolging, meer van een eigen interpre tatie. Bij Bruggink wandelen in het modeltuinenpark is gratis ideeën opdoen! Ontwerp en aanleg. Onderhoudswerk, sierbestratingen, ontwerpen voor doe-het-

Leusder Krant | 1982 | | pagina 10