oorlopig geen, later wel jeugd- en ingerenwerk in „De Woelige Hoek „Tweede keus" Bouwfonds boerde goed in Leusden danks bezwaren omwonenden houdt college vast aan plan lefsdea* hront mnfe Ruim 240 premiewoningen gingen vlot van de hand 99 Geen krant ontvangen? iNDERDAG 30 DECEMBER 1982 plaatselijk nieuws 3 een onzer verslagge- SDEN/ZUID - Het colle- burgemeester en wet- rs blijft van mening, |t voormalige schoolge- „De Woelige Hoek" ook zal moeten dienen accommodatie voor en jongerenwerk in len-Zuid. Ondanks de ren van de omwonen- 3aar tegen, wil het colle- it jeugd- en jongeren- och opnemen in de ver- ngsplannen voor „De ge Hoek". Voorlopig wil chter alleen voor ande- ;iaal-culturele aktivitei- in het gebouw gebruik i. Via de verder af te n bestemmingsplan- dure bestaat er dan belanghebbenden vol le gelegenheid om be rt tegen jeugd- en jon- werk kenbaar te maken, ent het college. lankelijk nieuwsblad Ie gemeente Leusden. hijnt elke dinsdag en ;rdag. antwoordelijke aktie: i Vos mx Kreijns (pl. verv.) aktie: ;ien Engelkens par van Loo. kopij en ad- i i vering r enties: r Tiet dinsdagnum- tot uiterlijk maan- middag 12.00 uur, r het donderdag- rfnmer tot uiterlijk nsdagmiddag 12.00 liaktetie en admini- tie: Kantoor Leusder nt, Rozendaallaan 9, sden-Centrum. Op kdagen geopend van )0 tot 12.00 uur en 13.30 tot 17.00 uur. ®chten bezorging: abonnee dient u de |ht voor dinsdag- of derdagavond 18.00 te hebben ontvan- ®i. Is dat niet het geval, (m dan kontakt op onze hoofdagent be ing (dinsdag en don- dag tussen 18.30 en >0 uur), tel 033- i691 Bij geen gehoor t u kontakt op nemen |t onze' inspekteur be ing, overdag 03420- 41, toestel 44. estellen foto's: meeste in de Leusder nt gepubliceerde fo- kunt u nabestellen ;t„ uitzondering van hief- en historische 3's), bij vooruitbeta- j van 5,- per exem- ar (formaat 13 x 18 op giro: 871441 BDU b.v. te Barne- d, met duidelijke ver- Iding van gewenste o, aantal, nummer krant, pagina waar de foto werd ge- atst. U kunt ook kon- t betalen op ons kan- r, Rozendaallaan 9, isden/Centrum. geveer drie tot vier ken na betaling ont- ïgt u de gewenste fo- s thuis. Aldus blijkt uit een voorstel van het college, dat eind januari aan de orde moet komen in de raadsver gadering. Hel betreft de verbou wing van ,,De Woelige Hoek" tot sociaal-culturele accommodatie en komt de komende weken in ver schillende raadscommissieverga deringen aan de orde. Zoals be kend, is men op het ogenblik bezig met de verbouwing van het school gebouw „Loysden" aan de Prinses Beatrixlaan. Na voltooiing van deze verbou wing zal de P.C. kleuterschool, die nu is gehuisvest in het schoolge bouw „De Woelige Hoek" aan de Prinses Irenelaan, worden onder gebracht in het schoolgebouw „Loysden". Dit heeft tot gevolg dat het schoolgebouw „De Woelige Hoek" in de loop van volgend voor jaar definitief aan het onderwijs wordt onttrokken, waarna het in ei gendom aan de gemeente zal ver vallen Het plan, waarmede de raad reeds heeft ingestemd, is om op dat moment het voormalige schoolge bouw beschikbaar te stellen voor die sociaal-culturele activiteiten, waarvoor in Leusden-zuid bnder- dak wordt gevraagd. MINDER RUIMTE NODIG Gelet op het vorenstaande heeft het college een inventarisatie ge maakt van deze activiteiten. „Het is ons opgevallen, dat de geïnventariseerde ruimtebehoefte beduidend minder blijkt te zijn dan destijds het geval scheen te zijn aan de hand van een door de PUSW gehouden enquête Moge lijkerwijze zijn hiervoor twee rede nen aan te wijzen. De eerste is dat enkele activiteiten, die voorheen in Leusden-Zuid zijn ontstaan, door het uitblijven van een ruimtelijke voorziening in die woonkern zijn uitgeweken naar Leusden-cen- trum. De tweede is dat sommige activiteiten wellicht nooit van de grond zijn gekomen vanwege het gemis aan een geschikte accom modatie", aldus het college. Het gebouw „De Woelige Hoek heeft krachtens het vigerende be stemmingsplan Leusden-Zuid de bestemming onderwijsdoeleinden Dat betekent, dat een bestem mingswijziging slechts mogelijk is nadat een herziening van het be stemmingsplan heeft plaats gevon den. Om die reden heeft de raad eerder besloten om een wijziging van het bestemmingsplan voor het betreffende gebied voor te berei den. Vooruitlopend op de nog te volgen bestemmingsplanprocedu re heeft het college gemeend er goed aan te doen contact op te ne men met de omwonenden van „De Woelige Hoek". Enerzijds met de bedoeling deze mensen op de hoogte te stellen van de plannen met betrekking tot het gebouw An derzijds om de reactie op deze plannen te vernemen „Hoewel wij ervan overtuigd zijn dat de omwonenden positief heb ben meegedacht over de invulling van het gebouw, is het resultaat van het overleg in een bepaald op zicht teleurstellend geweest. Van de zijde van de buurtbewo ners is namelijk omonwonden ver klaard dat men niet wenst te tolere ren dat in het gebouw activiteiten voor de oudere jeugd zullen wor den ondergebracht, zoals disco, dansavonden e d. Men vreest van dit soort activiteiten veel hinder te zullen ondervinden en wil - eventu eel tot in de hoogste instantie - trachten deze te voorkomen Deze stellingname betekent, dat de activiteiten van de jongeren groep Juid en die van de PJGU niet met instemming van de omwonen den in het gebouw inpasbaar zijn. Tegen het onderbrengen van de overige activiteiten die op de bij dit voorstel gevoegde bijlage zijn ge noemd bestaat bij de omwonenden geen enkel bezwaar", aldus B. en W die verder schrijven: „Wij hebben ons over de ontsta ne situatie nader beraden en kwa men daarbij tot de volgende over wegingen en aanbevelingen 1Het verdient geen aanbeveling om het gebouw „De Woelige Hoek" lang leeg te laten staan. Wij menen derhalve te moeten voorstellen, om met ingang van het seizoen 1983/1984 daarin die activiteiten onder te brengen waartegen op voorhand door de omwonenden geen bezwaren bestaan. Concreet zijn dat de volgende activiteiten. - peuterspeelzaal „De Treeklopertjes" - de seniorensociêteit, uit gaande van het U.V.V.; - handenarbeidclubjes - yogalessen - cursussen (bijv. Latent Ta lent) Met betrekking tot de peuter speelzaal wordt opgemerkt, dat de ze is ondergebracht in het Jeugd- gebouw aan de Ooievaarshorster- weg Het bestuur van de peuter speelzaal zou het liefst de locatie aan de Ooievaarshorsterweg handhaven, doch dit is binnenkort niet meer mogelijk. Zodra de biblio theek namelijk zal zijn verhuisd naar haar nieuwe onderkomen in het schoolgebouw „Loysden", is het Jeugdgebouw niet meer renda bel te exploiteren. Dit is een van de reden waarom de eigenaresse van het gebouw besloten heeft de ex ploitatie met ingang van het sei zoen 1983/1984 stop te zetten" KOSTEN Indien de raad zich in principe met het onder 1 genoemde voorstel kan verenigen zal het college na gaan welke voorzieningen nodig zijn om dit te kunnen effectueren, alsmede welke kosten hieraan zijn verbonden Onder kosten wordt in dit verband verstaan zowel die wel ke gemaakt moeten ten behoeve van een aantal voorzieningen als de normale exploitatiekosten, zo als kosten energieverbruik, schoonmaakkosten e d De uit komsten zullen worden verwerkt in een begrotingswijziging die een van de eerstkomende maanden ter vaststelling zal worden aangebo den aan de raad. „Over het jeugd en jongeren werk schrijft het college: „In het programma van eisen voor een sociaal-culturele accommodatie ten behoeve van Leusden-zuid heeft altijd een duidelijk accent gelegen op het jeugd- en jonge renwerk. Er is in die wijk namelijk een grote groep jeugdigen, ter wijl in die omgeving geen enkele ruimtelijke voorziening aanwe zig Is om voor die groep bepaal de activiteiten te ontwikkelen. Wij menen dan ook dat het ge bouw „De Woelige Hoek" mede dienstbaar gemaakt zou moeten worden voor het jeugd-en jonge renwerk. Dit niettegenstaande feit dat begrip opgebracht kan worden voor de bezwaren van de aanwonenden. Naar onze me ning dienen deze bezwaren evenwel te worden ondervangen door doeltreffende maatregelen op het gebied van de geluidsiso latie. Tevens dient er voor ge zorgd te worden dat het jeugd- en jongerenwerk geleid gaat worden vanuit deugdelijke structuren, waarbij verantwoor delijke mensen kunnen worden aangesproken over de gang van zaken. Ons voorstel is derhalve om het jeugd- en jongerenwerk voorlo pig niet In „De Woelige Hoek" onder te brengen, doch deze ac tiviteit wel te handhaven in het programma van eisen. Via de verder af te werken be stemmingsplanprocedure be staat voor de omwonenden vol op de gelegenheid hiertegen eventuele bezwaren kenbaar te maken." EUSDER KRANT is een ve van de BDU-kranten- ifnatle te Barneveld. 1982 WAS een goed jaar voor de bouwers van huizen in Leusden. Ruim 450 woningen werden opgeleverd en meer dan 520 woningen waren begin december in aanbouw. Een belangrijk aandeel in deze aantallen komt op naam van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. In de nieuwe wijken Bosveld en Munnikhove laat het BNG een project van 247 premie-A-woningen realiseren. Onlangs werd een eerste groep huizen opgeleverd. In februari zullen de laatste 35 premiewoningen in aanbouw worden genomen. Bij het Bouwfonds wordt van een succes-project gesproken, omdat in een hoog tempo de huizen werden verkocht. Dit gegeven was voor verslaggever Caspar van Loo aanleiding om eens te gaan praten met de heer G. Louter, districts-directeur Midden-Nederland van het Bouwfonds. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Vorig jaar december hielden we in De Korf op een avond een ver- koopbijeenkómst. We had den alles in gereedheid ge bracht en een legertje men sen van ons stond klaar. Maar die avond kwam geen kip. We schrokken ons ka pot. Een week later organi seerden we eenzelfde bij eenkomst, met aanzienlijk minder medewerkers, in Amersfoort en toen liep het storm". Districts-directeur Louter merkt het terloops op in het gesprek, maar zijn opmer king is zeer wezenlijk voor het project als men weet dat het in grote mate bestema was voor woningzoekenden uit de regio en dat maar liefst 141 mensen uit Amersfoort daarvan gebruik hebben ge maakt. Slechts dertig Leus- denaren tekenden een koop/ HET BOUWFONDS maakte een overzicht van de vorige woonplaats, het inkomen, de leeftijd en de vorige soort woning van de 247 kopers in Munnikhove en Bosveld. VORIGE WOONPLAATS 141 uit Amersfoort 30 uit Leusden 32 uit Soest 3 uit Baarn 37 bulten de regio woonachtig maar economisch gebon den aan de regio van wie 32 aan Amersfoort/Leusden. 4 buiten regio woonachtig en niet economisch gebonden aan regio. INKOMENSGROEPEN: minder dan 30-duizend gulden: 30 mensen 12% tussen 30-duizend EN 40-duizend gulden: 152 mensen 62% tussen 40-duizend en 50-duizend gulden: 55 mensen 22% meer dan 50-duizend gulden: 11 4% LEEFTIJDSGROEPEN: tot 30 jaar: 174 mensen 70% tussen 30 en 40 jaar: 63 mensen 26% ouder dan 40 jaar: 8 mensen 3% VORIGE WONING OF INWONING huurwoning onder 450 gulden per maand: 85 mensen: 34% huurwoning boven 450 gulden per maand: 53 mensen =21% eigen woning: 19 mensen 8% inwonend: 78 mensen 32% Begin december mocht wethouder Gijs van Woudenberg van volkshuisvesting de sleutels overhandigen aan de eerste zes bewoners van de Bouwfondswoningen in Bosveld. aannemingsovereenkomst met het Bouwfonds. Als over het project premiewo ningen in Bosveld en Munnikhove wordt gesproken zal menig outsi der niet weten dat het Bouwfonds „tweede keus" was voor de ge meente Leusden. Aanvankelijk was de gemeente in vergevorderde onderhandelingen met Bohan Bouwgemeenschap uit Utrecht over de verkoop van grond voor 247 premiewoningen in beide nieu we wijken. De realisatie ketste af omdat Bohan niet het risico wilde nemen om in één keer de grond te kopen voor een slordige negen mil joen gulden De Utrechtse bouw maatschappij wilde fasegewijs eerst de woningen verkopen en daarna de benodigde grond afne men. Toen de gemeente die opzet niet goedkeurde, omdat ze vanwe ge renteverliezen van alie grond af wilde, haakte Bohan af Nu. met de wetenschap van het Bouwfonds-succes, geeft Bohan toe het risico tijdens de destijds wankele bouwmarkt niet goed te hebben ingeschat. De bouwge meenschap krijgt nu een „herkan sing" met een project van 86 goed kope premie B-woningen op een plek in Munnikhove die oorspron kelijk voor woningwet was bedoeld voor de 247 woningen presenteer den wij een ladenplan, maar dat kon de goedkeuring niet wegdra gen Vervolgens hebben wij twee architectenburo's voorgedragen. Bakker-Boots en Knoop Nieveld. die voor ons een nieuw plan moes ten maken Daar kon de gemeente mee instemmen" Vervolgens ging het Bouwfonds in de slag met de gemeente over de voorwaarden bij de verkoop van de grond Louter zegt daarover „Omdat destijds de markt een stuk slechter was dan nu, zat er voor het Bouwfonds het risico in dat niet alle woningen ge kocht zouden worden. Daarom be dongen wij dat de onverkochte hui zen omgezet mochten worden in premiehuur, die onze beleggings maatschappij de Nederlandse Wo ningstichting dan zou verhuren. Daarmee werd het risico voor het Bouwfonds aardig ingeperkt Dat Bohan niet op zo n constructie is gekomen, vraag ik me af Zo zie je maar weer dat onderhandelen een stuk creativiteit is waarbij ie op de juiste tijd met adequate oplossin gen moet komen LADENPLAN Het Bouwfonds boerde dit jaar goed in Leusden Zonder veel moeite verkocht het 247 premie-A-woningen Toen Bohan eind vorig jaar af haakte bood het Bouwfonds de ge meente Leusden aan als plaatsver vanger op te treden De heer Louter zegt: „Omdat de gemeente haast had met de verkoop van de grond VLOT Komen we op het succes van de verkoop van de 247 premle-A- woningen. Ze werden in parten van 30-40 stuks te koop aange boden en ondanks de pittige prijs van gemiddeld 153.000 gul den gingen de huizen zonder veel moeite vlot van de hand. Hoe verklaart Bouwfonds' dis trictsdirecteur Louter dit? Hij zegt: „In de eerste plaats ligt het aan de opzet van het plan, dat stedebouwkundig ruim is uitge vallen. Munnlkshoveen Bosveld zijn daarbij gunstig gelegen in de buurt van veel groen. Op de der de plaats komt de kwaliteit van 't huis die zonder meer goed is. Bij een succes mag je natuurlijk niet de verkoopmedewerkers uit vlakken die In dit geval hun taak zeer energiek hebben aange pakt". Bij de punten die Louter opsomt kunnen ook nog eens worden opgesteld de gunstige premie-A-regeling en de dalende rentevoet, waardoor het voor veel (jonge) mensen de moeite waard wordt te gaan denken over de aanschaf van een pre miewoning. Uit gegevens van het Bouwfonds blijkt dat 70% van de kopers van de woningen in Munnikhove en Bosveld onder de dertig jaar is. Het Bouwfonds, en de laatste tijd de gemeente ook, gaat zo ver om te stellen dat er (vrijwel) geen verschil meer bestaat tussen de maandelijkse netto-woonlasten van een wo ningwet- en een premle-A-wo- ning. De heer Louter merkt verder op dat het Bouwfonds bij de verkoop in felle heeft geprofiteerd van de slap pe nieuwbouwmarkt in Amersfoort Het eerder genoemde getal van 141 kooplustigen uit de Keistad illu streert die bewering Is hij trouwens niet bang dat sommige kopers mis schien een overhaaste beslissing hebben genomen en later in de pro blemen zullen komen? Zouden er geen mensen zijn die hun eigen financiéle positie hebben over schat toen ze eenmaal de fraaie maandelijkse woonlasten van de premiewoning op papier zagen' De heer Louter denkt van niet „Als wij op grond van de financiële ge gevens van een adspiranf-koper constateren dat de aanschaf van een huis voor die persoon niet haal baar is, zullen wij de koop afraden Bovendien fungeert 'tBemiddelend Orgaan, dat de gemeente advi seert over de te verlenen gemeen tegaranties, als een zeef Op basis van de gegevens ten tijde van koop zullen er nooit onverantwoorde din gen gebeurenaldus de heer Lou ter. Je zou het niet gauw uit de mond van zo'n man verwachten, maar eigenlijk vond Louter de prijzen van de verkochte 247 hul zen aan de hoge kant. „Ik denk ook niet dat we ooit nog dergelij ke woningen voor een gemiddel de prijs van 153.000 gulden aan bieden. Maar in Leusden kon het niet anders omdat de grondprijs behoorlijk pittig was". Niet dat hij daar verder nog over in zat. Wanneer u voor dinsdaa- resp. donderdagavona 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij- om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3