„Je moet je er voortdurend van bewust zijn, hoe dom betutteling is" n Dick Miggelbrink, hoofd van het dagbehandelingscentrum van Lisidunahof: Groeneveld heeft ook een bril voor iiiïlHoudt Groeneveld voor ogen krant DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 plaatselijk nieuws Uitgekakt ,,Veel oudere mensen hebben een schat aan ervaringen Zou het niet beter zijn als wimet z'n allen daar wat meer van opsta ken?" „Tja Dat is onze westerse maatschappij Als je 65 bent, ben je uitgekakt Eigenlijk maken wij helemaal geen gebruik van de wijsheid, die mensen in de loopt van hun leven door allerlei erva ringen kunnen hebben opge daan Veel jongeren denken daar vrij respektloos over. Alsof er een gat tussen is En op een gegeven moment hèb je gaten in genera ties Dan sluit dat niet meer aan." LEUSDEN Het psychogeriatrisch verpleeghuis Lisiduna hof heeft op 17 januari 1983 een dagbehandelingscentrum geopend. Een vast team, onder leiding van het hoofd dagbe handeling, Dick Miggelbrink, begeleidt de oudere mens, die voor één of enkele dagen per week is aangwezen op de diensten van het verpleéghuis. Met de bedoeling om opname in dat tehuis te voorkomen of uit te stellen. In Lisidunahof worden 168 be woners begeleid, verdeeld over 7 afdelingen Één afdeling daarvan is bestemd voor echtparen, van wie één der partners gezond is, om deze de gelegenheid te bie den bij elkaar te blijven. Het aan tal begeleidende personen loopt op naarmate de verzorgings graad der bewoners van het huis groter wordt In sommige afdelingen liggen mensen voor een groot deel van de dag op bed Er gaat niet veel van hen uit De begeleiders pro beren met hen te praten, maar wat ze terugkrijgen is zeer ge ring Lisidunahof heeft twee afde lingen, waar mensen begeleid worden, die nieuwe dingen (vaak) niet meer kunnen onthou den. dingen van vroeger nog wél. Sommige mensen kunnen jaren op hetzelfde niveau blijven Bij andere gaat het niveau langzaam maar zeker achteruit Als iemand op die afdeling zich niet zelf gaat wassen, niet meer naar het toilet gaat, niet meer zelf eet, kortom als deze persoon meer verzor ging nodig heeft, dan wordt hij of zij overgeplaatst naar die afde ling. waar de mensen meer ver zorgd kunnen worden „We doen dat", zegt Dick Mig gelbrink, aan de hand van bewo ners besprekingen, in overleg met de familie, waarbij we de gang van zaken op een rijtje zet ten Daar gaan we zorgvuldig mee om. Het is het vervelende gevolg van het feit, dat we niet mensen van allerlei niveau door elkaar willen plaatsen. Mensen in het verpleeghuis kunnen dus een aantal malen verplaatst worden". Woonleefklimaat In tegenstelling tot somatische verpleeghuizen, waar de behan deling van de lichamelijke ziekte voor op staat, staat in Lisiduna hof het woonleefklimaat voorop Mensen brengen er de laatste jaren van hun leven door, en de begeleiders proberen die laatste jaren zo goed mogelijk te laten verlopen. Proberen de mensen in zo goed mogelijke conditie te houden Iemand is mindergeluk- kig naarmate die meer handicaps gaat ervaren, zoals slechter lo pen, en minder dingen zélf kan doen De physiotherapeuten zorgen daarom voor het onderhoud van het bewegingsapparaat, behan delen de klachten over gewrich ten, die stijf worden, leveren een stuk revalidatie bij gebroken heupen De ergotherapeuten houden zich bezig met de zelf standigheidstraining van de mensen. Verzorgen de nodige aanpassing als iemand alleen maar goed met een lepel met een bocht kan eten. kómt die lepel er Ze houden ook in de gaten wan neer iemand zijn zelfstandigheid verliest. Naarmate de verzorgingsgraat hoger wordt, wordt de rol van de physiotherapeut groter Totdat op een gegeven moment iemand op bed kan komen te liggen. Dan moet er voor gezorgd worden, dat mensen niet dóórliggen. en dat mensen in zekere mate blij ven bewegen Voor iedere afdeling is er één aktiviteiten begeleidster, die zorgt voor de aktiviteiten Ze haalt toneel in huis, organiseert een uitstapje naar het theater, sluit aan bij hobbies, die mensen hebben beoefend, kookt samen met mensen Vrijwilligers helpen vaak bij dat soort aktiviteiten. Toch bestaat de grootste groep medewerkers op Lisiduna hof uit verplegend en verzorgend personeel, ziekenverzorgenden en leerling ziekenverzorgenden „We maken veel werk van de familie van nieuwe bewoners, zegt Dick Miggelbrink „Mensen hebben er moeite mee. dat ze hier komen Dat is niet leuk De familie heeft het vaak óók moei lijk met opname van vader, moe der, man. vrouw. We proberen de mensen te betrekken bij de opna me. Als mensen pas zijn opgeno men krijgen hun familieleden voorlichting over dementie. En kele afdelingen hebben familie contactgroepen, en de familie is ook betrokken bij de afdelmgs- besprekingen" Als dit allemaal goed funktio- neert, waarom dan nu dagbehan deling gestart? De ontwikkeling van het dag behandelingscentrum is iets van de laatste jaren In de psychiatrie bestaat de dagbehandeling al langer. De vergrijzing van de be volking heeft er meete maken, en de verzorgingsgraad van al die steeds ouder wordende mensen Bovendien opname in een ver pleeghuis is duur in vergelijking tot dagbehandeling. Daarom wil men trachten mensen zolang mogelijk uit het verpleeghuis te houden, waarbij het voordeel voor de mensen zelf is, dat ze langer in eigen milieu kunnen blijven Een dagbehandelingscentrum is regionaal gebonden Lisiduna- hofs dagbehandelingscentrum werkt voor een straal van 15 kilo meter om Leusden heen: Leus den. Achterveld, Amersfoort, Woudenberg, Scherpenzeel, Nij- kerk, Soest, Bunschoten en een gedeelte van Barneveld Dick Miggelbrink: „We probe ren de mensen gebruik te laten maken van de faciliteiten van het verpleeghuis Daarom ook zitten we er tegen één gebouwd. We maken gebruik van de deskun digheid en alle aanwezige appa ratuur" Welke mensen komen in aan merking voor het dagbehande- Imgscentrum? „Als je over dagbehandeling praat, kun je niet concluderen, dat het om mensen gaat, die minder dement of beter zijn dan bewoners van het verpleeghuis Het gaat om mensen, die thuis voldoende opvang hebben Je ziet, dat er een groot ver schil is tussen de ene en de andere dagbehandeling patiént Er is een grote groep mensen, met een echtgeno(o)t(e) thuis Ze vervelen zich, vereenzamen, raken geïsoleerd. De echtgenote gaat in dagbehandeling Komt hier gedurende twee of drie da gen weer onder de mensen We houden een open middag. Dan kan de echtgenoot komen kijken, het gebouw zien. Bij het dagbehandelingscentrum is be langrijk, dat de mensen er plezier van beleven, dat ze er graag naar toe gaan." De begeleiders op Lisidunahof hebben uiteraard als ideaal om zo veel mogelijk aandacht aan klachten van mensen te beste den De behandeling van die klachten wordt zoveel mogelijk verspreid over de hele dag Wachtlijsten Alhoewel de dagbehandeling er in eerste instantie niet voor bedoeld is, biedt deze ook uit komst voor die mensen, die op de lange wachtlijsten voor opname in de verpleeghuizen staan Er zijn mensen, die (een beetje) ver geetachtig zijn, niks mankeren, maar hun toestand brengt vaak vervelende gevolgen met zich mee. In het bejaardentehuis, waar ze wonen, raakt alles weg Binnen de kortste keren liggen ze er bij hun buren uit, omdat ze vergeten zijn dat ze daar vijf mi nuten tevoren" óók al op bezoek waren, of uit angst daarvoor maar op, hun kamer blijven Oolcvoor de mensen, die twee a drie dagen per week in het dagbehandelingscentrum wor den begeleid (de partner wil de patiént vaak niet langer dan één dag missen, maar terwille van de zinnigheid van de behandeling wordt daar over het algemeen minimaal twee dagen van ge maakt) is het nodig om een split sing aan te brengen in de diverse niveau's. „We hebben op de dagbehan deling de beschikking over de zelfde disciplines als in het ver pleeghuis". vertelt Dick Miggel brink. Dat zijn twee ziekenver zorgenden, een bezigheidsthe rapeute, die samen met het overi ge personeel de aktiviteiten voor haar rekening neemt, en twee part-timers fysio- en ergothera peut Wat het verpleeghuis niet heeft, en het dagbehandelings centrum wél is een maatschap pelijk werkster, die kennis gaat maken met de mensen, die zijn aangemeld, en die hun vraagt te komen kennismaken met het dagbehandelingscentrum De maatschappelijk werkster geeft tijdens de periode, dat de men sen het centrum bezoeken, sig nalen dóór van thuis naar het tehuis, en omgekeerd Gehaald en gebracht De mensen, die het dagbehan delingscentrum bezoeken, wor den gehaald en gebracht door een taxibedrijf met rolstoelver voer. De mensen zijn van 's mor gens half tien tot 's middags half vier in het centrum Voor de lunch kan men kiezen tussen brood of een warme maaltijd uit de eigen keuken. Soep. warm eten en een toetje worden ver strekt Een salade of een appel taart kan wel es door de mensen zélf worden gemaakt. Mensen, die op verzoek van de huisarts voor het dagbehande lingscentrum in aanmerking ko men. worden aangemeld door de Sociaal Geriatrische Dienst Er wordt bekeken of de mensen twee maal in de week met gezins hulp toe kunnen, dagbehande ling nodig hebben in een soma tisch of psychogeriatrisch ver pleeghuis Als de noodzaak aan wezig is, dat de patiënt in kwestie begeleiding krijgt van het dagbe handelingscentrum Lisidunahof. dan kan zo iemand daar binnen een paar weken terecht. Dick Miggelbrink zegt: „We nemen de mensen op, zoals ze zijn. We gaan ze niet screenen of onderzoeken Wat we hier doen heeft te ma ken met twee groepen mensen. De ene groep komt op dinsdag en donderdag. De andere op maandag, woensdag en/of vrij dag We werken met twee gelijk luidende programma's éls we appeltaart bakken, doen we dat twee keer We hebben een week pro gramma met aktiviteiten, die door vrijwel part-timers worden ingevuld. Van dag tot dag is glo baal aangegeven wat aan de orde is. Door het weekprogramma heen loopt iedere dag een stuk huishoudelijk werk. dat de men sen thuis óók zouden hebben We laten de mensen koffie ma ken, thee zetten, tafeldekken, af wassen, stofzuigen en stof afne men In het kader van de zelf- standigheidstraining. Daar heb ben we de inrichting op aange past we hebben een fraaie keu ken met oven enzovoorts." Naar de markt Daarnaast worden er aktivitei ten beoefend als gymnastiek, oe feningen met lijf en ledematen, bewegen op muziek. Dinsdags kan men naar de markt in Leus- oen. vrijdags naar die van Amers foort gaan, tenminste, als het mooi weer is Er kunnen dia's of films worden verstoont Er wordt gebruik gemaakt van de school televisie, als die toevallig een geschikt programma, een docu mentaire over een of ander land heeft. „We proberen aan te sluiten bij wat mensen doen of vroeger gedaan hebben", aldus het hoofd van de dagbehandeling" Bij de meeste mensen is er de klacht over inaktiviteit. Ook de omge ving moet de mogelijkheid krij gen om daarbij prikkels te geven Met een groepje van vijf men sen zaten we vorige week te eten Ze brachten geheel zelfstandig de afwas naar de keuken, wasten af, ruimten alles op, en zetten het keurig weg En dat waren dan mensen, die inaktief waren' Wij moeten natuurlijk wel in de gaten houden wat mensen ooit gekund hebben, en ze niet gaan plagen met dingen, die ze echt niét meer kunnen Maar als er iemand bijvoorbeeld zegt „Ik zou zo graag nog eens spinnen", en ze kan dat, dan proberen wij dat voor haar te regelen We maken ook gebruik van de plan tenkas. en groenten willen gaan kweken Sommige mensen vin den het leuk om het spitwerk te verrichten. Andere beleven er al leen al plezier aan om naar het verrichten van die werkzaamhe den te kijken". Hoofdzaken Bij de dagbehandeling onder scheidt men drie hoofdzaken het plezier hebben, de zelfstan- digheidstraining en de reaktive- ring. Daarbij zijn de sociale kon takten met anderen ook van be lang Voor zover mensen orientatie- moeilijkheden hebben proberen de begeleiders hierop in te spe len door middel van oriëntatie oefeningen Er zijn duidelijke klokken en kalenders aanwezig, zodat mensen steeds zélf de tijd en de dag kunnen aflezen. Er wordt aan gesloten bij aktualitei- ten uit de kranten. Mensen, die slecht ter been zijn geraakt, wor den door de fysiotherapeut be handeld. De ergotherapeut helpt voor zo ver mensen bij het een of ander behoefte tot aanpassing hebben. Wat ook voor thuis geldt. „Veel mensen", vertelt Dick, „gaan thuis 's middags een uur tje naar bed Dat kunnen ze hier óók doen We hebben twee rust kamers. 't Is vrij vermoeiend voor de mensen, zo'n dag hier, en ze maken dus graag gebruik van die rustkamers Wij proberen de zaken af te stemmen in overleg met andere hulpverlenende instanties of per sonen. Met de bejaardenhulp, de wijkverpleegster. Kijken wie er wat doet, en op welke dagen, Een bnl die past bij verschillende kapsels. Jeugdig en vlot Uitgekozen bij de Gilde-opticien. Het vertrouwde adres waar vakmanschap en service zo vanzelfsprekend zijn. De Groeneveld-opticien is in het bezit van de modernste oogmeetapparatuur Correcte bediening en oprechte interesse voor het vak zijn kenmerken van de Groeneveld-opticien De grootste trots is het enorme assortiment Van prettig voordelig tot hoogst exclusief Modebrillen voor jong en oud. Op alle correctiebrillen l jaar gratis garantie! Welkom. Bij de Groeneveld- opticien. Aanïestoiöi Wj hel fïbor zekerheid en service, de Gilde-Opklom op een totaal van ongeveer veer tig mensen in dagbehandeling". Enthousiast Hoewel mensen in eerste in stantie niet zo gemotiveerd zijn om enkele malen per week hun huis uit te gaan, is het aardige dat ze, als ze de dagbehandeling op Lisidunahof een keer hebben méégemaakt, er over het alge meen erg enthousiast over zijn Dat is iets wat de be geleiders niet hadden durven verwachten Zelf hadden ze gedacht, dat het meer moeite zou kosten Perslot moet je er wel het nut van inzien om zo maar es met een taxi twee of drie dagen ergens heen te gaan' Zelfs de mensen, die er sceptisch tegenover staan, of wier omgeving dat doet, waar door zij worden beïnvloed, vin den het prettig, als ze een paar keer zijn geweest De kosten van de dagbehande ling en het vervoer worden ge dragen door de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Datbe- zodat er een goede spreiding en verdeling is. We zijn begonnen met vijf mensen per dag We willen lang zaam naar een volledige bezet ting toe. Van twee groepen met zeventien mensen, wat neerkomt „In wezen is het weinig effi ciënt en kortzichtig om schakels te laten wegvallen, en dan weer zélf met een hoop ellende overal achter te moeten komen." „Ik denk, dat je nu ook al om je heen hoort, dat het niet zo goed is, dat mensen altijd maar naar bejaardentehuizen gaan. Je ziet óók. dat overal geldkranen wor den dichtgedraaid. Mensen moe ten door familie of buren opge vangen worden, maar dat is niet meer zo. Mensen zijn toch wel voor een flink stuk afhankelijk geworden van professionele hulpverleners, en je kunt de klok niet terugdraaien We zitten met veel hulp behoe vende ouderen. Dat is een ver schuiving met vroeger Vroeger kon je wel een paar jaar voor opa zorgen, maar met de huidige ge zondheidszorg, zou dat wel es tien jaar lang kunnen worden". Geen betutteling „Is er langzamerhand ook niet een heel andere categorie oude ren ontstaan Die geen betutte ling wil. Je kunt je wild ergeren aan de toon. die jongeren ten opzichte van ouderen in tehuizen Leusden, Winkelc. Hamershof, Grutterij 3, tel. 033-944242 leiveru l 125,— per dag, inclusief vervoer Er is geen eigen bijdrage verschuldigd De warme of broodmaaltijd is bij de prijs inbe grepen Ten behoeve van drank, uitstapjes, extra etenswaren wordt de mensen verzocht één maal per maand f 10.bij te dragen Hoe mooi al deze voorzienin gen ook zijn, en hoe jullie ook te bewonderen zijn, dat ie ze zo prima invult, is veel nou niet te wijten aan de incompetentie van onze samenlevingsvorm?" Dick Miggelbrink „Daar zit wel iets in natuurlijk Maar het is toch óók wel niet de mogelijkhe den hebben. Ik ken een aantal mensen van wie bijvoorbeeld de dochter het best zou willen doen. Maar die dochter werkte, en dus kon het niet Mensen, die in verpleeghuizen worden opgenomen zijn vaak weduwen of weduwnaars Som migen hebben geen kinderen Bovendien kunnen veel mensen niet bij hun kinderen gaan wo nen. als ze die hebben Veel be jaarden vinden zelf ook, dat ze hun kinderen niet te erg kun nen/mogen belasten De mensen hier in het dagbe handelingscentrum zijn juist de mensen, die thuis wél opgevan gen worden. Ze zijn óf getrouwd, of verblijven in een bejaardente huis, of wonen in bij een doch ter." zich menen te kunnen permitte ren. „Wij zijn er fel op. Zeker op dat betuttelen. Het aanspreken met „opaatje" door jongeren die den ken dat ze de wijsheid in pacht hebben. Bij ons worden mensen beoordeeld naar de manier, waarop ze met mensen omgaan. Er moet respekt blijven. Daar zijn we ons van bewust. Als dat re- spekt niet blijkt uit de manier, waarop er met de ouderen wordt omgegaan, en mensen blijven dingen zeggen als: „Nou ga ik dié even voeren", dan zijn ze bij ons zó weg. Betutteling: we zijn er dage lijks mee bezig. Je moet je er voortdurend van bewust zijn hóé stom dat wel niet Is. Alhoewel betutteling niet hetzelfde is als iemand eens een nachtzoen ge ven, zijn hand vast houden of lekker onderstoppen. Maar dan moet je er wel op letten, of ie mand daar behoefte aan heeft. Dat dèt een zekere attitude is, die je je moet éénleren, dét is zéker zó!" Redaktie en administra te: Kantoor Leusder Krant, ^ozendaallaan 9, Leus- jen-Centrum. Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur Telefoon 033- 541495 jAbonnementsgeld: Jf 59,40 per jaar; f 30.20 per half jaar; f 15,35 per kwartaal T (lachten bezorging: Ms abonnee dient u de l6£ trant voor dinsdag- of don- Jerdagavond 18.00 uur te lebben ontvangen Is dat net het geval, neem dan tontakt op met onze hoofd- igent bezorging (dinsdag ;en donderdag tussen 18 30 'en 19.30 uur), tel 033- M0691 Bij geen gehoor <unt u kontakt opnemen net onze inspekteur bezor- )ing. overdag 03420- 16141toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto s kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en iistonsche foto s). bij voor- I uitbetaling van 5.- per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro 871441 t n v BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal nummer van krant, pagina waarop de foto werd ge- jplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Ro- iendaallaan 9 Leusden Centrum Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis *E LEUSDER KRANT is en uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. mterieur dagbehandelingscentrum Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Vtarnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens aspar van Loo Levering kopij en adver tenties: /oor het dinsdagnummer Dot uiterlijk maandagmid- )ag 12 00 uur. voor het Jonderdagnummer tot ui- erlijk woensdagmiddag 12 00 uur door Anco Mali

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3