„De mensen hebben recht op 'n huis met een tuintje" Een van onze doelstellingen is het woningbezit stimuleren' „De verfijning van het huur- subsidiebeleid is goede zaak' De aftrek van kleine woningen wordt minder" WSL is onbekend met niet tevreden Zwanenburgers' J. van der Weyden, voorzitter van de Woningstichting Leusden Leusder Krant eusd Ei* K ran Is GROEISTUIPEN ZWANENBURG FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 3 MAART 1983 interview Tien jaar geleden kwam in Leusden de Woningstichting Leusden van de grond. Een van de oprichters, en nu onbezoldigd voorzitter, is J. van der Weyden (48). In het dagelijks leven is hij belast met het financieel-economisch beleid van het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting in De Bilt. Het NCIV is een koepel van woningbouwcorporaties. Van der Weyden moet dus vanuitzijn professie het klappen van de zweep kennen bij zijn werkzaamheden voor de WSL. „Ik dacht ook toen het plan geboren werd voor een woningstichting, dat het goed voor m'n beroep zou zijn om ook aan de andere kant van de tafel te zitten", zegt Van der Weyden nu. In 1974 werd het gemeentelijk woningbezit overgedragen aan de WSL. Datwaren 578 woningen destijds. De jaarlijkse huuropbrengst bedroeg 1,1 miljoen gulden. In 1976 ontwikkelde de woningstichting haar eerste grote woningwetproject in Leusden: 325 woningen in de wijken Akkerhoeve en Noordwijk. Anno 1983 beheert de WSL circa 1500 woningen; jaarlijkse huuropbrengst meer dan vijf miljoen gulden. In tien jaar tijd is het aantal medewerkers van twee part-timers uitgegroeid tot zes full-timers. In oktober van dit jaar hoopt de WSL een nieuw kantoor in de wijk Groenhouten te betrekken. In het nieuwe onderkomen is rekening gehouden met een directeurskamer. „De funktie van directeur is pas te betalen als de WSL zo n 1800 a 2000 woningen in beheer heeft. Het behalen van dat aantal zal echter nog wel even duren", zegt de voorzitter van de Leusdense woningstichting. Een interview over onder meer de malaise in de sociale woningbouw, de relatie met de gemeente en het toewijzen van woningen,en flats in Leusden. een huurwoning wachten. Koop maar een huis als je kunt? Van der Weyden is steeds zorgvuldig en vaak uitgebreid in zijn beantwoording. De vraag was hem gesteld naar aanleiding van de malaise in de sociale wo ningbouw; het Rijk geeft steeds minder geld uit voor de bouw van woningwetwoningen, zodat woningbouwcorporaties zich geplaatst zien voor een afne mend aanbod van woningen, ter wijl de vraag ernaar blijft en nog vaak groeit. De Woningstichting Leusden werd hard getroffen door het snoeien in de zogehe ten contingenten (bouwsubsi- dies) voor woningwetwoningen. In de nieuwe wijken Claeveren- blad en Wildenburg zouden er 625 komen. Dit aantal wordt nu bij lange na niet gehaald. Leus den en de WSL mogen zich de handen dichtknijpen als het meer dan 200 woningwetwonin gen worden. De WSL zal allerminst tevreden zijn mei de huidige ontwikkelingen in de sociale woningbouw U staal machteloos. Lijkt me knap frustre rend. ..Directeursfunctie pas te betalen bij een bestand van 1800 a 2000 woningen" Behalve de woningzoekenden krijgen c q hebben de huurders het ook niet makkelijk de huren gaan met 5% omhoog de huursubsidie wordt aangetast en de huurharmo- om misverstanden te voorkomen, in Leusden heerst geen woning nood, er is wel een woningbehoefte onder vooral |ongeren, gebroken gezinnen en mensen met een mini mum-inkomen Wat de kleine wo ningen betrelt. ik kan u zeggen dat de aftrek hiervan minder wordt Hoe komt dat dan? „Jongeren laten zich nog wel in schrijven voor woningen, maar als ze werkloos zijn of worden blijven ze liever bij moeders wonen Dat is voordeliger Onlangs heeft de WSL zo'n kleine woning bij Stijgbeugel en Hoefijzer vijfmaal moeten aan bieden, voordat er een huurder in wilde. Dit voorbeeld wil niet zeggen dat kleine woningen hebben afgedaan bij de woningstichting. Maar deze signalen zullen wel worden meege nomen". De WSL bestaat tien jaar De contacten met de gemeente liepen gedurende deze periode - en dat is geen geheim - nogal wat stroef. den op zou azen. We horen niets meer over dat projekt? „Ja, die berichten over dat expe rimentele projekt kwamen naar bui ten toen de gemeente pas echt goed werd geconfronteerd met pro blemen rond de realisering van Claeverenblad/Wildenburg De ge meente is toen zaken gaan aan zwengelen om toch woningen in dat plan te kunnen blijven bouwen. Het experiment is trouwens al van de baan De WSL heeft gesprek ken gevoerd met de initiatiefneem ster, de Stichting Innovatie Wo ningbouw, omdat er sprake zou zijn van extra woningwetwoningen wanneer het experiment in Leus den zou plaatsvinden. Uit die ge sprekken werd echter al gauw dui delijk dat het onmogelijk zou zijn om extra woningwetwoningen uit Den Haag los te peuteren Er was namelijk geen enkele toezegging door het ministerie gedaan Bovendien is het nog nooit eerder voorgekomen, dat de overheid zo maar contingenten afstaat aan het bedrijfsleven Overigens was het experimente le woningbouwprojekt van de Sti- won best aardig, omdat ze voor de prijs van een woningwetwoning een vergelijkbare woning kon bou wen" Maar waarom is de WSL on danks de onmogelijkheid van de extra woningwetwoningen dan toch niet met Stiwon in zee ge gaan? „Voor Claeverenblad/Wilden burg waren aanvankelijk 625 WSL- woningen gepland Op basis daar van hebben we mensen van een architektenburo en een bouwon derneming ingeschakeld van wie we niet zo plotseling afscheid willen nemen en vervolgens verder gaan met Stiwon Buiten dat, het realise ren van de Stiwon-woningen zou een investering van de woning stichting vergen die ze niet kan op brengen We hadden dan een be roep moeten doen op de overheid" Onlangs publiceerden we een in terview met de architekt van de wo ningwetwoningen in de wijk Zwa nenburg. Hij had geen kritiek ge- LEUSDEN - „Een van de doelstellingen van de WSL is im het woningbezit te stimu- ren. Dit klinkt bijzonder oor een stichting die zich izighoudt met de realisatie en het beheer van woning wetwoningen. Maar eigenlijk is het helemaal niet bijzon der, omdat WSL-huurders die een huis kopen, een huurwo ning achterlaten. Dan krijg je doorstroming, zodat mensen die niet in staat zijn of niet willig zijn een huis te kopen aangewezen kunnen blijven op sociale woningbouw". De vraag aan WSL-voorzitter Van der Weyden was wat hij in deze tijd tegen de circa dui zend Leusdense woningzoe kenden zegt die met smart op „Het gaat me te ver om die ont wikkelingen frustrerend te noe men. Ik zou willen zeggen: we kunnen niet werken zoals we wil len. Frustatie is ongezond. Dan raakt men het besef van de werkelijkheid kwijt. De over heidsbezuinigingen zijn een kei harde noodzaak. Volkshuisves ting ontkomt daar ook niet aan. Maar aan de andere kant be grijp ik de overheid niet. Ik heb het wel een vaker verkondigd: er bestaat ook nog zo iets als om buigen van kapitaal. Waarom kunnen werkloosheidsuitkerin gen voor bouwvakkers niet wor den aangewend voor investerin gen in de bouw, opdat er meer woningen worden gebouwd en die werkloze jongens weer aan de slag kunnen?" Is het niet een beetje te simplis tisch geredeneerd? „Natuurlijk, maar men zou eens op dat ombuigen van kapitaal in die sector moeten studeren. Er kunnen heus wel aanvaardbare varianten bedacht worden" nisatie verloopt met een sneltrein vaart Verwacht u problemen met WSL-huurders7 (bedachtzaam) „Op dit momepk zijn er in Leusden relatief lage huur achterstanden, dus ten opzichte van andere woningbouwcorpora ties. Er zijn heus wel vervelende uitschieters waarbij het om grotere bedragen gaat. Wat de toekomst betreft kan ik moeilijk verwachtin gen uitspreken. Een ding is zeker; voor sommige huurders zal het er niet gemakkelijker op worden. Ik kan trouwens wel begrip op brengen voor het pakket over heidsmaatregelen, omdat ik kennis heb van de achtergronden van de bezuinigingen Het vervelende is echter dat ze zeer slecht uitkomen De verfijning van het huursubsidie- beleid (die neerkomt op simpel ge zegd het optellen van de salarissen in een huurwoning, red.) vind ik daarentegen een goede zaak Als je weet wat het Rijk een woningwet woning kost. is het niet meer dan logisch dat overheidsgeld bewus ter wordt uitgegeven Het wordt nu een kwestie van eerlijk delen" Bij alle problemen komt ook nog de vraag naar jongerenhuis vesting om de hoek kijken De WSL heeft ongeveer 300 kleinere woningen in haar bestand. Als het Rijk de geld kraan weer opendraait, kunnen de longeren dan van de WSL iets ver wachten 7 „Laat ik eerst dit even zeggen: as r- ->v om Ie'fdat buurvrouwen elkaar mogen of niet vaak doorslaggevend bij de meningsvorm over een nieuwe wijk Waar heeft dat volgens u aan gele gen? „In de loop der jaren hebben de gemeente en de WSL weder zijds nog wel eens problemen gehad. Misschien waren die te wijten aan de groeistuipen van Leusden, wellicht had de ge meente wat moeite met het feit dat zomaar een stel bewoners het gemeentelijke woningbezit ging beheren. Laat ik dit zeggen: de gemeen te is eerst verantwoordelijke voor de huisvesting en de WSL is eerst verantwoordelijke voor de sociale woningbouw. De uitleg van deze begrippen botsten wel eens. Tegenwoordig zitten we met de gemeente op bestuurlijk nivo op één lijn. Dit geldt in toe nemende mate ook op ambtelijk nivo" De woningstichting beet in okto ber vorig jaar toch goed van haar af via een persbericht aan de plaatse lijke kranten. Dat was naar aanlei ding van opmerkingen uit de VVD- fractie om eens te bezien of er geen huurwoningen buiten de WSL om gebouwd kunnen worden „Bij een nieuw politiek bewind worden uitspraken gedaan die niet verantwoord kunnen worden door de betrokken politici. Dat was ook vorig jaar het geval met de uitspra ken van de VVD-fraktieleden In het belang van onze huurderskring heeft het bestuur van de WSL toen een persbericht uitgegeven, waarin stelling werd genomen tegen die opmerkingen Want als je niets doet gaan de mensen die opmer kingen voor waar nemen Overi gens heeft de gemeente ons later bezworen dat die uitlatingen niet zo uitgelegd moesten worden. Met dat persbericht wilden we toen geen vuurtje aansteken. We wilden alleen maar blussen. De taak van de WSL is namelijk om mensen goed en gezellig te laten wonen" Die bewuste opmerkingen wer den gemaakt naar aanleiding van een experimenteel woningbouw projekt in de huursfeer waar Leus- ,,De WSL heeft de leefregel dat de zaken met de nodige zorgvuldigheid moeten worden gedaan toewijzing, dan wordt de commis sie gevraagd een heroverweging te maken. Omdat de woningstichting de woning toewijst, heeft zij besluit- kracht Het zou kunnen zijn dat de gemeente het dan niet eens is met de toewijzing, omdat ze een ander geval urgent vindt De gemeente zou dan de toewijzing kunnen door kruisen door geen vestigingsver gunning af te geven Zo'n situatie is echter nog nooit voorgekomen Soms kan een toewijzing tot he vige verantwaardiging leiden. Vooral wanneer woningen worden toegewezen aan pas gescheiden mensen Wat zegt u daarop7 „Tot voor drie jaar geleden kre gen gescheiden woningzoekenden extra punten Bij de verruiming van de echtscheidingswet hebben we die puntenformule voor dat onder deel laten varen Bij een echtpaar keken te worden of het gebrek veroorzaakt Is door de huurder of niet. Dit gebeurt heel zorgvul dig. omdat de vraag in het ge ding Is: wie gaat het betalen? Trouwens, ik denk dat het aan tal klachten in de toekomst rela tief zal afnemen omdat er steeds minder nieuwbouw woningen bijkomen". FLATS Zou de realisatie in de toekomst van de wijk 7 Ruige Velt niet aange grepen kunnen worden voor de bouw van stedebouwkundig ver antwoorde gestapelde woningen, flats dus? „Het beleid van de woningstich ting zegt géén hoogbouw in Leus den. Waarom? De mensen hebben het recht op een huis met een tuin- ,.AIs de woningzoekenden flats in Leusden willen, geven we uitvoering aan hun wens' hoord op de wijk De WSL is ook bespaard gebleven van kritiek? „Ik kan u zeggen dat ik nog geen kritiek op Zwanenburg heb ge hoord". Toch heeft wethouder Wagenaar eens gezegd, dat er mensen in Zwanenburg wonen die zo ontevre den zijn. dat ze zo snel mogelijk weer willen verhuizen „De WSL is onbekend met onte vreden mensen uit de wijk Zwanen burg. Men kan de woningen mooi of lelijk vinden, maar dat is voor hen persoonlijk Ik heb zo mijn twijfels gehad over de witte stenen waaruit de woningen zijn opgebouwd. Achteraf heb ik die mening gewij zigd Ik vind. dat men pas na een jaar of vijf, zes kan oordelen over een wijk Dan is het groen tot wasdom gekomen en is zo n wijk pas écht een wijk. Daarnaast is het feit dat buurvrouwen elkaar mogen of niet vaak doorslaggevend bij de me ningsvorming over de buurt'" Hoe zit het precies met de toewij zing van woningen. Gebeurt dat onder verantwoordelijkheid van de WSL of van het gemeentebestuur? „Er bestaat een toewijzingscom missie die is samengesteld uit drie Leusdense burgers en twee WSL- bestuursleden, die op persoonlijke titel in de commissie zitten Vol gens een overeenkomst van 14 mei 1974 hebben de gemeente en de WSL zich vastgelegd om de ad viezen van de toewijzingscommis sie te volgen. In de praktijk is dat ook voor 98% het geval" En die resterende 2% „Dat zijn dus de uitzonderingen Als de gemeente of de WSL het niet eens is met een advies over een dat is gescheiden en een eigen huis heeft, zal meestal eerst de woning verkocht moeten worden Nu kun nen ze in afwachting van de ver koop bij elkaar blijven wonen in dat huis. Vaak gaat dat echter niet en komt een van de twee met sociale of medische indicatie bij de gemeente met de vraag naar een huurwoning. Het valt niet te ontkennen dat deze mensen dan voorrang krijgen. Er zal helaas ook wel eens misbruik van deze regeling worden ge maakt" U bedoelt dat een echtpaar met financiële zorgen en een eigen huis gaat scheiden om later saampjes in een goedkope huurwoning te krui pen „Dat zou kunnen, maar daar wil ik liever niet verder op ingaan' Een punt van kritiek op de WSL is dat de stichting tamelijk log is. Snel heid en doeltreffendheid worden gemist na het doorgeven van klachten over bijvoorbeeld de wo ning Wat is uw reactie? „Ik denk dat de WSL de leefre gel heeft dat de zaken met de nodige zorgvuldigheid gedaan moeten worden. Als die zaken het onderhoud van woningen betreffen, kan dat vervelend zijn. In bestuursvergaderingen wordt regelmatig gepraat over de vraag hoe we in staat zijn om sneller op klachten van huurders In te spelen. De WSL heeft één toezichthouder in dienst die alle klachten in behandeling neemt. Een tweede aantrekken is finan cieel op dit moment niet verant woord. Bij een bestand van circa 1800 woningen zou dit pas te be talen zijn. Wanneer een huurder een mankement in of aan zijn woning doorgeeft, moet deze klacht wor den beoordeeld. Vooral dient ge- tje Bovendien leiden flats tot een zaamheid Daarnaast zijn flats min der ruimtebesparend dan men ver onderstelt Afhankelijk van de lig ging moet rondom een flatgebouw een bepaalde hoeveelheid grond onbebouwd blijven". Stel dat u mocht kiezen uit een plan voor de bouw van 30 woning wetwoningen en een voor de bouw van 30 gestapelde woningwetap partementen. U weet dan dat de meerderheid van de woningzoe kenden voor zo 'n flatje is. welk plan kiest u dan? „Als de woningzoekenden flats in Leusden willen, geven we uitvoering aan hun wens. De WSL is voor dienstbaarheid, of schoon we zullen proberen die mensen eerst van hun ongelijk te overtuigen. Het kan stedebouw kundig allemaal verantwoord zijn, sociaal gezien heb ik pro blemen met flats. Ze zijn niet no dig in Leusden". Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5