Zo weinig energie gebruiken dat Ne lak hebben aan hoge gasprijs „Puupenkoppenland kan op me rekenen Ik ben geen huurling van justitie" ÏML Inspraakwinkel vijzigt openingsdag ULG kwam bijeen 'iarnavals- ptocht Plaatselijke en regionale brandweer beter uitgerust PRINS BART PUUP DE VIII: Geen Boeren kielen bal HUIS IN LEUSDEN BESPAART 1/5 VAN NORMAAL GEBRUIK ater Teunissen tijdens lezing bij KPO Pumiigl) ^Interieur Parkeerregeling Groot Krakhorst massaal overtreden Coffeeshop te lang open spectaculaire OPRUIMING DINSDAG 18 JANUARI 1983 plaatselijk nieuws Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN In de wijk losveld wordt de laatste land gelegd aan een zeer tnergiezuinig huis dat als één -an de prototypen zal dienen 0 de ontwikkeling naar een inder energiebesparend sys- eem in de gesubsidieerde voningbouw (premie en wo- ïlngwet). Tenminste, archi- ect Pieter Roza uit Wagenin- en compagnon Han Snij- Jrs zullen zich sterk (blijven) naken die ontwikkeling af te or en. Daarvoor zal uit- •indelijk de politiek de subsi- lieregels voor de woningwet- n premiebouw moeten wijzi- ien. „Te hopen is dat een tanpassing van de subsidie- Ichtlijnen spoedig zal plaats- Inden, zodat ook mensen iet lagere inkomens van een luurdere investering voor ef- Iciënte en afwijkende ener- llebesparing kunnen profite- aldus Roza en Snijders. Beide ontwerpers stellen dat /onmgeigenaren in de gesubsi- 1 eerde bouw met handen en voeten zijn gebonden aan de stichtingskosten van de woning. De subsidies van het Rijk zijn afhankelijk van vastgestelde ma ximum stichtingskosten. Wil een eigenaar de woning grondig iso leren dan zullen deze kosten vaak de grens van de stichtings kosten te boven gaan. Dit zou hem dan de rijkspremie kosten. ..Als je wil kan je natuurlijk die hoge isolatie-investering nemen, maar dan zul je de woning zoda nig moeten versoberen dat de stichtingskosten lager worden", meent Pieter Roza. Die conces sie zou echter volgens de beide ontwerpers niet gedaan moeten worden. Met name in de woning wet kan het vaak al niet goedko per dus soberder. „En toch zou een forse energiebesparing voor de huurders van woningwetwo ningen terecht zijn, omdat zij het financiële voordeel van de lagere energiekosten meestal het hardst nodig hebben", vinden Roza en Snijders. RIJTJESHUIS Hoge investeringen voor ener giebesparen in een woning zijn daarom heden ten dage wegge legd voor eigenaren van een vrije sectorwoning, in de Leusdense wijk Bosveld staat aan Houtves ter een vrijstaand huis. dat door Pieter Roza zo is geconstrueerd dat besparing van de stookkos ten tot éénvijfde van normaal gebruik mogelijk is. In dit woon huis is een groot aantal tot nu toe rendabel gebleken energiebe sparende systemen toegepast Aangezien het huis vrijstaand is, is het nadeel verbonden dat in vergelijking met een rijtjeshuis de woning een groter afkoelend oppervlak heeft gekregen. Daarom heeft het huis een kleine centrale verwarming gekregen, uitgevoerd als vloerverwarming om bij extreme kou (zonder zon neschijn) toch warmte te leveren De toepassing van de (afwijken de) energiebesparende technie ken geeft de woning aan Hout vester een ander aanzien. Zowel de vorm als de materiaaltoepas sing zijn beïnvloed door deze technieken. Uitgaande van het principe dat besparen van ener gie wordt bereikt door een gede gen isolatie en een afdoende tochtdichting paste Pieter Roza de volgende isolatie toe: een wandisolatie van polyure- thaanschuim. materiaal dat de geringste warmtegeleiding heeft Deze dikke isolatiemantel wordt voorzien van stukwerk, dat in verschillende kleuren kan wor den geschilderd vloerisolatie van de begane grond en verdieping dakisolatie (polystyreen) isolerende raamluiken (poly- urethaanschuim) Deze luiken kunnen het huis 's nachts, of een ruimte in de woning die niet wordt gebruikt optimaal isoleren. De luiken kun nen van binnenuit voor de ruiten worden geschoven en zitten als ze niet worden gebruikt in de buitenisolatie De raamkozijnen zijn daardoor in hun geheel naar de buitenkant van de gevel opge schoven. Pieter Roza vindt de luiken voor isolatie in feite on ontbeerlijk, omdat ramen, on danks dubbelglas, toch de groot ste warmtelekken in een woning zijn. ZON Een andere manier om de stookkosten ver terug te brengen maar de woning toch voldoende warm te krijgen, is gebruik ma ken van zonne-energie. Om zo veel mogelijk van zonnewarmte te kunnen profiteren liggen de LEUSDEN In de Til werd donderdag 13 januari vergaderd door het Utrechts Landbouw Ge nootschap afdeling Leusden. Het ULG is een organisatie die de belangen van de boeren be hartigt, een soort vakbond. Uit de vergadering is naar voren geko men, dat de boeren, ondanks de economische crisis, nog aardig het hoofd boven water weten te houden op een enkele bedrijfs tak na, zoals bijvoorbeeld de pluimveehouderij. Het vertrouwen in voorzitter Van Oostrom uitte zich in een herkiezing. Vervolgens werden er enkele praktijkproblemen in de rond vraag besproken en na de pauze was er een dia-serie over hoe een boer verstrikt kan raken in mo derne milieueisen DEZE WEEK IN DE GEMEENTE De woning aan Houtvester in de nieuwe wi/k Bosveld. Behalve de vorm wijkt de woning ook af door het ontbreken van bakstenen Het uiterlijk van het huis wordt nu nog overheerst door de blokken polyurethaanschuim (wandisolatie) die afgewerkt zullen worden met stukwerk dat geschilderd kan worden. verblijfsruimten van de woning voor het merendeel aan de zuid kant en is het zuidelijk gedeelte van het huis ..opengemaakt" met glas. De bedoeling hiervan is voornamelijk profijt te hebben van zonnewarmte in de winter Door de buitengewoon goede isolatie verliest de woning deze warmte niet meteen. Het huis in Leusden is daarnaast voorzien van een warmtewisselaar die vuile" ventilatielucht ontdoet van de warmte en die vervolgens toevoegt aan de schone ventila tielucht die van buiten komt. De woninq is uitgerust met een ven tilatiesysteem om de bewoners van frisse lucht te voorzien die anders erg moeilijk de woning, vanwege de uitgebreide isolatie, binnen zou komen Om in de zomer de temperatuur niet te hoog te laten oplopen is aan de zuidkant van de woning (met het grote glasoppervlak) zonwering aangebracht Komen we op de meerkosten voor deze wijze van isoleren. Die bedragen voor de woning aan de Houtvester In Leusden 24.300 gulden. De energielasten zijn be rekend op 887 gulden per jaar. Het normgebruik bij een gasprijs van 0,5859 gulden per kubieke meter was gesteld op 3875 gul den. Derhalve wordt een bespa ring bereikt van 2987 gulden. Aan Pieter Roza tenslotte de vraag of hij niet van mening is dat een lager gasverbruik over de hele lijn op den duur leidt tot hogere gasprijzen zodat in feite de isolatie minder rendabel wordt? Roza: „We moeten zover gaan met energiebesparing dat maar heel weinig gas nodig is, zodat we lak hebben aan de ver hoogde gasprijzen". LEUSDEN Dinsdag 18 januari 20.00 uur: Jaarvergadering Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, De Kom, Hamersveldseweg Woensdag 19 januari 9.30 uur: Jaarvergadering KPO, De Kom, Hamersveldseweg Woensdag 19 januari 20.00 uur: Planadviesgroep, commissieka mer. gemeentehuis Woensdag 19 januari 20.00 uur: Thema-avond over „ongewenste zwangerschap Groot Krakhorst Donderdag 20 januari 20.00 uur: Schoolraad. —EUSDEN Gevangenissen jjgen momenteel veel publicl- it vanwege de voorgenomen luinigingsmaatregelen. In de angenis in Leeuwarden werd itaakt uit protest tegen de ver- ïdering van het personeel en daaruit voortvloeiende ge- dat men in de weekenden ger in de cel moet blijven. Ook wachten de gedetineerden verharding in het kontakt sen gevangenen en personeel lussen de gevangenen onder- In zijn voordracht bij de K.P.O. *ver het jeugdgevangeniswezen oemde Pater Teunissen her- aldelljk de bezuinigingen en ^effekten daarvan op de ge- bgenen. Het betekent een ver- £htering van de situatie, die al niet zo rooskleurig is. ^mige mensen zijn van me- j dat het wel wat minder kan de gevangenis. „Ze" hoeven 1 in de watten gelegd te wor den. Een t.v. in de cel Is ook niet nodig. Water en brood is mooi genoeg. De pater is niet alleen angstig voor oordelen en vooroordelen, maar ook voor veroordelen. Wat weet je eigenlijk over daad en dader? Niets. Soms ken je een paar feiten uit de krant. Voor een eerlijk- oordeel zijn meer ant woorden nodig. Wie is die per soon? Wat is er gebeurd en waar om? Gevangenisstraf is meestal het enige antwoord op talloze verschillende situaties. Je mag het nooit gewoon gaan vinden dat mensen gevangen gezet wor den. Daden afkeuren is gemak kelijk. Je schiet er helaas niet veel mee op. Er moeten oplossin gen geboden worden voor de problemen Een misdaad is een stap in een proces van zoeken naar een oplossing. Maar moord, verkrachting of diefstal is bedrei gend en maakt mensen bang. Pater Teunissen vindt dat wel begrijpelijk. Wat bedreigend is wordt immers afgewezen. Hij probeert begrip te kweken voor de misdadiger die hij ziet als een slachtoffer van de omstan digheden Vaak is de gevangene opgegroeid in een weinig liefde volle omgeving. Hij is een aan zichzelf overgelaten en opzijn ik gerichte mens, die van jongs af aan van gesticht naar gesticht is gegaan en vertrouwd is geraakt met dit soort instellingen GEVANGENIS In de gevangenis moet je alles opsparen. Je dorst en honger, je agressie en je seksualiteit, maar ook je verlangen buiten te willen zijn. De ruimte in je cel is klein. Je belevingswereld is dat ook en het op het ik gericht zijn wordt er door versterkt. De pater vraagt zich af of dat juist is en of daar mee de hulp wordt geboden die nodig is. De wereld in de ge vangenis is erg onwerkelijk. Alles wordt voor je geregeld. Men neemt je elke eigen verantwoor delijkheid af. Toch word je er tegelijkertijd op gewezen dat je terug moet naar de maatschap pij. Maar wat is je toekomst als je nog 5, 10 of 15 jaar moet zitten? Iedere dag lijkt op de vorige en de volgende. Je bent afhankelijk van anderen voor alles wat zich in je begrensde leven afspeelt. Alleen ben je en dat blijf je. Op begrip van je medegevangenen hoef je niet te rekenen. Ze zijn bikkelhard en kennen eikaars leed niet of willen het niet ken nen Als je zit voor een zedende- likt dan word je door de anderen met de nek aangekeken. Je hoeft het ook niet te proberen iets te vertellen over wat je deed want dan kan je een klap op je bek krijgen Ben je een of andere brandkastkraker dan is de kans op waardering van medege vangenen groter. Pater Teunissen werkt al 24 jaar in de gevangenis. Voor hij daar terecht kwam. had hij een standplaats in een achterbuurt. Je leert dan wel wat het is om als een tweederangs mens be schouwd te worden, ook door mensen die zich christenen noe men. Of je dan ook een christen bent is nog zeer de vraag. Hij hield een pleidooi vooreen chris telijke visie op misdaad en mis dadiger Die visie houdt in dat je ervan uit moet gaan dat zonden vergeven worden en dat je op nieuw moet kunnen beginnen. Het betekent niet dat je medelij den moet tonen of de misdaad moet goedpraten, zeer zeker niet. Je moet je realiseren dat het om mensen met problemen gaat en je moet een antwoord zoeken op de vraag hoe je weer terug moet naar de maatschappij. „Misdaden worden gestraft om dat dat in onze wetgeving vast ligt", zegt hij, „maar ik ben geen huurling van justitie, ik heb een andere baas" Pater Teunissen is belast met de geestelijke zorg voor de ge vangenen. Zelf noemt hij zijn werk het pastoraat van het grote oor Je moet kunnen luisteren. Het werk is anders dan dat van de psycholoog, de direkteur of de bewaarder. Hij houdt zich bezig met de mens achter de misdaad en de mens achter de misdadi ger Dat betekent luisteren, op vangen, troosten, hulp bieden Pater Teunissen Het is heel moeilijk je in hun situatie te verplaatsen JONGEREN IN ZUTPHEN De jeugdgevangenis in Zut- phen heeft een technische school waar de jongens een vak kunnen leren of hun studie kun nen afmaken. Er is een voetbal club en er wordt het een en ander gedaan op sociaal-kultureel ge bied. Pater Teunissen werkt sa men met een dominee en een humanist. Ze hebben een geza menlijk doel de mens een plek bieden waar hij zich veilig kan voelen en kan afreageren. Je zit er niet als rechter, maar je moet meevoelen en naast de ander staan. Bij zijn werk hoort ook de kerk dienst, die er hier wat anders uitziet dan buiten. Je kent je „parochianen", je praat met hen van mens tot mens en juist dat kontakt is erg belangrijk. Straf, zei hij tenslotte, moet je helpen je plaats weer te vinden. Je moet het inhoud geven en zinvol maken. Eigenlijk moet straf gehumaniseerd worden. ■LEUSDEN De Inspraakwin- ïl van het CML, zal met ingang in deze week niet meer op vrij- ig, maar op donderdagavond nn 19.00 tot 19.30 uur geopend |n, in de bibliotheek aan de amersveldseweg 77. Hiermee >eelt het CML in op de wens zo I >ol als mogelijk het weekend te I Hitzien" voor zowel medewer- I Jrs als ook voor het publiek. I en verwacht dat bewoners van I ïusden eerder door-de-week I n" zijn voor zaken het woonmi- lieu betreffende dan in het week end; immers zo stelt het CML, een cursus volgen doe je ook zo veel mogelijk door de week. Zoals bekend is de Inspraak winkel een initiatief van het QML, waarin iedere inwoner uit de ge meente Leusden zijn of haar vra gen en opmerkingen kwijt kan over plaatselijke en regionale aangelegenheden kortom over het leefmilieu in de breedste zin van het woord. Een oplossing wordt niet altijd direct gegeven, maar er wordt üoui ue mensen van de Inspraakwinkel wel naar oplossingen gezocht. Er liggen binnen het CML weer vele plan nen op tafel om van Leusden een nog leefbaarder woonplaats te maken. Zo is men binnen het CML momenteel hard aan het werk de vinger-op-de-pols te houden van hetgeen er gaat ge beuren met de Leusderhei en werkt men plannen uit inzake experimenten rondom huisvuil. Bovendien gebeurt er iedere week wel weer eens iets waar over het CML bij diverse be stuursorganen wil en ook kan inspreken. Heeft U voor dit werk interesse dan nodigt de Inspraakwinkel u uit langs te komen. Iedere don derdagavond van 19.00 tot 19.30 uur In de bibliotheek aan de Ha mersveldseweg 77. ACHTERVELD Zondagmid- 9 13 februari zal de grote Car- ivals optocht in Puupenkop- l^iinland worden gehouden. Aan Viae grote gekostumeerde op- cht kunnen kinderen, individu en groepen en wagens deelne- en. Reclame zal in deze op- 03Cht niet worden toegestaan. Inschrijfgeld voor groepen en wagens bedraagt f 10,—. De start Is om 13.00 uur vanaf het Kerstenssportpark. De bouwers van wagens die nen er wel degelijk rekening mee te houden dat de wagens niet breder mogen zijn dan 3 meter en niet hoger dan 4 meter. Degenen die met een praalwa gen en/of groepen willen deelne men moeten zich vóór 1 februari opgeven bij de secretaris van de vereniging, W. Hilverts, W van Amersfoortstraat 2, 3791 AR te Achterveld. Het secretariaat is dus niet meer bij de heer F Sta pelbroek doch bij de heer Hil verts. LEUSDEN De plaatselijke en regionale brandweer is per januari 1983 aanzienlijk beteruit- gerust. De brandwerzal nu nieu we taken aankunnen, die door de rijksoverheid aan de brandweer organisatie zijn toegedacht. De onder de paraplu van de regio Eemland getroffen voorbereidin gen liggen op het terrein van de hulpverlening bij ongevallen en rampen en zijn sinds kort voor de Leusdense burger zichtbaar. De raadscommissie Algemene Be stuurszaken kreeg dit te horen van een merkbaar tevreden bur gemeester Rademaker. „In regionaal verband zijn we zenlijke verbeteringen van de grond getild" aldus burgemees ter Rademaker. „Twee hulpver leningswagens en een comman dowagen zijn inmiddels in ge bruik genomen, terwijl voorts een regionale meld- en alarm centrale is geïnstalleerd Voorts kondigde de burgemeester op het personele vlak in de advise rende en toezichthoudende sfeer (preventie) een nog verdere uit bouw van de brandweerorgani satie aan. De daartoe benodigde gelden komen voor een belangrijk deel beschikbaar uit de middelen van de organisatie van de bescher ming bevolking, vertelde burge meester Rademaker De huidige B B -organisatie zal overeen komstig de rijksplannen worden afgebouwd ACHTERVELD Tijdens het Carnavalsgebeuren In het seizoen 1982-1983 is het Prins Bart Puup de 8ste die de scepter zal zwaaien over het Puupenkoppenland. Tij dens de verkiezing van de nieuwe Prins was het Bertus Herder, wonende aan de Rijf- weg te Stoutenburg die als prins voor het komende sei zoen werd gekozen. Tijdens de voorkeursstemming had hij vrijwel alle stemmen ge kregen. Daar hij genegen was om het komende seizoen als Prins te willen fungeren was een verdere stemming niet meer nodig. „Ik was heel verrast", aldus Prins Bart", dat deze eer mij te beurt viel Ik had er hele maal niet op gerekend. Ik heb het wel even in beraad ge houden om het een en ander met mijn echtgenote te over leggen. Ik heb een veehou- dersbedrijf dus moest ik wel op de steun van mijn vrouw en kinderen kunnen rekenen. Dit leverde echter helemaal geen problemen op. Het Car naval vieren zat er bij mijn vrouw en mij al vroeg in Reeds voor er in Leusden en Achterveld een Carnavals vereniging was, bezochten mijn vrouw en ik de carna valsfeesten welke door de jongeren van diverse vereni gingen in Leusden werden georganiseerd. Dat was in de tijd dat er nog geen Prins aan te pas kwam, maar het was altijd heel gezellig". Toen men in Achterveld met het idee kwam om een Carna valsvereniging op te richten werden ook Bertus Herder en zijn vrouw benaderd om mee te doen Na goed over het een en ander te hebben nage dacht besloten ze het te doen. „Ik ben dus vanaf de oprichting van de vereniging in Achterveld lid en heb ook al die jaren deel uitgemaakt van de Raad van Elf. Zowel mijn vrouw als ik kij ken met plezier terug op die tijd. Als ik zie hoe dit alles uitgegroeid is dan ben ik daar heel trots op. Ik ben me er wel van be wust dat ik een hele drukke tijd tegemoet ga Ik ben ech ter gekozen en heb het wel overwogen aangenomen en zal dan ook nu mijn best doen om alles goed te doen verlo pen. Gelukkig staat mijn vrouw geheel achter me en vangen mijn kinderen ook veel op Was dit niet zo dan zou het zeker in verband met mijn werk niet mogelijk zijn om me voor de volle honderd pro cent in te zetten De verkiezing als Prins en mijn eerste optreden tijdens net Prmsenbai was ai een grote belevenis voor mij. Vooral het feit dat het tot het laatste moment stil gehou den kon worden, vond ik erg leuk. Ik hoop dat de komende feesten weer net zo gezellig en zonder problemen zullen verlopen als de voorgaande elf jaren Ik ben me er goed van bewust dat het welslagen ook aan mij zal liggen en zal dan ook mijn uiterste best doen Daar zullen de Puu- penkoppen zeker op kunnen rekenen LEUSDEN - De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de eigenaar van een cof feeshop In winkelcentrum De Hamershof wegens overtreding van de Algemene Politieverorde ning. De zaak was zaterdagnacht om 4.00 uur nog open. als nooit tevoren!!! meubelen - perzen - verlichting Verlengde Maanderweg 63 Ede Tel. 08380-12610 LEUSDEN Ondanks de ge troffen verkeersmaatregelen rond Groot-Krakhorst in de We tering blijven de bewoners van met name de Walstro grote par keeroverlast ondervinden. Een nieuwe parkeerregeling voor de al jaren bestaande parkeerpro- blematiek is er nu wel, doch de geplaatste parkeerverboden worden massaal door de bezoe kers van Groot-Krakhorst over treden. Dat stelt raadslid Harm Offe- reins (GPV/SGP), die in de ver gadering van de raadscommissie Algemene Bestuurszaken burge meester mr J. W. M. Rademaker hierover aan de tand voelde Of fereins acht een strikt politie-toe- zicht op de naleving van de par keerverboden geboden Burge meester Rademaker heeft toege zegd aan de handhavingsproble- men de nodige aandacht te zul len besteden. LEUSDEN/CENTRUM Het bestuur van de Leusdense carna valsclub de Gouden Klomp heeft afgelopen donderdag in een spoedvergadering besloten het Boerenkielenbal, dat op 22 janu ari a.s. in de Korfzaal zou worden gehouden, af te gelasten. De re den daarvan is het plotselinge overlijden van Piet Valkenet, me de-oprichter, ex-prins en laatste lijk senator van de vereniging.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5