hterbakse verlaat dreigt usdenaar Kantlijn Liberaal Kreyns. Lieg jij of lieg ik? phterbaks latsje 1 triowas watching you' Achterbaks plaatsje (2) Gemeentehuis behouden Went wel, of niet? Onbeantwoorde brieven. Kan dat zomaar? Kadercursus voor D'66 Schelpenpad voor voetgangers Oranjevorstinnen Fluisteren ANWB wijst weg in spiegelschrift loep op Leusden .,i nog tk. a -ugeuit_nen ien dan het echtpaar uit Dron- Hendrik Jan Korterink /an den Ham plaatste ectificatie in de 'sfoortse Courant om te delen dat hij niet is. Een onbekende le een misselijke streek ïem uit. den is een merkwaardig dorp plaatselijke politie komen uitzon- vaak klachten binnen over sluik iterbakse streken. Telefonisch nentea bestellingen bij postor rijven door onbekenden en mee vervelende dingen zijn er bij orde van de dag. Hoov^-un -nlogische oorlogv Was de storm binnen de landelijke VVD nel een beetje gaan liggen, begint het gedonderjaag in Leusden. Nee, de sexuete geaardheid van fractievoorzitter Ten Berge is nog niet ter sprake gebracht. Maar een prominente VVD-er heeft in deze krant al wel het woordchantage "gebezigd. En ik heb zelf een lid van de fractie in het openbaar horen roepen, dat hij niet aan het handje van Jan Wagenaar wil lopen. Wat is er met de Leusdense liberalen aan de hand? Ik heb het over die dub, diezich jarenlang door heren van stand als Bergsma, Fock en Klunder Nijland in het raadsgebeuren liet vertegenwoordigen. NRC-lezers, die- vermoedelijk bij een droge sherry - de grote lijnen bespraken en vervolgens Jan Wagenaar het veld in stuurden om er iets van te bakken. Dat heeft jaren uitstekend gefunctioneerd en ik kan me niet heugen, dat de wethouder ooit één keer door zijn eigen fractie werd teruggefloten. In de heldere tijden van alweer overgelaten aan de broeders en zuster ter linkerzijde. Toenwasde VVDooknog een club, waaruit nooit een onvertogen woordt te horen viel. Terwijl Progressief Leusden zich uitsluitend in het bijzijn van de plaatselijke pers aan eigen wethouders vergreep en je ook onder de deur van de CDA-tractiekamer nog wel eens een druppeltje bloedgroep doorzag vloeien, was het bij de WD binnenskamers op het eerste gehoor altijd behaaglijk stil. Was het Holl die daar verandering in bracht? Voor wie later heeft ingeschakeld: meneer Holl hing eerst vier jaar ten behoeve van Gemeentebelangen de clown uit en bleek aan het eind van de rit plotseling al enige tijd lid van de WD. Voor welke partij hij ook nog eens hoog op de kandidatenlijst zou komen te staan. Toen hoorde je wat gestommel achter de voordeur van de WD, waarmee meneer Holl via de zijdeur uit beeld verdween. Of kunnen wij het op de lokale voorzitter van de VVD steken Dat zag je toch ook langzaam afglijden: eerst een direkteur vaneen fabriek: toen een direkteur van een reclameburo, en nu een direkteur van een vissentarm. Eerstgenoemde opende het liberaal jaar ook nog met de welluidende klank vaneen scheepsbel, bij laatstegenoemde is het al behelpen meteen plin-plong-bel. Ik weet niet, waar het begonnen is. Maar er is iets veranderd binnen de VVD. Neem nou zo'n Ter Berge. Die heb ik nog bij de amateurs van het CML zien spelen. En die zou ik op grond van het aldaar gepresteerde nimmer hebben geselecteerd voor de semiprofs van de F C. Gemeenteraad. En zo'n Puck Bosma, die liet toch vroeger ook altijd keurig haarbeurt voorbij gaan, wanneer er een vacature in de fractie was Nu valt dat nog allemaal onder het hoofdje personeelszaken"en daar zwijg ik dus liever over. Maar een fractie, die het dun door de broek begint te lopen bij de gedachte aan zoiets moois als vredesonderwijs Is een beetje ziek, dunkt me. En als diezelfde liberale - hier viel de klemtoon - fractie dan ook nog eens uitslag begint te krijgen bij het horen van het woord vrouwencentrum Moet toch eens de arts geconsulteerd worden, lijkt me. Het was Puck, die het mocht zeggen:Mijn fractie maakt bezwaar tegen het feit dat bepaalde activiteiten in de voor de Vrouwenraad bedoelde ruimte in de kelder uitsluitend voor vrouwen toegankelijk zullenzijn". Washetnietzo lollig, dan zou je erom janken. Mijn fractie maakt er bezwaar tegen dat de voor de tennisvereniging bedoelde accommodatie uitsluitend door tennissers gebruikt zal worden." Op zo 'n moment kan ik heftig verlangen naar Bergsma, Fock en Klunder. Voorhands heb ik mijn hoop gevestigd op de leden Valkof en Parson Want die laatste is die van het handje van Wagenaar, waar hij niet zonder meer aan wilde. Eindelijk weer eens een liberale gedachte. Vandaag allereerst een isola tie-special. De kosten van het isoleren van de Korf zouden op de POD (het Projekt Ontwikkelingsbureau Drachten) verhaald moeten worden, vindt deel van de raad. Ik denk, dat de POD vindt dat de raad de pot op kan Aardig geschenk voor de amb tenaren: Sloffen voor de broodnodige stilte tijdens de huwelijksvoltrekkingen Leuke bijkomstigheid de amb tenaren zullen het dan op hun sloffen af kunnen Als we van alle manifestaties in de Korf nou eens yoga-bijeen- komsten maken? Als ik het goed begrijp wil men in Leusden zuid nog steeds geen woelige hoekin de Woeli ge Hoek. Wat die Muziekschool betreft snap ik best het gemeentelijke beleid: hoe minder geld, hoe minder geluid. Als men straks in de toneelzaal van de Korf iets wil organise ren moet men in opdracht van de raad eerst gaan proefdraai en. Fluistercampagnes vallen daar niet onder De enige oplossing: kunnen we Leusden met die pas ont wikkelde geluidswallen niet heleméél van de buitenwereld isoleren? Over op de orde van de dag, want de gemeente bevindt zich toch al volgens Puck Bosma aan het (ongeisoleerde) pla fond van haar kunnen De gemeente schijnt trouwens met meeneem-investerin- gen" te werken Dat is dan mooi meegenomen De vraag is alleen: van wie? Leusden krijgt er een bruin ca fé bij Voor de sterke koffiedrin kers. Konijntje in de Wetering: ,,lk sta perplex! Een grindpad langs het fietspad. Helemaal voor mij alleen? Nee hoor, de gemeente denkt dat de Esdoornhofbewoners dat erg prettig zullen vinden, maar die weten van niks. Die hebben trouwens liever groen dan grind. Als ik het goed heb ingeschat wil die Dick Smith vast wel op vrijwillige basis de Geut gaan beheren. Of wethouder voor Jeugdza ken worden, maar daar heb ben we jongeheer Gijs al voor. Verschillende van de 58.000 gemeentelijke zwarte rubbe ren trap-dopjes schijnen mo menteel door Leusden te zwer ven. Totaal geen vastigheid, na tuurlijk. Stout rubberen dopje in op stand": ,,Van je roets, roets, roets, bak ik een ambtenaar een poets Als de VVD-fraktie haar een heid verliest, Jan pas op je tel len.A Fons schijnt de taal zijner frak- tiegenoten niet te spreken. Maar het was volgens Evelien wel goedvolle taal en dat scheelt stukken Kop: Leusder onderwijs zoekt naar juiste overlegvorm. Nu pas? Drie Lockhorst-tennisbanen worden wegens verkeerde aanleg gerekonstrueerd. Ver dorie! Waar en wanneer heb ik dat eerder gehoord? Toch geldverspilling nu LTV Leusden blijkbaar nog zoveel ruimte over heeft. Evelien Blom vindt méér to lerantie nodig in het dorp. Ik ben dat volkomen met haar eens. Vredesonderwijs bij voorbeeld, zou toegestaan moeten worden door het CDA. Binnen de raad was trouwens alleen wethouder Wagenaar het met Evelien eens en dan moet je écht oppassen ,,De VVD draagt de muziek school een warm hart toe" (zo lang het maar géén geld kost. Nieuw Leusdens begrip: kel- derpolitiek. Ander begrip aanpassingspo litiek. De plaatselijke benzine pomphouders moeten die vol gen. Over de isolatie-politiek heb ben we het al gehad, evenals over de rekonstruktie-politiek en de afbraak-politiek, inder daad, we hebben bijna alles voor vandaag weer behan deld. De PvdA zou eigenlijk enige tolerantie moeten tonen. Wat zou ze zeggen van Jan Wage naar als zondebok in toga En tenslotte: met de winter wil het maar niet lukken. Houdt de gemeente een mooie cent aan over. Dat behoort tot de mee- neem-politiek, want het is toch mooi meegenomen, nietwaar? V. Had Ep Oostra het vorige week in de raad aan de stok met wethouder Jan Wagenaar, dinsdagavond was het de beurt aan PvdA-raadslid Gert de Weerdt. In de raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening kregen de wethouder en het raadslid een stevige woordenwisseling over een opmerking van Wagenaar die niet in de notulen van de vorige vergadering was opgenomen. De woorden van de wethouder die niet schriftelijk waren vastgelegd hadden betrekking op de isolatieproblemen. Gert de Weerdt: „U heeft vorige maand gezegd dat de projectleider van De Korf destijds niet dit turn-key-project heeft kunnen trekken." En dat is volgens De Weerdt onterecht de schuld afschuiven naar de betreffende ambtenaar die we hier niet bij naam zullen noemen. Schrijver dezes kan zich herinneren dat Wagenaar woorden met een dergelijke strekking, en zelfs de naam van de ambtenaar, In het openbaar heeft uitgesproken. Raadslid Harm Offereins (GPV/SGP) kan zich de opmerking van de wethouder ook voor de geest halen, al is hij onzeker of er een naam is gevallen. Jan Wagenaar ontkende in de commissie hardnekkig dat hij zoiets gezegd zou hebben. Hij betichtte De Weerdt eerst van een pertinente leugen, een beschuldiging die hij later afzwakte door te zeggen dat de opmerking van De Weerdt niet waar Is. De Weerdt: „Nou, dan raad ik U aan voortaan beter op uw woorden te letten." Wagenaar kribbig: „Bedankt voor de hint, maar ik zal voortaan ook beter op uw woorden en die van uw fractieleden letten." eusden is een merkwaardig Bij de plaatselijke politie Jen uitzonderlijk vaak |hten binnen over slinkse lerbakse streken, onische dreigementen, flingen bij orderbedrijven door kenden en meer van die elende dingen zijn er bijna 7-|de orde van de dag. gtepuntvan psychologische ogvoering in dit achterbakse Isje is tot nu toe de lijdensadvertentie van R. 1- 1-" 2- it deze voor Leusden weinig 1 nde inleiding vangt een 0- el aan in het weekblad lorama" van vorige week. iaat over een Leusdenaar, en paar weken geleden zijn n overlijdensadvertentie 0-fof in de Amersfoortse ant. Panorama zag daar wel Overhaalt je in en 0 aggever Hendrik Jan f erink reisde af naar het dense. Uit zijn verhaaltje dat hij niet alleen met het Koffer van de slechte grap gesproken, maar ook met 2-^oordvoerder van de Iselljke politie, gaat het ons helemaal niet et verhaal dat achter het rechte doodsbericht steekt. >m de vraag, of Leusden nu zo'n rotdorp Is, waar lijks zich allerlei vervelende dingen voordoen. Korterink gebeld en gevraagd, hoe hij tot die conclusie is gekomen. Korterink: „Op grond van wat de politie me verteld heeft." Hebben die dan gezegd dat zulke vervelende dingen in Leusden bijna aan de orde van de dag zijn? Korterink: „Ja." Bij het buro in Leusden-Zuid bevestigt men, dat er een journalist van Panorama langs Is geweest, maar niemand heeft met die jongen gesproken. Misschien Iemand in Leusden-Centrum, zeggen ze In Zuid. Maar dan vertelt opperwachtmeester Klappedaar In feite hetzelfde verhaal. „Ja," zegt hij, „dat stuk in Panorama hebben we ook gelezen. Ik vond het nogal suggestief geschreven. Ja, die journalist is hier geweest met allerlei vragen. Maar daar hebben wij geen antwoord op gegeven. De dingen, die in dat verhaal staan zeggen wij natuurlijk niet." Klappe erkent dat er in deze sfeer wel eens het een en ander gebeurt in Leusden. „Natuurlijk, I J.L I IJ Ie aanwezigen zullen hel misschien niet hebben gemerkt, maar ze werden donderdagavond i Died" door een trio dat vanaf de eerste verdieping de raadszaal in tuurde. Deze aandachtige tot n (op de foto vlnr) waren architekt ir. Heidenrijk (ontwerper gemeentehuis), mevrouw os1 imakeren ambtenaar Upperman (die de bouw van het gemeentehuis heeft geleid). Dit II Ischap stond daar opgesteld, zo denken wij, vanwege het panoramale uitzicht op de raadszaal. 098 tlve onze fotograaf Janus Visser had ook de gemeentelijke bode Bert van Dijk de drie gezien. Hij pit in ieder geval een sterk bakje koffie het zijn de geijkte pesterijtjes. Maar die kom je overal tegen. Ik ken uit ervaring al wei zestig manleren om iemand dwars te zitten. Nee, die ga ik niet vertellen, dan breng ik anderen op een idee." Maar komt het In Leusden nu verhoudingsgewijs vaker voor dan In andere plaatsen? Klappe: „Nee hoor, dat kun je echt niet zeggen." Zijn er nog vorderingen gemaakt in het onderzoek naar die overlijdensadvertentie? Klappe: „Nee. Die advertentie is telefonisch opgegeven. De rekening moest gestuurd worden naar het adres van de man, wiens overlijden in de advertentie wordt aangekondigd. Daar kom je nooit meer achter." Gaan jullie als politie nog reageren op dat verhaal In Panorama? Klappe: „Nee, we gaan ons niet verdedigen, daar hebben we geen behoefte aan. De plaatselijke bevolking weet goed genoeg, hoe wij de zaken altijd aanpakken. We strijden met open vizier. Dit laten we gewoon rustenhet heeft geen enkele zin om het te laten escaleren." Hans Hermans, voorlichter van de gemeente Leusden, kent aanvankelijk de Inhoud van het Panoramaverhaal niet. Niemand heeft hem er tot op dat moment op geattendeerd. Hermans: „Dit Is kennelijk een zeer fatsoenlijke gemeente, niemand leest dat blad." Maar enige tijd later, wanneer hij het bewuste nummer van Panorama heeft weten te bemachtigen en het artikel gelezen heeft, zegt Hermans: „Ik weet niet, wat we daar aan zouden moeten doen. Het heeft natuurlijk geen zin om als college van B. en W. naar Panorama een ingezonden brief te schrijven, dat Leusden geen achterbaks dorp is. Je zou bij voorbeeld met statistisch materiaal moeten kunnen laten zien, hoe dat soort zaken in Leusden is." Een paar dagen later, wanneer we Hermans weer eens aan de telefoon hebben, nog even gevraagd of er op dit front inmiddels aktle is ondernomen. Hermans: „Ik heb een kopie van het verhaal naar de burgemeester gestuurd. Met een notitietje, meer een kladje, dat er bij de politie eens nagevraagd zou moeten worden, of daar cijfers over bekend zijn." Als het enigszins kan wil wethouder Jan Wagenaar het voormalige gemeentehuis aan de Hamersveldseweg behouden. Tenminste dat zei hij in de raad vorige week. Om het gebouw is de laatste tijd veel te doen, nadat de gemeente liet doorschemeren dat sloop van het oude gemeentehuis ten behoeve van woningbouw niet ondenkbaar is. Sinds die tijd zijn enkele Hamersvelders opgestaan die zich sterk maken voor behoud van het pand uit 1956. Wagenaar benadrukte In de raadsvergadering dat het gemeentehuis plus de grond (zo'n 6000 vlerkante meter) 1,2 miljoen gulden moet opbrengen, een bedrag dat begroot is bij de financiering van het nieuwe gemeentehuis in De Hamershof. Raadslid Henk Ossendrijver (CDA) opperde (waarschijnlijk grappig bedoeld) om van het voormalige raadhuis een hoofdbureau van de gemeentepolitie te maken. „De minister heeft gezegd dat Leusden na het bereiken van de 25.000 Inwoners voorlopig geen gemeentelijk politiekorps krijgt omdat onder meer de investering voor een nieuw gebouw te hoog Is. Wij hebben ai een gebouw dus dat bezwaar kan hij voor Leusden overboord gooien," aldus Ossendrijver. We blijven even bij de raadsvergadering en bij de meest besproken wethouder, Jan Wagenaar, die nu wordt opgevoerd samen met Allrlch Parson (VVD) en Henk van der Sloot (CDA). De wethouder maakte tijdens de vergadering melding van een brief die hij die dag van de muziekschool had gekregen met betrekking tot de isolatie van de kelder van het gemeentehuis, waarin de muziekschool een Dlaatsie krijgt. Zijn fraktiegenoot Parson wilde de strekking van die brief weten, maar Wagenaar maakte hem duidelijk (daar kwam het op neer) dat in de brief niets opzienbarends stond en dat Parson maar op de wethouder moest vertrouwen. Die opmerking deed het pas vier maanden functionerende VVD-raadslld zeggen: „Ik moet dus blindelings aan de hand van de wethouder meelopen. Dat vind ik niet leuk." Waarop CDA'er Henk van der Sloot reageerde: „Dat went wel." Toen de hilariteit in de zaal wegebde, mompelde Parson: „Dat went helemaal niet." Het beantwoorden van brieven gaat de gemeente toch niet zo goed af. Evelien Blom (CDA) vertelde vorige week in de gemeenteraad dat zij de laatste tijd was aangeklampt door mensen en Instellingen die klaagden over de trage wijze van beantwoorden door de gemeente van hun brieven. Afgezien van het feit dat Evelien het niet leuk vindt dat mensen haar over zoiets moeten lastig vallen, vraagt ze zich af waarom de beantwoording niet sneller kan. Burgemeester J. Rademaker onderkende het probleem, maar moest daarbij wel de aantekening maken dat mensen al beginnen te klagen een week nadat hun brief is verstuurd. „Maar," zei de burgemeester, „als de reactie van onze kant echt te lang op zich laat wachten, moeten de mensen gewoon even aan de bel trekken." Raadslid Ep Oostra van D'66 had het in de jongste raadsvergadering aan de stok met wethouder Jan Wagenaar (VVD). De liberaal wond zich nogal op over diverse opmerkingen van de democraat. Bij de behandeling van het voorstel om ruim vier ton beschikbaar te stellen voor de Isolatie van aktlvlteltencentrum De Korf sprak Oostra bi j voorbeeld over besluitvorming die „als een vluggertje in een besloten vergadering" tot stand was gekomen. Wagenaar vond die opmerking nergens op slaan. Evenmin stond hij, als ook zijn collega Gijs van Woudenberg, te juichen om de constatering dat welzijn maar een ondergeschoven kindje is bij het college. De kennelijk op tilt gesprongen wethouder Wagenaar fulmineerde vervolgens: „Wij van de VVD geven nieuwe raadsleden altijd een kadercursus. Misschien Is het een idee voor D'66, tenminste voor wat er van over Is." Gijs van Woudenberg, die zich aangesproken voelde door de opmerking van Oostra, over het ondergeschoven kindje welzijn, kwam ook zeldzaam sterk uit de hoek. Hij somde met zekere stem een lijstje besluiten op die de raad juist daarvoor had genomen: subsidies aan emanclpatie-aktiviteiten, aan de scoutinggroep Manitoba, aan stichting De Geut, subsidie aan stichting Moespot en nog een aantal. Het is niet bekend of Oostra zich beraadt over het volgen van een kadercursus. Welingelichte kringen meldden dat Ep Oostra in ieder geval niet is geïnteresseerd in een cursus van de VVD. Langs het geasfalteerde fietspad op de Middenweg (richting Randweg) is de gemeente bezig met het aanleggen van een zogeheten schelpenpad. We meldden daar vorige week over. Mevrouw Hundepool reageerde naar aanleiding van het bericht. Zij had zich een beetje opgewonden over het feit dat de indruk wordt gewekt als zouden de bewoners van de Esdoornhof de gemeente hebben verzocht om de aanleg van het pad. Mevrouw Hundepool woont aan de Esdoornhof. maar zij vindt het pad overbodig. In de eerste plaats heeft een stuk van de groenstrook tussen Middenweg en haar straat er voor moeten wijken en in de tweede plaats betwijfelt zij of voetgangers gebruik gaan maken van dit schelpenpad. „Waarom zouden ze als er een keurig geasfalteerd pad naast ligt? Bovendien denk ik dat binnenkort kinderen met plastic zakjes komen om schelpjes te verzamelen," aldus mevrouw Hundepool. De gemeente merkt nog op dat ze dat laatste niet zo ziet zitten en dat de bedoelde groenstrook zal worden aangevuld. Gradus van de Hengel, de „stille kracht" achter het jongerenwerk in „De Til", maakt deel uit van tal van Leusdense verenigingsbesturen. Als voorzitter van de Leusdense Oranjevereniging is de heer Van de Hengel een beetje boos op de gemeente. Wat is er aan de hand? Een poosje geleden kwam de rondreizende tentoonstelling „100 jaar Oranje-vorstinnen" naar Leusden. De tentoonstelling die is samengesteld op initiatief van de Confederatie van Oranjeverenigingen In Nederland, werd gehouden in de hal van het spiksplinternieuwe gemeentehuis. De enige vereniging in Leusden die zich druk maakt om de band van het volk met het Oranjehuis is uiteraard de Oranjevereniging. De vereniging wist wel dat de tentoonstelling ooit eens naar Leusden zou komen, de datum was echter niet bekend. Wel was men van plan aan de tentoonstelling extra aandacht te wijden als het zover was. Men kon dan de scholen informeren, zodat leerlingen wellicht klassikaal naar de expositie zouden kunnen gaan. Zover kwam het echter niet. De Oranjevereniging werd niet geïnformeerd over de komst van de reizende tentoonstelling naar Leusden. Het enige telefoontje dat de Oranjevereniging kreeg was nog geen 24 uur voor de aanvang van de expositie: „Kunnen jullie even komen helpen met het in elkaar zetten van de Oranjetentoonstelling?" Voor de heer Van de Hengel en zijn mede-bestuursleden hoefde het toen niet meer. Het is een prachtige raadszaal, je kunt er prima vergaderen, maar één ding is (nog) niet optimaal: de geluidsinstallatie. In het nieuwe gemeentehuis krijgen de raadsleden tijdens de raadsvergadering een micmfoontje om de nek gehangen en dat is op z'n minst even wennen. Bij voorbeeld als je even met je buurman wilt fluisteren. Dan geniet het voltallige publiek mee, want de raadsleden kunnen hun eigen microfoon niet uitschakelen. Rademaker en Van Gooi, respectievelijk burgemeester en ge meentesecretaris, hadden dat al snel door en losten het probleem op door tijdens een tête-a-tète met de hand het microfoontje af te schermen. Zodat de vraag blijft: waarover spraken zij? DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 Het zat dus duidelijk niet goed met een van de borden aan de ANWB-wegwijzer op het kruispunt Hogeweg/Barneveldseweg even buiten Stoutenburg. Een dag of veertien geleden werd deze nieuwe verlichte wegwijzer bij de gereconstrueerde kruising geplaatst. Een bord wees sinds die tijd in spiegelschrift de richting naar Amersfoort en Zwolle aan. Hoe kan dat nou De heer Steenwinkel van de ANWB in Voorschoten brengt uitkomst. Dinsdag zei hij: Het bord wordt morgen weggehaald. We zijn op de hoogte van dit merkwaardige bord. Bij de plaatsing van de wegwijzer zagen we natuurlijk al dat één blauwe plaat verkeerd bedrukt was. Dat is een fout van de fabriek. We hebben de plaat toch in het frame geschoven, omdat anders de verlichting en de bedrading zichtbaar blijft. De kans op vernieling is dan aanwezig. Wij waren trouwens niet de enigen die de ANWB hadden geattendeerd. Oplettende automobilisten waren ons voor geweest. De heer Steenwinkel sluit het voorval af met de opmerking:Wie aan de weg timmert. oL Dinsdag faktle: Caspar van Loo jragen: Frits van Breda, mix Kreljns

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9