„We zijn niet in staat een betaalbaar huis te bouwen, dat is het basisprobleem" rtiilfii üsi Lat van Tilburg, ontwerper van de huurwoningen in de wijk Zwanenburg Als ik 18 was zou ik in zo'n Van Dam-woning willen wonen" Inspraak leidt tot vertrossing" -Trk* DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 interview ^,1-^ |OTTERDAM-De juette van de wijk nenburg is al enigszins eeld. Het was voor het itectenburo Hoogstad, er.Schulzeen Van iurg projekt nummer 384, Ijl men nu al weer bezig is projekten, die nummers >en 500 dragen. „Het ligt al weer een eindje achter je", zegt Aat van Tilburg, nar ik vind het wel leuk om •nu nog eens over te i^Ben." m Tilburg (40) is de zoon leen kleine aannemer. Hij I HTS-bouwkunde en volgens in de avonduren jaar lang de Akademie lBouwkunst. Zeventien rgeleden begon hij als inaar bij het genoemde iro. Zeven jaar geleden 1*Srd hij zelfstandig lid van de 97jPtschappij. TTERDAM - „De Wo- istichting Leusden heeft paar jaar geleden een t aantal projekten be lt. Aan de hand van het- men toen gezien heeft, het bestuur van de WSL oorkeurslijst opgesteld, jnnelijk stond ik zodanig ff. op die lijst, dat ik nu r Zwanenburg in aanmer- kwam." >e opdracht betrof het verpen van de woningen, gezinswoningen, kleine- voningen en zogeheten Dam-eenheden. Maar er op dat moment voor inenburg nog geen stede- wkundig plan en in over- met de gemeente is er een aanvullende op- pht voor het verkavelings- uitgerold." |k ben uitgegaan van gesloten yblokken, waardoor er een dui- :e scheiding ontstaat tussen Ibaaren privé-terrein. Ik ben er :o voor om voor- en achterkan- |oor elkaar te haspelen. Ik ben en voorstander van om het lichtelijk te doen. In de jaren Bn 1970 en 1980 is er veel Perimenteerd met verkave- [nodellen. maar over het alge- heeft dat niet geleid tot inte- tere of betere woonomge- Een ordelijk plan heeft bo- jen het voordeel dat het leidt In grotere woningdichtheid. Er n meer woningen op hetzelf- rvlak. Je kunt het vergelij- let een blokkendoos. Als je de n er netjes in legt, dan pas- in de doos. Maar als je ze er iar in gooit, dan krijg je niet lokken er meer in. Zwanen- heeft een behoorlijk hoge leid." i de inrichting van het plan I de doorgaande weg, die nu Bnburg heet, en de Smous- door Marnix Kreyns Het buro houdt zich bezig met een zo gemengd mogelijk pakket: woningbouw, bejaardenhuizen, de hoofdcentra van onder meer Nieuwegein en Houten, het stadhuis van Lelystad enzovoort. Van Tilburg ontwierp de 226 woningwetwoningen in de wijk Zwanenburg, terwijl hij ook bemoeienis had met de stedebouwkundige opzet van die wijk. Hij is bestuurslid van de stichting STAWON en lid van de Raad voor de Volkshuisvesting. Een gesprek over gesloten bouwblokken, het gevaar van gettovorming, de effekten van inspraak en het vasthouden aan witte stenen. „Als Ik achttien was, dan zou ik in zo'n Van Dameenheid willen wonen." sesteeg harde gegevens Ik heb gekozen voor een diagonale ont- werprichting naar het hoofdcen trum toe. Het was duidelijk, dat die Van Dam-woningen zouden resul teren in een wat groter gebouw. Dat heb ik bewust langs die doorgaan de weg gezet. Niet alleen omdat naar mijn smaak hogere gebouwen aan bredere wegen horen te staan, maar ook omdat dat gebouw funk- tioneert als een geluidswal tussen de weg en de woonwijk. Opvallend binnen de wijk zijn verder de parkeerzönes binnen de bouwblokken. We hebben om ver schillende redenen gekozen voor tamelijk smalle straten, wat tot ge volg had, dat niet al het parkeren in de straten kan plaatsvinden. Daar om zijn er drie parkeerplaatsen bin nen de blokken gekomen. Door middel van muren hadden de aan liggende tuinen afgescheiden moe ten worden van de parkeerplaat sen. Ten gevolge van de bezuini gingen werden die muren eerst schuttingen, vervolgens hagen en tenslotte zijn ze geheel geschrapt. Dat is een ernstige aantasting van het ontwerp geweest. Die muren waren onmisbaar; je ziet nu ook de bewoners zelf allerlei maatregelen treffen." - Als u zich houdt aan het woning- bouwprogramma en de harde ge gevens ten aanzien van de inrich ting van de wijk. hebt u dan verder vrij spel? „Dat hangt erg van je zeif af. In hoeverre ben je in staat medespe lers te overtuigen van je ideeen Een aantal mensen in zo'n ont werpgroep zitten er natuurlijk als bewakers. De gemeente en de op drachtgever willen nu eenmaal dat er iets uit zal komen, dat zij ook willen. Een architect moet niet zijn hobby's volledig gaan zitten uitle ven. Overigens is dat in het geval van Zwanenburg erg soepel verlo pen. Namens de gemeente zat Bokhorst er bij en die trad op als coördinator Die deed dat op een heel goede manier." - Was er geen kritiek op bijvoor beeld het idee van die gesloten bouwblokken? „Daar zijn zeker kritische kantte keningen bij geplaatst Zou dat niet leiden tot een te hoge dichtheid? Wat voor gevolgen zou het hebben voor de privacy? En natuurlijk zijn er ook wel nadelen aan verbonden. Denk maar aan de zonligging Er zijn stukjes, waar de voorgevels op het zuiden liggen en de tuinen op het noorden. Door een lage gootlijn aan de achterkant komt er overi gens toch wel weer zon in die tui nen. maar zoiets kun je als een na deel zien." Weinig onderzoek Vond u het op zich geen nadeel behoefte aan meer variatie, is daar nu zo veel uit gekomen? Helaas wordt er in Nederland weinig aan evaluerend onderzoek gedaan. Je zou de komende jaren de mensen zelf moeten gaan vra gen, wat ze er van vinden. Ik denk zelf dat het geen probleem is om zo'n groep woningen als eenheid te ontwerpen. Wat voor mensen zul len er nu in dat soort woningen wo nen? Middenklasse, denk ik. Men sen die geen enorme verschillen in gedrag zullen vertonen. Denkt u dat er in Zwanenburg andere men sen wonen dan in bijvoorbeeld die Eurowoningen?" - Dat denk ik wel ja. „En waar in verschillen die men sen dan?" - In de eerste plaats in inkomen Maar ook. denk ik, in hun aktivitei- ten. Het is een ander sociaal mi lieu. elkaar niet interesseren. Maar ik zou het heel interessant vinden, als de gemeente dat nou eens zou vol gen Op een verantwoorde wijze, zodat er over een jaar of vijf ook echt wat te melden valt. Gegevens, waar je als architect en als stede bouwer iets mee doen. Want wat dat betreft heb je weinig bruikbaar materiaal tot je beschikking." Woonlasten - Wat mag zo 'n woningwetwoning eigenlijk kosten? ,,De stichtingskosten mochten toen ongeveer 80.000- bedra gen. Dat was in 1980 en als je het prijspeil hetzelfde houdt, dan mag zo'n woning nu 65.000 - kosten Inmiddels zijn de kosten in de bouw gedaald met een procent of zes, zeven, maar de rest is het gevolg van verder bezuinigen." Er is onder de architecten gepeild, hoe ze er over denken Het opval lende is, dat de ervaren woning- bouwarchitecten zeggen daar valt best mee te leven; het is in ieder geval een basis, die een zekere kwaliteit garandeert. Terwijl de minder ervaren architecten veel meer zeiden: die wenken en voor schriften bemoeilijken de zaak, dat is een knellend keurslijf, daar kun je niet mee uit de voeten Het directoraat-generaal van de Volkshuisvesting heeft inmiddels onderzoek laten doen naar de in vloed van voorschriften op de stich tingskosten. De conclusie is dat het loslaten van de wenken en voor schriften leidt tot 25% goedkoper bouwen Maar tegelijkertijd leert dat onderzoek, dat dat in opper vlakte ten koste zou gaan van on geveer één derde van de woning. En vanuit dat oogpunt ben ik er een voorstander van om die wenken en voorschriften te laten bestaan Kijk, je ziet dan aangegeven, dat de J J om zoveel woningwetwoningen bij elkaar te'bouwen? „Ik heb nogal wat gewerkt in de stadsvernieuwing en daar gaat het wel om grotere aantallen. Het zijn er in Zwanenburg 226 en dat is niet zo'n heel groot aantal Ja, in verge lijking met een jaar of vijf geleden is het wel een hoog aantal, omdat men toen veel meer hechtte aan vermenging van verschillende soorten woningen. Maar ik geloof niet dat dat zo hard nodig is. Je moet uitkijken voor - om een zwaar woord te gebruiken - gettovorming. Maar daar is nu nog niets zinnigs over te zeggen. De komende tien jaar zullen dat uit moeten gaan ma ken. Zo ver gaat je invloed als ar chitect ook niet Hoe het verder gaat, maken de mensen die er wo nen uit. Persoonlijk vind ik het zelfs wel een voordeel om met grotere groepen te werken. Die ideeën van de afgelopen tien iaar, van meer „En is het dan gewenst om dat te mengen?" - Wat is daarop uw antwoord „Je moet daar voorzichtig mee zijn Ik denk dat het goed is, dat als mensen zich tot een bepaalde groep rekenen, dat ze dan binnen die groep kunnen wonen. Dat is een voordeel." - U vindt dit een precair onder werp? „Niet precair, moeilijk. Kijk, in het begin van de jaren zeventig is het evangelie vermenging geweest Maar heeft dat tot resultaten ge leid? Ik vind van niet Ik denk dat het positief kan zijn, wanneer je een grotere hoeveelheid van een be paald soort woning bij elkaar bouwt. Wanneer het verschil in in teresse tussen de bewoners niet zodanig groot is, dat ze zich voor - Kon je voor f 80.000- een be hoorlijk huis bouwen? „Er zijn in zo'n projekt altijd din gen, die je had willen doen, maar die omwille van de prijs niet kon den. Ik had gedacht aan gladdere dakpannen, dat had me mooier geleken, maar dat zou 400,- per woning meer gekost hebben. Ove rigens is het niet zozeer de kwestie of je voor dat bedrag een huis kunt bouwen, de vraag is wat mensen willen uitgeven voor wonen. Ik zit in de Raad voor de Volkshuisvesting en daar is dat hét aktuele onder werp." - Afgezien van die woonlasten kwestie is het de vraag of je voor f 80 000- een huis kunt bouwen, vooral ook gelet op de wenken en voorschriften vanuit het ministerie. „Die wenken en voorschriften, daar is veel over te doen geweest probleem is, dat de prijs in zeer sterke mate door de marktsituatie wordt bepaald. Mede daardoor zijn we in de situatie gekomen, dat we financieel niet in staat zijn om een betaalbaar huis te bouwen. Dat is het basisprobleem." „Als architect zit je met de vraag wat er in die afweging tussen kos ten en wensen nog aanvaardbaar geacht kan worden. Ik weet niet waar die grens ligt. dat is niet exact aan te geven Je kan bijvoorbeeld kiezen voor eenvoudiger en dan iets ruimer, of voor kleiner maar dan beter De kosten mogen in ver gelijk met de tijd, dat de woningen in Zwanenburg ontworpen werden, ongeveer 15.000,- minder kos ten. Sedert die tijd zijn de prijzen voor veel geld gaan verbouwen." „Toch werkt inspraak altijd ver vlakkend. Wat er uit komt is een algemeen gemiddelde. Ik durf te wedden, dat als je iedereen er zijn zegje over had laten doen, die witte steen van de huizen in Zwanen burg het niet had overleefd. Nee, dan was het rood geworden of mis schien geel, maar in ieder geval niet wit In die zin leidt inspraak tot vertros sing. Ik heb eens in een ontwerp onder druk van de inspraak een kleur blauw in groen veranderd. Ik heb daar nog altijd spijt van. Het deed schade aan het ontwerp. En ik vind ook dat je zulke dingen aan de architect moet overlaten Die is daar voor ingehuurd, die heeft daar gedaald met een procent of zeven Maar de rest van die vermindering lever je toch echt in op de woon ruimte Woningen zoals in Zwanen burg staan zouden nu dus niet meer kunnen." Inspraak woonruimte op de begane grond een woonmatje van die en die af metingen en een eetmatje van zo en zo groot moet bevatten. Dat be tekent dan dat het standaard echt paar met t v., bankstel en zo meer er in kan. Ja, dat is wat waard „Ik vind, dat er evenwicht moet bestaan tussen wat een woning kost en wat de bewoner daar voor betaalt. Ik denk dat de eengezins woningen in Zwanenburg onge veer 900,- per maand zouden moeten kosten, terwijl er nu een huurprijs van ruim 500,- bere kend wordt. Het lijkt mij beter om de werkelijke huurprijs te laten betalen en er dan van uit te gaan, dat men niet meer dan 16% van zijn inko men aan huur hoeft te betalen Het tussenliggende gedeelte moet door individuele subsidiëring bijge past worden - Toch blijft het merkwaardig, dat de goedkoopste nieuwe huurhui zen in Nederland- wat woningwet woningen toch zijn - nog zo veel moeten kosten. „Dat is het produktievraagstuk. Kijk, die bouwwereld is een merk waardig vak Het is een soort cir cus. dat van de ene naar de andere gemeente reist om daar zijn tenten op te slaan Dat heeft zijn charmes, maar ook zijn problemen. Het grote - De Woningstichting Leusden heeft door middel van een referen tiegroep laten inspreken op het plan. Heeft dat wat opgeleverd? „In de eerste plaats wil ik opmer ken, dat het niet zo'n uitvoerige in spraakprocedure is geweest Een groep mensen, die de toekomstige bewoners vertegenwoordigde, heeft zich een aantal malen over het plan gebogen. Het meest le vendig werd er daarbij gereageerd op de Van Dam-woningen. Daar waren ook de meeste keuzemoge lijkheden. Ik had bijvoorbeeld een ontwerp gemaakt, waarin twee eenheden aan elkaar gekoppeld waren, waarbij enkele voorzienin gen zoals de keuken gezamenlijk gebruikt zouden worden. Naast het ontwerp, waarin iedere Van Dam- woning gewoon een zelfstandige eenheid was Nu, de studenten van de HBOV, die in de referentiegroep zaten, hebben zich duidelijk uitge sproken voor die zelfstandige een heden. Die zijn er dan ook geko men. ja. Ik ben geen profeet die zegt en voortaan zal er in gekop pelde Van Dam-eenheden ge woond worden Dat maken de mensen zelf uit „Mijn ervaring is dat inspraak bij stadsvernieuwing het best tot z'n recht komt. Daar is men vaak ook beter georganiseerd in wijkraden, buurtcomité's enzovoort. Ik heb wel meegemaakt dat een groep van zo'n 200 mensen - waarvan er in de loop van het proces natuurlijk wel een paar afvielen - acht keer bij elkaar kwam om over een plan te praten." „Persoonlijk ben ik van mening, dat de werkelijke invloed van in spraak niet zo geweldig groot is. Kijk, als er keuzemogelijkheden zijn, dan moet je die zo duidelijk mogelijk aangeven en dan kan men zich ook voor iets uitspreken. Waarbij je als woningbouwvereni ging natuurlijk er voor moet waken, dat er niet allerlei zeer specifieke wensen gehonoreerd gaan wor den Je hebt zeker als opdrachtge ver voor de bouw van huurwonin gen de taak om de resultaten van de inspraak aan de algemene nor men te toetsen Uitschieters kun je niet honoreren Stel datje huurder, voor wie je in een bepaald huis al lerlei gekke dingen hebt gedaan, na een paar jaar vertrekt. Komt de volgende huurder en die wil dat al lemaal niet. Kun je dat huis weer voor geleerd, ja. Waarbij je je mag verwijderen van de gangbare me ning, zeker bij sociale woningbouw. - Heeft u al kritiek gehoord van Zwanenburg? „Nee, nog nauwelijks. Ik heb de woningstichting wel gevraagd om me te informeren over eventuele klachten, die binnenkomen. Wel heb ik het één en ander gehoord van de Vrouwen Adviescommissie voorde woningbouw. Kleine prakti sche dingen. Bijvoorbeeld dat je door de constructie van de ramen de dekens niet buiten kunt hangen. Ik wil dat niet bagatelliseren. Twin tig van zulke dingen en je hebt een ondeugdelijk huis. Ik hoop dat er een beetje geld is om dat soort praktische problemen te herstellen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de woonomgeving." - Heeft u zelf kritiek? „Als ik nu naar de huizen in Zwa nenburg kijk, dan denk ik: het had eenvoudiger gekund. Ik vind dat je moet proberen het beeld, dat je voor ogen staat met zo eenvoudig mogelijke middelen te bereiken De ramenfiguratie had bijvoorbeeld eenvoudiger gekund. En de hoe kwoningen springen in en staan in feite omgekeerd Zou het plan nu slechter geworden zijn als ik het niet had gedaan, vraag ik me af En verder heb ik kritiek - maar daar ben ik niet verantwoordelijk voor geweest - op de detaillering van de straten. Vind ik veel te inge wikkeld. Dat leidt tot een slalom effect, dat nergens goed voor is." - Zou u zelf in zo 'n huis in die wijk willen wonen? „Dat hoort een voorwaarde ie zijn Als ik in een woning van die oppervlakte zou willen wonen, dan zou ik hem zo ingedeeld willen heb ben." - U bouwt een drempel in in uw antwoord. „Ja, maar Ik verkeer In andere omstandigheden. Ik verdien een beetje meer dan de gemiddelde bewoner van een woningwetwo ning. Ik heb bij mijn huis een werkruimte nodig. Mijn vrouw schildert, heeft aan huis een ate lier. Dus is de vraag niet oppor tuun, of ik nu, in mijn omstandig heden, in zo'n huis zou willen wonen. Maar nogmaals: als Ik in een woning van die afmetingen zou willen wonen, dan zou die op die manier ingedeeld moeten zijn. En hetzelfde geldt voor de Van Dam-eenheden. Als ik acht tien was, dan zou ik in zo'n huis willen wonen."

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5