Kees van Toon Pol van 't Hoge Land over vijftig jaar boerenleven: „Als ABTB werd ons nooit gevraagd, wat we van de ontwikkelingen dachten. De uitbreiding van het dorp was een zaak tussen gemeente en afzonderlijke boer" L --- TRADITIES MOEILIJKER KLAP Door Frits van Breda DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 etisd BV* K non t doet erg veel voor de boeren Ze verdedigt de belangen van de agra riër bij de overheid maar aan de andere kant houdt ze zich ook be zig met het geven van agrarische voorlichting aan de boer Toen ik in 1953 bestuurslid werd van de Ha- mersveldse afdeling telde de afde ling zo rond de 100 leden, waarvan de meesten ook echt werkzaam waren als boer en tuinder. Nu telt de Hamersveldse afdeling nog ruim tachtig leden, de helft daarvan oefent echter nog maar het beroep van boer uit" Waarom is er nog altijd geen sprake van een ,,Leusdense ABTB"? „Historisch gezien is er altijd ver schil geweest tussen Achterveld en Hamersveld Zo bestaat er op dit ogenblik nog altijd een ABTB „Ach terveld" en een ABTB „Hamers veld". Dat wil echter niet zeggen dat we ook daadwerkelijk een af stand bewaren. Er zijn veel gele genheden waarbij we samen werken. Datzelfde geldt trouwens ook voor de zusterorganisaties CBTB, de protestante boeren en tuindersbond en de „neutrale" U.L.G.. Het Utrechts Landbouw Genootschap Ook landelijk werken die organisaties nauw sa men. In Hamersveld organiseren we vaak voorlichtingsavonden waarvoor ook de leden van de zus terorganisaties worden uitgeno digd. Vorige week donderdag, toen ik afscheid nam als voorzitter zaten er ook leden van andere organisa ties in de zaal". Hel Rooms-Katholieke geloof speelt een centrale rol in hel ge beuren binnen de A B T B Is daar een verklaring voor? „Ik denk dat daar zeker een ver klaring voor te geven is. De over wegend oudere leden van de A.B.T.B. in Leusden hechten erg aan tradities De Kerk hoorl daar zeker bij. Van oudsher zit het Ge loof er gewoon bij ons ingebakken. Ik denk dat tradities over het alge meen bewaard blijven bij de boe renstand. Verder is het zo dat vooral een boer in het besef leeft dat hij werk zaam is in dienst van God. Ik heb dat tenminste zelf altijd zo gevoeld Ik durf rustig te zeggen dat de A B.T.B. als organisatie de geeste lijke waarden altijd erg belangrijk heeft gevonden De naam van Piel Valkenet moet in dit verband beslist genoemd worden. Piet was altijd de centrale figuur rond het Oogst- dankfeest, één van de belangrijk ste Kerkelijke feesten voor de A.B.T.B Éénentwintig jaar achtereen heeft Piet Valkenet de ideeën gele verd voor de versiering van de kerk tijdens het oogstdankfeest De kerk wordt dan versierd met alle gewas sen en vruchten die wij met behulp van God kweken. Piet Valkenet was meestal ook degeen die het thema voor het Dankfeest be dacht". Heeft de A.B TB een rol kunnen spelen in de periode van snelle groei die Leusden doorgemaakt heeft? „Ik moet eerlijk zeggen dat de rol die we konden spelen minimaal was Vroeger was er helemaal geen mogelijkheid tot inspraak. Er is ons als A B.T.B vroeger nooit gevraagd wat we van de ontwikke lingen dachten. De uitbreiding van het dorp was altijd een zaak tussen de gemeente en een afzonderlijke boer wiens land men op dat mo ment nodig had. Een jaar of negen geleden begon het schoorvoeten de kontakt tussen boerenorganisa- ties en de gemeente Op dat mo ment groeide ook het kontakt tus sen de verschillende boerenorga- nisaties erg sterk. We hadden el kaar nodig. Vooral toen de ge meente plannen maakte om „over het Valleikanaal" te gaan bouwen kwamen de boerenorganisaties, samen met de Leusdense bevol king in het geweer. Dat was in 1974. Een overvloed aan bezwaar schriften deed de gemeente beslui ten de plannen om over het kanaal te bouwen te laten varen Zelf heb ik in die periode één keer bezoek gehad van een ambtenaar die ver kennende besprekingen kwam houden om te komen tot aankoop van een Boerderij Na die tijd heb ik gelukkig nooit meer iemand van de gemeente voor dat doel op mijn erf gehad" Er is toch sprake geweest van een agrarische commissie die de gemeente moest adviseren over agrarische aangelegenheden? Die commissie is geloof ik vier jaar geleden tot stand gekomen Wethouder Gijs van Woudenberg was voorzitter van die commissie Belangrijk onderwerp van gesprek was vaak de gemaakte bestem mingsplannen Van inspraak tij dens deze vergaderingen kan je beslist niet spreken. Het was altijd meer een kwestie van „kennis ne men" We hebben als boerenorga nisaties van tijd tot tijd wel eens geprobeerd iets te bereiken Het lukte ons meestal niet. Toch wil ik helemaal niet negatief over de ge meente praten Het kontakt is in de loop der tijd steeds beter gewor den, zeker als je de situatie verge lijkt met die van tien jaar terug. Kan een boer nog wel zijn bedrijf behoorlijk uitoefenen in Leusden Je hoort wel eens wat over proble men rond het verlenen van hinder wetvergunningen „Inderdaad wordt het voor een boer moeili|ker om zich behoorlijk te ontplooien. Voor wat betreft de hinderwetprocedure hebben we in Leusden niet te maken met veel problemen. Ik heb de indruk dat hel allemaal aardig goed loopt Het probleem is vaak wel dat een boer met goed weet waar hij aan toe is We hebben te maken met torensi- lo's bij de boerderij voor veevoeder opslag De eisen die aan dergelijke torens gesteld worden zijn echter niet erg duidelijk. Ook de komst van windmolens voor energieopwek king is een zaak die de belangstel ling heeft van enkele boeren Aan welke eisen een windmolen moet voldoen weet echter niemand te vertellen". Heeft een boer het nu eigenlijk gemakkelijker gekregen in de loop der tijd of is het steeds moeilijker een goede boer te zijn? „Dat ligt er maar aan hoe je de zaak benadert. Voor wat betreft de inkomensontwikkeling is het een vaststaand feit dat de boer enkele jaren achter heeft gelopen Als je kijkt naar het aantal uren dat een boer vaak samen met zijn vrouw, werkt en je kijkt dan naar het netto resultaat dan heeft de gemiddelde boer een absoluut minimuminko men De laatste tijd is de situatie echter wat beter. De laatste twee jaar heeft een boer voor zijn rund vee en varkens een goede prijs we ten te maken Door de lagere rente stand hebben de mensen met grote schulden het nu ook nog wat mak kelijker. In de pluimvee en tuin bouw gaat het echter nog erg slecht". Hoe is de situatie in het algemeen voor de boer in Leusden „Je kan niet in andermans porte monnee kijken. Ik denk echter dat de situatie in Leusden niet anders is dan in de rest van Nederland. In Hamersveld gaat het over het alge meen over veehouders. Die heb ben een redelijk bestaan. Hoe het met de Leusdense tuinders gaat weet ik niet Ik denk dat die het wat moeilijker hebben Het voordeel voor de agrariër in onze omgeving is wel dat de grond hier erg goed is. Over de financiële toestand van de Leusdense boer durf ik niets te zeg gen. Wat ik wel weet is dat de melk prijs het laatste jaar goed is ge weest. Als je dan bedenkt dat de Nederlandse koe nog steeds meer melk gaat geven is het voor de melkveehouder helemaal niet zo slecht Als voorbeeld kan ik je zeg gen dat de Nederlandse koe ge middeld 5500-5600 liter melk geeft. Haar Franse collega geeft daarentegen „slechts" 4000 liter per jaar. Het gevaar voor de Neder landse boer is wel dat als de minder ontwikkelde landen komen opzet ten. we straks in Europa verdrinken in de melk Sterk punt voor de Ne derlands veehouderij is wel dat we hier een zeer goed georganiseerde veterinaire dienst hebben die nauwlettend toeziet op de gezond heid van de veestapel in Neder land". Leusden heeft in de afgelopen jaren heel wat boeren zien vertrek ken uit het dorp omdat de gemeen te de grond nodig had voor woning bouw. Hoe is het voor een boer om ergens anders een nieuw bestaan op te moeten bouwen? „Ik weet dat veel burgers denken dat een boer er flink beter van wordt als de gemeente de boerderij met de bijbehorende grond koopt Laat ik je dan vertellen dat weinig boe ren er echt beter van geworden zijn. De meesten hebben er in ieder geval een behoorlijke mentale klap aan overgehouden. Ik praat nu niet over die boeren die hun hele heb ben en houwen verkocht hebben en vervolgens zijn gaan rentenie ren. Ik weet niet hoe die zich nu voelen. De boeren die hier hun boerderij verkocht hebben en in Friesland of in één van de polders opnieuw zijn begonnen hebben het beslist niet gemakkelijk Ik moet echter bekennen dat de situatie van de kant van de gemeente Leusden is verbeterd. Tegenwoor dig krijgt een boer die dat nodig heeft echt wel de nodige begelei ding van deskundigen waarover de C. A. van 't Klooster gemeente beschikt of kan beschik ken? U bent vijftig jaar werkzaam ge weest in het boerenbedrijf. Er is on getwijfeld veel veranderd. Wat is de grootste verandering naar uw me ning? „Het hele boerenleven heeft een grote verandering ondergaan. Het werk op de boerderij was vroeger veel zwaarder Je werkte per dag veel langer en je had het met zijn allen veel drukker dan tegenwoor dig. Het leven was echter veel ge zelliger. Een boer had altijd wel één of meer knechten en een „meid" wat het allemaal sowieso al gezelli ger maakte. Burenhulp was iets wat ingebakken zat in het leven van alledag. Je had gewoon veel meer kontakt met elkaar. Als je maar even de mogelijkheid had hielp je je buurman met datgene waar hij op dat moment mee bezig was" Hoe is dat tegenwoordig dan? „Tegenwoordig is iedereen veel meer op zichzelf aangewezen. Een boer is in de hooitijd helemaal aan- 1 gewezen op de loonwerker Als die tijd heeft komt hij voor je werken ledereen wil graag eerder klaar zijn dan zijn buurman. Je moei echter maar afwachten of de loonwerker op de afgesproken lijd kan komen. Ondanks alle be schikbare machines heeft een boer het niet gemakkelijker gekregen. Je kunt gerust zeggen dat een boe rengezin het probleem heeft van „vereenzaming" Vroeger was je met een heel stel aan het werk op de boerderij. Nu staat de boer en zijn vrouw er meestal helemaal al leen voor. Veel tijd om uit te gaan hebben ze niet. Enig lichtpuntje is wel de organisatie „Bedrijfshulp" Als een boer ziek is of met vakantie wil kan hij een beroep doen op deze organisatie Zij beschikken over mensen die de taak van de boer een periode kan overnemen De geestelijke problemen waar een boer mee te maken heeft zijn tegenwoordig groot Meer dan vroeger neemt het rekenwerk een belangrijke plaats in binnen het be- drijfsgebeuren. Ga maar na. Vroe ger was je al een grote boer als je dertig melkkoeien had. Tegen woordig is een aantal van zestig tot honderd al heel gewoon. Er zijn boeren die zelfs nog boven dat ge tal uitkomen Een boer is in feite veel kwetsbaarder geworden Vroeger kon je met een beetje geld veel doen. Dat is tegenwoordig wel wat anders. Een melkkoe kost al gauw 2,5 tot 3 duizend gulden" Pastor ter Bekke. de geestelijke raadsman van de A B T B noemde u vorige week een fijn. gevoelig, beschaafd, gelovig mens Wat vindt u zelf van die kwalificaties? „Dat is Iets wat je zelf maar moet uitzoeken" antwoord Kees van 't Klooster lachend. Een ant woord op de gestelde vraag Is dus niet te verwachten. Het wordt trouwens tijd om op te stappen. „Vrouw" van 't Kloos ter heeft de slaapkamer al lang opgezocht. Op de weg naar huis blijkt het later geworden dan aanvankelijk de bedoeling was. Op de meeste boerderijen is het licht al uit. De volgende dag, te gen de tijd dat de zon opkomt, zijn de Leusdense boeren al lang weer aan het werk. Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaatsgevonden. Dat is natuurlijk óók een manier Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1983 hebt u enorm veel keuze En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. DE LEUSDER KRANT als het om snelheid èn kwaliteit gaat Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon 033-941495 „Een boer is in feite veel kwetsbaarder geworden" LEUSDEN - Vorige week bonderdag zette de heer C. A. kan 't Klooster definitief een fcunt achter zijn estu u rslidmaatschap van e plaatselijke afdeling van It.B.T.B., de Aartsdiocesane booms-Katholieke Boeren kn Tuindersbond". De heer yan 't Klooster was dertig bar bestuurslid geweest. De patste zes jaar van zijn estuursschap bekleede hij Ie functie van voorzitter. Van ÏKIooster vindt het nu belletjes. Hij is nu Jljfenzeventig jaar, op zijn ertiendekwam hij van chool en begon te werken in |etboerenber''ijf. De heer C. A van't |Clooster is bij .ngewijden eter bekend als „Kees van t Pol". Toon Pol, de lader van Kees had een erderlj in de buurtschap éldert in de toenmalige emeente Hoogland. Kees a't Klooster werd op 18 juli J917 geboren. De lagere chool werd in Hoogland ezocht. Deze school werd liet helemaal volgens de ^gels doorlopen. Toen hij iet dertien jaar was ging |ees van school. Omdat hij og leerplichtig was kreeg hij eopdracht mee om nog Kjflien maanden lang elke Ig één uur huiswerk te laken. Zover is het echter let gekomen. Op een regenachtige zondagmiddag werd één velletje rekenwerk en eén velletje taal gedaan. Dat was alles. Voor Kees van 't Klooster begon het boerenleven. Omdat hij nog zes broers en drie zusters had hoefde Kees niet op de boerderij bij zijn ouders te blijven. Hij was nu eenmaal niet de oudste zoon en „een tweede hoefde niet thuis te blijven". Ondanks het feit dat hij nog erg jong was begon Kees te werken voor een boer in Soest. In principe zeven dagen per week. Bij uitzondering werd er zondags wel eens een paar uur vrijaf gegeven. Dit alles werd gedaan voor een bedrag van 225,- per jaar, weet Kees zich te herinneren. „Normale" arbeidstijden waren er in die tijd nauwelijks. „Zolang de zon er was, was je aan het werk. Soms waren we 's morgens de zon zelfs voor" vertelt de heer van 't Klooster. Kees van 't Klooster voelde zich in die dagen echter beslist niet te kort gedaan. „Het leven was nu eenmaal niet anders in die tijd". Tussen zijn jongensjaren en het bereiken van de AOW leeftijd is er wel het één en ander gebeurd in het leven van de heer Van 't Klooster. Over die periode praatten we met „Kees van Toon Pol van 'tHoge Land". I LEUSDEN - Een interview I de nu ex-voorzitter van A.B.T.B. „Hamersveld", i heer C. A. van 't Klooster, I een spannende zaak. Aan ene kant van de tafel de Jagensteller die zoveel mo- jelijk wil weten over het boe- fcnleven dat de heer Van 't Jlooster achter zich heeft, en de andere kant de vijfen- Jestigjarige Kees van 't Jlooster en zijn vrouw die al- 1 belangstelling van de kant pn de pers iverdreven vin- pn. Voora' de vrouw van lees is bai dat haar man leveetzalz ,gen" of dingen pgt „die toen niemand inte- Issant vindt". Na een paar Weitjes en een avondje Jaten blijkt het allemaal toch el meegevallen te zijn voor betrokkenen, let begin van het verhaal, de mst van Kees van 'f Klooster lar Hamersveld heeft een tragi- tie voorgeschiedenis. Op 27 april 1945 werden vier mannen nabij de Ttiedijk door de Duitse bezetters llusilleerd Eén van de slachtof- p was Lambertus Herder, eige- Jar van een boerderij „op Hage- De vrouw van de heer Her- Ier bleef met twee kinderen achter. De boerderij was op het moment tot Iweemaal toe afgebrand In 1940 moes! de boerderij op last van het Nederlands gezag afgebroken porden omdat deze in,.de vuurlinie lag". In 1945, de boerderij was toen al weer opgebouwd, voltrok het zelfde drama zich nogmaals, nu op last van de Duitse bezetter. Kees van 't Klooster kwam naar Hamersveld, naar later bleek om samen mei het gezin Herder een nieuw bestaan op te bouwen Tot 1950 moest er in een keet op het boerenerf gebivakkeerd worden. In dat jaar kwam de geheel nieuw op gebouwde boerderij gereed De autochtone Leusdenaar zal de boerderij van Kees en zijn vrouw ongetwijfeld weten te vinden. Leus- denaren die „van buiten" komen hebben de boerderij waarschijnlijk zelfs nog nooit in de verte gezien. De boerderij ligt dan ook erg algele gen. Officieel is de woning genum merd aan de Aschatterweg, hij staat daar echter de nodige hon derden meters vandaan, aan het eind van een lange, doodlopende weg. Het gesprek dat we met Kees van 't Klooster hadden ging over zijn werk voor de A B.T B het boe renleven en de plaats van de agra riër in het tegenwoordige Leusden. Kunt u eens uitleggen wat de ABTB. is en doet7 „De A B.T.B.. of voluit de Aarts diocesane R.K. Boeren- en Tuin dersbond is werkzaam in de drie Noordelijke provincies, de IJssel- meerpolders en de provincie Over ijssel. Gelderland en Utrecht. Het hoofdkantoor van de Bond, die mo menteel 14 00 leden telt, is geves tigd in Arnhem. De boerenbond sn 't Klooster en echtgenote tijdens het afscheid van de A.B T B.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5