SB iuim de helft Leusdense loeren heeft geen opvolger irossers niet tevreden met terrein op de hei e maanden veilig ïaar Amersfoort N Werkgroep ECW Kaartavond in De Til Iffil Nationaal Isolatie Programma Cursussen Aerobic Dancing VOLGENS PROGNOSE: IN 1990 NOG 200 AGRARISCHE BEDRIJVEN Blijhof leden vergadering AANLEG FIETSPADEN HEILIGENBERGERWEG Commissie ABZ donderdag bijeen Leusder Krant i Activiteiten voor tieners in de Moespot BDU Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden \anwezige munitie ook struikelblok «een krant ontvangen? FOTOKOPIE NODIG? Verantwoordelijk redakteur: MARNIX KREIJNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. krant DINSDAG 8 MAART 1983 - 14e JAARGANG NO. 91 (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN De laatste tien jaar zijn er per jaar gemiddeld y|if agrarische bedrijven opgehouden te bestaan in Leusden. langrijkste reden voor de bedrijfsbeëindiging was in de lelopen jaren het feit dat Leusden landbouwgrond nodig had iwege de steeds uitbreidende woningbouw. Ook nu de lbouw van Leusden tegen het eind loopt zullen nog tal van Lgrarische bedrijven ophouden te bestaan. De oorzaak voor het verdwijnen van agrarische bedrijven zal dan echter zijn het It dat een aantal boeren geen opvolger heeft. Ook wordt er ;ening mee gehouden dat een aantal boeren zijn bedrijf ëindigt omdat ze een ander beroep kiezen. De overblijvende teren zullen echter, zo luidt de verwachting, niet voldoende jbben aan de grond die vrijkomt. Ook als er in de toekomst niet gebouwd wordt ten zuiden van de Schoolsteegbosjes lebben de agrariërs onvoldoende ruimte om hun bedrijf te Sen groeien. ,eden van de vier in Leusden lieve standsorganisaties wer- Icn vorige week donderdag ge confronteerd met hun eigen situ- «tie. Wethouder J. Wagenaar (WD) was door de boerenorga- Inisaties uitgenodigd om iets te vertellen over „Beleid en Ruimte lijke Ordening voor de Agrariër In de gemeente Leusden". In zijn «leidend praatje noemde de teer Wagenaar de bijeenkomst een „unieke gelegenheid" om met de vier bonden te praten. In een daarop volgend helder be toog gaf de wethouder een schets van de huidige situatie in Leusden. Hij deed dit aan de hand van een door het adviesbu reau Arnhem verricht onderzoek onder de Leusdense agrariërs. Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat 52% van de Leus dense boeren ouder is dan 50 jaar. Ruim de helft van deze boe ren heeft desgevraagd meege deeld dat zij geen opvolger heb ben en niet weten op welke ma nier opvolging zou moeten ge beuren. Ook de boeren, die nu nog jonger zijn dan vijftig jaar, weten voor de helft niet hoe hun bedrijf later voortgezet zal moe ten worden. De gemeente gaat er in haar toekomstverwachting van uit dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen en dat van de boeren boven de vijftig die te kennen hebben gegeven geen opvolger te hebben de helft er alsnog in slaagt de toekomst voor het bedrijf veilig te stellen. Een aantal boeren, zo is de ver wachting, zal het bedrijf beëin digen, omdat ze een andere werk kring gevonden hebben Al met al verwacht de gemeente Leus den dat er gemiddeld drie bedrij ven per jaarzullen afvallen. Daar naast zullen er nog agrarische bedrijven verdwijnen omdat de gemeente de grond nodig heeft voor woningbouw. Van de 262 agrarische bedrijven die Leus den in 1976 telde zullen er vol gens de prognose in 1990 nog 200 over zijn. De beschikbare grond, aldus wethouder Wage naar, is in de komende jaren onvoldoende om een groei van 5%, die wenselijk geacht wordt in het boerenbedrijf, te kunnen re aliseren. GROTE BEDRIJVEN Volgens de normen die het centraal bureau voor de statis tiek hanteert mag 33% van de agrarische bedrijven in Leusden zich tot de grote bedrijven reke nen. Met deze bedrijven gaat het goed. Voor 29% van de Leusden se bedrijven is, althans volgens dezelfde normen, de situatie minder rooskleurig. De bedrijven in deze groep zijn klein en de eigenaar zou moeilijk een ..nor maal" inkomen kunnen verdie nen. Van de boeren die tot de „mid dengroep" gerekend worden heeft een kwart op dit ogenblik nog een redelijk inkomen, de toekomst wordt voor hen proble matisch, zo luiden althans de voorspellingen. Het grootste deel van de „middengroep" heeft op dit ogenblik „redelijk" en zal het ook in de toekomst best rooi en. PLANNEN Belangrijkste deel van de ver handeling door wethouder Wa genaar was het deel dat over de gemeentelijke plannen ging waar agrariërs bij betrokken zijn. Tientallen boeren kwamen luisteren naar onder andere wethouder Wagenaar De in grote getale opgekomen boeren hebben echter weinig nieuws kunnen horen. De wet houder vertelde niets dat al niet veel langer bekend was. De lo pende zaken werden echterweer eens op een rijtje gezet. Te be ginnen bij het provinciale streek plan „Utrecht-Oost" tot het be stemmingsplan „Centraal-Bui- tengebied" passeerden alle plan nen de revue. Een medewerker van adviesbureau Arnhem ging donderdagavond in op een aan tal detailzaken Het blijkt dat de plannen met betrekking tot het „Centraal- Buitenqebied" nog niet helemaal rond zijn. Het „Centraal-Buiten- gebied" omvat globaal gezien de streek ten Zuiden van de School steegbosjes en een landbouwge bied tussen de Arnhemseweg en het „Ponlijntje". De hoofdlijnen voor het plan. zo bleek donder dagavond. zijn inmiddels opge steld. Het belangrijkste verschil met een eerder gemaakt „Bui tengebied-Oost" is dat in het be stemmingsplan dat nu op de te kentafel ligtduidelijkde woon-of bedrijfsfunctie van gebouwen wordt aangegeven. Overleg met de boerenstands organisaties over het plan heeft - inmiddels plaatsgevonden. Vol gende maand zal er met de be trokken agrariërs overlegd wor den over het definitieve ontwerp. Op 25 april komt de nota „Hoofd bestemmingen van het Centraal Buitengebied" ter discussie In de werkgroep RO van het Comité Milieuzorg Leusden en vervol gens op 3 mei in de raadscom missie openbare werken en ruimtelijke ordening. Eind augustus wordt de bevolking ge ïnformeerd waarna het definitie ve bestemmingsplan op 6 sep tember wordt behandeld in de raadscommissie ow/r^ Nieuwe serie: Miniatuurtjes pag.3 EHBO nam afscheid van artsenpag.3 Sportpag. 5 Boekenweek komt er aan pag. 6 Opening boekennieuws pag. 6 Auto-nieuwspag. 7 LEUSDEN Donderdag 24 maart houdt de speel- en rekre- atievereniging Blijhof haar jaar lijkse ledenvergadering in de peuterspeelzaal van het clubge bouw aan de Ansfriduslaan 49. Op de agenda staat, naast de gebruikelijke jaarverslagen en bestuursverkiezing, de goedkeu ring door de leden van aanpas singen in het huishoudelijk re glement, waarvan ieder lid een exemplaar krijgt toegestuurd. De avond begint om 20.00 uur en wordt na het formele gedeelte afgesloten met een drankje. [i één onzer medewerkers) USDEN - Het heeft er even naar uitgezien dat er voor de orcrossers een geschikte plaats op de Leusderhei was londen, waar deze motorfanaten hun sport zonder al te Ml problemen konden bedrijven. Ondanks andersluidende Richten is de zaak weer helemaal bij „AF". Het crossterrein li na veel praten tussen gemeenten, provincie en Rijk was nonden, is voor de motorcrossers niet aanvaardbaar. Een ndere plaats lijkt moeilijk te vinden. De aanwezige munitie op leusderheide vormt een groot probleem. Dat dit een fabel lis bevestigde maandagavond de heer Van der Sloot (CDA) dens de vergadering van de commissie welzijn: „Op een freln van 200 vierkante meter zijn bij de aanleg van een stuk •g, 186 landmijnen aangetroffen". st sluk terrein dat eventueel de motorcrossers beschik- r was op de Leusderheide heeft oppervlak van nog geen hecta- )e motorcrossclub vindt dit op- ilak veel te klein. De kans op Blukken is veel te groot als op Ie klein gebied gecrossed moet Jen, zo meent het bestuur van irossclub. Zelf denkt men aan terrein met een oppervlak van 3V4ha Nu het terrein, dat aanvankelijk gedacht was voor de motorcross niet geschikt blijkt, ligt de zaak weer helemaal bij de provincie, zo deel de wethouder G. van Woudenberg in de vergadering van de commis sie welzijn mee. Provincie en De fensie gaan nu samen zoeken naar een andere aeschikte plaats. Het D'66 raadslid E. Oostra noemde het maandagavond „smoesjes" dat de aanwezige mu nitie een probleem zou vormen „Al jaren wandelen er mensen op de Leusdereide, jagers krijgen toe stemming om te schieten en colon nes schoolkinderen helpen op de Leusderheide met het rooien van bomen" zo illustreerde het raadslid zijn opmerking H. van der Sloot kwam met het tegengestelde ver haal. Rijkswaterstaat heeft twee viaducten moeten aanleggen om dat de tanks die op de Leusderhei de oelenen de nieuwe rijksweg 28 over moeten kunnen. „Vijfenzestig centimeter onder het maaiveld zijn op een terrein van 200 meter 186 landmijnen aangetroffen", aldus Van der Sloot Nog steeds vindt Rijkswaterstaat munitie tijdens de werkzaamheden ten behoeve van de rijksweg 28. De kans dat er straks meer „wild" gecrossed wordt op de Leusderheide wordt door wethou der Van Woudenberg niet groot geacht. Het contact met het be stuur van de crossvereniging is erg goed en er zijn afspraken gemaakt over de te volgen procedure. Het bestuur van de crossclub zal streng optreden tegen leden van de ver eniging die ondanks het verbod toch gaan crossen op de heide, zo deelde de wethouder maandag avond mee. Dat de zaak nu weer geheel van voren af aan begint wordt ook door het gemeentebestuur erg betreurt. Het heeft er even naar uitgezien dat een oplossing In zicht was. Een ambtelijke werkgroep, samengesteld uit ambtenaren uit een groot aantal plaatsen die bij de crossproble- matiek zijn betrokken, aange vuld met afgevaardigden van de crossvereniging zou de zaken op een rijtje zetten. Uitgezocht moest worden wel ke voorzieningen er eventueel zouden moeten komen voor de crossers en aan welke wettelijke eisen voldaan moest worden. De bedoeling was te komen tot één regionaal motorcrossterrein voor een nieuw op te richten mo torclub „Leusderheide". Cros sers uit Leusden. Zeist, Amers foort, Soest en Baarn zouden lid kunnen worden van deze club. Of de gemeente Utrecht ook moest participeren stond nog ter discussie. Eén van de uitgangspunten voor de werkgroep was dat de omwonenden geen overlast moesten ondervinden van het crossen op de hel. „Het zag er naar uit dat alle zorgvuldigheid was ingebouwd', aldus wethou der Van Woudenberg. Niet ge heel In overeenstemming met de afspraak is er echter vla de pro vincie een bericht In de pers ge komen waarin een plaats ge noemd werd. Bedoelde plaats Is inmiddels dus niet geschikt ge bleken. De hele problematiek Is nu weer In handen gelegd van de provincie die samen met Defen sie gaat zoeken naar een andere plek voor de crossers." aal In maart 1981 trokken honderden fietsende Leusdenaren richting stadhuis Amersfoort om te pleiten voor fietspaden langs de Heiligenbergerweg. Twee jaar later wordt met de werkzaamheden begonnen. ind. m vet /anneer u voor dinsdag- isp. donderdagavond 3.00 uur de Leusder rant niet hebt itvangen, bel dan onze totdagent (dinsdag en inderdag tussen 18.30 19.30 uur). Tel. 033- 0691. Wanneer hij-om fat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u hontakt opnemen met [onze inspekteur lorging, overdag te ireiken onder tel.nr. 120-16141. LEUSDEN De werkgroep Economische Zaken, Consu mentenbelangen en Werkgele genheid vergadert vanavond (dinsdag) in de commissiekamer van het gemeentehuis. De verga dering begint om 20.00 uur. Op de agenda staan de volgen de punten opening mededelingen vaststelling verslagen mededelingen over ontwikke lingen rond warenhuis en benzi neverkooppunt in De Hamershof persbericht Gewestelijk Ar beidsbureau over werkloos heidsituatie in regio rondvraag sluiting LEUSDEN Op donderdag 10 maart wordt in het jongeren centrum "De Til" weer een grote kaartavond gehouden. Om 19.00 uur start een Schutjasconcours van 12 persoonsploegen van F.N.V.-A.B.T.B.-Postduivenver.- De Til". De deelnemers worden door de verenigingen aangewe zen. Om 20.00 uur wordt voor iede re belangstellende een kaart avond gestart voor zowel Schut- jassers als Klaversjassers. De inschrijving hiervoor vindt plaats tussen 19.30 en 19.50 uur. Deel name kost f3,50. Voor beide wedstrijden zijn prijzen beschik baar gesteld. LEUSDEN De leden van de raadscommissie Algemene Be- Vwschljnt dinsdag en donderdag In da gemeente Leusden. Onjfh»nkeli|k meuwsbltd voof gemeente leusóen BOUi I uw waar* d- of IJ Fimllleberlchten en losse advertenties 37 cent per mm. kontrakten belangrijke korting. HUUHl|*lJMerhel,ies I 1,2° per re9el (40 cent per mm). «>Me nummers: 75 cent per stuk. ing) vi Openingstijden van ons kantoor: 0ni kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur Zaterdags gesloten. stuurszaken houden donderdag 10 maart hun maandelijkse ver gadering In de commissiekamer van het gemeentehuls. Aanvang 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening en inventarisatie van vragen 2. Vaststelling verslagen van de vergaderingen van 10 februari 3. Inspraaknotitie -vervolg 4. Vaststelling woonruimtever ordening 5 Hypotheekverstrekking amb tenaren 6 Rondvraag 7 Sluiting Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN In het kader van het Nationaal Isolatie Program ma is bij de afdeling voorlichting van de gemeente Leusden een Isolatie Voorlichtlngs Punt inge richt. Bij een Isolatie Voorlich- tingspunt ligt informatiemate riaal ter Inzage, terwijl voor be langstellenden beperkt folder materiaal aanwezig is. LEUSDEN - Bil voldoende be langstelling zullen binnen afzienba re lijd in Leusden Aerobic Dancing van start aaan. Deze cursussen zullen door Ju Sei Do worden geor ganiseerd, en worden gegeven door een speciaal hiervoor opgelei de lerares. Aerobic Dancing is een bepaalde manier van bewegen op muziek die vanwege zijn speciale samenstelling en ordening van oe feningen uitermate geschikt is voor het verkrijgen van een betere con ditie (uithoudingsvermogen) Ge wichtsverlies zal bij regelmatige beoefening merkbaar worden Wie intersse in het volgen van een der gelijke cursus heeft, kan zich opge ven bij Ju Sei Do, Kornoelje 51tel 947440 (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - In opdracht van de gemeente Amersfoort is gisteren (maandag) een aannemersbedrijf begonnen met de aanleg van fietspaden aan weerszijden van de Heili genbergerweg, die van het viadukt tot aan de kruising met de Ringweg Randen broek gaan lopen. Naar ver wachting duren de werk zaamheden drie maanden. Dit betekent dat in juni er een veilige fietsverbinding be staat, langs de Heiligenber gerweg, tussen Leusden en Amersfoort. Volgens de afdeling civiele werken van de gemeente Amers foort komen de tietspaden te liggen op de plaats waar nu de slootjes zijn. Die worden gedempt of ver legd. zoals de sloot langs het ter rein van het St -Elisabethzieken- huis die een paar meter zal op schuiven. In verband met deze klus heeft de gemeente Amersfoort een paar vierkante meters grond van het ziekenhuis moeten kopen Reeds in januari van dit jaar werd een allereerste begin gemaakt met de voorbereidingen van de aanleg van de broodnodige fietspaden. Toen werd nabij de plaats van het vroegere Tolhuisje (dat in verband met de aanleg is gesloopt) al een afwateringssloot verlegd. GEDRANG De komst van de fietspaden laat een lang gekoesterde wens van veel Leusdenaren in vervulling ge gaan De Heiligenbergerweg is na melijk voor langzaam verkeer, waaronder scholieren op fietsen en brommers, de belangrijkste verbin dingsweg tussen Amersfoort en Leusden Het gedeelte van deze weg op het grondgebied van onze buurgemeente wordt echter als zeer onveilig ervaren. Tijdens spitsuren is het een gedrang van jewelste van auto's, bussen, fiet sen en brommers. Langs de Heili genbergerweg in Leusden lopen al jaren gescheiden tietspaden De aanleg van de tietspaden op de Amersloortse kant werd al meer dan een jaar geleden toegezegd, nadat op 13 maart 1981 honderden Leusdenaren per (iets naar het ge- meenthuis van de Keistad trokken om daar bij de verantwoordelijke wethouder voor een veiliger Heili genbergerweg te pleiten Aanlei ding vormde toen een ongeluk op het viadukt in de Heiligenberger- weg, waarbij een Leusdense scho lier om het leven kwam. Het viadukt is inmiddels van gescheiden fiets paden voorzien De werkzaamheden zullen 227.500 gulden (exclusief BTW) kosten. Door de openbare aan besteding zit dit bedrag ver on der het beschikbaargestelde krediet van 740.000 gulden. ACHTERVELD Door de Stich ting de Moespot zullen ervoor de maand maart weer een aantal activiteiten voor tieners worden georganiseerd. De activiteiten vinden plaats in de Moespot en beginnen om 20.00 uur. Op 12,19 en 26 maart is er jeugdsoos. Een tienerdisco zal plaatsvinden op 25 maart terwijl op 1 april een filmavond wordt gehouden.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1