Irindpad langs Middenweg I Hans Bayens maakte olieverf-portret van G. A. van Oorschot KPJ had een aktief 1982 Programma Koninginnedag PRESENTATIE „PENNEN EN PENSELEN" IN AMERSFOORT Vergadering werkgroep Naamgeving Horrorcabaret in Appelmarkt runt Expositie in openbare bibliotheek CML/RO vergadert maandag Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? DE LEUSDER KRANT Commentaren Meningen Ondeugdelijk DONDERDAG 27 JANUARI 1983 plaatselijk nieuws LEUSDEN-Langs de Middenweg (het gedeelte van de Asschatterweg tot aan de Randweg) wordt por de gemeente een soort grindpad aangelegd om voetgangers, fietsers en bromfietsers langs de Middenweg van en naar het Valleisportpark en omgeving te leiden. Hiermee hoeven zij geen gebruik feer te maken van de Esdoorn hof waarvan de bewoners het niet zo prettig vinden dat de sporters via un straat de plaats van bestemming bereiken. ACHTERVELD - De KPJ Is zijn ac tiviteiten In het nieuwe jaar begon nen met de jaarvergadering. De voor zitter hoopte dat het nieuwe jaar ook weer veel activiteiten zou brengen. Hij vroeg de leden zich ook In het komende jaar weer te willen inzetten zodat alles even vlot zou verlopen als het afgelopen jaar. Uit het jaarverslag van de secretares se bleek dat er weer een actief jaar ach ter de rug was Alle georganiseerde ac tiviteiten waren mede dank zij de inzet van de leden goed geslaagd. Verder gaf zij een overzicht die in het komende seizoen te verwachten waren. De waar nemend penningmeester gaf een over zicht van de financiën Het bleek dat men rond had kunnen komen, doch dat het zeker wel een zaak blijft om ook in het komende jaar goed op de centen te letten Na enkele mededelingen en de rondvraag werd het officiële gedeelte van de avond afgesloten. Hierna werd er nog gezellig een bingo gespeeld waarbij een aantal mooie prijzen te win nen waren Door de KPJ kring werd een tafelten- nistoernooi georganiseerd waaraan Achterveld ook deelnam met 6 dames en 6 heren. Hoogland, waar dit toernooi werd gehouden, was vertegenwoordigd met 1 dame en 15 heren Eemnes liet het echter afweten Het werd een geslaagd toernooi. De Achterveldse dames wisten de navol gende punten te behalen. Bruna van de Tweel 11 punten; Rian Hak 10 punten; Gemma Tolboom 7 punten; Evelien van Leeuwen 6 punten; Lida van de Bedum 5 punten en Marian de Jong 1 punt. Bij de heren werd Hoogland 1 e, Achter veld 2e en Hoogland 3e. ACHTERVELD - Het feestcomité Is er inmiddels in geslaagd het pro gramma voor de komende Koningin nedag samen te stellen. Het zal dit jaar een Konlnginnefeest worden zonder lamploenoptocht en zonder reveille. Het feest op 30 april zal be ginnen om 8.00 uur met een rond- Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. het om snelheid ên kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum Op werkdagen van 9 00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur Telefoon. 033-941495 OUT PARKEERDERS JlEUSDEN - De politie heeft In j maand januari een scherpe Jintrole uitgeoefend op auto- oblllsten die onrechtmatig ge- |ulk maken van parkeerplaat- In de Hamershof die be emd zijn voor invaliden. In fo al werden er deze maand vljf- bn bekeuringen uitgedeeld. De blltle blijft er streng op toezien: Je parkeert zonder in het bezit te zijn van een invalide-parkeer- \art, krijgt zonder meer een bon En 25,-. Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer lot uiterli|k maandagmid dag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leus- Iden-Centrum Op werkda gen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur. Telefoon 033- 941495 r bonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de trant voor dinsdag- of don derdagavond 18 00 uur te lebben ontvangen Is dat net hel geval, neem dan (ontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag an donderdag tussen 18.30 n 19.30 uur), tel 033- 940 691 Bij geen gehoor (unt u kontakt opnemen net onze inspekteur bezor ging, overdag 03420- 16141. toestel 44 labestellen foto's: 'e meeste in de Leusder rant gepubliceerde foto's unt u nabestellen (met uit- tondering van archief- en istorische foto's), bij voor- itbetaling van 5.- per ex- mplaar (formaat 13 x 18 m) op giro- 871441 t.n.v 1DU b.v te Barneveld. met uidelijke vermelding van ewenste foto. aantal, ummer van krant, pagina aarop de foto werd ge- laatst U kunt ook kontant etalen op ons kantoor. Ro- endaallaan 9, Leusden entrum Ongeveer drie tot vier we en na betaling ontvangt u 'e gewenste foto's thuis OE LEUSDER KRANT is «n uitgave van de BDU- irantenkombinatie te Sarneveld. Van Oorschot heeft zich altijd groot gemaakt voor Multatuli, en ook Heijer- mans heeft hij als enige integraal uitge geven. Vele auteurs hebben bij Van Oorschot gedeubteerd. Een belangnjk dichter als Van Geel is door hem uitge geven. Een schitterende bundel als „Water uit de rots" van Hanny Michae- lis, de vrouw van Gerard Reve, vervuld van liefde voor Gerard die afknapte op de liefde van een hetero, komt even eens van Van Oorschot. KONSEKWENTE VORMGE VING „Van Oorschot heeft altijd keihard gewerkt", zegt Piet de Weijer. „Hij had zicht op goeie schrijvers, en die heeft hij altijd uitgegeven. Hij is heel konsekwent gebleven in de vormgeving van zijn boeken. Opmerkelijk is dat hij sinds de 50'er jaren continu het literair tijdschrift „Tirade" is blijven en heeft kunnen uit geven." AMERSFOORT - Wat aardig voor Amersfoort, dat er bij boekhandel Broese Kemink In Utrecht een ver bouwing is uitgebroken, en de acht ste presentatie van „Pennen en Pen selen" daardoor plaats kon vinden in de Openbare bibliotheek in Amers foort. Gepaard gaande aan een etala ge-manifestatie bij de Amersfoortse Algemene Boekhandel van Plet de Weijer aan de Leusderweg. Het idee van „Pennen en Penselen" is afkomstig van Marco Leeflang, de di recteur van de Stichtse Culturele Raad in Utrecht. De man, die aan het gebeu ren de naam gaf, en er het geld voor beschikbaar stelde Margot Fretz kreeg van de Stichtse Raad de opdracht „Pennen en Penselen" waar te gaan maken. Het is een serie projekten, waarin een beeldend kunstenaar een werk maakt, geïnspireerd op de per soon of het literaire werk van een schrij vend kunstenaar, of omgekeerd. Mar got Fretz kreeg daartoe de volstrekte vrijheid toebedeeld, wat haar optimale mogelijkheden biedt om combinaties van schrijvers en beeldend kunste naars te zoeken, die klikken. OLIEVERFPORTRET Vrijdag 21 januari waren in Amers foort de schilder-beeldhouwer Hans Bayens en de uitgever-auteur G. A. van Oorschot aan de beurt. Hans Bayens maakte in olieverf een portret van Geert van Oorschot, die onder de naam R.J.Peskens in 1965 „Uitgestelde vra gen" publiceerde Het verhaal ging later op in het boek „Mijn moeder is eigenlijk een Italiaan se". Het werd in de regie van Polio Hamburger en Ton Vorstenbosch door Ben Hulsman en Coby Stunnenberg van Toneelgroep Centrum in november 1978 als toneelvoorstelling in première uitgebracht in De Toneelschuur te Haarlem, In het seizoen 1980-1981 was „Uitgestelde vragen" als lunchvoorstel- ling in het Amersfoortse Flinttheater te zien. In 1975 verscheen van Geert van Oorschot. „Twee vorstinnen en een vorst" (nu- 12e druk), in 1976 „Mijn tan te Coleta" (nu 7e druk), in 1981. „De man met de urn" (nu. 2e druk). Van Oorschot werd in 1909 in Vlissin- gen geboren, bracht er zijn schooltijd door, en werkte in Rotterdam onder an dere in de haven. In Vlissingen spelen zich zijn jeugdverhalen af Daar komen gedeelten in voor over de geweldig do minante vrouw, die zijn moeder was. Die beschrijving beangstigt sommige kinderen! In een televisie uitzending be schreef Van Oorschot het bewegen van zijn moeder als het doorklieven van de zee door de hoge boeg van een schip. Andere stukken uit die verhalen doen kinderen stikken van het lachen over hoe die moeder dat gezin redderde. UITGEVERIJ STOLS In 1937 kwam Van Oorschot bij Uit geverij Stols, in 1938 bij Querido. Daar deed hij zijn eerste ervaringen als uitge ver op In 1945 begon hij voor zichzelf. Uit die tijd dateert de kennismaking van Piet de Weijer met Van Oorschot. Piet de Weijer had net zijn eindexamen ge daan, en was gaan werken bij een gere nommeerd boekenbedrijf. Van Oor schot kwam er op bezoek: Tasje boe ken achter op de fiets Toen al bracht hij voortreffelijke boeken uit De boeken- handelaar weigerde van hem te kopen. Van Oorschot werd des duivels. Hij pak te de boekhandelaar bij de kraag van zijn jasje, schudde hem woest door el kaar, en riep „En je zult potverdorie die goeie boeken van me kopen!" RUSSISCHE BIBLIOTHEEK Als er een monument voor Van Oor schot moet worden opgericht, is dat ze ker voor zijn Russische bibliotheek, die zijn weerga in de wereld niet kent. Bij De Weijer staan ze in de etalage tegen het heldere achtergrondrood: de verzamel de werken van Tsjechow en Tolstoj, het verzameld proza van Poesjkin, „Oblo- mow" van Gontsjarov, twee delen me moires van Nadjezjda Mandelstam. In de serie Russische miniaturen „Melk" van Ivan Katajev, „Bam" van Kazakow, „Zoo of bneven niet over liefde" van Sjklovski, "Sterrenbeeld Geitegems" van Fazil Iskander. Geert van Oorschot aan het woord tijdens de presentatie vanPennen en Penselen" in de Amersfoortse bibliotheek. De Russische wereldliteratuur staat in De Weijers etalage broederlijk bijeen met werk van Hollandse schrijvers als Louis Couperus (Verzameld werk) Wil lem Frederik Hermans: „De donkere kamer van Damokles", A. Koolhaas „Gekke witte", E du Perrons „Brie ven", Piere Kemps „Verzameld werk", Karei van het Reve „Freud, Stalin en Dostojewski", J de Kadat „Het facisme en de nieuwe tijd". In een lach schietend „In onze be gintijd werden we allebei geplaagd door deurwaarders We waren beiden erg arm. We mochten op kwartaal betalen. Van Oorschot belde me dan en zei: „Er staat weer zo'n kerel met een leren tas je op de stoep. Kun jij niet vast beta len?" HANS BAYENS En nu de maker van het olieverfschil derij Hans Bayens, die in 1924 in Has- tière Lavaux (België) uit Nederlandse ouders werd geboren Hij kreeg zijn op leiding schilderen en beeldhouwen in Antwerpen, en kreeg van het Maison Descartes ooit een beurs om in Panjs te gaan schildeen. Hij woont al jaren in Amsterdam, en is lid van „Art iet Amici- tiae" Bekende beeldhouwwerken van hem zijn: De Titaantjes van Nescio in Piet de Weijer en Van Oorschot in het boekenstalletje. LEUSDEN - De werkgroep ruimtelijke ordening van het CML vergadert maandag 31 ja nuari in de commissiekamer van het gemeentehuis. De bijeen komst begint om 20.00 uur. De volgende punten staan op de agenda vermeld: 1. Opening. 2. Verslag 28 november 1982. 3. Mededelingen. 4. Informatie betreffende voort gang 2e fase. 5 Proefverkaveling 't Ruige Velt. 6. Herverkavelingen in Munnikho- ve en Bosveld. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. gang door het dorp van muziekver eniging DWS. Aan deze rondgang kunnen Achterveldse kinderen ver kleed deelnemen. Er kan worden meegedaan door enkelingen, paren, groepen en wagens. Ook met ver sierde fietsen en driewielers kan worden deelgenomen. Na afloop van deze rondgang zal de jeugd worden opgevangen in Ons Ge- bouw waar zij op warme chocolademelk zullen worden getrakteerd. Daarna zul- I len er voor de jeugd tot en met acht jaar kinderspelen worden georganiseerd in Ons Gebouw. Voor de jeugd vanaf ne gen jaar wordt er weer een vossenjacht gehouden Start en finish in Ons Ge bouw. Om 14.00 uur zal er een mini voetbalshow van start gaan op het Kerstensportpark. De avond zal worden gevuld met een kaartwedstrijd in De Roskam terwijl er voor de jeugd van 12 tot 16 jaar dansen is in de Moespot en voor de jeugd ouder dan 16 jaar zal er dansen zijn in Ons Gebouw. Op zondag 1 mei zal er een fietspuzzeltocht worden georganiseerd waarvan de start en finish in de Moes pot is. Het feestcomité heeft inmiddels ook weer twee nieuwe leden, zijnde mevrouw Marian van Neervoort uit Stoutenburg, die secretaresse Is ge worden en Wim Schouten jr. als lid. door Anco Mali het Oosterpark te Amsterdam, Kees de Jongen van Theo Thijssen aan de Lin- dengracht te Amsterdam, Betje Wolff en Aagje Deken in Nes aan de Amstel. Zich verontschuldigend dat ie niet naar de haarsnijder was geweest en een veel te artistieke kop had noemde Van Oorschot in zijn inleiding in de Amersfoortse bibliotheek Bayens een artistiek en bijzonder man. Twintig jaar gingen ze al, niet intiem, met elkaar om. Twaalf jaar geleden was Bayens al aan een schilderij van hem begonnen, dat nooit afkwam' De vriendschap bleef stand houden, omdat ook Bayens van een bordeel en vechten houdt. Geridderd liep ie ooit met een blauw oog rond Van Oorschot ging uitvoerig in op de kop, die Bayens aan het maken is van Multatuli. die in 1987 als Multatuli 100 LEUSDEN - De leden van de werkgroep Naamgeving komen dinsdag 9 februari voor een ver gadering bijeen In het gemeente huls. Aanvang 20.00 uur. De agenda Is als volgt samenge steld: 1. Opening 2. Mededelingen. 3. Vaststelling verslag vorige bij eenkomst 4 Naamgeving nieuwe weg rondom de boerderi| Claveren- blad. 5 Voorstel om gehele complex beiaardenwonmgen gelegen aan de Hamersveldseweg te adresseren aan .Geertrudis- hof". 6. Naamgeving nieuw aan te leg gen weg gelegen tussen Cla- renburg en Benedicti|nenho- ve. 7 Naamswijziging van gedeelte Bavoortseweg 8. Naamgeving woonwagen kampje gelegen nabij Midden weg. 9. Rondvraag. 10. Sluiting Was dat nou niet te voorzien ge weest? Die vraag zal menigeen gesteld hebben ten aanzien van de geluidsoverlast, die het ge bruik van de toneelzaal van De Korf blijkt te veroorzaken, en die nu voor niet minder dan vier ton verholpen moet worden. Feit is, dat niemand het voor zien hééft. Tijdens alle dlskus- sies, die zich eind 1980 en begin 1981 hebben afgespeeld rond de stichting van het aktlviteitencen- trum, heeft in ieder geval tijdens openbare bijeenkomsten nie mand daar vragen over gesteld. De aandacht leek toen op enkele andere onderdelen van het pro- jekt gefixeerd. Het is de vraag, of met name de gemeenteraad zich het hoofd had te breken over mogelijke ge luidsoverlast. De gemeente kocht uiteindelijk bij Projektont- wikkeling Drachten (POD) een aktivlteitencentrum, waarbij POD fungeerde als architect, aannemer, constructeur en In stallateur. Het was een zogehe ten „ladenplanmeerdere van deze soort aktivlteltencentra had POD al elders In den lande ge bouwd. Mag je dan als opdracht gever niet redelijkerwijs ver wachten, dat aktivlteiten, waar voor het gebouw bedoeld is, zich er ook op een normale wijze kun nen afspelen, zonder dat aan zienlijke geluidsoverlast ont staat? Wij dachten van wel. Nu dat niet het geval is, lijkt de vraag gerechtvaardigd of „Drachten" wellicht niet een on deugdelijk gebouw heeft afgele verd. Dat moet onderzocht wor den, en als die vraag bevesti gend beantwoord wordt, zal het gemeentebestuur moeten trach ten de kosten van de geluidsiso latie op het projektontwikke- lingsburo te verhalen. Wethou der Wagenaar heeft inmiddels aangekondigd, dat hij met de di- rektie van POD over deze kwes tie gaat praten. Afgewacht moet worden, wat dat op gaat leveren. Ondertussen komt het wat zot over om de opdracht voor de ge- luidsisolerende maatregelen ook maar meteen aan „Drach ten" te verstrekken, zoals het college de gemeenteraad voor stelt. Er Is wat te zeggen voor de argumenten van het gemeente bestuur: POD kent het gebouw het beste en de maatregelen moeten snel worden uitgevoerd. Maar tegelijkertijd lijkt het een premie op slecht bouwen te zijn. Eerst voor ettelijke miljoenen een niet goed funktlonerend ge bouw neerzetten. Om het vervol gens voor een paar ton extra wel funktloneel te mogen komen ma ken. Merkwaardig. jaar dood zal zijn, ergens in Nederland zal worden geplaatst, hoewel nog steeds niet duidelijk is waar het geld voor die kop vandaan moet komen. Veel lof zwaaide Van Oorschot Piet de Weijer toe. die als voorbeeld werd gesteld van Nederlands boekhandelaar met een uniek literair assortiment ,,'t Zal met aan Piet liggen", zei Van Oorschot, „als ie een Bruna of een Ako zal wor den, maar aan het Amersfoortse pu bliek!" En toen ging Van Oorschot de boeken signeren, die De Weijer vanuit zijn stalletje in de bibliotheek aan de vrouw en man bracht Onder Van Oor schots uitdrukkelijke voorwaarde dat ie dereen hem even in de ogen moest kij ken. Drie weken lang zijn het portret van Van Oorschot en de schetsen, die Hans Bayens maakte, In de open bare bibliotheek te zien. Gelijktijdig met de Van Oorschotboeken In de etalage bij Plet de Weijer. AMERSFOORT - Vrijdag 28 januari is in theater Appelmarkt het Horror cabaret van Jan van 't Hof te zien. De avond begint om half negen en de toegang kost 6,50; voor houders van een CJP 5,50. Jan van 't Hof brengt sinds 1977 klelnkunst-solo's. De clown In hem maakt Het Spook. Het Spook gaat over professor Pro die ergens tegen is en moet vluchten Een spythriller die zich geestelijk af speelt met als inzet Pro's lijf Het is een lange krankzinnige scène met muziek, mimiek, symboliek en goochelend met tapes tot in het absurde. Zaterdag 29 januari om 14.30 uur draait voor kinderen van 7 tot en met 10 jaar de film „De inktvlek". De film kost 3.50 „De kleuren vogel" is een voorstel ling van Pieter Baalbergen met hand poppen, stokpoppen, marionetten, masKois en muziek. Te zien op woens dag 2 februari om 14.30 uur voor kinde ren van 4 tot en met 8 jaar. Het verhaal gaat over Gijs Grijs, een groot grijs monster dat zegt dat hij kleuren eet. Want zoals hij zegt zijn kleuren erg lek ker, voedzaam en gezond. Eigenlijk hoopt Gijs op deze manier zelf een beetje kleur te knjgen. Vroeger had hij veel kleuren, maar toen hij groter werd, verdwenen die en werd Gijs Grijs Eerst vond hij dat best netjes staan, maar nu vindt hij het toch wel erg saai Hij wil dolgraag wat kleur, al is het maar één kleurtje, zodat hij toch wat fleuriger wordt. In werkelijkheid eet hij helemaal geen kleuren; Hij neemt ze mee naar zijn hol om er mee te knuffelen. Alleen dat kan grote en enge Grijs toch moeilijk ver tellen. Als hij op een dag de Kleuren Vogel vangt, wordt het anderen toch wel wat te dol. De voorstelling van Pieter Baalbergen kost 3,50. „Die neusdruppels telkens, het is maar lastig, Gerrit". FIETSER TEGEN AUTO LEUSDEN - Dinsdag heeft zich op de Asschatterweg hoek Middenweg een aanrijding voor gedaan tussen een fietser en au to. De fietser B. uit Leusden ver leende geen voorrang aan de leusdense automobilist S. Beide voertuigen werden beschadigd. - Een scène uit ,,De kleuren vogel

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3