Nieuwe kursussen van start in „Hoe zeg je wat je denkt" 0 Ongewenste zwangerschap raakt ons allen Leusden voor vrouwen Kantongerecht Amersfoort leusder krant KPO blikte terug op 1982 Film Thema-avond yoga vriendenkring Uamenlev riénteren zich in de ing THEMA-AVOND VBOK LEUSDEN: punmgl) Ifntmnir spectaculaire OPRUIMING Inbraak dienstencentrum Bouwmateriaal gestolen Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? „Waarom yoga?" DINSDAG 25 JANUARI 1983 LEUSDEN In Leusden draaien een jaar of vijf V.O.S.-kur- sussen. Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving. Vanuit de Stichtse Culturele Raad worden de V.O.S. kursusbegeleid- sters begeleid. Tevens worden nieuwe mogelijkheden aange dragen vanuit de Stichting In samenwerking met de begeleid sters. Over zo'n nieuwe mogelijkheid worden voor de bege leidsters, die daarmee aan de gang willen gaan, kaderkursus- sen gegeven. Eén wederzijds aanreiken en oppakken van Ideeën dus. Op dit moment zijn er drie mogelijkheden, die de aandacht vragen, en die In Leusden al aan de gang zijn, of van start zullen gaan. Dat zijn: open school, de kursus „hoe zeg je wat je denkt", en de V.O.S. kursussen. Twee begeleidsters van de vrouwenkursussen, José Meijer en Cecile Polspoel, zijn vanuit de VOS. kursussen van mening, dat er in Leusden aan een open school de meeste behoefte is De plannen voor een open school zijn dan ook in een ver gevorderd stadium De start der Leusdense Open School hangt samen met de datum van subsidieverstrek king door de overheid OPEN SCHOOL Waarop gronden jullie ie idee dat er prioriteitsbehoefte bestaat aaneen open school in Leusden- door Anco Mali „Aan het eind van een V.O.S. kursus vragen we de vrouwen: wat willen jullie nu. Het blijkt, dat de vrouwen meer willen leren, een andere kursus willen volgen Wat zijn er voor mogelijkhe den? In Leusden: Latent Talent en de Moeder MAVO. Er is alleen een open school in Amersfoort Daarvoor is veel enthousiasme. Voor sommige vrouwen met kin deren is dat gaan naar Amers foort organisatorisch moeilijk Het maken van een collage. haalbaar Voor andere vrouwen is de Moeder MAVO vaak een te grote stap. Daarom open school in Leusden. Daarom zijn wij over een open school gaan denken. We hebben een aantal malen kontakt gehad met „steunpunt". Spontane Open School groepen, waar twee vrouwen elk tien uur heb ben om het hele land te bedienen om open school groepen te star ten. Wij beschikken over infor matie en materiaal van hen". ZELFVERTROUWEN De tweede mogelijkheid voor vrouwen in Leusden is de kursus: „Hoe zeg je wat je denkt?" José en Cecile zijn daar op gekomen, omdat het een leuke kursus is om te geven. In de V.O.S. kursussen is één van de belangrijke punten het bevorderen van zelfvertrou wen bij vrouwen „Ik merk in de V O S.", zegt José, „dat het opvijzelen van het zelfvertrouwen belangrijk is. Ik heb het gevoel, dat de weerbaar heid van de vrouw vergroot moet worden. In sommige plaatsen noemen ze deze nieuwe kursus: een „dapperheidskursus". De kursus is niet aan leeftijd gebon den Ook niet aan opleiding" „Hoe moet ik me die weerbaar- heidskursus voorstellenGees telijke tai kwondo?" Op de weerbaarheidskursus wordt begonnen met de inventa risatie waaraan ieder voor zich zelf wil werken. Welk stukje ge drag zij wil veranderen. Vanuit konkrete situaties wordt op deze gedragsverandering gewerkt. Cecile: „We beginnen met de leerpunten in de vorm van een kontrakt. Je sluit met jezelf en met de groep een kontrkt af: hier ga ik aan werken. Bijvoorbeeld: nee zeggen, met kritiek omgaan, het krijgen en geven van kritiek, het vasthou den aan je eigen mening, je idee ën naar voren brengen en verde digen. Dat kan zich bij de dokter uiten: je niet door de dokter laten overreden Dat kan zijn op school in de oudercommissie, waar je iets wilt zeggen, en dan net zo lang wacht tot een ander het al ongeveer zo heeft gezegd Dat heeft te maken met je mening in een groep zeggen, met vreem den en gesprek aanknopen dat iets verder gaat dan een praatje over het weer. Een aspekt, dat óók voorkomt in deze tijd is: in de loop van de jaren zijn vrouwen veranderd, wat soms problemen thuis geeft met partner en kinderen. De re- akties van de omgeving zijn vaak negatief op de veranderde hou ding van de vrouw kwa mening en in de maatschappij De vrouwen kunnen leren om de communicatie weer open te krijgen Metdehulpvandegroep kun je proberen manieren te vin den om weer tot een gesprek te komen Uit ervaring hebben we geleerd dat dat gewoon nodig is". GEMEENSCHAPPELIJKE PUNTEN Na het opstellen van de kon trakten van alle vrouwen wordt er gekeken of er gemeenschappe lijke punten zijn. Dan wordt er geoefend door middel van rol lenspelen, rondjes, waarmee aan de leerpunten wordt gewerkt. De vrouwen moeten vooral ook bui ten de kursus daaraan werken voor zichzelf. De begeleidsters geven huis werkoefeningen, specifieke op drachten, waar een volgend maal over gesproken wordt. Een voor beeld hoe het ook anders om eerst naar de groep toe en daar na van de groep af kan werken. Als je van tevoren weet dat je met de onderwijzer van je zoontje moet praten over schoolkeuze, kun je dat gesprek alvast oefenen in de groep. Dat kan óók helpen. LEUSDEN Ongewenste zwangerschap raakt ons allen en zowel het ongeboren kind als de angstige moeder moet dan ook hulp worden geboden. Dit thema stond vorige week centraal tij dens een bijeenkomst in Leus den van de Vereniging ter Be scherming van het Ongeboren Kind (VBOK). Sprekers op deze avond waren prof. dr. R. Lubbers, pedagoog-psycholoog, en drs. G. van Bruggen, kinderarts. Aan leiding voor de avond was het boekje „Vrouwenschemer", dat een paar jaar geleden uitkwam. Dit boekje kwam tot stand naar aanleiding van een artikel van Emmy van Overeem in de NRC. Door dit artikel werd een bal aan het rollen gebracht. Andere kranten namen het over of had den een reactie hierop en bij vele lezers kwam de behoefte naar boven hun ervaring op papier te zetten. Al deze verhalen riepen om een antwoord. Emmy van Overeem, Els en Rob Lubbers begrepen dit en stelden uit deze verhalen het boekje „Vrouwen- schemer" samen: om zwanger schapservaringen uit de sche mer in het licht te doen komen. De voorzitter van de VBOK werkgroep Leusden opende de avond met de woorden dat het LEUSDEN De K.P.O. hield haar Jaarvergadering op 19 janu ari in de Kom. Mevrouw Blom opende de bijeenkomst met een paar huishoudelijke mededelin gen. De leden moesten het zon der financieel verslag doen, want dat ontbrak. Er waren weinig jonge vrouwen aanwezig. Een goede kinderop vang zou deze jonge moeders de gelegenheid geven ook naar de vergadering te komen, merkte mevrouw Blom op. Aan de hand van korte versla gen gaf mevrouw van Ruiten beek een overzicht van de ge beurtenissen van het afgelopen jaar. Twee onderwerpen kregen wat meer aandacht. Op de eerste plaats was dat de reis naar Parijs van een aantal K.P O.-leden en de evaluatieavond daarvan. Ten tweede de amancipatie-kursus waaraan 20 dames deelnamen. De kursus, die zes avonden duur de, behandelde politiek, werkge legenheid, bewapening, milieu, kerk en geloof Eén van de kur- susavonden werd begeleid door An Veenstra. Het thema van die avond is zo goed aangeslagen dat op 8 maart een vervolgavond komt over het onderwerp „De aarde bewerken en bewaren door ons als vrouw". Op de eerst volgende bijeenkomst, 8 febru ari, staat de vrouw in de kerk centraal en in het bijzonder hoe de veranderingen en vernieuwin gen in de kerk kunnen worden ingepast in je leven. Aan het slot van de bijeen komst nam mevrouw Van Ruiten beek afscheid als bestuurslid. Formeel in dit geval, want ze blijft voorlopig nog even. Mevrouw Van Roomen volgt haar op. als nooit tevoren!!! meubelen - perzen - verlichting Verlengde Maanderweg 63 Ede Tel. 08380-12610 niet in de bedoeling lag om een boekbespreking te houden. Ook niet om propaganda te maken voor een bepaalde vereniging, maar om te trachten ons te reali seren dat vrouwen die onge wenst zwanger zijn, hulp nodig hebben Mevrouw Van Bruggen vertelde nog het een en ander over het boek. Zij zei dat al deze verhalen een realiteit zijn Realiteit moet de basis zijn om te handelen en daarom is dit boek heel waarde vol naar de mening van mevrouw Van Bruggen Prof Lubbers maakte de aanwezigen duidelijk hoe hij ertoe gekomen was aan dit boekje zijn medewerking te verlenen Als psycho-therapeut helpt hij mensen die in nood zijn. Speciaalkinderen. Een kind in z'n eentje is moeilijk te helpen en zo is hij met gezinnen in aanraking gekomen Soms was het nodig erg diep te graven en daarbij kwam hij wel eens terecht bij een ongewenste zwangerschap van de moeder. Hieruit bleek dan dat een vroege re abortus een enorme invloed had op het gehele verdere leven van zo'n vrouw Met dat afsterven van de embryo stierf tevens een bepaald gevoel af. „Je leert veel van mensen die jou hun verhaal vertellen. Daar kun je lering uit trekken. Dat is ook het geval met dit boek. Maar voordat we hulp kunnen bieden moeten we eerst het taalspel van de ander kunnen begrijpen". Op dit taalspel wees de proffessor met nadruk. Mevrouw Van Bruggen ging verder in op de hulpverlening. Ze achtte het uitzonderlijk belang rijk dat wij weten wat er in die vrouwen omgaat. „Wij moeten verder gaan met de hulpverlening, maar we moeten niet blijven staan bij dat punt van luisteren Als je alleen maar luis tert laat je haar verder in de kou staan," zei ze. „Een hulpverlener die zegt, Ik Juister', maar de op lossing aan haar overlaat is een slechte hulpverlener. Over de VBOK zei ze dat deze vereniging de realiteit in het gezichtsveld houdt en hulp biedt aan moeder en kind. Na de pauze kwam mevrouw Van Bruggen nog eens terug op het begrip helpen. Wordt er ver keerd op de hulpvraag inge speeld? Wat is helpen? Datgene doen wat een ander van je vraagt? Professor Lubbers haak te hierop in en zei dat we in een tijd leven waarin individu en indi viduele belangen erg belangrijk gevonden worden. Beweerd wordt nu dat je zelf alle kansen moet kunnen hebben. Pas dan functioneer je goed. Maar hulp verlening moet dienstbaar zijn „Echt helpen is samen een zak zout eten, je samen met die ander door de ellende heen helpen". Ook bij het maken van dit boek werd niet gedacht aan een alge mene oplossing. De bedoeling was een aanzet te geven. De hulptelefoon, die na voltooiing van dit boekje in het leven geroepen werd, biedt enige hulp. Hulp in de vorm van luiste ren en het aangeven van woor den. Deze zaak vanhet ongewen ste, ongeboren kind moet in de allereerste plaats bespreekbaar zijn LEUSDEN - Bij een inbraak in het gereformeerd dienstencen trum aan de Burg. de Beaufort- weq is zaterdag een onbekend geldbedrag gestolen. Een video recorder, een TV-toestel en een bandrecorder hadden de dieven klaargezet, maar niet meegeno men. Gistermorgen ontdekte de rijkspolitie opnieuw sporen van braak in het dienstencentrum, maar er werd niets vermist. LEUSDEN - Oo een bouw- plaats aan de Hondsdraf (ver bouwing De Wegwijzer) zijn 't weekeinde steigerdelen en 'n balk ontvreemd. Op de plek waar een viadukt wordt gebouwd aan de Kolonel van Royenweg wer den acht zware balken gestolen. AMERSFOORT Op de straf zitting van het kantongerecht Amersfoort van 20 januari j.l. ver scheen het bedrijf Flëkt B.V. uit Amersfoort, In de persoon van zijn direkteur, verdacht van het afgeven van niet-joodverklarln- gen. Flëkt B.V., een dochter van een Zweedse onderneming, is als on deraannemer van Phillps/Erlcs- son betrokken bij een project in Saoedl-Arablë. Bij de aanleg van een telefoonnet verzorgt het de luchtbehandeling in de telefoon centrales. Bij de reeks formaliteiten ten be hoeve van een vlsumaanvraag, eist Saoedi-Arabië persoonlijke gegevens, waaronder nationali teit, godsdienst, plus de verkla ring: „Flëkt B.V. nor Mrhave any relation with Israël". Dit vloeit voort uit de Arabische boy cot jegens Israël. Een unieke zaak, want voor het eerst in Nederland werd een be drijf strafrechtelijk vervolgd we gens de afgifte van niet-joodver- karingen. Deze vervolging is mo gelijk geworden sinds een wets wijziging van 29 juni 1981. Sinds dien verbiedt art. 429 van het wetboek van strafrecht om in het zakelijk verkeer onderscheid te maken op grond van ras. De zaak is aan het rollen gebracht door het in Den Haag gevestigde Cen trum voor Informatie en Docu mentatie Israël, het Cidi. In fe bruari 1982 heeft de direkteur van het Cidi, drs R.M. Naftaniel, een brief gestuurd aan de toen malige minister van justitie. Mr. J. de Ruiter, met het verzoek om de gedragingen van een aantal be drijven, waaronder Flakt, na der te onderzoeken. Het Cidi kon o.a. een kopie overlegen van een niet-joodverklaring, zoals die door Flakt was gebruikt. Het verzoek van het Cidi leidde tot een strafrechtelijk onderzoek tegen verschillende bedrijven en dat leidde weer tot een dagvaar ding van Flakt B.V. om als eerste bedrijf voor het kantongerecht te verschijnen. Binnenkort zullen meerdere bedrijven zich moeten verantwoorden, nl. Ballast-Ne- dam uit Amstelveen, het Neder lands Centrum voor Handelsbe vordering (N.C H uit Den Haag en de reisorganisatie Holland In ternational. In de dagvaarding ging het om 2 visumaanvragen, beide van vóór februari 1982. Na een wijziging van de dag- vaardiging op enige onderge schikte punten, begon de officier zijn requisitoir in de omgekeerde volgorde, nl. met de mededeling dat hij het tenlastegelegde bewe zen achtte en dat hij f 1500,—eis te. Voor een kantongerecht een hoge boete, gezien echter de mogelijkheid die de wet hier geeft, een milde eis. Volgens art. 429 kan de kan tonrechter namelijk tot maximaal tienduizend gulden veroordelen of een maand hechtenis. „Namens het Openbaar Ministe rie wil ik zeer nadrukkelijk zeg gen dat ik Flakt B.V, niet beschul dig van rassendiscriminatie of jodenhaat", begon de officier. Hij bevestigde de verklaring van de directeur tijdens het vooronder zoek. gedaan dat zijn bedrijf al leen selecteerd op functie, capa citeiten en medische geschikt heid en verder niet eens op de hoogte is wie van de werknemers jood is en wie niet. „Net zo min als het rijden door rood licht iemand tot een wegpi- raat bestempelt, net zo min blijkt uit het voldoen aan noodzakelij ke formaliteiten iemands gezind heid op het gebied van rassen discriminatie. Je bent echter niet alleen strafbaar in geval van op zet, maar ook wegens het kwaad dat er het gevolg van kan zijn, het gevaarscheppend element", al dus de officier. „Zo goed als per ongeluk door het rode licht rij den ernstige ongelukken kan veroorzaken, zo is in de Tweede Wereldoorlog gebleken dat al leen de registratie van wie jood is en wie niet kan leiden tot de moord op zes miljoen joden Natuurlijk zijn joden dus uiterst gevoelig voor registratiel daar kun je niet voorzichtig genoeg mee zijn Het is dan ook zeer duidelijk de bedoeling van de wetgever geweest om het afleg gen van dit soort verklaringen strafbaar te stellen", vervolgde de officier, die ter illustratie een gedeelte voorlas uit de toelichtig op de wet. Naar zijn mening le vert de opgave van de godsdienst in combinatie met de verklaring dat er geen relaties met Israël zijn een strafbaar feit op in de zin der wet. Er is destijds in de pers veel aandacht besteed aan deze wets wijziging en de officier vond dan ook dat van een bedrijf dat met dit soort verklaringen te maken heeft, verwacht kan worden dat het hier rekening mee houdt. „Het verwijt aan Flakt is dus niet: willens en wetens handelen, maar onvoldoende attentheid. Er zijn voldoende namen van bedrij ven bekend die ruggegraat ge toond hebben en redeneerden: daar werken we niet aan mee." De raadsman van Flakt be streed de opvatting dat met het afgeven van een verklaring, als waar het hier om gaat, onder scheid naar ras gemaakt wordt en dat het hier dus om een niet- joodverklaring zou gaan „Het betreffende wetsartikel noemt niet eens de uitdrukking „niet- joodverklaring", maar geeft een ruime, zelfs vage formulering" betoogde de raadsman, die daar vervolgens uit concludeerde dat men er in de Kamer niet uitgeko men was en een afwachtende houding had aangenomen om te zien wat of de rechter met dit artikel zou gaan doen Hij waar schuwde dat excessieve wetsuit- leg uit den boze is. De bedoelde verkaringen waren volgens hem slechts „sponsor" verklaringen, aen uitloeisel van het Arabische, bureaucratische systeem, waar bij iedere buitenlander een ver klaring op zak moet hebben waarin staat wie financiee; ver antwoordelijk is. Hij vond dat alles gebaseerd was op het gela den begrip „niet-jooaverkla- ring", een begrip dat in de wel niet eens genoemd wordt. „Verder is alles registratie, ook als ik bij een sollicitatie mijn godsdienst moet invullen" vond de verdediger, die ook nog de zgn. beginselverklaring in hel bijzonder onderwijs noemde als voorbeeld dat ons maatschappe lijk verkeer vol zit met registra ties. „De officier maakt zich schul dig aan „jumping to conclu sions" door te stellen dat betref fende verklaringen niet-joodver- karingen zijn, en dus als discri minatie moeten worden be schouwd". Hij concludeerde dal de officier niet in staat was geble ken het noodzakelijk bewijs te leveren en vroeg dus vrijspraak De officier bracht hier nog te gen In dat, als het hier inderdaad alleen om sponsorverklaringen zou gaan, ze alleen gegeveni hoorden te bevatten die ".Jet de arbeidsovereenkomst te maken hebben. Wat betreft de kritiek op de wetgever, die had niet uil onmacht ruim geformuleerd, zo als de verdediger stelde, maai met opzet, juist om ook deze niet-joodverklaringen te kunnen aanpakken. Donderdag 3 februari zal d( kantonrechter schriftelijk vonnl! wijzen. LEUSDEN Woensdagmid dag 26 januari wordt er weer film gedraaid bij Blijhof, Ansfridus- laan 49. Deze keer een film van de bekende hond Lassie die spannende avonturen beleeft. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf acht Jaar. Aan vang van de film is om 13.30 uu en om 15.30 uur. De toegani bedraagt voor leden f 1,50; niel leden f 2,50. Blijhof zoekt iemand die een maal in de één twee maande op woensdagmiddag twee uui tjes beschikbaar is om te assiste ren bij het draaien van films. Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. I DE LEUSDER KRANT Eals het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495. plaatselijk nieuws Er worden ook algemene oefe ningen gedaan: neezeg-oefenin- gen, ogenkontakt-oefeningen, zinnetjes zeggen op assertieve of agressieve manier, waardoor het effect heel verschillend is, waar bij ook aandacht wordt besteed aan het puur uiterlijke. Bijvoor beeld agressief iets zeggen, ter wijl je dat niet zo bedoelt. V.O.S. KURSUS Het derde item is de V.O.S. kur sus. Daarin wordt met théma's gewerkt. Vanuit het vrouw zijn, dicht bij huis. Er wordt gepraat vanuit eigen ervaring. Omdat er varingen even waardevol zijn als dingen die je puur sec op school leert. De onderwerpen worden samen met de deelneemsters ge kozen. José: „Je begint met een aantal hoofdonderwerpen. Opvoeding, maatschappij, politiek, relaties, gezondheidszorg. We vragen de vrouwen om daar bij te associ ëren. Wat vind je belangrijk. Hoe ga je er mee om. Wat kun je er mee of niet. Naar aanleiding daarvan wordt het programma samengesteld om zoveel mogelijk onderwer pen onder te brengen We vragen de vrouwen zich thuis te oriënt eren op de thema's, leggen het programma voor, vragen of ze wat missen. Er is nog een mo ment ingebouwd om later dingen te veranderen. We stellen diskussiestukken op. We houden wel eens een excursie. Een heel enkele keer halen we er een deskundige bij Dat is een steeds grotere uitzon dering. Bijvoorbeeld iemand ge specialiseerd op sociale voorzie ningen. We proberen zo veel mogelijk van uit eigen ervaringen te pra ten en de zelfwerkzaamheid van vrouwen te stimuleren We geven ook een stukje infor matie. Als we het gevoel hebben: daar zit echt een vraag naar ken nis in, dan besteden we daar wel aandacht aan. Altijd gericht op de vrouw, en op het belang, dat zij daar bij zou hebben". OPEN OCHTEND Iedere belangstellende vrouw Is welkom op de open ochtend. Op donderdag 3 februari in „De Til", Hamersveldseweg 30 in Leusden-Centrum. Je kunt er te recht vanaf 9.30 uur tot 11.30 uur voor vrijblijvende informatie. De kursus „Hoe zeg je wat je denkt" start op dinsdag 1 februari in LEUSDEN - Vrijdagavond 28 januari organiseert de yoga- vriendenkring „Eckehart" de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar. Deze bijeenkomst wordt ge houden in de bovenzaal van pa rochiehuis De Kom aan de Ha mersveldseweg 53. De avond be gint om 19.45 uur en zal duren tot ongeveer tien uur. Gerard van Wijk is uitgenodigd te vertellen over zijn ervaringen met yoga Daarna zal worden ingegaan op de vraag „Waarom yoga?" en Is n het de bedoeling dat hierover met de aanwezigen van gedach ten wordt gewisseld. Voor nadere inlichtingen kanj men kontakt opnemen met Rial Abels, Krakhorst 30, telefoon! 941886 of Henk te Haar, VlaslandP 15, telefoon 942147. - Vrouwen oriënteren zich op de samenleving. „Groot Krakhorst", Bolderikhof 18, in Leusden-Centrum en is 12 keer, telkens van 20.15 tot 22.30 uur. De V.O.S. kursus start op don derdag 10 februari in „De Til", Hamersveldseweg 30 'n Leus- den-Centrum. En is 12 keer, tel kens van 9.15 tot 11.30 uur. Even tueel Is er kinderopvang. Voor verdere inlichtingen en opgave kan men bellen naar: José: telefoon 940031, en Cecile: telefoon 946804. In de kursus „Hoe zeg je wat], denkt" wordt gewerkt met een®'n kleine groep van tien tot twaa»a vrouwen. In de V.O.S. kursus m twaalf tot vijftien vrouwen. Vo_ alle kursussen geldt dat wanneet^ er in de gesprekken persoonlijk dingen naar voren komen deze In de groep blijven. Daar worden'® bindende afspraken over ge ven maakt.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 4