Jean-Paul Belmoi de Nazi's voor aa ido zet P Nederlandse strip perfekt tot leven gebracht „Als je begrijpt wat ik bedoel" Truffaut in de Filmhuis nacht leusder krunt „AAS DER AZEN" VAN GERARD OURY Romy Schneider in „Une histoire simple" Filmavond in Moespot Oefening op vliegbasis Kaartverkoop Groot Carnaval I DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 kijk op de film 10 Jo Cavalier in handen van de Gestapo. De vraag is hoelang? Scène uit ,.Aas der Azen van Gè/ard Oury. ,,L'As des As" (Aas der azen), Frank rijk 1982 Regie Gérard Oury. Produk- tie. Alain Poirê, scenario Gérard Oury en Danièle Thompson. Muziek Vladi mir Cosma Met: Jean-Paul Belmondo, Marie-France Pisier e v a. Keuring: alle leeftijden, theater: Amersfoort. (door Bert Vos) Deze maand Is het vijftig jaar gele den, dat Hitler (op 30 januari 1933) in Duitsland aan de macht kwam en door Von Hindenburg tot rijkskanse lier werd benoemd. Drie jaar later zouden In Berlijn cie Olympische Spelen worden gehouden. Twaalf jaar later zou het duizendjarige rijk van Adolf Hitler zijn Ingestort, ten koste van miljoenen doden. Is dat een onderwerp voor een komi sche film? De weg die Adolf Hitler mil joenen mensen in die periode liet gaan heeft niets komisch. Het is de weg van de dood en de vernietiging. De Franse regisseur Gérard Oury. die al eerder een komedie maakte, die zich afspeel de in het door Duitsland bezette Parijs (Samen uit. samen thuis, met Louis de Funès), schreef samen met Danièle Thompson een scenario voor een ko medie, die zich grotendeels afspeelt in het Berlijn van ïyub, net jaar van de Olympische Spelen, ,,Aas der Azen". De Nazi's zijn drie jaar aan de macht. De terreur is begonnen. De joodse Duit sers verlaten in grote groepen het land (althans voor zover ze daar de midde len voor hebben) omdat vooral zij alle reden hebben de Gestapo van Hitier te vrezen Jean-Paul Belmondo speelt de hoofdrol in deze filmkomedie als de bokstrainer Jo Cavalier, die in de Eerste Wereldoorlog nogal furore maakte als piloot boven het Duits-Franse front en er in slaagde om maar liefst 37 Duitse vliegtuigen neer te halen, inclusief die van Günther von Beckmann, met wie hij nadien overigens een stevige vriend schap sloot Trainer Cavalier is met zijn Olympi sche boksgroep op weg naar Berljn, als hij het tienjange jongetje Simon Rosen- blum ontmoet, dat van een vakantie in Normandië naar Berlijn terug keert. Si mon is wees. maar werd liefderijk opge nomen door zijn familie in Berlijn Aangekomen in Berlijn, blijkt dat de familie Rosenblum ernstig in de proble men is gekomen door toedoen van de Gestapo, die de boekwinkel van Rosen blum kort en klein slaat op het moment dat Cavalier met het jongetje arriveert Hoewel onverstandig in deze omstan digheden, wordt de bokser-piloot-avon- turier bijzonder boos en maakt met de Gestapo-mannen vakkundig de kachel aan Dat is het begin van een reeks dolle avonturen, die Cavalier door heel Duitsland zullen voeren in een poging om de familie Rosenblum uit handen van de Gestapo te redden en te helpen ontvluchten naar Oostenrijk (toen nog niet bij Duitsland ingelijfd) In die poging wordt Cavalier terzijde gestaan door zijn oude vriend Günther von Beck mann, die inmiddels generaal is gewor den en een even gloeiende hekel aén de Nazi's heeft als Cavalier, en een Franse journaliste (Marie-France Pi- sier), die inmiddels - ondanks alles - verliefd op de avontuurlijke bokser is geworden. Gérard Oury en Danièle Thompson zijn erin geslaagd om een erg plezierig filmverhaal te schrijven, door Oury vak kundig verfilmd. Ondanks de reeks toe valligheden - nodig om een goede af loop te kunnen garanderen - weet Oury een komedie te maken waarin Belmon do als de voor niets terugdeinzende avonturier met het gouden hart excel leert Niets is te dol Wilde achtervolgin gen, ontsnappingen uit politiebureaus, gevaarlijke vliegtochten en een bezoek aan Berchtesgaden, waar Hitier resi dentie houdt, vormen de ingrediënten van een onderhoudende komedie, v/aar je in ieder geval met een voortdu rende glimlach naar kijkt. Dat komt dan vooral door het optreden van Belmon do, die de toeschouwer steeds voor zich weet te winnen met z'n charmante optreden tegen de brute Nazi's, die vak kundig voor aap worden gezet Niettemin is het niet alleen de lach die domineert. De grimmigheid van het de cor, waartegen het verhaal zich af speelt. laat z'n invloed natuurlijk gelden en het is de verdienste van Oury. dat hij juist dat element niet vergeet en op de Scène uit ..Aas der Azenmet Jean-Paul Belmondo. Scène uit ,,Aas der Azen juiste momenten humor en tragiek goed gedoseerd weet te brengen, zonder dat er sprake is van een stijlbreuk. Belmondo behoort tot de top-filmac- teurs van Frankrijk met een geheel ei gen imago. Dat imago wordt ook in ,,Aas der Azen" vakkundig in stand ge houden Na meer dan zestig films is Belmondo zichzelf gebleven: de char meur, de avonturier met het gouden hart. Altijd in voor een „geintje". De laatste jaren doet hij het - wat de film betreft - wat rustiger aan. Hij maakt slechts één film per jaar. De rest van zijn tijd besteedt hij aan andere zaken, zo als een eigen filmdistributiebedrijf, wat televisiewerk en niet te vergeten zijn video-distributiebedrijf. Een zakenman, die zijn zaken zoveel mogelijk in eigen hand probeert te houden Met name in Frankrijk heeft Belmondo enorm veel succes met zijn activiteiten. Met „Aas der Azen" voegt hij on getwijfeld een nieuw succes toe aan zijn imposante lijst. Hoewel Belmon do in Nederland minder snel volle za len trekt dan in Frankrijk, lijkt het er op dat „L'As des As" een publiek strekker gaat worden. Ollie B Bommel en Zwelgje op de brancard. Dr. Zieleknijper staat klaar voor een prik Wammes Waggel in één van zijn vele baantjes plakt biljetten op. waarin een aardige beloning wordt gegeven aan iedereen, die er in slaagt Zwelg je voorgoed de boeien om te doen. (door Bert Vos) Tom Poes in een scène uit ,,Als je begrijpt wat ik bedoel" „Als je begrijpt wat ik bedoel", Neder land, 1983. Produktie Rob Houwer en Marten Toonder Animatie-regie: Björn Frank Jensen en Bob Maxfield; achter grondregie Ben van Voorn; story-edi- ting Rob Houwer, liedjes (tekst en mu ziek) Harrie Geelen; scenario, story- board en regie Bert Kroon, Harrie Gee len en Björn Frank Jensen. Muziek: Herman Schoonderwalt Met de stem men van. Fred Benavente, Trudy Libo- san, Luc Lutz, Lo van Hensbergen, Joan Remmelts, Andró van den Heuvel, Harrie Geelen, Paul Haenen e.v a. 88 minuten, keuring: a.l. Theater. Grand, Amersfoort. Marten Toonder en filmprodu cent Rob Houwer zijn er in ge slaagd om Nederlands meest be faamde strip tot leven te brengen op een overtuigende wijze. Ollie B. Bommel, Tom Poes, Bul Su per, Hiep Hieper, Wammes Wag gel en vele andere flauren uit de AMERSFOORT - In de Dlnsdag- movle-cyclus volgende week dins dag opnieuw een film met Romy Schneider In de hoofdrol. Het is de film „Une histoire simple" van regis seur Claude Sautet. Het Is het ver haal van Marle (Romy Schneider). Marie Is bijna 40. Ze behoort aan nie mand toe. Wel heeft ze een vriend die van haar houdt, vriendinnen waar van zij houdt, een Interessante baan, en een zoon uit een huwelijk met een man waarvan ze gescheiden is. Ondanks dit alles is ze niet tevreden met haar bestaan Het leven dat ze leidt, geeft haar geen voldoening. In haar omgeving gaan zich echter ge beurtenissen afspelen waardoor ze meegesleept wordt, in opspraak wordt gebracht en waartegen ze in opstand komt. Ze ontdekt de maatschappij waarin ze leeft. Met haar hartstochtelijke ka rakter, haar afkeer van concessies, gaat zij haar eigen weg. De film laat het soms gewelddadige verloop van haar strijd zien. Op een dag ontmoet zij een man die zij niet vergeten is: de man waarmee ze tot voor enkele jaren ge trouwd was Claude Sautet over zijn film „Ik wilde Romy Schneider al sinds lang de hoofdrol in een van mijn films geven. Tot mijn grote spijt was haar rol in „Mado" veel te klein Jean-Loup Da- badie en ik hebben meer dan een jaar gewerkt aan het scenario waarvan het gegeven bijzonder eenvoudig is (van daar misschien de titel van de film): een vrouw breekt met de man van wie zij houdt of meende te houden; hoe ver loopt haar leven verder? Marie zou gelukkig moeten zijn: ze is mooi, heeft geen financiële problemen, houdt van haar beroep, heeft vriendin nen die veel om haar geven. Toch is haar geluk slechts schijn. Aan het begin van de film zien wij hoe ze het kind dat ze verwacht, weigert en hoe ze zich laat aborteren Une Histoire Simple" is een aaneenschakeling van onbeduidende- ,maar tegelijkertijd unieke, alledaagse, maar ingrijpende voorvallen die iedere dag weer in het leven van de mensen plaatsvinden en die een verregaande invloed uitoefenen op het bestaan van het individu. Op de foto: Scène uit „Une histoire simple De politie, in de figuur van commissaris Bulle Bas, is paraat, maar moet toch met knarsende tanden veel door de vingers zien meest gelezen Nederlandse strip kunnen zichzelf op de borst slaan en zeggen, dat ze een knap kunststukje hebben verricht, zij het onder supervisie van schep per Marten Toonder en Rob Hou wer, die daarmee een lang ge koesterde wens in vervulling za gen gaan. Hoewel ik geen specifieke Bom mel-kenner ben, is het duidelijk, dat Toonder en Houwer hebben ge zocht naar een kombinatie van ver- halen uit het rijke leven van de Heer van Stand en het verhaal van „Als je begrijpt wat ik bedoel" bevat in I ieder geval eén van de eerste strips, die ik in mijn jeugdjaren ver slond en waarin Bommel een ei uit broed en een draak ter wereld brengt. Bommel ontfermt zich va- I derlijk over het dartele wezentje, niet beseffend, dat het een authen tieke zweidraak betreft, die nogal wat wil uitdijen op momenten, dat het anderen wat minder gelegen komt. Als Heer Bommel dan ook een feestje geeft voor de notabelen van Rommeldam op zijn fiere slot, krijg je het gedonder al meteen in de fiks gevulde wijnglazen, waarbij de bandieten Hiep Hieper en Bul Su per nog eens een duit uit de goed gevulde zakken van de gasten doen Als de Zwel boos wordt is het kasteel te klein en alle uitgangen te smal. Dat is het komische begin van een fraai in beeld gebracht te kenfilm-avontuur, door Toonder en Houwer na drie jaar noeste arbeid samen met honderden medewerk- (st)ers tot stand gebracht en sa mengevat in meer dan 120.000 te keningen. Erg aardig is, dat heer Bommel (met de zware stem van Fred Be navente) ook nog enkele liedjes zingt. Hoewel het niet wordt over dreven, past het toch eigenlijk niet helemaal in het totaal. Maar dat zal wel het gevoel zijn, dat stripfiguren vanuit een album zelden of nooit zingen en dan valt zoiets extra op Het verhaal zit prima in elkaar De makers hebben - en Marten Toonder deed dat al geruime tijd in zijn Bommel-strips - aardig naar de huidige Nederlandse samenleving gekeken en begrippen als Om budsman en het televisie-journaal zijn dan ook als_ vanzelfsprekend ingevoerd. De hrea tmmer van Rommeldamse televisie-journaal lijkt sprekend. (de stem is van Em mer zélf). De animatie is voortreffe lijk te noemen en de kleuren zijn warm Kortom: „Als je begrijpt wat ik bedoel" is een fraai voorbeeld geworden van tekenfilm-techniek, waar de meesters in dit vak zoals Walt Disney, die meestal de eer krijgen, best een aardig puntje aan SOESTERBERG - In de week van 15 tot en met 17 februari vindt op de vliegbasis Soesterberg een gecombineerde Nederlands-Ame rikaanse oefening plaats In het ka der van deze oefening, die tijdens de normale openingsuren (van 08 00-17.00 uur) zal worden ge houden, zal op verschillende tijden het luchthoornwaarschuwingssys- teem worden beproefd. Ook zullen vliegtuigen de basis enkele keren vanuit andere dan gebruikelijke richtingen overvliegen Zo veel mo gelijk zal hierbij de bebouwde kom worden vermeden kunnen zuigen, als je begrijpt wat ik bedoel. Toonder's Studio, Nederlands meest vooraanstaande bedrijf op het gebied van filmanimatie, heeft bewezen een karwei als een avondvullende tekenfilm pri ma aan te kunnen. „Als je be grijpt wat ik bedoel'' is een film voor jong èn oud en zal ongetwij feld niet alleen bij de echte Bom- mel-fans (en dat zijn er zonder meer al heel wat) succes oog- sten. Scène uit: La femme d a coté, met Fan ny Ardant. ACHTERVELD - De stichting Moespot zal vrijdagavond een filrl avond organiseren De film die d ze avond in de Moespot wordt v< toond is getiteld „Nobody is Bac met in de hoofdrol Terence Hill, <j de rol speelt van de reizende be. De toegangsleeftijd voor deze lil is vanaf 13 jaar De zaal is open c 20.00 uur ACHTERVELD - Op vrijdag februari zal weer het Groot C naval worden gevierd in Ons G bouw. De leden van de verei ging zullen deze avond hun li maatschapskaart moeten ton bij de entree. Degenen die vi het Carnavalsfeest willen me vieren doch geen lid van de vi eniging zijn, dienen wel entree betalen. De voorverkoop vani entreekaarten begint reeds vi dag 4 februari. De kaarten z verkrijgbaar bij boekhandel V 't Hoekje. AMERSFOORT - De komende terdag-nachtvoorstelling van til huis Appelmarkt zijn gewijd aan franse cineast Frangois Truffa Meer dan twintig jaar geleden w Truffaut een van de grondlegge van de filmstroming „Nouvelle ge", samen met o.a. Jean Luc G dard. Truffaut heeft tot nu toe m« dan dertig films op zijn naam staa Zaterdag 12 februari staat „Le di nier métro" op het programma enz terdag 19 februari wordt zijn met bekende film uit de nouvelle vage; rlode vertoond: „Jules et Jim" 1961. Deze week „La femme d a co* „La femme d a coté" is Truffauts met recente film. Na „Le dernier méto waarin 6 a 7 personen allen een er belangrjke rol vervulden, zegt Truffa „Wilde ik weer een film maken metej veel compacter geconstrueerd verha rond een man en een vrouw". Het verhaal is inderdaad compact maar ontvouwt zich als een klas» noodlotsdrama. Bernard (Gérard 0 pardieu) en Arlette (Michèlle Baumga ner) wonen in Grenoble en zijn gelukt getrouwd Op een goede dag krijgent nieuwe buren, vriendelijke rustige m sen De nieuwe buurvrouw blijkt es vroegere minnares te zijn van Bernai Zeven jaar geleden gingen ze na es stormachtige liefde uit elkaar en nu doi het noodlot worden ze weer bij elka: gebracht Voor hen beiden blijkt al snel dal 2 nog van elkaar houden. Het feit dati allebij gelukkig getrouwd zijn maakt lm relatie nogal wanhopig. Ze kunnenni zonder elkaar, maar ook niet met elka leven Wanhopig proberen ze hun vrcd gere relatie en opnieuw opbloeie liefde voor de anderen geheim te h den. Madame Jouvet, die ook iets dercJ lijks heeft mee gemaakt, is de veriels'C van dit verhaal. Ze drijgt door te vert# len geconfronteerd te worden met e schim uit haar eigen verleden Zeslaa er in die tijdig uit de weg te gaan 6? nard en zijn buurvrouw ontkomen er ter niet aan hun noodlot.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 10