Leusdense vrouwen gaan naar vredesconferentie in Brussel Kantlijn PAR-werkgroep verzamelt handtekeningen - land in hand I Jacobs is'n nette kerel Invalidentoilet gehandicapt Valentijnsdag ging niet ongemerkt voorbij «meentehuis Vuilnis te laat DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 loep op Leusden daktle: Caspar van Loo |n Leusden wordt de veillance door de rijkspolitie I wel eens op de flets gedaan. Kan niet anders, omdat de izlne voor de zes politieauto's rijkswege op rantsoen Is. reel liter brandstof mag er per and worden verstookt en ndruppel meer, luidt de itlljn vanuit Oen Haag. En gezien de gerantsoeneerde iveelheden benzine voor de spolltie meestentijds niet reikend zijn, moeten de htmeesters vaker op de flets imen. Tijdens de vorige week ouden bijeenkomst tussen epscommandant Van Doorn Ie raadscommissie mene Bestuurszaken vroeg Offerelns zich hardop af irom politiemensen altijd met tweeën de ronde moeten doen. „Waarom moeten ze altijd hand In hand?" opperde het GPV/SGP-raadslld sarcastisch. Adjudant Van Doorn reageerde: „Als het een jongen en een meisje zijn heb Ik geen bezwaar". Serieus zei hij, dat het In deze criminele tijd niet verantwoord is politiemensen alleen op pad te sturen. Met z'n tweeën (al dan niet hand In hand) Is veel veiliger. Volgens WD'er Gerrlt Valkhof Is het Pvd A-raadslid Jan Jacobs een „nette kerel". Deze kwalificatie heeft de progressleveling te danken aan het volgende voorval. In de leeskamer van de gemeenteraad lagen onlangs exemplaren van een notitie van Gedeputeerde Staten overeen voorgenomen herindeling ergens In de provincie Utrecht. Toen Jan Jacobs zich in de leeskamer begaf, lagen er twee of drie exemplaren. De PvdA'er bladerde er eentje In en ging, toen hij klaar was, weg. Tijdens de laatste vergadering van de raadscommissie Algemene Bestuurszaken, waarin de notitie van GS op de agenda stond, bemerkte Jan Jacobs dat enkele collega's, onder wie Valkhof, een exemplaar van die notitie In hun bezit hadden. Hij wilde wel eens weten hoe zij daar aan waren gekomen. Die hadden ze uit de leeskamer meegenomen. PvdA'er Jacobs bedeesd: „Oh, omdat er maar drie lagen heb ik geen exemplaar meegenomen. Ik dacht, dat de raad het met dat aantal moest doen." Gerrlt Valkhof was kennelijk met dat gedrag zo content, dat hij zijn PvdA-collega als een „nette kerelafschilderde. Om met een germanisme te spreken: dat Is toch bijzonder net van die Valkhof. In het nieuwe gemeentehuls is aan van alles gedacht. Naast de leeskamer van de gemeenteraad is zelfs een kostbaar tollet voor Invaliden Ingericht. Raadslid Harm Offerelns heeft echter tot zijn verrassing geconstateerd dat deze wc door invaliden niet te gebruiken is. De valide Harm moest kennelijk een keer nodig, omdat hij opgemerkt heeft dat het wc-vertrek wordt afgesloten door een dubbele deur. Volgens het raadslid is het vooreen Invalide onmogelijk om deze barrière te nemen. Zonde dus, en bijzonder vervelend voor die Invaliden die nou netenfin, als u begrijpt wat Ik bedoel. )e kans is groot dat het voor- ge gemeentehuis blijft be- n." aldus de "eusder Krant van sbruari. Kennelijk houdt dit be verband met „nogal wat nega- reacties". Wie nu een sprong een meter in de lucht maakt, rierken dat hij wel weer heel icht op de aarde terug komt. t in hetzelfde bericht lezen we Dverwogen wordt om om het luw heen woningen te zetten et gemeentehuis te verbouwen en ol meer kantoren. Inmetse- us, gepaard gaande met een ■turele „aanpassing", uiter- ook van de voorgevel. Waar de suggestie dat het voorma lig raadhuis blijft gespaard niet meer betekent dan een doekje voor het bloeden. Je kunt het dan net zo goed afbreken. Maar de grootste verrassing komt nog. Omdat b. en w. er geen gras over willen laten groeien is men reeds in onderhandeling met een of meer ondernemers. Dit is geen ballonnetje meer maar een -egelrecht schot voor de boeg. Nog één stap verder en de eerste paal zit al in de grond en wie hem er dan nog uit wil trekken moet van goe den huize komen. Ik vind het een mistoestand dat over dergelijke zaken alleen wordt beslist door één of een handjevol personen. Het zijn toch allemaal Leusdenaren die dagelijks tegen de veranderingen in het dorps beeld aan moeten kijken. Ik weet wel dat „inspraak" een vies woord is, maar waarom zouden geïnte resseerden niet mee mogen den ken: mee rondom de tafel mogen zitten om te voorkomen dat er hals over kop beslissingen worden ge nomen? Het is beter dat een ge bouw enige maanden langer rente loos leeg blijft staan dan dat er on herstelbare fouten worden ge maakt, even groot of groter nog dan die in 1965 toen van uitbreiding van het gebouw werd afgezien en aller lei kleine pandjes moesten worden opgekocht. Een idee moet rijpen. Ik heb wel eens gedacht aan een Streekmuseum Gelderse Vallei, waarbij vele gemeenten, twee pro vincies, het Rijk en allerlei bedrij ven die belang hebben bij toerisme, zouden kunnen worden ingescha keld. Maar ongetwijfeld zijn er an dere reële mogelijkheden. J. G. S. Overmaat, Leusden. Hoewel Valentijnsdag oorspronkelijk alleen in Engeland, de Verenigde Staten en Canada wordt gevierd, gaat deze liefdevolle dag op 14 februari elk jaar in Nederland ook niet ongemerkt voorbij De bewoners van de flats van verzorgingshuis 't Hamersveld ondervonden dat afgelopen maandag aan den lijve. Zij kregen van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde afdeling Amersfoort en omgeving een bloemstukje aangeboden Ook directrice mevrouw T. Zeeman kreeg een bloemengroet van de KMTP,,als waardering voorde inzet die zij en haar staf steeds voor de bewoners weet op te brengen Het verpleeghuis Lisidunahof werd ook bedacht door de Koninklijke. De plantenkas werd verrijkt met een plant en het juist geopende dagverblijf werd opgefleurd met een voorjaarsboeket (Voor degenen die niet precies de betekenis van Valentijnsdag welen volgens hel Nederlands woordenboek van Koenen is het de 14e februari waarop men. anoniem, een kleurige, soms met een gedichtje bedrukte kaan stuud, meestal naar iemand van het andere geslacht Op 14 februan is trouwens St Valentijn onlhootd en worden vogels verondersteld te paren, aldus hel Koenen-woordenboek) Uit oogpunt van efficiency en kostenbesparing wordt In Leusden sinds deze week op éen dag alle vuilnis opgehaald. Dat is maandag geworden. Voor de Leusder Krant en inwoners die dinsdag altijd keurig hun zak aan de straat zetten, betekent dat overigens even omschakelen. Afgelopen maandagmorgen plaatste een medewerkster van deze krant om negen uur, toen het kantoor openging, een volle vuilniszak op de stoep, klaar om door de mannen van Spitman meegenomen te worden, 's Avonds stond dit treurige hoopje in plastic verpakte krantevuil er nog. Geen Spilmannen gezien. De conclusie was al gauw getrokken: de ophaaldienst komt voor negen uur door de Rozendaallaan. Wat moeten we daar mee aan, want het vuil eerder bulten zetten gaat niet en mag trouwens volgens de wet ook niet. Een belletje naar de heer Kool van de dienst gemeentewerken, diede vuilnisophaaldienst regelt, blijkt nuttig te zijn. Hij kan begrip opbrengen voor de situatie en belooft ons, als wij om negen uur de zak op de stoep zetten, dat die wordt opgehaald in het vervolg. Nieuwsgierig als we zijn vroegen we hem ook of er nog meer soortgelijke klachten bij hem waren binnengekomen. Kool: „Een paar uit De Hamershof, maar daar is ook een oplossing voor gevonden". Voor de rest was het ophalen van het Leusdense huisvuil maandag prima verlopen, aldus Kool. Nooit geweten dal we geen post kantoor, maar een geldkantoor hebben Blijkbaar wordt er nu door de PTT ook op de brieven geld verdien- d. Het warenhuis, lees ik tot mijn on uitsprekelijke vreugde, komt er voor 99 procent Toch betwijfel ik sterk of die 1 procent wel wordt ge haald Een midgel-golf- en glijbaan in het zwembad'' Wil de raad dan wel eventjes aan de buren in Claeve- renblad'Wildenburg denken? Voor je het weet moet er met geïsoleer de ballen gespeeld worden Ook op dinsdagmorgen tot de ont dekking gekomen dat de Spilman nen u net eventjes een dag te slim af waren geweest? Rinze Bloemhof heeft zitting geno men in het Comité Milieuzorg Leus den. Voor ruimtelijke ordening. Dat moet een vergissing zijn. Hij zou toch lid worden van de UW? Ook zo doodsbenauwd geworden voor het vingertje van Puck Bos- ma? Geen sportief vingertje heb ik van Jan Jacobs begrepen Nieuwe Leusdense rageHoe lees ik de krant verkeerd Overigens sinds wanneer stellen ambtenaren vast wat hun beleids- broodheren wel of niet zo hebben gezegd, althans niet zo hebben be doeld, althans anders gezegd zou den willen hebben? Gemeentepolitie in Leusden de vurige burgemeesterswens blijft de vader van een opwindende ge dachte. Trouwens Rademaker heeft de laatste tijd de wind niet erg mee Wordt hem de gemeentepolitie door de neus geboord en mag hij bovendien niet bomvnj onderdui ken omdat de douche en het toilet in de kelder nog niet worden aan gelegd. Adjudant van Doorn: ..Winkeldief stallen nemen toe en het valt wel mee met de jeugdcriminaliteit "Be grijp ik daar uit dat Leusden in plaats van een ambulant jeugd- funktionaris beter kan uitzien naar een reclasseringsambtenaar Oei I Het vingertje van Puck ging alwéér omhoog Kop ..Noodbestuurspost op laag pitje. Oftewel de burgemeester moet gas terugnemen En zo hoort het ook in energie-be sparend Nederland Idee als de burgemeester en zijn ambtenaren nou eens gebruik mo gen maken van de douche en het toilet van de biljartclub en ze ne men hun eigen stoel mee en zo. is er dan niet een piepkleine kans om toch Raad Nee! We moeten eerst naar de kelder gaan'" Zwijgen over het carnaval is óók een principe Bovendien kan ik déér toch niet te gen op! V. n een medewerkster) iUSDEN - Vrouwen én men kunnen tot komende nsdag op diverse adres- in Leusden hun handte- Ing zetten vóór ontwape- in Europa. Deze handte- Ingen zullen samen met enen andere uit de hele ld dinsdag 8 maart op de iationale Vrouwendag len aangeboden in Brus- ian de ambassades van loommogendheden en de 0. Aan de regeringen deze alliantie zullen dan Ifolgende eisen worden eld: 1. geen plaatsing Pershing 2- en kruisra- tn in Europa, 2. konstruk- onderhandelingen over irmindering van atoom- fns, 3. een totaal verbod itoomproeven, 4. inkrim- van het defensiebudget een atoomwapenvrij Eu- Eén dag voor de aan- ng van de handtekenin- wordt in Brussel een iwenvredesconferentie kiden waaraan ook dense vrouwen zullen nemen. uwen in Japan, deVerenig- aten, Canada, Europa en r-Zeeland zijn momenteel de handtekeningen te helen. Het is een initiatief ouwen, waarvoor ook man- 'orden uitgenodigd om er leel te nemen Zowel om randtekening onder de ei- i zetten als om méé te doen Vssel met het driedaagse programma of één van de delen daarvan. iR staat voor Samen Te- toom Raketten; Stop The "lace; Stop Tous les Arme- Rapidement: Stoppt Total (zie Alle Rüstung; Stop Todo Arma- mento Rapoidamente De STAR aktiviteiten zijn door vrouwen in New York gestart op de Internationale Vrouwendag in 1982 met het doel vrouwen te engageren vóór ontwapening en tégen de bewapeningswedloop. De aktie ging uit van de Internati onale Vrouwen Liga voor Vrede en Vrijheid. De STAR aktie wordt sindsdien gesteund door afdelin gen van de WILPF in 25 landen, en ook door veel andere vrou wenorganisaties en -bewegin gen. In Nederland wordt deze aktie uitgevoerd met steun van Vrou wen voor Vrede en Vrouwen te gen Kernwapens. Vrouwenraad In november 1982 werd er in Leusden een STAR werkgroep gevormd door Ria Abbing, wer kend in de Gezondheidszorg, voorzitter van de NCVB Leus den-Zuid, lid van het Leusdens Vredesplatform. Ted Janssen, Vrouwen tegen Kernwapens, kontaktvrouwen Rooie Vrouwen, lid van het Vredesplatform. Ineke Roelofs, lid van het Vredesplat form Tine van Leersum, namens de Rooie Vrouwen. De aktie is in heel Leusden uitgezet. Een heel belangrijk ka naal was daarbij de Vrouwen raad, die naar alle bij haar aange sloten organisaties de pakketjes met buttons en handtekening kaarten (1 button -F 1 kaart sa men voor f2,—) distribueerde. Bovendien gingen veel vrouwen op pad langs de deuren. Nog altijd zijn er handtekenin gen nodig om óók één stem te gen atoombewapening tot in Brussel te doen dóórdringen. Tot woensdag 23 februari kunt u, mannen èn vrouwen, uw handte kening zetten bij: Ria Abbing, Pr. Christinalaan 7, telefoon 942047 Ted Janssen, Karper 9, telefoon 940169 Tine van Leersum, Albast 19, te lefoon 941539. zondag 6 maart gaan we daar het vredesvliegtuig met de deel- ne(e)m(st)ers uit Amerika en Ca nada verwelkomen. Daarna wor den op de campus van de Vrije Universiteit de deelne(e)m- die mensen in Leusden en Drie bergen zal oppikken. Voor dié bus kunnen deelnemers zich op geven bij Willemien Langhout, de Ganskuyl 71 C. Amersfoort, telefoon 633194 Daar kunt u ook nog buttons krijgen, posters en stickers. ,,De aktie is heel concreet gericht te gen een nieuwe ronde van kern wapens, die in Europa voorko men moet worden", aldus Ted Janssen leder, die zich wil in zetten voor ontwapening, wordt hierbij hartelijk uitgenodigd om méé te gaan naar Brussel. Op (st)ers uit de andere landen fees telijk ingehaald". Brussel Wie óók méé wil naar Brussel kan zich nog bij Ria, Ted en Tine laten inschrijven Hoogst waar schijnlijk gaat er een vredestrein naar Brussel, Vanuit Amersfoort zal er mogelijk ook een bus gaan, Verder kunnen er eventueel af spraken worden gemaakt voor autovervoer naar Brussel. Ook voor die afspraken kunt u terecht bij de genoemde vrouwen. Neem zo snel mogelijk kontakt met hen op De Amerikaanse groep STAR vrouwen heeft Reagan een brief geschreven, die is medeonderte- kend door Nobelprijswinnaars, filmsterren en andere Ameri kaanse VIPS. Deze brief zal ook In Leusden verspreid worden. Vredesconferentie Maandag 7 maart start in Brus sel bij de Vrije Universiteit om 9.45 uur de Vrouwenvredescon ferentie in het teken van de the ma's van de VN vrouwen decade: „Gelijke rechten voor iedereen. Ontwikkeling en vrede". Er zullen spreeksters zijn, er kan in verschillende werkgroepen worden gediscussiëerd. Er is een dóórloppend programma met films en toneelvoorstellingen Er zal informatie zijn over speciale vrouwenprojekten in ontwikke lingslanden. Er zullen aktiemo- dellen, vrouwenvredesmars er varingen worden uitgewisseld 's Avonds is er een Vrouwenvre- desfestival. Op dinsdag 8 maart, de Inter nationale Vrouwendag, is er om 9.00 uur een interreligieuze sa menkomst met medewerking van onder andere boeddhistische monniken uit Japan Om 10.00 uur gaan de vrouwendelegaties naar het NAVO hoofdkwartier en naar de ambassades van de atoommogendheden om de ho pelijk 1 miljoen handtekeningen aan te bieden Om 12 00 uur wordt op het Rogierplein (niet het Beursplein, zoals aanvankelijk werd ver meld) verzameld voor de grote STAR manifestatie met spreek sters van 12.30 tot 13.30 uur En een STAR-demonstratie door de straten van Brussel van 13.30 tot 15.00 uur. „Kunt u niet mee naar Brus sel", zegt Ria Abbing, ,,zet u dan wèl een handtekeningen op de lijsten, die méégaan naar Brus sel. Het wordt tijd dat de NAVO leert inzien, dat wij niet langer verdedigd willen worden door heiloze middelen, die tot algehe le vernietiging kunnen leiden" -Lucky Rozewater'' en een recente boorling uit het dierenpark POPPENTENTOONSTEL- LING IN DIERENPARK Joop en Marlies Bakker, poppenma- kers uil Amersfoort, organiseren samen mei poppenmaakster Hennie Koffrie uit Baarn en de heer M. Hoedemaker. be drijfsleider van het Dierenpark een ex positie van handgemaakte poppen in zeer uiteenlopende stijlen Medewer king wordt verleend door nog tien ande re bekende poppenmakers uit het hele land De tentoonstelling wordt gehou den op 19 en 20 februan en is geopend van 10 30 tot 17.00 uur. Te zien zijn o.a fantasiepoppen, bos- figuren. oud Egyptische poppen, wandkleden met 3-dimensionale pop pen en speciaal voor Amersfoort is er ook „De Keientrekker van Amersfoort". Sommige exposanten maken poppen als hobby terwijl andere deelnemers er een beroep van hebben gemaakt Aan gezien Dierenpark Amersfoort dit jaar zijn 35-jarig jubileum viert zijn er gere duceerde toegangsprijzen Er is één enireeprijs voor het Dierenpark en de tentoonstelling. CENTRAAL WONEN Al enkele jaren lang Is er In Amers foort een groep mensen bezig met het concretiseren van plannen om In Amersfoort het groepswonen van de grond te krijgen. Men is Intensief be zig geweest met het opstellen van een bouw- en woonplan voor het wo nen In groepen, waarbij een aantal dingen samen gedaan kunnen wor den, maar er voor een leder ook een eigen plek Is. Een en ander heeft de naam „Centraal Wonen-projekt" ge kregen. De Centraal Wonen-groep meldt thans dat nieuwkomers welkom zijn bij de groep. Vooral zoekt men con tact met gezinnen met kinderen, die wat voelen voor wonen In een groep, ledereen die meer wil weten over het Centraal Wonen-projekt Is hartelijk welkom op een tweetal caféavonden, die op donderdag 24 februari en woensdag 23 maart gehouden wor den. Belde avonden vanaf 20.00 uur In De Instee, Zuldsingel 45. Wie tele fonische Inlichtingen wil hebben, kan die krijgen bij Marjolein van der Louw, 03495-35547.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7