Herman Donkers over SOCCLE, Colditz en Indonesië leusder krant DONDERDAG 6 JANUARI 1983 plaatselijk nieuws De aanleiding om met lerman Donkers te gaan praten was gelegen in het feit, dat hij dezer dagen na ven jaar afscheid neemt als orzitter van SOCCLE. Een iel van het gesprek, dat >nco Mali met Donkers had, at dan ook over die heersstichting voor de ciaal-culturele centra in usden. Maar er kwam meer aan de irde. Een opmerking van evrouw Donkers tijdens het lesprek leidt naar de jaren (an de Tweede ereldoorlog, die Herman lonkers voor een gedeelte eft doorgebracht in het emruchte lager Colditz. laar hield Donkers zich met gal uiteenlopende zaken zig: hij vervalste spoorten, kookte Indische |jsttafels en ondernam rschillende uchtpogingen. Over de film ie door de Engelsen over olditz werd gemaakt is hij iet bijster te spreken„Ik (nerd gevangen door Robert fagner", grapt hij met een erieuze ondertoon. Het verhaal van een man, ie heel veel meemaakte. Steeds, als Ik er nu weer ver nadenk, moet ik me ealiseren dat ik het ben, die et allemaal beleefd en verleefd heeft." Een man ook, die na zijn topbaan als militair, een eel van zijn tijd voor het laatschappelijk leven in eusden wilde gebruiken. „In nze welvaartsstaat zien de iensen elkaar niet meer laan. Burenhulp moetje met n lampje zoeken. Het ooie van SOCCLE is dat len elkaar daar in renigingsverband heeft vonden om iets voor de meenschap te doen. Ze (oen het zélfer komt geen erheidaan te pas." LEUSDEN - Herman Don ers. Ruim zeven jaar lang orzitter van de Stichting iciaal Cultureel Centrum usden, bekend onder de lltlalen SOCCLE. De gaande lan om de continuïteit van SOCCLE te verzekeren, zoals Itlj dat in de loop van ons ge- iprek uitlegt. Stelde zich vrij willig beschikbaar om af te treden, hoewel hij dat zeker wiet weemoed doet. Omdat tilj met deze vorm van vrijwil- 'erswerk met erg veel ple- r Is bezig geweest. Voorzitter Herman Donkers èn de huidige penningmeester zijn vanaf het begin van SOCCLE in 1976 bij het bestuurswerk betrok ken geweest. Donkers heeft één verlengperiode gehad van ruim drie jaar. Onverbiddelijk moet er volgens de statuten na twee perio- hij llln( V de „De mens kan alleen door zichzelf verslagen worden" den van vier jaar een nieuw be stuurslid worden aangesteld. Zo geeft Donkers nu de penningc meester de gelegenheid de conti nuïteit te waarborgen. Zodat voor eventuele moeilijkheden, die zich nu voordoen, en die in het verleden identiek waren, niet telkens weer naar oplossingen moet worden ge zocht. Zodat de penningmeester bovendien nog een jaar heeft om naar een opvolger te zoeken En de andere, nieuwere, SOCCLE be stuurders zich nog een jaar lang de oplossingen op de na verloop van- tijd ééndere problemen eigen kun nen maken. Wijs besluit van een uit het goe de hout gesneden type bestuurder. Een man, die ruimte is gewend, en die óók ruimte léét. Zowel in het gebeuren van een plaatselijke or ganisatie als in het gebeuren op grotere schaal, in de wereld. Daar over straks. We komen er als vanzelf op te recht, en het blijkt niet gering te zijn. Zegt hij, langs zijn neus weg: „Op een gegeven moment wou ik niet meer. Ik ging op een steen langs de weg zitten, en dacht: de wereld is helemaal gek, of ik ben gek. En steeds, als ik er nu weer over né- denk, moet ik me realiseren dat ik het ben, die het allemaal beleefd en overleefd heeft," Oude boerderijen Maar hoe zit het ook weer met SOCCLE? Hoe is SOCCLE ont staan? In 1970 heeft de toenmalige ge meenteraad van Leusden bij de uit breiding van de gemeente het plan opgevat om oude gebouwen te be houden om er sociaal culturele akti- viteiten te ontwikkelen. Daardoor zijn uit de bus gekomen: Groot Krakhorst, De Hakhorst en de bi bliotheek, oude boerderijen, die ten nutte van de Leusdense gemeen-' schap zouden worden aangewend. De gemeente heeft een stichting voorbereid, en daaraan voorlopige statuten, een huishoudelijk regle ment en dergelijke gegeven. De gemeente heeft bovendien ge zocht naar vrijwilligers, die een be sturend college konden vormen. Negen mensen in totaal: vier inwo ners uit Leusden titre personnel, een wethouder, een raadslid en drie commissieleden van beheer uit de betreffende gebouwen. Op 18 maart 1976 heeft de toenmalige wethouder Zandbrink het bestuur geïnstalleerd, en werd Herman Donkers als nestor in het gezel schap tot voorzitter gebombar deerd. „Aan ons werd toegevoegd", zegt hij, lekker ontspannen achter over leunend in zijn fauteuil, aan één stuk door rokend, (zijn arts hoorde een piep, een andere arts hoorde twee piepen, de foto's van de specialist bevestigden wat hij zélf steeds gezegd had, dat zijn longen kerngezond waren), „me vrouw Mr Wil Berends. We zijn aan het werk getrokken Hebben statu ten ontwikkeld. Tenslotte hebben we clubs en verenigingen bij elkaar geroepen om hen in te lichten over de bedoeling van SOCCLE Om tegen een huurprijs voor die gebouwen een zódanige zelfwerk zaamheid te ontwikkelen, dat wij met een minimum aantal beroeps krachten zouden kunnen volstaan. Huurders zouden na gebruik van een gebouw dit zelf dienen schoon te maken Wij zijn er in korte tijd in geslaagd om voldoende belang stellenden voor de gebouwen te vinden, waaronder één grootge bruiker: Latent Talent." Op dinsdag 2 november 1978 is met feestgedruis één der boerderij en officieel geopend door de toen malige Minister van Cultuur Van Doorn Doel SOCCLE Wat is ook al weer het doel van SOCCLE? Toezicht houden op de gebou wen, dat ze in orde blijven Tijdig de gemeente waarschuwen voor het groot onderhoud De ruimten ver huren tegen een schappelijke prijs ..Wij zijn ijverig bezig met op de centjes te lettenlicht de heer Don kers toe. „zodat wij met zo min mo gelijk subsidie kunnen volstaan. We zijn begonnen met alle kinder ziekten, die aan een stichting eigen zijn. De nieuwe gebouwen bleken voor het gebruik veel te koud te zijn We moesten beter verwarmen en isoleren Dat is nog steeds niet vol tooid. Toen Wil Berends vertrok had den we één administratrice, één beheerder plus zijn vrouw als hel pende hand Als losse krachten, als dat nodig was, soms nog wat extra huishoudelijke hulpen. Daar is bij gekomen de vierde poot de al lan ger bestaande Til. Dat gebouw was eigendom van de gemeente, en onttrok zich aan elk toezicht van de gemeente. Twee jaar daarna is de school in Achterveld er bij geko men. De school, waar destijds de voorbereidende besprekingen tus sen geallieerde en Duitse officieren plaats vonden in tegenwoordigheid van Prins Bernhard. Die school kwam leeg De jeugd in Achterveld liep op straat, was ongeorgani seerd Men besloot die school voor hen te bestemmen. Gedeeltelijk werd het gebouwtie gesloopt. Ge deeltelijk werd het in tact gelaten voor het sociaal culturele werk, waarvoor het verbouwd werd De Rockers Als klap op de vuurpijl kwam in december 1980 onder de vlag van de SOCCLE het beroemde instituut De Rockers. Die kregen een bouw keet toegewezen, die ze zelf op knapten en inrichtten „Het is een internationale orga nisatie van Elvis Presley-fans vertelt Herman Donkers, nadat hij zijn kopje even naar de keuken heeft gebracht, omdat hij geen tweede kopje koffie wil hebben Wat zijn vrouw, die het gesprek bij woont, doet opmerken: „Jij wilt ze ker geen koffie meer. Herman?" Ze werden niet overal zo gewaar deerd Ze zijn nu van de straat af. Ze hebben medeverantwoordelijk heid Ze zijn echt loyale medewer kers van de gemeente geworden. Er zijn nu dus vijf gebouwen In Leusden-Zuid roepen de jongeren en ouderen óók om een centrum. Daar wil men nu het schooltje „De woelige Hoek" voor bestemmen. Dat is nog niet zover, dat je kunt zeggen: daar trekken we morgen in. Het is nog geen SOCCLE-ge- bouw. Wij zijn wél betrokken bij de voorbereidende besprekingen Goed funktionerend SOCCLE is een goed funktione- rende stichting. Herman Donkers wil vooral het aksent leggen op al die vrijwilligers en die enkele be roepskrachten, die door hun mede werking SOCCLE hebben gemaakt tot wat het is. Hij heeft het diepste respect voor al die mensen, die met een volle dagtaak soms zelfs een ochtend uittrokken voor het belang van SOCCLE, van de inwoners van Leusden. Het stichtingsbestuur heeft daarbij een coördinerende taak, is een centraal punt, bij wie om hulp kan worden gevraagd Vooral in het begin, bij het opzetten van de organisatie, moesten de vrijwilligers er veel tijd in stoppen „Nu het eenmaal loopt, kun je voor spellen wat er één komt", aldus Herman Donkers." Hoewel er in het begin geen goe de regeling was met de gemeente wat betreft het groot onderhoud (de gemeente had één keer een meer jarenplan opgesteld, daarna niet meer) is er in de loop der jaren toch een werkbare situatie ontstaan De kleine reparaties besteedt SOC CLE zelf uit. Het groot onderhoud wordt met de gemeente bespro ken. Herman Donkers noemt als voorbeeld het aanbrengen van een isolerende laag in het rieten dak van de deel van Groot Krakhorst Naast grootgebruiker Latent Ta lent is de Moedermavo een gebrui ker van even groot kaliber. Er zijn ook twee bridgeclubs en een yoga- groep, die tot de vaste gebruikers van de SOCCLE-gebouwen beho ren En aardig is dat de gemeente er zo nu en dan komt trouwen. Toen tijdens het 700-jarig bestaan van Leusden de toegang tot het ge meentehuis was geblokkeerd door een podium, werden de huwelijken voltrokken in de romantische om geving van Groot Krakhorst. Ook tijdens de verhuizing momenteel van het oude naar het nieuwe ge meentehuis wordt er bij SOCCLE getrouwd Wanneer ik vraag hoe Herman Donkers er toe kwam om zich met het bestuurswerk voor SOCCLE te gaan bemoeien, zegt hij, dat burge meester Van der Post een goeie vrind van hem was die hij kende uit zijn zevenjarig commandantschap van de tankwerkplaats. Zeven jaar Colditz Mijn nieuwsgierigheid komt in een stroomversnelling, en ik heb de neiging om Herman Donkers met vragen te bestormen. Hij toont geen enkel spoor van opwinding. Valt niet over zijn woorden. Breekt geen zinnen halverwege af Hoe kwam hij in het KNIL? Hoe kan hij zo goed vervalsen? Hoe overleef de hij Colditz? Herman Donkers blijft welwillend glimlachen. Vertelt bij flitsen dingen, die hem invallen. Rustig het historisch strijdgewoel op een afstand houdend Hij blijkt in Soerabaja geboren te zijn. Ging met zijn zevende jaar voor het eerst met verlof naar Hol land Maakte daar een gedeelte van de eerste klas lagere school mee. en ging toen weer met zijn ouders terug naar Indië. Zijn vader werd slachtoffer van'de toen heer sende malaise. Hij werd op zijn vijf tigste gepensioneerd, en keerde met zijn gezin terug naar Neder land. Herman ging op school bij de Je zuïeten Hij bezocht het Canisius- college in Nijmegen, en maakte zijn HBS-studie plus de KMA in zeven jaar af Kwam in krijgsgevangen schap omdat hij niet aan Hitier zijn erewoord wilde geven, dat hij gedu rende de oorlog niets tegen de Duitsers zou ondernemen. „Met mij waren zevenenzestig anderen, die dat óók niet wilden" hoor ik hem zeggen, want ik ben nog niet over mijn verbazing heen. Van SOCCLE naar Colditz: ik moet het even verwerken. „Ik heb een vreemde weg ge volgd. Probeerde uit Nederland weg te komen. Op de dag van de capitulatie was ik op de Hembrug. Ik zag het niet meer zitten Stapte op een schipper af, die op de Zaan voer. Die reis ging niet door, omdat ze de Jan Pieter Zoon Coen (schip dant absoluut onmogelijk. We za ten boven op een rots. omringd door dikke muren. De dichtsbijzijn- de grens, waar de Duitsers niets meer te vertellen hadden, was op 600 kilometer Dankzij het organisatietalent van één van ons konden we wat berei ken. We zaten er twee weken, en toen waren er al zeven van ons verdwenen. Twee bereikten Enge land. Toen zeiden de Engelsen te gen ons: „Hoe doen jullie dat toch?" Dat is voor mij het break point in de film over Colditz. Daar komt geen Nederlander in voor. Die film gaf de waarheid niet weer Ik werd vervangen door Robert Wag ner". Herman barst nu in lachen uit. Haalt de schouders op Zegt. dat de Hollanders best met de Engelsen wilden samenwerken, omdat die meer ervaring op het gebied van intelligence service hadden. „Maar de Hollanders deden de ontvluch tingspogingen" Nu schamper: Zeven jaar voorzitterschap. Ze ven jaar tankwerkplaats. Ik kon niet nalaten te vragen of zeven een ma gisch getal voor hem is. Lachend zegt hij: „Zeven is in derdaad een magisch getal voor mij Om een ander voorbeeld te ne men Toen ik van de KMA kwam werd ik naar Delft gedirigeerd. Zo ging dat toen. Die periode in Neder land heeft voor mij zeven jaar ge duurd. Twee jaar Delft Vijf jaar krijgsgevangenschap. Ik zou net met mijn carrière als officier begin nen. Die krijgsgevangenschaps- periode was overigens niet de slechtste periode van mijn leven. Ik ben er heelhuids uit gekomen!" Voor het eerst mengt nu me vrouw Donkers zich in het gesprek met een korte opmerking, die veel blijkt aan te reiken „Hij heeft pas een boek gekregen uit Engeland, waar hij op de cover staat." „Ja. Ik was vervalser", lacht de heer Donkers ietwat raadselachtig. „Maar zet u dat maar niet in de krantHij staat op, en pakt het door zijn vrouw genoemde fotoboek .Camera in Colditz" van Ron Bay- butt. Hij wijst mij enkele afgebeelde ver valsingen van zijn hand. en ik lees: ..Lt Herman Donkers of the Royal Netherlands Indies Army became an accomplished forger, and his eyesight was eventually virepara- bly damaged through the strain, a fate shared by other camp forgers as well" (KNIL luitenant Herman Donkers werd een talentvol verval ser, en zijn gezichtsvermogen werd tenslotte door het extreme turen onherstelbaar beschadigd, een lot dat hij deelde met andere kampver valsers"). Herman Donkers' opmerking dat hij daarom zo kwaad was op de Engelse film over Colditz, omdat de Hollanders daar helemaal niet aan te pas kwamen, terwijl de Hollan ders de leiding hadden van de vluchtpogingen, voert ons van SOCCLE weg naar Colditz en de Tweede Wereldoorlog. Hij blijkt twee keer ontvlucht te zijn uit Col ditz, en helaas weer gepakt. Deed in totaal zeven vluchtpogingen, waarvan er drie hem buiten brach ten. „Ik reisde van Stanislav naar de Nederlandse grens, en werd daar gepakt." Als ik zeg: „Ontzet tend triest", zegt Herman Donkers berustend: „Triester was het voor de man wiens begeleider ik was Hij was de kapitein, ik zijn luitenant Zijn zoon was net gefusilleerd. Zijn vrouw was in een zenuwinrichting opgenomen." van de Maatschappij Nederland) in de sluizen van IJmuiden hadden laten zinken. Ik stapte in een auto met een wanhopig Joods echtpaar, die ik aanraadde het in Schevenin- gen te proberen Zelf ging ik naar Delft terug. Toen kwam de propagandamachine los Ik ben gepakt door de Duitsers en afgevoerd naar Hohenstein. Niet zo ver van Colditz Hohenstein was Lager 4A Colditz 4C. Daar heb ik me aan een brandslang - het was boven op een rots, geen kasteel, hoor - langs de bergwand naar be neden laten zakken. Dat werd in het dorp gezien, en beneden stond het comité van ontvanqst al klaar. Toen werden we overgeplaatst naar Troppau in Tsjechoslowakije. een luxe kamp Het was een Ba- deort uit de tijd van de Oostenrijks- Hongaarse monarchie. We zaten bij de generaals hadden allemaal een eigen kamer Er was een zwembad met mineraal water" Herman Donkers gniffelt bij de ge dachte. Vindt dan, dat hij het niet al te rooskleurig moet voorstellen, en zegt „Oh ja. het eten was niet bestHet klinkt haast verontschul digend. Tandarts „Via de tandarts deden we een poging om weg te komen Wij merkten al gauw, dat die Sudeten- Duitsers niet zo veel met Hitler op hadden. Ik maakte de tandarts-as sistente het hof. Dat meiske was trouwens de moeite waard. Zij licht te de tandarts in, en die wilde hel pen. Toen zij één van de patiënten in de wachtkamer ging ophalen kon ik door het raam van de behandel kamer wegvluchten Ik werd weer gepakt. Na een week werden we al over geplaatst. Naar Amalienstift in Ju- linsburg boven Breslau Daar zaten wij met Belgen samen. We maak ten het zó bont. Twee van ons slaagden er in weg te komen, en de commandant wilde ons weer een erewoord verklaring laten tekenen, ja. Wij werden overgeplaatst naar Colditz. „ein Sonderlager", met ex tra bewaking! Ontsnappen uit dat kamp was volgens die comman „De Rockers zijn nu echt loyale medewerkers van de gemeente geworden" „Poeh. wij die als loodsmannetjes voor de Engelsen dienden! Die En gelsen van nu zijn allemaal Colditz- gek Zoeken de oude glorie De Ne derlanders niet. Die hebben er nooit veel over gezegd Maar nu komt er dan toch volgend jaar april een boek door een Nederlands lot genoot over uit." Valse paspoorten Ik maak van het inschenken van een glaasje sinaasappelsap ge bruik om te vragen hoe Herman Donkers zó goed kan tekenen, dat hij een bekwaam vervalser kon worden. „Die valse paspoorten? Ach, die moesten gemaakt worden. Iemand moest dat doen Wij verkeerden in de gelukkige omstandigheid, dat we Diederik baron van Lynden bij ons hadden Tot vorig jaar onze ambassadeur in Bonn Zijn moeder was een begaafd kunstenares Hij kon ook goed tekenen. Hij was mijn baas. Ik ben artillerie-officier, en op de KMA leerde je lijntekenen In Delft ging dat dóór. Verder had ik een aangeboren nauwkeurigheid. Ik werd in de werktuigbouwkunde opgeleid, en moest machineteke ningen maken (Nu doet de compu ter dat). Het was priegelwerk. Ik zat met één haar van een penseel onder een loep te tekenen. U hebt gele zen wat er in het boek staat over mijn ogen' Tenslotte zijn we en bloc overge plaatst naar Oost Polen. Naar Sta nislav. We werden gevoegd bij offi cieren. die wel getekend hadden, maar die ook gepakt waren Daarin Polen was het erg mistroostig In tussen kwamen de Russen dichter bij We werden naar Neu Branden burg overgeplaatst. Boven Berlijn. We werden in mei 1945 door de Russen bevrijd." De Russen Zegt u 's iets over de Russen7 Van frontsoldaten kun je niets zeg gen. Die zijn allemaal hetzelfde Oorlog is voor elke soldaat hetzelf de. De commandant van een afde ling artillerie was een Russische apotheker Hij sprak goed Frans. Met hem kon ik goed praten. Het Russische volk is een treurig soort mensen, maar ongelofelijk gastvrij. Dat zegt niets over de gemoeds toestand, waarin de mensen moe ten leven onder hun regime Ze moeten mij geen kwaad woord van de Russen zeggen, maar ze mogen mij alles zeggen van de communisten. Het volk heeft in dat barre klimaat altijd moe ten samenwerken Op Russen kun je rekenen; ze zullen de mens. die in nood is, altijd helpen Ze werden door de Duitsers als minder dan dieren behandeld. Ik heb de sta pels dode Russen gezien Zoals die in drekkige hokken werden ge stopt. Die arme kerels sjouwden maar met stenen, matrassen, steenkool. Ik heb in hun rijen de plaatsen in mogen nemen van twee Russen, zodat ik kon ontsnappen Nou, en dat betekende wat. Ons gaven ze celstraf, maar die Russen werden dood geslagen De Russen hebben mij bevrijd. Ik kan alleen maar dankbaar zijn." Rijsttafels Weer mengt mevrouw Donkers zich kort in het gesprek. „Nu moet je ook vertellen van die rijsttafels" „Ja. In krijgsgevangenschap in Colditz heb ik hele rijsttafels ge kookt Wij kregen pakjes van het Rode Kruis uit Nederland, en om dat wij KNIL-officieren waren kre gen wij rijst. Niet van de Nederland se regering, hoor Die heeft ons als Colditzgroep volkomen in de steek gelaten Er kwam rijst uit Turkije, Argentinië. Engeland Pas toen er twee officieren waren ontsnapt kre gen we voor het eerst tweede hands battledresses van de Neder landers. Ik ben echt als Indische jongen opgevoed. Het is een tic in de fami lie: wij zijn allemaal kookziek. Mijn moeder stuurde de recepten, en ik ben begonnen te koken. Al spoedig had ik zo n veertig eters Fransen, Engelsen, Polen, en die brachten van alles mee. Je vergeet de nare dingen zo gauw. Ik kan niet vertellen hoe ik in die intense kou naar die Duitsers heb gekeken, hoe mijn pink bevro ren was Hoe ik gevloekt heb Hoe het lijfelijk was Daar moet je héél diep aan terugdenken; dat is ver weg gezonken Gelukkig, dat de mens verdringingsmogelijkheden heeft' Ik was ook filosoof." Ik lees nu op bladzij 85 van „Ca mera in Colditz" „Said Donkers; our escape mission was not really a failure. We learned so much. About ourselves, about the Germans, about the mistakes we made. Abo ve all we learned to carry on and survive. In the end a man can only be defeated by himself" (Donkers vertelde onze ontsnappingen wa ren niet werkelijk mislukkingen. We leerden er veel van. Over onszelf Over de Duitsers, over de fouten, die we maakten Wat we er vooral van leerden was dóórgaan en over leven. Tenslotte kan een mens al leen maar ten ondergaan door zichzelf) Herman Donkers zegt „Ik kwam steeds terug met een schat aan ge gevens. Over identiteitspapieren. Over treinen, die je wel of niet moest nemen. Je leerde van de fouten, die je maakte. Je leerde echt hoe te overleven. De mesDe mens kan alleen door zichzelf wor den verslagen Ik heb totnutoe 63 boeken gele zen over onze ontvluchtingspogin gen, maar niet in het Nederlands. Och, bijzonder was het niet zo Je was er voor opgeleid. Je deed je plicht, je was 23 jaar Je had het idee, dat je de hele wereld kon ver plaatsen. En je wou bij de anderen niet achterblijven! Men schimpt vaak op het verle den in plaats van er lering uit te halen. Neem nou wat er over ons gezegd wordt ten opzichte van In donesië Dat wij die arme Indone siërs zo lelijk hebben behandeld. Ik heb hier een encyclopedie van 1890, ja. Daar blijkt uit, dat de Ne derlanders de Indonesische cultuur hebben bijgehouden. Zij hebben de meeste zorg besteed aan de monu menten. Ze hebben de flora en fau na uitvoerig beschreven. Weet u, dat de taal tot ontwikkeling is ge bracht met behulp van twee Leidse professoren, die de grammatica hebben opgetekend en een woor denboek hebben uitgegeven Mijn vader was een totok, een import uit Nederland. Mijn speelka meraadjes waren inlandse jonge ren. Ik heb geiten gehoed, en aan touwtjes getrokken die de vogels moesten verjagen om de padi te beschermen. Dat was de mooiste tijd van mijn leven. Het is zo'n fasci nerend land. Zó mooi De Nederlanders hebben handig ingespeeld op het kastenstelsel Boer, hoofd dessa, hoofd streek, vorst. Multatuli heeft daar terecht tegen geprotesteerd. De mensen werden uitgebuit door hun eigen mensen. Dat was een kwestie van: verdeel en heers. Men gaat gemakkelijk voorbij aan wat er aan goeds gedaan werd. Pa Van der Steur gaf wees kinderen een opleiding. Een me vrouw in Semarang deed datzelfde voor meisjes. Er was geen bede laar te bekennen Het was een geordende maatschappij Daarom gun ik ze wel de vrijheid. We zijn er door het politieke naïeve idealisme van de Amerikanen en de afgunst, de nijd van de Engelsen uitgeknik kerd Toen we in Indonesië terugkwa men troffen we daar in de dessa een naakt volk aan. Naakt als in de oertijd We hebben hen gekleed, en het land weer op poten gezet. Dat zijn die mensen niet vergeten. Ik ging met mijn baas jagen op verbo den gebied Wij werden met een kopje thee ontvangen. En er werd gezegd „Ga niet daar langs terug, want daar zitten jongeren." „Ik geef toe, dat is een zeer naïe ve kijk op het hele gebeuren. Het zit ingewikkelder in elkaar Ik kan al leen maar zeggen wat ik ervaren heb We praten nu nog wat heen en weer over de Russen, die uit talloze volkeren bestaan Over de angst van de Russen voor het westen. Met Reagan als koren op hun mo len. Over de paters Jezuïeten, bij wie Herman Donkers is opgevoed Over de verbetering in de commu nicatie, die er op den duur toe zal kunnen leiden dat er meer begrip komt voor eenheid Wat een lang durig proces zal zijn, dat trouwens nog gevonden moet worden Tenslotte komt Herman Donkers nog even terug op de heerlijke rust van de SOC- CLE-periode. „Het mooie van SOCCLE is het volgende. In onze wel vaartsstaat zien de mensen elkaar niet meer staan. Bu renhulp moet je met een lampje zoeken. In SOCCLE hebben ze in verenigingsver band elkaar gevonden, ja, om iets voor de gemeenschap te doen. Ze doen het zélf: er komt geen overheid aan te pas. We hebben alleen mate riële hulp van de overheid". „Die film over Colditz gaf de waar heid helemaal niet weer"

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5