i Weer tal van cursussen te volgen bij Latent Talent College wil bijna 1 11.000.- voor emancipatie-aktiviteiten uittrekken leusder krant 3 Zondag (9 januari) informatiemiddag leranl: VAD-controleurs mogen boete uitdelen Tuinvuil voor nieuw plantsoen Kerstboomverbranding VAD rijdt stadsdienst te Amersfoort „Honderd jaar Oranjevorstinnen" T WOENSDAG 5 JANUARI Vuurwerk in beslag genomen Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. TROUWKAARTEN DINSDAG 4 JANUARI 1983 plaatselijk nieuws één onzer medewerkers) J LEUSDEN - Latent Talent maakt zich al weer op voor de Snvang van het veertiende kursusselzoen. Officieel gaat het jSlzoen a.s. zondag van de start tijdens de „open dag" die van ÖLOO tot 16.00 uur in boerderij „Groot-Krakhorst" wordt ge- 'ouden. Wat opvalt is dat de werkgroep er opnieuw in is <»slaagd weer en aantal nieuwe kursussen aan het program ma toe te voegen. Met ingang van dit seizoen hebben Achter zolders de kans om in hun eigen dorp lessen in de Franse taal i i.volgen. yVla Latent Talent krijgen inwo- 2hts van Leusden de gelegen- i>|d om zich in allerlei interes- nte en nuttige zaken te verdie- m. Andere Leusdenaren, die tor beroep, studie of llefhebbe- huis zijn op een bepaald ge- d stellen hun kennis tijdens kursus ter beschikking. Oe rkgroep Latent Talent treedt irblj als schakel op door zo- ■I mogelijk vraag en aanbod elkaar af te stemmen. Verder zorgt de werkgroep publika- zorgt voor de Inschrijving deelnemers, reserveert adzakelijke lesruimte en be eldt de kursussen. len aantal kursussen zijn zo gzamerhand niet meer weg te iken uit het programma van La- t Talent. De rubriek „Talen" al al een groot aantal seizoenen Fj hel overzicht van Latent Talent. )Ch lijkt de belangstelling voor het ren van een vreemde taal wat inder te worden, gelet op de wat tperkte keus in het programma- rerzicht van Latent Talent. Nieuw een cursus Franse conversatie, voor diegenen die de Franse taal op middelbaar schoolniveau be heersen. Ten oprechte niet in het huis-aan-huis verspreide groene boekje van Latent Talent opgeno men zijn de kursussen Franse Taal die in Achterveld gegeven worden. Voor zowel de wat mee; gevorder den als de beginners geelt Lilian de Ftuyter in Achterveld Franse les in de Moespot. De lessen worden in de ochtend- of de avonduren gege ven. LOKALE OMROEP Leusdenaren die straks mede werking willen verlenen aan de pro gramma's van de Stichting Locale Omroep Leusden kunnen dit voor jaar wat kennis opdoen bij Latent Talent. In de speciaal voor deze groep mensen georganiseerde kursus besteden diverse docenten aandacht aan zaken als: omgang met audio- en videoapparatuur. voorbereiding en samenstelling van locaal gerichte omroep-pro- gramma's en alles wal daarmee samenhangt. Uitgangspunten hier bij vormen het informatieve, educa tieve, culturele, kreatieve- en re- kreatieve karakter van de te bren gen programma's. De gehele kur sus omvat vijf maandagavonden. Als kursus nummer twee in het programma van Latent Talent (De kursus lokale omroep stond één) is een andere nieuwe kursus opgeno men. Al is het woord kursus niet helemaal op zijn plaats voor een happening die twee maandag avonden omvat. De kursus heeft als titel „Waarneming" Jack de Cooninck gaat met de kursisten proberen wat richting te geven aan de fantasieën die iedereen wel eens heeft Hij gaaf dit doen door middel van gedichten en/of (strip- Jtekeningen. Men hoeft beslist geen dichter te zijn die tof zijn fanta sieën komt door in een hooiberg te klimmend en kauwend op een grasspriet in de lucht ligf te staren Grassprieten zijn bovendien nief nodig, die worden op de eerste kur- susavond uitgedeeld, zo staat in de folder van Latent Talent te lezen. ZUID-AFRIKA Leusdenaar W. de Jong is terug van een zwerftocht door Zuid-Afri- ka. Drie maanden heeft de zwerf tocht van de heer De Jong ge duurd Kursisten kunnen geduren de vier woensdagavonden aan de hand van dia's, kaarten en boeken en de ervaringen van De Jong wat meer leren over hel „Aparte Land". Zuid Afrika is „een wereld in een land", kursisten kunnen dit land wat beter gaan kennen, begrijpen en waarderen, staat in de aankondi- qinq van de kursus. ledereen die wat meer wil weten over de dagelijkse huidverzorging krijgt nu de kans middels een kur sus die gegeven wordt door Maud Nagel. Verschillende hutdverzor- gingsprodukten zullen tijdens de kursus aan de orde komen terwijl ook aandacht besteed wordt aan de make-up. De kursus omvat in totaal zes avonden. STENEN SLIJPEN Docent Hans Kroes heeft zich al een aantal malen achtereen met een groep jongeren bezig gehou den mei het slijpen van tenen. Ook nu weer is er een kursus voor de jeugdige Leusdenaren. Met ingang van dit seizoen start de heer Kroes ook een kursus hoe men stenen kan slijpen tot fraai gepolijste siera den. De heer Kroes heeft de stenen al uitgezocht en op maat gezaagd, de kursisten hebben het geduld no dig om met slijpen tot een goed resultaat te komen. KREATIEF In de rubriek „Kreatief" treft men de meeste nieuwe kursussen voor het komende seizoen aan. Naast het eerdergenoemde „stenen slij pen" is er een kursus ..marionet tenpoppen maken" Wat er in deze kursus geleerd kan worden behoeft geen nadere uitleg. Anders ligt dat met de kursus „Quilts maken". De meeste mensen zullen geen idee hebben wat men op deze kursus kan leren Een „quilt" blijkt een Amerikaanse lappendeken te zijn, die volgens traditionele regels dient te worden gemaakt. Het gaat om een deken met mooie geometri sche dessins die ontstaan door identieke „blokken" op eindeloos te variëren wijze aan elkaar te naai en. Als |e een naald kunt vasthou den en kunt rijgen kun je al aan deze kursus deelnemen Het enige dat men verder nodig heeft zijn ou de lappen, oude lakens, een drie hoek, een potloot, schaar en garen. SIERKNIPPEN Het werk van Joke Varkevisser zullen veel inwoners van Leusden al kennen De knipkunst van me vrouw Varkevisser is al erg ver maard. ook buiten Leusden. In drie dinsdagochtenden zal Joke Varke visser de kursisten de beginselen bijbrengen van het figuurtjes-, mi niatuurtjes- en portret-knippen Aan wat lijm en een schaartje heeft men voldoende om de kursus tot een goed einde te brengen Ook de voorzitster van de werk groep Latent Talent, Friedy Borg huis, gaat een kursus geven, leder een die problemen heeft met hel lezen van een patroon, zich af vraagt hoe je een patroon kunt „verkleinen" en niet meer weet hoe je nu precies moet „afkanten" en „opzetten" kan op deze kursus zijn of haar kennis weer wat opfrissen. De kursus die de titel heeft gekre gen „haken en breien" duurt acht woensdagavonden. Het is nooit helemaal zeker of alle in de brochure van Latent Ta lent genoemde kursussen ook werkelijk doorgaan Het wel of niet doorgaan hangt af van hel aantal inschrijvingen voor een bepaalde kursus. Alleen bij het niet doorgaan van een kursus krijggt men bericht, hoort men niets dan dient men er van uit te gaan dat de kursus door gaat In de huis-aan-huis versprei de brochure staat precies vermeld hoe men zich voor een kursus kart opgeven Mocht men het bekende groene boekje niet ontvangen heb ben, dan kan men een exemplaar afhalen bij de plaatselijke Rabo bank ol de bibliotheek. Voor aan melding als docent(e) of lid van de werkgroep kan men terecht bij Frie dy Borghuis. Amiant 10, Leusden- C, tel 940272. OPEN DAG Wil men zich nader laten infor meren over oude of nieuwe kur sussen dan kan men a.s. zon dagmiddag 9 januari terecht in boerderij „Groot Krakhorst", Bolderikhof 18 te Leusden-C. Van 14.00 tot 16.00 uur houdt La tent Talent hier haar open dag. Men kan zich laten Informeren aan de hand van exposities, de monstraties en gesprekken met docenten. Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Marnix Kreyns Redaktle: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmid dag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktle en administra tie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leus den-Centrum. Op werkda gen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033- 941495. Abonnementsgeld: 59,40 per jaar; 27,60 per half jaar; 15,00 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of don derdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en historische foto's), bij voor uitbetaling van 5 - per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd ge plaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Ro zendaallaan 9, Leusden/ Centrum. Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN Het college van B. en W. wil dit jaar een bedrag van f 10.900,— uit trekken voor het subsidiëren van emancipatie-aktiviteiten. Het geld gaat naar verschil lende vrouwengroeperingen in Leusden, die emanciperen de aktivlteiten ontplooien. Het bedrag is iets lager dan het totaal bedrag, dat door de vrouwengroeperingen was gevraagd. Het college wil na melijk enkele aanvragen niet honoreren. Op grond van de Rijksbijdra geregeling Emanipatiewerk wor den gemeenten ook dit jaar weer in staat gesteld om aanvragen van vrouwenorganisaties te ho noreren. De kosten worden dus geheel door het Rijk gedragen, maar de gemeente is de instan tie, die aanvragen honoreert of afwijst. Enige tijd geleden nodig de het gemeentebestuur de Leusdense vrouwenorganisaties uit om tijdens een gesprek de wensen te uiten. Dat leidde tot aanvragen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBP), het Vrouwen kafé, de VOS-werkgroep, de Vrouwen raad. de Nederlands Christelijke Vrouwenbond - Centrum (NCVB) en NCVB-Zuid. De akti- viteiten. die deze organisaties voor dit jaar op het programma hebben siaan, lopen nogal uit een. Zo zijn er lezingen, VOS- cursussen, experimentele to neelvoorstellingen. gespreks groepen en themabijeenkom sten. In totaal zouden de aange vraagde aktiviteiten een bedrag van ruim twaalf duizend gulden gevergd hebben. Maar het colle ge schrapte hier en daar in de aanvragen. Zo werden niet alle begeleidingskosten geaccep teerd en werden opnieuw de kos ten van kinderopvang niet subsi diabel geacht Een door de VOS- werkgroep te organiseren asser- tiviteits-cursus werd geschrapt, omdat dergelijke cursussen ook door de Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE) worden verzorqd De subsidies wil het college verlenen onder wat ..de gebrui kelijke voorwaarden" worden ge noemd. Zo zal zo spoedig moge lijk een voorschot op de subsi dies worden verstrekt, maar kun nen de subsidies pas definitief worden vastgesteld, nadat per projekt een inhoudelijk en finan cieel verslag zal zijn ingediend. Dit moet voor 1 april 1983 gebeu ren. Het voorstel van het college komt aan de orde in de vergade ring van de raadscommissie ..Welzijn en Onderwijs" op maandag 10 januari aanstaande. De vergadering wordt gehouden in de commissiekamer van het gemeentehuis, 't Erf 1. - Tot de emancipatie-aktiviteiten in het achterliggende jaar behoorde onder meer een optreden van de Bloemgroep in het Vrouwenkafé APELDOORN Met Ingang van 1 januari 1983 kan het voor passagiers, die met de VAD zwart (niet betalen) of grijs (te weinig betalen) reizen, wel eens een kostbare rit worden. Wanneer zij betrapt worden, kan hen dat op een boete van f25,— komen te staan. De VAD en andere streek- vervoerondernemingen hebben hiertoe besloten teneinde deze ongeoorloofde vormen van „be sparing op de te betalen ritprijs" beter te kunnen aanpakken en er bovendien een preventieve wer king van te laten uitgaan. Om de controles snel en efficiënt te kun nen uitvoeren, hebben de con troleurs een opleiding gevolgd die uiteindelijk resulteerde In beëdiging door de kantonrech ter. De controleur heeft derhalve thans officiële opsporingsbe voegdheid en kan zonder getui gen zwart- en grijsrijders beboe ten. Een en ander betekent overi gens niet, dat de controleurs nu als „boeman" in de bussen zullen gaan rondspeuren. In de filosofie van de VAD blijft de controleur de man. die als vraagbaak naar het publiek fungeert en toezicht houdt op een correcte afwerking van het vervoersproces De VAD heeft het bovendien altijd als de taak van de chauffeur gezien toe zicht te houden op de juistheid van het plaatsbewijs. Nu de con troleurs opsporingsbevoegdheid hebben gekregen heeft de VAD zijn chauffeurs verzocht hierop nog nauwkeuriger toe te zien, teneinde te bereiken dat zo wei nig mogelijk geverbaliseerd be hoeft te worden De bovengenoemde maatregel zal voor het reizend publiek nau welijks zichtbare gevolgen heb ben. Zij. die hun rit echter tegen een e'genmachtig verlaagd tarief of geheel gratis willen afleggen, kunnen ter plaatse beboet wor den. Voorkomen is echter beter dan genezen. LEUSDEN Deze week Is in opdracht van de gemeente begonnen met het overhevelen van ruim 5-dulzend kubieke meter zwart zand van een plek nabij het Valleikanaal naar het plan Claeverenblad/Wildenburg. In de aarde is het tuinvuil gecomposteerd dat de gemeente een paar maal per jaar via een aktie bij de Leusdenaren laat ophalen. De afgegraven kubieke meters grond worden nu gebruikt voor de aanleg van een plantsoen in de toekomstige wijken Claeverenblad en Wildenburg. Daar wordt de aarde gestort op een plaats waar zogeheten wit zand is algegraven ten behoeve van de aanleg van wegen en straten. Het overhevelen van de aarde zal tot het eind van de week duren. LEUSDEN - Ook aan het begin van het komende jaar zal de ge meente Leusden in samenwer king met de brandweer weer de traditionele kerstboomverbran dingen organiseren. Evenals vorig jaar worden een aantal leuke prijzen verloot. Het gemeentebestuur en de brand weer hopen het hiermee extra aantrekkelijk te maken om de kerstbomen voor de „officiële" verbrandingen in te leveren en zo het houden van wilde ver brandingen en het deponeren van kerstbomen op alle mogelij ke en onmogelijke plaatsen te gen te gaan. De verbrandingen worden op woensdag 5 januari op twee plaat sen in de gemeente gehouden. Op die dag kunnen de bomen tussen 15 00 en 19 00 uur op de verbran dingsplaatsen worden ingeleverd Voor iedere boom die wordt ingele verd ontvangt de brenger een lot dat kans geeft op een prijs. In de gehele gemeente worden 20 prijzen beschikbaar gesteld en nog eens 30 extra prijzen, die be staan uit het meemaken van een rit door de gemeente op een brand weerwagen. De prijswinnaars worden om 19.15 uur bekend gemaakt De ver brandingen beginnen om 19.30 uur. De kerstboomverbrandingen worden dit jaar op de volgende plaatsen gehouden: - voor Achterveld op het terrein hoek Wijntjesstraat/Rentinck- straat; - voor Leusden-Zuid en cen trum op het terrein achter de Ko ningshof aan de Centrumweg. APELDOORN Onlangs zijn de besprekingen over de overna me van lijndienst-, groepsver- voer- en toeraktiviteiten van de firma Nefkens te Amersfoort aan de N.V. Verenigde Autobus Diensten VAD definitief afge rond. Ook het overleg tussen de VAD enerzijds en de Vervoers- bonden FNV en CNV anderzijds werden met beider Instemming op positieve wijze afgesloten. Een en ander betekent, dat de VAD vanaf 1 januari 1983 de stadsdienst te Amersfoort zal gaan rijden. Voor het Amersfoortse publiek heeft deze wijziging voorshands geen consequenties. Naar hen toe blijft alles bij het oude Dienstregeling en routes blijven gelijk, alleen zullen de bussen in de komende maanden in de gele kleur worden overgespoten en worden voorzien van het stads wapen van Amersfoort. Aan de voorzijde zullen de bussen van het woord „stadsdienst" worden voorzien. Voor de VAD is de stadsdienst te Amersfoort de zevende die gereden zal gaan worden, de zes voorgangers zijn die te Apel doorn. Almere. Lelystad. Kam pen. Harderwijk en Zwolle (Stadsdienst Zwolle B.V.). Door de overname komt het aantal personeelsleden per 1 januari 1983 boven de 1200, terwijl het aantal bussen tot 430 stijgt. LEUSDEN - Van woensdag 5 ja nuari t/m maandag 10 januari is in het nieuwe gemeentehuls aan 't Erf de reizende foto-tentoonstelling „Hon- der jaar Oranjevorstinnen" te be zichtigen. Deze tentoonstelling, die het leven van de koninginnen Emma, Wllhelmlna en Juliana in beeld brengt, Is samengesteld op Initiatief van de Confederatie van Oranjever enigingen In Nederland en maakt sinds november 1980 een rondgang lanqs de Nederlandse gemeenten. De tentoonstelling Is gedurende bovengenoemde periode op werkda gen te bezichtigen van 's morgens 9.00 uur tot 's middags 5.00 uur en bovendien op vrijdagavond 7 januari van 19.00 uur tot 21.30 uur. LEUSDEN - De rijkspolitie nam vorige week donderdag bij winke lier Gin Leusden een partij 600 kilo vuurwerk in beslag. De man had geen vergunning om dit spul te ver kopen. De verkoopwarde van het vuurwerk wordt geschat op circa 10-duizend gulden Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw lamilieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1982 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3