„Over vijftig jaar zullen mensen zeggen: toch goed dat we dat lieve gebouwtje hebben kunnen handhaven" krant Ir. J. H. Oosterhuis, ontwerper van het voormalige gemeentehuis Hamersveldseweg 2: mm Gemeentehuis DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 interview AMERSFOORT- De vraag water met het thans voormalige gemeentehuis aan de Hamersveldseweg 2 moet gebeuren, is hét onderwerp in de rubriek Ingezonden brieven" in deze krant de afgelopen weken. De suggestie van de zijde van het gemeentebestuur, dat het gebouw wellicht het beste afgebroken kan worden, omdat er geen geschikte bestemming voor gevonden kan worden, blijkt op verzet te stuiten. Leusdenaren blijken toch een zekere gehechtheid te hebben aan het gebouw, dat een kleine dertig jaar geleden verrees door Marnix Kreyns op de hoek van de Burgemeester De Beaufortwegen de Hamersveldseweg. In die discussie is tot heden nog niet de stem gehoord van de man, die het voormalige gemeentehuis ontwierp. Wat vindt een architect er van, wanneer een van zijn ontwerpen na betrekkelijk korte tijd weer wordt afgebroken? Hoe teleurstellend is dat voor de ontwerper? Marnix Kreyns vroeg het aan de in Amersfoort woonachtige ir. J. H. Oosterhuis. „In de categorie teleurstellingen zijn er voor een architect wel grotere te bedenken". AMERSFOORT - „Wat ik er van zou vinden, als dat ge meentehuis werd afgebroken? Dat ligt voor de hand. Ik zou het jammer vinden. Veel zinnigs kun je daar verder niet over zeggen, denk ik. Het roept weerstanden op bij het publiek, heb ik begrepen. Ja, dat kan ik me voorstellen, dat men zich verzet tegen het slopen van een nog niet zo oud gebouw, dat toch iets vertrouwds heeft gekregen. In dergelijke situaties hoor je wel meer geluiden van protest." Ingenieur J. H Oosterhuis is er van op de hoogte, dat het ge meentehuis van Leusden, dat hij zo n dertig jaar geleden ont wierp, mogelijk gesloopt gaat worden. Door de telefoon ge vraagd. wat hij daar van vond, antwoordde de architect: „Ze ker, ik heb daar een mening over. Maar het Is de vraag of die voor publikatie in aanmerking komt. Maar u mag daar gerust eens over komen praten." Als een dag later het gesprek plaats vindt, vraagt Oosterhuis zich nogmaals af, of zijn mening over dit onderwerp nu wel zoda nig van belang is, dat ze in een krant zou moeten worden afge drukt. Om daar even later licht ironisch aan toe te voegen: „Ach, da s natuurlijk ook een heel bijzondere manier voor een architect om in de publiciteit te komen: wanneer een door hem ontworpen gebouw wordt afge broken." Als het zo ver zou komen, dan zal ir Oosterhuis daar geen nacht van wakker liggen, zo verzekert hij. „Er zijn voor een architect wel grotere teleurstellingen denkbaar en als je de zeventig bent gepasseerd, dan wind je je over dergelijke zaken al helemaal niet zo erg meer op." Het gaat Oosterhuis dan ook niet zo zeer om zijn eigen gevoelens, wan neer hij zegt, dat het jammer zou zijn, wanneer het gemeentehuis Hamersveldseweg 2 uit hel dorps beeld zou verdwijnen. „Kijk," zegt hij, „wanneer zo'n beslissing geno men moet worden, dan is onvermij delijk het criterium: wordt het ge bouw cultureel en architectonisch waardevol genoeg gevonden om het te behouden? Aangezien ieder zijn eigen kinderen het liefst zijn, ben ik op dat moment niet de eerst aangewezene om een oordeel uit te spreken. Alhoewel het indertijd, dat herinner ik me, onder collega's een goede pers heeft gekregen. Het is natuurlijk een produkt uit een bepaalde tijd Het is ook een uiting van de inzichten, die het gemeen tebestuur toentertijd had <m- „Hef gebouw heeft indertijd, dat herinner ik me. onder collega's een goede pers gekregen Ingenieur Oosterhuis: „De voorruimte voor een gebouw geeft de belangrijkheid er van aan - Daar ben ik benieuwd naar Oosterhuis. „Naar die inzichten van het gemeentebestuur? Nou, Kwint was indertijd burgemeester - ik weet niet of die naam u nog iets zegt - en Buining, de latere burge meester, was toen nog secretaris Ik herinner me ook een wethouder Lagemaat, die heeft het. geloof ik. nog heel lang volgehouden. In ie der geval, dat gemeentebestuur was. na overleg met de Rijksover heid tot de conclusie gekomen, dat Leusden een landeli|ke gemeente moest blijven. Dat moest tot uiting komen in het gemeentehuis en ook in de opzet van de wijk er omheen. Kijk eens naar die straten, dat is allemaal betrekkelijk bescheiden. Dat dateert allemaal uit dezelfde tijd. '55-'56." Groeigemeente .Later, toen Leusden groeige- meente werd, kwam natuurlijk ook de kwestie wat te doen met het raadhuis? Kan er op de een of an dere wijze een uitbreiding plaats vinden? In 1965 of daaromtrent heb ik voor burgemeester Schnei der een schets gemaakt voor een uitbreiding Er was wat grond voor gekocht en uitbreiding was moge lijk. Maar men kwam tot een ander inzicht, dat uiteindelijk heeft gere sulteerd in nieuwbouw En nu heeft men dus een gebouw over, waar van men niet goed weet wat er mee te doen." - Heeft u ideeén voor ander ge bruik van het gebouw7 - Oosterhuis: „Dat is moeilijk om daar zo iets over te zeggen. Als iemand komt met een concreet idee: kan er dit en dat in gemaakt worden, dan kun je bekijken of het mogelijk is Misschien zou er een cultureel centrum van te maken zijn. De raadszaal zou te vergroten zijn met de naast gelegen ruimtes. Maar het is natuurlijk typisch een raadhuis. Met die trappen, het wa pen boven de deur Het zal niet makkelijk zijn om daar iets anders van te maken - Zouden er woningen in gemaakt kunnen worden? Oosterhuis: „Zoals hier in Amersfoort nu met de Juliana van Stolberg gedaan wordt? Moeilijk voorstelbaar. Misschien als je al leen het karkas zou laten staan en dan opnieuw beginnen. Maar de raadszaal met die grote ramen, die leent zich daar toch niet voor." - Bedrijfsvestiging? Oosterhuis „Zou kunnen, maar de tijd is tegen voor dat soort onder nemingen. Het gebouw heeft niet voor niks anderhalf jaar te koop ge staan." - Er is ook al over gesproken om om het gebouw heen woningen te bouwen. Oosterhuis „Ja, dan verdwijnt toch het beeld van zo'n gebouw. Kent u de situatie rond het Kurhaus in Scheveningen9 Daar hebben ze de ruimte om het gebouw heen ge vuld met woningen en als je nu van de stadszijde komt, dan zie je het gebouw niet meer. Maar op zich kan het natuurlijk welNa enig peinzen. „Als je daar voor op het grasveld zou bouwen en je zou van die parkeerplaats een hofje maken, dat kan zelfs iets gezelligs hebben. Maar er gaat dan iets van de kwali teit van het gebouw verloren. Het zou louter om financiële redenen kunnen zijn, wanneer je zoiets doet." - Is het voormalige gemeentehuis in een bepaalde stijl gebouwd? Oosterhuis: „Nauwelijks. Het gebouw heeft een zekere tradi tionele inslag. Maar om te zeg gen het sluit aan bij renaissance, oud vaderlandse stijl of iets ne gentiende eeuws, niets van dat al. Het gebouw is van historie vrijgemaakt. Ik geloof niet dat onze vocabulaire beschikt over een aanduiding voor deze stijl." - Heeft u meer gebouwen In deze stijl ontworpen? Oosterhuis: „Nee, ik heb vooral kantoorgebouwen ontworpen. In Arnhem het gebouw van de PGEM. in Amersfoort het gebouw van de Levob en de Bondsspaarbank langs de Stadsring Verder pure uti liteitsbouw, fabrieken en dergelijke. Meer stedelijke bouw dus. Zoiets als een raadhuis voor een landelij ke gemeente had ik nog nooit ge maakt. Maar een architect, die het goed doet. maakt wat de opdracht gever wil hebben." Relaties - Maar op zich was het opvallend, dat men juist u voor deze opdracht uitkoos Oosterhuis. „Acht. hoe gaat dat? Architectuur is een vak van relaties In en kort na de oorlog werkte ik bij de Wederopbouw Defensiescha- de. Dat ging om de schade die door onze eigen defensie was aange richt ten behoeve van de schoot- veldsverruiming voor de Grebbeli- nie. Mijn werkterrein was het ge bied rond Amersfoort en zodoende was ik kind aan huis in gemeenten als Hoogland en Leusden. In Leus den was overigens niet zo veel schade, een beetje langs het Val- leikanaal Maar ik kwam dus bij al die gemeenten en na de oorlog kwamen uit die contacten opdrach ten voort." „Voor Leusden ben ik, geloof ik, begonnen met het eerste uitbrei dingsplan. Ja, daar begon het mee, met de oudste uitbreiding van Leusden Daarna het gemeente huis. Ik heb ook het ontwerp ge maakt voor de woningwetwonin gen direkt achter het gemeente huis De huizen langs de Burg de Beaufortweg. Woningen langs de Hamersveldseweg. onder meer waar die melkboer gevestigd is - Is het u al eens eerder overko men, dat een ontwerp van u werd afgebroken? Oosterhuis: „Eens nadenken nee. dat is me nog nooit ge beurd. Daar ben ik blijkbaar nog niet oud genoeg voor - En nu het dan misschien wel een keer gaat gebeuren? Oosterhuis: „Dat heb ik gezegd; dat is teleurstellend. In de eerste plaats is het jammer. Kijk, als je boven de zeventig bent, dan relati veer je zulke dingen natuurlijk wel Ik zal me er persoonlijk niet al te druk om maken Maar het is vooral teleurstellend, omdat het niet nodig was het zo ver te laten komen Het oude gemeentehuis was best uit breidbaar geweest. Zeker, er zijn voordelen aan nieuwbouw. Je kunt bijvoorbeeld in zo'n nieuw gebouw het meer open karakter van een gemeente gestalte geven. Daar kan ik het voor een deel mee eens zijn Maar dat had je bij een uitbrei ding van het bestaande gebouw ook kunnen bereiken. De raads zaal, bijvoorbeeld, had toch ver groot moeten worden en dan kar ook, als men dat wenst, het karak ter veranderd worden „Toen Leusden besloot to nieuwbouw stond de gemeente, als ik mij niet vergis, er financieel ook a niet te rooskleurig voor In zo'n si tuatie zou enige bescheidenheic wellicht beter zijn geweest Van de andere kant begrijp ik best, dat eer voortvarend gemeentebestuur zijr daadkracht ook gestalte wil gever in een nieuw gebouw. Maar if vraag me toch af, of men zich vol doende heeft gerealiseerd dat he oude gebouw moeilijk voor andere doelen aanwendbaar is. Ik denk dat men dat niet voldoende besef heeft." Tachtig procent ,,U zit zo te vragen, of dat noi een teleurstelling voor me is, als dat gebouw zou verdwijnen Het is natuurlijk een beetje onbegrijpelijk. Het heeft er nog geen dertig jaai gestaan en het is solide genoeg orr nog het vijfvoudige van die periode mee te kunnen gaan. Maar dat zijn nu eenmaal dingen die gebeuren In de categorie teleurstellingen zijn er voor een architect wel grotere te bedenken. Weet u wat teleurstel lend is? Wanneer een ontwerp van je voor tachtig procent is gereali seerd en om financiële redenen kan de laatste twintig procent niet worden uitgevoerd Een paar jaar later kan het wel, maar dan wordt er een andere architect uitgenodigd voor die laatste twintig procent Ja, dat gebeurt. Bij bedrijven, waar een andere direkteur is gekomen. Zo'n man neemt dan een architect mee, waarmee hij al vaker heeft gewerkt. Ik vertelde u al: het is een vak, waarin personele contacten van groot belang zijn. En gelukkig is er in Nederland vrijheid van architec tenkeuze. Dat is een groot goed. Maar in het geval, dat ik noemde kan het zeer teleurstellend zijn." - Het is voor het door u ontworpen gebouw vermoedelijk een nadeel, dat het slechts dertig jaar oud is. Oosterhuis. „Daar kon u best eens gelijk in hebben. Het klinkt misschien verwaand, maar over vijftig jaar zullen mensen misschien zeggen: toch-goed dat we dat lieve gebouwtje hebben kunnen hand-1 haven, 't Heeft er toch voldoende sfeer voor." - Wat vindt u van het nieuwe ge-\ meentehuis? Oosterhuis: „Ik heb het gezien en het is in ieder geval een totaal andere stijl, dat is duidelijk. Ver der wil Ik daar niet zo veel over zeggen. Ik ben geen onbevoor oordeeld persoon. Het is zeker als positief te waarderen, dat het een geheel eigen karakter heeft. Alleen, en dat mag u zeker op schrijven, vind ik de stedebouw- kundige ligging niet veel kwali teit hebben. Het gebouw heeft een heel onduidelijke, weinig uit gesproken ligging. Eigenlijk is dat een meer algemene kritiek op het moderne ontwerpen. Als je niet meer kan zien, wat voor ge bouw iets Is, als je niet meer kunt zien: dat is een ziekenhuis en dat is een gemeentehuis, dan vind ik dat niet goed. Dat heeft ook te maken met de plaats van een ge bouw in de ruimte. De voorruim te voor een gebouw geeft de be langrijkheid er van aan. Kent u de Coolsingel in Rotterdam? Daar heeft men het stadhuis van Rotterdam pal tegen de straat aangezet, terwijl een nabijgele gen bankgebouw naar achteren ligt. Het gevolg is, dat dat bank gebouw het belangrijke gebouw is en niet het gemeentehuis. Kennelijk heeft het gemeente bestuur van Leusden geen be lang gehecht aan een dergelijke overweging. Misschien had men juist de behoefte om dat niet te doen. Dat vind ik jammer. De overheid blijft toch de overheid, niet?" Naar aanleiding van de discussie die via deze rubriek Ingezonden wordt gevoerd over de toekomst van het voormalige gemeente huis ontvingen wij de volgende bijdrage: Wij „oud-Hamersvelders" moeten we nu even nadenken, welke gemeentehuis bedoelt men nu? Bert Vos en de vorige schrijver bedoelen het op TWEE na oudste gemeentehuis, want het oudste was nl. boerderij „de Swartesteegh" waar de Rabo bank nu staat Helaas werd dit eens unieke huis ooit ge sloopt Het op één na oudste gemeentehuis staat gelukkig nog aan de Beaufortweg en zal zoals hetzich nu laataanzien met gesloopt worden Het NU „oude gemeentehuis" mag daarom niet gesloopt worden en hetgeen Bert Vos schreef en tevens het verhaal van de vorige schrijver, zijn mij beiden uit het hart gegre pen Heel graag had ik dit zelf geschreven Het kan uitstekend gebruikt worden voor diverse doeleinden. Leusdenaren alle maal moet er dan zoveel geld uitgegeven worden Hier staat toen 'n goed gebouw? „Hamers- velders" sluit U zich allen bij ons aan? Laten we vechten voor het behoud van hetgeen we nog heb ben. Coen v.d. Berg, Rozengaarde 41 - Deze enigszins wazige opname dateert uit 1956 Ze werd met een boxcameraatje gemaakt door mevrouw Annemarie van den Berg en mag uniek worden genoemd. Getoond worden namelijk de eerste drie gemeente huizen van Hamersveld/Leusden. De foto is genomen vanaf de Burgemeester de Beaufortweg in oostelijke richting. Recht vooruit is de boerderij te zien, die gefungeerd heeft als het eerste gemeentehuis van Hamersveld. De boerderij werd later afgebroken en op die plaats staat nu de Rabobank aan de Biezenkamp Links is het tweede gemeentehuis. Burg. de Beaufortweg 63, te zien. En rechts, nog een beetje in aanbouw, het gemeentehuis Hamersveldseweg 2

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5