Textielhuis Wijntjes houdt op te bestaan In april veilig fietsen langs Heiligenbergerweg „Het is moeilijk om koor en combo aan te passen aan je eigen ritme" Dagverblijf Lisidunahof in gebruik Inentingen tegen DTP, rode hond en mazelen leusder krant: Lezing Geref. Bond leusilei* krant Aanleg fietspaden gestart INTENSIVE CRASH COURSES Talenpraktikum Amersfoort DONDERDAG 20 JANUARI 1983 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Het psychogeria trisch dagverblijf van verpleeg huis Lisidunahof aan de Ba- voortseweg is woensdag in ge bruik genomen. Gisteren werden de eerste gasten in de nieuwe vleugel ontvangen. De officiële opening zal op vrijdag 25 februa ri plaatsvinden. Dagbehandeling is een vorm van therapie, waarbij de patiënten gedurende een of meer dagen per week gebruik maken van verschillende dien sten van het verpleegtehuis met als doel hun zelfstandigheid in stand te houden of te optimalise ren. De dagbehandeling zal in een aantal gevallen van tijdelijke aard zijn Zodra de patiënt de gewenste zelfstandigheid heeft bereikt, zal naar andere mogelijkheden ge zocht dienen te worden. Het team van de dagbehandeling bestaat uit vaste en steeds dezelfde mensen Het hoofd van de afdeling is een verpleegkundige De nieuwe vleu gel bestaat uit een ontvangstruim te. zit- en eetgelegenheid, ruimte voor aktiviteitenbegeleiding en een kamer voor het hoofd van het dag verblijf. dienkeuken en sanitaire ruimten. (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT - Gisteren (woensdag) is een aanvang gemaakt met de aanleg van fietspaden langs de Heiligen bergerweg op Amersfoorts Onafhankeli|k Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor hel dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmid dag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot ui- terliik woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant Rozendaallaan 9. Leus den-Centrum Op werkda gen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur Telefoon 033- 941495 Abonnementsgeld: 59.40 per jaar, 30,20 per half |aar; 15.35 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de kranl voor dinsdag- ot don derdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033- 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420- 16141 toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde loto s kunl u nabestellen (met uit zondering van archief- en historische foto s). bij voor uitbetaling van 5.-per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro 871441 t n v BDU b v, Ie Barneveld. mei duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal hummer van krant, pagina waarop de foto werd ge plaatst U kunt ook kontant betalen op ons kanloor, Ro zendaallaan 9, Leusden Centrum Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto s thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld grondgebied. Tussen het via- dukt en de Ringweg Randen broek zal deze weg aan beide zijden van een fietspad wor den voorzien. Volgens een woordvoerster van de ge meente Amersfoort zal de aanleg ongeveer drie maan den duren, zodat in de loop van april van dit jaar veilig langs de Heiligenbergerweg gefietst kan worden. Daarmee gaat dan een lang door veel Leusdenaren ge koesterde wens in vervulling. De Heiligenbergerweg is voor langzaam verkeer - waaronder veel fietsende en brommende scholieren - de belangrijkste verbindings weg tussen Amersfoort en Leusden. De veiligheid van deze route laat echter zeer veel te wensen over. In de tweede helft van vorig jaar kwam daar gedeeltelijk ver betering in, toen Rijkswater staat het viadukt van fietspa den, die gescheiden liggen van de autoweg, voorzag. Aan de Amersfoortse kant van het viadukt is de situatie echter tot op de daq van van daag nog steeds weinig riant voor het langzaam verkeer. Ook daar gaat dan nu veran dering in komen. De aanleg van de fietspa den werd al geruime tijd gele den toegezegd. Op 13 maart 1981 trokken honderden Leusdenaren naar het ge meentehuis van Amersfoort om daar voor een veiliger Heiligenbergerweg te pleiten. Aanleiding vormde het onge val met dodelijke afloop, dat kort tevoren een Leusdense scholier op het viadukt was overkomen. In een gesprek met de organisatoren van de massale protestaktie kon de Amersfoortse wethouder E. de Bruijn toen melden, dat er plannen voor verbetering van het viadukt en voor fietspa den langs de weg in voorbe reiding waren. Mede in ver band met het wachten op een Rijkssubsidie heeft de uit voering van die plannen ech ter langer op zich laten wach ten oan het zich in maart 1981 liet aanzien. LEUSDEN - Volgende week vinden in Leusden-Zuid, Leus den-Centrum en Achterveld inentingen plaats tegen difterie, tetanus, polio (DTP-inenting), ro de hond en eventueel mazelen. Alle kinderen die geboren zijn in 1974 en 1979 ontvangen deze week een oproep voor een DTP- inenting en meisjes die geboren zijn in 1972 een oproep om in geënt te worden tegen rode hond. De kinderen uit 1974 kun nen ook ingeënt worden tegen mazelen. De ouders dienen dan de invulstrook die bij de oproep is gevoegd aan de kinderen mee te aeven. Het rooster voor de inentingen ziet er als volgt uit Leusden-Centrum 25 januari, wijkgebouw Kruisver eniging. Rozengaarde 33 van 13 15-14 45 rode hond: van 13 15 tot 16 15 uur DTP'mazelen Leusden-Zuid. 24 januari, wijkgebouw Kruisver eniging, De Roo van Alderwerell- laan 13, van 13 00-14 00 uur DTP mazelen. 14 00-14 30 uur rode hond Achterveld: 27 januari. Wit-Gele kruisgebouw. Waller van Amersfoortstraat 36, van 13 00-14 00 uur DTP maze len: van 14 00-14.30 uur rode hond De inenting kan alleen plaatsvin den wanneer hel kind hel oranie ol witte inentingsboekje bij zich heefl Benl u niet meer in hel bezil van dil boekie. dan kunt u bij de afdeling burgerzaken gratis een duplicaat inenlingsboek|e aanvragen. Is uw kind geboren in 1974 oM 979 ol uw dochter in 1972 en hebt u geen op roep ontvangen, dan kunt u hier over eveneens contact opnemen met de afdeling Burgerzaken tele- toon 941247. toestel 121 LEUSDEN - Op donderdag middag 27 januari spreekt ds. T. J. Kamerbeek uit Hoevelaken voor de Gereformeerde Bond, af deling Leusden. Het onderwerp van zijn lezing is ..De gebonden heid en de nederlaag van Satan naar aanleiding van Openbarin gen 20:1-11. De bijeenkomst wordt gehouden in het Jeugdge- bouw aan de Ooievaarshorster- weg en begint om 20.00 uur. ACHTERVELD - Met ingang van 1 februari zal er weer een winkel uit Achterveld verdwenen zijn. Met ingang van die datum zal het Textielhuis Wijntjes niet meer bestaan. Reeds ver voor de Tweede Wereldoorlog stond op de plaats waar nu de huidige tex tielwinkel staat een textlelwin- keltje dat werd gedreven door Stijn Wijntjes. In de oorlogsda gen werden de winkel en de wo ning geheel verwoest. In 1943 was het weer allemaal opge bouwd. Daar de Duitsers het Wit Gele Kruisgebouw hadden gevorderd werden de werkzaam heden van de kruisvereniging in het nieuwe pand van Wijntjes voortgezet. In 1945 werd de zaak door de heer G Wijntjes overgenomen Het was in die tijd een moeilijke slart De vereiste papieren voor textielhan del moesten worden gehaald en ook toen was alles nog op punten Daar de heer Wijntjes een voor schot van coupures kreeg kon hij van start gaan Het was in die perio de nog mondjesmaat en allemaal klein spul zoals wol en ondergoed. Op de fiets naar Veenendaal om goederen te gaan halen was in die tijd heel gewoon Maar de zaak I groeide en het assortiment kon be hoorlijk worden uitgebreid In de beginperiode had de heer Wijntjes noa een halve baan bu de P T T dat was ook wel nodig Het geld dat hij daarmee verdiende werd in de zaak qestoken Ondanks de j moeilijke start lukte het en werd er een florerende zaak opgebouwd Het textielhuis van Stijn Wijntjes in de oorlogsdagen van 1940 die de naam Textielhuis Wijntjes kreeg In augustus 1978 werd de textiel zaak door dochter Toos overgeno men Het assortiment werd vooral op het gebied van sportattributen uitgebreid De eerste twee jaren liep de zaak prima Na die periode begon de klad er in te komen. De economische situatie verslechter de hetgeen in de winkel duidelijk te merken was Er waren plannen voor een uitbreiding, doch na een onderzoek bleken de perspectie ven voor een dergelijke investering in Achterveld te klein Om alles goed te willen hebben was er in de toekomst ook te weinig perspectief om nu grote investeringen te gaan doen Mede hierdoor, doch ook in verband met gewijzigde omstan digheden in het gezin van Toos be sloten zii en haar echtgenoot de zaak van de hand te doen. ..Ik deed het heel graag", aldus Toos. ..maar het moet ook op te brengen zijn. Het gaat me echt aan het hart dat alles zo is. Doch het is onzin om grote investeringen te doen terwijl men weet dat het niet meer op te brengen is De reparatie van o a. tennisrac kets en kleding blijven ze wel doen op hun adres in Barneveld De kleinvak-artikelen zoals klosjes ga ren. ritssluitinen en dergelijke blij ven in Achterveld te koop. Dit is bij boekhandel Vos 't Hoekje. In de winkel is een speciaal hoekje inge richt waar deze zaken verkocht worden Een beperkt assortiment sportkleding van Avanti en S.V.A., haakgaren, sokkenwol en pantyny lons zijn daar ook verkrijgbaar Te vens zal het stomerijdepót van Ac tief bij hen worden ondergebracht Engels. Duits, Spaans. Portugees. Italiaans, Russisch, Nederlands. 2 tot 4 weken InI 033-729097 ier iui ujj uc uctq voii van- De huidige textielwinkel I 1 11 IH-. .JiniM,. - I doen Méér lonqeren aan het zin- dat de uitspraak en oe ver - Repetitie van gospelgroep Reformation in de Marcuskerk LEUSDEN —„Refor mation's" nieuwe diri gent Gert Mannée is be zig het repertoire van de ze Leusdense zang groep te leiden naar het genre van de lekker swingende gospel. Het koor, dat twaalfeneen- half jaar geleden werd opgericht door de fami lie Op 't Hoff uit Leus den-Zuid, is toe aan snellere liederen een meer flitsend ritme, af en toe neigend naar close harmony. Natuurlijk staan oude toppers als ,,Deepriver" nog op het pro gramma, maar omdat het koor er op uitgezongen is zal het oude repertoire langzaam worden af gebouwd. Op dit moment wordt, een nieuwe compositie,Vocali se, van Dick de Jeu ingestu deerd. Het is een soort gebed. De mens is hier op aarde bezig, wordt geconfronteerd met verlei ding, en vraagt om bescherming. Een interessant stuk met veel toonverlaging, veel chromatiek. De koorleden staan er nog wat vreemd tegenover, maar het be gint al te wennen. Reformation wordt begeleid door een combo, bestaande uit drums, basgitaar, slaggitaar, dwarsfluit en piano. Gert Man née is daar zéér mee ingenomen hij heeft veel met a capella koren gewerkt, en de combinatie koor combo is een uitdaging voor hem Gert Mannee wil het kooropde oude sterkte terugbrengen Ide aal acht hij een bezetting van veertig mensen Zes a zeven bas sen. zes a zeven tenoren En de vrouwenstemmen met wat over wicht in de alten tien alten, acht tot negen sopranen Door ver huizing. studie weggaan vorige dirigente zijn er vierentwintig koorleden over Wie zin heeft om méé te zingen kan mee meeko men zingen iedereen is welkom In principe isdeminimum leeftijd zestien jaar, in verband met de stembreuk bij jongens en meis jes Gert Mannée laat niet vóór zingen Hij gaat er van uit. dat iedereen met zijn stem kan leren werken. Het is gewoon een kwes tie van scholing Vrij vlug wordt er met zingen een redelijk resul taat geboekt In het koor wordt door Arico Mali iedereen meegetrokken. Samen sterk is zijn leus ..Bij ieder optreden", zegt Gert, haal ik een geintje uit. Een frivool knipoogje naar de sopranen bij voorbeeld Koren zijn bij het zin gen van nieuwe liederen vaak erg gespannen, en door mijn gein tjes is de sfeer meteen ontspan nen Bij ..Reformation" merk je dat er een bepaalde stijl in zit Zo n stijl in een koor gegroeid be paalde gewoonten en ritmen, daar is zo'n koor mee gaan wer ken Het is moeilijk om koor en combo aan te passen aan je ei gen ritme. Ik houd van snel liederen in studeren. Snel met de nootjes uit de voeten, zodat je snel kan gaan zingen Niet stukje voor stukje In het begin was het koor giechelig Als ik repeteer doe ik een brede grijns op mijn gezicht, daar is het koor nu aan gewend. Als er gere- peterd wordt is het opletten maar er kan best een geintje tussen door In principe moet de gezel ligheid op de voorgrond staan, wil je resultaat krijgen!" SAMEN GEZELLIG ZINGEN De nieuwe voorzitter van ..Re formation". Albert Oosterhoek haakt hier op in ,,Je bent als jongere mensen onder elkaar be zig met een stukje kontakt. dat je kunt verstevigen door samen muziek te maken Samen gezel lig zingen Je houdt er vriend schappen aan over Ik vind de muziek in deze maat schappij erg belangrijk. Als je zegt dat je muziek beoefent, brandt er meteen een gesprek los Als ik naar de manifestatie in De Hakhorst kijk, blijkt het dat er veel mensen in Leusden in koren zingen. Wel weinig te weinig, jongeren'" Das» gaat ..Reformation met zijn nieuwe dirigent dus iets aan doen Méér jongeren aan het zin gen. Kerstnacht 1982 had ..Re formation" zijn eerste optreden in de nieuwe samenstelling Daar kwamen vele goede reakties op. Het nieuwe lied ging erg leuk Eén van de oude gitaristen kwam bij het combo terug Gert Mannée weet de stem ming er in te brengen. Hij is zelf een jongere: geruite pet op. ge ruite das om. op de fiets tegen de wind in. Toen ik achttien was ging ik algemene muziekvor- ming aan het Hilversums Mu- zieklyceum studeren. In het tweede jaar werd hem gevraagd om de Amersfoortse „Emmasin- gers" van de grond te helpen Vanaf dat ogenblik werd hij knet tergek van de zingerij in die vorm Hij hadzelf inmiddelssolo- zang gestudeerd, en kon de m- terpretaie van liederen overbren gen. Drieeneenhalf jaar werkte hij met de Emmasingers Moest toen stoppen in verband met zijn studie Later startte hij een inter kerkelijk koor in Leerdam, dat nu al weer twee jaar heel leuk draait Aan het eind van het tweede studiejaar nam Gert aan het Hil- versums Muzieklyceum blokfluit erbij Ook dat was niet zonder resultaat, want hij geeft nu blok- fluitles aan de Leusdense Mu ziekschool Vorig jaar haalde hij zijn B-examen blokfluit In Den Haag volgde hij een applicatie- kursus panfluit Aan de Leusden se Muziekschool startte hij vorig seizoen met lessen panfluit, en in eigen beheer geeft hij binnenkort een boekje uit voor panfluit, om dat er niets bruikbaars in de han del is. VERSTAANBAAN Gert Mannée zingt zelf al tien jaar bij de Nederlandse Bachver- eniging in Naarden Hij heeft so logezongen bij Dick de Jeu, zong in een dubbel kwartet, en zong tot vorig jaar mee in het kamer koor van de school in Hilversum Hij heeft wat je noemt veel aan zingen gedaan Wat ..Reformation" betreft vindt hij het enorm belangrijk dat de uitspraak en oe verstaan baarheid goed overkomen Om dat er routinematig gezongen werd. werd er toen Gert net bij het koor kwam. te veel inge slikt" ..Tijdens je studie" vertelt hij, leer je hoe een klinker in je mond ligt Wat er gebeurt als je van een e naar een a moet. zonder dat daar een medeklinker tussen zit De stem is een heel vaag iets Door middel van suggestie moet je iemand aan het verstand bren gen wat ie wél en wat ie niet moet doen. Vaak heb je bij extreem hoog of laag. dat je vocaal een heel andere kleur krijgt Als je een heel hoge a vocaal moet zingen, kun je hem beter meer naar de o kleuren En de bassen kunnen woord ..river" beter meer naar de a kleuren Dat valt trouwens niet op. als de andere stemmen het woord normaal zingen 't Spannende van bezig zijn met zingen is, dat je bezig bent met een bepaald proces. In het begin denk jedat het hopeloos is Ineens, na zon maand of drie, blijkt dat je bepaalde technieken onder de knie krijgt, en dan is er een grote sprong gemaakt. Als dirigent moet je veel verschillen de manieren kennen om iets uit te leggen OCHTENDDIENST MOEILIJK Het moeilijkst voor een koor is om in de ochtenddienst te zin gen Vooral om negen uur Ik moet dan al vroeg beginnen met de ..warming up" Want ook al zing je de hele dag niet. je praat toch. je gebruikt je stem. en dan zing je savonds toch beter In een griepperiode is het hele stemmen apparaat onderstebo ven: een wanhoop voor iedere dirigent1" Reformation" verzorgt zo'n vijftien optredens per jaar leder jaar zitten daar prodeo optre dens bij in de gevangenis in Utrecht, op ,.Zon en Schild" en in één der bejaardentehuizen. Aan het eind van elk seizoen gaat ..Reformation" op koorweekend De leden gaan met elkaar naar een kampeerboerderij, waar ie dereen kan doen. waar ie zin in heeft. Er wordt muziek gemaakt, gekaart, gevolksdanst. In het najaar van 1983 zal ..Re formation" een concert geven met het Leerdamse koor om het nieuwe repertoire te laten horen. Gert Mannée hoopt dat daarom vele jongeren zich nu zullen aan melden om dit concert tot een sukses te maken. Heb je zin om mee te zingen, kom dan op een repetitie kijken en luisteren. Reformation" re- perteert elke zondag in de Mar cuskerk van 12 00 tot 13 30 uur. Tot begin juli Daarna hoopt het koor plek te vinden in het nieuwe jeugdhonk, dat de Hervormd Ge reformeerde Jeugdraad in sep tember 1983 gereed denkt te hebben Waarschijnlijk zullen de repetities dan op een avond in de week worden gehouden Inlichtingen over „Reformati on" kun je krijgen bij het nieuwe bestuur: voorzitter Albert Oost hoek, penningmeester, Marja Brandsema, sekretaresse, Marja Reineking en kontaktpersoon Ir ma Brouwer. Irma Brouwer is telefonisch te bereiken op num mer 946383.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3