I Achtenveertigste Boekenweek: „Vrije tijd? Een boek werkt" DE JACHT (PP DE BRITANNIA i van rheenen Jj Thrillers, spionage- en avonturenromans van uitstekend tot middelmatig leustien krant Boekenbal in bescheiden opzet terug A i Leusder Krant FOTOKOPIE NODIG? IY DE MONTFORT Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. TROUWKAARTEN Een buitenkansje. Een degelijke tweezitsbank en driezitsbank van prachtig rundleder met een zwaar massief eiken romp. Maar haast u, want de twee- en driezitskombinatie kost nu slechts Als 3-1-1 kombinatie f 2995,- intermeubel intermeubel DINSDAG 8 MAART 1983 boek en plaat AMSTERDAM - „Vrije tijd? Een boek werkt". Dat is het thema voor de achtenveertig ste Boekenweek, die van 24 maart tot en met 2 april aan staande wordt gehouden. Een Boekenweek, die voor het eerste sedert enkele jaren weer eens wordt voorafge gaan door een Boekenbal en waarin het Boekenweekge schenk van de hand van Wim Kan is. Het Boekenbal wordt gehouden op woensdagavond 23 maart in de Stadsschouwburg in Amsterdam Het is wat bescheidener van opzet dan de roemruchte Boekenbals uit het verleden De CPNB - de geza menlijke propagandaclub van uit gevers en boekverkopers - heeft bijvoorbeeld geen geld voor versie ringen, zoals die juist in het verle den de Boekenbals hun faam ga ven. Maar het selekte gezelschapje van genodigden zal wel kunnen ge nieten van enige artiesten van naam Op het programma staan onder meer optredens van Jules Deelder, Pieter Nieuwint, Fred Flo- russe, Adèle Bloemendaal. Peter Faber en Freek de Jonge Muziek zal worden gebracht door The Se cond Hand Band, de Margriet Es- huijs Band en Fritz the Cat and hts hotshots. WIM KAN Het gemene volk zal van dat al les weinig merken, want er zullen slechts enkele honderden perso nen op uitnodiging worden toegela ten. Maar daar staat tegenover, dat iedereen die tijdens de Boeken week in een boekhandel 24,50 uitgeeft recht heeft op het Boeken weekgeschenk. Dit jaar is dat ge schenk van de hand van Wim Kan en het verschijnt onder de titel ..Soms denk ik wel eens bij mijzelf". Daarin zijn een stuk of honderd uit spraken van Kan verzameld, deels afkomstig uit vroegere conferences en voor een ander deel nieuw. Eer lijk gezegd is het een wat mager geschenk. De relatie naar het boe kenvak of het schrijven ontbreekt volledig en de geoefende lezer heeft het in vier minuten en zesen dertig seconden uit Min of meer als excuus voor de onbenulligheid van het boekje voert de CPNB in een persbericht aan, dat het Boeken weekgeschenk een kadootje voor een groot publiek moet zijn. ,,De boekhandelaar moet er de koper van een roman of een novelle, maar ook degene die een tuinboek, een kookboek of een boek over die ren aanschaft, blij mee kunnen ma ken. Het vinden van een geschenk dat aan dergelijke eisen voldoet, is niet eenvoudig, maar de CPNB meent daar dit jaar goed in ge slaagd te zijn". Ik durf dat te betwij felen. Wellicht wordt de Literaire Boe kengids, die met de Boekenweek gaat verschijnen, interessanter. Dat is een uitgave, die de CPNB in samenwerking met de redaktie van Vrij Nederland vervaardigt Deze li teraire boekengids zal redaktionele artikelen bevatten over onderwer pen als: literaire café's, schrijvers fanclubs, leeskringen, poëziefesti- vals, eigen boekenbezit en dergelij ke. Daarnaast zullen er 360 titels in voorkomen van boeken uit de ru brieken Nederlandse literatuur, vertaalde literatuur, poëziefilosofie, kunst en maatschappijweten schappen. Deze literaire boekengids zal een apart katern vormen in de VN Boekenbijlage, die vlak voor de Boekenweek zal verschijnen. Daarnaast zal het katern los in de boekhandel verkrijgbaar zijn. On geveer 50.000 schoolverlaters van HAVO en VWO krijgen de literaire boekengids gratis uitgereikt Deze gratis verspreiding onder scholie ren zal met name in de Randfetad plaatsvinden, omdat distributie in het gehele land op te grote proble men stuitte. CPNB-PRIJS In tegenstelling tot vorige jaren is er dit jaar geen CPNB-prijs toege kend. Deze prijs, in het verleden onder meer toegekend aan de redaktie van de boekenbijlage van Vrij Nederland en de redaktie van het radioprogramma Literama, ging tot nog toe naar een medium, dat zich zeer verdienstelijk maakt in het stimuleren van de belangstel ling voor het boek. De CPNB is van mening, dat de prijs een leesbevor- derend doel moet behouden, maar misschien niet alleen voor de me dia bestemd zou moeten zijn. Con crete plannen daaromtrent heeft men echter nog niet ontwikkeld en in afwachting van heldere ideeën is de uitreiking van de prijs dit jaar een keer overgeslagen. Die wat bredere opzet van de CPNB-prijs past in de toekomst plannen van dat instituut In de toe komstplannen van de CPNB zal het vooral gaan om de leesbevorde ring In dat kader spelen de contac ten tussen CPNB en het onderwijs een belangrijke rol. In een persbe richt wordt daarover gezegd ..Jongeren van omstreeks 16 jaar en ouder weten dikwijls de overstap van jeugdliteratuur naar literatuur voor volwassenen niet te maken en lezen dan helemaal niet meer, of met grote tegenzin de ver plichte eindexamenboeken Vorig jaar heeft de CPNB om de ze reden de Boekenweek geopend in de Scholengemeenschap Lely stad. Daar bleek duidelijk dat jon- Wim Kan. auteur van het Boekenweekgeschenk 1983: ..Soms denk ikwel eens bij mijzelf geren, als zij op de juiste wijze be naderd worden, veel en enthou siast aandacht willen besteden aan boeken. Voortgaande op deze weg, wil de CPNB proberen voor jongeren boeken samen te stellen uit be staande verhalen van Nederlandse en buitenlandse auteurs, die span nend zijn om te lezen en daardoor een boeiende en niet te moeilijke introductie vormen in de literatuur (door Bert Vos) In de afgelopen maanden versche nen weer heel wat thrillers, spiona ge- en avonturenromans In Neder landse vertaling en Ik moet zeggen, dat er verschillende erg sterke tus sen zaten. Voor de liefhebbers van dit genre gaan we er wat dieper op In. Lading op scherp, door Peder Carlsson en Dan Glimme. 1982. Uitga ve: Sijthoff. Alphen aan den Rijn, paper back, prijs 23,50. Een Zweedse thriller en het debuut van twee jonge auteurs. „Lading op scherp" is het verhaal van een Zweed se vrachtwagen op de internationale routes, die wordt misbruikt voor een ta melijk opzienbarende terreur-actie' het ven/oer van een atoombom Het is duidelijk dat verschillende geheime diensten alles op alles zetten om te voorkomen, dat de bom ook wordt ge bruikt. „Lading op scherp" heeft alle kenmerken van een debuut. Goed ge schreven, dat wel, maar de routine ont breekt en de dialogen komen niet altijd even natuurlijk over. Voor het overige: spannend, met een enerverend, maar met al te logisch of overtuigend slot De jacht op de Brlttannia, door Guiy de Montfort. Uitgave. Zuid Hollandsche Uitgeversmaatschappij, Amsterdam, 1982 Gebonden, prijs: 27,50 Guiy de Montfort schreef met „De jacht op de Britannia" een tamelijk origi nele thriller rond een internationale ter reurorganisatie onder Russische lei ding. die het plan ontwerpt om het Britse koninklijke jacht, volgestouwd met ge schenken na een koninklijke rondreis, te kapen. De Montfort weet vooral goe de sfeer-beschrijvingen te geven van het milieu, waarin de terroristen verke ren èn van de Britse geheime dienst, waar men niet bepaalt effectief handelt, ondanks de talrijke aanwijzingen die binnenkomen. Hoofdpersonen in deze thriller zijn O'Neil, leider van een militante Ierse onafhankelijkheidsbeweging en Geor ge Burroughs van de Britse Veiligheids dienst. Deze laatste voelt dat er iets staat te gebeuren, omdat hij wordt ge dwarsboomd door de bureaukratie van zijn dienst Guiy de Montfort weet die sfeer bin nen de Britse geheime diensten op uit stekende wijze te schetsen en dop die momenten doet zijn roman sterk den ken aan de stijl van Le Carre en andere Britse spionage-auteurs, die zich op de ze wijze bezig hebben gehouden met het fenomeen van de geheime dienst. „De jacht op de Brittannia" is goed ge schreven met een spannende opbouw naar een bijna symbolisch slot Een gewaarschuwd man, door Dick Francis Uitgave: De Arbeiderspers te Amsterdam, paperback, prijs 29,50. De boeken van Dick Francis pak je bij verschijnen altijd met een bepaalde gretigheid en nieuwsgierigheid. Francis is - ondanks het feit dat zijn meeste romans in een paardenwereld zijn gesi tueerd - een origineel schrijver. Dat blijkt ook nu weer. Zijn nieuwste roman (Twice Shy) in Nederlandse vertaling „Een gewaarschuwd man", kun je zien als een dubbel verhaal, maar het hoeft niet. Francis maakt in dit verhaal de computer tot mede-hoofdpersoon. Het draait allemaal om een computerpro gramma, waarmee je de uitslagen van paardenrennen bijna feilloos kunt bepa len. Jonathan Derry komt per ongeluk in het bezit van de cassette met dat com puterprogramma en komt daardoor in een nogal spannend avontuur terecht - wordt dodelijk bedreigd. Jonathan had zijn geweer, maar zijn broer William had dat niet. Toch komt die in het bezit van het bandje en daarmee begint alle el lende opnieuw. Francis behoort wat mij betreft tot de beste thriller-schrijvers van dit moment. Hij weet naast een gro te dosis spanning ook de karakters van zijn hoofdpersonen reliëf te geven. Hoofdpersonen, die vaak een handicap hebben of problemen met zich zelf. Jo nathan Derry bijvoorbeeld heeft huwe lijksproblemen, die een extra dimensie aan het sterke verhaal geven. Het slot is prachtig, vredig bijna. Of je van paarden houdt of niet Dick Francis is het lezen altijd volledig waard. „Een vreemd soort wapenbroe ders", door Gavin Lyall. 1982 Uitgave: Sijthoff, Alphen aan den Rijn Paper back, prijs 18,50. Gavin Lyall is bezig aan een nieuwe F Rozendaallaan 9 I Leusden-C. lijn in zijn thrillers. Bestonden zijn hoofd figuren vroeger uit verlopen piloten, avonturiers die niet vies waren van klandestiene zaken en daardoor in de misère kwamen, na „Tylers oorlog" sloeg Lyall nieuwe paden in en ik moet zeggen, dat deze vernieuwing opmer kelijk geslaagd is Evenals in „Tylers oorlog" speelt in „Een vreemd soort wapenbroeders" majoor Harry Maxim de hoofdrol Ma xim is een militair van een speciale le gerafdeling, die is gestationeerd op Downingstreet 10 onder meer belast met de veiligheid van de regering. Ma xim voelt zich niet zo thuis in de bureau- kratische wereld van regeringsambte naren met ieder hun eigen toekomstperspectieven die ze veilig trachten te stellen op welke wijze dan ook. Als Maxim door een toeval betrok ken wordt in een nogal vuil karwei rond een opkomend Oostduits politicus en daarbij beschermend optreedt ten gun ste van een jonge korporaal, raakt hij stevig in de nesten en komt tot de slot som, dat hij niet meer weet tegen wie hij vecht vriend of vijand Harry Maxim baant zich op onconventionele wijze een weg door het doolhof van geheime diensten en slaagt er in zichzelf te hand haven. „Een vreemd soort wapenbroe ders" behoort tot de betere spionage thrillers. is sterk van opbouw, waarbij de karakter- en sfeertekening allesbehalve wordt verwaarloosd. Een boek in de tra ditie van John Le Carrée, geschreven in de vaak lakonieke stijl, die Lyall eigen Schot zonder kogel, door A. J Quin- nell. 1983. Uitgave Rostrum te Haar lem. Paperback, prijs 24,90. A. J. Quinnell behoort sinds zijn de buut „Creasy's Wraak" meteen tot de betere thriller-auteurs en er is op origi nele wijze in geslaagd om geroutineer de lezers van dit genre aan zich te bin den. „Schot zonder kogel", zijn nieuw ste thriller, die in vertaling kortgeleden verscheen, heeft weliswaar een minder opzienbarend gegeven als basis, maar doet niettemin onder voor de eerste twee thrillers van zijn hand. In „Schot zonder kogel" heeft Quinnell de onver hoedse aanval door de Israëlische luchtmacht op de Iraakse kerncentrale in Tammoez op 7 juni 1981 als basis voor zijn roman genomen. In „Schot zonder kogel" wordt verteld, hoe Israël tot deze aktie gekomen zou kunnen zijn. Quinnell haalt hierbij heel wat over hoop, maar heeft gelukkig de grote lijn in zijn verhaal niet uit het oog verloren De hoofdpersonen komen levensecht over en - dat is de kracht van Quinnell - hij weet zijn hoofdfiguren tamelijk dra matisch reliëf te geven zonder direkt in melodrama te vervallen. Ook al balan ceert hij soms op de rand van wat in dit genre nog acceptabel is. Grof wild, door Desmond Bagley. 1982. Uitgave: Elsevier Nederland. Ge bonden prijs 22,50. Desmond Bagley behoort, met Ham mond Innes, Alistair MacLean, Barke- ley Mather en enkele anderen tot de meest gelezen schrijvers van avontu- ren-romans. Avontuurlijke thrillers, die zich vaak op de meest vreemde en on toegankelijke plaatsen afspelen. Het ruigere werk zonder de fijnbesnaard heid van subtiel opererende ambtena ren of de wreedheid van spionnen. Ru we bolsters met blanke pit, die het kar wei vaak op onconventionele wijze kla ren. Bagley is een meester in dit soort verhalen en ook „Grof Wild" behoort tot dit onuitputtelijke genre, hoewel Bagley zich deze keer heeft bediend van een rasechte Britse gentleman als hoofd persoon, ook al is die man dan hoofd van een grote particuliere veiligheids dienst en bepaald niet bang zijn handen zo nodig vuil te maken. Max Stafford raakt betrokken bij de uitvoering van een nogal merkwaardige miljoenen erfenis, waarbij een landbouwproefsta tion in Kenya zonder enig verband de grootste hap van de erfenis krijgt toege schoven. Als een andere erfgenaam dan ook wordt vermoord en een dubbel ganger krijgt, wordt het tijd voor een grondig onderzoek ter palatseHij en zijn assistenten komen op het spoor van een omvangrijk complot, dat politie ke gevolgen kan hebben als niet tijdig wordt ingegrepen „Grof wild" zit geheid in elkaar met een onontkoombaar slot. Gewoon een goe de Bagley. Kidnap In Hongkong, door Peter Driscoll, 1982, uitgave. Van Holkema Warendorf te Bussum. Paperback, prijs 24,50. Als een aan lager wal geraakte bui tenstaander denkt zijn slag te kunnen slaan door een internationale topspion in Hongkong te kidnappen, blijkt dat met die daad de geest uit de fles is gekomen en bijna alle geheime diensten zich op de ontvoerders storten. Dat is de kern van de thriller van Peter Driscoll „Kid nap in Hongkong", waarin de journalist Pritchard zijn kans probeert te grijpen om in één slag miljonair te worden Met gebruikmaking van zijn connecties bin nen en buiten de journalistieke wereld, ontvoert hij op een cruciaal, uiterst be langrijk moment de topspion Pangolin Op zich de perfecte misdaad, perfect uitgevoerd, maar internationale belan gen spelen zo'n grote rol, dat Pritchard niet meer ontkomt aan zijn ondergang, als geharde spionagediensten alles op alles zetten om Pangolin te bevrijden Peter Driscoll heeft van „Kidnap in Hongkong" een enerverende gebeurte nis gemaakt, met uitstekende sfeerbe schrijvingen en bovendien met een gro te dosis geloofwaardigheid. Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1982 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u. 0UBU-- 5 jaar garantie od konstruktie Gratis bezorgmq 6n plaatsing Priisgarantie Aangesloten bij het i Interieur waarborg Showrooms Moderne meubelen slaapkamers, Langstraat 77, Barneveld. Tel. 03420 - 14100. Eiken meubelen, Amersfoortsestraat 35, Barneveld. Tel. 03420 - 13075. Ede, Grotestraat 60. Tel. 08380 - 10451. T1

Leusder Krant | 1983 | | pagina 6