„Tegenstanders van kernenergie beweren veel onzin, maar in de grond hebben ze gelijk" h Leusdenaar dr. R. W. Best schreef boekje over duurzame energie plaatselijk nieuws DONDERDAG 20 JANUARI 1983 I *^1* ItPUIlti over kernenergie en dergelij ke denkt. Vooruitlopend op een en ander sprak onze medewerk ster Anco Mali met de Leusde naar Robert Willem Best. Se dert de voltooiing van zijn studie elektrotechniek aan de TH in Delft is hij verbonden aan het FOM-instituut voor plaSma-fysica in Nieuwegein. Bij dit instituut, waar kernfu sie-onderzoek wordt ver richt, houdt dr. Best zich be zig met theoretische onder zoeken op het terrein van de plasma-fysica. Daarnaast is dr. Best, sa men met drie andere onder zoekers, auteur van het on langs bij uitgeverij Interme diair verschenen boekje „Oriëntatie op duurzame energie". Dr. Best is tegenstander van het gebruik van kern energie in de huidige vorm. In onderstaand gesprek legt hij uit waarom en welke alterna tieven er volgens hem zijn. „Ik heb zelf aanvankelijk de tegenstanders van kernener gie ook niet serieus geno men". Zodat die in elk geval niet zo n on gehoorde energie aan de dag moe ten leggen om gedurende eeuwen legpuzzelstukjes bijeen te zoeken en met eindeloos geduld aan el kaar te leggen om een bepaald fe nomeen boven water te krijgen Dit alles kwam in me op. toenik berichten las over de van de grond komende discussie over de ener giewinning in Nederland. Een inge zonden brief in het dagblad, dat ik lees, leidde mij naar de Leusde naar Robert Willem Best. die met drie andere onderzoekers zojuist bij Uitgeverij Intermediair het boek je .Oriëntatie op duurzame ener gie'' heeft doen verschijnen. Direct al schetst hij een beeld van de energiestromen die voor Nederland belangrijk zijn. Het blij ken er vier te zijn twee kunstmati ge: aardgas en aardolie, en twee natuurlijke zonlicht en windener gie „Als ik het huidige energiege bruik van Nederland op 100% stel'zegt Robert Willem Best, ..dan is de hoeveelheid zonne- energie 40 maal groter Dat wil dus zeggen 4000%. De hoeveelheid windenergie, die Nederland ont vangt, is 2 maal zo groot, dus 200%. Naast de natuurstromen van zon en wind zijn er twee kunstmatige stromen. Daar is de bekende aard- gasstroom. die in Slochteren en el ders uit de grond komt. Die is onge veer even groot als het gebruik in Nederland 100% Maar de helft er van wordt door ons geexporteerd, de helft wordt door Nederland zélf gebruikt. De tweede kunstmatige energiebron is de aangevoerde aardoliestroom, die in Europoort binnenkomt Dat is ook ongeveer 100% De aardolie voeren we voor de helft dóór naar Duitsland Aardgas, aardolie, zonlicht en windenergie zijn de vier grote ener giestromen. die het leven in Neder land bepalen. Als je naar de andere vormen van energie kijkt dan blij ken kolen maar 5% te vormen, kernenergie 1 Ook is het in prin cipe mogelijk om waterkracht te ge bruiken Biogas is aktueel. is afhan kelijk van koeien, zal niet boven de 1% kunnen uitkomen Al dit soort energiebronnen zijn betrekkelijk ondergeschikt. FOSSIELE BRAND STOFFEN Op het ogenblik zijn we voor een groot deel afhankelijk van gas en olie, de fossiele brandstoffen Het fossiele tijdperk is begonnen in het midden van de vorige eeuw, en zal niet langer duren dan tot het mid den van de volgende eeuw. Dat is een korte periode in het licht van de geschiedenis, maar twéé eeuwen Al die tijd vóór het fossiele tijdperk heeft de mens het moeten doen met de natuurlijke energiebronnen, hout en wind voornamelijk. Na die periode van twee eeuwen fossiele energie is de grote vraag, wat zal de mensheid dan gaan ge bruiken"' Of het wordt kernenergie, of duurzame energie, dus zon, wind, of eén van de afgeleiden daarvan Ik wil er even de aandacht op vestigen, dat het gebruik van de fossiele brandstoffen niet spaak loopt op de voorraden; vooral in Si berië zijn er enorm grote voorraden steenkool. Maar het gebruik loopt vast op de atmosferische vervui ling. Op het afvalprobleem Als je die lagen, die in miljoenen jaren ge vormd zijn, in enkele honderden ja ren gaat opbranden, geeft dat ern stige problemen, vooral met het koolzuurgas. SNEEUWBAL Robert Willem Best legt me uit waaróm. Als de atmosfeer de warmte-uitstraling van de aarde niet zou belemmeren zou de tem peratuur op aarde gemiddeld -20 zi|n. De atmosfeer werkt als een deken voor de aarde. Koolzuurgas en waterdamp verhogen de tempe ratuur gemiddeld met +35c Dat maakt het leven op aarde mogelijk ..Als je aan dat koolzuurgas ver anderingen aanbrengt zegt Ro bert Best, ..heb je kans dat je de temperatuur verstoort Het wordt te warm. De ijskappen van de zuid pool smelten, en het zeeniveau stijgt Landbouwarealen schuiven op naar de polen' De conclusie uit dit alles is de fossiele brandstoffen houden op in het midden van de volgende eeuw, en daar moet in voorzien worden. Ik stel nu de vraag of Robert Best vóór kernenergie is Zijn antwoord is dat hij tegen de huidige vorm van kernenergie is. Waaraan hij ogen blikkelijk toevoegt, dat er misschien later een vorm van kernenergie ontwikkeld zal zijn, die wél aan vaardbaar is. Hij heeft gelukkig het vertrouwen in zijn eigen vak behou den' De huidige kernsplijting acht hij te gevaarlijk, hoewel hij erkent dat iedere techniek zijn risico's heeft Welke risico's ook aangedurfd moeten worden In het boekje „Oriëntatie op duurzame energie" staat genoteerd „Ondanks grote onderzoeksinspanning is de veilig heid van energie-opwekking door kernsplijting niet overtuigend aan getoond Niet alleen onder deskun digen heerst twijfel, onder het grote publiek groeit daarnaast het wan trouwen. Voor het veiligheidspro bleem zijn een aantal aspecten be langrijk" En dan zijn we aangeland bij de hoofdstukken isolatie, sociale ac ceptatie, proliferatie, vrijheidsrech ten. sociaal-psychologische effec ten Neem alleen even de prolifera tie, die te maken heeft met het bui ten bereik houden van plutonium en uranium van (steeds meer) machthebbers van twijfelachtige allure Per kernreactor van normale grootte is minstens een halve ton plutonium in omloop. Bij kweekreactoren type Kalkar zelfs 5 ton. Met 1 ton plutonium kan theoretisch de gehele aard- datmosfeer vergiftigd worden, of er kunnen ongeveer 100 kern bommen van gemaakt worden. Dat spul moet dus niet alleen uit de biosfeer gehouden door isolatie, maar ook buiten het bereik van on verantwoordelijke elementen (pro liferatie) „Officieellees ik op bladzijde 31 van het boekje, .is de construc tie van een kernbom geheim, maar in feite kan iedere natuurkundige met openbare gegevens uit een wetenschappelijke bibliotheek aan het werk. Met het ene materiaal gaat het makkelijker dan met het andere, en sommige bommen zul len misschien niet echt exploderen, doch alleen wat plutonium rond strooien. een ..fizzel een beetje competente bommenmaker kan toch wel een Seveso-effect berei ken En dat is afschrikwekkend ge noeg' RAMPEN Voorstanders van kernenergie zeggen dat er behoudens Seveso en Harrisburg. waar de oververhitte kernreactor toch nog in bedwang kon worden gehouden, nog niets is gebeurd „Zoals ik al zei antwoordt hij, „iedere techniek heeft zijn risoco's En je moet ook risico's durven ne men Maar als die van een schaal zijn, zoals dat bij het huidige type kernreactor het geval is, dan geloof ik dat je daar van af moet zien De hoeveelheid energie en radioactiviteit en de combinatie daarvan maken grote rampen po- tentiëel mogelijk Daarbij speelt vooral het feit een rol, dat je het niet experimenteel kunt uitproberen Het blijft theorie Er zijn wel veel computerprogramma's over, maar je kunt ze niet verifiëren' ..Als u tegen kernenergie in de huidige vorm bent. in welke richting zoekt u dan?" Robert Best: „Ik zie de keuze in de richting van natuurenergie, van duurzame energie Nederland zou meer hebben aan windenergie dan aan zonne-energie Ons land ligt gewoon gunstiger voor windener gie Ik heb er zélf serieus aange dacht om een zonnecollector op mijn dak te zetten. Maar het is nog niet economisch voor elkaar (Voor een zwembad zou het bijvoorbeeld al wél kunnen) Voor verwarming is zonne-ener- gie nu nog te duur Voor elektriciteit zijn het de zonnecellen, die concu- reren met de windenergie Zonne cellen nemen zo veel méér ruimte in in verhouding tot windmolens. Het ruimtebeslag werkt ten gunste van de windmolens' Ik zeg, dat ik me als leek nou precies het tegenovergestelde had voorgesteld Zonnecellen micro- werk, windmolens op grote opper vlakten. „Zelfs als iedereen zijn dak vol plakt met zonnecellen zegt on derzoeker-wetenschapper Best, dan wordt daardoor maar een klein deel van de energie gedekt. Zonne- energie heeft véél meer ruimte no dig en die ruimte is er niet. Een molen neemt maar weinig grond in beslag. Onder de molens kunnen de koeien blijven grazen' ,.U kiest voor windenergie. Hoe moet het dan daar mee? Waarvoor kan windenergie worden aange wend? Als het niet waait, hoe wilt u dan de energie regelen? „Eerst wil ik zeggen, dat niet ie dereen een klein windmolentje op z'n dak moet gaan zetten Dat le vert te weinig op 't Moet groter op gezet worden Ik ben in Duitsland gaan kijken. Aan de mond van de Elbe staat een 100 meter hoge mast Daar komen wieken aan van 50 meter Dat lijkt me voor Neder land een te groot formaat, hoewel het overigens wel méevalt, als je daar in het landschap staat Een optimale maat is misschien 10 tot 15 meter Onze voorouders bouwden ze al van die afmeting, en in Petten staat een modern exem plaar. Ik denk dat dat voor het klein schalige landschap in het westen van Nederland een geschikte maat is Wat de kosten van ontwikkeling van zo n molen betreft: die moet je vergelijken met de kosten voor de ontwikkeling van een vliegtuigje Je moet een fabriek neerzetten, die die molens kan ontwikkelen. En je moet weten wanneer je ze lanceert Als je ze te vroeg op de markt brengt, is dat niet gunstig. Als je ze niet op tijd ontwikkelt, en je brengt ze te laat op de markt, heb je kans dat je die molens in Denemarken of de Verenigde Staten moet gaan ko pen. Als het niet waait, vraagt u. wat moet je dan7 Het Nederlandse elektriciteitsnet kan dat opvangen Windmolens kunnen op het net worden aange sloten tot 20van alle elektriciteit met wind wordt opgewekt zonder dat er veel aanpassing nodig is In de volgende eeuw zul je aan voor raad vorming moeten gaan doen. De hoogleraar Sorensen zegt da! je het beste een oplossing kunt zoe ken in Europees verband Wind- en waterenergie moeten gekoppeld worden De laagvlaktes van Euro- pt ter, LEUSDEN - Volgende week DrotWpensdag (26 januari) gaat Brede Maatschappelijke scussie over energie van n4f3art- Die da9 zendt de NOS Jjssen 20.10 en 22.00 uur het ogramma „Energie in over- Ded" uit op Nederland II. it programma kan be- houwd worden als het offi- jle startsein van de discus- i, die duidelijk moet maken, e het Nederlandse volk LEUSDEN - Modetrends en rgetelheid, die misschien rihaol nnflor Ho nnomor vaan van de dag" zouden nnen worden samengevat, jn meébepalers van het lort leven, waarmee wij op tze aarde bezig zijn. Als ge- raties zijn uitgestorven, met een fenomeen heb- n geleefd, en die geen stem ier kunnen laten horen, die it opneemt voor dat feno- en, kan een fenomeen gzakken in vergetelheid, heeft een nieuwe mode- nd vrij spel. Zo is het duizenden jaren met hele culturen en moeizaam ver- irde kundigheden van volkeren gaan Zo is het ook met één van facetten van levensmogelijkhe- op aarde gegaan het winnen toepassen van energie. Water windmolens mogen dan vanaf oudheid tot de industriële revo- een niet te onderschatten rol energiebron hebben vervuld, in de stoom zijn intrede deed trok 24 uwe o\ ede nog 25a arm spoedig de neus op voor de vicnpien, en liep reikhalzend achter "ne ie nieuwe modetrend aan. Het iebb iotste deel van de molens raakte Na verval, en werd opgeruimd ouvs Jog wel steeds doorkruist door res: Jdel van vernietiging door oor- sgeweld hebben volkeren door druktechniek en andere moder- overdrachtsmiddelen een cultuur wikkeld om wereldwijd te com- iet niceren en fenomenen te doen QNVïrleven voor latere generaties, wie - Dr R W Best ..In de vorige eeuwen had je zo n 10 000 windmolens in Nederland" pa met hun wind. en Noorwegen en de Alpen met hun water zullen moeten samenwerken De stuw meren in de bergen dienen als energievoorraad. Het is wel een dure oplossing' Hoeveel windmolens moet je hebben om windenergie op grote schaal te kunnen toepassen Moet je héél Nederland vol zetten?' Robert Best „In de vorige eeu wen had je zo n 10 000 windmo lens in Nederland. Hoeveel je er nu precies moet plaatsen, hangt af van hun grootte Je moet 4000 MW windvermogen opstellen om 20% van alle elektriciteit in Nederland met wind op te wekken Heel Nederland vol? Nee, je hoeft die 4000 MW niet regelmatig over Nederland te verspreiden. Je kunt het concentreren op geschikte plaatsen en de molens in kleine groepjes bij elkaar zetten Je kunt grote delen van Nederland, die vrij moeten blijven, zoals het duinland schap en de stuwbanen van vogel trekzones, vrijhouden Daar hoef je die dingen niet neer te zetten Want dat zou bijvoorbeeld inderdaad ge vaar voor de vogels opleveren, hoewel dat in de praktijk meevalt. Ook bij de bouw van molens doen zich risico's voor veiligheid en milieu voor Om bijvoorbeeld 4000 MW windvermogen op te stellen moet bijna een half miljoen ton me taal en kunststof gemaakt en ver werkt worden. Deze massa komt overeen met 1 maandproduktie van het staalbedrijf Hoogovens Tijdens het in bedrijf zijn van de molens kunnen wieken en andere delen afbreken door blikseminslag, ijsafzetting, orkanen, matenaalver- moeidheid en overschrijding van het maximum toerental Ook trans port en sloop van het materiaal ber gen gevaren in zich Al deze risico s zijn vergelijkbaar met die van ande re technieken voor elektriciteitsop wekking Het grootst denkbare ongeval met een windmolen is vernieling door een orkaan De kans op een dergelijk ongeval kan kleiner ge maakt worden dan bijvoorbeeld de kans op het omwaaien van bijvoor beeld een hoge boom of een kerk torendak Er zijn dus geen veilig heidsredenen tegen het plaatsen van windmolens in de bebouwde kom Leusden zou zo n veld wind molens kunnen hebben De be proeving en ontwikkeling van een molentype kan uiteraard beter el ders gebeuren. VOGELTREK Wat de schade aan vogeltrek door windmolens betreft die is uit gesloten. omdat de trek in het alge meen op vele honderden, zelfs dui zenden meters hoogte geschiedt Van de laag vliegende vogels, die op een draaiende molen afkomen, ontwijken de meeste het rotorvlak Van de rest vliegt het grootste deel ongedeerd tussen de wieken door Niettemin zullen vogels gedood worden in verband met de hoge tip- snelheid van de wieken Dr A J van Loon zei in het dagblad, dat ik lees. dat de bouw van de snelle kweekreactor te Kal kar niet gestopt moet worden van wege de veel te hoge kosten. Want zegt hij, windenergieprojekten zijn nóg duurder, als de kosten per kilo watt vergeleken worden Robert Bests antwoord daarop is dat het nogal wat uitmaakt dat het bouwen en eventueel mislukken van een prototype miljarden kost als het om een kweekreactor gaat, en miljoenen als het een grote windmolen betreft. De bouw van een kweekreactor is financiëel een uiterst riskante zaak Kalkar is zelfs voor het gezamenlijke budget voor energieonderzoek van West-Duits- land. Nederland en België te duur geworden Daarentegen zijn er bijna ter loops in de wereld tientallen grote windmolens gebouwd Niemand vreest voor de financiële positie van de windmolenbouwers, grote ondernemingen, voor wie een mil- joenenstrop een gewoon bedrijfsri sico zou zijn Een zéér belangrijk gevolg van het enorme verschil in kosten tus sen een kweekreactor en een wind molen is dat de molens veel beter beproefd en produktierijp kunnen zijn tegen de tijd dat ze een belang rijk aandeel in de elektriciteitsvoor ziening moeten gaan leveren ..Hoe duur worden die windmo lens Hoe ver liggen de kosten van prototype en seneprodukt uit el kaar? „De kostenvraag is niet goed te beantwoorden, als je niet een grote serie van die molens gebouwd hebt Onder Carter zijn ze daar in de Verenigde Staten mee begon nen. Daar zijn parken geprojek- teerd. die tien maal groter zijn dan het parkje, dat nu in Nederland ge bouwd wordt, en dat in Franeker, de Wieringermeer of de Noord- Oost polder zal komen Maar van die 100 megawatt parken in de Ver enigde Staten hoor ik de laatste tijd niets meer. Wanneer wij een molen ontwik kelen, waar de kinderziektes uit zijn, kunnen we een produktielijn voor commerciële seriebouw gaan opzetten Dat vereist een investe ring van honderden miljoenen, maar dan liggen de constructie, de fabricage en de kosten van het pro- dukt ook goed vast De kosten van een windmolen als commerciëel serieprodukt zullen maar een frak- tie zijn van de kosten van een pro totype. De molens in het plan Lievense van 3000 MW worden derhalve per MW veel lager begroot dan de mo lens van het nu te bouwen experi mentele windpark van 10 MW De verwachting is gerechtvaar digd, dat de prijs van windenergie bekend is, als de beslissing over de investeringen voor de grote molen- bouw genomen moeten worden Voor Kalkar moeten al miljarden geïnvesteerd worden, nu de kin derziektes nog moeten komen Terwijl het ontwerp steeds moet worden aangepast aan nieuwe ei sen. en commerciële seriebouw niet realiseerbaar is' ..In Leusden heeft de firma Tol boom een windmolen gebouwd. Kunt u daar iets over zeggen? „Bij Tolboom is men inderdaad aan het experimenteren met een windmolen. Ze hebben een eerste molentje gebouwd, en dat deed het niet zo goed Dat was een bijzonder soort met tiovaanties aan de wie ken Deze soort molens wordt on derzocht aan de Technische Hoge school te Delft, en is moeilijk te bou wen Tolboom had het ding veel te laag staan onder de toppen van de bomen. Tolboom heeft nu de mast zes meter hoger gemaakt. Dat ding staat er nu sinds Kerstmis, en daar is hij mee aan het experimenteren. Hij heeft de molen van roestvrij staal aan elkaar gelast Het is zijn hobbie geworden Kijk, dat vind ik nou aardig van een gemeente als Leusden die legt Tolboom daarbij geen moeilijkheden in de weg'" ..Keuze voor energie is een poli tieke keuze. Hoe kijkt u tegen de brede maatschappelijke discussie aan?" „Het is een politieke keuze, om dat het niet alleen maar technische problemen betreft. Er zitten zóveel aspekten aan vast. dat je het niet alleen maar aan de elektriciteits maatschappijen kunt overlaten. De bouw van Dodewaard in 1968 en Borssele in 1973 werden ge makkelijk doorgedrukt. Sindsdien kan er niets meer gebeuren op het gebied van kernenergiebeleid of groepen verontrusten trekken aan de bel Daarom moet de b.ede maatschappelijke discussie de im passe, die er nu is, gaan doorbre ken Er moet weer beleid kunnen worden gevoerd. De overheid is gefrustreerd, omdat men aardgas levert, en het kernafval mag op slaan. De tegenstanders van kern energie zijn gefrustreerd, omdat door vóórstanders van kernenergie hun rapporten belachelijk worden gemaakt. Ik heb zelf aanvankelijk de te genstanders van kernenergie ook niet serieus genomen. Tot ik ongeveer tien jaar geleden me met een schok realiseerde, dat een kernreactor een hoeveelheid radioaktiviteit bevat, die miljar den malen groter is dan hoeveel heden, die bij laboratorium on derzoek héél voorzichtig behan deld worden. Dat er bovendien in een kernreactor meer dan ge noeg energie is om vele tonnen van de radioaktieve inventaris te verdampen. Dat dat soort ram pen onmogelijk uitgesloten kan worden, omdat mensen en ma chines niet feilloos zijn. Dat de kans op dat soort rampen ook niet met zekerheid voldoende klein gemaakt kan worden, om dat de kansberekeningen niet experimenteel te verifiëren zijn. De tegenstanders van kernener gie heb ik veel onzin horen bewe ren, maar in de grond hebben ze gelijk Dat schept een probleem voor het energiebeleid, dat tien jaar geleden nog uitging van een sterke uitbouw van kernenergie" Er wordt nu zo'n 50 miljoen per jaar aan onderzoek voor duurzame energie uitgege ven. Ongeveer evenveel als aan kernenergie onderzoek. De zon en de wind, die de mensheid al duizenden jaren van energie voorzien, zijn weer in de mode. - Tekening van de grote molen ir aanbouw aan de mond van de Elbe 0-1 »g Leusden experimenteert de firma Tolboom met windenergie

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5