.Vroeger maakte ik me elke week wel een keer kwaad' IJ Bert Vos vertrekt als hoofdredakteur van de Leusder Krant „Nooit op uit geweest iemand de grond in te boren „Ik wilde alleen maar journalist worden" ,°/por Frits van Breda LEUSDEN - „Vroeger maakte ik me elke week I een keer kwaad. Die neiging heb ik eigenlijk nog afeeds. Ook tegenwoordig is er nog alle aanleiding om over tal van zaken op te winden." "Aan het woord is Bert Vos. Vanaf de start van de usder Krant, 13 jaar geleden, verantwoordelijk voor 'i redaktionele inhoud van het nieuwsblad. a rt Vos is alleen nog verantwoordelijk voor de krant nu voor u ligt. Met ingang van het nieuwe jaar gaat hij irken aan de opbouw van een nieuwe afdeling van de rneveldse Drukkerij en Uitgeverij B.V. b Het vertrek van Bert Vos lijkt een goede gelegenheid wat meer te weten te komen over de man die in langrijke mate het gezicht van de Leusder Krant be- alde. oLambertus Vos werd 40 i,jir geleden in het Drentse ai elte geboren. Al^op de la- m re school stondvoor klei- Bert vast wat hij wilde wor- vJ\n: Journalist. Ook tijdens n latere schoolopleiding is nooit van dit idee afge- acht. Wel kwam er later een dere wens bij. Zoals alle siiirnalisten hoopte Bert ooit i/l g eens een bekend schrlj- r te worden. Op de lagere ,hool bleef het niet bij dro- ^sn over de journalistieke |ekomst. Voor de meester rd al op regelmatige tijden n krant in elkaar gezet, vol ,/it verhaaltjes en plaatjes m i hij uit andere kranten en eifschriften haalde. d< Ook toen was Bert Vos al 91 n echte „duizendpoot", "ihalve het schrijven en In Kaar zetten van „zijn" krant J(5est hij de krant ook zelf lr, g bezorgen bij de meester. Dp de MULO liep de hobby van 01 rt Vos zelfs wal uit de hand. De d< loolkrant werd geheel door Bert s volgeschreven. Zijn vader was w iet gelukkige bezit van een sten- rttnachine waarop de krant kon i v irden afgedraaid. De zelfge- lakte krant werd tenslotte voor n stuiver per stuk op school te op aangeboden. Bert Vos was rmede in feite ziin eigen uitgeve- gestart. Lang heeft het echter niet mogen ren DeMULO-direkteurgreepin jjidat er voor studeren bijna geen JI meer overbleef. Pa deed een it op de stencilmachine en de uit- verij behoorde tot het verleden. Dekhouder aNa het behalven van het einddi- ima MULO-A ging Bert Vos op 'iek naar een baantje. Hij kwam eindelijk tere.cht op een auto-slo- irij in Groningen waar hij assis- it-boekhouder werd. je Zoals te verwachten was duurde t boekhoudersbaantje niet erg igpg. Bert Vos bleef de wens koes- itli en om journalist te worden. i.3 n kans kwam toen er een vacatu- U! was bij de in Delfszijl verschijnen- it Eemsbode. Bert Vos werd aan- nomen als leerling redakteur. De imsbode was in die tijd te verge en met de Leusder Krant van nu, ik de Eemsbode verscheen twee- sal per week en bevatte vooral latselijk nieuws. zrkeerde schip Delfzijl was en is nog een typisch ivenstadje. In de Eemsbode dan ik veel aandacht voor de schepen "ér 3 er in Delzijl te water werden ilaten en schepen die Delfzijl iet indeden. Bert Vos weet zich nog led te herinneren dat hij de op- acht kreeg om een kapitein te in- dbi ii de er-rviewen Op het schip werd hij ig itvangen in de kapiteinshut. '9e lordat het interview een aanvang in nemen moest er, zoals gebrui- ilijk op een schip, eerst een borrel inuttigd worden. Tijdens het inter- te bw werden er meer nsl ihterovergeslagen, zodat 9temming uitstekend was. Toen Bert Vos de volgende dig akker werd had hij, volgens eigen iggen „een houten kop". Toen hij it verslag bij de redaktie inleverde ,er eeg hij bovendien nog „flink op nvjn donder". Reden: hij had het irkeerde schip bezocht en dus de irkeerde kapitein geïnterviewd, oogtepunt in de korte loopbaan bij Eemsbode was het te water la- n van een schip, bestemd voor de '"jrins van Monaco. Heel Delfzijl vierde feest en de halve bevolking maakte van de gelegenheid ge bruik om het zeer fraaie schip te bewonderen. Een oproep voor de militaire dienst zorgde er voor dat de pas aangevangen journalistieke loop baan went onderbroken. Bert Vos werd ingedeeld bij de verbindings dienst. Eerst in Roermond, later in Ede en Harderwijk. Verder dan sol daat der eerste klasse heeft Bert Vos het nooit gebracht. „Ze wilden ■me wel met alle geweld een offi ciersopleiding laten volgen. Ik heb dat altijd geweigerd. Je moest twee maanden langer dienen als je offi cier was. Ik had daar geen zin in, ik wilde maar één dingjournalist wor den", aldus Bert Vos, die er wel aan toevoeqteen prettige diensttijd gehad te hebben waarin hij kans heeft gezien vier jeeps „in elkaar te jakkeren" barneveld Na zijn diensttijd, om precies te zijn in oktober 1963 kwam Bert Vos in kontakt met de Barneveldse Drukkerij. Bert Vos werd aange steld als redakteur van de Barne veldse Krant. Deze krant verschijnt nu vijfmaal per week, toen echter slechts éénmaal per week. Voor deze ene krant in de week waren drie redakteuren beschikbaar. Bert Vos geeft toe dat het een leuke en rustige tijd voor dit driemanschap was „Met drie man één krant in de week maken valt best mee. Ik heb in die tijd dan ook klaverjassen ge leerd", aldus Bert Vos. Direkt daar aan toevoegend dat hij het klaver jassen weer verleerd is toen er een zenuwslopende periode voor hem aanbrak. In 1969 kreeg de direktie van de BDU van een aantal middenstan ders uit het dorpje Hamersveld het verzoek om te bezien of het moge lijk zou zijn in de gemeente Leus den te komen tot een eigen nieuws blad. De direktie zag wel wat in de suggestie, temeer daar er plannen bestonden om Leusden te laten uit groeien tot een gemeente met 60.000 inwoners, een aardig po tentieel aan lezers dus. Bert Vos kreeg met zijn twee col lega's de opdracht om een eerste krant voor Leusden te makeo. „Voor ons was het een heel avon tuur" geeft Bert Vos, nu dertien jaar later, toe „We gingen met zijn drieën met de bus naar Hamers veld, waar we een gesprek gear rangeerd hadden met de toenmali ge burgemeester Mr. F. J. H. Schneiders. Het gesprek ging over de eerste grote uitbreidingsplan nen van Leusden, de zogenaamde eerste fase". de krant zonder naam Op 17 april 1969 verscheen uit eindelijk het eerste eigen nieuws blad voor Leusden, Een naam had men nog niet verzonnen voor deze krant. Bij wijze van grap hadden de drie redakteuren de kop laten zet ten „DE KRANTZONDER NAAM" In het eerste nummer stond wel al direkt een prijsvraag waarin lezers werden opgeroepen een naam te verzinnen voor de nieuwe krant. De tweede krant verscheen veertien dagen later, toen met de kop „LEUSDER COURANT". Be denker van de naam bleek Gijs van Woudenberg te zijn, de huidige wethouder van onderwijs en wel zijn. Voor het tweede nummer was Bert Vos al helemaal verantwoor delijk. Hij zou dit later nog 13 jaar blijven. De „Leusder Courant" maakte voor Leusdense begrippen een stormachtige ontwikkeling door. Al met ingang van het derde nummer werd besloten de krant éénmaal per week te gaan uitgeven. Voor Bert Vos. „Ik zag hel als mijn taak de mensen wakker Ie schudden". Bert Vos een hele klus omdat hij niets afwist van de gemeente Leus- den en alles dus nieuw voor hem was. Belangrijkste bron voor het nieuws was de gemeenteraadsver gaderingen. Verder gebeurde er niet zo bar veel in het Leusden van dertien jaar geleden De Leusder Krant is jarenlang een pure one-man-show van Bert Vos geweest, al moet gezegd dat zijn vrouw Janny als administratri ce van de krant nauw bij het wel en wee van de krant was betrokken „Ik moest alles zelf doen. Ik schreef de artikelen, ik maakte zelf de fo to's. Er is zelfs een tijd geweest waarin ik zelf de cliché's moest ma ken en de opmaak (in lood) geheel zelfstandig deed. Er waren dagen bij dat ik van 's morgens vroeg tot diep in de nacht werkte om de Leusder Krant te doen verschijnen De communicatie met mijn vrouw verliep menigmaal via korte briefjes die we voor elkaar achterlieten," al dus Bert Vos. 5 Menigeen heeft moeten ervaren dat Bert Vos een echte driftkikker is De wat oudere werknemers bij de BDU praten nu nog over Bert als de man die een hele pagina lood- zetsel over de keien kieperde om dat hij het met de opmaak van de pagina niet eens was. Zelf zegt Bert Vos dat hij in de loop der tijden wat rustiger van aard is geworden. „Door schade en schande ben ik wel wat wijzer geworden In het verleden was ik bijna elke week wel een keer kwaad. Nu is dat veel min der. Ik heb zelf het gevoel dat ik wat bedachtzamer ben geworden en niet meer zo snel op iemands tenen trap", zegt Vos van zichzelf. Als hij achteraf zijn vroegere. vaak felle commentaren nog eens naleest, schrift hij van de toon waarin zijn reakties geschreven zijn. Toch heeft Bert Vos geen mo ment spijt van hetgeen hij in de loop der tijd geschreven heeft. Vooral in de beginjaren van de Leusder Krant was er alle aanleiding om vaak felle commentaren te schrij ven. „Een aantal bestuurders wilde met alle geweld van het landelijke Hamersveld een „new town" ma ken. De autochtone bevolking liet alles redelijk gelaten over zich heen komen. Ik zag het als mijn taak om de mensen wakker te schudden in die tijd" verontschul digt Bert Vos zichzelf Ook nu nog is Bert Vos van mening dat men dertien jaar geleden is gaan bou wen, zonder dat de konsekwentles voor de autochtone en de nieuwe bevolking duidelijk waren. „eigen gezicht" Bert Vos heeft jarenlang het ge zicht van de Leusder Krant be paald. De mening van Bert Vos was de mening van de Leusder Krant „Ik heb er wel naar gestreefd ieder een in de krant aan het woord te laten. De krant werd zodoende een weerspiegeling van de Leusdense samenleving" meent Bert Vos. „Ik weet van mezelf dat ik geen kleur loos figuur ben. de krant was dat dus ook niet. Vrijblijvend opstellen is voor mij nooit mogelijk geweest", vervolgt de heer Vos, die er direkt aan toevoegt dat de Leusder Krant ook heden ten dage beslist niet „kleurloos" genoemd kan worden „Ik heb niet het idee dat ik ooit een politieke partij of een andere groepering duidelijk bevoordeeld heb. Zelf ben ik nooit lid van een politieke partij geweest Zolang ik journalist ben zal ik dat ook niet worden Zeker in een plaatselijke situatie kun je dat niet doen" zegt Bert Vos. Zijn onafhankelijke opstelling heeft Bert Vos menigmaal in con flict gebracht met gemeentebe stuurders. Hooglopende ruzies zijn er echter nooit uit voorgekomen, dit echter met één uitzondering. De voormalige gemeentesecretaris, de heer Brouwer is wel degelijk in conflict geweest met de verant woordelijk redakteur van de Leus der Krant. De gemeentesecretaris ergerde zich aan de „tendentieuze, subjectieve berichtgeving" van de Leusder Krant met betrekking tot de voortschrijdende woningbouw in de gemeente. Inderdaad heeft Bert nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij ernstige bedenkingen had tegen de wijze waarop de „oprukkende wo ningbouw" werd doorgevoerd. „Ik ben er echter nooit op uit geweest om mensen de grond in te boren", aldus Bert Vos. die toegeeft dat het wel eens moeilijk is om de journalist en de burger in hem te scheiden. Als voorbeeld noemt Vos de figuur van wethouder Wagenaar. De be richten van de hand van Vos over het reilen en zeilen van deze Ruim telijke Ordening-wethouder zijn be paald niet altijd even lovend. Toch verklaart Bert Vos nooit persoonlijk problemen met wethouder Wage naar gehad te hebben. tweemaal per week In 1976 werd de beslissing geno men dat de Leusder Krant twee maal per week zou gaan verschij nen. Marnix Kreyns, die nu Bert Vos als verantwoordelijk redakteur gaat opvolgen, werkte toen al een jaar bij de Leusder Krant Op dat moment was er een eind gekomen aan de „alleenheerschappij" van Vos, een situatie waar hij eigenlijk erg blij om was. De komst van Marnix Kreyns bete kende geen verandering in de op zet van de krant. Integendeel meer nog dan voorheen had men de ge legenheid om allerlei zaken op de voet te volgen. De wel eens ge hoorde bewering dat de Leusder Krant overmatig aandacht schenkt aan politieke berichtgeving, wijst Bert Vos beslist van de hand. „Vroeger werd er veel meer aan dacht besteed aan allerlei politiek nieuws omdat er verder weinig ge beurde in het dorp. Een begrotings vergadering duurde 12 uur en een gemeenteraadsvergadering was bijna nooit voor middernacht afge lopen Aan al die zaken besteed den we toen veel meer aandacht", aldus Vos. Dat een bepaalde zaak wel eens veel aandacht krijgt noemt Vos een logische zaak: „Als krant heb je de plicht om. als je ergens over bericht hebt. de lezër te laten weten hoe de zaak in kwestie afloopt". De historie heeft geleerd dat de Leusder krant er wel eens de oor zaak van is geweest dat zaken wat anders verliepen dan de gemeen tebestuurders zich hadden voorge steld. Zo is Bert Vos er heilig van overtuigd dat mede door de be richtgeving in „zijn" krant er nooit „over het Vallei-kanaal is ge bouwd", terwijl daar duidelijk plan nen voor bestonden. Ook heeft de Leusder Krant bijgedragen aan het behoud van de antieke boerdenj ,,'t Claeverenblad," is de rotsvaste overtuiging van Bert Vos. De strijd om het behoud van boerderij 't Spul en de bijbehorende tabaksschuur in de wijk Groenhouten haalt Vos als voorbeeld aan waar het gaat om een „verloren strijd". ruimtelijke ordening Bij het onderwerp Ruimtelijke Or dening veert Bert Vos op uit zijn stoel. R.O. is altijd zijn specialiteit geweest. Hij heeft het altijd als zijn taak gezien om inwoners van Leus den uit te leggen wat er in hun ge meente gaande was. „Om de ha verklap heb ik gewaarschuwd te gen de artikel-19-procedure die de gemeente zo graag volgde Deze procedure betekende in de praktijk dat belanghebbenden nauwelijks gelegenheid kregen om bezwaren aan te tekenen tegen bepaalde bouwplannen", aldus Bert Vos Vos is van mening dat ook nu de bewoners van Leusden weer wak ker geschud moeten worden. „Het is toch te gek dat bewoners aan de Eikenlaan zich nu pas realiseren dat ze straks een hele woonwijk achter zich krijgen. De plannen voor de woningbouw op 't Ruige Velt zijn echter niet van gisteren of eergisteren" verduidelijkt Bert. Bert Vos vind het niet erg dat hij gaat stoppen met de Leusder Krant „De laatste twee, drie jaar werd het echt een routinezaak voor mij", geeft Vos eerlijk toe. Zelf is hij wat uitgekeken op de Leusder Krant Een team van drie redacteu ren en een aantal free-lance mede werkers zorgen er echter voor dat de Leusder Krant de gebeurtenis sen even kritisch blijft volgen als in de tijd van Vos. De samenwerking met de Leus der Krant houdt voor Vos niet hele maal op. Zolang hij daarvoor tijd heeft zal hij elke donderdag een „Kantlijn" samenstellen, een ru briek die zich in een grote populari teit onder de lezers mag verheu gen. Voor zover de tijd dat toelaat zal Bert ook de filmrubriek en de boekbesprekingen blijven verzor gen, al denkt hij niet dat hij nog in de gelegenheid zal zijn jaarlijks zo'n 300 speelfilms te zien science fiction Een jeugddroom van Bert Vos. ooit eens een gevierd schrijver te worden is (nog) niet uitgekomen. Vos houdt zich wel degelijk bezig met schrijven Zijn specialiteit is het schrijven van korte Science Fiction verhalen. Met het schrijven van de ze verhalen heelt Bert Vos al enke le prijzen gewonnen Met trots ver telt hij al tweemaal de „Kin Kon Award" in de wacht gesleept te hebben, een prijs die gegeven wordt aan de beste schrijver van korte S F. verhalen in de Benelux. Het fascinerende van de Science Fiction verhalen vindt Bert Vos dat je de toekomst kunt beschrijven zo als die er volgens jou uil gaat zien als je de hedendaagse werkelijk heid doortrekt. Met ingang van 1 januari krijgt Bert Vos de leiding over een splinternieuwe afdeling van de BDU. Deze afdeling, de „Elektronische Media groep" gaat zich bezighou den met zaken als lokale en regionale radio en tv. eduka- tieve videoprogramma's voor het voortgezet onder wijs, viewdata, telekrant en meer van dit soort zaken. Voor Bert Vos is de nieuwe functie een uitdaging die te vergelijken is met het aan vaarden van het redakteur- schap van de Leusder Krant, nu dertien jaar geleden. Afscheid... Dit zal mijn laatste bijdrage aan de Leusder Krant zijn als verantwoordelijk redakteur. En dat betekent, dat er na veer tien jaar een punt wordt gezel achter het werk, dat ik altijd met erg veel plezier voor deze krant heb verricht. Met plezier, maar soms ook met grote gramschap en gekromde tenen, zoals het een plaatselijk journalist betaamt.Partir c'estmou- rir un peu" zou burgemeester Rademaker met zi/n grote kennis van internationale spreekwoorden gezegd kunnen hebben. En dit afscheid betekent voor mij inderdaad óók een beetje „sterven'. Toen ik in Leusden begin 1969 begon met het redigeren van een plaatselijke krant, heb ik niet kunnen vermoeden, wat ik me allemaal op de hals haalde. Het was immers zo'n vriendelijk dorpje, met een gezellige, kleine raad, dat juist wat beslissingen had genomen over het plegen van „enige wo ningbouw". Een rustig plaats/e7 Geen grotere vergissing dan dat.. Veertien jaar lang heb ik me met stijgende verwondering bezig gehouden met het volgen van de vaak bijzonder onstui mige gebeurtenissen in dit „rustiae" plaatsje aan het Val leikanaal en ik had daar veel meer dan een dagtaak aan. Want met die „enige woningbouw" veranderde het rustieke Hamersveld binnen de korist mogelijke tijd in een turbulent Leusden-Centrum tot groot verdriet van de autochtone bevol king. Maar óók van de stadse nieuwkomers, die dachten eindelijk rust te kunnen vinden tussen de koeien en de paar den van het Utrechtse platteland. Helaas De koeien en de paarden maakten bijzonder snel plaats voor de oprukkende woningbouw en de boeren schoven steeds een stukje op, terwijl de overlopers uit de randstad neerstreken op wat eens de broodwinning van onze agrariërs was. Kortom: kon trasten, konflikten. Heen en weer geslingerd door de al dan niet gerechtvaar digde twijfel van de „modale" Leusdense burger, heeft de Leusder Krant getracht de gulden middenweg te bewande len. maar dat stond soms gelijk aan een rijvaardigheidstest voor een betrapte alcoholicus. Met lichte verbijstering heb ik de ontwikkelingen gevolgd, wat haar neerslag vond in de kolommen van deze krant. En mede daardoor behoor ik inmiddels tot de doelgroep van Gedeputeerde Schapenk, die onlangs met kennis van zaken vaststelde, dat enig cynisme de Leusdenaar niet vreemd is. Toch is het allemaal best op z'n pootjes terecht gekomen. Voor de meesten van ons is het Leusden van vandaag - ondanks alle „misverstandenin het verleden - een plezieri ge woonplaats geworden En ook dat mag best weer eens gezegd worden Deze krant heeft haar taak altijd serieus genomen en heeft de plaatselijke gebeurtenissen zo nodig steeds kritisch ge volgd. Dat is-zo heb ik wel eens begrepen -niet altijd in dank afgenomen. Ik heb daar natuurlijk best begrip voor, want de boodschapper, zo luidt een ander spreekwoord, krijgt altijd de schuld van het slechte nieuws. Natuurlijk, ik zal als verant woordelijk redakteur ook best eens de plank misgeslagen hebben, want ook journalisten behoren tot het „edele" men senras, ook al wordt daaraan in sommige kringen nog steeds ernstig getwijfeld. Wat niet wegneemt, dat steeds op verantwoorde wijze is getracht een krant met een eigen gezicht te maken. Een duidelijke krant. Dat beleid zat ongetwijfeld worden voortge zet En ook mijn opvolger zal - net als ik - regelmatig ervan worden beschuldigd lid te zijn van het CDA, de VVD. D'66 en de PvdA. Het zij zo Ik voor mij voel me déêrdoor al jaren een sociaal ingestelde christen-demokratische liberaal Collega Marnix Kreijns gaat nu het bontgekleurde vaandel van deze krant van mij overnemen Hij zal dat zonder twijfel met verve doen. zoals hij ook in de afgelopen periode, in gdeelde verantwoordelijkheid, met elan verschillende partij en de oren heeft gewassen. Ik heb daarom maar één goede raad: blijf 'm lezen, deze krantI Het zal straks wél even wennen zijn, als ik aan mijn nieuwe werk onder meer op het gebied van lokale radio en televisie begin. Ook al zal ik ze ongetwijfeld wel weer eens tegenko men, tóch zal ik ze missen. Ik zal ze missen, al die mensen, die in de afgelopen jaren wel eens mijn pad hebben gekruist. Missen zal ik zeker onze liberale vriend Jan Wagenaar, die onvermoeibaar voor stevig gevulde kolommen heeft gezorgd Ik wens hem een nóg sterkere band toe met zi/n uiterst kritische bewonderaars. Ik zal ze missen de geliefde christen-demokraten met hun on vergelijkbare besluitvaardigheid, 'k Zat met enige weemoed blijven denken aan 't matriarchaat v d. de socialisten en hoop, dat de PvdA een mevrouw èn een meneer mogen blijven... En laat het Konijnt/e in de Wetering lustig dartelen in het gemeentelijke gras. Ik zal met diep ontzag blijven denken aan de sierlijke woordenstroom van onze burgemeester, tk wens hem veel supces toe met de verkoop van gemeentelijke stropdassen, tegels, asbakken en glas-in-lood-ornamenten tijdens de komende nieuwjaarsreceptie Gegroet, Gijs van de Schamsteeg, en nog bedankt voor de naam, die je veer tien jaargeleden aan deze krant hebt gegeven. Sterkte, Harm Offereins en bedenk, dat ook ik in m 'n eentje ben begonnen... Ik zal ze missen, de regels-tellende secretarissen van onze sportverenigingen, de onvermoeibare proefschietende schutters, de zoemende bijen buiten de Korf, de boze inge zonden brievenschrijvers, de grappige milieubewakers van het CML. de doortastende warenhuis-promotors, de kabel netbestrijders. Schoolsteegbosjes-bewakers, laagbouw-fa- naten. teleurgestelde grasvliesveldgebruikers, anti-woonwa genkamp bewoners, de afgenokte verkeer-verbeteraars, au tonome Rozendalers, de stop-de-woningbouw-te-beginnen- in-Leusden-aanhangers en niet te vergeten onze vaste be zwaarschriften-indieners. Het ga u allemaal goed en blijf vooral uzelf' Ik zet er een dikke punt achter. Maar blijf - traditiegetrouw - de ontwikkelingen in de gemeente Leusden kritisch volgen. Want ik blijf abonnee... Bert Vos, Verantwoordelijk redakteur.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5