RK-scholen in Achterveld fuseren Gemeente investeert om energie te sparen Amusementenhal donderdag open Wel of geen bestuurspost in tijden van nood? De Leusder Dierenhoeve is te koop ALS GEVOLG VAN STERK TERUGGELOPEN AANTAL LEERLINGEN SCHOLEN, BIEB, KRAKHORST Leusder Krant NDER GELD TOT BESCHIKKING Inwonertal Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Jilotnp FOTOKOPIE NODIG? Geen krant ontvangen? Verantwoordelijk redakteur: MARNIX KREIJNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex 0.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. O <S> YE> r krant DINSDAG 8 FEBRUARI 1983 14e JAARGANG NO. 83 LEUSDEN/ACHTER- VELD - De beide Rooms-Katholieke ba sisscholen in Achter veld gaan op korte ter mijn een fusie aan. Een samengaan is mede noodzakelijk geworden omdat vooral op de R.K. scholen in Achter veld het leerlingenaan tal fors is teruggelo pen. In de praktijk bete kent de fusie dat de Sint Jozefschool op houdt te bestaan. De leerlingen gaan met in gang van het nieuwe seizoen naar „Onze Wereld". Het is een landelijk verschijnsel dat het aantal leerlingen dat de kleuter- en lagere scho len bezoekt terugloopt. Als gevolg hiervan ko men banen op de tocht te staan en komen loka len vrij. Het teruglopen van het aantal leerlin gen per school is een verschijnsel dat ook in Achterveld optreedt. Wel schijnt het zo te zijn dat de belangstel ling voor het R.«.-on derwijs in die plaats sterker terugloopt, zo blijkt uit opmerkingen van wethouder Van Woudenberg. De on derwijswethouder deed de mededeling over de fusie van de R.K. scholen tijdens de maandagavond gehou den vergadering van de commissie van welzijn en onderwijs. Het R.«.-schoolbe stuur had liever gezien dat de beide scholen gebruik zouden gaan maken van het gebouw van de Sint Jozef school aan de Jan van Arkelweg. Om prakti sche redenen heeft het gemeentebestuur ech ter de voorkeur gege ven aan het gebouw van „Onze Wereld" aan de Walter van Amers- foortstraat. De R.K. Kleuterschool „Hum- meltjeshonk" komt nu naast de lagere R.K.- school te staan, zodat het straks eenvoudiger is de scholen samen te voegen tot één basis school. Als het ge meentebestuur de wens van het school bestuur had ingewil ligd had dit betekent dat de huidige openba re kleuter- en lagere school „het Startblok" had moeten verhuizen ten gunste van één gro te R.K.-lagere school. De integratie van de Rooms-Katholieke kleuterschool met de straks „nieuwe" R.K. lagere school an de W. van Amersfoortstraat zou kunnen betekenen dat de Protestants Christelijke lagere school „De Regen boog", die momenteel tussen de R.K. lagere en kleuterschool staat, moet verhuizen. Met het bestuur van de P.C. school wordt, zo bleek uit de mededeling van wethouder Van Wou denberg, nog overlegd over en nieuwe plaas voor de school van P.C. onderwijs. Leusderheide wellicht toch lokatie voor regionaal motorcrossterrein pag. 3 Carnaval breekt los in Leusden en Achterveld pag. 3 Hoofdleidster „Rossenberg" nam afscheidpag. 3 Berichten allerlei pag. 4 Ex-winnaars Tour de Junior waren bijeen In Achterveldpag. 5 «joensdaS middags or s avonds or kaarten verkrijg^3 ,s*ettin9 Rozendaallaan 9 Leusden-C. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raads- commissie Algemene Be stuurszaken zal in begin sel moeten beslissen of de gereserveerde ruimte in het gemeentehuis voor een noodbestuurspost operationeel gemaakt moet worden en zo ja wanneer. Burgemeester J. Rademaker zal over dit punt donderdag van ge dachten wisselen met de raadscommissie. Als het aan hem ligt wordt de noodbestuurspost met een ingericht, maar aan de andere kant weet de burgemeester dat de kos ten, 133-duizend gulden, niet zo maar gemaakt kunnen worden. Hij wil daarom in ieder geval van de commissie weten of de gereserveerde ruimte voor het oorspronkelijke doel behouden dient te blijven of dat er een ande re bestemming aan moet worden gegeven. Vanuit een noodbe stuurspost is het de be doeling de gemeente „onder buitengewone omstandigheden" (oor log bijvoorbeeld) probe ren te besturen. Een der gelijke ruimte wordt in het officiële jargon aange duid als Gemeentelijk Centrum Civiele Verdedi ging (GCCV). Leusden verzamelde al in januari 1979 de nodige informa tie hierover, dit met het oog op de bouwplannen voor een nieuw ge meentehuis. In het plan van eisen en het bestek voor dit nieuwe gebouw werden de primair bouw kundige voorzieningen voor een noodbestuur spost meegenomen, te weten bouwkundige be- tonwanden, installatie voorzieningen en advies- kosten. Kosten 55-dui- zend gulden. Voor het operationeel maken van deze GCCV is nog een be drag van 133-duizend gulden nodig. Voor dat geld zullen bureaus, tele foons, telex enzovoorts worden aangeschaft. De raadscommissie ABZ zal zich donderdag uitspreken of een nood bestuurspost noodzake lijk is. De vergadering be gint om 20.00 uur in de commissiekamer van het gemeentehuis. Onaftiankeli|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden V*r«chl|nt dinsdag an dondardag In da gamaanta Lauadan. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot t2.00 uur en van t4.00 tot 17.00 uur 9*opend. Zaterdags gesloten. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De amusemenlenhal tegenover De Korf in winkelcentrum De Hamershof gaat komende donderdag open. De hal, die gerund wordt door de familie Van de Bedem uit Leusden. zal vanaf die dag zes dagen per week liefhebbers van videogames en flipperkasten ontvangen. Voorlo pig kan de amusementenhal een halfjaar draaien, aldus mevrouw Van de Bedem Het is nog steeds de bedoeling deze gokhal in de toekomst definitief te vestigen in winkelcentrum De Biezenkamp. Met de ABN-bank. die het pand aan Van de Bedem verhuurt, is overeengekomen de ingang van de amusementenhal aan de achterkant te maken. De bank grenst aan de hal en vreest overlast van brommers wanneer bezoekers de normale ingang zouden gebruiken. vrijwilligers betrokken. Een belang rijk deel van de vrijwilligers houdt zich dagelijks bezig met de werkelijke uitleen van boeken en platen. Zowel mevrouw Blom (CDA) als mevrouw Bosma (VVD) wilden een pluim op de hoed ste ken van het bestuur van de biblio theek dit kans had gezien met de beschikbare middelen toch nog een behoorlijke voorziening in stand te houden. Ook wethouder Van Woudenberg stak niet onder stoelen of banken dat hij veel waar dering had voor het bestuur van de bibliotheek en iedereen die bij de bieb is betrokken. <De fractie van de PvdA heeft al bij een eerder gelegenheid duide lijk gemaakt dat zij niet tevreden is met het beleid van de gemeente met betrekking tot de bibliotheek De PvdA staat op het standpunt dat de bibliotheek een basisvoorzie ning is die in principe kosteloos zou moeten zijn. „De bieb heeft one venredig moeten inleveren" zo meende Jan Jacobs (PvdA) maan dagavond. Hij behoudt zich dan ook het recht voor om zijn stand punt nog eens uiteen te zetten tij dens de komende raadsvergade ring. SCHRIJNEND De heer Oostra (D'66) zei het als „schrijnend" te ervaren dat de bi bliotheek zo veel moet inleveren Ten opzichte van andere, niet met name genoemde voorzieningen, vond de heer Oostra dat de bieb wel heel erg gekort was. „Leusde- naren betalen evenveel voor de bi bliotheek als mensen in andere plaatsen. Toch halen we in Leus den-centrum maar 69% van de norm en in Leusden-Zuid 75% van de norm die landelijk geldt voor het boekenbezit per bibliotheek. En dat terwijl andere voorzieningen in Leusden wel boven landelijke nor men uitkomen", zo vulde de heer Oostra aan. De wethouder had. zo als gebruikelijk het laatste woord „We hebben, gezien de beschikba re middelen, toch nog een goede bibliotheek" (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Leusder Die renhoeve aan de Horsterweg staat te koop. Een Amersfoortse makelaar probeert dit asiel voor 550-duizend gulden van de hand te doen. Er zouden zich drie kan didaten hebben gemeld, van wie er één bereid is de dierenhoeve voort te zetten. De twee overigen zouden andere plannen hebben met de aangepaste boerderij. Het pand aan de Horsterweg 23 werd in maart 1980 gekocht door de familie Hamer Dit gebeurde tij dens een veiling waar de boerderij onder de hamer kwam in opdracht van de Stichting Beheer Land bouwgronden (SBL). Zij had de boerderij en de bijbehorende grond gekocht in verband met de ruilver kaveling in dat gebied. Eén van de voorwaarden waaronder de SBL de boerderij verkocht was, dat er voortaan geen agrarisch bedrijf meer in mocht worden gevestigd. In augustus 1980 werd door de dierenhoeve een aanvraag inge diend bij de gemeente voor een uit breiding waaronder de aanleg van een dierencrematorium. Gedepu teerde Staten staken daar echter een stokje voor, omdat zij van me ning zijn dat een uitbreiding dan pas kan worden bezien wanneer meer bekend is over het bestem mingsplan voor de toekomstige wijk 't Ruige Velt. De Leusder Die renhoeve ligt in de buurt van dit gebied Eind 1980 vroeg de eigenaar van de hoeve bij de gmeente een asiel functie aan De toestemming kwam twee jaar later zodat de dierenhoe- bedrag van 50.000- gereser veerd voor isolatie van Krakhorst Dit bedrag is echter niet gebruikt Op korte termijn krijgt de gemeen teraad een voorstel te behandelen om ongeveer 27 000 gulden uit te geven voor warmte- en tochtisola- tie De bijzondere scholen in Leus den zijn al lang bezig met het tref fen van energiebeperkende maat regelen. Een bezuiniging op ener gie betekent voor de schoolbestu ren dat zij het aldus bespaarde geld aan iets anders kunnen uitgeven. Voor de openbare scholen ligt dit iets anders. Het bedrag van een openbare school bezuinigt, vloeit direkt terug in de gemeentekas Voor de gemeente komt dit bedrag „dubbel" terug omdat het bijzonder onderwijs evenveel geld krijgt als het openbaar onderwijs Bespaart het openbaar onderwijs dan zal het bijzonder onderwijs automatisch ook ergens moeten bezuinigen. Omdat de gemeente er van over tuigd is dat op energie binnen de scholen te bezuinigen is, zullen bin nenkort voorstellen aan de orde ko men in de gemeenteraad Met de bibliotheek is iets heel anders aan de hand. Ook van die kant komen regelmatig klachten over tocht en koude. Op grond van het feit dat een behoorlijke isolatie van de bibliotheek een kostenbe sparing zou opleveren van zo n 14 000 gulden heeft het college de subsidie aan de muziekschool met dat bedrag gekort Mede tot grote verrassing van wethouder Van Woudenberg bleek dat de isolatie van de bibliotheek nog niet aange bracht was. Om dit verzuim goed te maken zal ook in de bibliotheek op zeer korte termijn met de isolatie werkzaamheden worden begon nen. an eén onzer medewerkers) LEUSDEN - Tijdens de verga- irlng van de commissie welzijn i onderwijs werd maandag- ond onder meer gesproken er de begroting van de Leus- inse bibliotheek. Geen van de jen van de commissie bleek oblemen te hebben met de be- otlng zoals het stlchtlngsbe- uur die had Ingediend. Van alle inten kreeg het bestuur van de bliotheek lof toegezwaaid voor l wijze aarop de bibliotheek nctioneert. Ondertussen moet i bibliotheek het echter met eeds minder geld doen. Als ge lig hiervan loopt de contributie en wordt de dienstverlening irmlnderd. In 1981 kreeg de bibliotheek nog 5 duizend gulden subsidie. Een ar later moest men het met tien- uzend gulden minder zien te red- in Dit jaar is het echter pas echt enens. Het gemeentelijk budget or 1983 voor het bibliotheekwerk bedraagt nog 286.000,-. Hierbij is al rekening gehouden met een besparing van 14.000,- op ener giekosten vanwege aangebrachte isolatie. Maanndagavond werd echter duidelijk dat de isolatie nooit ts aangebracht en dat het dus ook niet juist is de begroting van de bi bliotheek met 14.000,- te korten. De landelijke overheid geeft dit jaar vijftien miljoen gulden minder uit aan subsidies ten behoeve van het bibliotheekwerk. Om deze kor ting op te vangen heeft het bestuur van de Leusdense bibliotheek be sloten de jaarcontnbutie voor le zers boven de achttien jaar te ver hogen van 12,50 naar 18,-. Men heeft voor een verhoging van de contributie gekozen in plaats van het instellen van zogenaamd „leesgeld" per boek. HONDERD MENSEN Bij de Leusdense bibliotheek zijn in totaal 100 beroepsmensen en (Van één onzer medewerkers) ve sinds 1 januan van dit jaar een asielstatus heeft. De Leusder Die renhoeve heeft zich echter, mede door alle strubbelingen, nooit kun nen opwerken tot een bloeiend be drijf. LEUSDEN - De gemeente Leusden gaat door met het in vesteren in energiebeperkende maatregelen. Tijdens de maan dagavond gehouden vergade ring van de commissie welzijn en onderwijs maakte wethouder Gljs van Woudenberg bekend dat er op korte termijn Iets ge daan zal moeten worden aan de koude- en tochtwerking In het sociaal-cultureel centrum „Krakhorst". Hetzelfde geldt voor de openbare bibliotheek en alle openbare scholen. LEUSDEN Het aantal Inwo ners van de gemeente Leusden Is in de maand december met 120 toegenomen. Het inwonertal is per 1 januari 1983: 22.102. In de maand december werden er 27 kinderen geboren en elf perso nen overleden. Er vertrokken 86 personen naar elders maar 190 lieten zich in Leusden inschrij ven. Een deel van boerdenj „Groot Krakhorst" is al eerder geïsoleerd Deze isolatie heeft al een flinke be sparing opgeleverd. Tijdens het stormachtige weer van de laatste tijd is echter duidelijk geworden dat er meer gedaan zal moeten worden aan de isolatie. Potentiële huurders lieten het afweten omdat vergade ren in de „Krakhorst" vrijwel onmo gelijk is vanwege het verschijnsel tocht. Op de zogenaamde investe ringsstaat stond voor 1982 al een

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1