,Je zou een wethouder voor jeugdzaken moeten hebben' Bond Amersfoortse Musici organiseert popaktie leusder krant -n Dick Smit wil dat er in Leusden meer voor jongeren gedaan wordt „Leusdense jeugd heeft geen idee wat er gaande is" „Misschien heb ik wel te veel illussies" „Belachelijk dat in de Jeugdraad alleen maar ouderen zitten" Akties DONDERDAG 27 JANUARI 1983 interview door Frits van Breda LEUSDEN-DickSmlt, op wie vandaag de schijnwerper is gericht vanwege zijn opvallend optreden tijdens de laatstgehouden vergadering van de jeugdraad, werd 19 jaar geleden in Heemskerk geboren. Dicks vader was werkzaam bij de politie, een baan waarbij men niet lang op hetzelfde adres pleegt te vertoeven. De familie Smit vormde geen uitzondering. Dick Smit heeft niet de kans gehad Heemskerk te leren kennen. Als baby maakte Dick al de eerste verhuizing mee. Het gezin trok naar het dichtbijgelegen Bloemendaal. Ook daar verbleef het gezin maar korte tijd. Na anderhalfjaar hield men het voor gezien en verkaste naar Beverwijk. In Beverwijk heeft Dick Smit drie jaar de lagere school bezocht, daarna betrok de familie Smit een huis in de Leusdensewijk„De Wetering". Vader Smit had een baan aanvaard als docent op de politie-opleidingsschool „De Boskamp". Aanvankelijk lag het in de bedoeling om maar tijdelijk in Leusden te blijven. Later werd het duidelijk dat de baan van de heer Smit niet zo erg tijdelijk was, vandaar dat het gezin verhuisde naar een huis in de wijk Groenhouten. Dick Smit bracht de rest van zijn lagere schooltijd door op de openbare school „De Wegwijzer". Daarna moest hij, net zoals vrijwel alle Leusdense kinderen, naar Amersfoort om de school te bezoeken. Het werden twee verschillende scholen. Eerst de Mavo op de Amersfoortse Berg, later de HAVO in de wijk Schothorst. Omdat Dick op de leeftijd was gekomen, dat de militaire dienstplicht in het verschiet lag, vroeg hij toestemming om direct na het behalen van het einddiploma in dienst te mogen treden. Het werden veertien maanden infanterie, waarvan een groot deel werd doorgebracht in Seedorf (Duitsland) bij het bataljon Limburgse Jagers. Dick Smit bewaart een goede herinnering aan de zojuist afgesloten periode. „Het was een fantastisch mooie tijd waarin Ik veel vrienden gemaakt heb", aldus de negentienjarige ex-korporaal. Op 23 december 1982 zwaaide Dick Smit af. Hij staat nu voor de moeilijke beslissing om te bepalen wa hij verder wil gaan doen. „H( liefst wil ik in de toekomst beroepsmatig met jqugd bezig zijn. In ieder geyal z< Ik Iets waarmee ik id de sociaal-maatschappelijke sfeer mijn kostje kan verdienen". Het ligt irt de bedoeling om verder te gaai met één of andere studie. Hi de ideeën van Dlck Smit zijn met betrekking tot he" Leusdense jeugdwerk word duidelijk in het interview we met hem hadden. LEUSDEN - Vandaag la ten we iemand aan het woord die waarschijnlijk nog nooit zijn eigen naam in de krant heeft zien staan. Dick Smit, 19 jaar oud, heeft tot nog toe nooit erg aan de weg getim merd. Hij is ook geen be stuurslid van de één of ande re jongerenvereniging, zodat er wellicht aanleiding zou be staan om uit dien hoofde een vraaggesprek met hem te hebben. Nee, Dick Smit is één van de vele Leusdense jon geren die van mening zijn dat er in Leusden weinig voor jongelui van zijn leeftijd (en jonger) te doen is. Dick Smit wilde het niet alleen bij die constatering laten. Hij wilde er zelf iets aan gaan doen. Dick Smit stapte naar de stichting Jeugdraad Leusden omdat hij verwachtte dat de- ie instantie wel iets kon doen aan het lot van de Leusdense jongeren. Hoopvol stapte Dick Smit enkele weken geleden het nieuwe ge meentehuis binnen om een open bare vergadering van de jeugdraad bij te wonen De teleurstelling was groot toen hij tot de ontdekking kwam dat er in Leusden nauwelijks bestuurders te vinden zijn die zich het lot van de Leusdense jeugd aantrekken. Dick Smit is sinds 23 december 1982 weer thuis, nadat hij zijn mili taire dienst vervuld heeft. In af wachting van de aanvang van een verdere studie heeft Dick een paar maanden niets te doen Een goede gelegenheid om eens te zien of hij iels kon betekenen voor het Leus- dens jeuddwerk. Dick wil tenslotte het liefst later ook beroepsmatig met jeugd aan de slag. Met uitgaan in Leusden heeft Dick Smit zelf de nodige problemen Een keurig briefje dat hij in handen kreeg toen hij het jongerencentrum.De Til" op zondagmiddag wilde bezoeken, was eigenlijk de druppel die de em mer deed overlopen. Geen toegang Het briefje kreeg iedereen die niet meer werd toegelaten in De Til omdat de belangstelling voor de disco-middag zo groot was dat het bestuur het niet wenselijk achtte nog meer bezoekers toe te laten „Wij betreuren het ten zeerste", zo zegt het bestuur in het stenciltje. „Wij vragen u begrip voor deze si tuatie, met name voor hen die de toegang tot de Til regelen Ook zij zouden liever iedere belangstellen de toelaten. Dit is echter, gezien de capaciteit van het jongerencen trum, helaas onmogelijk", zo excu seert het bestuur van de Til zich Dick Smit begrijpt best dat het aan tal bezoekers van een jongeren centrum aan een maximum gebon den is. Juist daarom, zo redeneert hij, is er alle aanleiding om wat meer voor de jeugd te organiseren. Jeugdraad „Ik had gehoord en gelezen dat er een jeugdraad in Leusden be staat Via de Leusder Krant kwam ik terecht bij de ambtenaar jeugd zaken op het gemeentehuis, die me. zo dacht ik. wel wat meer zou kunnen vertellen" zo begint Dick Smit zijn verhaal „De betreffende ambtenaar wist me niet zo erg veel te vertellen De informatie die ik kreeg was erg summier. Ik kreeg wel al direct te horen dat er in de jeugdraad allemaal mensen zaten van boven de dertig Ruim tien jaar ouder dan ik zelf ben. Mijn eerste reaktie was: dan moet ik dus bij de jeugdraad zijn, want daar wordt het jeugdbeleid gemaakt en daar moe ten dus jongeren meepraten". Dick Smit belde direkt de voorzit ter van de stichting Jeugdraad Leusden op om zich nader voor te laten lichten over de jeugdraad. Voorzitter Gerard Cloosterman no digde Dick Smit uit om op 13januari naar de vergadering van de jeugd raad te komen om eens te zien hoe het daar toe gaat. „Het was eigenlijk een grote te leurstelling voor me, die vergade ring", zo bekent Dick, „Het viel me op dat er geen enkele belangstel lende was, terwijl het om een open bare vergadering ging. 8ovendien was ik inderdaad de enige jongere. Op zich een belachelijke zaak Jon geren zouden in grote getale moe ten verschijnen, het gaat tenslotte om jeugdzaken". Verder viel het Dick op dat er in de jeugdraadver gadering van 13 januari „weinig over jeugd gepraat werd". Terwijl hij, zoals hij zelf zegt: „Had ver wacht een jeugdraad aan te treffen die aktiviteiten voor de jeugd zou organiseren. Dat schijnt echter niet zo te zijn Het viel me erg tegen Terwijl ik had gedacht dat er ge praat zou worden over jeugdfestij- nen werd er alleen gepraat over het functioneren van de jeugdraad zelf" De volgende dag zou wat meer klaarheid moeten brengen. Dick Smit had een afspraak met de voorzitter van de jeugdraad, Ge rard Cloosterman, secretaresse Wil Verbad en de ambulant functio naris voor de jeugd. Pim van Esch. „Wij hebben zitten praten over het functioneren van de jeugdraad. Het is me duidelijk geworden dat het geen zin voor mij heeft om lid te worden van de jeugdraad. De jeugdraad lijkt me meer een stuur groep. Het dagelijks bestuur ziet het zelf trouwens ook niet meer zitten nu per 1 augustus Pim v. Esch, de enige beroepsmedewerker wordt ontslagen. Ik snap het eigenlijk nog niet zo goed", aldus een duidelijk teleurgestelde Dick Smit. Wensen Wensen heeft Dick Smit ge noeg Er moet naar zijn stellige overtuiging meer gebeuren voor de jeugd in Leusden „Volgens mij is er behoefte aan een soort cultureel centrum voor de jeugd. Het oude gemeentehuis zou daar best ge schikt voor zijn. ledereen zegt wel tegen me, dat ik me daar niets van voor moet stellen, ik zie het toch wel zitten", in één adem voegt Dick daar echter aan toe: „Ik heb mis schien wel te veel illusies". Toch wil Dirk graag uitleggen welke plannen hij heeft met een centrum voor de jeugd. Hij begint echter weer over de Til. „De Til is eigenlijk alles wat er is voor de jeugd Het is echter geen echte discotheek, grotere ak tiviteiten kun je er niet houden, in een cultureel centrum zou dat wel kunnen. Verder zouden er in een centrum voor de jeugd thema avonden kunnen worden gehou den over zaken die de jeugd bezig houden. Op die manier zou er ook belangstelling voor de politiek ge kweekt kunnen worden. Veel jon geren hebben er geen idee van wat er eigenlijk gaande is in Leusden, in het land en in de wereld". Verder is er een dringende be hoefte aan een bioscoop in Leus den zo meent Dick Smit. „Je zou kunnen beginnen met elke week een film te vertonen in Leusden, wel voor een niet te gekke toe gangsprijs natuurlijk Ook zou er dan aandacht geschonken moeten worden aan de jeugd van 10 tot 15 jaar" „Heel af en toe wordt er wel eens iets voor de jeugd in Leusden georganiseerd", geeft Dick toe Dat daarbij de Korf vanwege de kostba re vloer in de sporthal niet gebruikt mag worden noemt Dick Smit „een belachelijke zaak". Belachelijk Het woord „belachelijk" wordt door Dick Smit tijdens het gesprek meermalen gebruikt Het woord .belachelijk" is wat hem betreft ook van toepassing op het ontslag van de ambulante jeugdfunktionaris Pim van Esch waartoe de gemeen teraad onlangs besloten heeft. „Er zou veel meer voor de jeugd moeten gebeuren. De kleinere kin deren mogen daarbij niet vergeten worden" zo gaat Dick strijdlustig verder, „Het grote probleem daar bij is het vinden van vrijwilligers. Dat de enige beroepsman nu ont slagen wordt is een belachelijke zaak Je zou er eerder aan moeten denken om er twee extra aan te stellen. Eén zou zich bezig kunnen houden met het organiseren van jeugdaktiviteiten. Eén zou dan het kader kunnen begeleiden en één zou een meer assisterende taak kunnen krijgen. Als de enige be roepsman die we hebben weggaat zal alle kontact tussen de jongeren vereniging ophouden" zo voorspelt Dick Smit. „De jeugdraad kan de taak van een man die veertig uur per week beroepsmatig met de jeugd van Leusden bezig is nooit overnemen" gaat Dick verder. „Pim is de enige die het kontakt tussen de jongeren verenigingen nog een beetje be waart. Als hij weggaat is er nie mand die zijn taak overneemt. De jeugdraad kan dat niet Want hoe kun je veertig uur werken per week nu laten vervullen door vrijwilli gers? De jeugdraad zal door deze affaire nu wel uiteenvallen", voor ziet Dick Smit. Strohalm „De Leusdense jeugd heeft geen idee wat er gaande is", zo weet Dick uit eigen ervaring. „De jeugdraad is echt de laatste stro halm. Als die wegvalt is er helemaal geen instantie meer die voor de jeugd opkomt. De huidige wethou der weet volgens mij niet veel van jeugdzaken af Met zoveel jeugd in Leusden zou je eigenlijk een wet houder speciaal voor jeugdzaken moeten hebben", meent Dick. Die desgevraagd best kwijt wil dat hij zichzelf „politiek geëngageerd" vindt „In Leusden is er echter geen partij die mij aanspreekt" vult Dick aan Welke partij wel zijn voorkeur heeft laat hij in het midden omdat dat „niet ter zake doet". Als je het over de Leusdense jeugd en de Leusdense jongeren centra hebt kom je automatisch ook bij jongerencentrum „De Geut" te recht Dick Smit geeft toe dat hij direct na de opening van het cen trum wel eens een kijkje is gaan nemen, na die tijd is hij er niet meer geweest, zodat een oordeel over de huidige sfeer in „de Geut" ach terwege blijft „Ik vond het in De Geut niet echt gezellig. Misschien omdat er met zoveel mensen kwa men. Als het interieur nu eens ver anderd werd zou er al een boel ver beterd zijn Ze moeten echter aller eerst beginnen met de naam de veranderen. „De Geut" doet zo denken aan een achterbuurtachti ge sfeer, zo n naam is niet goed voor een jongerencentrum. Zon naam schept bepaalde verwachtin gen. Als de naam veranderd is en ze gaan in het centrum dingen doen die ze al zo lang van plan zijn dan gaat het de goede kant op. Óf hebben ze daar nief de mensen voor?" vraagt Dick zich af. In ieder geval konstateert Dick dat veel van zijn leeftijdgenoten naar plaatsen als Amersfoort en Zeist trekken om hun vertier te zoe ken. „Jongeren in het bezit van een auto blijven zeker niet in Leusden, met alle gevolgen van dien. In Leusden is er niets te doen. dus ben je haast gedwongen om er gens anders naar toe te gaan. Dat er jonge mensen verongelukken om twee uur 's nachts is ook te wijten aan het feit dat er dicht bij huis niets te doen is" zo meent Dick. „Om elf uur is het in Leusden wel zo n beetje afgelopen voor de jeugd. Als er hier wat meer te doen was kon iedereen 's nachts lopend naar huis". ,,De Leusdense jeugd heeft geen idee wat er gaande is" |A c.-iASV. nafcil „Op democratische wijze is er volgens mij voor de jeugd hier niets te bereiken De jeugd zal echt iets van zich moeten laten horen door middel van bijvoorbeeld akties. An ders gebeurt er helemaal niets", al dus een strijdlustige Dick Smit. „De jeugd moet wakker geschud wor den We zullen onze krachten moe ten bundelen. We moeten met zijn allen naar de gemeente stappen met onze wensen. Voor die tijd moeten we zien of de ideeën die er leven op één lijn zitten. Als er een zekere mate van overeenstem ming is zullen we verdere aktie moeten ondernemen". „Nu zijn de jongeren veel te passief", aldus de negentienjarige vechter voor een beter jeugdbeleid. „Naar een ver gadering durven ze niet. Het me rendeel van de jongeren is te ge remd om een vergadering binnen te stappen en daar zijn mond open te doen om te zeggen hoe hij er over denkt. Ik ken geen plaatsen waar de situatie wel ideaal is, daar voor ben ik zelf misschien nog wel te kort bezig en ben ik nog wat te jong", geeft Dick eerlijk toe. „Ik ben er echter van overtuigd dat er meer jongeren zijn die iets willen in Leus den. In mijn eentje kan ik weinig beginnen, daarom is het goed dat er via dit artikel nu eens wat aan dacht besteed wordt aan wat de jeugd zelf wil in Leusden". Alhoewel Dick Smit mis schien wat krasse uitlatingen doet in de trant van „we moe ten akties voeren, want op democratische wijze is er niets te bereiken" is hij geen man die snel barrlkaden op zal klimmen om met stenen gooien zijn doel proberen te bereiken. Dick wil op een i rieuze manier proberen li te doen aan het leefklimt van de grote groep jonger in Leusden. Vandaar dat nadrukkelijk vraagt om z adres te vermelden aan I slot van het artikel zodat geren die met dezelfde idee als hijzelf rondlopen, kont! met hem kunnen opnemi Dick is niet alleen Idealist, is ook realist. Een zeer gre stroom reakties verwacht niet. Toch wil hij graag prot ren samen met anderen li te bereiken. Dick Smit woont in Lei den-centrum, Klelnhorst Wie schrijven te moeilijk ol lastig vindt kan ook et bellen, telefoon 942606. - „Als er hier wal meer te doen was. kon iedereen 's nachts lopend naar huis" AMERSFOORT - Zaterdag 29 ja- nuarl organiseert de Bond van Amersfoortse Musici (BAM) zijn vijf entwintigste popaktie. Dit popcon cert wordt gehouden In „De Drie tand" aan het Neptunuspleln en staat geheel In het teken van de Ne derlandstalige popmuziek. Aanvang 20.00 uur. Entree vijf gulden. Om het „zilveren jubileum" op ge paste wijze te vieren, pakt de BAM deze keer stevig uit met groepen uit verschillende delen van Nederland. De band s hebben één ding gemeen: Nederlandstalige pop. Sterrek werrek" was de titel van de eerste popaktie, waarmee de BAM - intussen al weer 4 jaar geleden - een reeks popevenementen op gang bracht De popaktie werd een mogelijk heid voor Amersfoortse bands om zich voor eigen publiek te presenteren. Ze waren ook een uitdaging voor groepen om vanuit hun oefenruimtes eens voor de dag te komen. Het werden evene menten waarin muziek- idee- licht- en theaterelementen steeds meer één ge heel gingen vormen Intussen is men er bij de BAM vanaf gestapt om op de pop-akties alleen Amersfoortse bands te presenteren. Gemikt wordt op een levendige uitwis seling met popgroepen uit andere ste den De vijfentwintigste popaktie is daar een voorbeeld van: er zijn groepen uit Utrecht, Tiel, Amsterdam en Amers foort, die samen een gevarieerd pro gramma zullen brengen. Het programma is als volgt samenge steld: 20.00 uur: aanvang: 20.30 uur: Dinges; 22.15 uur: De Klutz; 24.00 uur: Steile wand; 01.00 uur: Einde tussen de optredens door optredens van Flying Meatballs. DINGES De leden van de uit Amersfoort af komstige band „Dinges" zijn nu ruim drie jaar met elkaar bezig. In een rustig tempo werken zij verder aan het opbou wen van een eigen repertoire De muzi kale invloed van de bandleden beperkt zich niet enkel tot een stijl, maar varieert tot bijna het onmogelijke. Dit brengt met zich mee, dat de muzikale vorderingen veel tijd in beslag nemen, maar wel ef- fektief zijn. Inspiraties vinden de band leden bij het 's ochtends opstaan, bij het "s avonds naar bed gaan en alles wat daar tussen ligt. Teksten worden ge schreven vanuit de gevoelens en visies van iemand die werkende is, zowel als van een werkeloze met daarbij van bei den hun fantasie-belevenissen KLUTZ De Tielse band Klutz bestaat sinds 1979 en heeft na enige wisseling en uitbreiding van de bezetting een ideale kombinatie gevonden Een jaar lang is in nauwe onderlinge samenwerking tus sen de bandleden gewerkt aan een nieuwe opbouw van het repertoire, dat nu geheel uit eigen nummers bestaat. Klutz biedt een programma met enthou siast swingende reggae, ska en i muziek. Extra vermelding verdiene Nederlandse teksten, waarin achtergronden en ervaringen zijn werkt, iedere tekst vertelt zijn verl De bezetting is als volgt: Ali Ric zang; Harry de Beer, saxofoons'! Hans Romijn, gitaar; Pieter Sch bas en Jan Stavenuiter, drums. STEILE WAND De Steile Wand uit Amsterdam uitsmijter van de 25e popaktie De Ie Wand brengt een heel stevig overgoten met Hollands Rijm1 Drummer Anthony Delmonte (lie bers van Herman Brood kennen hc is momenteel best goed bezig oi drankprobleem op te lossen, ami vrije liefde, verzamelt sigarenbar Bobby Fosko (vocalen) verkocht zijn volkswagen '68 om zich in d( ziek te storten At als kind een tub radent leeg en schuimt daardoor hoge noten. Bert Beenen, basgita tografeert kerktorens in zijn vrije I Mathijs van Gelder, gitaar, intere; zich voor elektronica en surft Ac ner, gitaar, is momenteel bezig nr novatie van huis en gitaarinstalls Flying meatball houdt de vaart tussen de optredens door, met ei cus-achtig vanetéprogramma m sende acts en acrobatiek. Swin romantisch en levensgevaarlijk! heel wordt prachtig omlijst en kr ondersteund door een viertal gei de muzikanten.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 4