)llie B. Bommel in: „Als begrijpt wat ik bedoel" OLGENDE WEEK PREMIÈRE lotgevallen van een heer moderne samenleving" FILMS IN HET KORT „Hanky Panky"-thriller- komedie met Gene Wilder „De kick"-film over verslaving Drie jaar monnikenwerk „In einem Jahr mit 13 Monden" FILMHUIS APPELMARKT LIE B. BOMMEL OVER DE FILM: FASSBINDER IN FILMHUIS-NACHT: ra I DONDERDAG 27 JANUARI 1983 en sd E r n n 1s kijk op de film 1 pAXS ,,Daar staat pas op, stoep. Producer Rob Houwer. van achtergronden worden voorzien monnikenwerk! De film bestaat uit ongeveer duizend scènes van gemiddeld 5 seconden; voor elke scène werd tenmiste één afzonderlij ke achtergrond ontworpen die in het juiste perspectief, vanuit het juiste camera standpunt en in de juiste kleuren moest worden uitgevoerd. Samen met die achtergronden werden de eels met de daarop getekende figuren (vaak drie tot vier afzonderlijke eels over elkaar op één achtergrond) fase voor fase opgenomen; 24 stukjes beweging om één sekonde tekenfilm tot stand te brengen Producent Rob Houwer heeft samen met auteur Marten Toonder leiding gege ven aan dit karwei, dat in ruim drie jaar tijd door Toonder Studio's in Nederhorst den Berg werd uitgevoerd, van begin 1980 tot de première op 3 februari 1983. Script, storyboard en regie zijn, zoals dat bij een grote tekenfilm gebruikelijk is, collectief uitgevoerd. Het team heeft, naast Marten Toonder en Rob Houwer, bestaan uit Bert Kroon. Harrie Geelen en Björn Frank Jensen. Toen het scnpt en dialogen klaar wa ren. zijn éérst de stemmen opgenomen. Twintig bekende Nederlandse acteurs en actnces „leenden" hun stem aan Heer Bommel, Tom Poes. Joost. Doddeltje, Dickerdack, Grootgrut en alle anderen. Produktieleider John van der Meulen be- e fllmredaktle) RSFOORT - De heer Argus Rommeldamschè Nieuwsblad een Nieuwe Rommeldamsche it) had een gesprek met de olspelers uit de vaderlandse iduktle: „Als je begrijpt wat Ik Het resultaat van dit de Interview vindt u hierbij. IER B. BOMMEL u het onderwerp van de film in enkele woorden samenvatten? „De film behandelt de lotgevallen van een heer in de moderne samenleving. Het is een verheugend teken dat deze filmmensen oog hebben voor de diepe re waarden van het bestaan, zoals al leen een heer die kan doorgronden en naar de oppervlakte brengen, al moet hij daarbij veelvuldig door het moeras en wordt zijn naam door het slijk ge haald, als u begrijpt wat ik bedoel." Is de film bestemd voor de jeugd? ..Ook de oplettende jongere zal uit de rijke oogst aan ervaringen van een heer met grage hand putten. Het is leerzaam te staren door een groot en meeslepend denkraam. Maar vooral een rijper ie mand zal het uitzicht op zijn volle waar de schatten Tot welke stroming in de filmkunst rekenen de makers van deze film zich? „Mmm. Tom poes, zeg ook een iets Moet ik alles alleen doen?" TOM POES ..Hm" MARKIES DE CANTECLER De heer de Cantecler distantieert zich met klem van de produktie en wil alleen na lang aandringen onzerzijds kwijt dat hij het onbegrijpelijk acht. dat men, wanneer men persé wilde denken over een historische film van enig ni veau, de kansen voor een familiedrama toch voor het gnjpen lagen (Noot van de redaktie De „de Canteclersaga" is door diverse producenten geweigerd). Toch zoekt men weer zijn heil in de de fllmredaktle) ERSFOORT - Volgende week ook In Amersfoort - de eerste landse avondvullende tekenfilm mlère: „Als je begrijpt wat Ik be- gebaseerd op Marten Toonder's I befaamde tekenstrlp-flguur Ol- Bommel (uiteraard mét Tom Een film, waar veel liefhebbers londer's Bommel-strips al gerui- d naar hebben uitgekeken. Een raar zo'n drie jaar lang aan Is kt. Een tekenfilm, die 82 minuten mg en oud wellicht zal vermaken Ie „levendgeworden" strlpflgu- ezlch op een steeds grotere po- elt mogen verheugen. Het ma il een tekenfilm is bepaald geen |heid, ook al zijn de specialisten onder Studio's nog zo goed op eln Ingevoerd. Het blijft een feit: ken van een tekenfilm Is monnl- rk. die 82 minuten moesten bijna 3 (éénhonderdentwintigduizend!) Wen met de hand getekend wor- iruet alleen getekend, maar ook. in .op „cel" gezet, en ingekleurd. En De hoofdrolspeler in „Als je begrijpt wat ik bedoel" 01 lie B Bommel in verschillende typerende houdingen Een Heer van Stand in de problemen. Scène uit,Als je begnjpt wat ik bedoel geleidde alle werkzaamheden en zorgde er ook voor, dat die geluidsbanden wer den „uitgeteld" tot op het beeld nauwkeu- ng, en toen pas konden de eerste tekenin gen (animatieregie- Björn Frank Jensen en Bob Maxfield) op papier worden gezet. Ben van Voorn ontwierp en tekende, in nauw samenspel met de animators, de achtergronden, waarna een staf van vele tientallen tekenfilmmedèwerkers van Toonder Studio's (tijdelijk uitgebreid met vele Nederlandse en ook buitenlandse „hulpkrachten") de uiteindelijke 120.000 kant en klare tekeningen opleverden eenvoudige verfilming van de platte grollen van een randfiguur wiens stui tende trekken een marteling moeten wezen voor het oog. vooral wanneer zij opgeblazen worden voor het witte doek. MEVROUW DODDEL „Ollie is zo knap, hè?" W. WAGGEL „Hi hi." JOOST, DE HUISKNECHT VAN DE HEER O.B. BOMMEL „Heer Bommel heeft een teer ge stel, als ik zo vrij mag zijn. Ik heb met klem gewezen op de noodzaak van een verzorgde catering tijdens de produktie en heb een kleine maar complete lijst gegeven van zijn lievelingsgerechten. Zijn costumière moest ik nadrukkelijk op het kledingvraagstuk wijzen Heer Bommel is erg gesteld op het dessin van zijn jas, met uw welnemen, en het zou hem hebben bedrukt, indien hij in het vuur van de strijd gedwongen zou zijn geweest zijn garderobe te wijzi gen." DOKOTRANDUS ZIELKNIJ PER Doktorandus Zielknijper wijst er met Maden Toonder, de geestelijke vader van de Ollie B Bommelstrips. Inmiddels was Herman Schoonderwalt bezig aan zijn composities: hij arrangeer de de door Harrie Geelen geschreven liedjes en componeerde, in fraaie harmo nie daarmee de totale muziek voor deze grote tekenfilm. Toen alle beelden en alle zeker niet in de laatste plaats te danken aan het feit, dat Marten Toonder met Ollie B Bommel en Tom Poes een eigen we reldje heeft gecreèerd, waann het nauw luistert naar strenge wetten. Wie zich daaraan houdt, stort zich in minder riskan te avonturen dan menig Heer van Stand Vanaf volgende week kan men In Grand 3 In Amersfoort het resultaat be wonderen. Verder In Euro 2 te Arnhem (dolby geluid) en In Reehorst te Ede. geluidsbanden (voorstemmen, de effec ten, de achtergrond-atmosfeer, de mu ziek) in principe aanwezig waren, maakte Rob Houwer als „story-editor" de defini tieve versie van de film, zoals deze nu in de bioscoop te zien zal zijn Maar moet een Heer van Stand ogenschijnlijk alles alléén doen, bij een tekenfilm geldt vóór alles dat heel veel mensen tegelijk aan één onderdeel sa men moeten kunnen werken. Dat dit, bij deze eerste avondvullende Nederlandse tekenfilmproduktie, al zo nauwkeurig volgens plan kon verlopen is enige aandrang op dat een zekere af- standname bij de verfilming van de avonturen van Bommel de makers niet Hoe het ook zij, „Porky's pikante pretpark" heeft eindelijk het veld moe ten ruimen Ruim een half jaar heeft dit pretpark het filmdoek in Amersfoort on veilig gemaakt. Het werd de hoogste tijd Hoewel Vorige week werd „His- tolre d'O" opnieuw van de plank ge haald en wie schetst mijn verbazing? Inderdaad: nu voor de tweede week te zienEn dat pleit niet voor de smaak van het Amersfoortse publiek „Les uns et les autres", de inmid dels befaamde film van de franse regis seur Claude Lelouch. sinds de première op 28 januari 1982 zonder onderbre king nog steeds in Amsterdam te zien. is ook in Amersfoort vanaf deze week donderdag weer te zien en dat zal voor velen, die hem hebben gemist, een ple zierige mededeling zijn „Les uns et les autres" (in Grand) is een schitterende film, die niet alleen een flink stuk historie te zien geeft, maar ook de daarbijbeho rende muzikale stijlen. Een humonstis- sche, dramatische, maar vooral levens echte film over twee generaties rasar tiesten uit verschillende landen, die el kaar door wat voor oorzaak ook. eens zullen ontmoeten. Aanbevolen! Het kan niet op Deze week naast „Les uns et les autres" nóg een reprise en wel van Stanley Kubrick's „The Shi ning", de schitterende „horror"-film met Jack Nicholson in de hoofdrol. Te zien in Euro. In de dinsdag-movie-cyclus van het Grand Theater opnieuw een film met wijlen Romy Schneider in de hoofdrol, deze keer samen met Yves Montand, geregisseerd door Claude X Sautet, naar een scenario van Jean-Loup Da- badie en Claude Sautet „César et Ro salie" Het is het boeiende verhaal van een vrouw, die verzeild raakt in een driehoeksverhouding Rosalie (Romy Schneider) wordt heen en weer geslin gerd door de mannen in haar leven, weet niet te kiezen en verdwijnt tenslot te. (dinsdag in Grand) Een sigaret betekent voor velen een middel waarbij men zich rustig en aktief voelt, waar vooral anderen kanker van krijgen; alcohol een middel waarmee je kan ontspannen en slappelingen ver slaafd aan raken. Tabak en alcohol zijn maatschappelijk aanvaarde middelen. (Van de fllmredaktle) AMERSFOORT - Gene Wilder (regisseur, scenarioschrijver en akteur) Is deze week In Amersfoort te zien als Michael Jordan, een man, die van een onwaar schijnlijke hoeveelheid zaken wordt beschuldigd In een komedie van regisseur Sidney Poltier: „Hanky Panky". Gllda Radner Is zijn tegenspeelster als Kate Hellman, die op zoek is naar de moordenaars van haar broer en verliefd wordt op de in het nauw gedreven Michael, die zich in de loop van de film ontpopt als een held. En zo hoort het ook. Regisseur Sidney Poltier maakte het „Hanky Panky" een film vol vaart, maar slaagt er niet in om de humor gedurende de hele film op peil te houden. Een aardige, onderhoudende film voor de liefhebbers van dit genre èn van Gene Wilder. Regisseur Sidney Poitier. zou hebben misstaan. Men leeft in een AMERSFOORT - In de nachtvoor stelling van het Filmhuis Appelmarkt kan men kijken naar een uit 1978 date rende film van wijlen Ralner Werner Fassblnder: „In elnem Jahr mtt 13 Monden", met Volker Spengler, Ingrid Caven en Gottfried John In de hoofd rollen. Op een vroege morgen spreekt aan de oever van de Main in Frankfurt een man in een uniformjasje en met laarzen aan een andere man aan. Al snel blijkt dat het hier om een homoseksuele ontmoeting gaat. Bij de eerste toenaderingspogingen merkt de ander dat de gelaarsde een vrouw is en samen met een paar anderen slaat hij haar in elkaar. Nadat de vrouw is thuisgekomen, komt haar vriend plotseling langs. In een ruzie sfeer deelt hij mee voorgoed weg te gaan. Na een wanhopige poging hem daarvan te weerhouden, laat hij haar op straat ach ter Dan wordt de vrouw aangesproken door de prostrtué Rote Zora, die haar meeneemt naar een hotel. Zo beginnen de laatste vijf dagen uit het leven van een transseksueel Erwin/Elvira Weishaupt, die zich ooit voor een andere man tot een vrouw heeft laten „ombouwen". Aan Rote Zora vertelt ze vervolgens haar levensver haal, waarbij ze allerlei plaatsen bezoe ken die in Elvira's leven een belangrijke rol hebben gespeeld Ze vertelt over haar woelige tijd en de verantwóórdelijkheid ten opzichte van de argeloze jeugd rust zwaar op elks schouder. In het verleden heeft Bommel helaas maar al te dikwijls blijk gegeven van een ongepolijste smaak, welke zich vooral uitte in een slordige vriendenkeuze en ongecontro leerd gedrag op delikate momenten. BUD SUPER EN HIEP HIEPER De heren Super en Hieper zijn mo menteel onbereikbaar Een woordvoer der van het Huis van Bewaring zegt ons dat hun advocaat stappen onderneemt om de roulatie van de film met ingang van heden stop te zetten. DE HEER DICKERDACK, BURGEMEESTER VAN ROM MELDAM „Een magistraat moet boven de par tijen staan, wat men in Bommel ziet. is mij een raadsel. Maar soit, daar dien ik buiten te staan. DE HEER GROOTGRUT De heer Grootgrut tenslotte wijst ons op de voordelige sprits uit zijn weekaan- bieding, die zeer geschikt is tijdens de pauze van de film te nuttigen jeugd in een weeshuis, over haar huwelijk en over de ontmoeting met Saitz, thans een van de grootste grond- en bouwspe- culanten in Frankfurt Voor hem is ze ooit naar Cassablanca gegaan om zich te la ten opereren en vrouw te worden. Uit een reeks schokkende gebeurtenissen blijkt onder meer dat een terugkeer naar man- zijn voor Elvira niet meer mogelijk is en dan ook niemand haar echt kan helpen, waarna ze zelfmoord pleegt. De film pro beert na ie gaan oi oeze oesnssmg oe enige mogelijke was, of de beslissing ver werpelijk is. minstens te begrijpen of mis schien wel acceptabel. De titel van de film is ontleend aan het feit dat 1978 een jaar was met dertien manen en tevens een maanjaar. Deze combinatie, die in deze eeuw alleen nog in 1992 zal voorkomen, kan voor mensen, wier bestaan vooral door gevoelens wordt bepaald, soms catastrofale gevolgen heb- Scène uit: „Einem Jahr mit 13 Monden Heroine, cocaine, hasjies etc. zijn kuituur- vreemde. illegale middelen. En in die zin maatschappelijk bedreigend. Veel men sen zijn bang voor alles wat met versla ving te maken heeft, omdat het voor hen iets onbekends is Ze reageren er panieke rig op. hebben vooroordelen, wat het den ken en praten over verslaving er niet mak kelijker op maakt en de verslaafde in een maatschappelijk isolement plaatst Drugs passen in onze moderne samen leving. waann wensen op lange termijn worden ingewisseld voor onmiddellijke be hoeftebevrediging. Het problematies drug- of alcoholgebruik van een individu heeft te maken met iets als het uitstellen (Van de fllmredaktle) AMERSFOORT - In de weekvoor- stelllngen van het Filmhuis Appel markt (van zaterdag tot en met dins dag, 20.15 uur) wordt een aflevering van het Amsterdams Stadsjoumaal getoond. Het Is de film „De Kick" over verslaving. Een heroinehoertje dat in de nacht over straat slentert in de hoop een klant te kun nen oppikken Werkloze jongeren uit de buitenwijken van de grote stad die hun angst en verveleling proberen te bedwin gen door heroïne te „chinezen", die op klaarlichte dag geparkeerde auto's open breken om het benodigde geld bijeen te knjgen. Een oudere alcoholist, eens suc cesvol manager, vereenzaamd in zijn flat in de Bijlmer De buitenkant van verslaafde mensen. Waar loopt het levensverhaal van deze mensen met dat van ons? Waarom heb ben ze er zoveel voor over? Wat is er zo lekker aan? Wat is die kick? van een konfliktoplossmg met zichzelf ol zijn omgeving Een gebruiker kreëert door zijn gebruik een vervangend en overzich telijk konflikt. Hij heeft in zijn verslaving een door zichzelf gekreeerde vijand ge vonden, die zijn bestaan tenminste duide lijkheid verschaft. In deze film laten we verslaafden aan- het woord, daar zij het beste verslaving zichtbaar kunnen maken. Het gewone lekkere begin, het er-niet- meer-buiten-kunnen, de ellende, de ratio nalisaties; de waan van de dag vervangen door de realiteit van de illusie. Dat verslaving iets te maken heeft met angsten, met het onderdrukken van ge voelens en zucht naar avontuur, wordt via de personen in de film verduidelijkt. De vragen zijn legio, de antwoorden nooit eenduidig en eerder op het inzichtelijk ma ken van verslaving gencht dan op afschrik king en aansluiting bij bestaande voor oordelen. De film geeft een realislies beeld, laat het gewone aan het ongewone van ver slaving zien tegen de achtergrond van de ze tijd

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9