Structuurplan, verkiezingen, nieuw college, vredesbeweging en CAI ■eusder krant Politiek Leusden in 1982 Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 30 DECEMBER 1982 plaatselijk nieuws >or Marnix Kreyns LEUSDEN - Het valt niet te ontkennen dat 1982 in litiek opzicht in de eerste plaats een verkiezingsjaar geweest. Driemaal mochten we dit jaar naar de stem- is. Achtereenvolgens voor de verkiezing van de leden n de Provinciale Staten, de Gemeenteraad en de veede Kamer. Vooral die gemeenteraadsverkiezingen ibben hun stempel gedrukt op het plaatselijke politie- gebeuren in het achterliggende jaar. Want het gaat n niet alleen om de verkiezingen zelf, maar ook om mpagnes, onderhandelingen over een nieuw beleids- ogramma en de verkiezing van wethouders. Dat kost - het zal duidelijk zijn - een hoop tijd en ergie van de raadsleden. Toch bleken ze nog voldoen- ruimte over te houden om zich ook met andere onder- rpen bezig te houden. Er werden dit jaar enkele be- igrijke stappen gezet op de weg, die leidt naar een uctuurplan voor deze gemeente. Ook ten aanzien van n Centraal Antennesysteem werd een belangrijk be- jit genomen. Daarnaast was het jaar 1982 - evenals erigens het vorige was en het volgende zal zijn - een ir van bezuinigingen. Oe vorige gemeenteraad - be- de gemeenteraad in de vori- zittingsperiode - had zich bij n aantreden voorgenomen om n aanvang te maken met de stelling van een structuurplan or de gemeente Leusden. en dat proces eenmaal op ng gekomen was, leek het die fde raad ook wenselijk om inen zijn zittingsperiode tot kele duidelijke conclusies te men. Dat Is gebeurd. Op de Ireep van de raadsperiode 78-1982 stelde de raad de zo- heten „keuzenota" voor het uctuurplan vast. Daarmee rd In grote lijnen duidelijk, Ike kant het met Leusden op gaan, wanneer de wonlng- uw In de Tweede Fase Is afge- ïd. Vroeger - nog niet zo erg g geleden - kon je zeggen: inneer In 1985 de Tweede Fase afgerond. Dit jaar werd - nog ter dan In 1981 - duidelijk, dat bij het spreken over ontwlkke- gen op het gebied van de wo- igbouw enige voorzichtigheid tracht moet worden. De oom bouwsubsidles van jkswege stagneert en daar- or Is de onzekerheid gegroeid. Los van de vraag echter, wan- er het structuurplan aktueel irdt, is de richting van verdere breiding van deze gemeente nu ngegeven. Uitgangspunt is dat usden slraks alleen nog maar or de eigen behoefte zal bouwen geen regionale groeitaak meer vervullen. Eerst komt dan het bied 't Ruige Velt aan bod Voor t aan de noordkant van de huidi- bebouwing van Leusden-cen- im gelegen gebied wordt mo- tnteel reeds - de bewoners van Eikenlaan hebben dat gemerkt - n bestemmingsplan voorbereid, 't Ruige Velt kan het grondge- d van Leusden nog tot aan het aktie van hel Vredesplatform dde lot 3300 handtekeningen on- r een petitie. - Fons Ummels, tweede wethou der voor het CDA Valleikanaal in noordeli|ke richting worden bebouwd. En daar ligt dan de grens; de keuzenota geeft aan, dat verdere uitbreidingen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes zullen moeten plaatsvinden Nu is de raad niet zonder slag of sloot tot die uitspraak gekomen. Met name is er nogal wat water door het Valleikanaal gestroomd alvorens de CDA-fraktie er toe kwam om met deze lezing van de keuzenola akkoord te gaan. Het CDA heeft altijd de grootst mogelij ke moeite gehad met het idee van woningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes. Maar in hel raadsbesluit waarmee eind april de keuzenota werd aangenomen staat dat „voorshands wordt aan genomen dat bebouwing van dit gebied niet eerder dan rond 1990 zal plaatsvinden". Die passage heeft het CDA over de brug gehol pen. Dat gold niet voor de linkse frac ties in de raad D'66 en PvdA heb ben tegen de keuzenota gestemd. Voor de PvdA zette mr. Jan Jacobs duidelijk uiteen, dat er voor zijn fractie nog zoveel onzekerheden bestaan, dat men het veel te vroeg vindt om nu al uitspraken te doen over het gebied ten zuiden van de Schoolsteegbosjes. Een motie, waarin de PvdA de raad vroeg om nu nog geen besluit over dat gebied te nemen, werd echter door een door CDA, VVD en GPV/SGP ge vormde meerderheid verworpen Met die vaststelling van de keu zenota is het verhaal van het struc tuurplan nog niet af Dat gaat het komend jaar verder met eerst een ontwerp-structuurplan en later een definitieve versie. Maar de belang rijkste uitspraak heeft de raad in april van dit jaar gedaan. Schoolsteegbosjes Eén .ontwikkeling zou roet in het eten van de raad kunnen gooien. Essentieel onderdeel van woning bouw ten zuiden van de School steegbosjes vormt een corridor met de bestaande bebouwing van Leusden-centrum. Daarbij moet gedacht worden aan een nieuwe weg ten oosten van de bestaande Hamersveldseweg en een aantal ..voorzieningen" daar langs. Voor die corridor zou een gedeelte van de Schoolsteegbosjes opgeofferd moeten worden. En die School steegbosjes zijn juist dit jaar door het voormalige ministerie van CRM aangewezen tot beschermd na tuurmonument. Dat betekent dat er geen grasspriet gekrenkt mag wor den, laat staan dat er een weg doorheen aangelegd zou mogen worden. Nu moet niet gedacht worden, dat daarmee het hele structuurplan op losse schroeven is komen te staan Kort nadat de definitieve aanwijzing van de bosjes tot na tuurmonument een feit was gewor den, kwam het advies los dat de Rijksplanologische Commissie aan de minister van CRM heeft uitge bracht. De RPC is in deze een be langrijk adviesorgaan van de minis ter en in het door de RPC gepro duceerde rapport staat: de grenzen van het aangewezen gebied kun nen later worden gewijzigd,.indien daar aanleiding toe bestaat". Die aanleiding zou kunnen zijn, dat het belang van woningbouw ten zuiden van de bosjes op een gegeven mo ment groter wordt geacht dan het behoud van de gehele School steegbosjes als beschermd natuur monument Het laatste woord is dus nog niet gezegd over de Schoolsteegbos jes, temeer niet daar de gemeente raad bezwaar heeft aangetekend tegen de definitieve aanwijzing. De PvdA steunde dat bezwaar niet. Verkiezingen Drie verkiezingen dus. Die maakten duidelijk, dat een reeds langer te verwachten ontwik keling zich thans in Leusden heeft voltrokken: het CDA is hier in het dorp niet langer de grootste partij, maar de VVD. Bij de laatst gehou den verkiezingen - dat waren de Tweede Kamerverkiezingen van september - behaalden de libera len 32,9% van de stemmen, terwijl de christen-democraten bleven steken op 31,8%. Een miniem ver schil dus. Maar bij de gemeente raadsverkiezingen van juni was het zo ver nog niet. Toen was het CDA nog de grootste partij en behaalde in de nieuwe raad zeven van de in totaal negentien zetels. De VVD mocht in de nieuwe raad zes zetels gaan bezetten De grote verrassing was echter de uitslag, die de Partij van de Arbeid wist te behalen. Na een turbulente raadsperiode (wet houder stapt uit dè partij, progres sief samenwerkingsverband aan diggelen) wisten de sociaal-demo craten nu vier raadszetels in de wacht te slepen. D'66 haalde één zetel en Harm Offereins blijft deze vier jaar de enige vertegenwoordi ger van GPV en SGP Het doek viel voor Gemeentebelangen. Na twee raadsperioden zal de door Jan Kuij- pers opgerichte partij niet meer in het stuk voorkomen. Het verrassende verkiezingesre- sultaat van de PvdA heeft niet mo gen leiden tot een plaats voor een socialist in het nieuwe college van burgemeester en wethouders De PvdA-fractie wenste geen genoe gen te nemen met alleen de porte feuille ..Financiën" en noch VVD, noch CDA toonde zich bereid iets van de door hen in het vorige colle ge beheerde portefeuilles af te staan Het kwam tot een breekpunt tussen de onderhandelaars van de PvdA enerzijds en de vier andere in de raad vertegenwoordigde partij en anderzijds De PvdA verliet het pand en nam verder niet deel aan de besprekingen over een beleids programma voor de penode 1982- 1986. Al spoedig nadat de PvdA de on derhandelingstafel had verlaten, kwam het tot een akkoord tussen VVD en CDA over de zetelverde ling in het nieuwe college. Het CDA kreeg twee wethouders, de VVD - Jan Jacobs (rechts) kwam niet in het college, maar bezet een gewone raadszetel In de laatste vergadering van dit jaar besloot de gemeenteraad de firma Siemens een nieuwe CAI voor Leusden te laten aanleggen. éen. Gijs van Woudenberg (CDA) blijft onderwijs en welzijn doen, nieuwkomer Fons Ummels (CDA) beheert de financiën Jan Wage naar blijft voor de VVD de wethou der. Zijn bereidwilligheid om het CDA met twee wethouders in het college toe te laten, zag hij beloond met een verdere verzwaring van zijn portefeuille. Naast ruimtelijke ordening en openbare werken heeft Waqenaar nu ook werkgele- genheid~en economische zaken naar zich toe getrokken. Uiteraard leidde de gang van za ken tijdens de collegeonderhande lingen tot teleurstellingen in het PvdA-kamp. De verkiezingen ge wonnen, de onderhandelingen ver loren, begint dat niet een soort so cialistisch strijdlied te worden? Niettemin trachtte de fractie sans rancune aan de nieuwe raadspe riode te beginnen. Corri Verduin, fractievoorzitter van de PvdA, ver klaarde dat haar fractie niet in de- oppositie zal gaan. Vanuit het ei gen verkiezingsprogramma zullen voorstellen van het college zakelijk bekeken worden Van het door VVD, CDA. D'66 en GPV/SGP on derschreven beleidsprogramma distantiëerde de PvdA-fractie zich. Vrede In dat beleidsprogramma trok één passage sterk de aandacht Dat was die, waarin de partijen ver klaarden, dat vredesonderwijs op openbare scholen volstrekt ontoe laatbaar wordt geacht. Die passa ge werd overigens niet onderschre ven door de fractie van D'66 Maar wat de andere drie partijen vastleg den in het beleidsprogramma staat haaks op wat als ook een duidelijke ontwikkeling in het achterliggende jaar in Leusden kan worden gezien Steeds meer bewoners van Leus den gaven uiting aan hun bezorgd heid over de kernbewapening. Vre desvraagstukken kregen op ver schillende goed bezochte bijeen komsten ruime aandacht. De meest duidelijke uiting werd hier aan gegeven door het Vredesplat form Leusden, dat de aktie Leus den wil geen kernwapens" op touw Drie keer mochten we dit jaar naar de stembus. zette. Achter tientallen ramen ver- scheen het affiche, waarop het vrouwtje van ppland een stuk wa pentuig de gemeente uit schopt. Niet minder dan 3300 Leusdenaren ondertekenden de petitie van het Vredesplatform, waarin de ge meenteraad gevraagd werd Leus den tot kernwapenvrije gemeente te verklaren. Een meerderheid in de gemeenteraad ging op dat ver zoek niet in. Bezuinigingen 1982 was voor de gemeenteraad opnieuw een jaar van bezuinigin gen. De in het begin van dit jaar vastgestelde begroting voor 1982 maakte duidelijk, dat we de periode - Jan Zeeman viert mét Corri Verduin dé politieke verrassing van 1982: vier zetels voor de PvdA In april van dit jaar stelde de ge meenteraad de keuzenota voor het structuurplan vast. Daarin werd vastgelegd, dat er op langere ter mijn gebouwd zal kunnen worden ten zuiden van de Schoolsteegbos jes. De bosjes zelf werden onder tussen aangewezen tot beschermd natuurmonument. van het bezuinigen zonder dat het werkelijk pijn doet, nu definitief ach ter ons hebben gelaten De ombui gingen lijden nu tot pijn en de ge meenteraad heeft de niet gemak kelijke taak die pijn zo eerlijk moge lijk te verdelen Dat het allemaal niet meer is zoals vroeger weten inmiddels bijvoorbeeld de muziek school en de bibliotheek. Maar het is ook al te zien aan het gras tussen de trottoirtegels, zoals Commissa ris van de Koningin Van Dijke on langs te Leusden kwam vaststel len. Ondanks de verslechterende fi nanciële situatie slaagde het colle ge er in september in om een slui tende begroting te presenteren voor het volgend jaar. Met name door een forse bezuiniging op de personeelslasten. Ook de functie van ambulant functionaris sneeft in het kader van de bezuinigingen. Helaas moet worden vastge steld, dat het eind nog niet in zicht lijkt. De inkomsten van de gemeen te van Rijkszijde zullen niet hoger worden - zeker niet wanneer de nieuwe financiële verhoudingswet door de Tweede Kamer wordt aan genomen -, terwijl anderzijds het verhogen van de gemeentelijke be lastingen onder de huidige omstan digheden ook een moeilijke zaak is CAI In de laatste vergadering van het jaar 1982 - tevens de laatste ver gadering in het oude gemeentehuis - nam de raad nog een belangrijke beslissing. Men besloot de firma Siemens de opdracht te geven voor het aanleggen van een nieuw Cen trale Antennesysteem voor de ge hele gemeente, met uitzondering van enkele buitenplaatsen, zoals Schutterhoef en Stoutenburg. Met die rifeuwe CAI is een bedrag ge moeid van ongeveer 5,8 miljoen gulden. Op het dak van het nieuwe gemeentehuis komt een mast van bescheiden afmetingen te staan en het zenuwcentrum van de nieuwe CAI wordt in het gemeentehuis on dergebracht Over ongeveer een jaar zal het systeem kunnen func tioneren. Naar schatting gaan de abonnees een kleine vijftien gulden per maand betalen Onduidelijk is nog wat men daar voor krijgt. In ieder geval 18 FM- zenders plus het normale pakket televisiezenders( Duitsland I, II en III en Nederland I en II). De kans is groot, dat straks ook de twee Vlaams Belgische zenders via de Leusdense kabel kunnen worden doorgegeven. Uiteraard had het CAI-besluit de PvdA bracht bij herhaling naar vo ren, dat men twijfelt aan de maat schappelijke haalbaarheid van het nieuwe systeem Voor de sociaal democratische fractie was het ge woon de vraag, of de mensen straks die honderdtachtig gulden per jaar wel zullen kunnen opbren gen Navrant genoeg werden juist één week voordat de raad het be sluit ten aanzien van de CAI nam in de Tweede Fase een aantal wonin- nodige voeten in aarde. Als gebrui kelijk nam het CDA aanvankelijk een twijfelende houding aan. De Het voormalige D'66-raadslid Pie- ter Geljon, die slechts één raads vergadering kon bijwonen gen van de CAI afgesneden in ver band met wanbetaling. Het CAI-besluit werd genomen door een meerderheid in de raad, die werd gevormd door CDA, WD, GPV/SGP en D'66 De PvdA-frac tie stemde tegen Vanuit alle drie de grote fracties kwam de wens naar voren om het komend jaar nog eens het antenneverbod ter discus sie te stellen Wie zich straks niet kan of wil laten aansluiten op de centrale antenne moet een alterna tieve mogelijkheid hebben om toch televisie te kijken. Tragedie Politiek Leusden werd in het ach terliggende jaar ook geconfron teerd met enkele persoonlijke tra gedies. Tijdens de afscheidsverga- dering van de oude raad kwam raadsnestor Piet Voormolen plot seling te overlijden Het CDA- raadslid, dat kort tevoren nog zijn scheidende collega's had toege sproken. werd getroffen door een hartaanval en overleed aan de ge volgen daar van. Opmerkelijk kort was de carrière van raadslid Pieter Geljon. Hij werd in juni van dit jaar als enige verte genwoordiger van D'66 in de nieu we gemeenteraad gekozen en werd op de eerste dinsdag van sep tember tezamen met 17 collega's geïnstalleerd. Het zou de enige vergadering blijken te zijn, die Gel jon als raadslid meemaakte. Kort daarop werd hij ziek en moest hij vaststellen dat het raadslidmaat schap toch niet te combineren is met zijn tandartspraktijk in Leus den-Zuid. In plaats van Geljon kwam vorige maand Ep Oostra in de raad. De door het overlijden van Piet Voormolen in de CDA-fractie opengevallen plaats wordt sedert enkele maanden bezet door Bram Vroon Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. fcals het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 1^.00 uur en van 13.3C tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7