eel belangstelling voor ;ennismaking Don Bosco Verhelderende lezing over borstkanker Kantongerecht Amersfoort IIVV feestavond trok veel belangstellenden SVA-dames ■eusder krant Eetavond in Vrouwenkafé ABTB hield kaartavond in St. Joseph (UNA 140 KINDEREN EN OUDERS AANWEZIG Kent u de Kwiek Wens Winkel al? Vanavond bijeenkomst Planadviesgroep Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. K ïi TROUWKAARTEN „DE HEERLICKHEIT" DINSDAG 1 MAART 1983 plaatselijk nieuws LEUSDEN Op de Techni sche School Don Bosco werd Jonderdag een kennismakings- [vond gehouden voor aanstaan- e leerlingen van de brugklas en hun ouders. Jongens, maar ook helsjes waren hiervoor samen [pet hun ouders of verzorgers Ijjltgenodigd. Niet minder dan blj- j 140 kinderen en ouders kwa men kijken en luisteren naar hel leen Don Bosco aan vervolgon- Idjunct-directeur Van den Bos. derwijs te bieden heeft. Allen werden door de adjunct-direc teur, de heer van den Bos, wel kom geheten. Hij legde nadruk op het feit dat de avond in eerste instantie bedoeld was voor de jongens en meisjes, zij waren het, waar het om ging. In tweede instantie de ouders, omdat zij ook een belangrijke stem hebben bij het zoeken naar geschikt voortgezet onderwijs. Ook het personeel van de school werd niet vergeten, zij hadden het nodige voorwerk geleverd om deze avond mogelijk te ma ken. De heer Van den Bos ging verder met een uiteenzetting over Don Bosco, het zoeken naar geschikt voortgezet onderwijs en het kiezen „Te gast op Don Bos co Kan dat dan nog? Vragen die zich de laatste tijd nogal eens voordoen. Vragen, die voortko men uit waarschijnlijk een brok onwetendheid over Don Bosco Voor velen betekent Don Bosco alles wat zich aan de Dodeweg bevindt Er zijn hier echter drie zaken die Don Bosco heten; de Salesianen, het internaat en de technische school Het internaat heeft zijn deuren gesloten, doch de Salesianen en de technische school gaan door," aldus de ad junct-directeur. Don Bosco is de naam van een priester. Jan Bosco werd op 16 augustus 1915 geboren in Italië, in het dorpje Becchi bij Turijn. Als zoon van vrome boerenou- ders wil hij priester worden. Dat mag hij best van zijn moeder, (zijn vader stierf al toen hij nog erg klein was) maar ze zou niet weten hoe Via een oudere pries ter lukte het Op5juni 1841 wordt hij priester gewijd in Turijn. Al gauw komt hij in Turijn, op dat moment een groeiende groot stad. in aanraking met de ellen de. Massa's jongeren lopen op straat, zonder baan. zonder bed. Jan Bosco heeft zijn levenswerk gevonden. Zijn werk groeit zoda nig uit dat hij vele volgelingen krijgt, de Salesianen van Don Bosco. Ze zwermen uit over de gehele wereld, ook naar Neder land, en zo ontstaat Don Bosco Leusden. In eerste instantie een internaat met een eigen school tje Dit groeit echter uit tot een veel groter gebeuren. DeTechni- sche School Don Bosco startte in 1947 en is inmiddels uitgegroeid tot een school met ruim 400 leer lingen. Nadat de ouders, onder bege leiding van een aantal leerkrach ten, een kijkje in de school had den genomen werd nader inge gaan op hetgeen Don Bosco te bieden heeft. Don Bosco is een technische school Dit betekent dat kinderen die naar deze school komen een technische beroepsvoorbereiding krijgen aangeboden, op een zodanig ni veau. dat na het behalen van het diploma de stap naar de maat schappij gezet kan worden, of, voor degenen die dat willen en kunnen, gekozen kan worden voor verder dagonderwijs (b.v. M.T.S.). De school kent de volgende in deling. a) De onderbouw, die 2 jaar duurt, b) De bovenbouw, die eveneens 2 jaar duurt; c) De 1 -ja rige Vuto-dagopleiding. DE ONDERBOUW In deze twee-jarige periode blijven de leerlingen als klas bij elkaar. Ze krijgen allemaal de zelfde lessen aangeboden, Ne derlands, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, biologie, kennis der natuur, natuurkunde, wis kunde, rekenen, muziek, maat schappijleer. katechese, hand vaardigheid. algemene technie ken, studiebegeleiding en licha melijke oefening. Is het eerste leerjaar meer ge richt op het kennis maken met het voortgezet onderwijs, in het tweede leerjaar houden de leer lingen zich veel bezig met het kiezen voor een vak- en pro grammakeuze voor de boven bouw. DE BOVENBOUW In de bovenbouw kan de leer ling kiezen uit 7 vakrichtingen: bouwtechniek, electrotechniek, mechanische techniek, con sumptieve techniek, motorvoer tuigentechniek. installatietech niek en grafische technieken. Daarnaast moet de leerling een keus maken voor een program ma volgens welke hij opgeleid wenst te worden. Er bestaat een Jongelui vol aandacht aanwezig in het documentatiecentrum. meer praktisch gericht program ma (A-B programma) en een meer theoretisch gericht pro gramma (B-C programma). Leerlingen die het meer prak tisch gerichte programma heb ben gevolgd zullen over het alge meen, na de school, kiezen voor een baantje in de maatschappij met aanvullend part-time onder wijs aan de Streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs Leerlingen die het meer theore tisch gerichte programma heb ben gevolgd kunnen verder stu deren aan het middelbaar be roepsonderwijs Meestal kiezen ze voor de M.T S (middelbaar technische school). VUTO-DAGOPLEIDING Voor alle leerlingen die 4 jaar onderwijs met voldoende resul taat hebben afgesloten, eigenlijk door willen studeren, maar dit door verschillende redenen niet kunnen (b v te laag niveau of vrrkcerd vakkenpakket) biedt Don Bosco een unieke gelegen heid dit alsnog waarte maken, de Vuto-dagopleiding Meestal gaat het om leerlingen, die naar het middelbaar beroepsonderwijs (M B O willen. Ook zijn er leer lingen met wensen voor leger of politie e d. De Vuto is een oplei ding waar men vele kanten mee uit kan Op 29 maart wordt hier voor een speciale informatie avond georganiseerd. Ter afsluiting van de avond werden onder de aanwezigen een aantal, door de leerlingen vervaardigde, werkstukken ver loot. Enkele kinderen assisteer den hierbij door prijsjes uit te zoeken en de bingo-machine te bedienen. De heer Van den Bos besloot de avond door de hoop uit te spre ken door deze avond een bijdra ge te hebben geleverd aan de totstandkoming van een zo ge fundeerd mogelijke keuze ten aanzien van de vorm van voort gezet onderwijs. Aan de opvoering van het toneelstudie werd veel plezier beleeld. LEUSDEN Met de klucht Rapsodie in rood" startte afge- pen dinsdag de jaarlijks terug- Brende feestavond voor alle ou- eren in Leusden en Achterveld, eorganiseerd door de Unie Van rijwilligers. Rapsodie in rood" werd op bij zonder leuke wijze gebracht door acht vrouwelijke vrijwilli gers van de U.V.V. Het toneelstuk speelde zich af n de hoedenwinkel van madame Doré waar twee werksters een ide hoed hadden neergelegd. )wel een gravin als een rijke nerikaanse kochten dezelfde >ed voor dezelfde bruiloft Ver- ikkelingen alom tot groot ple zier van het publiek Ofschoon voorzitster Thea van Zwieten in haar welkomstwoord gesproken had over eeridagstoneelspeel- sters was iedereen erg enthou siast over de voorstelling. Het aantal bezoekers overtrof opnieuw het voorgaande jaar. Na de pauze sprak de bingoleider dan ook over een gezond klimaat in Leusden waardoor er steeds meer bejaarden naar Pon komen De gehele avond had een sfeer van ongedwongen samenzijn. Een hapje en een drankje met af en toe een leuk prijsje viel duide lijk in de smaak. Als een van de vele aktiviteiten organiseert de U.V.V. verder ie dere week soosmiddagen voor ouderen. Dinsdagmiddag van twee tot half vijf in de Rodakantme onder lei ding van Truus van Marwijk en iedere donderdagmiddag om de zelfde tijd in de Korf onder lei ding van Riet Geomini. Op zo'n soosmiddag kan men handwerken, kaarten of een an der spelletje doen. Wanneer u vrienden, familie, kennissen of relaties eens een originele gelukwens wilt sturen, moet u zeker even een bezoekje brengen aan de Kwiek Wens Winkel in Amersfoort Daar vindt u een onvoorstel bare variatie in wenskaarten voor werkelijk alle voorkomende gelegenheden. In onze schrijfhoek kunt u de kaart schrijven en de envelop adresseren. U kunt de kaart in de winkel posten Postzegels zijn uiteraard verkrijgbaar Wij hebben wat li wenst! l/l/IEK I/UINKEL Leusderweg 7 Amersfoort Tel 033-631824 (tst 39) AMERSFOORT Op de straf zitting van het kantongerecht Amersfoort van 24 februari stond terecht de heer V. uit Amersfoort. Hij was tegen een andere auto aangereden, maar op de zitting bleek uit het verhaal van ver dachte dat hij het opzettelijk ge daan had, iets wat niet in de tenlastelegging stond. Officier Ik had f 150,— in mijn hoofd, maar als ik dit hoor dan heb ik de neiging om mijn eis te vertienvoudigen. Ik wil graag de zaak terugverwezen hebben naar de politie voor meer gegevens" De kantonrechter was het hier mee eens De eerlijkheid van ver dachte werkte niet direkt in zijn voordeel! GEDEMPTE SLOOT De heer G.. een landbouwer uit Veenendaal, had in strijd met de Wet Ruimtelijke Ordening een sloot dichtgegooid, die welis waar tot zijn eigen grondgebied behoorde, maar door de ge meente tot beschermd natuur schoon verklaard was, omdat het een oude tankwal was, waar veel kikkers huisden en waardevolle planten te vinden waren. Een aantal jaren geleden had verdachte al eens puin in de sloot gestort, wat hij er op last van de gemeente weer uit had moeten halen. Deze keer waren het boomstronken. Verdachte pro testeerde Hij had inmiddels het bewuste stuk grond verkocht en de nieuwe eigenaar had ook de sloot gedempt en verbouwde er inmiddels maïs op ,,lk mocht niks en de nieuwe eigenaar mag alles Het heeft me een boel geld gekost om het weer in de oude staat terug te brengen en nu het verkocht is. is de sloot opnieuw dichtgemaakt, dan kan ik niet verkroppen1" De officier stelde hem wat dat betreft gerust. ,,Die nieuwe eigenaar komt heus een andere keer wel aan de beurt. We houden alle boeren uit die buurt nauwlettend in de ga ten Als u zo meteen even blijft zitten, dan ziet u nog een kennis verschijnen U heeft van een be schermd gebied, dat door zijn moerassigheid bijzondere plan ten en vogels had, definitief het evenwicht verstoord. Die kikkers komen nooit meer terug. De boe te die ik u geef, moet een waar schuwing zijn voor alle boeren als je een stuk grond bezit dat natuur moet blijven, dan moet je daar afblijven Ik eis f 1000,— of 10 dagen hechtenis" Uitspraak conform de eis. GEKAPT BOS De heer v. B. uit Renswoude had een sloot gegraven voor de afwatering van zijn terrein, maar had voor dat doel een heel bos gekapt, gelegen aan de Slaper dijk, ,,het dijkje" in de wandeling. Het bos, dat uit berken, eiken en wilgen bestond, besloeg een ge bied van 8200 vierkante meter en was geheel geëgaliseerd ,,Er is iemand van de gemeente bij u geweest om u te vertellen dat dit niet mocht. U moest om het bos heen gaan voor de afgra ving Er stonden toen nog stom pen en er is u verteld dat u van die stompen af moest blijven, omdat deze weer loten kregen Waar om heeft u dat niet gedaan?" wilde de officier weten. Ik ben er wel afgebleven, maar m'n koeien hebben die loten op gegeten". ,,Ja, als je je koeien op jong uitlopende loten gaat zetten, dan gaat natuurlijk zo'n bos er defini tief aan En of u dat nou doet of uw koeien, dat maakt niet uit De wet geeft de mogelijkheid om tot een boete van f 20 000,—te gaan Zo erg vinden we dat hier in Nederland, waar nog zo weinig natuur is!" „Ik ben wel voor natuur" verze kerde verdachte de officier. „Ja, u bent voor natuurop heterf van een ander. Ik eis een boete van f 1000.— en vertelt u dat aan iedereen!" Uitspraak conform de AUTOKERKHOF De heren W. uit Baarn werden bij verstek veroordeeld, nadat de officier advies gevraagd had aan de verbalisant, die wel op de zitting aanwezig was. ,,U kent de heren beter dan ik. De gemeente Baarn heeft een nieuw woonwagenkamp ingericht met het vriendelijk verzoek om er geen autokerkhof van te maken. Daar hebben ze zich niet aan gehouden, want wekelijks staan er 6 7 autowrakken Wat helpt beter, een hoge boete of ze dwin gen om zelf hier te verschijnen voor een flinke reprimande?" De verbalisant adviseerde een boete, want praten had tot nu toe weinig effect gesorteerd. Dus werd het voor ieder een boete van f 1500,—, waarvan f 1000, voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. FOETUSSEN De heer de W uit Amsterdam had op de markt in Barneveld vier ongeboren reekalveren gekocht en naar een preparateur ge bracht De jachtwet verbiedt,,het onder zich hebben" van o a. do de reekalfjes De vraag waarvoor de kantonrechter zich geplaatst zag, was: ..is een ongeboren reekalf een reekalf in zin der wet?" De jachtwet werd er bijgehaald, maar repte niet over foetussen ..Toch kan het alleen maar leuk zijn om foetussen op te zetten als ze bijna aan geboren worden toe zijn" peinsde de kantonrechter Niettemin, het bezit van foetus sen is niet strafbaar gesteld, dus volgde er ontslag van rechtsver volging en kon de heer de W zijn beesten weer terug krijgen. LEUSDEN „Voor patiënten is het afschuwelijk als mensen het woord kanker niet in de mond durven nemen. Mensen gaan je uit de weg maar daar moet je zelf mee leren omgaan." Corry Wesbonk is lid van de werkgroep GAMMA en samen met Wies van den Wildenberg spraken zij afgelopen woensdag tijdens een open ochtend van de vrouwenraad over borstkanker. Corry sprak zowel vanuit haar eigen ervaring als vanuit de be geleiding van andere patiënten en Wies belichtte als verpleeg kundige vooral de wetenschap pelijke kant. De werkgroep GAMMA bege leidt patiënten; vrijwilligers van de werkgroep lopen bij wijze van spreken een stukje mee in het proces van verwerking Iedere vrouw die in Amersfoort geope reerd wordt krijgt de folder van de werkgroep GAMMA mee via het ziekenhuis. Patiënten kun nen, wanneer zij de behoefte hebben, kontakt opnemen met de werkgroep Daarnaast geeft de werkgroep gastlessen en le zingen om langs deze weg wat meer bekend te worden KNOBBELTJE Wies: „Je ontdekt een knob beltje in je borst Wat doe je! Je loopt er eerst een poosje mee rond, dat is de praktijk. Beterzou het zijn om meteen naar de huis arts te gaan. Je duwt het een eindje voor je uit en op een goed moment besluit je morgen naar de huisarts te gaan De huisarts stuurt je door naar de polikliniek. Daar wordt een punktie verricht. Een punktie is met een naald een klein stukje van de knobbel ver wijderen voor laboratoriumon derzoek. Verder wordt het bloed onderzocht, een thoraxfoto ge maakt en een mammografie Dat laatste is een foto van de borst, schrijfsgewijs Hierna ga je naar huis en wacht op de telefonische uitslag. Is de uitslag goed dan vergeet je het toch niet meer Is de uitslag niet goed dan volgt binnen twee of drie dagen de opname. De tijd om iets te regelen of netjes ach ter te laten is er niet." Tijdens de operatie wordt de knobbel verwijderd of de borst geamputeerd. Het is heel belang rijk, wanneer de arts de operatie niet uit zichzelf bespreekt, zo duidelijk mogelijk te vragen wat er gaat gebeuren. De laatste ja ren is er een zogenaamde mam- masparende operatie waarbij de borst eerder gespaard kan blij ven. Deze operatie wordt nog niet overal gedaan. Tijdens het voorgesprek is het belangrijk ook daar over te praten De mo gelijkheid tot een mammaspa- rende operatie is afhankelijk van de grootte en de plaats van de knobbel en de eventuele uitzaai ingen. DOORZETTINGS VERMOGEN Wies: „Wanneer alles een beetje meezit sta je na vijf dagen op de stoep van het ziekenhuis. Met een noodprothese ga je naar huis Het accepteren en verwer ken is voor iedereen verschil lend Doorzettingsvermogen en zelfvertrouwen is. zoals Corry zegt, 50% van de genezing Zui nig zijn op jezelf, dus voldoende rust, goede voeding, sport en ontspanning zijn heel belangrijk. Wanneer de patiënt na de ope ratie weer thuis is kan zij nog bestraald moeten worden of een medicijnkuur per infuus in het ziekenhuis moeten ondergaan Algemeen wordt gedacht dat het met een patiënt die nog nabe- handeld moet worden slecht gaat. Tegenwoordig worden de kuren echter ook preventief toe gepast. Tijdens de diskussie waren de reakties van vrouwen die erva ring hadden met de medicijnkuur cytostatica heel verschillend Sommige mensen worden heel naar van zo'n kuur en anderen hadden er minder moeite mee gehad Vrouwen die geconfronteerd worden met een knobbeltje in de borst raden Corry en Wies aan om zo snel mogelijk naar een huisarts te gaan Bij eventuele onderzoeken en gesprekken is het heel belangrijk dat er iemand meegaat Een ander hoort din gen die jezelf in deze situatie ontgaat. Voor inlichtingen over borstkan ker kan men kontakt opnemen met werkgroep GAMMA. tel. 18407 - Na de pauze werd er een bingo gespeeld LEUSDEN - Maandag 7 maart wordt In het Vrouwenkafé weer een eetavond gehouden. Op het menu staat bruine bonen met kip, klaargemaakt op Surinaam se wijze. De maaltijd kost 7,50, voor vegetariërs 6,50. De avond begint om 20.00 uur. Kaarten zijn tot en met 6 maart verkrijgbaar bij Joke. Heggerank 31, tel. 943031. Yvonne, Beerse- wijk 21, tel. 946345 of bij Rita. Hondsdraf 57. tel. 947615 LEUSDEN De leden van de planadviesgroep vergaderen vanavond in de kantine van het gemeentehuis. De aanvang is om 20.00 uur. De agenda is als volgt samengesteld: 1 Opening 2. Verslag vorige vergadering 3 Mededelingen 4. Subsidieverzoek van de Stuurgroep Jeugdcentrum Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk 5. Werkplan en begroting 6 Welzijnsplanning in de toe komst 7 Rondvraag 8 Sluiting Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1982 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u. ACHTERVELD Donderdag avond vond een kaartavond plaats in de recreatiezaal van Huize St. Joseph. Leden van de plaatselijke A.B.T.B. moesten het deze avond opnemen tegen de bewoners van Huize St. Jo seph en Sinecura. De organisatie was in handen van Co de Groot van de A.B.T.B. terwijl het Stlch- ACHTERVELD De Achter- veldse dames speelden zondag tegen de medekoploopster S.D.O. Direct na de aftrap begon Achterveld aanvallend te spelen. S.D.O. speelde counter, hetgeen j wel gevaarlijker was. Dankzij het goede uitlopen van de Achter- J veldse keepster, Jacqueline de I Vette kwam Achterveld niet op achterstand. Na ongeveer 20 mi nuten spelen kreeg de tegenpar tij een vrije trap toegewezen van af de 16 meter lijn. De S.D.O. rechterspits nam deze vrije schop en daar de Achterveldse achterhoede vergat in te grijpen kon er worden gescoord. Achterveld bleef aanvallen, doch ondanks dat was S.D.O. toch de gevaarlijkste ploeg. Hetty van den Heuvel en haar medespeelsters moesten alle zeilen bijzetten om erger te voor komen. Even voor rust kreeg Achterveld een vrije trap toege- 1 wezen Lia Kerkhof schoot in de muur De terugspringende bal werd door Marion Hak overge schoten Na de rust zag men een feller spelend Achterveld die S D O steeds meer terugdrong. Lia Kerkhof werd goed aangespeeld en ging alleen op het doel af Zij werd echter onderuit gehaald waarvoor de scheidsrechter een strafschop toekende. Lia Kerkhof wist dit in een doel punt om te zetten De thuisclub bleef meer aandringen waardoor SDO steeds meer terug moest. In de 20ste minuut onderschepte Lida van de Bedum een aanval van de tegenpartij Zij gaf de bal gelijk door naar Linda van Ha- mersveld, die op haar beurt Lia Kerkhof goed aanspeelde Deze wist met een fraaie kopbal de stand op 2-1 te brengen S D O. probeerde nog wat terug te doen doch Achterveld gaf geen krimp Ongeveer 2 minuten voor het einde werd het nog even gevaar lijk, doch Rina Herder wist ten koste van een hoekschop red ding te brengen. De Achterveld- se dames wonnen deze wedstrijd dus met 2-1 en blijven zo in de race voor het kampioenschap. tingsbestuur van het huis de re creatiezaal beschikbaar had ge steld. De puntentelling werd deze avond weer bijgehouden door Gerard van Ruitenbeek. Er waren 36 deelnemers waarvan 15 leden van de A.B.T.B. en 21 bewoners van St. Joseph. De aanwezigen werden allen verwelkomd door de directeur van het huis de heer Hilhorst. Hij was blij dat er ook dit jaar weer een dergelijke kaartavond werd gehouden. Na afloop van deze gezellige avond waar vlot en sportief werd gekaart bleek dat het schutjas sen was gewonnen door de ABT B met een gemiddelde van 58.75 punten tegen de be jaarden met 57.5 punten. Het kla verjassen werd gewonnen door de bejaarden met een gemiddel de van 44 21 punten tegen de A B T B. 43.32 punten De individuele prijswinnaars wa ren: klaverjassen: 1 Gert Berendsen 5955, 2 mevr Enters 5127, 3. Truus Rutte 4930. 4. Jaap Eijsing 4767, 5. mevr Horst 4706, 6 J. van Rossum 4652, 7 Dorus Traa 4610, 8 Co de Groot 4573. 9 P. Noortman 4563, 10 mevr. van Ruitenbeek 4544, 11. H. Win- nubst 4477, 12. mevr. Brouwer-v. Wegen 4333 en 13. mevr. Traa 4271 punten. De poedelprijs was voor me vrouw Putker met 3284 punten schutjassen: 1 C van Esveld 82, 2. Wim Kok 68, 3 Piet Smink 65. 4 Peter Kok 64. 5. C. Prinsen 60. 6 Ine Kok 59. 6 mevr Kok-Ver hoef 59. 8 J Voskuilen 57, 9 Joop Wouters 50. 10 W van Ruitenbeek 49 en 11 H v.d. Be- dum-Kuijer 48 punten De poedelprijs was voor me vrouw Wouters met 39 punten. BOERDERIJ DE MEEST UNIEKE ENTOURAGE VOOR RECEPTIES, PARTY'S EN FAMILIEDINERS IN ELK PRIJS NIVEAU. Oosterdorpsstraat 11 Hoevelaken Tel. 03495-34120 NU RESERVEREN BESPAART GELD

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5