Winkeldiefstallen nemen toe en bugdcriminaliteit valt wel mee" IJzig geduld beloond Handhaving gratis lenen voor jeugd tot 18 jaar leasde»* knuwb trant Plannen voor Middenschool Onderwijs markt voor voortgezet onderwijs Vier weken oude publikatie in Leusder Krant werd misbruikt Aktie in openbare bibliotheken UW feestavond voor ouderen PJUDANT VAN DOORN TOT RAADSCOMMISSIE ABZ: Noodbestuurs- post op zeer laag pitje Zwangerschaps- gymnastiek Informatieavond op 22 februari Schennispleger aktief de Kwiekwinkel: 'n komplete kantoorwinkel KIVIEK [WINKEL DINSDAG 15 FEBRUARI 1983 plaatselijk nieuws 3 één onzer verslaggevers) ÈUSDEN - De winkeldief ten in Leusden nemen de huwelijksproblemen groot en de jeugdcrimi- Itelt in de gemeente valt Dit verklaarde groeps- imandant R. van Doorn de rijkspolitie Leusden jerdagavond tijdens een rmele bijeenkomst in het >psbureau met de raads- i'missie Algemene Be- jrszaken. De commissie- wisselde daar van ge iten met de adjudant een aantal zaken betref- je de politie. ver de winkeldiefstallen zei [pscommandant Van Doorn hle tegenwoordig vaak wor- [gepleegd door mensen van ije het niet verwacht. Hij be de daarmee dat het stelen rinkels wordt gedaan door sen die de ontvreemde spul- iua status helemaal niet no- febben. Hoe het komt dat de- trsonen zich toch op het die- wagen, kon Van Doorn irerklaren. Hij voelde wel wat fde opmerking van Harm Of- is (GPV/SGP) dat er wellicht irokje spanning achter zit. Ilgens de adjudant valt de llcriminaliteit in Leusden mee. fijn wel eens uitschieters, zoals Onafhankelijk Nieuws- bd voor de gemeente lusden. irschijnt elke dinsdag 1 donderdag. |rantwoordelijk dakteur: ^rnix Kreyns daktie: rtien Engelkens ispar van Loo levering kopij en adver- Ities: ir het dinsdagnummer uiterlijk maandagmid- 12 00 uur. voor het iderdagnummer tot ui- lik woensdagmiddaq ■00 uur daktie en administra- I; Kantoor Leusder Krant, izendaallaan 9, Leus- i-Centrum. Op werkda- geopend van 09 00 tot 2100 uur en van 13 30 tot <7i00 uur. Telefoon 033- 1495 onnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. ichten bezorging: IS abonnee dient u de it voor dinsdag- of don- [dagavond 18.00 uur te iben ontvangen, Is dat het geval, neem dan itakt op met onze hoofd- int bezorging (dinsdag londerdag tussen 18 30 1930 uur), tel. 033- 1691 Bij geen gehoor It u kontakt opnemen f onze inspekteur bezor- overdag 03420- 1141, toestel 44. «stellen foto's: meeste in de Leusder it gepubliceerde foto's u nabestellen (met uit tering van archief- en rische foto's), bij voor- laling van 5,- per ex- jlplaar (formaat 13 x 18 n) op giro: 871441 t n v DU b v te Barneveld. met gelijke vermelding van idig ens,e 'oto. aantal ngi imer van krant. pagina rop de foto werd ge ilst U kunt ook kontant alen op ons kantoor, Ro- Waallaan 9, Leusden Itrum. Jeveer drie tot vier we- na betaling ontvangt u lewenste foto's thuis en i LEUSDER KRANT is 'uitgave van de BDU- "tenkombinatie te peveld. Adjudant Van Doorn. ernstige vernielingen aan scholen, maar die daders zijn gegrepen", al dus Van Doorn tijdens de informele bijeenkomst met de raadscommis sie ABZ Over de huwelijksproble men kon hij niet meer zeggen dan dat het aantal groot is en dat zo nu en dan de politie te hulp wordt ge roepen. BLIKSEMINVAL De groepscommandant vertelde zijn gehoor dat de meeste aanhou dingen door de rijkspolitie zelf wor den gedaan. Echter soms wordt de hulp ingeroepen van een speciaal politieteam, de goed getrainde jon gens van he) arrestatieteam. On langs nog werd de assistentie van deze groep gevraagd bij het aan houden van een voortvluchtige ge detineerde. die zich ophield in een woning in Leusden De man, die volgens de adjudant „vuurgevaar- lijk" was. werd 's nachts door het arrestatieteam van zijn bed gelicht na een blikseminval. Op de vraag waarom deze aanhouding destijds niet aan de pers is doorgegeven, antwoordde adjudant Van Doorn dat het niet vrijgeven van de infor matie volgens afspraak met de offi cier van justitie was gebeurd De groepscommandant van de rijkspolitie Leusden (de op één na grootste groep van Neder land) liet verder weten dat hij er voor gezorgd heeft dat de (jon ge) wachtmeesters mogen rui ken aan het werk van de recher che. Zaken waar deze politie mannen mee te maken krijgen, en recherchewerk nodig maken, worden niet per definitie volledig overgedragen aan de collega's van de recherche. Volgens Van Doorn mogen de wachtmeesters meewerken aan het onderzoek. Deze methode heeft tot nu toe tot één goede rechercheur opgele verd en één Invaller. V ->Mr LEUSDEN - Geduld is een schone zaak gebleken voor de aktieve schaatsliefhebbers. Vijf weken voor het aanbreken van de lente kan er in Nederland eindeli/k worden geschaatst. Voor de school gaande jeugd is de ijspret zelfs een prima manier om de krokusvakantie door te komen. Omdat de ijsbaan maandag nog niet open was (..bij aanhoudende vorst dinsdag") zochten de kinderen hun heil op de diverse dichtgevroren vijvertjes in Leusden. Op de foto van Janus Visser een beeld van de aktiviteiten op de vijver aan de Noorderinslag nabij de Eurowoningen. LEUSDEN/AMERSFOORT Een initiatiefgroep zoekt naar voorstanders van middenschool- onderwijs in Amersfoort en de direkte omgeving. Als het moge lijk is wil de Amersfoortse groep op korte termijn komen tot de stichting van een middenschool in Amersfoort. De Amersfoortse gemeenteraad ging vorig jaar in principe ac- coord met de komst van een middenschool, zo is te lezen in een stencil dat ook op Leusdense scholen is verspreid. De bestaan de scholen maken echter geen haast, zo constateert de initi atiefgroep. „Als we wachten tot de leerkrachten er werk van ma ken, dan kunnen we misschien nog wel tien jaar wachten" aldus het stencil. Om vast te stellen hoe de be langstelling voor het midden school-onderwijs in de regio ligt wordt er op 22 februari in de Amershof. Snouckaertlaan 11 in Amersfoort een voorlichtings avond gehouden. Leerkrachten van een bestaande middenschool in Lelystad ko men vertellen hoe het op hun school toegaat. Aan de hand van video-opnamen zal duidelijk worden welke ontwikkelingen er gaande zijn in de drie midden school-experimenten in Neder land Niet alleen ouders ziin voor de voorlichtingsavond uitgeno digd. Ook vertegenwoordigers uit het onderwijs en van onder wijsorganisaties ontvangen een invitatie Voorlichtingsmateriaal over de middenschool en de opgerichte middenschoolverenigingen zal op 22 februari ruimschoots voor handen zijn De avond over middenschool- onderwijs wordt geleid door de voorzitter van de middenschool- vereniging, de heer Jan van Nieuwenhuijzen. Het plaatselijk Humanistisch Verbond in Amersfoort fungeert als gast heer. De voorlichtingsavond begint om 20.00 uur. Inlichtingen kun nen verkregen worden bij F.B. de Mink, Bernulfusstr. 3 in Amers foort (tel. 033-620960). LEUSDEN In samenwerking met alle lagere scholen In Leus den wordt er op 23 februari a.s. weer een grote onderwijsmarkt georganiseerd voor het voortge zet onderwijs te Amersfoort. Van alle zuilen zullen zich scholen laten vertegenwoordigen, zodat men zich zo breed mogelijk kan oriënteren op de mogelijkheden voor zijn klnd(eren) nó de lagere school. Van het openbaar en bijzonder neutraal onderwijs zullen aanwe zig zijn V. Oldenbarneveld Gymnasium; Rijksscholengemeenschap; Amersfoortse Berg; Schothorst; Midland; Jan Ligthart LEAO en De Koppel technische school. Van het R.K. onderwijs: Eemland College Noord en Zuid, Mavo Ter Eem; Mavo Muurhui zen; Mavo Kardinaal de Jong; Technische school Niek Savio; ,,De Vuurvogel" (l.h.n.o.); Geert Grooteschool en Don Bosco. Van het P C. Onderwijs Corderius College; Mavo Leus- derweg; Technische School Ka- liumweg; Rolandus LEAO „Nieuw Beekenstein" en Land en Tuinbouwschool „Nijkerk" De avond wordt gehouden in het activiteitencentrum „De Korf'. Van ongeveer 20.00 uur tot 22.00 uur kan men op de onder wijsmarkt terecht. De onderwijsmarkt is een initi atief van het P.C., het R.K. en het openbaar onderwijs. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Volgens de raadscommissie Algemene Bestuurszaken bestaat er nog geen enkele aanleiding om een noodbestuurspost (Gemeentelijk Centrum Ci viele Verdediging) In te rich ten in het gemeentehuis. Mis schien te zijner tijd, maar nu zeker nog niet, oordeelde de commissie donderdagavond. Aanleiding voor deze uit spraak was een persoonlijke notitie van burgemeester J. Rademaker over de noodbe stuurspost van waaruit Leus den bestuurd moet worden in tijden van nood (bijvoorbeeld oorlog). In de notitie liet de burgemeester blijken dat wat hem betreft deze post inge richt kan worden, ofschoon hij weet dat de 133-duizend gulden die er voor nodig zijn niet voor het oprapen liggen. In de kelder van het gemeen tehuis is een ruimte gereser veerd die als noodbestuur spost kan fungeren. Het aan leggen van deze voorziening kostte 55-duizend gulden. De commissieleden waren eensgezind in het oordeel wat te doen met een noodbe stuurspost: wachten, niet ur gent. Zij vonden het overi gens terecht dat bij de bouw van het gemeentehuis reke ning is gehouden met zo'n Gemeentelijk Centrum Civie le Verdediging LEUSDEN - Woensdag 16 fe bruari om 20.45 uur en maandag 21 februari om 19.45 uur starten er weer twee cursussen zwan- gerschapsgymnastiek. Deze zijn bedoeld voor vrouwen die in de maand april of mei een baby verwachten. De bijeenkomsten worden ge houden in het wijkgebouw aan de Rozengaarde 33. Er zijn geen kosten aan verbonden indien men lid is van de kruisvereniging. Opgave en inlichtingen ter plaat se of telefonisch op telefoon nummer 941218. LEUSDEN - Op Vlasland werd zondag een schennispleger ge signaleerd. De identiteit van de ze exhibitionist is bij de rijkspoli tie bekend. Door Caspar van Loo LEUSDEN - Geschrok ken was hij van het artikel in de Leusder Krant, groepscommandant R. van Doorn van de rijkspo litie Leusden. Het betrof een publikatie van ruim een maand geleden waar in burgemeester J. Rade maker zich uitliet over de voordelen van gemeente politie ten opzichte van een rijkspolitiekorps. Uit wettelijke, bestuurlijke en maatschappelijke overwe gingen kies ik onmiddel lijk voor gemeentepolitie, aldus de burgemeester in het kranteartikel dat naar aanleiding van een verga dering van de raadscom missie Algemene Be stuurszaken was geschre ven. In het artikel werd zijn betoog over een gemeen telijk politiekorps als een vurig pleidooi omschre ven. Adjudant Van Doorn liet zijn ongenoegen blijken tij dens een informele bijeen komst in het goepsburo met de leden van de raadscom missie ABZ. Burgemeester Rademaker, voorzitter van deze groep, was verhinderd en werd vervangen door wet houder Fons Ummels. De bij eenkomst met de Leusdense groepscommandant was ge organiseerd om eens wat bij te praten, zoals dat in slecht Nederlands heet. Een van de onderwerpen die werd aan gesneden was de invoering van het zogeheten stopwetje, waardoor de overgang van rijks- naar gemeentepolitie niet meer kan plaatsvinden wanneer een gemeente een inwonertal van 25.000 be reikt. Dat betekent dat Leus den - evenals een stal andere plaatsen - de invoering van een gemeentelijk korps kan vergeten over een aantal ja ren wanneer de 25.000ste in woner wordt ingeschreven. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met het stopwetje te gen de achtergrond van de herstructuering van de politie in de toekomst (provinciale politie). Daarnaast wordt het geld, dat wordt bespaart door geen gem po's te creëren, be nut om de korpsen in de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag te versterken. Komen we terug bij adju dant Van Doorn die ge schrokken zei te zijn van het artikel in deze krant.De bur gemeester pleit voor ge meentepolitie, terwijl hij in één adem daarbij zegt dat hij waardering heeft voor het functioneen van het rijkspoli tiekorps en dat de contacten uitstekend zijn. Waarom zou je iets veranderen als er geen reden toe is?", sprak de baas van het rijkspolitiekorps met het bewuste artikel in de hand. Als toelichting op het betoog van de burgemeester werd m de publikatie melding ge maakt van het standpunt van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (een koe pel die de belangen van vrij wel alle gemeenten be hartigt) over gemeentepoli tie. De VNG hecht daar zeer grote waarde aan, omdat de burgers dan een betere en meer directe invloed kunnen uitoefenen op het lokale poli tiebeleid. Bovendien kan de gemeenteraad als hoofdver antwoordelijke van dit beleid optreden. Verder stelt de VNG zich op het standpunt dat gem po's beter een goed contact tussen burger en po litie kunnen nastreven. Groepscommandant Van Doorn was het met het VNG- standpunt natuurlijk niet eens. Hij is van mening dat de rijkspolitie niet zo veel ver schilt met de gemeentepoli tie. „Ik vraag mij af of de burgers anders om zullen gaan met agenten van de gempo dan met de jongens van de rijkspolitie", aldus Van Doom. „Een wat het contact tussen politie en burger betreft, dat is niet slecht in Leusden, vooral nu de wachtmeesters (nooggedwongen door de benzine-op-rantsoen) meer op de fiets moeten surveille ren". Overigens sprak de ad judant de verwachting uit, dat als er sprake zou zijn van een overgang naar gemeentepo litie in Leusden slechts vijf mensen van de vijfenveertig die het korps telt, de stap mee zouden willen maken. „Maar waar praten we over als de politiek zich over zes jaar uit spreekt voor de invoering van provinciale politie?", gooide Van Doom de voorstanders van gemeentepolitie voor de voeten. Kennelijk omdat het be toog van de burgemeester en het bewuste artikel wat agressief bij de rijkspolitie waren overgekomen, haastte wethouder Ummels zich tij dens de bijeenkomst te zeg gen dat de burgemeester de zaak (invoering van gemeen tepolitie) zuiver formeel had benaderd „Ik kan u verzeke ren", sprak hij tegen de groepscommandant, „dat de burgemeester er echt niet zo aan hangt" Niet onvermeld mag blijven dat de ambtelijk secretaris van de raadscommissie ABZ, Jaap Alberda, tijdens de bij eenkomst opmerkte, dat het bewuste artikel in de Leusder Krant hem niet bekoorde Hij stelde dat de burgemeester diverse opmerkingen niet ge maakt zou hebben of in ieder geval zeker niet zo bedoeld had. De omschrijving „vurig pleidooi" voor het betoog van de burgemeester vond hij niet correct. Natuurlijk is het toekennen van het predikaatvurig een subjektieve aangelegenheid Niettemin komen de opmer kingen van Alberda enigzins vreemd op ons over. Zoals een verslaggever ter plaatse meteen opmerkte vond de bewuste commissievergade ring vier weken geleden plaats en had tot donderdag avond niemand de behoefte gehad om aan de weergave van de woorden van Radema ker in de Leusder Krant te tornen. Ook de burgemeester zelf niet, die wij kennen als iemand, die ten zeerste let op een juiste weergave van in terpretatie van zijn woorden in de krant. Navraag bij de afdeling voorlichting van de gemeente leerde, dat Rade maker nooit kritiek op het bewuste verhaal heeft gehad Vanwaar dan, vier weken na dato. wel ineens kritiek van een ambtenaar? Alberda zelf verklaarde, dat hij zich geroepen voelde om er op te wijzen, dat het betoog van Rademaker onjuist geïnter preteerd zou zijn, omdat ad judant Van Doom zo op het bewuste artikel reageerde. Onzin. Het verhaal van Rademaker is correct weergegeven. Maar is het ook goed gelezen? De ad judant raakte er echter een beetje boos over. Al met al een stormpje in een glas water. Maar het werd daardoor toch nog een verrassende bijeen komst daar in het groeps- buro. LEUSDEN Vanaf maandag voeren alle openbare bibliothe ken aktie voor het handhaven van een wettelijke regeling voor het gratis lidmaatschap van de openbare bibliotheek voor de jeugd tot achttien jaar. Door het verzamelen van handtekeningen onder het lezerspubliek en het aanbieden van een stukgelezen jeugdboek aan de leden van de Tweede Kamer willen de open bare bibliotheken druk uitoefe nen op het parlement voor het behoud van een wettelijke rege ling voor de kontributlevrijdom voor de jeugd. Sinds 1975 beschikken de openbare bibliotheken over een eigen wet, de Wet op het openba re bibliotheekwerk Een van de hierin opgenomen regelingen is het gratis lidmaatschap van de openbare bibliotheek voor de jeugd tot achttien jaar. Zo uitgebreid en veel zijdig gesorteerd in kantoorbenodigdheden vindt u in Amersfoort en omgeving geen twee de' Niet alleen vindt u er alles voor school en kantoor, maar op merkelijk is de ruime sortering in tal van vooraanstaande merken op het gebied van kantoorartikelen, oa ARLAC, ATLANTA, CROSS, ESVEHA-RIJAM, IBM, PAS, MULTO, PARKER, enz enz de Kwiekwinkel maakt deel uit van Kwiek, centrum voor tekstverwerking Prinses Julianaplein/ Leusderweg, Amersfoort. Telefoon 033-631824. Sinds deze maatregel van kracht werd is het aantal jeugdi ge gebruikers explosief toegeno men: van 1 124.350 in 1974 tot 2.229.000 in 1981. Veel kinderen voor wie het gebruik van de bibli otheek niet vanzelfsprekend was, is door deze maatregel de kans geboden leesvaardigheid te ontwikkelen Deze opwaartse ontwikkeling dreigt nu echter een gevoelige knak te krijgen. Al eerder heeft de regering aangekondigd het openbare bibliotheekwerk te wil len decentraliseren naar de ge meenten Evenals het welzijns werk en de kunst zal het openba re bibliotheekwerk worden op genomen in de Kaderwet Speci fiek Welzijn Momenteel experimenteren reeds een aantal proefgemeen- ten met deze Kaderwet. Voor de uitvoering van hun opdracht is het o a. noodzakelijk dat in deze gebieden de Wet op het openba re bibliotheekwerk buiten wer king wordt gesteld. De Stuurgroep Ontwikkelings- projekten, die belast is met de begeleiding van de proefgebie den Kaderwet Specifiek Welzijn, heeft de minister van WVC gead viseerd om de volledige be voegdheid voor het openbare bi bliotheekwerk te decentraliseren naar de lokale overheid, dus ook de kontributievrijdom voor de jeugd Binnenkort zal de Tweede Kamer moeten beslissen of de kontributievrijdom wettelijk ge regeld moet blijven of dat deze beslissing op gemeentelijk ni veau kan worden genomen. De openbare bibliotheken, verenigd in het Nederlands Bibli otheek en Lektuur Centrum (NBLC), protesteren met deze aktie heftig tegen een mogelijke aantasting van de kontributie vrijdom tot achttien jaar. Hoewel een beslissing van de Tweede Kamer vooralsnog alleen gevol gen zal hebben voor de gemeen ten in de proefgebieden, is het niet denkbeeldig dat besluiten van deze gemeenten een voor beeld zullen vormen voor de ge meenten voor wie de Kaderwet pas op een later tijdstip een feit zal zijn. Opheffen van een wette lijke regeling voor kontributie vrijdom kan betekenen, dat kin deren straks in de ene gemeente wel en in de andere gemeente niet hoeven te betalen voor het lidmaatschap van de bibliotheek Gratis lenen voor de jeugd zal dan afhankelijk worden van de gemeentelijke kultuurpolitiek en de - toch al niet rooskleurige - situatie van de gemeentekas Een zeer ongewenste situatie, vinden de openbare bibliothe ken. Het NBLC Is van mening dat een groot deel van het openbare bibliotheekwerk behoort tot de verantwoordelijkheid van de lo kale overheid en gedecentrali seerd kan worden. Maar bepaal de zaken, zoals de kontributie vrijdom tot achttien jaar, zullen ook in een gedecentraliseerde situatie centraal vastgelegd moeten worden. Nadere informatie bij: Liesbeth Ram, hoofd van de Openbare Bibliotheek te Leusden-Cen trum, tel. 942417. LEUSDEN Op dinsdag 22 februari houdt de UW weer haar feestelijke avond voor alle oude ren uit Leusden, Achterveld en Stoutenburg in de grote zaal van Pon aan de Bavoortseweg. De zaal gaat om half acht open en de bijeenkomst begint om acht uur. Voor de pauze wordt het to neelstukje „Rhapsodie in rood" opgevoerd, na de pauze zal er een bingo met mooie prijzen worden gespeeld Wie met ver voersproblemen zit. kan kontakt opnemen met onderstaande da mes die dit dan voor u zullen proberen op te lossen Mevrouw R. Geomini, telefoon 942339 en mevrouw T. van Marwijk, tele foon 945726.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3