en het slechte zien te elimineren HELDERE KRANT IN WAAKZAME WERELD. liei VINGER AAN DE POLS Koe; ten heid en haalbaar- Keuzepakketten Werkgelegenheid Piraten NSDAG 22 FEBRUARI 1983 plaatselijk nieuws 7 iltelevisiemagindeze lenaktueel onderwerp In deze gemeente lezer dagen een start kt met de aanleg van uw kabelnet, terwijl in loodde discussies er nog volop in gang gaand adikel wordt ital facetten van het sen kabeltelevisie .Het verhaal is even door Andries en Fred Marks, beide rsledenvande |ing Antenne Vrij. ■reniging Antenne Vrij icho.a. bezig met che en juridische maan haar leden, ndede plaatsing van antennes", binnen de ive gevolgen van het em „kabeltelevisie" itenne-verboden etc. ns houdt de |ing zich bezig met het begrip kabeltelevisie in de ruimste zin, doch vooral met de relatie abonnee/exploitant, voor een duidelijke belangenbehartiging van de abonnee in deze vaak ondoorzichtige materie. De vereniging kan zodanig adviserend optreden bij eventuele geschillen binnen voornoemde relatie. Ook heeft de vereniging mogelijkheden om zowel exploitantenen gebruikersgroepen b.v. woningbouwverenigingen, tegen vergoeding te adviseren en bij te staan, betreffende technische en technisch exploitatieve aspekten van kabeltelevisie zonder commercieel oogmerk. De meningen, die in het artikel worden weergegeven, komen voor rekening van de auteurs. r Andries Boone en Fred Marks iDEN/AMERSFOORT - Kabeltelevisie staat nog steeds randpunt van de belangstelling. In de regio Eemland Amersfoort, Leusden en Baarn plannen in die richting ■eeds bezig met de uitvoering. Je zou kunnen zeggen, hier te doen hebben met een nieuwe vorm van de e draadomroep. Hoewel deze vergelijking natuurlijk aantal punten mank gaat, hebben draadomroep en t één ding gemeen. Namelijk, je kunt er niet meer dan wat er op een centraal punt wordt ingestopt. It goed om bij deze bljzon- mschappen van kabel- centrale antenne-lnrich- CAI. of hoe ze ook he en, even stil te staan, ën antenne geeft in prin- islgnalen door die op dat tin de ether, In de desbe- frequentieband te ont- izijn. Een kabelnet geeft alen door, waarvoor het itcht. In het algemeen ëwerkt met bepaalde ka- dle worden doorgelaten, tge signalen worden In gate weggefilterd. Door- >rdt een aantal FM en TV l(!n de zogenaamde VHF |Fbanden) doorgelaten. De jgolllengten (midden en lit) kunnen desgewenst, Ier, naar deze banden omgezet. Het gegeven delen van het frequen- rum niet worden doorge- vla kabelnetten brengt i mee, dat een algemeen antenneverbod voor eigen an tennes niet tolereerbaar Is. Voor bijzondere groepen, namelijk luister-enthousiastelingen moet ontheffing kunnen worden ver leend, van het algemene verbod dat de daken moet schoonvegen van antennes. Anders dan vroeger het geval was. is het kabelnet nu ver uitge stegen boven het niveau van ver vanger van de privé-antenne. Met een kabelnet is immers de ont vangst van bepaalde zenders mo gelijk. waartoe de eigen antenne niet ol nauwelijks in staat is. Het ontvangststation van een kabelnet van een middel(grote) stad kan na melijk professioneel worden opge zet. Bovendien kunnen de anten nes op een optimaal hooggelegen punt worden geplaatst. Daar staat tegenover dat een hoge gemiddel de ontvangstkwaliteit moet worden gegarandeerd, terwijl bij de indivi duele ontvangst soms minder hoge gemiddelde eisen kunnen worden gesteld. Dit vergroot de individuele ontvangstkansen weer. Een kabel- net-exploitant zal echter veelal kie zen voor zenders die in 95% van de gevallen redelijk tot goed doorko men. Men wil liefst geen klachten hebben. Per 1 januari 1983 zijn nieuwe technische eisen in werking getre den, die de consument verzekeren van een goede ontvangst van „ter plaatse ontvangbare" zenders, qua o.a. audio-eigenschappen en FM- programma's. Het is echter wel zaak om de vinger aan de pols te houden, aangaande het „voldoen" aan deze nieuwe eisen. Door de komst van satellieten is hel begrip „ter plaatse te ontvangen" natuur lijk sterk verruimd. Reeds op dit moment zijn er diverse satellieten in bedrijf, welke met speciale tech nische voorzieningen zeer wel te ontvangen zijn. De op een vast punt van de hemel gerichte para boolantenne is al geen onbekende verschijning meer. Verschillende gemeenten in ons land doen bij voorbeeld pogingen de Russische TV-programma's via de satelliet Gorizont door te geven, voor zover de overheid dit niet verhinderd. Ontvangst hiervan is kosten-tech- nisch totaal geen probleem, ook niet particulier. Een kabelnet krijgt door deze ontwikkelingen steeds meer betekenis als transport-me dium van een schier onbeperkt aantal te ontvangen TV- en radio programma's en ook data-infor- matie. Door de geweldig toegeno men gebruiksmogelijkheden van de CAI, vormt de aanleg van een kabelnet in feite een belangnjke in vestering in de toekomst, mits nu ook rekening gehouden wordt met deze toekomstmogelijkheden qua netplanning en kapaciteit. Het ka belnet moet eigenlijk worden ge zien als een openbaar communica tiemedium. Wat dacht u bijvoor beeld van het door middel van een toetsenbord, dat aan uw TV is ge koppeld, doen van bestellingen, boekingen en betalingsopdrach ten? Dit alles is technisch reeds lang mogelijk en niet zover meer weg als u zou denken. De vraag is echter: Willen we dat ook? Essentieel is o.a. de mogelijkheid tot retourver- keer van de CAI-abonnee naar een centrale ol eventueel zelfs naar een andere abonnee. Zo zijn er al lerlei alarmsystemen denkbaar via een CAI, voor b.v. bejaarden, zodat deze langer in hun eigen leefomge ving kunnen blijven, hetgeen een duidelijk positief sociaal aspekt van kabeltelevisie kan zijn. Natuurlijk kennen we al het medium VIDITEL dat, niet geheel onbelangrijk voor de PTT. momenteel via de tele foonlijnen wordt afgewikkeld Be kend i s echter ook dat de particulie re VIDITEL-abonnees juist vanwe- geo.a. de telefoonkosten, nogal te rughoudend kunnen zijn in het ge bruik en ook potentiële gebruikers worden afgeschrikt. Ook hier kan de CAI uitkomst bieden. Echter ook zonder retourverkeer zijn er al leu ke mogelijkheden, zoals lokale om roep, gemeentelijke informatie (raadsvergaderingen'), de ge noemde satellietontvangst. tekst systemen, ondertiteling, etc., etc. Al deze mogelijkheden moeten worde n gezien tegen de haast on stuitbare opkomst van het feno meen digitale imformatie en het volwa ssen worden van deze tech niek. '•anfennes bieden de mogelijkheid om signalen van satellieten op te vangen. He l grote probleem van dit mo ment is de financieel-economsiche haalt) aarheid van kabeltelevisie (dit woord is dus feitelijk onjuist). De huidige economische recessie vermindert het inkomen van de consument. Daarnaast stijgen zijn vaste lasten zeer sterk. Gas, water en elektriciteit gaan in sterke mate en dei huren in minder sterke mate omhoog. Het besteedbaar inko men daalt dus. De aansluiting op een middelgroot kabelnet kost al gauvt zo'n 10 tot 15 gulden per maand. De afweging tussen kosten en wat een kabelnet te bieden heeft, wordt steeds scherper ge- maa'kt. Het eigenlijke probleem schuilt in het feit dat het kabelnet als drager van huidige, en vooral allerlei toekomstige programma's en informatie, momenteel moet worden verkocht met een beperkt pakket. Het moet aan de man wor den gebracht op grond van het nog beperkte aanbod van NU. En dat lijkt water naar de zee dragen Voor de reigio Eemland geldt namelijk, dat de CAI-abonnees van de ont vang st van Duitsland 12 en 3 niet direct achterover vallen. Men ont vangt deze zenders doorgaans toch al of op het wijk- of netblok of op de eigen antenne. De FM-radio ontvangst gaat er wel flink op voor uit, maar blijkt minder aan te spre ken dan het TV-aanbod. Dit zal tenminste de ontvangst van <éién of meer Belgische zenders moe t en bevatten, wil men er gezien de guringe kosten op vooruit gaan. Daarnaast is het erg praktisch als het ÏV-(stereo)geluid van Neder land 1 en 2, naar de FM-band wordt omg ezet, wat technisch mogelijk is. Je kunt je tegen deze achtergrond afvreigen waarom er nog gecompli ceerde stereo TV-systemen wor den bedacht en ook verkocht, maar dat even terzijde. Met name voor de huurders van woningbouwcor- pomlies en groepen eigenaren is de 'Financiële stap naar een kabel- ner eirg groot. Deze groepen beta len een vrij luttel bedrag per mazind De rest van het tarief in investeringen zit opgesloten in de huur resp. koopsom en is daaruit niet af te splitsen. Beide tarieven zijn daarom niet geheel vergelijk baar Het kabelnet zal echter wel duur der zijn, ook al omdat het later is aangelegd en omdat er vaak sprake is van totale nieuwe aanleg. De:; te later het net is aangelegd, des te hoger het tarief, zo blijkt het. Het lijkt erop dat hoe langer men me'l de CAI wacht, des te duurder en dus minder betaalbaar het ka belnet wordt. Dit geldt met name voor Amersfoort. Leusden besloot onlangs tot de aanleg. Verder is eeri wezenlijk probleem aanwezig docir de kapitaalsvernietiging die optreedt bij aanleg van een CAI. Vel e bestaande systemen zullen nauwelijks, ondanks recente aan leg, niet inpasbaar blijken. Als mogelijke oplossing voor de tari ofstelling kan door middel van extra technische voorzieningen eemi beperkt pakket tegen lagere kofjten worden aangeboden. Het pakket waarvoor men betaalt, bij voorbeeld alleen Nederland 1 en 2 |-iet radiopakket, wordt dan uitge filterd door middel van een extra filter in het aansluitkastje nabij de woning. Dit kan de minderdraag- kr.achtigen en degenen voor wie hei allemaal niet hoeft, over de str eep helpen. Het mag in ieder ge val niet zo zijn, dat indien men het hoge tarief niet kan of wil betalen, mon verstoken zou zijn van zelfs de Nederlandse TV-zenders. Als een eri ander dan ook nog aan een al ge; meen antenne-verbod wordt ge koppeld, zal dit negatief werken en aversie ontketenen, (overigens is dit antenne-verbod juridisch aan vechtbaar) Di* nakkptkpii7fisys- teem heeft veel weg van ue zoge naamde pay-television", waarbij men voor de ontvangst van een be paald, meestal commercieel aan geboden, programmapakket (auto matisch) afzonderlijk betaalt. Men betaalt niet meer dan nodig is. Het is overigens interessant met dit systeem bij de aanleg van een CAI qua kanaalligging, rekening te hou den. Anderzijds is een net met veel minimumpakketten uiteraard niet financieel rond te krijgen, aange zien de voorzieningen voor het ma ximumpakket betaald moeten wor den door alle abonnees tezamen. Inspraak van toekomstige abon nees is van veel belang. Het demo cratische systeem zal hierin moe ten kunnen voorzien, vooral in die gemeenten waar het lokale bestuur initiatiefneemster van de CAI is. In Amersfoort en Leusden is dat het geval. Daar kent men een CAI-be- heerscommissie, resp. CAI-com- missie. De relatief lage rentestand is voor deze kapitaal-intensieve in vestering uiteraard van groot be lang. De tijd is nu allenszins rijp Het ziet er naar uit dat Amersfoort of nog een groot aantal jaren moet wachten, om de allerlaatste ontwik kelingen (glasvezelnet integratie met het telefoon- en datacommuni catienet) mee te nemen of nu tot aanleg moet overgaan De inko mens zullen immers voorlopig nog blijven dalen, terwijl de kosten al leen maar omhoog gaan, tenzij de rente nog sterker zou dalen. Leus den heeft nu een keuze gemaakt, daarbij lonkend naar een samen werking met Amersfoort wat betreft het ontvangststation. Ook zou het goed zijn als beide gemeenten zo veel mogelijk zouden samenwer ken, op gebied van b.v. service en onderhoud, ook voor b.v. techni sche nevenfaciliteiten t.b.v lokale omroep, zoals gezamenlijke stu dioruimte. Een bijzonder aspekt in deze tijd is de economische impuls die van een stadskabelnet, dat voor Amersfoort zo'n slordige 30 miljoen kost. en voor Leusden circa 6 mil joen. uit zal gaan. Het zou goed zijn als dit bedrag zoveel mogelijk in het eigen gebied besteed zou worden Dit geldt vooral voor het grond- en installatiewerk, hoewel er ook in de componentensfeer diverse, goed geoutilleerde, bedrijven in deze omgeving zijn te vinden De aanleg van een kabelnet is dus niet zo maar in de grond gegooid geld, maar betekent weer voor een paar jaar werk voor een aantal regionale bedrijven. Een belangrijke zaak dus. Bij de opdrachtverstrekking zullen de gemeentebesturen ook duidelijk hun eisen moeten stellen in het technische vlak en hierop moeten toezien, zelfs als het werk gedragen wordt door grote bedrij ven als Philips of Siemens in een turn-key project. Het verleden heeft aangetoond dat dit echt noodzake lijk is. Aan de diverse toekomstige innovatietoepassingen zitten ook duidelijke werkgelegenheidskan- ten. In dit artikel is tot nu toe nog niet ingegaan op de kwestie van de te verwachten concurrentie voor de beslaande omroepen. Dil speelt ontegenzeggelijk een belangrijke rol in de discussies. Vooral de op Nederland gerichte reclame van buitenlandse zenders ligt zeer ge voelig, daar de inkomsten van de STER, die de omroep mede moe ten financieren, hierbij in het geding zijn Ook lokale omroep, liefst met reclameboodschappen, is ook niet zonder problemen In dit geval i v.m. de lokale pers, welke toch al veel te verduren heeft van huis- aan-huis-bladen Uit recente WRR- rapporten en een advies van de Omroepraad blijkt dat er vooral voor regionale omroep een toe komst lijkt weggelegd, hoewel ook lokale omroep via het kabelnet zeer wel mogelijk is en zelfs de verkoop baarheid van een kabelnet kan ver hogen. Op de buitenstaander en de minnaar van een ruimschoots TV- en FM-aanbod, komen de houding van lokale overheden, PTT, het mi nisterie van CRM (zoals dat tot voor kort heette) nogal krampachtig over (verbod doorgifte Russische Gorizont). Ook moet de bescher ming vanuit de hoek van de au teursrechten niet worden onder schat. Niettemin lijkt de opmars van hel kabelnet moeilijk te stuiten. Er zijn al bijna 3 miljoen kabelkijkers in ons land. Dit neemt overigens niet weg dat de gemeentebesturen in deze een strategische positie inne men. Voor zover zij hun burgers hierin kunnen meekrijgen, kunnen de gemeenten een belangrijke rol spelen in voorwaardenscheppen de zin. Uiteindelijk is het belangrijk om over een up to date net te be schikken. Nieuwe kabelaktiviteiten zoals de kabelkrant, betaaltelevi sie, het leveren van data-informatie etc.zijn voor de toekomst van eco nomische betekenis Bij dit alles is natuurlijk de vraag of de bestaande omroepen moeten afwachten en klagen of juist op de nieuwe ontwik kelingen moeten inspelen. Waar schijnlijk zal de consument hierbij het laatste woord hebben Ook de auteursrecht-specialisten zullen in dat geval eens overstag moeten, hoewel zij de eerste slag in ieder geval hebben gewonnen, voelen weinig abonnees voor dubbel beta len, en voor het kabelnet en voor de hierover, onder het mom van her uitzending, verschuldigde au teursrechten betalen is te veel van het goede. Een belangrijke recente ont wikkeling is voorts de sterke op komst van de talloze omroep-pl- raten, die met complete privé- stations in de lucht komen. Een voudige, bepaald niet storing- vrije, FM-zendertjes zijn al voor een paar tientjes alom verkrijg baar. Voor TV-uitzendingen ligt dat iets gecompliceerder, hoe wel een en ander voor een beetje hobbyist in principe toch haal baar is. De populariteit van de FM-radlopiraten is opmerkelijk en moet de Hilversumse pro grammamakers op z'n minst aan het denken zetten. Het geeft in ieder geval enige indicatie dat de consument best een wat groter dan wel andersoortig program ma-aanbod, zoals ook de kabel dat biedt, op prijs stelt. Uiteraard is dit zelf, zonder vergunning, uitzenden verboden, zelfs een misdrijf. Desondanks draalen er tientallen zeer professionele sta tions complete dagvullende pro gramma's in ons land, vooral in de grote steden in het westen. De pakkans is overigens aan het toenemen. Het kabelnet met zijn filterende eigenschappen is voor piraten of wel een vloek of juist een zegen. Indien een piraat er eenmaal in slaagt het net binnen Ie komen, zorgt juist dat kabelnel wel voor de verdere verspreiding tot in de ver ste hoeken! Vooral de TV-piraten werden bekend door deze truc. Vanaf 1 januari 1983 is het wette lijk verplicht technische maatrege len tegen TV-piraten te nemen, het geen voor televisie geen probleem meer is. Zolang er echter bij FM- stations nog geen internationaal overeengekomen herkenbaar heidscodes worden meegezon den, blijft de bestrijding van FM- piraten een moeizaam karwei. Hel wegdrukken van, vooral buiten landse, FM-stations is voor de ka- belluisteraar soms zeer irritant, vooral als klassieke muziek ineens omslaat in Nederpop. Ook hel pira- tendom moet worden gezien als een component van turbulente ont wikkelingen die de omroep en ka belwereld op het ogenblik doorma ken Dat daarbij de toenemende in dividualisering een sterke rol speelt laat zich raden. De „omroep-con- sument" wordt mdndiger, zowel in de zendende als in de ontvangen de steer Hoe de ontwikkelingen op kabel- gebied zich zullen gaan voltrekken, hangt van een nog niet genoemde groepering af: de politiek Gewe zen werd reeds op de WRR-rap- porten, die een bepaalde nchting aangeven. Op landelijk niveau zal in de Tweede Kamer de beslissing over de grote lijnen moeten worden genomen in hel kader van het me diabeleid. Op lokaal niveau moeten de gemeentebesturen beslissen over in eerste instantie de aanleg en in een latere fase over wat op de kabel wordt gezet en wat niet. Hoe zullen gemeenteraden bijvoor beeld beslissen over de toelating van lokale omroepen al of niet met reclame? Een meer liberale ten dens is zichtbaar. De vraag is hoe sterke banden hebben, met name de conventionele omroepen met de politiek. Er lopen onzichtbare lijnen tussen Den Haag en Hilversum. De werkgelegenheidsbelangen van de bestaande omroepen zijn duidelijk in het geding. Anderzijds bieden nieuwe technische ontwik kelingen via de kabel goede econo mische perspectieven. Innovatie als antwoord op de huidige econo mische crisis is een veelgehoorde kreet We staan op de drempel van het digitale tijdperk. Technisch blijkt hierin bijna alles mogelijk te zijn. De soms als overbodig aandoende nieuwe technische snufjes, zullen op hun praktische bruikbaarheid en economische haalbaarheid ge toetst moeten worden. Het gat in de dijk wordt te groot om de nieuwe informatievloed nog met eén vinger tegen te houden. Zolang de kabel ons niet, in fi nanciële zin, een tweede gasreke- ning gaat opleveren, moeten we het goede ervan zien uit te pikken en de slechte aspekten zien te eli mineren. Onlangs liet een delegatie uit Leusden zich in Zoetermeer informeren door de firma Siemens over de mogelijkhe den en onmogelijkheden van kabelnetten. Belastinj aangepas mics va™ t aan dc ~c WD. do ricven voor r vQor gaar volfcnd ja ting morion ""'ia'voor ar sm{' betaald voor ^rh( iieningen gi.joo 7000 gulden tnl o. Besluit nc dOTi«»n""r cn De Tweede Kamer, de premier. Het debat en de tegenstellingen. Het AD beschrijft het. In klare taal. Politiek, sport, showbiz, kunst met een kleine en kunst met een grote K. Groot nieuws en klein nieuws. Dat is het AD: dik, veelzijdig. En voor alles leesbaar. ELKE OCHTEND.OVERAL!

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7