Passieve Gouden Klomp op het Midvastenbal Ginjaar mag jaartalsteen Claeverenblad inmetselen EHBO nam afscheid van haar artsen Geen subsidie voor jeugd centrum kerkgenootschappen Gemeente schenkt boompjes Schoolraad leusder krant leusden krant: Bijeenkomst NCVB-centrum Fok- en Controle vereniging bijeen Bloedproeven en rijverboden -K PLANADVIESGROEP ADVISEERT B&W: Halfvastenbal Houtwallen Boni plaatselijk nieuws INGEZONDEN DINSDAG 8 MAART 1983 LEUSDEN Het is gebruike lijk in de gemeente Leusden, dat bewoners van nieuwbouwwijken een boompje krijgen aangebo den van de gemeente. Voorwaar de om in aanmerking te komen voor een boompje is dat het boompje in de voortuin moet worden geplant. Er is deze keer keuze uit kleine bomen: Gouden regen, sierappel, sier- kers. bolacacia. korpoelje, kren- teboompje en esdoorn grote bomen: lep, sierpeer en valse christus doorn. Deze keer zijn de bewoners van Claverenblad/Wildenburg, Zwanenburg, Bosveld en Mun- nikhove (met uitzondering van de houtskeletbouw). middenge bied Langenbeek (Slokkerwo ningen), en de nieuwbouw in Achterveld aan de beurt Wie voor een gratis boompje in aanmerking komt, wordt ver zocht vóór 15 maart a.s. de afde ling Plantsoenen te berichten welk boompje gewenst wordt. De afdeling Plantsoenen is te bereiken onder nummer 941247, tst. 229. De boompjes zullen op zater dag 27 maart tussen 10.00 en 12.00 uur op de Boswachterhoek Landjonker worden uitgereikt. LEUSDEN In tegenstelling tot eerdere berichten zal de maandelijkse bijeenkomst van de NCVB-afdeling centrum niet op maandag 14 maart worden gehouden maar op dinsdag 22 maart. Op deze avond, die om kwart voor acht begint, zal me vrouw S. Seidel uit Naarden spreken over "De vrouw en soci ale voorzieningen". De vergade ring wordt weer gehouden in het Dienstencentrum aan de Burge meester de Beaufortweg. LEUSDEN De gemeen schappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs komt donderdag 10 maart voor een vergadering bijeen. De bijeenkomst wordt gehou den in De Wegwijzer, Biezen- kamp 26, en begint om 20.00 uur. De agenda is als volgt samenge steld: 1. Opening 2 Verslag vorige vergadering 3. Ingekomen en uitgegane stukken 4. Mededelingen 5. Overlegstructuur 6. Zwemlessen 7 Afvloeiingsregeling 8. Overleg met kerkeraad en Humanistisch verbond 9. Voorjaarsbijeenkomst 10. Onderwijs,,nota" 11 Teldatumgegevens 12 Overblijven 13 Verslag 10 februari 14 Rondvraag en sluiting open baar gedeelte 15. Besloten gedeelte ACHTERVELD De Fok en Controlevereniging „Achter veld" houdt op dinsdag 8 maart haar jaarvergadering in d'Oude Peerdestal van Hotel Roskam in Achterveld. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. De agenda is als volgt samengesteld: 1. Opening 2. Notulen 3. Mededelingen over de te vormen V.V.B. en eventuele machtiging om verder te werken. 4. Bespreking en vaststelling van het financieel verslag en LEUSDEN - De rijkspolitie Leusden en Scherpenzeel en de gemeentepolitie Barneveld heb ben In de nacht van zaterdag op zondag een grootscheepse alco- holcontróle gehouden In Achter veld en omgeving. In totaal moesten 26 automobilisten zich verslag van de kascommis- sie. 5 Verkiezing lid kascommis- sie Aftredend H G Hil- horst 6 Toelichting jaarverslag door de controleur 7 Verslag bondsvergadering 8. Bestuursverkiezing aftre dend en herkiesbaar L R Huurdeman Het bestuur stelt als tegenkandidaat G Hooijer Pauze 9 Film en/of diaserie met flit sen van de paardeshow en rundveefokdag 1981 en Landbouw 1982, FH en H.F veeras te Biddinghui zen en de diaserie HoZuBra 1982 10. Rondvraag 11 Sluiting aan een bloedproef onderwer pen, omdat het blaaspijpje over matig alcoholgebruik bij hen constateerde. Twee automobi listen weigerden een bloedproef. Allen kregen een proces-ver- baal. Behalve deze bestuurders kregen er ook nog eens dertig een rijverbod opgelegd. Tijdens de controle werden te vens een auto en een bromfiets uit het verkeer gehaald, omdat deze voertuigen in een slechte staat van onderhoud verkeer den. Vanaf vandaag zal de Leusder Krant wekelijks, bij voorkeur op dinsdag, de rubriek Mininatuurtje plaatsen De produktie hiervan is in handen van Goosen van Leeuwen (65) uit Leusden-zuid. Deze enthousiaste natuurlief hebber bij uitstek („sinds mijn jongenstijd dool ik rond in de natuur") zal in deze nieuwe rubriek zo veel mogelijk jaargetijde gebonden verschijnselen in de natuuronderdeaan- dacht brengen Zodoende moet het mogelijk zijn om er niet alleen overte lezen, maar het ook buiten waar te nemen Goosen van Leeuwen zal uiteraard geen vindplaatsen noe men, omdat dergelijke in formatie een averechtse werking zal hebben. De lezer kan er wel van op aan. dat waarover in Mini- natuurtje wordt geschre ven in Leusden en omge ving te zien is. Vandaag start de ru briek met een bijdrage over houtwallen (elzen) Omdat Goosen van Leeu wen regelmatig met het fototoestel de natuur in trekt. levert hij zelf de fo to's. De knotwilgen, die in onze omgeving nog over zijn, zijn over het algemeen geen wil gen maar elzen. Vroeger wer den ze wel knoten of knotbo- men genoemd, wat eigenlijk een betere benaming is. Wil gen groeien op onze schrale en zandige bodem te lang zaam en zijn daardoor bevat telijker voor ziekten dan de elzen. Een heel oud gezegde drukt het al zo uit: „Rood haar en elzehout, is nooit op goede grond gebouwd". Nu willen we het eerste maar voor rekening laten van de dichter, het laatste is zeker waar, want elzen groeien hier maar best. Het zogenaamde akkermaalshout bestaat voor het grootste gedeelte uit el zen, afgewisseld met hier en daar een eik of een hazelaar. Deze houtwallen hadden vroeger een tweeledig doel: afzetting voor het vee en ge- riefhout, het hout wat de boer voor allerlei doeleinden ge bruikte. In hoofdzaak als (Van èèn onzer verslaggevers) LEUSDEN - Staatssecreta ris mevrouw N. Ginjaar (on derwijs en wetenschappen) komt vrijdag naar Leusden om de Jaartalsteen van boer derij 't Claeverenblad terug in de gevel te plaatsen. De steen werd voor de start van de res tauratie van de boerderij ge stolen, maar later weer in het geheim teruggebracht. Aan de staatssecretaris de eer om de jaartalsteen officieel weer In de gevel te metselen. Stichting Bouwteam Leus den heeft de staatssecretaris van onderwijs uitgenodigd, omdat de restauratie van de monumentale boerderij wordt uitgevoerd door leer ling-bouwvakkers, die nog een dag per week naar school moeten maar de rest van de tijd praktijkervaring opdoen. Hun opleiding gebeurt in het kader van een leerlingen- bouwplaatsproject, dat ge subsidieerd wordt door het Rijk. Na vijf maanden restaura tie ziet de boerderij uit de 17e eeuw er al een stuk beter uit dan daarvoor. Van de zomer hoopt Stichting Bouwteam Leusden, dat het pand plus de bijbehorende grond van de gemeente kocht, 't Claeve renblad geheel opgeknapt op te leveren. De eeuwenoude boerderij wordt verkocht aan Leusdenaar Kees Vial die er in een open werkplaats voor kunstzinnige aktiviteiten wil beginnen. f?GSTAU»E£RT 80ÈPt)£«g htft Cto»vor*nblld Groter, maar ook smaakvoller dan u vemioedt.. Kom kijken, en ontdek een \errassende kollektie: Fauteuils, banken, kasten, secretaires, salontafels, gordijnstoffen, verlichting, vloerbedek king, (eigen stoffeerden)). Close-up van elzeproppen (foto G. van Leeuwen) Tot onze verbazing en grote er gernis lazen wij in de Leusder Krant van donderdag 3 maart jl. een arti kel over de vestiging van een wa renhuis in Leusden In de kop bo ven het artikel was de kreet „Boni verwant" verwerkt. Dit is volkomen bezijden de waarheid, want wij hebben geen enkel voornemen om uit winkelcentrum De Hamershof te verdwijnen. Onze zaak in Leusden is een uitstekend lopend bedrijf, zelfs dusdanig goed dat de huidige ruimte nu al veel te klein is. Daarom ook hebben wij contact gehad met de gemeente van en grotere ver koopruimte in De Hamershof. Con clusie: we gaan dus niet weg en willen graag nog meer ruimte. Wij vertrouwen erop dat u een duidelijke rectificatie zult plaatsen, ook al omdat de LEusder Krant on ze naam op een negatieve wijze in het nieuws bracht zonder ons eerst hierover te benaderen. G. Klaassen Boni-markten BV Naschrift redaktle: De els van en rectificatie Is niet terecht. Het bedoelde artikel In de Leusder Krant is een weerga ve van de mededeling van wet houder Jan Wagenaar in de raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening. De wethouder vertelde dat het Boni-filiaal In De Hamershof zal ophouden te bestaan om de ver koop van levensmiddelen In het toekomstige warenhuis mogelijk te maken. De exploitant van Bo- nl-markten, Flevozoom BV, gaat de Ivensmiddelenafdellng in dat warenhuis op poten zetten, al dus de wethouder in de genoem de vergadering. De strekking van zijn woorden staat exact zo In de krant. Wat misschien bedoeld Is. en niet met zo veel woorden is vermeld, Is dat het Bonl-flllaal wordt over geheveld naar het warenhuis. nen uit dit feest mee te komen vieren. Ook de carnavalsvierders uit de omgeving zijn deze avond van harte welkom. De muztek zal worden ver zorgd door de Hofkapel en door de band Vor Powers De leden van de vereniging hebben gratis toegang, doch dienen wel hun lidmaatschapskaart te tonen. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (mei uit zondering van archief- en historische foto's), bij voor uitbetaling van 5,-per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v BDU b v te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal nummer van krant, pagina waarop de foto werd ge plaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Fto- zendaallaan 9, Leusden Centrum. Dngeveer drie tot vier we ten na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is ten uitgave van de BDU- 'tantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN Op donderdag 3 maart nam de E.H.B.O. Leusden afscheid van haar artsen Dr. E. Verhagen en Dr. W. van den Bergh. Dhr. v.d. Bergh kon he laas niet aanwezig zijn, vandaar dat Dr. Verhagen alleen de denk- betuigingen in ontvangst moest nemen. Namens de leden en cursisten bedankte Suze van Vliet Dr Ver hagen voor de prettige wijze van lesgeven en liet dit vergezeld gaan van een fles en bonbons voor mevrouw Verhagen. Hierna nam voorzitter Bep Pasker het woord Zij memoreerde dat Dr. Verhagen in 1976 voor het eerst les gaf. Dr. v.d. Bergh kwam een paar jaar later bij de EHBO die toen nog onderdak vond in De Til. Daarna kreeg de vereniging ruimte in de HBOV, toen in de brandweerkazerne en nu zit de EHBO al weer vier jaar in De Heerd. ,,U heeft alle voorzitters van de EHBO meegemaakt. Zo ook de instructeurs. Ook was u altijd te vinden wanneer er bui tenoefeningen werden gehou den." Verder zei mevrouw Pasker dat de vereniging van beiden veel had geleerd en prijsten zij de heren voor het feit dat zij van de vaak droge materie altijd iets boeiends wisten te maken. Voor de belangeloze inzet kreeg dr Verhagen een cadeau bon aangeboden. Mevrouw Ver hagen ontving een bos bloemen Voor de vele avonden dat zij haar echtgenoot had afgestaan aan de EHBO-vereniging. brandhout. Met een onder groei van bramen vormden ze een goede afzetting, waar geen vee kon doorbreken. De meeste van deze wallen zijn, Jammer genoeg, om econo mische redenen verdwe nen. Door de uitvinding van prikkeldraad was een heining goedkoper. Een wal moet na melijk om de zeven jaar wor den gekapt, wil deze zijn funktle niet verliezen. Het brandhout was ook niet zo belangrijk meer, de boerin kookte op een kolenfornuis en op „de heerd", het woon vertrek van de boerderij, stond inmiddels een kachel. Verder gaf de wal schaduw, wat wel prettig was voor het vee, maar waar de zon niet schijnt daar groeit het gewas nu eenmaal minder. Dat met het verdwijnen van de wallen ook de natuurlijke funktie verloren is gegaan, is een jammerlijk bijverschijnsel. Ze boden namelijk een prima dekking voor alle soortert wild, veel vogelsoorten von den daar voedsel, broedgele- genheid en beschutting. En laten we vooral de land schappelijke waarde niet ver geten. We kennen hier twee soor ten elzen, de zwarte els en de grauwe els. Het verschil Is hoofdzakelijk de kleur van de bast en de bladvorm. Is de bast van de zwarte els donker van kleur en gebarsten, die van de grauwe els is glad en lichtgrijs. De bladeren ver schillen van vorm, de zwarte els heeft hartvormige blade ren, die van de grauwe els zijn eivormig en sterker getand. Bij beide soorten blijft de vruchtkegel nog heel lang aan de takken zitten, ook al is het zaad er al uit. Dat was prettig voor de boerenknecht als zijn pruimtabak en zak geld op waren, want deze elzeproppen waren een pri ma surrogaat voor een pruimpje. In de volksgenees kunde werd extract van de bast gebruikt als verzachting van wonden en genezing van ontstekingen. Getrokken op witte wijn was het een middel tegen koorts. (G. van L.) LEUSDEN De planadvies groep heeft besloten het col lege van B&W te adviseren het subsidieverzoek van de Stuurgroep Jeugdcentrum Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk af te wij zen. De voornaamste reden hiervoor is gelegen in de re- gelementen van het adviesor gaan, die het niet toestaan subsidieaanvragen van een positief advies te voorzien als de instelling waar het om gaat in stand wordt gehouden door of rechtstreeks in ver band staat met een kerkge nootschap of een levensbe schouwelijke organisatie. Voordat de planadviesgroep deze uitspraak deed, kreeg de Stuurgroep Jeugdcentrum Her vormde Gemeente en Gerefor meerde Kerk de gelegenheid haar subsidieverzoek toe te lich ten. Het gevraagde bedrag van 60-duizend gulden is nodig voor de inrichting van en de aktivitei ten in het nieuw te bouwen jeugdcentrum van beide kerk genootschappen. Het huidige centrum is gevestigd in de schuur van boerderij 't Clae verenblad, die momenteel wordt gerestaureerd en in de komende zomer opgeleverd wordt. Tegen die tijd zal de schuur worden afgebroken. Er is een optie op een stuk grond en men wil zo snel mogelijk starten met de bouw van het nieuwe centrum. Men wil de bezigheden uitbrei den met algemene en sociaal- kulturele aktiviteiten. De verte genwoordiger van de stuurgroep benadrukte dat het centrum niet alleen toegankelijk zal zijn voor de jeugd die bij de kerk is aange sloten. Er leeft zelfs een idee om overdag een opvang voor werk loze jongeren op poten te zetten, waarbij het accent zou liggen op het kreatief bezig zijn onder toe zicht van vrijwilligers AKTIVITEITEN De leden van de planadvies groep hadden moeite met de subsidieaanvraag Mevrouw Jansen vond het op zijn zachtst gezegd merkwaardig dat er geld gegeven zou moeten worden voor het nieuwe jeugdcentrum terwijl er tegelijkertijd een ambu lant funktionaris moet verdwij nen. De kombinatie jeugdwerk en kerkewerk, in een verhouding die in het voordeel van de kerk zou uitvallen, kon ook de goed keuring niet wegdragen. De So ciaal-Maatschappelijke aktivitei ten op zich zouden wel in een subsidieregeling kunnen pas sen. De stuurgroep zou opnieuw een aanvraag moeten indienen, waarin de doelstelling algeme ner wordt geformuleerd en de nadruk ligt op de aktiviteiten. Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bedien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmid dag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leus den-Centrum. Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Telefoon: 033- 941495 Abonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30.20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of don derdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420- 16141. toestel 44. LEUSDEN/CENTRUM Na de zeer geslaagde carnavalsvie ring van de Gouden Klomp in februari zowel de jeugd als de modale leutbroeken en de jonge ren van vroeger hebben zich uit stekend vermaakt en de optocht was beter dan ooit eerder —vol deed het Midvastenbal zaterdag niet aan ieders verwachting. Het is bekend, dat dit hoofdstuk van de jaarlijkse carnavalspret niet tot de toppers behoort, maar dan vraag je je af, waarom men de informele toer niet verlaat. Zater dag zou de halve Korfzaal voor de aanwezigen groot genoeg zijn geweest en de entreeprijs (f 7,50 voor nlet-leden) was voor die categorie kennelijk drie knaken te hoog. De Gouden Klomp met prins Siepe als boer het barstte trouwens zaterdag van de boe ren in de Korf deed zelf van weinig tot niets. Daarom was het goed, dat de Hilversumse Beren- steiners, de Amersfoortse Car navalleien en de Achterveldse Puupenkoppen met hun aanwe zigheid gunstig op de desbetref fende uitnodiging hadden gerea geerd. Overigens waren ook een aantal Drogkóters (en niet Drö- gkeutels. zoals wij eerder meen den te verstaan) uit Emmen met hun uit Leusden geëmigreerde prins Bert niet alleen ter plekke, maar ook welkom. Prins Tunus (Neptunus zou te veel de nadruk leggen op de eerste drie letters) uit de Keistad had zijn hele Raad van Elf en zijn dansmariekes, beiden in vol or naat, bij de hand en als toegift een kleine boerenblaaskapel Bovendien later op de avond ook onder meer Tineke Schouten, Vader Abraham, boer Harm (compleet met tractor) en André van Duin. Ook prins Puup van de Achtervelders, met reserves op volle sterkte en keurig in het pak. vergezeld van hun uniform ge klede dames dat deed ons even denken aan een sjieke meisjeskostschool van een jaar of wat geleden zorgde voor nog wat carnavalssfeer De Gouden Klomp stond erbij en keek ernaar! Twee contrasten verzorgden de muzikale omlijs ting. Black Power, volgens ken ners een voortreffelijke exponent van pure disco-muziek, had blijk baar niet in de gaten, dat in de Korf een carnavalsfeest werd ge vierd De apparatuur produceer de ook veel meer geluid dan muziek en zo vraag je om proble men met de buren. Plezierig car navalesk daarentegen was het geslaagde optreden van de boe- renkapellen en met name de Amersblaozers, die ook als Tiro- ler holzhackerbuben veel succes hadden. ACHTERVELD Ter afsluiting van het carnavalseizoen zal za terdag in de zaal van café Buiten- lust het Halfvastenbal worden gehouden. Prins Bart Puup de 8e nodigt alle Puupen en Puupin-

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3