Antilopen afgetroefd V 75 in nieuw rt-home Plannen voor „Sport overdag" in Leusden Voetbaljunioren terug naar school Ik ben dankbaar dat ik dit in dienst van God heb kunnen doen" KP0 kwam bijeen Hessenkar I l-jarige professie zuster Polycarpa ivolle !VB avond Nieuwe KPJ statuten Scratch bowling kampioenschappen Makkie voor basketbaldames 99 Interkerkelijke Vrouwenkontakt- groep bijeen van een proef waara. Bij ongunstig weer is binnen ook van alles te doen. Van kaar ten tot biljarten en voorts helpen met schilder- of timmerwerk, bij het gereedmaken van het club blad en wat u zelf ook nog zou kunnen verzinnen. De wil om mee te doen is het allerbelang rijkst. Men doet er zichzelf en anderen plezier mee en wie weet, waar een en ander toe kan lei den? In plaatsen, waar reeds een aanvang is gemaakt met de actie, wordt alleen maar gesproken van wederzijds succes Het gelukkige toeval in Leus den water stroomt altijd naar de zee wil, dat een van de mensen, die inlichtingen vroe gen, een sportlnstructeur-in-de- VUT is! Hij wil graag met andere belangstellenden plannen uit werken en het zou jammer zijn, als daarvan geen gebruik wordt gemaakt. Wie belangstelling voor het onderwerp heeft en dat geldt ook voor (sportvereni gingen doet er goed aan con tact op te nemen met de heer A.G.R. Bakker, Brinkhorst 12, Leusden-Centrum (telf. 942168). Leusdenaren buiten de beide hoofdprijzen. Zoals het een goe de gastheer betaamd! Het resul taat was: Hoogland 540 pntVVZA 490 pnt APWC 460 pntRoda A 450 pnt., Veensche Boys B 430 pnt HVC 400 pntTerschuurse Boys 390 pnt., Amersfoortse Boys 370 pntAchterveld en Veensche Boys A 350 pnt., Cobu Boys 310 pnt en Roda B 290 pnt. Hoog land en VVZA komen op 25 fe bruari te 'sGraveland uit in de afdelingsfinale De twee beste ploegen daar gaan naar de eind strijd op 25 maart van district West 2 en de landelijke finale vindt op 23 april plaats in Amers foort. ACHTERVELD In de 5e ron den van het Hessenkar klaverjas- toernooi werden weer hoge pun ten gescoord. Eerste werd J. Da- men met 5074 punten de hoogste score tot nu toe. De overige prijswinnaars waren: 2. mevr. v.d. Brugwal-Smit 4762, 2. Guus Horst 4762. 4 P. v.d Hengel 4663. 5 Ria van Hamersveld 4509, 6. W Kerkhof 4505,7. J Houtveen 4501 8. mevr Vos-Voskuilen 4492, 9. A. vd Burgwal 4462, 10. E. Heiligers 4426, 11 T Blankestem 4417, 12 mevr v.d Breemer 4307. 13. mevr. Tessels-Voskuilen 4270 en 14 Leny Smit 4236 punten De stand na vijf ronden is nu: 1. J Houtveen 22783, 2. P. Smink 22102, 3. mevr v.d. Burgwal-Smit 21882, 4 Leny Smit 21848 en 5 T Blankestein 21752 punten De volgende rond zal worden ge speeld op vrijdag 4 maart thuisclub. Binnen 12 minuten was het reeds 24-4. Gebrek aan tegenstand bracht nonchalance in het spel en bij de rust was de score nauwelijks hoger (26-8). In de tweede helft werd nog wel getracht de grens van 50 treffers te bereiken, maar dat luk te net niet. Elly van Dijk was met 12 punten topscoorster voor Leusden. De uitslagen waren Dames 1 - Woodpeckers 47-12 Heren 2 - Woudenberg 2 32-26 Heren 2 - Quidam 4 35-40 LEUSDEN/CENTRUM De Vinken, verleden week verras send met een zege op koploper Groen Geel, herhaalde afgelo pen zaterdag die stunt met Anti lopen, nummer 2 op de ranglijst, al opponent. De Vinkeveense ploeg begon energiek en kwam als spoedig op een 5-1 voor sprong. Met fraaie treffers. Toen pas ontwaakten de Leusdenaren. De onderlinge afstand bleef ech ter nagenoeg gelijk. Zeer groot werd de spanning twee minuten voor afloop bij de stand van 12-10. Een trukje van Anita van Buren mislukte en bracht de score op 13-10. Frans ter Maten (strafworp) en Pieter Kraaikamp brachten de Anti's nog tot 13-12 terug, maar de resterende tijd was te kort voor een beter resultaat. Overige uitslagen De Vinken- Antilopen 1 13-12 Antilopen 2 - MIK 2 11-8 Antilopen 3 - Thor 3 8-6 Groen Geel - Junioren 1 10-6 Junioren 3 - SVMM J2 3-1 Vinken A1 - Aspiranten 1 4-4 Dalto A5 - Aspiranten 3 1-3 Doorn B1 - Aspiranten B1 1-3 KVO D1 - Aspiranten D1 0-2 Pupillen 1 - Exakwa P1 2-2 KVO P2 - Pupillen 2 2-0 Pupillen Q2 - Soesterkw. Q2 0-0 nieuwe biljarthome gevonden op de zolder van een tot de voorma lige boerderij aan de Hamers- veldseweg 71 behorend bijge bouw. Op 18 februari wordt het nieuwe onderkomen officieel in gebruik genomen. Tijdens de receptie van 20.00 tot 22 00 uur wordt in de „spel- soort" 10 over rood een biljart demonstratie gegeven. Goede biljarters heeft BV '75 genoeg en daarom gaat de openingspartij tussen sportwethouder G van Woudenberg en huisbaas A. Ver- hoeg. De verbouwing (nieuwe vloer, allerlei nutsleidingen en nog veel meer) is vrijwel hele maal in zelfwerkzaamheid ver richt en ook de verhuizing van de drie biljarts van circa duizend kilogram per stuk was een heel kwarwei Gelukkig is alles pro bleemloos verlopen. Met zeven teams doet BV '75 mee aan de bondscompetitie (vijf seniorenploegen en twee jeugd- formaties, met de aantekening, dat de ..senioren" zijn) Op maandag en vrijdag vinden de clubavonden plaats. Bovendien op donderdag speciaal voor de jeugd Vanaf 11 12 jaar is het lidmaatschap mogelijk. Op dins dag wordt de districtscompetitie gespeeld, op zaterdag is de jeugd en het kaderteam actief en op zondag kunnen de leden vrij biljarten. Mogelijkheden ge noeg. zo te zien en wie nog meer over BV '75 wil weten, kan niet beter doen dan contact te nemen met de heer J. Kramer. Ansfri- duslaan 31. Leusden-C. (telf. 942826). i eg begonnen is oud gedaan. LEUSDEN/CENTRUM De twee in Leusden bestaande bil jartclubs volgen ieder hun eigen weg. BV Leusden richt zich uit sluitend op seniorleden en gaat binnenkort, gelukkig niet figuur lijk, naar de kelder (van het ge meentehuis). BV '75 daarente gen zoekt haar kracht bij de jeugd en heeft onlangs haar biljart home van BV '75 is een enorme verbetering t.o v. de Beetje meer effect zegt instructeur Kramer LEUSDEN/CENTRUM Ons bericht In de krant van 8 februari over de actie Sport Overdag" heeft reeds wat wakker gemaakt in Leusden. Wij hadden wel wat meer reacties verwacht, ondanks de wetenschap, dat de kat uit de boom kijken minder initiatief vergt dan het voortouw nemen. Dat is echt niet onvriendelijk be doeld, maar als ledereen wacht op een ander, komt niets van de grond. Dat zou jammer zijn, want vrljetijd is er genoeg In Leusden en voorzieningen om die lege uren te vullen eveneens. Met kleine of wat grotere groepjes mensen is van alles te doen tJij goed weer bijvoorbeeld fietsen, buitensport beoefenen, zogenaamd klein-onderhoud plegen aan tennis- en andere accommodaties Wat dit laatste betreft het is echter maar een opkomende gedachte zou dan ook sportief van de voorzienin gen gebruik gemaakt mogen worden. Een uurtje tennis op een doordeweekse ochtend is best gezellig Ook training en begelei ding van jeugdleden zou kunnen plaats vinden, na eventuele scholing in die richting Alle be trokken partijen kunnen er voor deel van hebben en alleen daar om is het overdag bezig zijn als vrijetijdsbesteding het nemen LEUSDEN/CENTRUM Ver leden week woensdag heeft de COVS (Centrale Organisatie Voetbal Scheidsrechters) een spelregelavond gehouden voor voetbaljunioren. Deze jeugd was weer terug naar school en dat gebeurde met twaalf viermans formaties in de Roda-kantine. Henk Nijhuis had met assistentie van Joop van Laar en David Gre- ve de touwtjes in handen onder het toeziend oog van Harry Strij- bos als „bondsgedelegeerde". De belangstelling van de clubs uit de regio Amersfoort en een deel van de Veluwe had best wat groter mogen zijn. Erger was echter, dat SDC (Putten) en IJs- selmeervogels (Spaken burg/Bunschoten) zonder be richt van verhindering waren weggebleven. De jongelui kregen tien schrif telijke vragen te beantwoorden en eenzelfde aantal, dat aan de hand van dia's tot een oplossing moest worden gebracht. Ook een aantal (begé)leiders kreeg —buiten mededinging de ge legenheid om de vragen te be antwoorden Globaal hebben zij het er niet beter afgebracht dan de jeugd en dat pleit voor laatst genoemde categorie. Hoewel Roda (evenals Veensche Boys) met twee teams deelnam aan de papieren wedstrijd, bleven de LEUSDEN/CENTRUM Het damesteam van Green Giants heeft vrijdagavond in de Korf een gemakkelijke zege behaald op de reserves van Woodpeckers uit Houten. In het begin van de wed strijd liep het erg vlot voor de algemeen Etlj' ACHTERVELD Op 4 febru ari was het 50 jaar geleden dat zuster Polycarpa werd geprofest. Zij vierde dit heuglijke feit met haar medezusters in het moeder huis te Amersfoort. De jubilaresse werd op 23 augus tus 1908 In Utrecht geboren als Anna Maria Diemei. „Ik kom uit een gezin van twaalf kinderen hetgeen in die tijd niets abnor- wij am it a) k: vuli jse SDEN - Afgelopen dins- 8 februari kwam de Neder- Christen Vrouwenbond, ig Leusden-zuid, weer in 't IHJnt bijeen. Ook de leden de NCVB-Leusden-centrum voor deze bijeenkomst nodlgd. De gehele avond gewijd aan het onderwerp gaan we om met onze ei- ivoelens ten aanzien van Mevrouw ds. T. de Jong, redikante verbonden aan en Schild" en spreekster eze avond, wist met dit on- (rp heel duidelijk en eigen- aan 'm ,e 9aan' De Jong stelde dat een ont- ng met een zieke niet een- is omdat je met elkaar om- P basis van ongelijkheid. Zij ill de mens in lagen. Men el meestal maar een stukje die ander bij een bezoek. Die zijn hoofd (informatiecen- Iromp (emotionele laag. denk hartkloppingen en misselijk de zenuwen), houding (afwe- 'od verstard) en voeten (meest- ds merkbaar bij een schol met jjjevoel van hoe houd ik me Oje). Zowel de gezonde als is zo'n wereld met ver- ^Hhde lagen. Om nu een brug als naar elkaar te kunnen bouwen moeten er contactpunten gevon den worden. Tussen twee mensen met gelijkheden is dat niet moeili|k Een zieke leeft echter in een heel andere wereld dan een gezonde „We kunnen betere helpers zijn", aldus ds De Jong. „wanneer we het gevoel van opstandigheid, van ont zetting bij onszelf toelaten. Gevoe lens die niet bij onszelf zijn, kunnen we ook niet delen met een ander" Het was een zinvolle avond over een onderwerp waar iedereen zo zij er al niet mee te maken heeft gehad wel eens mee te maken zal krijgen. LEUSDEN Op woensdag 16 februari komt de Interkerkelijke Vrouwenkontaktgroep bijeen In de Marcuskerk. Aanvang 19.45 uur. Het thema van deze avond is "Kennen is de sleutel tot begrip" - "Volken In andere culturen". De bijeenkomst wordt Ingeleid door mevrouw I. van Berkel en me vrouw J. Putman. Inlichtingen bij mevrouw T. Baars, telefoon 944727. maals was. Wij hadden een heel gezellig gezin en ik denk dan ook nog met plezier terug aan mijn jeugd. We kregen een goede christelijke opvoeding waar ik in mijn latere leven veel aan heb gehad". Ondanks het feit dat het in die tijd geen weelde was werden alle kinderen uit het gezin Diemei in de gelegenheid gesteld om na de lagere school verder te studeen. ,,lk heb de MULO gedaan en ben daar ook voor geslaagd. Na het verlaten van de school moest er gewerkt worden. In de tijd dat ik de school verliet tot aan het mo ment dat ik in trad bij de orde van de zusters van St Joseph te Amersfoort heb ik gewerkt in Utrecht bij de toen reeds be staande firma's van V D en C A". In die tijd rijpte bij haar steeds meer het verlangen om in te tre den bij een van de bestaande zusterordes. ..Mijn vader was er echter niet zo heel erg voor. Uit eindelijk was voor mij het mo ment aangebroken dat ik kon intreden bij een zusterorde Ik was toen 22 jaar. Dit heeft mij nog wel enige strijd gekost om dat een jaar tevoren mijn vader was overleden Ik wilde daarom mijn moeder niet in de steek laten die alleen voor het gezin moest zorgen Een van mijn broers drong er echter bij mij op aan dat ik het toch zou doen Hij zou wel bij mijn moeder blijven en haar op alle mogelijke manie ren helpen". KLEUTERLEIDSTER Door haar biechtvader werd zij toen aangeraden om naar de zusters van St. Joseph in Amers foort te gaan Dit was volgens hem voor haar een goede orde omdat deze zeer actief was. Al direct na haar intreden, ging zus ter Polycarpa studeren omdat zij graag het kleuteronderwijs in wilde Dank zij de ondergrond van de MULO wist zij in een jaar tijd de benodigde diploma's te behalen. Voordat men de eeuwi ge gelofte af kon leggen kreeg men eerst een proeftijd van 4 jaar. ,,Na een jaar mocht men reeds de kleding gaan dragen." Op 4 februari 1933 was mijn tijde lijke gelofte periode om een werd ik geprofest Dit was voor mij een geweldige belevenis, want ik was er voor mijzelf helemaal van overtuigd dat ik nimmer iets an ders wilde. Reeds tijdens mijn tijdelijke gelofte-periode werd ik als kleuterleidster aangesteld in Gendt bij Nijmegen. Ik ben daar 9 jaar geweest, In die tijd heb ik daar heel wat opgebouwd. Ik had daar 120 kin deren en deed ook nog de oplei ding aan meisjes die kleuterleid ster wilden worden. Het was wel een geweldig druk leven, doch ik denk daar nu nog met plezier aan terug In al die tijd dat ik als kleuterleidster werkzaam ben geweest heb ik veel profijt gehad dat ik uit een groot gezin kwam en een gedegen opvoeding had gehad Mijn moeder had een goed inzicht in alles en mijn va der was een geduldig mens Van beiden heb ik op dat gebied veel geleerd." In april 1942 kwam zuster Poly carpa naar Achterveld Zij moest daar de plaats innemen van een zuster die wegging. Ook nu werd zij weer belast met de leiding van de kleuterschool die toen nog in het gebouw St. Joseph was ge vestigd Dit was in de tijd van pastoor Smits, een pastoor die zich geweldig voor het kleuter onderwijs interesseerde. Van de ze pastoor heeft zij een geweldi ge steun in haar werk ondervon den. Zes jaar bleef zij hier. In 1948 ging zij naar Gaanderen Ook daar moest zij het kleuteron derwijs helemaal opbouwen ,,Na zes jaar vertrok iknaarAffer- den Ook hier werd ik weer belast met de opbouw. Ik werd wel eens vergeleken met een bouwpas toor" aldus zuster Polycarpa. Dat was wel een enigszins moeilijke tijd omdat de voor het kleuteron derwijs verleende subsidie door de daar wonende pastoor voor andere doeleinden werd ge bruikt. Toen de burgemeester daar ach ter kwam veranderde dat en werd het geld inderdaad besteed voor het doel waarvoor het werd ver leend Na 11/2 jaar werd ik ziek en ging terug naar het moederhuis. Nadat ik genezen was werd ik geplaats in Ede ..Daar was het nu eens niet opnieuw op gaan bouwen hetgeen voor zuster Po lycarpa wel een verademing was." Ik moest wel in het een en ander wat orde scheppen doch dat was heel vlug geregeld. Hier werd ook het subsidiegeld door het kerkbestuur voor andere doeleinden gebruikt. Doch na een jaar was dat geregeld en had ik alles wat nodig was voor het kleuteronderwijs DRIE LEVENSFASE ,,Van Ede ging ik naardeLutte Daar kon ik echt weer eens vrij adem halen. Hier was alles tot in de puntjes in orde. Negen jaar ben ik daar geweest en heb in die tijd daar ook nog drie kleuterleid sters opgeleid Een zeer dank baar werk. In 1966 ben ik weer naar het moederhuis gegaan. Ik werd daar gevraagd om tijdens de diensten in het huis het orgel te bespelen. In 1976 ben ik weer teruggegaan naar huize St. Jo seph in Achterveld. Zuster Silvia haalde mij hier heen om ook weer het orgel in de kapel te bespelen In verband met een ziekte raakte ik echter wat ach terop en ben gestopt met het bespelen van het orgel. Ik kijk nu nog steeds met veel plezier terug op het achter mij liggend leven Ik ben dankbaar dat ik dit alle maal in dienst van God heb kun nen doen. In mijn leven waren drie fases. De eerste was een opvoeding naar God en naar mijn doel. Dit doel was om God en de mensen te dienen. De tweede was een zekere vrijheid maar die me wel klaarmaakte voor die dienst. De derde was een zelfstandigheid die me voorgoed aan God bond. Ik heb ook steeds mijn klooster naam behouden. Ik wil daar geen afstand van doen en mijn eigen naam weer aannemen. Er is in de loop van de jaren veel veranderd. Dingen waar ik het soms hele maal niet mee eens ben. Doch dank zij de zelfstandigheid ben ik wel in staat om daar toch mee te leren leven. ACHTERVELD Dat de K.P.J. een vereniging is die bruist van activiteiten blijkt wel uit het feit dat er dit jaar alweer vier activiteiten achter de rug zijn. Een van die activiteiten was de jaarvergadering waarop de nieu we statuten werden behandeld. Hierover bleek bij de leden een verschil van mening te bestaan. De leden die het met de opstel ling van deze statuten en het huishoudelijk reglement niet eens zijn kunnen dit opvragen en na bestudering hun bezwaren en voorstellen naar voren brengen. Deze dienen voor 19 februari te zijn ingediend bij het bestuur. Het een en ander zal dan tijdens de bestuursvergadering op 23 februari worden besproken waarop de bezwaarden ook welkom zijn. Op 19 februari zal er weer een discoavond zijn in de Moespot, terwijl op 20 februari zal worden deelgenomen aan het basketbal- toernooi te Vinkeveen. Er zal met een dames en herenteam worden deelgenomen De laatste brooddeegavond wordt gehouden op 23 februari. Hetgeen tijdens de brooddeeg avonden is gemaakt zal worden tentoongesteld op de creatieve avond welke zal worden gehou den op 5 maart te Hoogland waaraan dan ook zal worden deelgenomen met een toneel stuk Aan het volleybaltoernooi op 6 maart te IJsselstein wordt deel genomen met een dames- en herenteam. De return kaartwed- strijd tegen de bejaarden zal wor den gehouden op 9 maart. De dropping zal plaatsvinden op 8 maart terwijl de improvisatie avond in Ons Gebouw wordt ge houden op 8 april. Ouders en niet-leden zijn deze avond van harte welkom. LEUSDEN - Op de bijeenkomst van de KPO afgelopen dinsdag werd ingegaan op de kerk, de ont wikkelingen van de laatste jaren en hoe men daartegen aan kijkt. Voor afgaande aan een diskussie schet ste pastor Frans Overbeek in grote lijnen de ontwikkeling van het pas toraal werk. De taken in het onderwijs, het maatschappelijk werk en de zie kenzorg zijn in de loop des tijd over genomen door diverse maatschap pelijke organisaties. De kerk heeft zich weliswaar min of meer aange past, maar het lijkt niet voldoende om het teruglopend kerkbezoek te stoppen. In Leusden is nog sprake van een toename. Dat moet echter voornamelijk op rekening worden geschreven van de uitbreiding van de gemeente Ze zijn onder andere te vinden in de parochieraad, het kerkbestuur en de werkgroepen. Deze mensen gaan zich verant woordelijk voelen, verdiepen zich in de materie en willen zelf ook ak- tief zijn binnen de kerk. Mannen en vrouwen kunnen bei den als pastoraal werker taken ver vullen Mannen kunnen, als zij on gehuwd en celibatair willen leven, het priesterambt uitoefenen. Zij hebben de keus gewijd te worden of niet. Bij vrouwen is daar geen sprake van In een folder die ter inzage lag stond te lezen dat de vrouw achtergesteld is in de kerk en meer de plaats moet krijgen die haar toekomt. Inzicht is er wel maar niet zo dat de vrouw ook kerkelijke ambten kan vervullen. Principieel en in feiten is er voor vrouwen in de kerk alleen een ondergeschikte rol en funktie te vervullen. Het verband tussen kerk en poli tiek en kerk en maatschappelijke problemen vormden de kern van de diskussie. De politiek, en dan voor al de kernbewapening, riep nogal wat opmerking op. Er werd veel ge zegd, maar het was nauwelijks te verstaan Uit de diskussie was niet meer op te maken dan ,,kerk en politiek moeten gescheiden wor den", „kerk en politiek zijn niet te scheiden" of.vroeger kreeg je ge woon een stemadvies en zo stem de je dan ook Op een vraag of de kerk de mensen dan niet beïn vloedt. antwoordde pastor Frans Overbeek dat invloed van alle kan ten komt. Het ligt niet op de weg van de kerk aan meningsvorming en politieke besluitvorming te doen. Tegenwoordig bekijkt het individu het zelf wel. meent hij De kerk heeft haar eigen mening. Ze kan een zo breed mogelijke informatie aanbieden en adviezen geven en op die manier de keus overlaten Als je tenminste al zover komt, want bij problemen als abortus, scheiding, homofilie, enzovoort ko men de mensen niet meer bij de pastor terecht maar bij andere maatschappelijke instanties Soms kan de kerk ook helemaal niets doen Aan een probleem als werkloosheid, vooral onder de jeugd, kan ze weinig meer doen dan luisteren en het aan de orde stellen. Samenwerking, wat dit be treft, met andere kerken stuit vaak op weerstanden in die kerkelijke groeperingen zelf. LEUSDEN/CENTRUM Zon dag a.s. wordt in de Korf het scratch-bowlingkampioenschap van de Bowllngbond Leusden georganiseerd. Scratch is bow len zonder handicap en dus spe len voor wat elke speler werkelijk waard is. Met deelname van de zestien sterkste leden van de lo kale bowlingbond is nu reeds te voorspellen, dat het een span nende aangelegenheid wordt. Er worden - om 10.00 en 12.00 uur - twee series gespeeld, ge volgd door een finale knock down, die rond 15.30 uur aan vangt. Een winstpartij levert 20 extra punten op en voor games van meer dan 200 punten is ook nog een bonus te verdienen. Met deelname van o m. Jan Toxo- peus (de huidige kampioen), John Hofstede, Wim van Hersse- laar en Law Upshaw komen ze ker diverse 200-plussers voor Belangstellenden hebben gratis toegang tot de Korfbowling.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5