Amersfoort heeft Kinderhulptelefoon 6<fculpfe/^ Veel belangstelling voor onderwijsmarkt Leusden Kantlijn r i i Leusder Krant s- VOORTGEZET ONDERWIJS ONDER DE AANDACHT PvdA-spreekuur per telefoon Liberaal Leusden in nieuw jasje I te—ssIet» teFanfc okn p Mof niet ijd gesloten Lezen Zoekplaatje uit Achterveld P is tijdelijke zaak Wl- t«Sr FOTOKOPIE NODIG? loep op Leusden De Partij van de Arbeid in Leusden heeft de telefoon ontdekt-zover dat nog niet was gebeurt- als medium tussen de bevolking en de partij. Met ingang van 16 maart gaat namelijk een telefonisch spreekuur van start, elke woensdag van 19.00 tot 20.00 uur. Viahet nummer 941577 kan men met vragen en opmerkingen terecht bij de Leusdense sociaal-democraten. Ze zullen proberen direkt antwoord te geven, aldus een mededeling aan onze redaktie, maar als dit niet mogelijk is wordt men teruggebeld. Het telefonisch spreekuur moet gezien worden als een aanvulling op de maandelijke openbare fraktievergaderingen van de PvdA, die elke dinsdag voorafgaande aan de gemeenteraadsvergaderingen worden gehouden. „Omdat belangstellenden veelal een maand moeten wachten voordat de fraktie weer volledig bijeen komt, en misschien een aantal hete hangijzers in de vergetelheid kunnen raken, lijkt het de PvdA goed een telefonisch spreekuur in te voeren", luidt de verklaring van de Leusdense progressieven. Het spreekuur is dus een extra service en zal voor drie maanden als proef gelden. „Liberaal Leusden", het huis-aan-huis-blad van de VVD Leusden, belandde deze week in een nieuwe gedaante in onze brievenbus. Vroeger werd een vier pagina's tellend glanzend blaadje verspreid. Het nieuwe drukwerkje is eenvoudiger uitgevoerd en bestaat slechts uit één velletje dat aan beide kanten is bedrukt „Deze nieuwe opzet is niet alleen goedkoper-ook bij de VVD moet men stapjes terug doen - maar biedt ook de mogelijkheid Liberaal Leusden wat vaker en met een kortere voorbereidingstijd te laten verschijnen", aldus de redaktie vanhetVVD-blad. In de jongste uitgave is ook een spelletje opgenomen. Een cursiefje van Leusder Krant-redakteur Marnix Kreyns uit de krant van 3 februari dient als basis van dit spelletje. Een gedeelte van het cursiefje is gebruikt en sommige woorden zijn vervangen door stippeltjes. De opdracht luidt: vul de namen en andere woorden in op de stippeltjes en lees het dan nog eens over, wat voelt u dan? Oplossingen kunnen worden gestuurd naar de VVD Leusden. SPELLETJE Was de storre binnen de Landelijke net een beetje gaan liggen, begint het gedonderjaar in Leusden. Nee, de wan Iraktie- voorzitter is nog niet ter sprake gebracht. Naar een prominen te -er heeft inal wel het woordgebeziqd. En ik heb zelf een lid van de fraktie in het openbaar horen zeggen dat hij niet aan het handje vanwil lopen. Wat is er «et de Leusdense aan de hand? Ik heb het over die club, die zich jarenlang doorin het raadsgebeuren liet vertegenwoordigen-lezers, die - vermoedelijk bij een - de grote lijnen bespraken en vervolgens het veld in stuurden o» er iets van te bakken. Dat heeft jaren goed gefuncioneerd, en ik kan ae niet heugen dat ooit één keer door zijn eigen fraktie werd teruggefloten. In de heldere tijden van weleer overgelaten aan de broeders en zusters ter (in verband met de beperkte ruim te tot zover, voor het vervolg die de Leusder Krant van 3 februari). OPDRACHT: vul de naaen en andere woorden in op de stippeltjes en lees het dan nog eens over. Wat voelt u dan? DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 aktle: Caspar van Loo Irage: Peter op den Camp sfget 'eeln al ft >eno en „Leusder Heitje" werd ='®ngs de grote zaal van •-restaurant de Mof ichreven als „de mooiste van Midden-Nederland, met geheel vernieuwde ^svloer". Wij herinneren ons 2 lesbetreffende ruimte van f it paarjaargeleden toen daar degrote feestavonden van arnavalsclub werden ouden. „Je moet met rdrijven voorzichtig zijn", onze eerste gedachte, rdag waren wij toevallig in uurt en even kijken kost ters niets. Al vele jaren den ter plekke, tweemaal in naand op zaterdagavond, de savonden georganiseerd rde Nederlandse Bond van lenstaanden. Op de bewuste rdag was dat niet het geval, bleek achteraf de begindag jn van een nieuwe activiteit: dansen voor paren op ende" muziek. Op 19 uarl werd daar reeds een (gebruik van gemaakt en de wachtingen voor 19maarten pril zijn niet minder, at de (achter)zaal betreft is begrip „mooiste zaal van den-Nederland" niet direct te lt'% Iroleren. Daar zijn meer tijd restjes voor nodig. De cundig intern goeddeels lieuwende en voor veel leinden geschikte lozingsruimte is veel royaler ordenen vooral kwa illigheid enorm verbeterd. eml ivalli mtbr slaa ik rnai :o. t uzei irlan OT aide jen, ewa ve q i mo impe ■slo en iees; wooi el zi Sch 3, ze rins il mi ;fpo - Kinderen vanaf jaar zijn zaterdagochtend 26 •I-bet uarl weer welkom op de die tselochtend, van 10.30 tot -min uur. Ze kunnen een hondje e ba :en of tekenen met draad en pors on. De toegangsprijs, inclu- een limonade bedraagt 1,50 nel I r leden en 2,50 voor niet- welk in. Mijn zoon was, meen ik, drie dagen oud, toen ik hem ter inschrijving deponeerde op de balie van de jeugdbibliotheek. Die daad van goed vaderschap heeft hem een bewijsje opgeleverd, dat hem in staat stelt tot ver in de jaren negentig van deze eeuw gratis te lezen. Want een vorige regering heeft eens in een vlaag van verlichting beschikt, dat het gebruik maken van de bibliotheek tot het achttiende levensjaar der gebruiker om niet zou moeten zijn. Ik was er dus snel bij met die kleine van mij, hetgeen iets te maken had met gevoelens van licht wantrouwen. Zouden ze dat echt wel zo bedoeld hebben: je voor niets laveloos mogen drinken aan de bron der letteren? De afgelopen dagen is mij duidelijk geworden, dat mijn wantrouwen toch enige grond heeft gehad Op het Binnenhof - waar ik de zus van eerder genoemd zoontje op lokatie de werking van de democratie aan het uiteenzetten was - zag ik een groepje mensen een mevrouw iets aanbieden. Het jeugdjournaal onthulde des avonds dat het om een Tweede Kamerlid ging. dat een stukgelezen boek werd aangeboden. Drie dagen later werd mij via een kunstprogramma op de radio de diepere achtergronden van het gebeuren duidelijk Een dame van het overkoepelend iets van de samenwerkende zus en zo in federatief bibliotheekverband meldde, dat het met dat gratis lezen wel eens gedaan zou kunnen zijn Want binnenkort zal het bibliotheekgebeuren - inderhaast duidde de dame het zo aan-onder de verantwoordelijkheid van de gemeentebesturen gaan vallen en niet langer door Den Haag bestierd worden. En zo vroeg de dame van het bibliotheekwezen ons af: zullen al die gemeentebesturen het gratis lezen van kinderen nog wel in standhouden? Goede vraag. Persoonlijk ben ik geneigd het hart vast te houden Stel je voordat een gemeenteraad- die van Leusden zou als voorbeeld kunnen dienen - in al zijn wijsheid zich buigt over vragen betreffende de prioriteit der dingen. Waar kiezen raadsleden dan voor? Ik bedoel: het is niet eten we vana vond zuurkool of boerenkool, maar echt moeilijke vragen Sluiten we Leusden aan op de Rijksweg of laten we kinderen gratis lezen?Nemen we gemeentepolitie of laten we de kinderen voor niks lezen Bouwen we een helicopterlandingsplaats op het gemeentehuis of Je hoeft mij niet meer uit te leggen, hoe dat in Leusden af gaat lopen Mevrouw Bosma van de VVD vindt dat best betaald kan worden vooreen abonnement op de jeugdbibliotheek en voor wie dat echt niet kan betalen wijst zij op de verrukkelijke maar o zo voordelige Bouquet-reeks. Evelien Blom (CDA) moet helaas, na lang wikken en wegen, inderdaad toch ook instemmen met de gedachte dat het jeugd lezen betaald zal moeten worden Maar ze belooft op zolder te kijken of daar niet wat oude kinderboekjes liggen, die gratis aan minvermogenden ter hand gesteld zouden kunnen worden. En Jan Jacobs, sprekend namens de PvdA, is natuurlijk mordicus tegen, maar-gezien de verhoudingen in de raad- komt hij met het tussenvoorstel om dan in ieder geval de jeugd tot veertien jaar te ontzien Dat wordt dus niks. Of beter gezegd, dat wordt dus dokken. Hetgeen - en ik spreek hier de dame van het bibliotheekwezen na - een fatele wending in de loop der dingen zal betekenen. Willen wij ooit de beschikking krijgen overbestuurderen, die niet alleen kunnen rekenen, doch ook het lezen en schrijven beheersen, dan kan het gratis ter beschikking stellen van leesvoer slechts als de eerste stap op een nog lange en barre weg worden gezien. In de bibliotheek kunt u een petitie aan de Tweede Kamer ondertekenen, waarin wordt gevraagd het abonnement op jeugdbibliotheken gratis te houden. Het is dat ik geen stemadviezen en dergelijke verstrek Anders zou ik u hebben aanbevolen daar nu eens voor te tekenen. Kreyns. Van Achtervelds dorpsschrijver J. M. Schouten ontvingen wij bijgaande foto Vanwege geschiedkundige vaststelling, zoals hij dat noemt, is Schouten op zoek naar de namen van de dames op de foto. Volgens onze dorpsschrijver zaten zij op vervoer te wachten, omdat hun buurtschap Asschat in 1939 onder water werd gezet als verdedigingslinie tegen de Duitsers Schouten wil graag de namen van de twee dames weten, eventueel adressen en voor welk huis en door wie deze foto werd genomen destijds. Wie wat weet kan 03425-1481 bellen. Menig automobilist zal het niet weten, maar 't Erf in De Hamershof, dat grote plein tegenover het gemeentehuis, is maar tijdelijk als parkeerplaats in gebruik. Tussen aktiviteitencentrum De Kod en het nieuwe gemeentehuis is namelijk een ruim parkeerterrein in aantocht. Te zijner tijd moeten Hamershof-bezoekers daar hun wagen neerzetten en wordt 't Erf een omvangrijk voetgangersdomein. Om de automobilisten te wijzen op de tijdelijkheid van het parkeren op 't Erf is dit bord (zie foto) verschenen. Het zal wennen worden in de toekomst, zon groot plein met hier en daar een voetganger. Zou Jan Wagenaar misschien zelf een nieuw warenhuis op poten zetten? Ook die gekke puzzel in Libe raal Leusden gelezen en was u ook zo blij mei een abonne ment op deze krant? De economische crisis heeft trouwens ook bij dat door ons zeer gewaardeerde blad toe geslagen en dat is héél erg jammer. Deze mbriek moet er onder lijden De PvdA-er Jacobs wordt door de VVD-er Valkhof een nette kerel genoemd. Dat maakt de Leusdense politiek nóg ge compliceerder. Na vijf jaar Rooie Vrouwen in Leusden. „Je hoeft vrouwen niets uit te leggen" Dan wordt het nu de hoogste tijd voor een groep Rooie Mannen. Cekonstateerd een totale da ting van de benzineprijs in Leusden. Kop: College verdient geen schoonheidsprijs". Khjgt ze dan ook niet Schootartsendienst kreeg ka mer in nieuwe gemeentehuis, ts de kelder dan nu al vol? Geen paardenkrachten bij de autosloperij parkeren ot juist wel? Het zal vast storm lopen tijdens het open huis van de gemeen te. Heel Leusden wil nu die le gendarisch geworden kelder zelf wel eens zien Als het aan het Startblok ligt wordt deze school een blok aan het bezuinigingsbeen van deze no nonsense-regering. En dat is echt geen onzin. De Geut gaat „sirene-bier" verkopen. Als ze er maar voor oppassen dat het gemeente bestuur niet wéér de alarm-bel gaat tuiden Rozendaallaan 9 Leusden-C. L.— AMERSFOORT - Enige tijd ge leden is in Amersfoort de kinder- hulpteletoon (KHT) van start ge-' gaan Een initiatief van Ellie en Ge rard Mol, die op deze wijze willen iroberen om kinderen die met _.ioeilijkheden te kampen hebben, lö- neer recht van spreken te geven rai X, m< land: Nell aats ïo ve 'e' maj enbe 59, itty vi iesbe iest Zij willen dan ook niet alleen als uitlaatklep fungeren, maar zijn te vens bereid bij eventuele doorver wijzing het kind direkt te onder- beunen De KHT is er voor alle eeflijden en is bereikbaar van 'aandag tot en met vrijdag tussen 16 00 en 19.00 uur. onder tele foonnummer 725204 Er kunnen velerlei redenen zijn om eens te bellen. Dat kan variëren van gewoon al dan niet een leuk verhaal kwijt te willen, kleine of jrote problemen thuis, op school, iet vrienden of vriendinnen, tot de behoefte aan kontakt omdat een 4-s> kind zich eenzaam voelt C In het verleden waren Ellie en Gerard aangesloten bij „Onder dak" Op het moment dat ze zelf (inderen kregen, moesten ze met deze opvang stoppen omdat er niet meer voldoende ruimte be schikbaar was. „De meisjes wil den een eigen kamer, logisch", vmdi Ellie „In de periode dat we bij Onderdak aangesloten waren, is ons eigenlijk gebleken dat. wan neer kinderen hulp kregen van maatschappelijk werkers, er gro- endeels uitgegaan werd van wat de ouders zeiden", aldus Ellie. Als er een kind weggelopen was m de ouders wilden dat het weer huis kwam, dan moést dat kind veer naar huis. Er werd naar dat tind gewoon niet geluisterd" Ze lebben daar samen veel en uitge leid over gepraat en kwamen uit eindelijk terecht bij de vraag, waar shet recht van een kind dan? „Dat leeft gewoon geen rechten", konkludeert Ellie. Ook de taal van de maatschappelijk werkers is vol gens haar nogal eens onduidelijk voor kinderen „Ze snappen er vaak niets van. Wij moesten, zon der dat we die gesprekken bij woonden, een beetje overbrengen wat er nou eigenlijk bedoeld was" De gedachte om een KHT van de grond te krijgen is hier min of meer uit voortgevloeid „Wat wil het kind zelf? Moet het misschien naar een maatschappe lijk werker doorverwezen worden met bepaalde problemen7 In dat geval geeft het kind zelf aan of wij meegaan of niet. Als we meegaan, proberen we het kind te helpen om z'n verhaal duidelijk naar voren te brengen en een beetje te vertalen wat die maatschappelijk werker heeft gezegd Het is zeker niet de bedoeling te gaan botsen tussen twee of drie instanties, van nou hebben wij het voor het zeggen. Dat kan gewoon niet. Wij willen ook niet zelf de oplossing brengen, maar duidelijkheid krijgen in wat het kind zelf wil" Om de KHT zo optimaal moge lijk te laten draaien, hebben Ellie en Gerard verschillende vaste kontakten naar buiten toe Zij heb ben de medewerking van het RIAGG, twee maatschappelijk werkers en het tiener-Boddaert- centrum. De laatst genoemde heeft zelf kontakt met hen opgeno men. Het ligt ook in de bedoeling het Boddaertcentrum voor de lage re schoolleeftijd te benaderen Verder zijn de huisartsen op de hoogte gebracht en zijn er affiches in de wijk waarin zij wonen ver spreid. met name op scholen en in de bibliotheek Voor direkte werkbegeleiding kunnen Ellie en Gerard terecht bij de GSD Met de heer W. Bouman van deze dienst hebben zij gespro ken over de opzet en er zijn reeds een aantal werkbegeleidingsge- sprekken gevoerd Desgevraagd deell de heer Bou man mee, dat hij verwacht dat het voor de kinderen, die om wat voor reden dan ook willen bellen, ple zierig is dat het geen professionele hulpverlening is. Zij komen in eer ste instantie niet terecht bij be roepskrachten maar gewoon bij 'n echtpaar dat zelf ook kinderen heeft. Ook het feit dat zij anoniem kunnen blijven, zal volgens hem aanspreken Of de Kinderhulp-te lefoon bestaansrecht zal hebben, kan hij moeilijk inschatten Wel is hij ervan overtuigd dat de KHT zin kèn hebben „Al zouden er bij wij ze van spreken maar twee tele foontjes per jaar binnen komen ten gevolge van mishandeling, dan is het al ruimschoots de moeite waard", vindt hij Gerard en Ellie „Wij hebben de instanties gewoon nodig Ze hebben allemaal de be reidheid om te helpen. We kunnen altijd kontakt opnemen, daar staan ze achter" ANONIEM Tot nu toe zijn er ongeveer tien serieuze kontakten opgenomen Bij de meesten blijft het bij éen tele foontje Enkelen bellen opnieuw en hebben verdere begeleiding nodig De kinderen bepalen zelf of zij anoniem willen blijven. „Wij van onze kant proberen die anonimiteit te doorbreken en direkt te onder steunen waar dat nodig en ge wenst is. Wat ons betreft kan er zonodig een persoonlijke ontmoe ting bij ons thuis uit voortvloeien en mocht een kind dat willen, dan zijn we ook bereid mee te gaan naar de ouders Het merendeel van de vragen is gericht op seksualiteit, dat speelt heel erg Er komen trouwens meer vragen van meisjes binnen dan van jongens Bijvoorbeeld over voorbehoedsmiddelen Dan geven we een aantal mogelijkheden aan. Daarnaast proberen we duidelijk heid te krijgen of het kind de moge lijkheden heeft daarover met de ouders te praten Dat willen we ze ker stimuleren. Alles wat aan ons verteld wordt, blijft in principe bij ons. tenzij het kind anders wil" Tot nu toe hebben Ellie en Gerard geen reakties van ouders gehad AANDACHT Een motivatie voor dit werk aan te geven, vinden ze erg moeilijk „Je kunt mooi zeggen ik ben so ciaal meevoelend enzovoort We hebben zelf kinderen en op school zie je hoe andere kinderen zijn Daar komt het op neer Aandacht is zo belangrijk We hebben het gevoel dat veel kinderen eenzaam zijn Belangstelling, aandacht en warmte ontbreken nogal eens" (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De onderwijs markt die woensdagavond in de grote zaal van het aktivitei tencentrum De Korf werd ge houden, trok ook deze keer weer veel belangstellenden. Op de „markt" konden ou ders en leerlingen een over zicht krijgen van vrijwel alle vormen van voortgezet on derwijs die er in Amersfoort en omgeving te vinden zijn. De onderwijsmarkt is een initia tief van de Leusdense schoolhoof den De uitnodiging voor de markt, die gericht was aan alle ouders die leerlingen in de vijfde en zesde klas van de lagere school hebben, was dan ook ondertekend door het P C Onderwijs, het R K. Onderwijs en het Openbaar Onderwijs. Aan de hand van dokumentatiemateriaal, foto's, werkstukken van leerlingen en lesmateriaal liet elke school zien wat men op de betreffende school kan verwachten. Ook waren er bij elke kraam docenten te vinden die hun school aan de man brach ten Alleen aan de hand van de onderwijsmarkt zullen weinig ou ders de keus voor hun kind maken. De markt is echter een uitstekend middel gebleken om zich globaal te oriënteren op onderwijsgebied Vrijwel alle scholen voor voortge zet onderwijs organiseren tegen de grote vakantie een kennismakings dag voor leerlingen die de school na de vakantie voor het eerst gaan bezoeken Behoudens een enkele uitzondering wordt de kennisma kingsdag dit jaar op woensdag 29 juni gehouden. Over het algemeen krijgen zesde klas leerlingen op de ze dag vrij van school om naar de kennismakingsdag van hun toe komstige school te gaan. Ouders en leerlingen die niet genoeg heb ben aan een onderwijsmarkt om zich behoorlijk te laten voorlichten hebben altijd nog volop de gele genheid om zich ter plaatse, op de school voor voortgezet onderwijs zelf. te laten informeren Veel scho len organiseren hiervoor een spe ciale voorlichtingsavond Tijdens de onderwijsmarkt werden ouders en leerlingen dan ook veelal verwe zen naar de voorlichtingsavond. Een aantal scholen heeft deze voorlichtingsavond al achter de rug, in de praktijk blijkt het echter mogelijk zich alsnog ter plaatse te laten voorlichten. Twee scholen voor voortgezet onderwijs hebben vanavond (don derdag) hun jaarlijkse voorlich tingsavond op het programma staan. Het betreft hier het Eem- landcollege Noord aan de Amers- foortse Paladijnweg (HAVO-Athe- neum) en de Technische school Don Bosco. gelegen aan de Dode- weg in Leusden De voorlichtingsavonden die nog volgen zijn Johan van Oldenbarneveltgymna- sium, donderdag 10 maart; Scho lengemeenschap „Schothorst, 1 maart en 7 maart; Scholenge meenschap „Amersfoortse Berg, 1 en 3 maart; Rijksscholengemeen schap. 8 maart; Scholengemeen schap ,,De Koppel", 12 maart; An- dreasschool, 1 maart, Farel Colle ge. 8 maart; 1 e chr. Mavo, 1 maart, Corderius college, 8 maart. Chr. scholengemeenschap „Rolan- dus", 9 maart, Huishoudschool „Vuurvogel", 24 maart, Techn school ..Nek Savio", 14 maart; Geert Grooteschool, 24 maart; Ir Van Keulenschool, 22 maart De Gereformeerde Scholenge meenschap aan de Paladijnweg organiseert geen speciale voor lichtingsdag. In het begin van het nieuwe cursusjaar is er op deze scholengemeenschap een speciale avond voor ouders van brugklasleerlingen. Ook de Van Lodensteinscholengemeen- schap op reformatorische grondslag belegt geen speciale voorlichtingsavond. De I.V.O. school aan de Amersfoortse Vondellaan pakt de zaken nog anders aan. Op deze school geen aparte avond, op deze school kan men het gehele jaar terecht om zich te laten informe ren. Het spreekuur staat hier voor open. Tijdens de woensdagavond gehouden onderwijsmarkt lagen er in de meeste marktkramen in schrijvingsformulieren klaar voor toekomstige leerlingen. In schrijfformulieren zijn echter meestal ook te verkrijgen bij het hoofd van de lagere school.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9