SB Burgemeester houdt vurig pleidooi komst van gemeentepolitie hamershof-bewoners wellicht joch naar de Raad van State Ummels door het wil bezem halen subsidiebeleid m Jeugdige inbrekers kregen berouw Korf aan binnenzijde isoleren" Jongen (14) gewond na val uit raam COMMISSIE ABZ GAAT ER NIET INHOUDELIJK OP IN N STRIJD TEGEN LAWAAI VANUIT DE KORF Vandaag in de Leusder Krant Vernielingen gebouw van de Rockers VOOR SOCIAAL-CULTURELE ZAKEN EN SPORT Leusder Krant j BDU Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden COLLEGE: I FOTOKOPIE NODIG? Geen krant ontvangen? Verantwoordelijk redakteur: MARNIX KREIJNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Tele* B.D.U. 40261 G(ro 871441 Abonnement. 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. <L 1L l&JAX' krant DINSDAG 18 JANUARI 1983 - 14e JAARGANG NO. 77 LEUSDEN Burgemeester J. Rademaker heeft tijdens de op donderdagavond gehouden ver gadering van de raadscommis sie Algemene Bestuurszaken een vurig pleidooi gehouden voor de komst van een gemeen telijk politiekorps in Leusden. Burgemeester Rademaker sloot daarbij aan op een actie die door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is onderno men. De VNG heett bij de Vaste commissie van politie voor de Tweede Kamer ernstig protest aangetekend tegen de invoering van een stopwetje. Deze wet roept een halt toe aan de over gang van rijkspolitie naar ge meentepolitie. Leusden is sa men met drie andere gemeenten daarvan de dupe en blijft bij invoering van de thans nog in behandeling zijnde wet versto ken van gemeentepolitie. Volgens de huidige bepalingen in de Politiewet zou in Leusden bij overschrijving van de grens van 25.000 inwoners de overgang van rijkspolitie naar gemeentepolitie plaatsvinden. Hoewel uitdrukkelijk door burge meester Rademaker daartoe uitge nodigd nam geen van de leden van de raadscommissie Algemene Be stuurszaken een inhoudelijk stand punt in. De van het departement van justitie afkomstige stukken (ont- werp-wet met toelichting) werden zonder enige discussie voor kennis geving aangenomen Kennelijk werd de commissie volledig verrast door het betoog van burgemeester Rademaker. Ter verontschuldiging van de commissieleden kan worden aangevoerd dat op de door het col lege van burgemeester en wethou ders toegezonden agenda deze voor Leusden zo belangrijke materie een zeer ondergeschikte plaats innam. B en W stelden voor de regerings plannen voor kennisgeving aan te nemen. VOORSTANDER Burgemeester Rademaker wond er geen doekjes om dat hij een duidelijk voorstander is van de komst van gemeentepolitie: „Dat staat overigens volledig los van de grote waardering, die ik heb voor het functioneren van het Leusdense rijkspolitiekorps. Feitelijk loopt het niet slecht en de contacten zijn uit stekend Men legt mij wel eens de vraag voor hoe ik als burgemeester tegenover de vorming van een ge meentelijk politiekorps sta. Uit wet telijke. bestuurlijke en maatschap pelijke overwegingen kies ik dan onmiddellijk voor gemeentepolitie". Ter nadere toelichting van het be toog van burgemeester Rademaker Burgemeester J. Rademaker. kan worden vermeld dat de VNG —als overkoepelende belangenor ganisatie van vrijwel alle Nederland se gemeenten zeer grote waarde hecht aan een politie-organisatieop gemeentelijke grondslag. De bur gers kunnen dan een betere en meer directe invloed uitoefenen op het lokale politie-beleid. Ook de positie van de gemeenteraad als hoofdver antwoordelijke voor het gevoerde en te voeren gemeentelijk politiebe leid komt in die constructie veel beter tot zijn recht Het accent kan meer gelegd worden op de dienst verlening aan de burgers, terwijl voorts de in onze samenleving sterk gevoelde behoefte aan vermaat schappelijking van de politie op ge meentelijk niveau actief kan worden nagestreefd Met dit laatste wordt bedoeld dat de politie-organisatie in het algemeen te ver van de burgers afstaat. Uit democratisch oogpunt acht de VNG het van groot belang de afstand politie-burger te verklei nen. In de losse relatie tussen ge meente en rijkspolitie komen deze zaken naar het oordeel van de VNG onvoldoende uit de verf Zonder dat met zovéél woorden te zeggen ap pelleerde burgemeester Rademaker in zijn monoloog in sterke mate aan de VNG-visie. Wel ging hij zeer breedvoerig in op de achtergronden van de invoering van de stopwet en de naar aanleiding daarvan door de VNG ondernomen actie 20 MILJOEN De burgemeester informeerde de commissieleden uit eigen beweging volledig over het hoe en waarom van de VNG-bezwaren tegen de rege ringsplannen De regering denkt met deze maatre gel 20 miljoen gulden te besparen. Burgemeester Rademaker wees er op dat de VNG stelt dat dat nietwaar is ,,De regering baseert zich op de overweging, dat nu geen geld meer nodig is voor ae bouw van nieuwe politiebureaus. Naast Leusden wor den drie andere gemeenten (Wij- chen. Veghel en Ermelc. red door de voorgenomen regeringsmaatre gelen getroffen Volgens de VNG gaat dit argument niet op Het al dan niet bouwen van politie bureaus moet volstrekt los worden gezien van de vorming van nieuwe gemeentelijke korpsen Bovendien zal er ook na invoering van de stop- wet toch wel wat aan de huisvesting moeten worden gedaan, zo zegt de VNG" Terloops besteedde burgemees ter Rademaker enige aandacht aan de financiële onderbouwing van het VNG-protest ,,lk geloof dat dat niet helemaal correct is. maar de strek king is duidelijk. De regeringsmaat regel moet worden betreurd en van de hand gewezen" En de commissieleden duidelijk tot een nadere discussie uitnodi ging „ik weet vrijwel zeker dat de raad ook die mening is toegedaan" Toen ook daarna de commissie zich in stilzwijgen bleef hullen, rondde de voorzitter zijn beschouwingen af met de woorden „Hoe het ook zij, er zit niets anders op dan de behande ling van het wetsontwerp door het parlement af te wachten" Terzijde kan worden opgemerkt, dat de gemeente Wljchen inmiddels een AROB-procedure heeft inge steld tegen de weigering van het rijk om Wijchen gemeentepolitie toe te staan. Sedert een paar maanden telt deze gemeente 25.000 inwoners. Leusden is daar nog niet aan toe. Leusden telt sinds kort 22.000 inwo ners, maar zal binnen afzienbare tijd de in de politiewet neergelegde ma gische grens van 25.000 ingezete nen overschrijden. De positie van Leusden is uit juridisch oogpunt niet helemaal met Wijchen vergelijk baar, en een bezwaar tegen louter en alleen een wetsontwerp is niet voor AROB-beroep vatbaar. Wijchen zal zich echter op het standpunt stellen dat van een AROB-beroep een belangrijke sig naalwerking uitgaat. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Het ziet er naar uit dat de groep bewoners van De Hamershof, die overlast ondervindt van aktiviteitencen- m De Korf, niet akkoord zal gaan met de verlangde tekende verklaring van het college van burgemeester en itelhouders. In die verkaring zou moeten staan dat de geluid- rende maatregelen voor het aktiviteitencentrum exact vol- èns de normen worden uitgevoerd en dat tot aanvang van de rkzaamheden geen evenementen worden gehouden die leluidsoverlast kunnen veroorzaken. B&W hebben eind vori- week de betrokken bewoners een schriftelijke verklaring gezonden, maar deze wordt op voorhand al te vrijblijvend noemd. Vanavond zulen de Hamershof-mensen zich uit reken. Mochten zij de verklaring ver- Jrpen en volgens ingewijden al dat wel gebeuren dan zul- eventuele verdere stappen in i strijd tegen De Korf worden •sproken. Het Is niet ondenk- •ar dat de bewoners alsnog •ar de Raad van State stappen «1 daar om voorlopige voorzie- jlngen voor het aktivlteltencen- mm vragen die geluidsoverlast lloeten uitsluiten. Een dergelijke jóorzitting was eind december al lepland, maar ging toen niet loor in verband met een gesprek issen de Hamershof-bewoners 1 wethouder Jan Wagenaar van "enbare werken en ruimteli|ke dening. Seluidsmetingen hebben on- hgs vastgesteld dat door De Drf bij sommige aktiviteiten leer decibels worden geprodu- Berd dan volgens de Hinderwet ijn toegestaan. Voordat die me- jjgen plaatsvinden, verleende e gemeente aan de stichting ;CTE (de beheerder van De Orf) een hinderwetvergunning 28 september 1982 Daarte- is door onwonenden bij de Bad van State beroep aangete kend. Inmiddels heett oe ge meente aangekondigd wellicht in de raadsvergadering van deze maand een voorstel aan de ge meenteraad te doen over te ne men geluidwerende maatregelen voor het Leusdens aktiviteiten centrum. In de raadscommissie Algeme ne Bestuurlijke Zaken (ABZ) kwam donderdag de geluidso verlast van De Korf ter sprake Harm Offereins (GPV/SGP) sprak het vermoeden uit, dat de redenatie is geweest: het aktivi teitencentrum moet er komen en later zien we wel weer verder. Corri Verduin (PvdA) wilde het bestaan van de stichting Aktivi- teitencentrum/Tennishal (AC TE) wel eens bewezen zien. Zij beweerde dat de notariële op richtingsakte nooit verleden is. De gemeente spreekt dat echter tegen. De oprichtingsakte is op 31 maart 1982 bij notaris Buters in Leusden verleden Burge meester J. Rademaker, voorzitter van de raadsommissie, wilde nog even kwijt dat hij vindt dat de gemeente door de Hamershof- bewoners onder de „onmogelijk ste druk" wordt gezet. De Stichting Aktiviteiten- centra Leusden (ACTE) werd op 31 maart 1982 officieel opgericht toen bij notaris Buters in Leusden de op richtingsakte werd verleden. Reeds op 16 juli 1981 be sloot de gemeenteraad tot vaststelling van de statuten van de stichting die 8 de cember 1981 werden goed gekeurd door Gedeputeerde Staten. Het bestuur van de stichting bestaat volgens de statuten uit negen personen, maar er zijn er slechts acht benoemd. „Een lid, tevens voorzitter van het bestuur, welk lid geen binding heeft met de gemeente Leusden of met een bij de stichting aan gesloten vereniging" is tot op heden nog niet benoemd door de gemeenteraad. Er is nog steeds geen geschikt persoon gevonden. De ver gaderingen van de stichting worden in de regel voorge zeten door de heer J. Boog aard, loco-gemeentesecre taris. In het bestuur van AC TE hebben zitting de heren G. Bolk en A. Bakker (na mens de stichting Lichame lijke Opvoeding en Sport Leusden), D. van de Wall Ba ke en B. de Gans (namens de Zwembadstichting) en R. Schutrups en R. Sirre (na mens de stichting Sociaal- Culturele Centra Leusden) en rarson (namens ae ge meenteraad). Hij is trouwens in de plaats gekomen van Ad Wisman die na de verkiezin gen van afgelopen zomer niet meer in de raad is terug gekeerd. De doelstelling van de stichting ACTE is tweeledig: a) de oprichting en instand houding. beheer en exploita tie van een aktiviteitencen trum en tennishal (de tennis- hal en De Korf met uitzonde ring van de sporthal zijn in middels verpacht) en b) op een zo kort mogelijke termijn te komen tot nauwe samen werking en zo mogelijk inte gratie met de stichting Li chamelijke Opvoeding en Sport Leusden, de Zwem badstichting Leusden en stichting Soccle. Op 2 maart komt Acte in vergadering bij een om een ambtelijk advies met betrekking tot de inte gratie te bespreken. Aangezien de stichting De Korf beheert heeft zij op 22 maart 1982 een hinderwet vergunning aangevraagd bij de gemeente voor het aktivi teitencentrum. De stichting was toen nog in oprichting. De aanvraag Is ondertekend door „voorzitter" A. Bakker en secretaris A. Wisman. De vergunning werd vervol gens op 28 september 1982 afgegeven en op 2 november gepubliceerd. On«fhank*li|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag en donderdag in da gamaanta Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons ksntoor. RozendasHsan9 te Leusdan-Centrum is dage- ll|ks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur B*opend. Zaterdags gesloten. jj LEUSDEN - Het technisch geluidsrapport, waarin staat aangegeven op welke wijze de door het aktiviteitencen trum De Korf veroorzaakte laai-overlast kan worden te ruggedrongen is inmiddels gereed gekomen. Dit blijkt uit een mededeling, die wethou der voor financiën, Fons Um- mels verstrekte. Het rapport geeft twee va rianten aan, de voorkeur van het college gaat uit naar het treffen van geluidwerende voorzieningen aan de bin nenzijde. Desgevraagd kon wethouder Ummels (nog) geen inzicht geven in de aan de oplossing verbonden kos ten. „We streven naar een zo spoedig mogelijke behande ling door de raad, zo mogelijk zullen we donderdagavond tijdens een gecombineerde raadscommissievergadering concrete financiële voorstel len doen", aldus Ummels. LEUSDEN - Belangrijk nieuws voor het Leusdense sociaal-culturele- en sport verenigingsleven. Het tot nu toe gehanteerde subsi diestelsel gaat op de helling en binnen twee jaar zal een geheel nieuwe koers moeten worden uitgezet. Het nieuwe beleid zal zich moeten ken merken door eerlijkheid en duidelijkheid. Dat bleek tij dens de gisteravond gehou den vergadering van de com missie financiële en econo mische zaken bij de behande ling van het voorstel van B en W de kelderruimte van het nieuwe gemeentehuis aan verschillende verenigingen te verhuren. De raadscommissie was met haar kritiek op hef huidige subsidie beleid opmerkelijk eensgezind In hef voorstel van het college lopen de aan de verenigingen in rekening gebrachte huurlarieven onaan vaardbaar ver uiteen A. Parson (VVD) „Het lijkt wel of ik mi|n frac tievergadering bijwoon, zo eens zijn we het met elkaar". CDA'er H van der Sloot „Wat we tot nu aan subsidiebeleid hebben gedaan, is wat je noemt puur ad-hocbeleid We zijn verkeerd bezig. Waar we behoefte aan hebben is een nieuw kader met duidelijke richtlijnen". Corri Verduin (PvdA) noemde het huidige beleid een hink-stap- sprongbeleid „maar dat is niet nieuw voor mij. dat doen we al 15 jaar". Dat het voorstel over de onder- keldering van het gemeentehuis (met uitzondering van de VVD-frac- tie) toch nog de goedkeuring van de commissie kon wegdragen, was te danken aan de zeer zware toe zegging die wethouder Fons Um mels (CDA) deed Binnen een ter mijn van uiterlijk twee jaar zal hij een rechtvaardig subsidiebeleid uit de grond stampen. Voorwaar geen eenvoudige opgaaf A. Parson Dagelijks bestuur van Jeugdraad stapt op pag. 3 Creativiteit gewenst in kwestie Steenkamp pag. 3 In Leusden staat een huis dat eenvijfde van het normaal energieverbruik nodig heeft pag. 5 Prins Bart Puup de achtste groet Puupenkoppen- landpag. 5 55 55 Aan het conflict tussen de gemeente en een groep bewoners in De Hamershof over aktiviteitencentrum De Korf komt voorlopig nog geen eind. (VVD) bleef tegen het zgn. onder- kelderingsvoorstel. Hij baseerde zich op overwegingen van subsi- dietechnische én bouwtechnische aard De VVD-fractie vreest dat de akoestiek van de kelder niet zal deugen en met de vestiging van de muziekschool Leusden in de kelder zal dat tot zeer grote problemen kunnen leiden In onze editie van donderdag zullen wij meer uitgebreide aan dacht besteden aan het bespro kene tijdens de vergadering van de raadscommissie financiële en economische zaken. De ge meenteraad zal zich eind januari over het voorstel uitspreken. LEUSDEN - Het gebouwtje van de jongerengroep „De Roc kers" in de wijk Zwanenburg is het afgelopen weekeinde doelwit geweest van vernielingen. Het interieur werd door onbekenden grondig „verbouwd". Vernield werden een gokkast, een gaska chel en wat meubels. Daarnaast werd er geld gestolen. Sommige betrokkenen spreken van een vete tussen „de Rockers" en an dere jongeren. De rijkspolitie heeft echter geen grond om dit aan te nemen. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het zal niet vaak voorkomen dat de politie tijdens een onderzoek in een gebouw waar ingebroken is, de daders hoort terugkomen en kan aan houden. Toch gebeurde dit zon dag in Leusden. plaats van han deling was internaat Don Bosco aan de Dodeweg. Bij de rijkspoli tie was een inbraak aldaar ge meld. Tijdens het onderzoek kwamen echter twe"4 jongens, A.W. (16) uit Amsterdam en C.R. (15) uit Wageningen die in een Amersfoorts internaat verblij ven, met de gestolen waar terug naar Don Bosco. Zij bekenden tegenover de politie berouw te hebben gekregen van hun in braak. Daarom wilden zij de ont vreemde video-apparatuur weer op de plaats terugzetten. De jon gens zijn geen onbekenden van de politie. Maandagmiddag zijn ze overgebracht naar Amers foort. Rozendaallaan 9 Leusden-C. J LEUSDEN - De 14-jarige B. van D. uit Leusden-Zuid is zon dagavond licht gewond geraakt na een val uit het raam van het ouderlijk huis. De jongen was naar zijn zeggen met broertje Floris nog wat aan het spelen, kennelijk op de vensterbank, toen hij plotseling uit het ge opende raam viel. Hij kwam op hel dak van een schuurtje te recht waar hij van afrolde. De kwetsuren vielen mee, maar de jongen werd voor de zekerheid onderzocht in het ziekenhuis. Wanneer u voor dinsdaq- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1