Meer dan 100 reacties advertentie van Bohan Commissie Financiën vergadert maandag Twee experimentele basisscholen in Leusden Oud papier aktie Palet Open huis vergadering Vrouwenkafé SVA Virus brengt internationaal bekend toneelstuk Oudste ambtenaar van Leusden in de VUT REMIEWONINGEN IN PLAATS VAN WONINGWET leusder krant <t crant IVN-wandeling in Den Treek Genoeglijke jaarvergadering NCVB-zuid Bandenprikkers in aktie KPJ-aktiviteiten Exhibitionist aktief KPO Zondag in het Ros Beyaart „Overschotten op de bank tegen 17%" J ONDERDAG 13 JANUARI 1983 plaatselijk nieuws Wunnikhove heeft Bohan Bouwgemeenschap een verkoopcentrum ingericht. jn één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Dlrecteur-ge- eentewerken Marlus Pais Is er in overtuigd dat het bouwpro- Onafhankelijk Nieuws- >lad voor de gemeente eusden. erschijnt elke dinsdag i donderdag. erantwoordelijk fedakteur: «x-Kreyns brtien Engelkens Bspar van Loo inlevering kopij en adver tenties: IDSSy00r het dinsdagnummer aartitót uiterlijk maandagmid dag 12 00 uur. voor het dpnderdagnummer tot ui- huwlsrlijk woensdagmiddag IORT12 00 uur e t.ei-r' illaanRedaktie en administra- t495 lie: Kantoor Leusder Krant, EC^tozendaallaan 9, Leus- "^ftn-Centrum. Op werkda-' n geopend van 09 00 tot 2.00 uur en van 13 30 tot 7 00 uur Telefoon 033- 1495 lonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal lachten bezorging: s abonnee dient u de rit voor dinsdag- of don- srdagavond 18.00 uur te bben ontvangen Is dat ;t het geval, neem dan intakt op met onze hoofd- jent bezorging (dinsdag i donderdag tussen 18 30 i 19 30 uur), tel 033- 10691 Bij geen gehoor int u kontakt opnemen et onze inspekteur bezor- ng, overdag 03420- 16141toestel 44. i 1983 bestellen foto's: meeste in de Leusder 'ant gepubliceerde foto's int u nabestellen (met uit- ndering van archief- en torische foto's), bij voor betaling van 5.- per ex- iplaar (formaat 13 x 18 op giro: 871441 t.n.v BDU b v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van jpwenste foto, aantal, nimmer van krant, pagina arop de foto werd ge- Jlaatst U kunt ook kontant sètalen op ons kantoor, Ro- lèndaallaan 9. Leusden Centrum. Ejigeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is |5 |®«n uitgave van de BDU- kfantenkombinatie Irnevefd. te ject van Bohan Bouwgemeen schap uit Utrecht In de wijk Mun- nlkhove gewoon van start gaat. „Er Is zo veel belangstelling voor de 86 premie-B-wonlngen dat er niets mis kan gaan", aldus Pais. Bij Bohan waren dinsdag 107 reacties bnnengekomen op haar advertenties In de plaatselijke kranten. De Utrechtse bouwer ziet de toekomst van het project ook niet somber In getuige het verkoopcentrum, dat in Munnlk- hove Is verrezen. De definitieve contracten met de gemeente zijn echter nog niet gete kend ofschoon sinds eind oktober tussen de gemeente en Bohan wel overeenstemming is bereikt over de realisatieovereenkomst voor het bouwproject van de 86 premiewo ningen Daarin staat dat de bouw- plicht voor dit aantal woningen pas ingaat als driekwart (61 woningen) is verkocht In de voereenkomst heeft de gemeente de (randvoor waarde gesteld dat Bohan aan de aannemingsmaatschappij Hurks uit Eindhoven de bouw van de hui zen moet uitbesteden. Op die ma nier kan Leusden een stukje grond kopen dat Hurks in eigendom heeft in het plan Claeverenblad/Wilden- burg waar driftig wordt gebouwd. Nu komt echter de complicatie om de hoek kijken dat Hurks pas die grond aan de gemeente wil overdoen zodra Bohan 61 wonin gen heeft verkocht. De Eindhoven- se aannemer wil dit roerend goed best tegen taxatiewaarde van de hand doen, maar daar moet dan wel bedrijfs continuïteit voor hem tegenover staan. Met deze feiten in zijn achterhoofd verklaarde wet houder Jan Wagenaar vorige week dat hij het gehele project nog wat wankel vond. Dezer dagen zal een gesprek plaatsvinden tussen Bo han, Hurks en de gemeente waarin spijkers met koppen geslagen wor den. Volgens directeur-gemeente werken Pais kan dit overleg tot een van de volgende drie mogelijkhe den leiden. Hurks verkoopt toch maar direct de grond in Claeveren- blad'Wildenburg wetende dat de belangstelling voor de Bohan-wo- ningen groot is, Bohan neemt met een een bouwplicht voor alle wo ningen, waardoor Hurks de grond kan overdoen aan de gemeente of alle partijen wachten tot 61 wonin gen zijn verkocht overeenkomstig de realistatie overeenkomst De 86-premie-B-woningen waar het om gaat komen in en op de plaats van woningwetwonin gen, die niet gebouwd kunnen worden vanwege het gebrek aan bouwsubsidies van de overheid. Om toch tegemoet te komen aan de vraag naar goedkopere wo ningen biedt de Utrechtse bouw gemeenschap huizen aan die in prijs variëren van 126.500 gul den tot 139.990 gulden. Het Rijk verstrekt volgens de premle-B- regellng in het eerste jaar een subsidie van 5500 gulden. Dit be drag is niet afhankelijk van het inkomen, de premie wordt elk jaar 500 gulden lager. De netto maandlasten voor deze woning lopen In het eerste jaar van 385 gulden bij de goedkoopste wo ningen tot 434 gulden bij het duurste type. De Bohan-hulzen zullen in eerste Instantie worden toegewezen aan adsplrant-ko- pers die in Leusden een huurwo ning hebben of op de lijst van woningzoekenden in de ge meente staan. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadscommis sie Financiële en Economische Zaken (FEZ) komt aanstaande maandag voor de maandelijkse vergadering bijeen. Vanaf 20.00 uur wordt er vergaderd In de commissiekamer van het ge meentehuls, 't Erf 1. De agenda luidt als volgt: 1Opening en inventarisatie vra genstellers/woordvoerders 2. Mededelingen. - Geluidwerende maatrege len ,,De Korf" - Vestiging tijdelijke gemeen tewerk 3 Verslag vergadering 1 decem ber jl. 4 Verkoop/verhuur gemeentelij ke gebouwen. 5 Beschikbaarstelling krediet t.b.v. onderkeldering ge meentehuis; concept-raads voorstel bijgaand. 6. Beschikbaarstelling krediet t.b.v. verplaatsing noodloka- len. 7. Beschikbaarstelling krediet t.b.v. reconstructie tennisba nen Burg. Buiningpark. 8. Beschikbaarstelling krediet t.b.v. renovatie korfbalveld Burg. Buiningpark. 9. Subsidiëring Stichting Muziek school Leusden; concept- raadsvoorstel bijgaand 10. Subsidiëring Stichting „de Geut" 1983. 11. Subsidiëring Stichting „de MoesDOt" 1983. 12 Subsidiëring Scoutsgroep Ma nitoba 13 Subsidiëring emancipatiewerk 1983. 14. Sociaal-culturele accommo datie Leusden-Zuid 15. Voorstel tot intrekking van de 10e begrotingswijziging 1982 en het beschikbaar stellen van een nieuw krediet inzake ver bouw school t.b.v integratie „Wegwijzer - Wip-Wap 16. Diverse voorzieningen ex-arti- kel 50 van de Kleuteronder wijswet. 17. Eindwijziging begroting van het bedrijf Centrale Antenne Inrichting 1981. 18 Goedkeuring jaarrekening 1980 van de Stichting voor Li chamelijke Opvoeding en Sport Leusden. 19. Goedkeuring jaarrekening 1979 en 1980 van de Groen- slichting Rozendaal. 20 Jaarrekening 1980 Stichting Onderwijsadviesdienst. 21. Rondvraag en sluiting LEUSDEN - Het instituut voor natuurbeschermingseducatie (IVN), afdeling Amersfoort en omgeving houdt zondag 16 ja nuari een natuurwandeling in het landgoed Den Treek. Onder lei ding van natuurgidsen zal in klei ne groepen aandacht worden ge schonken aan de natuur in de winterperiode. Vaak wordt gedacht dat er dan niet zoveel te beleven valt, maar voor wie goed rondkijkt is dit beslist niet zo. Deelname is gratis en hon den mogen mee, mits ze zijn aan gelijnd De aanvang is om 14 00 uur en er wordt verzameld voor ho tel Den Treek aan de Treekerweg (van één onzer medewerkers) LEUSDEN/ACHTERVELD Eén school In Achterveld en één school in Leusden-centrum kun nen nog meer ervaring opdoen met de nieuwe wet op het basis onderwijs. De minister heeft daarvoor de benodigde toestem ming gegeven. De openbare kleuter- en lagere school ,,Het Startblok" heeft in het verleden al veel gedaan om de integratie van kleuter- en la ger onderwijs ook daadwerkelijk tot stand te brengen. Men deed dit omdat er over enkele jaren een nieuwe wet op het basison derwijs van kracht wordt die het verschil tussen kleuter- en lager onderwijs niet meer kent. Hetzelfde geldt voor montes sorischool 't Ronde in Leusden- centrum. Toen het ministerie van onder wijs onlangs aankondigde dat er een proef genomen zou worden met vijftig scholen in Nederland in het kader van de nieuwe wet op het basisonderwijs hebben de twee eerdergenoemde scholen zich ook aangemeld Recentelijk is van het ministerie bericht ontvangen dat beide scho len aangemerkt kunnen worden als „experimentenschool", hetgeen betekent dat de scholen kunnen gaan functioneren alsof de nieuwe wet op het basisonderwijs al van kracht is. Ook de bijbehorende gel delijke steun gaat naar beide scho len toe Blijkens een mededeling van wethouder van onderwijs Gijs van Woudenberg is het gemeen tebestuur erg blij met de toewij zing door de minister omdat men nu in Leusden ruimschoots er varing kan opdoen met de wet die over twee jaar van kracht wordt. LEUSDEN - Afgelopen dins dag vond de jaarvergadering plaats van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afde ling Zuid. De voorzitster opende deze avond met enkele woorden van welkom en met de tevreden constatering dat de opkomst op timaal was Hierna volgde een geheel op rijm gezette terugblik op de activiteiten van het afgelo pen jaar. Het financiële gedeelte, dat aansluitend hierop werd be handeld, gaf de leden van de NCVB geen reden tot het stellen van vragen. Wel volgde de vast stelling van het feit dat ook de NCVB in 1983 geen al te gekke bokkesprongen kan maken. Na behandeling van de huishou delijke zaken en het genot van een kopje koffie werden de lichten ge doofd om Leusden anno 1958 in ogenschouw le kunnen nemen. Deze tilm gat voor een aantal men sen vele momenten van herken ning Voor hen die pas in latere ja ren Leusden leerden kennen, was het bijna onvoorstelbaar dat een puur dorpse omgeving zo n meta morfose kan ondergaan Na afloop van deze eerste gezel lige bijeenkomst van dit |aar herin nerde de voorzitster eraan de ver volgcursus „In gesprek met. (proberen te zeggen wat je denkt) en aan de eerstvolgende bijeen komst op 8 februari, waarop ds T. de Jong wat komt vertellen over omgang met zieken LEUSDEN - De banden van een paar gestalde fietsen bij de gymzaal aan Berkelwijk zijn dinsdag lekgestoken. Op dezelf de dag werd een 15-tal banden van fietsen In de stalling bij zwembad Bavoort eveneens lek- geprlkt. De politie heeft aange kondigd bij de gymzaal en het zwembad meer toezicht te gaan houden. LEUSDEN - Dinsdag 18 januari staat er van 8.00 tot 15.00 uur weer een papiercontainer bij 't Palet. Wil lem de Zwijgerlaan 1. Men kan tus sen die uren zijn oud papier komen deponeren. De opbrengst komt ten goede aan de school. LEUSDEN - Maandag om 21.00 uur is er In het Vrouwenkafé een open huls-ver gadering. Aangezien de toe komst van het Vrouwenkafé In meerdere opzichten op de tocht staat, zal dat het belangrijkste onderwerp zijn. Alle vrouwen zijn welkom. Inlichtingen bij Jo ke Traats, telefoon 943031. ACHTERVELD - Het K. P. J. bestuur heeft voor het vervolg van dit seizoen weer een activi teiten-programma samenge steld. Vrijdagavond zal de eerste activiteit in het nieuwe jaar plaats vinden. Dit zal de jaarlijk se ledenvergadering zijn. De aanvang Is om 20.00 uur In de Moespot. Behalve de normale agenda-punten zal er deze avond de nieuwe samengestelde statuten en het nieuwe huishou delijke reglement worden behan deld. Gezien de belangrijkheid hiervan worden er zoveel moge lijk leden verwacht. Na afloop van het officiële gedeelte zal er nog een gezellige bingo worden gespeeld. Zondag 16 januari wordt er deelgenomen aan het tafeltennistoernooi le Hoogland. Het vervolg van de brooddeegavonden zal plaats vin den op 18 januari om 20.00 uur in de Moespol Ook zal er weer een kaartavond plaatsvinden tegen de bejaarden Deze is op 26 januari om 20.00 uur in de Moespot. Ver der zal er dit jaar weer worden deel genomen aan de Carnavalsop tocht De discoavond m.m.v Bebo is op 19 januari terwijl op 5 maart weer zal worden deelgenomen aan de creatieve avond te Hoogland. De dropping is op 18 maart terwijl er op 9 april weer een improvisatie avond zal worden gehouden in Ons Gebouw. Het is al enkele jaren ge leden dal dit werd georganiseerd doch men wil dit weer nieuw leven inblazen Het kringvolleybal toer nooi is op 17 april en op 23 april wordt de jaarlijkse oud ijzeractie gehouden Tot slot zal op 12 mei weer het dauwtrappen worden georganiseerd. LEUSDEN - Bij de rijkspolitie is aangifte gedaan van een geval van exhibitionisme op de As- schatterweg. Een man toonde daar zijn geslacht aan een voor- bijfietsend meisje. De politie Is na de melding direct op onder zoek uitgegaan maar kon de man niet vinden. Vermoedelijk Is hij in het bezit van een mercedes. ACHTERVELD - Maandag avond 17 januari zal de vierde ronde worden gespeeld van het S.V.A. kaarttoernooi. Deze kaart avond die alleen toegankelijk is voor leden en donateurs wordt gehouden in de kantine van het sportpark en vangt aan om 20.00 uur precies. Inschrijven Is mogelijk vanaf 19.15 uur. ACHTERVELD - Dinsdag avond 18 januari om 20.00 uur zal er weer een bijeenkomst voor leden van de KPO worden ge houden. De avond vindt plaats in d'Ouwe Peerdestal. Mr. G. J. van Boven is uitgenodigd om het een ander over het onderwerp „Ali mentatie" te vertellen. LEUSDEN - De jongerenver eniging „Virus" blijkt van alle markten thuis te zijn. Afgelopen zondag werd nog de prestatie loop tot een succesvol einde ge bracht. A.s. zondag gaat een aantal Virusleden het toneel op om een detectlvespel van Aga tha Christie op te voeren. Dit to- neelgebeuren is ook toeganke lijk voor niet-virusleden. Virus ziet het opvoeren van het spel „De Muizeval" als een uitda ging van de eerste orde. Op ver schillende andere gebieden van ontspanning, creativiteit en sport heeft Virus In haar korte bestaan al laten zien wat ze waard is. Hel toneelspel dat Virus zondag op de planken van het Ros _Beyaarttoneel gaat zetten kan be schouwd worden als een stuk dal internationaal grote bekendheid heeft verworven „De Muizeval" wordt al meer dan 30 jaar achter een opgevoerd in hel St. Martinus- theater in Londen. Toch valt er niet veel le lachen en als een speksta- kelstuk is „De Muizeval" ook niet te beschouwen Het aantrekkelijke zit hem kennelijk in het feit dal er een moord wordt gepleegd. Rechtgeaarde amateurs als de Virusleden zijn hebben ze het aan- aedurfd om een thriller in le stude ren Men is er inmiddels wel achter gekomen dat deze spelvorm veel oefening, uitbeeldingskracht en concentratie van de medespelen den vraagt, beslist geen eenvoudi ge opgave voor de spelers en speelsters van de jongerenvereni ging. Toch zal zondag blijken dat gele genheidsregisseur Wim van Dijk er in geslaagd is alle betrokkenen te motiveren. De organisatoren ver wachten dan ook dat het zondag een spannende, ontspannende avond voor de bezoekers gaat wor den Hel verhaal van „De Muizeval" bergt genoeg spanning in zich Al les draait om een pension op het Engelse platteland waar een moord gepleegd is. De personen die in het pension verblijven zijn lieden van vreemde pluimage, mensen met een verleden, die toe vallig san\en zijn op hel moment dat hevige*"sneeuwstormen hel pension afsluiten van de buitenwe reld. Hoe het allemaal afloopt kun nen belangstellenden zondag avond te weten komen. Het op treden van Virus begint om 20.00 uur. Vanaf 19.30 uur kan men al In de grote zaal van Ros Beyaart terecht. De entree bedraagt voor nlet-VIrusleden 5,-. vervolg van pagina 1 STOK ACHTER DEUR Als hel aan Harm Offereins (GPV/SGP) ligt, gaat de gemeente raad slechts geld op tafel leggen voor de eerstkomende drie maan den „De Geut heeft een stok ach ter de deur nodig," zo meent het raadslid. De heer Offereins is van mening dat er na anderhalf jaar praten over De Geut. inmiddels al een aardige cent is uitgegeven aan het jongerencentrum. Overigens bleek Harm Offereins best bereid De Geut nog een nieuwe kans te geven. Wat hem betreft reserveert de gemeente nu al geld om De Geut een heel jaar door te kunnen laten draaien Binnen drie maan den zal De Geul dan echter wel met goede plannen voor de dag moeten komen. Harm Offereins volgde met zijn betoog in grote lijnen de ziens wijze van het PvdA-raadslid Jan Jacobs Ook het progressieve raadslid bleek van mening dat er nu al voorwaarden gesteld moeten worden voor het tweede halfjaar „Anders geven we De Geut in feite alleen maar wat krabbelmogelijk- heid," aldus de heer Jacobs. De VVD en D'66 afgevaardigden bleken het in grote lijnen ook wel eens te zijn met de ideeën van de heren Oflereins en Jacobs. Evelien Blom (CDA) die eerst gezegd had veel moeite te hebben met het raadsvoorstel en liever tot 7000 subsidie wilde gaan, bleek zich la ter alsnog te kunnen verenigen met het standpunt dat haar collega raadsleden innamen Wethouder Gljs van Wouden berg kon zich wel verenigen met hetgeen de commissieleden kennelijk willen: voor 1 april a.s. behoorlijke plannen op tafel, an ders geen verdere subsidie. „Het zal anders moeten gaan met De Geut," meent ook de heer Van Woudenberg. (Van een medewerkster) LEUSDEN - „Ik heb al tijd met veel plezier ge werkt. Mijn werk was ook mijn hobby, maar nu vond ik het tijd worden om er een punt achter te zetten". Aan het woord is de heer Jan Dijkgraaf, tot 1 januari 1983 werkzaam als chef van de afdeling comptabiliteit van de ge meente Leusden. De af deling comptabiliteit heet overigens nu officieel af deling boekhouding en belasting, woorden die de eenvoudige burger mis schien niet direkt feeste lijk maar wel eenvoudiger in de oren klinken. Wat dat betreft krijgt de opvol ger van de heer Dijkgraaf het dus al weer makkelij ker. Hem zullen geen brie ven bereiken met de afde ling kontabiliteit op de en velop. Jan Dijkgraaf werd in 1919 in Baarn geboren, als zoon van de tuin- en bosbaas van hel landgoed Buitenzorg. Na zijn MULO-B diploma gehaald te hebben liep hij een jaar praktijk op het landgoed voor 8,96 in de week Zijn vader vond ech ter dat er geen toekomst meer in het werk zat voor hem en stuurde zijn zoon naar de Han delsschool in Amersfoort. Hij kwam daar als een wat oudere leerling en kreeg te horen dat hij meteen weer kon vertrek ken als hij niet het goede voor beeld gaf Binnen anderhalf jaar haalde Jan Dijkgraaf zijn diploma De oorlog brak uit. Na een moeilijk eerste jaar kreeg de heer Dijkgraaf via de gemeen te-ontvanger een baan bij de gemeente Baarn Na de oor log, in 1946, werd hij benoemd als verificateur bij het Verifica- tieburau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De heer Dijkgraaf legt mij haar fijn uil wat dat werk inhoudt en ik begrijp zoveel als controleur van de financiële administratie van de gemeenten en andere overheidsinstellingen in de provincie Utrecht. En die hoe danigheid bezocht hij toen ook wel eens de gemeente Leus den (toen nog Hamersveld en Leusbroek geheten) In 1957, de heer Dijkgraaf wilde juist van baan verande ren. werd hij op een dag opge beld door de burgemeester van Leusden die hem over haalde naar zijn gemeente te komen Hij kreeg weliswaar een lagere rang, maar zou Ie zijner lijd gemeenteontvanger worden. Jan Dijkgraaf werd dat reeds in 1959 Voor zijn benoe ming echter rond was, heeft de heer Dijkgraaf zich tijdens tal loze huisbezoeken aan alle raadsleden van de gemeenten Leusden en Stoutenburg (toen nog gescheiden) moeten pre senteren Zo ging dat „Nooit heb ik zoveel koffie gedronken als in die tijd", verzucht hij nu. Het waren goede, nog rustige tijden Het gemeentehuis was nog groot genoeg. Met een beetje weemoed vertelt de heer Dijkgraaf van de verant woordelijkheid die iedereen toen nog voor iedereen en al les had Alles deed je samen en kon je ook samen doen. Je zat bij elkaar op een afdeling en wist veel van eikaars werk Al gauw echter werd die ene afdeling opgesplitst in meerde re afdelingen en werd Jan Dijk graaf chef van de afdeling fi nanciën en tevens administra teur van het gemeentelijk wo ningbedrijf. Leusden groeide snel. THUISZITTEN Over 1974 spreekt de heer Di|kgraaf als het jaar van de grote reorganisatie Er kwam een afscheiding tussen de af deling financiën en comptabili teit Financiën kreeg meer een beleids adviserende taak en comptabiliteit een meer uitvoe rende taak Jan Dijkgraaf ging over naar de afdeling compta biliteit, ook al omdat zijn vrouw vond dat een avondje in de week thuis misschien niet on gezellig was En nu, na eenen- veertigeneenhalf jaar over heidsdienst, vindt Jan Dijk graaf dat het leuk is geweest. „Ik mocht begin 1982 al op houden. maar toen had ik nog geen zin. Thuiszitten! Wat moest ik doen? Ik ben maar alleen. Mijn vrouw is in '78 overleden, mijn drie kinderen zijn de deur uit" Toch heeft de heer Dijkgraaf in dat ene jaar wel zoveel aan het idee kun nen wennen dat hij nu toch zonder onvrede is gestopt. „Nu voel Ik me nog goed. Ik tennis graag, Ik bridge, vissen is een hobby en ik mag ook graag een reisje maken". Tevreden kijkt de heer Dijkgraaf nu terug op een arbeidzaam leven in een zo snelgroeiende gemeente als Leusden waar hij nog In opdracht van burgemeester Bulnlng kreeg om ervoor te zorgen dat er een zwembad kwam, en waarin de tijden nog voorkwamen dat de overschotten van de ge meentebegroting tegen een rente van 17% op de bank kon worden gezet. I Is hij te spreken over het I nieuwe gemeentehuis? Het woord kontaktbevor- derend valt. Alle afdelingen i hulzen nu weer bij elkaar en dat Is een verandering ten I goede, vindt de heer Dijk- graaf. Hij heeft zijn afdeling j nog mee helpen verhulzen i en Is nu al meteen hoofdper soon van een afscheidsre ceptie die hem vanmiddag I door het gemeentebestuur werd aangeboden. De oud- ste ambtenaar in de gemeen- i te Leusden neemt als eerste afscheid in het nieuwe ge- I meentehuis.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3