jzondere impakt van Ken Russell fascinerende film over de geest „Alhambrista" in Filmhuis „Clair de femme" dinsdag in Grand lint Eastwood steelt super- leim Russich vliegtuig LFire fox" ody Allen schept verwarring in idsummer night's sex comedy ,Le dernier metro' in Filmhuis-nacht i'TERED STATES" VAN PADDY CHAYEFSKI kijk op de film Maxwell kennis met Ariel en wordt hij voor het eerst in zijn leven echt verliefd. Maar laat nu ook Andrew, die jaren ge leden een platonische relatie met Ariel had, de behoefte voelen zijn aangebe dene van destijds werkelijk te willen be zitten. Leopold zit nu ook niet stil en heeft het stoute oog laten vallen op Dulcy, die het echter te druk heeft met Adrian te onderwijzen in sex. Als Adrian met de opgedane kennis Andrew weer aan zich bindt, lijkt voor hen het leven beter dan ooit. Leopold is echt volledig in de ban geraakt van de verleidelijke Dulcy, maar niet voordat hij in het nachtelijke bos dokter Maxwell achterna heeft ge zeten, als hij achter diens verhouding met Ariel is gekomrn. Enfin, de verschillende relaties raken knap in de knoei en de afleidingsma noeuvres die Woody Allen in „A mid summer night's sex comedy" heeft in gebouwd, zorgen voor vrolijke - subtie le - ontwikkelingen. En verwarnng, want ook daarin blijft Allen ster (Van de filmredaktle) AMERSFOORT - In het weekpro- gramma van het Filmhuls Appel markt kan meji van zaterdag tot en met dinsdag 20.15 uur kijken naar de film „Alhambrista" van regisseur Ro bert Young uit 1978. „Alhambrista" is het verhaal van de arme Mexicaan, die in de Verenigde Staten wat geluk probeert te zoeken De Verenigde Staten, hét symbool van de vrije wereld, geldt kennelijk niet als zodanig voor deze en andere Mexica nen. Roberto Ramirez, een jonge Mexi caan besluit naar de Verenigde Staten te gaan om werk te zoeken. Hij reist naar de grensstad Tijuana en op een avond waagt hij de sprong. Samen met een groep anderen doen ze een poging illegaal de grens over te komenDe poli tie patrouilleert met helicopters en hon denbrigades. Velen worden gepakt en direct weer over de grens teruggezet, maar Roberto slaagt erin erover te ko men Al snel leert hij andere illegalen kennen. Ze leren hem hoe aan werk te komen en trucjes om uit de handen van degringo" te blijven. Een van zijn nieu we vrienden vertelt hem over een stad in het noorden van Californië waar men beter schijnt te betalen. Samen gaan ze op weg met vooruitzicht op een goed loon tijdens de komende oogsttijd. On derweg verongelukt zijn maat en Ro berto komt in een shocktoestand in de stad aan. Op een moment dat Roberto echt niet meer weet waar hij naar toe kan en hij laat in de avond in slaap valt in een café. neemt Sharon, die er werkt hem mee naar huis en er ontstaat een relatie. Echter Roberto's gelukkige momen ten komen tot een abrupt einde als hij bij een razzia wordt opgepakt en het land wordt uitgezet De cyclus begint opnieuw. Mexico, de grens, het ondergrondse bestaan in de Verenigde Staten. Nu echter niet in Californië, maar in Colorado Roberto krijgt werk in de meloenvelden, waar hl) uiteindelijk zijn vader vindt. Het is echter te laat voor hen, elkaar te herkennen. Zijn vader is lang voor hem naar de USA gegaan Van hot naar her gestuurd, al leen en vertwijfeld, kan hij zijn proble men maar op een manier oplossen. Hij gaat terug. viel nog verder terug In het verle den... Hoewel regisseur Ken Russell onte genzeggelijk een schitterende film heeft gemaakt, zijn er toch enkele zaken die jammer genoeg niet de juiste uitwerking kregen. De metamorfose van Jessup in de Ramapithecus doet teveel denken aan wat bijv. John Landis liet zien in „An American Werewolf in London". Vooral aan het begin heb je dan al gauw het gevoel, dat je naar een herhaling zit te kijken, alle speciale effekten ten spijt. Dit effekt wordt gelukkig later in de film aanmerkelijk gereduceerd, tót het mo ment dat Jessup daadwerkelijk als Ra mapithecus uit de isolatie-tank kruipt om na een aantal wandagen in een die renpark als normaal mens wakker te worden. Die scène komt rechtstreeks uit de film van John Landis en werkt dus niet zo effektief meer Dit deel van de film zou aanmerkelijk sterker zijn geweest, indien Russell dit weerwolfprincipe niet zou hebben gebruikt Gelukkig is het maar een intermezzo, dat minder be langrijk is dan de rest van deze bijzon dere film, maar toch. Russell, onder meer bekend van films als ..Lisztomania" waarin hij de componist Liszt letterlijk verzoop in bombastische effekten en hallucineren de kleuren - heeft zich met „Altered States" volledig gerevancheerd. Het is duidelijk dat Russell zich helemaal heeft uitgeleefd in de speciale visuele effekten die het sterke verhaal van Pad dy Chayefski moesten ondersteunen. Soms denk je heel even, dat hij zich (weer) niet heeft kunnen inhouden, maar in het algemeen blijft „Altered States" een niet alleen fascinerende, maar ook indrukwekkende film door de bijzondere vormgeving van de halluci natie-scènes. De wijze waarop Russell Eddie Jessups reis naar het oerverle- den in beeld brengt, is fenomenaal, en alleen daarom al het bekijken waard. „Altered States" kan zonder meer gerangschikt worden onder de bete re SF-fllms. Een overtuigende film dankzij de bijzondere impakt, zoals alleen Ken Russell die aan deze film heeft kunnen geven. Met uitstekende vertolkingen van William Hurt (eerder te zien geweest in „Body Heat") Blair Brown, Bob Balaban en Charles Hald. En natuur lijk niet te vergeten het uitstekende verhaal van Paddy Chayefski, die al eerder heeft bewezen op dit gebied een vakman te zijn. Voeg daarbij de speciale effekten van Bram Ferren èn het geluid van John Corigliano en je hebt een film. die nog lang In je geest blijft hangen. En zo hoort het ook. (door Be rt Vos) AMERSFOORT - In de dinsdag- movie-cyclus van het Grand Theater draalt volgende week de uitstekende film van Costa-Gravas: „Clair de femme" met Romy Schneider en Yves Montand In de hoofdrollen. Het is het verhaal van Michel (Yves Montand) en Lydia (Romy Schneider) die elkaar per ongeluk ontmoeten op een moment, dat in beider levens be langrijke dingen plaatsvinden, zonder dat zij elkaar dat in eerste instantie ver tellen. Ze brengen - zwervend door Pa rijs de nacht met elkaar door. zich aan elkaar vastklampend in een poging de eenzaamheid te ontlopen De zwerftocht door de stad brengt het gelegenheids-paar in kontakt met aller lei waarschijnlijke en onwaarschijnlijke figuren uit de samenleving, zoals senor Galba, een zonderlinge dresseur van honden en apen. die nog dezelfde nacht voor een nieuw element zou gaan zorgen in deze speurtocht naar gebor genheid, geluk. Zo op het eerste gezicht lijkt „Clair de femme", gebaseerd op een roman van Romain Gary, een nogal sombere, trieste aangelegenheid, maar dat is slechts schijn. Romy Schneider en Yves Montand zetten twee levensechte mensen neer, die in voortdurende dia loog met elkaar zijn. Een nacht in Parijs Door Gosta Gravas uitstekend in beeld gebracht. Humor en tragiek vlak naast elkaar. Ook al neigt de film soms een tikkeltje naar het melodrama. Romy Schneider en Yves Montand hebben ook nu weer voldoende talent om een afglijden te voorkomen, waardoor „Clair de femme" van het begin tot het eind blijft boeien. V. POLYGOON-JOUR NAAL In het Polygoon Journaal, dat deze v/eek in de Amersfoortse bioscopen in roulatie gaat, een impressie van het op treden van de jazz-drummer Art Blakey en zijn groep „The Jazz Messengers", die in Nederland voor volle zalen van enthousiaste jazz-kenners optreedt. Een onderwerp uit Rusland geeft een indruk van de vorderingen bij de aanleg van de aardgas-pijpleiding van Siberië naar West-Europa Het Polygoon Journaal besluit met een kleurenontwerp van de nieuwe re clame-techniek „Airbrush", dal nieuwe impulsen geeft aan het modebeeld an no 1983 (Van de filmredaktle) AMERSFOORT - In het Filmhuis Appelmarkt draalt zaterdagavond vanaf 23.00 uur de Franse speelfilm „Le dernier metro" van Frangols Truffaut met Catherine Deneuve en Gerard Depardleu In de hoofdrolleVi. „De laatste metro" is Truffaut's grote film over Parijs tijdens de bezettingsja ren en het bloeiende uitgaansleven van die tijd De Parijzenaars hadden weinig om handen, de winkels waren leeg. het voedsel was schaars. Geld uitgeven voor film en toneel werd grif gedaan, kaarten waren maanden van tevoren uitverkocht. Wat belangrijk was: haal ik na de voorstelling de laatste metrotrein, want daarna begon de spertijd, daarna was Parijs een uitgestorven stad. „Le dernier metro" is geen film over het verzet, maar een film over de men sen die zo goed mogelijk doorwerkten tijdens de bezetting. In een interview met Jan Brokken in de „Haagse Post" zei Truffaut: „Voor mij ligt de zaak heel simpel. Wat moet een kunstenaar tij dens een oorlog doen. daar gaat het om In '40-'44 zou de meest conse quente houding een algemene staking zijn geweest zodat de bezetters in Pa rijs op lege theaters en lege bioscopen zouden hebben aangetroffen. Maar dat vind ik een absurd uitgangspunt De meeste kunstenaars hebben hun werk nodig om in leven te blijven Zonder voorstelling geen brood op de plank. Het is daarom niet reëel van een kun stenaar te verlangen dat hij tijdens een bezetting zijn beroep niet uitoefent. Het wordt wat anders wanneer de kunste naar in kwestie over veel geld beschikt, zoals André Gide destijds, of André Malraux. Deze auteurs hebben tijdens de oorlog wel geschreven, maar niet gepubliceerd, en dat was een waardige houding, hoewel zij zich die konden ver oorloven, talloze minder bekende ro manschrijvers moesten gewoon door gaan met publiceren omdat ze niet zon der de opbrengst van hun boeken kon den, en dat veroordeel ik niet In het scenario van Truffaut en Su zanne Schiffman gaat het Theêtre Montmartre in 1940 door, schijnbaar alsof er niets gebeurd is. Vanaf 1942 is er een kleine wijziging: de leider van de groep is niet langer de uit Duitsland ge vluchte Joodse regisseur Lucas Stei- ner, maar diens vrouw, de actnce Ma rion Steiner (Catherine Déneuve). Maar ook dat is schijn: Steiner is ondergedo ken in het theater en blijft de feitelijke leider van het gezelschap. JDERDAG 10 FEBRUARI 1983 Scène uit Clair de femme' met Romy Schneider en Yves Montand. Woody Allen en Mia Farrow in ,,A midsummer night's sex comedy'' (DOOR BERT VOS) „Flrefox", 1983, USA Produktie en re gie: Clint Eastwood: scenario: Alex Las- ker en Wendell Wellman, gebaseerd op de gelijknamige roman van Craig Tho mas; camera Bruce Surtees; muziek Maurice Jarre; speciale effecten: John Dijkstra Met: Clint Eastwood, Freddie Jones. David Huffman, Warren Clarke, Stefan Schnabel e.a. Genre thriller, lengte: 125 minuten Keuring 12 jaar; theater Grand, Amersfoort, première Nederland. Het Is niet zo moeilijk om een su pergeheim Russisch vliegtuig te ste len. Je moet daarvoor echter wel Clint Eastwood In dienst nemen en voldoende mannetjes in de Sowjet- Unle hebben om het Clint zo gemak kelijk mogelijk te maken, want die heeft als Vletnam-veteraan zo z'n el- gen stress-aanvallen, een gevechts veteraan eigen. Als je bovendien nog rekening houdt met tamelijk domme Russische generaals, die taktisch niet zo erg geschoold blijken te zijn, dan Is het helemaal een makkie om zo'n supersonisch, breinbestuurd vliegtuig als „Firebox" onder de stomverbaasde ogen van de Russen weg te plukken. Dat is ongeveer de strekking van het verhaal van Graig Thomas, dat voor de spionage-thnller van regisseur, produ cer en hoofdrolspeler Clint Eastwood op tamelijk voorspelbare wijze werd be werkt door Alex Lasker en Wendell Wel lman tot filmscenario Op zich is er natuurlijk niks op tegen als Amerikaanse en Britse geheime diensten uitgerekend de Vietnam-vete- raan Mitchell Gant (Clint Eastwood) uit zoeken om dat eerder genoemde vlieg tuig te stelen omdat Gant zo'n uitste kende piloot is en bekend met juist Rus- iummer night's sex comedy", en scenario: Woody Allen Robert Greenhut Kamera: 3en^ lis Met. Woody Allen, Mia he f Be Ferrer, Julie Hagerty, To- tve' fts, Mary Steenburgen. in l,er' Amersfoort)- ;usi: ilmredaktie) mmer night's sex comedy" tal i riiaar gemaakt worden door hak m en zijn fans mogen deze ver overspel dan ook beslist va men' "A m'dsummer night's c,ne ls bedoeld als een paro- }ze f dendaagse love-story's, die n zij grotere frekwentie het wit- dierpbfen op te sieren. Het is iet één van de betere Allen- 'en, maar met zijn talloze Irukke gepraat, treedt Allen ilegenzeggelijk op de voor- romer night's sex comedy" geworden voor paren. Er 0 mee. Woody Allen en Mary Steenbruggen vormen een gelukkig echtpaar. Allen slijt de dagen met het uitvinden van de meest vreemde vond sten, totdat hij bezoek krijgt van profes sor Leopold Sturgies (Jose Ferrer) en diens verloofde Ariel (Mia Farrow). De twee staan op het punt van trouwen. Het belooft een ontspannend weekend te worden, maar Andrew's beste vriend, de „rokken-jager" dokter Maxwell (To ny Roberts), met zijn vriendin van het moment, de verpleegster Dulcy (Julie Hagerty), weten met hun bezoek de ge moederen danig In beroering te bren gen. In het weekend dat de drie paren met elkaar doorbrengen, komen An drew's problemen met zijn sexleven weer bovendrijven. Zijn sexleven met zijn vrouw Adrian is niet al te best en daarom werpt hij zich met al zijn energie op zijn hobby, zoals gezegd het uitvin den van allerlei apparaten. Eén van die uitvindingen is een bol. waarmee hij geesten hoopt op te roepen. Proffessor Leopold denkt daar echter het zijne over, in onzin gelooft hij niet. Intussen maakt „de rokkenjager" sische gevechtsvliegtuigen. Maar die veteraan heeft last van oorlogs-stress, knjgt op de meest ongelukkige momen ten aanvallen, waarin hij zich weer in Vietnam waant als de Amerikaanse ver nietiger en dan tot niets in staat is. Dat is tamelijk lastig en maakt het verhaal er bepaald niet geloofwaardiger op. Gant's escapades in Moskou lijken niet erg overtuigend, de Vietnam-scè- nes lijken zo uit „The Deer Hunter" en „Apocalypse Now" te zijn geplukt, ter wijl de gevechtsscènes verdacht veel weghebben van vergelijkbare scènes uit „Star Wars" en „Battlestar Gallacti- ca" en dat laatste is geen wonder, want de effectenspecialist John Dykstra was daar verantwoordelijk voor en dat was hij ook voor „Star Wars" en „Battlestar Gallactica" Geen al te sterke film dus. deze „Fi- refox", Clint Eastwood ten spijt Wie naar een spionage-thriller gaat kijken, waarin de nadruk schijnt te liggen op spektakulaire scènes, zal daarbij enig geduld moeten oefenen, want de eerste helft van de film bestaat uit voorberei dingen en die zijn filmisch gezien niet al te spannend uitgevoerd, althans ik heb me daar niks bij voorgesteld. Enige spanning - en dan dankzij de spektaku laire scènes met het gevechtsvliegtuig - is pas in de laatste drie kwartier te verwachten en dat is helaas wel wat weinig voor een film, die meer dan twee uur duurt. Mooie effekten krijg je dan te zien. dét wel. Maar die hebben we eer der kunnen bekijken in „Star Wars" en zo. Er zijn wel enige aardige bijrollen te zien, zoals die van Stefan Schnab bel als de Russische partijleider en Freddie Jones als de Britse dlrekteur van de geheime dienst Kenneth Au brey. Thats all, folks. V. Clint Eastwood als majoor Mitchell Gant in een scène uit Fire fox k Vos) ÉD STATES. USA 1982. Re- pussell. Produktie: Howard enario: Sidney Aaron, ge- b de gelijknamige roman van lijefskl. camera: Jordan Cro- I speciale visuele effekten: pn; montage: Eric Jenkins; ihn Corrigllano; speciale ef- Gaspar; speciale opti- |en: Robbie Black en Jamie me-lapse fotografie: Lou speciale laser-effekten: Inc. Hurt Als Eddie Jessup. r als Emily Jessup. Bos Bala- irthur Rosenberg, Charles Parrish, Charles White (tovenaar) ec Lengte Genre- Experimenten met Grand-filmmarathon menigvuldigt In een tempo dat ver bijsterend genoemd kan worden, la de menselijke geest nog vrijwel on ontgonnen terrein. Tot nu toe Is de wetenschap er nauwelijks In ge slaagd om de mysteries van onze geest te ontrafelen, bloot te leggen en te verklaren. Natuurlijk, we ken nen de studies van Freud en Jung. We wéten dat onze geest oneindig veel meer te bieden heeft dan op dit moment het geval Is, maar we tasten In het duister als we proberen te doorgronden wét onze geest nog steeds voor ons verborgen houdt en hoe we die - naar we vermoeden - ontzaglijke hoeveelheden kennis en energie moeten vrijmaken. We dromen onze dromen en trach ten die te verklaren op grond van on ze realiteit. Maar Is dit de enige reali teit die we - diep In onze geest - kennen? Zijn er wellicht andere maatstaven waaraan we onze geest moeten toetsen? Zoals bekend wordt slechts eender de van onze geest gebruikt. Met die sapiens bezig Is de aten om de onontdekte an het oneindige heelal te terwijl kennis zich ver- m Altered States" hoeveelheid slagen we er in om steeds meer kennis te vergaren en die te ge bruiken. Hoe ontzaglijk groot moet onze informatie en kennis wel niet zijn als we él onze hersenen zouden kunnen ge bruiken? Het deel dat we niet gebruiken is. volgens wetenschappers die het kunnen weten - niet het rationele deel. Maar zou het ook kunnen betekenen dat juist daarin de óer-herinnering van ons bestaan is opgeslagen, vastgelegd in miljoenen genen van generatie op generatie verzameld? En - als we ver der denken - zou het mogelijk zijn om door te dringen in dat deel van onze geest om die geheugenbank te aktive- ren? Hoe ver kunnen de herinneringen van de mens teruggaan? Tot wat men noemt „de dageraad der mensheid" of zelfs nóg verder: tot de oerkern van ons bestaan, van alle leven? Dat is de kem van de film „Altered Sta tes" van regisseur Ken Russell, geba seerd op de gelijknamige roman van Paddy Chayefski. Isolatie-tank en heilige paddestoe len. Het is deze combinatie van geest verruimende middelen die de kem vormt van Chayefski's verhaal èn van de film „Altered States", waarin een be kende wetenschapper zichzelf als proefpersoon gebruikt om door te drin gen tot de oerherinnering van de mens. De film gaat veel verder dan welke tot nu toe bekende laboratoriumproef ook. „Altered States" is een fascinerende mengeling geworden van wetenschap, horror en science fiction, een hoogte punt ook in filmische vormgeving. „Altered States" Is een bijzondere film. Het draalt allemaal om de jonge, briljante geleerde Eddle Jessup, die als professor aan de universiteit van Harvard samen met zijn vriend Ar thur In de gelegenheid Is om experi menten met de isolatie-tank te doen. Hierin doet hij zijn eerste ontdekkin gen, maar het bevredigt hem alle maal niet zo erg. Volgens hem moet er veel meer zijn dan wat hij nu heeft ondervonden. Maar het leven gaat verder, en Jes- Bob Balaban, Charles Haid en William Hurt na een experiment met de geest in Altered States, naar de gelijknamige roman van Paddy Chayefski sup die men eerder als een geniale gek dan als een serieus wetenschapper be schouwt. maakt kennis met Emily en trouwt met haar Emily is een bekend antropologe en als zij professor wordt aan dezelfde universiteit als Eddie, ver huizen ze, en het experiment met de isolatie-tank wordt vergeten. Het echt paar Jessup krijgt kinderen, het leven gaat verder. Desondanks is Jessup onrustig On danks de uiterlijke schijn heeft hij het idee van een reis door de geest niet losgelaten en hij slaagt er op een gege ven moment in een bezoek te brengen aan de Hinchi's, een indianenstam in Mexico, die nog steeds de paddestoe- lencultus in ere houdt Jessup wordt deelnemer aan zo'n ritueel en wat hij dan ervaart is een totale openbaring voor hem, door regisseur Russell als een Freudiaanse mengeling van sym boliek in beeld gebracht. Vanaf dat mo ment is Jessup weer geheel in de ban van z'n vroegere experimenten. Hij wil verder en ook al probeert zijn vnend en collega Arthur hem ervan te weerhou den, hij is niet te stuiten. Met een dosis van het meegebrachte paddestoelen extract kruipt hij in de isolatie-tank Het resultaat is verbluffend. Jessup weet niet alleen de barnére naar zijn oerverleden te doorbreken, ook licha melijk ondergaat hij een opzienbarende verandering. Zijn lichaam begint alle trekken te vertonen van de Ramapithe cus de oudst bekende vorm van de mens, de voorloper van de homo sa piens, die meer dan vier miljoen jaar geleden de Afnkaanse savannen onvei lig maakte. Hoewel collega's van Jes sup aanvankelijk tamelijk sceptisch te genoverdiens beweringen staan, tonen röntgenfoto's aan, dat de struktuur van Jessups lichaam inderdaad tijdelijk en zeer drastisch is veranderd Terwijl Jessup (een formidabele rol van William Hurt) wetenschappe lijk helemaal opbloeit, bezeten als hij Is ten aanzien van het onderwerp, is Intussen zijn huwelijk met Emily op de klippen gelopen, ondanks het feit dat ze van elkaar zijn blijven houden Als Emlly tijdens een verblijf In Afri ka echter hoort hoe het laatste expe riment Is verlopen, komt ze terug om haar man bij te staan. Eddie Jessup

Leusder Krant | 1983 | | pagina 13