„Scouting over de grenzen" in De Treek flakbij de plaats van de wonderbare visvangst kweken Nederlanders de meerval 200 jongens en meisjes herdachten geboortedag Baden Powell leusder krant „Als je m de Sahel al die mensen een vijver met meer vallen zou geven, dan zou dat al veel soelaas bieden" eusdenaar prof. dr. P. G. W. J. van Oordt leidt „Dutch-Israeli Clarias Project" plaatselijk nieuws 7 Rob Viveen toont de resultaten van de kweekproeven - Prof. Van Oordt Vissen zi/n als voedsel belangrijk m Israel Oordt ,.ln Israël komt per jaar 24 000 ton vis op de markt, die men gevangen en gekweekt heeft. 12000 ton daarvan wordt gekweekt in vijvers van kiboet- siem, onder andere in de kust strook tussen Tel Aviv en Haifa en ten zuiden en noorden van het meer van Kinneret De rest is afkomstig van vangst op zee. Maar er moet ook vis worden ingevoerd, want in Israël verorbert men 40 000 ton vis per jaar Dat is per persoon meer dan 12 kilo. Dat is 1 kilo per maand Dat wil zeggen, dat de Israëliër elke week vis eet Er blijken in Israël diverse soorten vissen te gedijen De sar dientjes. diverse karpersoorten, de Afrikaanse meervallen Deze laatste soort, die haast onzicht baar kleine schubjes heeft, wordt in Israel niet gegeten, omdat ie dere vis, die geen duidelijke schubben heeft, als met-koosjer wordt beschouwd Toch zag Prof Van Oordt de meerval wel es op een Israëlische markt ,,De huid stroop je er ge makkelijk af Je verwijdert kopen staart, en de vis is niet meer als niet-koosjer te herkennen." In het meer van Kinneret ko men ook de harderen de Petrusis worden Vlakbij de vijver kweek je katoen De vissen doen er 200 dagen over om van ei tot pan grootte te komen Als de vissen na 200 dagen uit de vijver verwij derd zijn. is de katoen bijrra rijp, en dan heb je dat vijverwater beschikbaar precies op het mo ment, dat de katoen veel water nodig heeft GASTDOCENT Prof Van Oordts eerste kon takten met Israel dateren uit de tijd van de Yom Kippur oorlog, toen hij een uitnodiging kreeg van de Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem, waar hij nu per manent gastdocent is Sindsdien heeft hij zeer veel goede kontak ten in Israël Hij heeft grote waar dering voor de wijze, waarop de Israëliërs het visonderzoek aan pakken Hij ziet er door beves tigd. dat het resultaat afhangt van het enthousiasme van de voortplanting van harders van de grond te krijgen 't Zou een pro- jekt worden van ontwikkelings hulp aan Afrikaanse landen, een samenwerkingsprojekt van Is raël en Nederland Er was zowel in Nederland als in Israel grote be langstelling voor onze plannen, maar de uiteindelijke beslissing was toch negatief Dat was voor mij een flinke dreun. Prof Abra ham uit Jeruzalem zei toen tegen mij: ,,We bereiken de top van Zion wèl, maar we moeten éérst door het dal Dat zal ik niet snel vergeten DE MEERVAL Inmiddels werkten collega's van Prof Van Oordt in Wagenin- gen met de Afrikaanse meerval, the catfish, Ie poisson chat, zo genoemd vanwege zijn katte- snorachtige sprieten. De meerval is een interessante vis. Hij moet lucht komen happen aan de oppervlakte van het wa ter. De meervak kan voorkomen in water zonder zuurstof. Als het water waarin hij leeft, opdroogt, kan hij 's nachts over land naar ander water kruipen ,,Je krijgt meervallen des noods groot op allerlei afval", vertelt Prof Van Oordt, «afval van hotels, van landbouwfabrie- ken, bierbrouwerijen, koeien- mest Als je in de Sahel al die mensen een vijver zou geven om meervallen te kweken (wel met flinke hekken er omheen, want anders trekken ze weg1), dan zou dat al veel sollaas kunnen bie den Daarbij komt. dat meervallen harder groeien dan andere vis sen In een half jaar tijd zijn ze zo groot, dat ze naar de markt ge bracht kunnen worden De viste- ler wil dan weer nieuw jong broed Maar daar moet hij dan wel tot het volgend voorjaar op wachten, want de meerval pro- duceerd alleen in het voorjaar eieren Nu heeft men in Wageningen methoden ontwikkeld om meer vallen het hele jaar door iedere week 5000 eieren te laten leggen Maar wat in Wageningen zo goed lukte, bleek in primitieve omstan digheden van visteeltbedrijven in Afrika niet op te gaan Het was nodig onderzoek naar de voort planting van de Afrikaanse meer val te doen in een warm land, waar de soort in de natuur voor komt, en waar zowel een goed laboratorium als visvijvers aan wezig zijn. Toen werd tijdens mijn verblijf in Israël in 1979 de mogelijkheid geopperd ons een Nederlands- Israëlisch visteeltprojekt te be ginnen met de Afrikaanse meer val. Dat klikte precies met de wensen van mijn Wageningse collega's. En dank zij het Ministe rie van Ontwikkelingssamenwer king konden we in 1980 met het projekt beginnen Het gaat om het Dutch-lreali Clarias Project" Clarias is de Latijnse naam voor de Afrikaanse meerval. DUTCH ISRAELI CLARIAS PROJECT We werken nu aan de oevers van het meer van Kinneret. Vlak bij de plaats, waar de wonderba re visvangst plaats vond. staat het laboratorium, waar we ons onderzoek doen. Ook hier weer een duidelijk zichtbaar gebrek aan geld en ruimte Het is er eivol De apparaten staan zelfs op de gang We mogen dan ook niet meer dan een paar m2 werk tafel gebruiken, maar dat geeft niet. De meeste meervallen hebben we uit het Hula-natuurreservaat ten noorden van het meer van Kinneret Het Hulareservaat is het restant van een moerassig gebied, waar wilde buffelachtige runderen leven (de stieren en woudossen uit de psalmen) Daar wemelt het van de meerval len. De natuurbeschermers wil den ze er uit hebben Daar kon den wij van profiteren. Met strak door de modder heen getrokken netten werden honderden meer vallen gevangen We konden er histologisch on derzoek aan doen Buiten kun nen we de vissen in bakken hou den Ook werden er jonge visjes gekweekt. Elk uur moet daar naar gekeken worden. Het is een reuze zorg." Vlakbij het laboratorium ligt een visvijverbedrijf Daar mogen prof Van Oordt en zijn mede werkers drie vijvers gebruiken voor hun onderzoek. Iedere maand worden de die ren onderzocht op de vorming van rijpe eieren in de eierstok ken. Door ze in het relatief koude seizoen bij een temperatuur van meer dan 25° Celsius te houden, en ze erg goed voedsel te geven, is het tot grote vreugde van prof Van Oordt gelukt de dieren in derdaad buiten het seizoen tot de productie van eieren te krijgen Prof. Van Oordt en zjm team gaan nu dóór, totdat ze weten wat ze de vistelers in Afrikaanse ontwikkelingslanden precies moeten leren, opdat ook zij het hele jaar door meervallen zullen kunnen kweken. VISSEZIEKTEN ..Vissen worden ziek", aldus Prof. Van Oordt ..Een Israëlisch deskundige op het gebied van visseziekten helpt ons bij ge zondheidsproblemen van de meerval. Soms kun je autobiotica aan het voedsel toevoegen om de zieke dieren te genezen. Ook over de ziektebestrijding wordt een boekje voorbereid voor Afri kaanse vistelers En ook hiergaat het om een gezamelijke Is- raëlisch-Nederlandse inspan ning." Er komen daar in de buurt prachtige vogels voor. die uiter aard worden aangetrokken door de viskwekerijen Ijsvogels, ral len, komen de visjes stelen Er komen pelikanen op af Vorig jaar bleven er zelfs pelikanen in Israël overwinteren. Het was met al die vis daar goed genoeg voor hen' Prof. Van Oordt vertelt, dat an derzijds de oudere vissen maar liefst drie reigers hebben opge geten! DELICATESSE Prof. Van Oordt noemt de meerval de vis van de toe komst. De vis is minder vet dan de paling. Is gerookt héél erg fijn van smaak. In één greep is het vel eraf en de ruggegraat eruit. Dan zitten er helemaal geen kleine graatjes meer in de vis. In plakken gesneden, als schnit zels, is de vis een ware delica tesse. dagkwartje" mee te nemen. De kwartjes werden zaterdag aan het eind van de middag ingeza meld in een reuzenwereldbol Al le kwartjes uit het hele land gaan naar het „wereldscoutingfonds" Dit fonds ondersteunt de scou- tingveremgingen in onderont wikkelde landen. De ..Denkdag" is de enige gele genheid waarop alle scoutingle- den uit het district bijeen komen. In Den Treek waren ze er zater dag echter niet allemaal Om de één of andere reden hadden vooral de oudere jeugdleden het laten afweten, zodat vooral de allerjongsten elkaar troffen voor. De harder heeft hetzelfde gedrag als de zalm. Hij leeft in zee, en trekt de rivier op om kuit te schieten Alleen de harder blijft al bij de riviermonding ste ken. Daar kan men de visjes met grote hoeveelheden tegelijk op scheppen Dat doen de Israëliërs dan ook, en ze zetten die visjes uit in het meer van Kinneret en in visvijvers. De Petrusvis is een tandkar- perachtige. Prof. Van Oordt heeft veel schik in deze vis. Het man netje neemt de bevruchte eieren in zijn bek, en beschermt ze daar Als de jonge visjes zijn uitgeko men, schieten ze. als er gevaar dreigt, terug in vaders bek Merk waardigerwijs ook kunnen deze vissen soms heel plotseling enorme scholen vormen VIJVERS Er zijn in Israel 77 visteeltbe drijven leder bestaande uit grote en kleinere vijvers, meestal van ongeveer één meter diep Ze le veren per jaar 3y2 ton vis per hectare op. De vijvers worden veelal be volkt met een gemengde popula tie vissen Daaronder zijn dan vissen, die aan de oppervlakte van het water voedsel verzame len Hun half verteerde etensres ten zakken naar de bodem, en worden daar opgegeten door vis sen, die op de bodem hun voed sel zoeken In Israël is weinig water Dus moet het water optimaal benut (van één onzer medewerkers) De jongerentak van scouting, de welpen en kabouters, uit het dis trict Amersfoort zien elkaar over een poosje weer In De Treek wordt op 23 april een grote „Rim- boejacht" georganiseerd, een spelmiddag voor de jeugdleden van 7 tot 11 jaar Dat vroeger op die datum „Sint Jorisdag" werd gevierd is een puur toevallige zaak. De organisatie van zowel de „denkdag" als straks de „rim- boejacht" is in handen van het districtbestuur van Amersfoort met assistentie van een groot aantal vrijwilligers. medewerkers, en niet van het geld dat aan het gebouw of de outillage is besteed Het zoolo gisch laboratorium is gehuisvest in een oud gebouw, en uiterst spaarzaam geoutilleerd (Onder- zoeks medewerkers namen in het begin zelf flesjes mee van huis. dan hoefde men geen fles jes aan te schaffen!) De resulta ten van het onderzoek zijn erniet minder om „Ik ben er geweest." vertelt Prof. Van Oordt. „kort na de Yom Kippur oorlog. Het is een bijzon dere ervaring als je onder je ge hoor studenten hebt. die tank commandant zijn geweest Die hun deelname aan de verdedi ging van Israel met het verlies van een been of met ingetrapte longen hebben moeten betalen En daags na de eerste verkiezing van Begin, welke door alle Is raëliërs de hele nacht door met spanning was gevolgd, had ik héél slaperige studenten onder mijn gehoor We hebben geprobeerd aan de voet van de Sinai bij de Golf van Eilat een onderzoek over de LEUSDEN Zo rond de tweehonderd scoutingleden kwamen zaterdagmiddag in Den Treek bijeen om het feit te gedenken dat de oprichter van de scoutingbeweging op 22 februari geboren is. Op deze dag wordt echter niet lang stil gestaan bij de per soon van Baden Powell, be langrijker vindt men het dat wordt stil gestaan bij het in ternationale karakter van Scouting. De 22e februari wordt dan ook „DENKDAG" genoemd in scoutingkringen. Welpen, kabouters, padvind- sters en gidsen uit het district Amersfoort, waaronder ook de plaatsen Hoevelaken en Leusden vallen, hielden op zaterdagmid dag 26 februari hun jaarlijkse „denkdag" Het is een dag die scoutingleden over de hele we reld vieren. Het motto van afgelo pen zaterdag wees ook in die richting. Met als slogan „scou ting over de grenzen" speelden zo'n tweehonderd jongens en meisjes een groot spel bij éen van de grote parkeerplaatsen in Den Treek. De twaalf deelnemende scou- De dag rond de verjaardag van de oprichter van de scoutingbe weging Baden Powell werd vroe ger door de mannelijke tak van scouting nooit gevierd. De jon gens hadden op 23 april hun „Sint Jorisdag" Deze „Sint Jo ris" werd als beschermheilige van de scoutingbeweging ge zien. Na de fusie met de meisjesbewe- ging waren er opeens twee „her denkingsdagen" De meisjes vier den namelijk hun Baden Powell- dag. Niet alleen de oprichter van 'a' tinggroepen werden opgedeeld in een twaalftal totaal nieuwe groepen. Op deze wijze moest ieoere jongen en meisje een mid dag meemaken met voor hem to taal vreemde leden van andere groepen Met de nieuw ontstane groepen werd een heel program ma afgedraaid Centraal stond één of ander land In „Zambia" waren de jongens en meisjes bij voorbeeld de hele middag druk met het bouwen van een hut In „Zwitserland" werden bergen beklommen, in „Canada" werd een hondenslee gemaakt en in „Australië" hield men zich bezig met het maken van afdrukken van gips. Aan het eind van de middag liepen er ook een aantal scoutingleden gekleurd rond Zij hadden in „Amerika" indiaantje gespeeld en zich ook als zodanig geschminkt de scoutingbeweging was op 22 februari jarig, ook zijn vrouw, die jarenlang internationaal voorzit ter is geweest van de meisjesbe weging. was op die dag geboren Scouting Nederland vond het vieren van twee hoogtepunten in één jaar een overbodige zaak Besloten werd daarom om de „Sint Jorisdag" af te schaffen Het internationale karakter van de „Denkdag" zoals die afgelo pen zaterdag in Den Treek werd gehouden wordt geaccentueerd door het feit dat de scoutingle den gevraagd wordt een „denk- dent Martien van Hoof verzamelt gekweekte vissen Bijna al het voedsel dat we eten, is voedsel, dat we zélf ge kweekt heben Onze voorouders verzamelden het in de natuur Dat is er voor ons bijna niet meer bij Wèl verzamelt de mensheid nog steeds voedsel uit het water Zoals onze voorouders ook de den Alleen wij zijn technisch knapper. We dreigen de zee leeg te vissen! Er zijn internationale afspraken nodig om dat te voor komen! Een ander aspekt is: ik zou het niet meer aandurven om zo maar een visje uit de Rijn op te eten Het vangen van vis om deze op te eten isvanwege de vervuiling van het open water een hachelijke zaak geworden. We moeten vissen gaan kwe ken. Er zijn grote gebieden, waar je geen groente kunt kweken. Ik denk aan woestijnen, moeras sen, zoutgebieden. Maar daar zou je wel een vijver kunen gra ven, die je vol zou kunnen laten lopen met water. Met name in de Sahel-gebieden zou dat een goe de oplossing zijn." ONDERZOEK NODIG Maar zo eenvoudig is het niet. zet Prof Van Oordt uiteen. Een vijver. Water erin Vissen erin 't Gaat wel mooi fout Prof. Van Oordt meldt, dat het echt moei lijk is om vissen te kweken. Je moet weten hoe ze zich voort planten, hoe je jonge visjes kweekt, hoe je ze moet voederen, hoe je ziekten onder de knie moet houden Daartoe is veel onderzoek nodig Om aan het onderzoek een bijdrage te leve ren bestudeert hij met zijn team de regulatie van de voortplanting bij vissen. „We willen weten", zegt hij, „hoe ze er van binnen uit zien Hoe de organen werken, die de voortplanting reguleren. We on derzoeken de hersenen met het hersenaanhangsel de hypofyse, en onderzoeken de geslachtsor ganen. In het voorjaar wordt het warmer en worden de dagen lan ger. Licht en temperatuur wer ken in op de hersenen. De herse nen stimuleren de hypofyse. De hypofyse activeert de eierstok ken en de mannelijke geslachts delen met de zaadcellen. In de want van het ovarium worden de eitjes gevormd. De dooier wordt in de lever gevormd, en in de eicellen opgeslagen Net als bij vogels hebben de eieren meteen alle voedsel bij zich voor de ont wikkeling van de jongen In het voorjaar zitten de eier stokken van vissen propvol met eitjes. Veel vissoorten leggen dan ook jaarlijks vele duizenden eieren. Voor het leggen en bevruchten van eieren is weer de hypofyse nodig Het hypofysehormoon in kwestie heet gonadotropine Zonder dit hormoon ontwikkelen de geslachtsorganen zich niet, en kan het dier zich niet voort planten Trouwens de hypofyse vormt minstens zes verschillen de hormonen, die allemaal es sentieel zijn voor het funktione- ren van hormoon producerende en andere organen De hypofyse wordt dan ook wel de dirigent van het endocriene orkest ge noemd." VIS ALS VOEDSEL „Vissen zijn als voedsel be langrijk in Israël", zegt Prof. Van EUSDEN Prof. Dr. 'W-J-van Oordt u>t Leusden- id heeft de leiding van een ;ep mensen aan de Rijks liversiteit van Utrecht, die bezig houdt met de rtplanting van vissen, en betekenis van hormonen rbij. Prof. Van Oordt is iens de leider van een Ne- ^lands-Jsraëlisch visteelt- ijekt in Tiberias, het noord elijk deel van Israël. Wij iegen hem naar zijn pro- ;t. i)m een idee te geven wat het jeriasprojekt inhoudt, en op jke wijze hij en zijn medewer- irs daarmee bezig zijn, wil hij it iets zeggen over het begrip nonen, dat in nauw verband t met het evenwicht in het Jr. ■Stel. dat je een dier hebt." egt hij. „en je hebt een goede Ktomsche kennis. Je ontleedt et dier. en je legt alle organen «onderdelen netjes naast el- aar Daarna wil je het dier weer ilkaar zetten Het lukt niet om jen levend dier van te maken, som van de delen is méér dan >en de optelling van de delen. Éonderdelen van het dier wer- op elkaar in, staan met elkaar ontakt. dier staat bovendien in voort- Jend kontakt met zijn omge- g Binnen het dier heerst inwicht tussen de organen, en Is sprake van evenwicht tussen dier en zijn omgeving. Dat is levensvoorwaarde, let dier heeft daartoe een zin- jzenuwstelsel en een bloed- itelsel In het bloedvatstelsel :uleert het bloed, en dat ver- irt onder andere hormonen, met de regulatie van de stof- seling te maken hebben Der- ijke hormonen zijn onder er afkomstig van de schild- ir en de alvleesklier (onder here het insuline). De soort moet echter ook blij ft bestéan, en daartoe dient de brtplanting. Die voortplanting rdt ook door hormonen gere- eerd Zo komen hormonen irniet alleen bij mensen, maar bij alle dieren, en zelfs bij nten: een mug heeft ze, en een ióók." 0R WELZIJN VAN NSEN rof. Van Oordt gaat in op het van wetenschap Weten- ap om de wetenschap is te [ledigen. Er kunnen vragen teld en beantwoord worden, gen en antwoorden over de inde natuur. Waarom is die jnium rood, en waar komt dat d vandaan. Hoe oud kan die der worden. Is wetenschapper kun je je lerzoek ook zó kiezen, dat het Ialleen wetenschappelijk van mg is, maar ook voor het zijn van de mens. Een groep wetenschappelijke Jewerkers van het laboratori voor algemene dierkunde 'an de subfaculteit der biologie ran de Utrechtse Universiteit KHidt zich bezig met de hormo- ale regulatie van de voortplan- ng Vroeger alleen met de grtplanting van kikkers Nu illen we die vragen ook stellen iter vissen, et kweken van vissen wordt ds belangrijker.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7