C Tom Hendriks, justitieverslaggever van De Telegraaf Echte moord komt hoogst zelden voor" ,Je wordt niet immuun voor al die ellende' Rechts ongelij kheid, daar wind ik me over op" door Marnix Kreyns Sappig Seponeren Illegaal Kwaad DONDERDAG 10 FEBRUARI 1983 interview „Niet meer de smeuïge moord, dat is afgelopen" EUSDEN - „Mijn vader zat inde Journalistiek en ik heb iKijd heel zeker geweten'dat Hook journalist wilde gierden. Toen ben ik na mijn militaire dienst bij een provinciale krant gaan werken, want dat is toch de beste leerschool" i De veertiger Tom Hendriks Uvan geboorte Amsterdammer. Na een periode bij de provinciale krent kreeg hij nu al weer bijna twintig jaar geleden de kinsom bij een hoofdstedelijke krant in dienst te treden. Dat was De rgraaf en daar werkt Tom idriksnog steeds, iinds 1972 woont hij in isden. Van hier uit heeft hij rst geruime tijd de ilaggeving in Utrecht en Ie omgeving voorde rotste krant van Nederland zorgd. Tegelijkertijd ktehlj meer en meer rokken bij de htbankverslaggeverij van ikrant. Sedert het vertrek van zijn roemruchte voorganger Eric G. Koch is hij bij De Telegraaf de eerste man met die specialisatie. Vrijwel onmiddelijk is hij een wat andere koers gaan varen. Ging het vroeger vrijwel echt alleen om de sensatieknallers, Tom Hendriks heeft zijn werkterrein duidelijk verbreed. Niet voor niets noemt hij zich dan ook „justitieverslaggever". In de serie „Interview op donderdag" vandaag een gesprek met Hendriks. Over het verhaal achter het proces, het verschil tussen Groningen en Amsterdam, de krant als commercieel produkt en de emoties van de justitieverslaggever. „Op zich wordt die ellende natuurlijk al afstandelijk behandeld in zo'n rechtzaal, maardatneemtnietwegdat er zaken zijn, die je toch wel wat doen. Ik bedoelje wordt er niet immuun voor." EUSDEN - Vroeger werd métier beoefend dooreen ibje heren, dat als een cir- s van bescheiden omvang n plaats naar plaats trok. 1 name van moord naar odslag, want dat waren dé Jerwerpen voor de recht- nkverslaggever. 'rominent lid van het rond- tend verslaggeversgezel- lap was Eric G. Koch van Telegraaf. Een man, die In i verslagen weinig twijfel ide; negen van de tien sr koos de verslaggever rerwijld de zijde van het enbaar Ministerie. Om ver- gens in bloemrijke be- ordlngen de verdachte te allficeren. Bij het verslaan het proces tegen de ver- iger H., die werd verdacht an moord op een aantal be de patiënten, was Koch ia op dreef: de lezers van lands grootste ochtend- leerde de verdachte ken- als „De Spuitende is". En kreeg de verdach- et In de rechtzaal eens warm, dan noteerde ih zonder blikken of blo- „De Beul Zweet". Die lijd ligf achter ons. Het circus er in die vorm niet meer en de Koch heeft zich uit de aktieve laggeverij teruggetrokken. Zij ilger bij De Telegraaf, de Leus- lar Tom Hendriks, weet nog an die tijden van weleer „Dat is heeft bestaan, ja, maar nu enkele van de trapezewerkers ontvallen.Ik bedoel: bij 'n kranten is de belangstelling de rechtbankverslaggeverij dui- atgenomen. In feite zij 't alleen maar Algemeen Dagblad en raaf, die er wat aan doen. Volkskrant, Parool, wat doen 8 er nu nog aan? En bovendien: Ikranlen die er nog wel over («Ijven zijn in gaan zien, dat het pewezen op een wat andere (nier benaderd moet worden. Niet meer de smeuïge moord, dat is afgelopen. Zes jaar stad en binnen-zbuiten- land had hij er bij de Alkmaarse Courant op zitten, toen De Tele graaf in 1965 iemand voor de Haagse redaktie zocht. Toen Hen driks solliciteerde bleek de baan al vergeven, maar op de binnenland- redaktie was nog wel plaats daar had deze Amsterdammer van ge boorte ook wel zin in, want in Alk maar was de werkweek inmiddels tot een te vaststaand stramien ver worden Zeven jaar werkte hij afwisse- Nieuws van de Dag gevolgd. Zo is van het een het ander gekomen." Hendriks schat dat er bij de ne gentien rechtbanken in Nederland wekelgks zo'n veertig zittingen van meervoudige kamers zijn. Onmo gelijk om alles te verslaan en er moet dus geselecteerd worden. „De criteria waarop dat gebeurl veranderen", zegt Hendriks, „vroe ger ging iedereen achter de sappi ge moorden aan, maar voor mij hoeft dat niet. Ja, er blijven natuur lijk zaken, waar je niet om heen kunt. Zoals Koos H„ dat moet je hebben. Maar het is toch breder. Het gaat niet alleen om de grote sensatieknallers. Ik ben altijd op zoek naar verhalen, waar meer van te maken is. Zaken, waarvan je kunt uitleggen, waarom het ge beurd is. Want dat is veel interes santer dantoen deed hij dit en toen deed hij dat. Maar ja, wat dat betreft hebben we de tijd natuurlijk een beetje tegen, ledereen moet pagi na's inleveren en dus moet je het allemaal steeds beknopter weerge ven. Terwijl het tegelijkertijd een goed, rond verhaal moet blijven. Het wordt er niet bepaald simpeler op" De Telegraaf is geabonneerd op de zogeheten „rollen" van de rechtbanken in de negentien arron dissementen en van de Zeekrijgs raad en de Krijgsraad. Op die rollen staat aangekondigd, welke zaken er wekelijks dienen. Verplichte lec tuur voor Hendriks. Dat geldt even zeer voor een groot pakket landelij ke en regionale dagbladen, die de verslaggever doorvlooit op voor hem interessante items. Uit zijn agenda lïaalt hij bij wijze van voor beelden een paar kranteknipsels. „Politie neemt partij anti-semiti- sche lectuur in beslag"; „Soldaten gedwongen zand. gras en bladeren te eten"; „Weggraven grafheuvel lend op de binnenlandredaktie en bij de nieuwsdienst van De Tele graaf. Toen hij zich in 1972 in Leus den vestigde, werd hem verzocht de nieuwsvoorziening in Utrecht en zeer wijde omgeving te gaan ver zorgen. Tegelijkertijd begon hij zich meer en meer met rechtbankver slaggeverij bezig te houden en ge leidelijk aan werd hij de tweede man met deze specialisatie. Na het vertrek van Koch schoof Hendriks in mei vorig jaar één plaatsje op. „Die rechtbankverslaggeverij", zegt Tom Hendriks, „daar ben ik eigelijk gewoon ingerold. In Alk maar deed ik de zittingen van de politierechter, dat hoorde er ge woon bij; daar werd je heen ge stuurd. Toen ik nog niet zo lang bij De Telegraaf zat, kwam het proces tegen Hans van Z.. Mij werd toen gevraagd om de hele redaktionele begeleiding daarvan te doen voor Telegraaf en Nieuws van de Dag, de middagkrant van ons concern. Een tijdje later kwam die gijzeling in de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar en het proces daarvan heb ik voor het Tom Hendriks: „Soms zal een verhaal in hel voordeel van de verdachte uitvallen, soms in het voordeel van de officier". kan jaar cel kosten" Hendriks: „Zulke berichten knip ik uit en dan hou ik in de gaten wanneer zo iets voor de rechter komt Onlangs ben ik naar Almelo geweest, daar had een wijnhandelaar geknoeid met zijn produkten. Letterlijk water bij de wijn. Die man vertelde ter zitting, dat hij dat gedaan had, omdat hij in feite wel moest De concurrentie was dermate moordend, dat hij geen andere mogelijkheid meer zag. Concurrenten verkochten wijn tegen een prijs, waarvoor hij nog niet kon inkopen, en dus zei hij „Iedereen knoeit, want anders kan dat toch niet." Dat bedoel ik nou met het verhaal er achter." Vaak vermelden de rollen alleen de naam van de verdachte en het overtreden wetsartikel. Voor de routinier kent het voor leken on leesbaar papier weinig geheimen meer. „287/289, dat ts dus dood slag c.q moord. En 311/312 zijn vermogensdelicten", licht Hendriks toe. Aan de hand van het archief van de krant en zo nodig telefoon tjes met officier van justitie, raads man van de verdachte de politie vist Hendriks vervolgens uit of een zaak iets voor hem is. Want hij gaat beslist niet per definitie achter ieder 287/289 aan Hendriks: „Moordza ken raken echt steeds meer naar de achtergrond. Bovendien: echte moord komt hoogst zelden voor. Ja, de officier probeert vaak, ik zou haast zeggen met een „truc", om er toch een moord van te maken. Maar moord is de uitvoering van een tevoren opgesteld plan, waar toe ook het doen van pogingen om de sporen naar de dader uit te wis sen behoort. Ja zeker, dat vind ik een essentieel kenmerk van moord. Maar er zijn zoveel interes santere zaken dan moord of dood slag. In Limburg heeft een zaak ge diend tegen een politieman, die in een proces verbaal ten onrechte gesuggereerd had, dat ergens van brandstichting sprake was ge weest. Ja, politie is dan lange tijd heilig geweest, maar met zo'n ver haal wordt duidelijk, dat zulke za ken zich ook voordoen En ken je die zaak uit Den Bosch? Van die twee werkloze jongeren, die met behulp van een invalidewagentje beelden weghaalde uit kerken. Dat deden ze niet om die beelden te verkopen, maar omdat ze vonden door een verschillend seponerings- beleid, omdat ze het in het ene deel van het land gewoon drukker heb ben dan in het andere, dan krijg je een rechtsongelijkheid, waar ik me echt over op wind. Ik hecht erg veel belang aan rechtsgelijkheid. In commentaren van mij komt dat ook vaak terug Onlangs stuitte ik er ook weer op bij voorarresten. Voor een zelfde vergrijp gaat iemand in Groningen wel in voorarrest, terwijl dat in Amsterdam niet gebeurt. Waarom? Omdat ze in Groningen wel een cel vrij hebben en in Am sterdam niet. En dat maakt veel uit, want als zo iemand veroordeeld wordt, dan wordt hel voorarrest al tijd in zo'n vonnis verdisconteerd Dan krijgt die man in Groningen een straf gelijk aan het voorarrest - bijvoorbeeld vijf dagen hechtenis - plus een boete. Terwijl die man in Amsterdam er met alleen boete vanaf komt. Is toch wel even een verschil in het strafblad. Wal ik dus niet juist vind." Nog een voorbeeld betreft de manier, waarop de politie in een grote stad soms met arrestanten omgaat. Hendriks weet zeker dat het gebeurt, maar hij heeft er - zo- ander spoor zitten. Ook in onze contacten zijn we nu een ander wijkje aan het opbouwen. Zeker, we werden met name door een be paalde signatuur advocatuur tame lijk argwanend bekeken. De Tele graaf had inderdaad de naam altijd nog niet gezeten hebben, (la chend) De Telegraaf wordt erg veel .illegaal" gelezen, denk ik Ja, je kunt een krant van een ideële kant bezien, maar het is ook een commercieel produkt. De Tele graaf is een commercieel produkt 11 ftendriks: „Nabestaanden zouden zich moeten laten vertegenwoordigen door een advokaat" dat ze er in die kerken zo onver zorgd bij stonden. Die jongens knapten die beelden helemaal op en zetten ze bij hun thuis neer Werklozen, die kerkbeelden koes teren, dat is toch een prachtig Bour gondisch verhaal Maar dat is niet het enige dat Hendriks onder de door hem ge noemde verbreding van het werk terrein verstaat. De Telegraafle- zers kregen onlangs bijvoorbeeld ook de resultaten voorgeschoteld van een snelle enquête langs de rechtbanken, waarbij geïnformeerd werd naar de gevolgen van het te kort aan rechters. Het brengt ons op een onderwerp, dat Hendriks ten zeerste bezighoudt; „Wat je ziet is, dat er in de Randstad een veel ruimer seponeringsbeleid wordt gevoerd dan in de rest van het land En dat betekent dus rechtsongelijkheid. Dat bedacht ik onlangs ook nog, toen de politie in Amersfoort met die aktie tegen fiet sers begon. Ik vind dat op zich pro- ma, maar ondertussen kun je in Amsterdam verkeersovertredingen maken van veel ernstiger aard en er is geen politieman meer die daar naar omkijkt. Dat stoort me Kijk de rechter is onafhankelijk en dit is uiteraard een goede zaak, maar het leidt wel tot zekere ver schillen in de rechtspleging Als dat dan ook nog eens beïnvloed wordt als dat heet - nog niet de vinger achter kunnen kriigen. „Stel je voor: de politie pakt op een dag een bende op. Inbrekers of zo, twaalf man sterk. Die mannen moeten al lemaal verhoord worden en die ver horen moeten worden uitgewerkt enzovoort, maar de politie mag, zo als je weet, nauwelijks meer overu ren maken, dus er ontstaan proble men. Wat doen ze nou? Bekijken ze wie van die mannen er werk heeft en wie niet. Degenen die wel werk hebben worden het eerst ver hoord en kunnen dan het snelst naar huis, terwijl de werklozen soms drie, vier dagen op hun ver hoor zitten te wachten. Dus de vraag of je in verzekering blijft of nief, wordt bepaald door het feit of je werk hebt of niet." Zulke kritische kanttekeningen, kan Hendriks die ook in de krant kwijt? Hendriks: „Wi| - er is nog een tweede man - leveren ook af en toe een nieuwsverhaal of een feature. En ik heb een rubriekje in het Nieuws van de Dag, waarin ik een beschouwinkje over zo'n on derwerp kwijt kan. Ik hoop dat ook nog eens uit te breiden naar De Telegraaf, maar daar moet nog een vorm voor gevonden worden Duidelijk mag zijn, dat de zaken thans wat anders worden aange pakt dan in het verleden gebruike lijk was. Hendriks: „Dat gaat na tuurlijk niet van de ene dag op de andere. Je moet langzaamaan de mensen laten zien, dat we op een aan de kant van 't openbaar minis terie te staan. Maar zo ben ik niet; ik werk veel gevoelsmatiger Soms zal een verhaal in het voordeel van de verdachte uitvallen, soms in het voordeel van de officier Stel dat je in je verslag 20% aanhaalt van wat er op de zitting gezegd is Dan kan dat best een keer 15% van de ver dachte van 5% van de officier zijn „Ik heb een tijdje geleden in As sen dat proces gedaan tegen die Zuid-Molukkers, die er van werden verdacht, dat zij op een politieauto hadden geschoten Een aantal van die jongens werd verdedigd door raadslieden van eeen advokaten- kollektief uit A'dam. Nou zaten daar naast mij ook verslaggevers van onder meer De Volkskrant, Trouw, GPD, Gelderlander enzo voort Ik zat in hetzelfde hotel als die advokaten. Komt er, tot mijn verbazing, één van die advokaten op me af en zegt tegen me ik vond jouw verhaal het beste Hoe dat kwam? Nou. ik had er in mijn ver haal de nadruk op gelegd, dat de recherche bij 't verhoor het zwijg recht van de verdachten niet geëerbiedigd had. Die jongens hadden namelijk te kennen gege ven, dat zij geen enkele verklaring wensten af Ie leggen Dat had geëerbiedigd moeten worden, maar rechercheurs hadden keer op keer uren op die jongens in zitten praten Bleven maar doorzuigen, net zo lang totdat een van die jon gens wel een verklaring heeft afge legd De advokaten hadden dat tij dens het proces naar voren ge bracht en zijn overigens later op dat punt door de rechtbank in het gelijk gesteld. Die advokaat vond dat ik dal aardig vertaald had in de krant." Toch, zo suggereer ik. zal hij als verslaggever van De Telegraaf niet overal met open armen worden ontvangen De Telegraaf wordt door velen op z'n zachtst gezegd niet zo'n beste krant gevonden Hendriks. „Niet zo'n beste krant, dat betwijfel ik, hoor. ledereen be weert altijd dat hij geen abonnee op die krant is, maar het verbaast me dan, dat diezelfde mensen altijd wel precies weten, wat er in staat. Zeker op straat in hun hand ge waaid, want om de sla kan ie dan en een van de weinige kranten in Nederland die winst maken en geen overheidssteun nodig heb ben Bovendien is het een commer cieel produkt, dat volstrekt onaf hankelijk gemaakt wordt. Bij pro vinciale kranten denk ik niet, dat dat altijd zo gaat." „Ik wil helemaal niet beweren, dat ik het eens ben met alles wat in die krant staat. Maar zolang ik in die krant kwijt kan. wat ik er in kwijt wil, vind ik het best. En er wordt in mijn stukken niet dusdanig gesnoeid, dat wat ik bedoelde er niet meer in te lezen is Dat is bij andere kranten wel eens anders Maar wat zegt hem dan de term „Telegraaf-journalistiek"? Hen driks: „Niks Bestaat niet Of laat ik zeggen er bestaat geen „Tele- graaf-journalist". Ik ben geen expo nent van een Telegraaf-verslagge- ver In alle bedrijven heb je de zo geheten dolle jongens, maar daar hoor ik niet bij. Het is mij nog nooit overkomen, dat ik ergens gewei gerd werd of dat iemand me niet te woord wilde staan, omdat ik van De Telegraaf ben." In het kader van de verbreding van zijn vakgebied bezocht Tom Hendriks in de achterliggende maanden verschillende bijeenkom sten en congressen. De handeling van de justitiebegroting in de Twee- de Kamer had hij ook willen volgen, maar dat is er niet van gekomen. Wel is hij een paar keer naar hel nabije buitenland geweest voor processen tegen leden van de RAF. de zaak-Bachmeier en het proces tegen een neo-Nazi in Stutt gart. Als de neo-nazi Karl Heinz Hofmann straks voor de rechter moet verschijnen zal Tom Hendriks ook op de pers-tribune zitten. „Ik vind het van belang om dat te vol gen. Zulke dingen moeten we sig naleren, omdat het neo-Nazisme hier en daar al weer een lelijk eind de kop boven het gras begint uit te steken Maar die processen in Duitsland, dat vreet wel tijd hoor. De zaak- Bachmeier is begin november be gonnen en men verwacht nu. dat op 2 maart het vonnis geveld zal kunnen worden. Dat komt omdat de Duitse rechtspleging een paar belangrijke verschillen met de Ne derlandse kent. In Duitsland kan niets, dat in het vooronderzoek naar voren is gekomen, zonder meer gebruikt worden Alles moet ter zitting verklaard worden. Dus in het vooronderzoek gehoorde getui gen moeten hun verklaring ook ter zitting af komen leggen Bovendien is het in Duitsland ge bruikelijk, dat over een verdachte een rapport door deskundigen wordt uitgebracht. In Nederland ge beurt dat ook wel, maar alleen als de verdachte dat zelf wil, terwijl het in Duitsland ook zonder de mede werking van de verdachte kan. On derdeel van de rapportage door een psycholoog en een psychiater vormt een verslag over de gedra gingen van de verdachte tijdens het proces zelf. Dat wordt daarom heel de tijd gevolgd door deskundigen. Maar die kunnen ook niet altijd, dus wordt er bijvoorbeeld vastgesteld dat het proces alleen op dinsdagen plaatsvindt Dat werkt natuurlijk ontzettend vertragend In België heeft de rechtsgang een mogelijkheid die in Nederland onbekend is, maar waar Tom Hen driks wel de voordelen van inziet Hendriks: „In de zaak-Jespers bij voorbeeld dat een advokaat na mens de familie van het slachtoffer een pleidooi hield Ja. dat kan van groot belang zijn om een juist beeld van de zaak te knjgen. Ik heb me er hier in Nederland een keer zeer kwaad over gemaakt, dat dat niet kon Dat was die strandaffaire uit Bloemendaal, die diende voor de Haarlemse rechtbank. De recht bank had kennelijk besloten dat so ber en zoveel mogelijk zonder emoties te behandelen. Er waren weinig getuigen opgeroepen en ook de vader van het slachtoffer werd niet gehoord. De verdachte kreeg wel alle kans om van de da der een portret van een brute man te schetsen. Terwijl nota bene in het psychiatrisch rapport vermeld stond, dat de verdachte alleen zijn eigen waarheid zag. Toen heb ik mijn rubriekje in het Nieuws van de Dag geschreven, dat er in een tijd waarin iedereen de mond vol heeft van hulp aan slachtoffers en nabe staanden toch ook eens gedacht moest worden aan de mogelijkheid om hen vertegenwoordigd te laten zijn door een advokaat Dat was toch je reinste leedtoevoeging aan die nabestaanden, wat daar ge beurde." Dat begrip, het toevoegen van leed, gebruikt Tom Hendriks ook bij de beantwoording van de vraag, of hij nu niet 'n zeker cy nisme ontwikkeld heeft, om al die ellende, die in rechtszalen aan hem voorbijtrekt, op een af standje te houden? „Op zich", zegt Hendriks, „wordt die ellen de natuurlijk al afstandelijk be handeld in zo'n rechtszaal. Maar dat neemt niet weg, dat er zaken zijn, die je toch wel wat doen. Ik bedoel: je wordt er niet Immuun voor. Ik heb dat heel sterk In pro cessen tegen oorlogsmisdadi gers gehad. Toen we een keer daar In de buurt op vakantie wa ren hebben we heel bewust met de kinderen een bezoek ge bracht aan het voormalige con centratiekamp Mauthausen. Daar Is nog veel van intact, maar als je er rondloopt heeft het toch Iets vreselijk onwezelljks. Een soort verwaarloosd filmdecor, maar als je dan later tijdens een proces weer hoort over al de gruwelijkheden, die zich hebben afgespeeld in die kampen, dan grijpt dat In elkaar en komt het des te harder aan. Ik zit me dat dan ook altijd af te vragen: moet je dat nou nog wel vervolgen. Ik weet het niet, hoor. Er Is zoveel tijd verlopen. En dan kun je nog wel menen, dat er een rechtsbe lang gediend wordt, maar weegt dat op tegen het leed dat op nieuw wordt toegevoegd aan slachtoffers van nabestaanden en overlevenden van kampen? Er worden zo veel wonden weer opengehaald. Ik denk dat er aan die mensen te veel schade wordt berokkend."

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5