De affaires van 1982 Wat Leusden kwijtraakte in '82 —Wat Leusden er bij kreeg in '82 leusiler krant 5 MEI VIKINGHUS plaatselijk nieuws Achterveld kreeg er eindelijk nieuwe woningen bij - Twee bussen rijden er nu tussen Amersfoort en Leusden - The end of an affaire, de eerste houten huisjes in Munnikhove staan er Drongen we met Van Galen door tot In het Utrechtse, landelijke bekendheid genoot Ons Dorp eind april en begin mei. Het ANP, het Jeugdjournaal, VARA's Dingen van de Dag, het echte NOS-journaal, verslaggevers van landelijke kranten, vakbondslieden en volksvertegenwoordi gers, iedereen had het plotseling over Leusden. De aanleiding vormde een inderdaad opmerkelijk besluit van het college van Burgemeester en Wethouders om de gemeenteambtenaren op 5 mei (Bevrijdingsdag) geen vrij te geven. Binnen de argumentatie van het college trok vooral de opmerking over de kosten van een vrije dag de aandacht. Het college had becijferd, dat het zus en zo veel zou kosten, als de ambtenaren een dag vrij kregen en daarbij schenen de kosten van een dag wél werken In het niet te vallen. Burgemeester en wethouders kregen werkelijk ledereen over zich heen. De ambtenaren, hun vakbondsvertegenwoordigers, leden van de Leusdense gemeenteraad, een Tweede Kamerlid, en (last but not least) de Minister van Binnenlandse Zaken, toen nog Van Thljn. Maar het college hield dapper voet bij stuk en de ambtenaren werkten op Bevrijdingsdag gewoon door. Natuurlijk leidde dat tot een aantal In kwaliteit nogal variërende ambtenarengrappen. Zo schijnt de ANP-fotograaf bij binnenkomst In het gemeentehuis geroepen te hebben: „Ik kom een unieke foto maken, er schijnen hier ambtenaren te wérken." Binnen de 5 mei-affaire speelden twee leden van het college een opvallende rol. Zeer openlijk deed dat gemeentesecretaris Reljer van Gooi, die het onderwerp tot een heel persoonlijk issue maakte. In de raadsvergadering, waarin verschillende raadsleden het college over dit besluit aan de tand voelden, riep Van Gooi manhaftig, dat heel West-Europa wat hem betrof op 5 mei vrij kon nemen, maar dat hij in ieder geval zou werken. En hij maakte ook nog gewag van vele betuigingen van adhesie, die het gemeentebestuur naar aanleiding van het 5 mei-besluit ontvangen zou hebben. Later bleek het om een doos chocola te gaan. Een stuk subtieler was het optreden van burgemeester Rademaker. Naar wij heel zeker weten was Rademaker het enige collegelid, dat tegen het 5 mel-besluit was. De burgemeester heeft meer dan eens in de collegevergaderingen geprobeerd om de wethouders tot andere gedachten te brengen. Maar de boeren en zakenlieden hielden voet bij stuk. Rademaker haalde bakzeil. Dat verhinderde de burgemeester niet om het besluit van het college tegenover wie dan ook toe te lichten en zonodig te verdedigen. Zonder ook maar één keer te laten merken, dat hij het er eigenlijk niet mee eens was. Hoe het afliep? Kop uit de Leusder Krant van 13 juli: „Ambtenaren volgend jaar wel vrij op 5 mei". Het college heeft daartoe besloten. Uitgerekend in de Leusder Krant van diezelfde dertiende juli stond het verhaal „Viklnghus en het lot van een klant". Dat maakte onderdeel uit van de derde affaire van dit jaar. Hoofdrolspelers daarin waren wethouder Jan Wagenaar, de heer Groen van Vlkinghus en mevrouw Fralquln uit Leusden-Zuid. Wagenaar lanceerde al geruime tijd geleden het plan om kleine vrijstaande koopwoningen te bouwen. Bedoeld voor „starters" en in de prijsklasse van zo'n tachtig- tot honderdduizend gulden. Uiteindelijk kwam het tot een plannetje voor de bouw van 61 houten woningen in het deelplan Munnikhove van de Tweede Fase. Wagenaar wilde dat er verschillende typen zouden worden gebouwd en dat ook verschillende bedrijven bij de realisering van het plan zouden worden betrokken. Op die wijze werd het echter niet een van Wagenaars meest geslaagde ondernemingen. Niet alleen wordt er geen enkel van de kleine houten huizen voor minder dan een ton gebouwd - waarmee het plan zijn doel voorbij schiet -, maar er ontstonden ook problemen met één van de betrokken bedrijven. De firma Viklnghus werd wel uitgenodigd om aan het projekt deel te nemen, maar bleek bij nader Inzien flnanclëel een niet al te solide bedrijf. Ook al omdat er verhalen de ronde deden als zou Viklnghus woningen van minder goede kwaliteit afleveren, zakte de animo voor deze firma aanzienlijk. Ultelpdelijk kon de firma Vikinghus - die inmiddels failliet Is gegaan - niet de door het college verlangde financiële garanties geven. Daarom besloten B. en W. om met Vlkinghus niet verder In zee te gaan. Direkteur Groen van Viklnghus voelde zich door het college op een onheuse manier aan de kant gezet en kondigde aan juridische stappen te gaan ondernemen. Die zouden zich dan ook richten tegen mevrouw Fralquln uit Leusden-Zuid, die aanvankelijk optrad als vertegenwoordigster van Viklnghus In Leusden. Maar een dag nadat het college een einde maakte aarïde contacten met Vlkinghus, opereerde mevrouw Fralquln plots onder de naam „Traehus". Dit door haar opgerichte bedrijfje kreeg vervolgens de opdracht voor de bouw van 21 houten woninkjes, de opdracht die Vlkinghus was misgelopen. Maar zoals dat bij affaires wel vaker gebeurt, ging ook deze als een nachtkaars uit. Groen dreigde wel met juridische stappen, maar vervolgens werd niets meer van hem vernomen. En In Munnikhove zijn Inmiddels de eerste kleine houten huisjes verrezen. DONDERDAG 30 DECEMBER 1982 - Hoytema: naar de Staten de Burg, van der Postlaan stonden nog de lokalen, die door de Kinder- landschool waren gebruikt, toen men nog niet de beschikking had over een permanent gebouw Se dert enige tijd stonden ze leeg, maar dat heeft niet lang mogen du ren. Begin deze maand gingen zes lokalen in vlammen op Er was ver moedelijk sprake van brandstich ting. LEUSDEN - Wat is een jaar zonder affaires? Dat Is niks. Een ei zonder zout op z'n hoogst en dus niks. Gelukkig Is 1982 niet zo'n zoutloos jaar geweest. In drie gevallen kon er gesproken worden van een „affaire", zij het dat zij wat betreft nlvo van spektakel en afloop nogal uiteenliepen. Aan de eerste affaire van dit jaar gaf de heer Van Galen zijn naam. Hi j opende op het bedrijventer rein „Paardenmaat" een zogeheten bouwmarkt. Tot verontrusting van de Leusdense midden stand bleek Van Galen in zijn nieuwe zaak een nogal ruim assortiment te voeren. Veel te ruim, zo meenden sommigen en er ontstond beroering. Mocht dat allemaal zo maar? En als het al mocht, zouden dan de bepalingen ten aanzien van verkoop op bedrijventerreinen niet moeten worden aangescherpt om dergelijke toestanden In de toekomst te voorkomen? Het feit dat de zaak-Van Galen zich in een verkiezingsjaar afspeelde, heeft er waarschijnlijk In niet geringe mate toe bijgedragen, dat uitgroei tot de omvang van een „affaire" mogelijk werd. Vooral het CDA en dan met name Ad Wisman - die toen nog meende in aanmerking te kunnen komen voor een wethouderschap - sprongen er op in. Er werd In De Korf een bijeenkomst belegd, waar een leder zijn gram kon spuien. Mede door de aktlvltelten van Ad Wisman kreeg de zaak nogal publiciteit. Tijdens een spreekbeurt in het kader van zijn verklezingstoernee voor de verkiezingen voor Provinciale Staten gaf zelfs gedeputeerde Schapenk te kennen er wel eens iets van gehoord te hebben. En waartoe leidde dat alles? Tot het sluiten van de bouwmarkt Van Galen of een wethouder schap voor Ad Wisman? Welnee, Van Galen voert nog steeds een ruim assortiment en Ad Wisman verdween tamelijk geruisloos uit de plaatselijke politiek. Van de deining In februari en maart resteerde In september nog maar een rustig voortkabbelend golfje, waarop een notltletje van B. en W. kwam aangedreven. „Geen absoluut verbod detailhandel op bedrijventerreinen" stond er boven en daarmee was de eerste affaire erledigt. LEUSDEN - Het mag dan door de economische recessie mis schien allemaal wat moeizamer gaan, toch heeft Leusden er in het afgelopen jaar weer een hele boel bij gekregen. Hieronder een overzichtje van wat er een jaar geleden nog niet was en nu wel: Sedert januan van dit jaar heeft Leusden de beschikking over een inspraakwinkel Dat is een door het plaatselijke inspraakorgaan CML (Comité Milieuzorg Leusden) in het leven geroepen bedrijfje. Be doeld voor iedere Leusdenaar. die zijn stem over gemeentelijke zaken wil laten horen. Zetelt regelmatig in de openbare bibliotheek aan de Hamersveldseweg. En voor wie dat niet gemerkt mocht hebben meldt een recent foldertje van het CML. dat de inspraakwinkel al „succes sen" heeft geboekt. Eveneens^inds januari heeft de ze gemeente er een nieuwe wijk in worden bij In de eerste maand van het jaar ging de woningbouw in Claeverenblad/Wlidenburg van start Er volgden daar in de loop van het jaar nog meer eerste palen, zodat er nu volop gebouwd wordt tussen Zuiderinslag, Hamersveld seweg, Burg. van der Postlaan en Groene Zoom. Tqch zal het nog geruime lijd duren voordat deze wijk zijn voltooiing kan naderen. Met name in de sociale woning bouw is de klad gekomen en voor 1983 is er bijvoorbeeld geen ruimte om woningwetbouw van start te la ten gaan Over bouwen gesproken: na tien jaar van vrijwel niets is dit jaar het bouwen van nieuwe woningen ook in Achterveld goed op gang geko men. Een eerste serie premiekoop woningen is inmiddels bewoond en nog net voor het eind van het jaar kon ook een begin worden ge maakt met de bouw van woning en een advocatenkantoor, die er zich volgend jaar zullen vestigen. Tengevolge van de gemeente raadsverkiezingen medio dit jaar zagen we ook nogal wat raadsle den verdwijnen. Tot de prominen- ste onder hen rekenen wij Rinze Bloemhof, die vier jaar voor D'66 in de raad zat, maar door zijn achter ban niet opnieuw tot lijsttrekker werd gekozen. .De verkiezingen le verden D'66 slechts één zetel op en Bloemhof verdween naar de tafel tennisvereniging om daar voorzit ter te ruimen. Toen Bloemhof verdwenen was, stapte ook Willem Hoytema op. Het VVD-raadslid, dat zich gespeciali seerd had in het jennen van zijn collega van D'66, kwam in feite zonder werk te zitten. Hij stapte over naar de Provinciale Staten op zoek naar een nieuwe tegenstan der. De heer Spaans, bekend in mid denstandkringen, stapte ook een beetje op. Hij legde zijn functie als voorzitter van de winkeliersvereni ging Leusden-centrum neer. Zijn collega's brachten hem voor het vele werk, dat hij heeft verricht, dank tijdens een feestavond. Maar natuurlijk is Spaans niet helemaal non-actief geworden. Hij is nog steeds lid van één van de werk groepen van het CML en in de pagi na's van de Leusder Krant zal hij - naar wij hopen - zo af en toe nog wel eens wat ontboezemen. - Bloemhof: naar de tafeltennis club Naar maar waar, maar Pim van Esch zag zijn baan verdwijnen. De ambulant functionaris voor het jeugd- en jongerenwerk wordt nog tot 1 augustus volgend jaar gesub sidieerd. De afgelopen weken heb ben wij u uitgebreid verslag gedaan van de-discussies rond zijn vertrek. Tenslotte verdwenen er ook nog enkele mobiele schoollokalen. Bij gerweg geen vrijliggende fietspa den zijn, lopen fietsers grote risi co's. Met het verdwijnen van het tolhuisje zijn die fietspaden overi gens ook weer iets dichterbij geko men. Een ongekende luxe: sinds mei van dit jaar bestaat er een tweede busverbinding tussen Amersfoort en Leusden. Naast de VAD-lijn 106 is er nu ook de VAD-lijn 118, zodat je vier keer per uur van Leusden naar Amersfoort kunt en omge keerd. De nieuwe lijn loopt door een aantal van de nieuwste wijken van Leusden. Het komische feit deed zich voor, dat de bus er al liep, terwijl er nog nauwelijks mensen woonden. Commentaar van een ambtenaar: „Meestal waren we te den het afgelopen jaar veel aan dacht hebben gekregen. In maart trok bijvoorbeeld een avond over alternatieve geneeswijzen een stampvolle schuur van de Hak- horst. En later in het jaar kwam het tot de oprichting van een patiën tenvereniging. De gemeenteraad heeft inmiddels een startsubsidie verstrekt. Wat niemand ontgaan kan zijn, is dat we er dit jaar een nieuw ge meentehuis bij hebben gekregen. Naast de Hamershof verrees het imposante bouwwerk, dat werd ontworpen door ir Heijdenrijk. De meningen, met name over de ge bruikte kleuren, lijken ietwat ver deeld te zijn. Sinds een week zijn de gemeentelijke diensten er in on- - Het oudste winkeltje van Leusden verdwenen LEUSDEN - Een jaar kan ook niet passeren zonder dat er za ken of personen in bepaalde functies verdwijnen. Ook daar van een kort overzicht: Een beetje kwijt raakten we dit jaar het open jeugd- en jongeren centrum „De Geut". Vorig jaar van start gegaan geraakte het begin dit jaar in de problemen. Financiële problemen en een bestuur dat op stapte Al rap waren er echter nieu we enthousiastelingen, die wilden proberen de zaak opnieuw aan het draaien te krijgen Er kwam een nieuw bestuur en dat kreeg het ver- i a trouwen van de gemeenteraad. De schulden werden gesaneerd Zo dat we De Geut maar een beetje kwijt raakten. Vooral autochtone Hamersvel- ders zullen met lede ogen hebben gezien, dal het oudste winkeltje van Leusden dit jaar verdween Koster Van de Tweel hield er mee Open voor zijn zoon Albert zou er in het winkeltje naast de kerk geen belegde boterham te verdienen zijn. Dus werd de zaak gesloten. Vervolgens verhuurde het bestuur van de r.k. kerk Sint Jozef het win kel-woonhuis aan een makelaardij - En een nieuw gemeentehuis kwam er bi) - Veilig fietseri langs de.Horsterweg der gebracht. De officiële opening zal plaatsvinden in maart van het komend jaar. Tot slot twee zaken die we er bij gaan krijgen volgend jaar en waar mee dit jaar een begin gemaakt werd. Kees Vial hoopt volgend jaar in de gerestaureerde boerderij 't Claeverenblad een open werk plaats voor kunstzinnige aktivitei- ten te openen De restauratie door de stichting Bouwteam Leusden is inmiddels in volle gang. Aannemer Bloemendal kocht in no vember de gemeentewerf en het oude gemeentehuisje aan de Burg. de Beaufortweg. De werf gaat ver dwijnen en er zullen volgend jaar op het terrein 23 premiewoningen worden gebouwd. Het oude ge meentehuisje zal vermoedelijk ge bruikt gaan worden als kantoor ruimte. - Een nieuwe wijk in aanbouw: Claeverenblad/Wildenburg wetwoningen CDA-raadslid Henk Ossendrijver, die zeer geijverd heeft voor woningbouw in zijn dorp, kijkt tevreden op dit jaar terug. „Achterveld zit voorlopig op ro zen", zei hij vorige week. Gereed gekomen dit jaar: een veiliger viadukt in de Heiligenber- gerweg. De massale demonstratie van 13 maart 1981 heeft nu dan concreet resultaat opgeleverd, al heeft het allemaal wat langer ge duurd dan was toegezegd. Boven dien is het nog niet helemaal ide aal. Zolang er op Amersfoorts grondgebied langs de Heiligenber- laat, nu zijn we eens een keer te vroeg". Nog meer goed nieuws voor de fietsers. Na jaren van voorberei ding ligt er sinds juni van dit jaar een fietspad langs de Horsterweg tussen Stoutenburg en Leusden- Centrum. Wethouder Jan Wage naar, die zich meestal per automo biel verplaatst, klom hoogst per soonlijk op een geleende fiets om de opening te verrichten. En in ruil voor het afstaan van hun grond kre gen twee agrariërs langs de Hor sterweg de beschikking over vee verkeerslichten. Nog iets op het gebied van ver keer. In de loop van dit jaar werden er verkeers-maatregelen uitge voerd in Leusden-Zuid Ook dat heeft, men realiseert zich dat in Zuid, een gigantische tijd aan voor bereiding gekost. Gezondheid en gezondheids zorg zijn onderwerpen, die in Leus-

Leusder Krant | 1982 | | pagina 6