Woningen met grote tuinen in nieuwe wijk Ruige Velt Ook Virus-leden praten mee over energievraagstuk „Eendracht" maakt groei proces met stuipen door Tiener dansavond Open huis vergadering vrouwenkafé Jeugddienst Dorpskerk Diaserie Vredes- Kollektief Conferentie over Wolfskinderen" TONEELVERENIGING HIELD JAARVERGADERING Oud papier- aktie DWS leusiier krant SOMMISSE WIL CIRCA 27 HUIZEN PER HECTARE In kader van Brede Maatschappelijke Discussie Gespreks groepen voor ouderen Onbekende auto vernielt gras veld St. Joseph DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 plaatselijk nieuws Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De toekomsti- ge wijk 't Ruige Velt moet zo- Enig worden dat er onge veer 27 woningen per hectare kunnen worden gebouwd. De raadscommissie openbare werken en ruimtelijke orde ning gaf deze opdracht aan wethouder Jan Wagenaar en zijn ambtenaren na de pre sentatie van drie proefverka- elingen van het gebied 't luige Velt dat in het noorden in Leusden ligt en begrensd ordt door de Randweg, «arteweg en Eikenlaan. Het eerste ontwerp, dat de com- ssie dinsdagavond kreeg te zien, ig uit van 750 woningen, 50 vier- nte meters openbaar groen per ining en een geluidswal langs de mdweg. In dit plan waren 35 wo- ïgen per hectare berekend, een hlheid die te vergelijken is met huidige wijken Akkerhoeve en K>rdwi|k. Hel tweede verkave- gsontwerp ging uil van 725 wo- igen, zestig vierkante meters enbaar groen per woning en ook geluidswal. De bebouwings- Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: rtarnix Kreyns edaktie: iertien Engelkens iaspar van Loo nlevering kopij en adver- enties: foor het dinsdagnummer Dl uiterlijk maandagmid- lag 12 00 uur voor het londerdagnummer tot ui- erlijk woensdagmiddag 2.00 uur. tedaktie en administra te: Kantoor Leusder Krant, lozendaallaan 9. Leus- len-Centrum Op werkda- |en geopend van 09.00 tot 2 00 uur en van 13.30 tot 7 00 uur Telefoon: 033- 141495 Abonnementsgeld: 59.40 per jaar; 30,20 per half jaar: 15,35 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de Irant voor dinsdag- of don- jlerdagavond 18 00 uur Ie [lebben ontvangen Is dat [liet het geval, neem dan Hontakt op met onze hoofd- ^Jïgent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur) tel. 033- 1940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen v tpet onze inspekteur bezor- lging, overdag 03420- 16141toestel 44. labestellen foto's: Ie meeste in de Leusder [rant gepubliceerde foto's int u nabestellen (met uit- indering van archief- en ïstorische foto's), bij voor uitbetaling van 5,- per ex- iplaar (formaat 13 x 18 I) op giro 871441 t.n.v |DU b v te Barneveld. met iidelijke vermelding van iwenste foto, aantal, immer van krant, pagina [aarop de foto werd ge- jaatsl U kunt ook kontant stalen op ons kantoor, Ro- indaallaan 9, Leusden snlrum. [ngeveer drie tot vier we- sn na betaling ontvangt u gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. dichtheid zat wat onder de 35 wo ningen per hectare. Het derde ont werp had als uitgangspunten geno men: 650 woningen, zestig vier kante meters openbaar groen per woning en een dertien meter brede strook werkgelegenheidsterrein langs de Randweg in plaats van de geluidswal De woningdichtheid van dit plan is vergelijkbaar met die in de wijk Alandsbeek Financieel was dit laatste ontwerp het meesl gunstig voor de gemeente De raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening was echter niet zo gecharmeerd van de proefverkavelingen Harm Offe- reins (GPV/SGP) herinnerde eraan dal in de gemeenteraad is afge sproken na de Tweede Fase niet meer dan 27 woningen per hectare in een nieuwe wijk te bouwen. Af gezien daarvan lief hij weten, dat de gemeente niet uit kostenover wegingen veel huizen op weinig grond moet bouwen. „Over een aantal jaren krijgen we daar zeker spijt van", meende Offereins Alrich Parson (WD) sneed een ander punt aan. Zijn fractie vindt hef niel juist dat de prijs (1.4 miljoen gulden) van de niet verkochte grond onder de ge meentelijke gebouwen aan de Zwarteweg gaal drukken op de prijs van de bouwkavels in 't Ruige Velt. „Op deze grond hebben ge bouwen voor de gemeenschap ge staan en dan is het niet (air om de niet verkochte grond te laten beta len door alleen de toekomstige be woners van het Ruige Velt", aldus Parson. GROTE TUINEN Wethouder Wagenaar vond dat een juiste opmerking van zijn frac tiegenoot. Hij stelde voor het me rendeel van het gebiedje waar het om gaat uit het plan voor 't Ruige Velt te halen. „Voor dat gebiedje kan heel goed een apart woning- ACHTERVELD - Maandag morgen kwam men bij Huize St. Joseph tot de onaangename ont dekking dat een groot gedeelte van het voor het huis liggende grasveld zwaar beschadigd was. Op het grasveld werden banden sporen waargenomen. Uit een door de politie Ingesteld onder zoek Is komen vast te staan dat de sporen afkomstig moeten zijn van een auto die komende uit de richting van Barneveld, mogelijk tengevolge van een slippartij, op het grasveld is terecht gekomen. Daarna moet de bestuurder een rondje over het veld hebben ge reden en vervolgens met zijn au to In de vijver zijn beland. Het voertuig is door een tractor uit de vijver gesleept. Tengevolge van dit alles is het grasveld zwaar beschadigd. De plaatselij ke politie verzoekt degenen die mogelijk iets van het ongeval, dat moet hebben plaatsgevon den In de nacht van zondag op maandag tussen 01.00 en 01.30 uur, hebben gezien of eventuele inlichtingen kunnen verschaffen zich met haar in verbinding te willen stellen. Telefoon 03425- 1607. LEUSDEN - In het kader van de serie „Tieneravonden'' In het jongerencentrum „De Til" wordt er a.s. vrijdagavond een dans avond georganiseerd. De tijden zijn aangepast aan de leeftijds groep waarop wordt gemikt door de organisatoren. Jongens en meisjes van zo'n tien tot veertien jaar kunnen van 's avonds zeven uur tot rond half negen in het centrum op de hoek van Hamers- veldseweg en Bavoortseweg te recht. Er kan gedanst worden op aller lei soorten muziek. Het is vanzelf sprekend mogelijk om een favorie te plaat bij de disc-jockey aan te vragen. De platenkeus is groot ge noeg zodat niet gauw mis gegre pen wordt. De entreeprijs is ook aangepast aan de leeftijd. Voor slechts één gulden kan men naar binnen. De organisatoren hebben j één advies ,,Als je geen zin hebt om alleen te komen neem je ge- i woon je vrienden of vriendinnen I mee." bouwplannetje worden gemaakt Er zijn genoeg aannemers die dat kunnen realiseren. Kijk maar naar het project van 23 premiewoningen achter het oude gemeentehuis aan de Beaufortweg", aldus de liberale wethouder Het verzoek van de commissie om een plan te maken voor 't Rui ge Velt met een lage woning- dichtheid werd uiteindelijk inge vuld door de chef van de afdeling ruimtelijke ordening, de heer Roggenkamp. Hij vindt het niet onmogelijk een plan te maken met minder woningen per hecta re. Volgens hem betekent dat huizen met grotere tuinen, ver gelijkbaar met het oude deel van Leusden-centrum. „Als je grote re tuinen neemt, hoeft de ge meente minder openbaar groen aan te leggen. Dat scheelt in de kosten en in het jaarlijks onder houd. Op die manier moet het wel mogelijk zijn een betaalbaar plan te maken aldus Roggen- kamp. De eerste woningen in de toe komstige wijk 't Ruige Velt worden op hun vroegst gebouwd na 1985, wanneer de wijken Claeverenblad en Wildenburg gereed zijn. De nieuwbouw in 't Ruige Velt zal be doeld zijn voor Leusdenaren. Het is niet de bedoeling in deze wijk wo ningzoekenden uit de regio, zoals met name in Claeverenblad en Wil denburg gebeurt, op te vangen. CML/RO De werkgroep ruimtelijke or dening van het Comité Milieu zorg Leusden werd maandag avond reeds in kennis gesteld van de verkavelingsplannen voor 't Ruige Velt. Deze werk groep werden twee plannen voorgehouden: een met de 725 woningen en een met de 650 wo ningen. Vijf leden spraken zich uit over het laatste plan, twee voor het andere en de enkele overige CML'ers zagen liever een alternatief plan. Met name de geluidswal langs de Randweg stuitte op weerstand bij de werk groep. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De jongerenver eniging „VIRUS" heeft haar plannen voor dit voorjaar rond. Elke maandelijkse soosavond heeft de vereniging haar leden iets te bieden. Op drie maart a.s. krijgen de Virusleden de gele genheid zich uit te spreken over het energievraagstuk in Neder land. In het kader van de Brede Maatschappelijke Discussie wordt een informatieavond be legd. De openbare avond over de energie in de toekomst komt tot stand met medeweking van de „Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid de in stelling die door de overheid is ingesteld om de discussie over energie op gang te brengen in Nederland. Dia's en kranten staan de Virusleden ter beschik king om tot een goed afgewogen oordeel te komen. De bevindin gen van de leden kunnen ver werkt worden in een vragenfor mulier. Dit stuk wordt dan later verwerkt in het eindrapport dat- nog dit jaar wordt aangeboden aan regering en parlement. Een maand later, op 7 april, kun nen de Virusleden weer met elkaar in discussie. Op die avond wordt de jaarlijkse algemene ledenvergade ring gehouden. Belangrijkste agen dapunt lijkt de toekomstige aktivi- teitenkalender van de vereniging te zijn Het financieel verslag zal waarschijnlijk weinig problemen opleveren. De penningmeester heeft de inkomsten en uitgaven tot nu toe aardig in evenwicht weten te houden. Voor het seizoen lijken de Virus leden verder wel klaar met discus siëren Vanavond staat er een buttonavond" op het programma. Leden kunnen aan de slag om ge heel naar eigen idee een „button" te maken Het materiaal om de but tons te maken is aanwezig, de in houd moeten de leden zelf verzor gen Op zaterdag 5 maart gaan de Vi rusleden naar ,,De Korf". Er zijn daar voor die avond vijf bowlingba nen afgehuurd. In mei wordt er door Virusleden gevoetbald Alhoewel men formeel geen enkele binding meer heeft met de Katholieke Plat telands Jongeren waaruit men is ontstaan, kunnen Virusleden wel deelnemen aan voetbaltoernooi dat door de KPJ-afdeling Cothen wordt georganiseerd Virus houdt zich overigens toch veel met spor tieve aktiviteiten bezig. De presta- tieloop die Virus heeft gehouden ligt nog vers in het geheugen Elke vrijdagavond heeft Virus vanaf 21 00 uur de beschikking over de sportzaal „Alandsbeek" Tijdens deze avond wordt er meestal ge voetbald. Als men echter heeft in geschreven voor het één of ander toernooi wordt er getraind voor de sport die men bij die gelegenheid moet bedrijven. Zo doet men bij voorbeeld mee aan volleybal- en basketbalwedstrijden voor re creanten PLANNEN Virus heeft de plannen voor het geven van een openluchtconcert in Leusden nog niet laten varen Voor de voorbereiding moeten zich nog enkele medewerkers aanmelden. Verder staat erop het programma nog een groot jaarfeest en een soosavond met demonstratie van computerspelletjes en Compact disc. De soosavonden van Virus wor den in principe elke eerste donder dagavond van de maand gehou den. De avonden vinden plaats in het jongerencentrum „De Til" en beginnen als regel om 20.30 uur. Een luchtfoto van het gebied 't Ruige Velt. In het midden de boerderij van de familie Daatselaar die in de toekomstige wijk wordt opgenomen. Varkens mogen pan echter niet meej worpen gehoed op de boerderij. AMERSFOORT/LEUSDEN - Humanitas start medio februari met drie gespreksgroepen voor ouderen vanaf 50 jaar. Men kan Individueel intekenen maar ook als groep van 10-15 personen, bijvoorbeeld uit een verzor gingstehuis, als leden van een bejaardenbond of ouderenso- ciëteit. De groep komt tien keer met groepsleidsters. De gespreksgroepen zijn „ie dere tijd is leeftijd": „ouderen heb ben na jeugd en volwassenheid nog een derde levensfase voor LEUSDEN - De jaarverga dering, die amateurtoneel vereniging „Eendracht" woensdag hield, maakte dui delijk dat de zaken tegen woordig op een professione le wijze worden aangepakt. Onder leiding van voorzitter Dick van den Engel werd in een vlot tempo een toch wel vrij omvangrijke agenda af gewerkt. Tijdens de vergadering moesten de leden laten blij ken of ze het eens zijn met de voortvarende plannen die het bestuur had ontwikkeld. Het bestuur kreeg het niet moei lijk, op alle voorstellen kreeg men van de vergadering het groene licht. De Leusdense bevolking zal in het najaar van 1983 de gevolgen van de genomen besluiten zelf kun nen zien. Eendracht bestaat vijftig jaar, re den waarom men tal van aktivitei ten op poten heeft gezet Op het programma staan onder meer wa genspelen, een éénakter-festival, toneel voor kinderen, een expositie en een grote slotmanifestatie in „De Korf". Het bestuur van Een dracht toonde zich woensdag avond erg blij met de subsidie van zo'n tweeëneenhalf duizend gul den die men van de gemeente Leusden krijgt als bijdrage in de te maken kosten. Dit bedrag is een fraktie van de kosten die Eendracht dit jaar denkt te gaan maken. De begroting laat namelijk een totaal aan uitgaven zien van rond vijftien duizend gulden. De viering van vijftig jaar Een dracht neemt een belangrijk deel van de tijd van bestuur en leden in beslag Toch heeft men nog tijd over om zich te bezinnen op een eerder uitgebrachte beleidsnota die de naam kreeg van „Eendracht 2000" In deze nota staat beschre ven hoe het verder moet met de amateurtonelisten. In zijn jaarver slag konstateert de secretaris dat Eendracht „een groeiproces met stuipen" doormaakt Het bestuur streeft er naar dat het „primitieve werken" tot het verleden gaat be horen Men konstateert dat als men bezoek wil trekken voor de voor stellingen er iets goeds geboden moet worden. „Het publiek is ver wend door de T.V. en het beroeps toneel". zo konstateert de secreta ris, die daaraan de konklusie ver bindt dat Eendracht de zaken wet professioneler dient aan te pakken. Eén van de stappen naar een beter toneel vindt het bestuur van Eendracht de beslissing om de to neelvoorstellingen voortaan in het aktiviteitencentrum De Korf te gaan geven. Om financiële redenen zal Een dracht wel zo veel mogelijk blijven repeteren in het Ros Beyaart. Voor wat de uitvoeringen betreft neemt men echter definitief afscheid van de zeer lange traditie om in „het Ros" te spelen De ledenvergadering bleek woens dagavond geen bezwaar te hebben tegen het voorstel van het bestuur. In de praktijk kon men ook bijna niet anders. Eendracht maakt informeel al een half jaar gebrui van „De Korf" voor bijzondere repetities en uitvoeringen. MEER PUBLIEK Eendracht bezint zich al geruime tijd over de vraag hoe men meer publiek kan trekken voor de toneel uitvoeringen. De laatste avond trok, ondanks de nodige publiciteit, nauwelijks pu bliek dat niet op de éen of andere manier bij de toneelvereniging is betrokken Het bestuur van Een dracht heeft een beleid voor ogen waarbij de leden meer betrokken raken bij de kaartverkoop. Leden en donateurs krijgen per voorstel ling één vrijkaart, totaal twee per jaar Het bestuur rekent er dan op dat iemand met een vrijkaart min stens één betalende bezoeker meeneemt. Verder krijgen leden die negen kaarten voor een voorstelling ver kopen een tiende toegangskaart gratis. Het bestuur hoopt met de maatregel een nieuwe impuls ge geven te hebben voor een stijgend bezoekersaantal. Voor de leden zelf wordt Een dracht niet duurder. De contributie blijft onveranderd ten opzichte van vorig jaar. Voor een welkome aan vulling van de kas zal ook dit jaar weer gepoogd worden een Sint Ni- colaasactie te ondernemen. Zoals bekend heeft Eendracht goede re laties met de goedheiligman, zodat de Sing „op bestelling" langs komt. Vrijwilligers voor de organisatie van de actie hebben zich nu al gemeld, al wilde één lid alleen meewerken als de actie „verschoven kan wor den naar de julimaand" Alle Eendrachtleden die willen toneelspelen komen dit jaar vol op aan hun trekken. Was het vroeger zo dat slechts een be perkte groep meedeed aan een toneelstuk dat op het program ma stond, nu krijgt iedereen de kans om op de planken te staan. Het is zelfs niet uitgesloten dat enkele leden twee stukken tege lijk moeten instuderen. Dit wordt veroorzaakt door het feit dat alle Eendrachtaktiviteiten zich dit jaar concentreren op de septem ber- en oktobermaand. Dit bete kent echter niet dat men tot die tijd niets van „Eendracht" zal horen. Op zaterdag 26 februari en vrijdag 4 maart speelt men in De Korf het blijspel „Wat doen we met tante". Verder staat er in maart een voorstelling van de jeugdgroep van Eendracht op het programma. Voor de regie bij Eendracht is al jarenlang de heer Nic. Pleters verantwoordelijk. Eendracht is erg tevreden over de wijze waar op de heer Pieters zijn werk doet. Men wilde dat ook wel eens laten merken. Vandaar dat er voor de heer Pieters als blijk van waarde ring woensdagavond een atten tie klaar lag. zich „als de kinderen de deur uit zijn, ben je nog lang geen tachtig". „Vrouwen over ouder worden": Negen interviews met vrouwen die hun persoonlijke ervaringen met ouder worden vertellen. Via her kenning van gelijksoortige ervarin gen kunnen de deelneemsters hun beeld van de positie van oudere vrouwen in onze wereld verscher pen. „In de loop van je leven"; verwer king en aanvaarding van watje in je leven tegenkomt maken je leven tot jouw leven, leder leeft zijn eigen levensgeschiedenis. In deze ge spreksgroepen kan men die le vensgeschiedenis bekijken en la ten bekijken. Een beter begrip van de eigen ervaringen kan een duide lijker inzet in de toekomstige le vensgeschiedenis opleveren. De kosten bedragen 25,- per per soon, inclusief koffie en gespreks materiaal Echter exclusief zaal- huur. Humanitas zal proberen een goed bereikbare, gezellige ruimte te vinden in de omgeving van de deelnemers. Wie meer informatie over de ge spreksgroepen wil, kan een bro chure opvragen of afhalen bij Hu manitas. p a MDE, Bloemendalse Binnenpoort 7, telefoon 733924. Men kan zich hier ook telefonisch opgeven. Schriftelijk kan ook: Postbus 261, 3800 AG Amers foort. Vermeld naam, adres, tele foonnummer, het onderwerp van de gespreksgroep en of u 's och tends en/of s avond kunt deel- LEUSDEN - Op de open huis vergadering van 17 januari is be sloten om voortaan op alle eer ste maandagen van de „even" maanden een openhuis vergade ring te houden. De eerstvolgen de vergadering van het vrouwen café is maandag 7 februari om 21.00 uur, in eetcafé De Hak- horst. Op verzoek zullen de diverse vertegenwoordigsters verslag uit brengen van hun aktiviteiten. De agenda vermeldt: opening, verslag vrouwenraad, verslag vredesplat- form, verslag filmgroep, verslag fi nanciën, verslag VOC, verslag or- ganisatiegroep, programma-voor stellen, rondvraag en sluiting Na dere inlichtingen bij Joke Traats, telefoon 943031 LEUSDEN - Zondagmorgen 6 februari wordt In de Dorpskerk in Leusden-Zuid een jeugddienst gehouden met als thema „Jeugdgebouw". Ds. G. van Bel- zen leidt de dienst en Michel Pat- ti zorgt voor muziek en zang. De dienst begint om 10.30 uur. Na afloop Is er gezamenlijk koffie drinken. ACHTERVELD - De oud pa pieractie van de muziekvereni ging D.W.S. gaat nog steeds door. In verband met deze actie zal zaterdag de container weer geplaatst worden op het terrein van de heer J. Rutte. Degenen die hun oud papier op willen ruimen kunnen het die dag in de container komen deponeren. Personen die door bijzondere om standigheden niet in de gelegen heid zijn dit zelf te komen brengen, kunnen dit tot vrijdagavond 19.00 uur telefonisch mededelen bij W van Hamersveld. tel 1688 en W Wouters, tel. 033-941197 De inwoners van Achterveld en Stoutenburg kunnen hun oud pa pier eventueel ook komen depone ren bij de voorzitter van de vereni ging W Wouters. Hessenweg 95 LEUSDEN - Het Vredes-Kol- lektief vertoont zondagmiddag 6 februari de tweede diaserie „Uit nodiging tot Opstanding". De bedoeling is te kijken naar het lijden van Christus en van de ge hele mensheid tegen de achter grond van de verstikkende wa penwedloop, en met een beroep op de Bergrede. De vertoning duurt twintig minuten en begint om 15.00 uur in de schuur van de Hakhorst, Waarden 25a. Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaatsgevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. DE LEUSDER KRANT als het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 55 LEUSDEN - In de Internationa le School voor Wijsbegeerte wordt zaterdag 26 en zondag morgen 27 februari een confe rentie gehouden over „Wolfskin deren". Over de betekenis van sociale relaties voor de ontwik keling van kinderen. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Zaterdag 10.30 uur:prof. dr. C. F. van Parreren (hoogleraar onder wijs- en leerpsychologie) Wolfskin deren en kinderen in isolement. Wat is er psychologisch over te zeggen? 14.30 ur: dr. F. Plooij (etholoog, verbonden aan het pedatherapeu- tisch instituut te Amsterdam) Isola tie bij mens en dier. 19.30 uur: Een voorbeeld Kasper Hauser (film van Werner Herzog) Zondag 9.30 uur: dr. H. Sarphatie (verbonden aan de afdeling kinder psychiatrie van de Universtiteit van Amsterdam) Sociale deprivatie van kinderen tijdens de eerste levens jaren Oorzaken en gevolge 11.00 uur: Forumgesprek. „Wolfs kinderen" en verder? Voor nadere informatie kan men kontakt opnemen met de In ternationale School voor Wijsbe geerte, Dodeweg 8, 3832 RD Leusden. Telefoon 15020.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3