„Fame" terug in bioscoop musante komedie rond huwelijks- erhoudingen „Querelle", Fassbinder's laatste film itaatssecretaris kent Regen- loogschool hoger bedrag toe Leusden 2 winnaar op EHBO-wedstrijd lensden krunt Commissie Financiën vergadert s Jeugdraad vergadert vanavond rdA heeft bedenkingen tegen besluit Roda houdt rommelmarkt Gemeente op 18 maart gesloten Dropping NA SUCCES VAN TV-SERIE ,THE FOUR SEASONS" IN DINSDAG-MOVIE- CYCLUS Toezichthouder „De Boom" mishandeld Reisvereniging kijk op de film door Bert Vos ,Fame", USA, 1980 Regie: Alan Parker Produktie David de Silva Alan Marshall Scenario. Christopher Gore, camera Mi chael Seresin; muziek. Michael Gore. monta ge Gerrit Hambling en Y'shio Kishi. Met: Bar- ry Miller. Gene Anthony Ray, Irene Cara, Lee Curreri, Maureen Teefy, Laura Dean eva. Lengte. 133 minuten, keuring alle leeftijden Theater Grand 3 te Amersfoort. Toen „Fame" van regisseur Alan Parker In augustus 1980 in Neder landse première ging, waren de me ningen over deze film verdeeld en het publiek liet het eigenlijk afweten. „Fame" kwam en verdween weer, zonder dat iemand zich er echt druk om had gemaakt. En dat, terwijl „Fa- me" toch een leuke film is met een uitstraling, die erg aanstekelijk ge noemd kan worden. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit en oh Ironie, het was de televisie, die „Fame" befaamd heeft gemaakt. Ook In Nederland. Want van de film Is een tv-serle gemaakt, die aanslaat bij jong en oud. Sterker nog: verschillende songs uit de film, die al op soundtrack verkrijgbaar wa ren, worden Ineens toppers. Van één der hoofdsrolspelers, Irene Cara, (zangeres/danseres met het nummer „Fame") verschijnen nu ver schillende interviews en ook andere spelers uit „Fame" krijgen nu ineens méér bekendheid bij het Nederlandse publiek en dat allemaal dankzij de tv- serie, waarin overigens niet allemaal dezelfde acteurs en actrices de hoofd- Gene Anthony Ray als Leroy in „Fame". rollen spelen dan in de film, ook al is getracht voor de tv-serie zoveel moge lijk overeenkomsten met de filmfiguren te vinden. succes dan in 1980. En eigenlijk is dat wel terecht, want in deze tijd van ellen de, van werkloosheid, negativisme en doemdenken, is „Fame" natuurlijk zon der meer een geestelijke opkikker, die straalt van het positieve denken. En dat is nu eens niet negatief bedoeld „Fame" is een aanstekelijke film Ar tistiek gezien niet eens zo'n hoogstand je, want Parker ging niet zo diep, bleef wat oppervlakkig in de uitwerking van de karakters, zodat er heel wat cliché's in zijn verwerkt die wat dat betreft tref fende overeenkomsten tonen met de TV-serie, maar het is vooral de liefde, waarmee regisseur Parker zijn onder werp heeft verfilmd, de intensiteit ervan, die „Fame" tot een erg plezierige aan gelegenheid maakt. Het positieve den ken in filmbeelden vertaald en niet te vergeten in vaak sprankelende muziek. „Fame" is het verhaal van de volledig gesubsidieerde „High School of perfor ming Arts"in New York en in het bijzon der van een aantal leerlingen van deze school. Het wel en wee van de school en de leerlingen zijn eigenlijk verhalen binnen het totale filmconcept (vandaar dat de film zo geschikt was om er een Logisch dus, dat „Fame" terug is in de bioscoop en ongetwijfeld met méér TV-serie van te maken). Het verhaal van Ralph, die zo graag conferencier en komiek wil worden, van Leroy. de zwar te zwerver uit het ghetto van Harlem, die nauwelijks kan lezen, maar op weg is een topdanser te worden, het verhaal van Coco een jonge kleurlinge en be gaafde zangeres en danseres, van Do- ris, een verlegen Joods meisje uit Brooklyn, die door haar toneellessen zelfbewuster en zelfverzekerder wordt, kortom het verhaal van al die anderen, die op jacht zijn naar fame, naar roem. Maar dat is natuurlijk niet voor iedereen weggelegd Want naast de roem is er voor velen het miserabele perspectief van de werkloosheid Alle enthousias me op school ten spijt. „Fame" Is een muziekfilm, een dansfilm, kortom een film voor jon geren van vandaag. Een film, die hoofdzakelijk de positieve kanten van het leven belicht en juist daarom wellicht een verademln kan zijn tus sen de talrijke zwartgallige films, die de afgelopen jaren In een steeds veelvuldlger regelmaat tot ons kwa men. Fame" Is een herkansing waard. (Van de fllmredaktle) „Querelle", BRD/FR 1982 Regie Rainer Werner Fassbmder Scenario. Fassbinder, naar de roman van Jean Genei Camera: Xa- ver Schwarzenberger. Muziek: Peter Raben; montage Juliana Lorenz, met Brad Davis, Günther Kaulmann, Jeanne Moreau. Franco Nero e.a. lengte 120 minuten; keuring: 16 jaar Genre drama; Theater Grand 5. Amersfoort. „Het boek „Querelle" van Jean Ge net werd direkt na het verschijnen ervan een schandaal. Het werd jaren lang van onder de toonbank ver kocht en de film die Rainer Werner Fassbinder naar deze roman maakte, werd eveneens omstreden. En afge zien daarvan: Fassbinder's Interpre tatie van Genet's roman is qua vorm geving op z'n minst bijzonder, zo niet bizar te noemen. Velen beschouwen deze film als het testament van Fass binder. Voor zijn dood zei Fassbin der zelf over de film en de hoofdfi guur: „Querelle" is een mysterieus figuur, een Engel, die tevens als de duivel zelf zijn kan. Hij draagt het goede en het boze in zich en het komt op zijn partner, zijn tegenstander aan, welke kant bij hem de overhand krijgt". „Querelle" is het verhaal van Querel le, matroos op een schip, die in Brest aan wal gaat met een hoeveelheid opium met de bedoeling die te verkopen aan de eigenaar van een kroeg annex hotel: „De Feria". Eigenaar van het ho tel is Nono. Lysiane (Jeanne Moreau) is diens vrouw en Qurelle raakt gefasci neerd zowel door Nono als door Lysia ne. Hij dobbelt met Nono en als hij wint, krijgt hij Lysiane, als hij verliest krijgt Nono hem Hij verliest (met opzet) en wordt door Nono genomen. Dat is het moment, dat Querelle de mannenliefde ontdekt. Overigens is dat niet het enige element in de film, hoewel een belang rijke. Moord, verraad en trouw spelen ook een belangrijke rol. Querelle is een man, die doodt, een man die anderen verraadt, maar ook een man die ande ren helpt. Zoals Fassbinder al zei; een mysterieus figuur Het is met name ook de vormgeving, die van „Querelle" een omstreden film maakt. Er wordt uiterst gestileerd in geacteerd, de decors zijn zonder meer toneelmatig, de belichting in hoofdza- Door Bert Vos „The Four seasons", USA, 1981. Regie IAlan Alda Produktie Martin Bregman, sce- Inario Alan Alda, camera. Victor J. Kemper, jmuziek Antonio Vivaldi, montage Michael lEconomou. met Alan Alda, Carol Burnett, Len Cariou, Sandy Dennis. Rita Moreno, Jack Weston, Bess Armstrong e.a Genre komedie; lengte: 108 minuien; keuring alle leeftijden, theater Grand, Amersfoort, in de dinsdag Movie Cyclus „The Four seasons" zou je kunnen fegisseur/acleur Alan Alda in „The Four Seasons", te zien in de Dinsdag Movie ficlus van Grand omschrijven (zoals de Amerikanen dat zo aardig doen) als een „sophis ticated comedy", In de stijl van Neil Simon en Alan Ayckbourn. Verhalen, die zich veelal afspelen In de kring van de gegoede burgerij, waar ook lang niet alles koek en el Is, ook al wordt vaak de schijn heel hoog ge houden om toch maar vooral niet bulten de kring terecht te komen. In „The four seasons" is eigenlijk het zelfde aan de hand. Het Is het verhaal van drie echtparen die elkaar al jaren kennen en derhalve de gewoonte hebben om samen op vakantie te gaan of hun lange weekeinde met el kaar door te brengen. Kortom: geluk kige mensen met gezonde kinderen, een prettig huls, een gelukkig ge zinsleven en een erg fijne job. De een is advokaat, de andere is verzeke raar, de derde is tandarts. En ook de vrouwen hebben hun werk, varië rend van succesvol redactrice van een populair tijdschrift, vla fotografe tot kunstenares. Een uitstekende voedingsbodem voor een partijtje intellectuele diskussie afgewisseld met rake wisecracks. Het milieu, waarin schrijvers als Neil Simon en Alan Ayckbourn ook zo goed gedij- Alan Alda (ooit de succesvolle Hawk- eye in de televisieserie „Mash") heeft zich langzaam maar zeker van acteur ontwikkeld tot regisseur en voor deze film schreef hij zelfs het scenario. Alda volgt in „The Four Seasons" een jaar lang de drie echtparen in hun gezamenlijke uitstapjes en hij doet dat op een amusante wijze Natuurlijk blijft niet alles koek en ei, want aan de stra lend blauwe hemel van de drie echtpa ren verschijnt een blond wolkje in de vorm van een aantrekkelijke blondine, die de plaats gaat innemen van Anne (Rita Moreno), Nick's vrouw Dat geeft Scène uil „Fame" kelijk oranje en paarse kleuren met mu ziek, die nauwelijks enige betrokken heid heeft met de beelden. Fassbinder heeft nergens gepoogd om ook maar enige schijn van realisme op te houden en dat maakt de film tot een aparte ge beurtenis, die men wél of absoluut niet op prijs stelt. Tussen 1965 en 1982 maakte Fass binder zo'n 42 speelfilms, waaronder veel voor televisie, zoals de befaamde serie „Berlin Alexanderplatz". Er zijn mensen, die Fassbinder de absolute meester van de Europese film noemen en zwijmelen bij zijn films. (Of die nu slecht zijn of niet). Persoonlijk ben ik een gematigde liefhebber van Fassbin der's oeuvre. De veelzijdigheid van de ze Duitse regisseur kwam tot uiting in het feit. dat hij volstrekt oninteressante films maakte (Katzelmacher, om maar eens een voorbeeld te noemen) en ook uiterst boeiende (Die Ehe der Maria Braun, om een ander voorbeeld te noe men). Dat hij daarnaast ook nog een film naar het grotere publiek toe maakte (Lili Marleen) geeft die veelzijdigheid duidelijk weer. Een veelfimer met een enorme ge drevenheid. Dat hij uiteindelijk de hand aan zichzelf sloeg wordt door velen betreurd, maar heeft niemand erg verbaasd. Fassbinder's laatste film Is beslist niet z'n beste wat mij betreft, misschien wel z'n meest bi zarre. V. geen pas, vinden de anderen en nemen het in eerste instantie voor Anne op Ze nemen het Nick kwalijk, dat hij het ge noeglijke patroon en daarmee de ver houdingen verstoort, maar ze zijn wel stuk voor stuk jaloers op de charmante verschijning, die Ginny is. Ginny is de indringster, de buitenstaander en het is al inmiddels winter geworden, als de spanningen zich opkroppen en ontla den. Ginny vlucht de sneeuw in „The Four Seasons" Is voor de liefhebbers van dit toch wel specifie ke genre een geslaagde film gewor den. Scène uit Querellevan Rainer Werner Fassbinder Scène uit: „The Four Seasons" van regisseur Alan Alda. FILMS IN HET KORT Henri Charnère's bestseller „Papil- Ion" werd in 1973 verfilmd door Franklin J. Schaffner met Steve McQueen en Dustin Hoffmann in de hoofdrollen. De film werd - ondanks de lengte (150 minuten, maar liefst 2Vz uur dus!) eveneens een succes, dat vooral te danken is aan het uitgebalanceerde spel van McQueen, maar ook van Dus- tin Hoffmann, die onder meer in deze film zijn acteertalent optimaal bewijst „Papilion" is een spannende avontu renfilm rond een man, die met ongeken de koppigheid pogingen onderneemt om van het gevangeniseiland „Duivels eiland" te ontsnappen en daarin ten slotte ook slaagt. (Opnieuw te zien in Cinema 1, Amersfoort). In Cinema kunnen de kinderen volgen de week woensdagmiddag hun hart op halen Dan draait in deze bioscoop de „Tekenfilm Grabbelton" en dat bete kent plezier met alle Walt Disney teken- film-figuren Veel prolongaties deze week „Aas der Azen" met Jean Paul Belmondo begint in Grand aan de zesde week en dat is ook het geval met „Als je be grijpt wat Ik bedoel", de grote Bom melfilm, die vooral veel jeugd trekt, maar ook voor volwassenen beslist de moeite waard is. Annle", de grote mu sical in klassieke stijl van regisseur John Huston begint aan de negende week in Cinema 2, terwijl „E.T." in Euro reeds veertien weken lang jong en oud veel plezier en spanning heeft bezorgd LEUSDEN - De leden van de commissie financiële en econo mische zaken komen maandag 14 maart voor hun maandelijkse vergadering bijeen. De bijeen komst wordt gehouden in de commissiekamer van het ge meentehuls en begint om 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening en Inventarisatie vragenstellers/woordvoer ders. 2. Mededelingen 3. Verslagen: - openbare vergadering commissie FEZ 14 februari Ji-; - besloten vergadering commissie OW/RO en FEZ 20 februari jl. 4. Goedkeuring jaarrekening 1981 en vaststelling kosten vergoeding 1981. Stichting Federatieve Bibliotheek voorziening Leusden. 5. Goedkeuring begroting 1983 Groenstlchtlng Roo- zendaal; 6. Herziening ontwerp-proef- verkaveling 't Ruige Velt. 7. Flnanclerings- en garantie regeling eigen wonlngbezlt ambtenaren; 8. Vaststelling 77e, 78e en 79e begrotingswijziging (eind) 1980 Algemene Dienst. 9. Vaststelling 99e begrotings wijziging 1981raming over boeking restantkredieten van 1880 naar 1981. 10. Rondvraag en sluiting. LEUSDEN - In het landgoed De Boom is woensdag toezicht houder J. F. Mishandeld. Hij deed aangifte bij de rijkspolitie, nadat een man uit Wageningen hem zes klappen in het gezicht had gegeven. Aanleiding hier voor was het verzoek van de toe zichthouder om de loslopende hond van de Wageninger aan te lijnen. De man raakte over de aanmerking zo driftig, dat hij F. in het gezicht sloeg. Tegen hem is een proces-verbaal opge-t maakt. LEUSDEN - Het algemeen be stuur van de stichting Jeugd raad komt vanavond (donder dag) bijeen voor de maandelijke vergadering. De bijeenkomst wordt gehouden in de vergader zaal in De Moespot en begint om 20.00 uur. De agenda Is als volgt samengesteld: 1 Opening en Notulen 2. Mededelingen, ingekomen en uitgegane post. 3. Mondeling verslag van het ver loop van de hoorzitting van de kommissie Algemene Bestuurs Zaken (ABZ) met betrekking tot het door de jeugdraad ingedien de bezwaarschrift 4. Sociaal Kultureel Programma 1983 5. Subsidieverzoek Jeugdraad in zake juridische ondersteuning. 6 Informatie vanuit het jeugd- en jongerenwerk Leusden 7. Handtekeningenaktie Leusden zuid voor jongerenwerk, hoe verder met de Woelige Hoek 8. Rondvraag en sluiting. Nan één onzer medewerkers) LEUSDEN/ACHTERVELD - >e staatssecretaris van on derwijs en wetenschappen terplicht de gemeente Leus den de P.C. lagere school iDe Regenboog" in Achter veld over 1982 alsnog een be drag van 8.855,58 uit te be- alen. lit bedrag komt bovenop het tedrag dat de gemeente nor mal jaarlijks uitkeert aan alle cholen voor bijzonder on- erwijs. De PvdA heeft gister avond te kennen gegeven dat 'I van mening is dat de ge- Jteente tegen het besluit van 'a staatssecretaris in beroep P" moeten gaan bij de «oon. De overige raadsfrac ties delen die mening niet zo dat het besluit van de staats secretaris zal worden uitge voerd. Elk jaar stelt de gemeenteraad vast welk bedrag per leerling uitge keerd wordt aan scholen voor bij zonder lager onderwijs. Dit bedrag is gelijk aan hetgeen de gemeente kwijt is voor elke leerling die onder wijs volgt op een openbare school. In het algemeen moeten de scho len uit zien te komen met het be drag dat de gemeente beschikbaar stelt. Voor 1982 werd het bedrag per leerling door de raad vastge steld op 427,15. De Regenboog- school in Achterveld ziet geen kans om met dit bedrag uit te komen Belangrijkste reden is het feit dat de school over 1982 gemiddeld slechts 32 leerlingen telde. Als ge volg van dit relatief gering aantal leerlingen zijn de kosten van het dagelijks onderhoud, verlichting, verwarming en schoonhouden van de Regenboogschool in vergelij king tot een gemiddelde openbare school in Leusden, erg hoog. Op grond van een speciaal wets artikel kan een school die in een dergelijke situatie is geraakt een beroep doen op de staatssecretaris om de gemeente Ie verplichten een hoger bedrag per leerling vast te stellen. De staatssecretaris heeft inmiddels laten weten het bedrag voor de Regenboogschool op 667,29 per leerling vast te stellen. Dit bedrag is 240,- per leerling hoger dan hetgeen de andere scholen in Leusden krijgen. Ook in 1981 werd een dergelijke procedu re gevolgd De school kreeg toen in totaal ruim tienduizend gulden ex tra. Het is weliswaar zo dat de staats secretaris het bedrag vaststelt, de kosten moeten echter geheel ge dragen worden door de betreffende gemeente. MOTIEVEN Motieven om de beslissing van de staatssecretaris aan te vechten lijken er nauwelijks Ie zijn, zo bleek maandagavond in de commissie onderwijs en welzijn. Toch heeft de fractie van de PvdA met het oog op de bezuinigingen die alom worden doorgevoerd ern stige bedenkingen tegen het be sluit van de staatssecretaris. De PvdA zou dan ook graag zien dat de gemeente in beroep gaat tegen het besluit „Is het wel nodig jaar in, jaar uit zoveel geld aan te passen?" vroeg mevrouw Van Kemenade (PvdA) zich maandagavond af. Ook de VVD-fractie liet bij mon de van mevrouw Van Amerom we ten niet erg blij te zijn met de gang van zaken De VVD wil dit jaar ech ter nog wel meegaan mei het be sluit van de staatssecretaris. Als er volgend jaar nog maar zes klassen en één onderwijzer op de Regen boogschool zijn, is er ook voor de VVD een duidelijk andere situatie ontslaan Er zal dan hard gezocht moeten worden naar een andere oplossing, zo meent mevrouw van Amerom. De overige fracties bleken maandagavond geen problemen te hebben mef een hogere uitke ring voor de Regenboogschool. Aangezien de termijn voor het in dienen van een beroepsschrift op 9 maart eindigt, kan het be stuur van de Regenboogschool gerust zijn. De extra uitkering van bijna negen mille zal door de gemeente Leusden betaald wor den. LEUDSEN/CENTRUM - De voetbalvereniging Roda '46 or ganiseert op vrijdag 6 mei oo hef Nuiningpark een grote rommel- marKt annex barbecue. De op brengst daarvan komt ten goede aan de jeugdafdeling. Wie nog „handel'' heeft voor deze markt kan die iedere maandagavond afgeven in het clubhuis. Als u daartoe zelf niet In de gelegen heid bent, kunt u voor het opha len van de spullen contact opne men met Ans Martens (tel. 942253), Helga Morkln (942263) of Marianne van Dongen (945552). LEUSDEN - Op vrijdag 4 maart vond in Vinkeveen de distrikts- wedstrijd van de EHBO plaats. Er deden acht ploegen aan mee, verdeeld in twee poules. Leus den 2 met Martha Heneweer, Loes Wagenaar en leider Evert Bakker werd eerste in haar pou le, dit nadat de ploeg twee weken geleden al eerste was geworden op de rayonwedstrijd. De ploegen moesten het volgen de geval behandelen Op een bar becuefeestje was spiritus op een barbecue gegooid. Gevolg een enorme steekvlam waardoor een dame een halfzijdig verbrand ge zicht opliep. Een andere aanwezi ge dame liet van de schrik een fles uit haar handen vallen en liep snij- wonden op aan hand en voet. De slachtoffers werden wederom ge speeld door Lotus-mensen Aangezien Leusden 2 eerste is geworden is de ploeg uitgenodigd om op 28 april mee te doen aan de wedstrijd om de Mr Kneepkens- beker Op 4 juni zal de ploeg aan wezig zijn op de nationale wedstrijd in Tubbergen De instructeur van deze succesvolle ploeg is de heer Evert v d. Hoek De uitslag 1Leusden 2 2 Rutgerus (Utrecht) 3. Achterveld 4 Martinus (Utrecht) LEUSDEN - Op vrijdag 18 maart zullen alle afdelingen van de gemeentesecretarie en de dienst gemeentewerken de ge hele dag gesloten zijn in verband met de officiële opening van het gemeentehuis. De afdeling Bur gerzaken zal voor het aangifte doen van geboorte en overlijden geopend zijn van 8.30 tot 9.30 LEUSDEN - De stichting jeugd- en jongerenwerk wil voor belangstellenden nog een keer een dropping organiseren. Deze zal bij voldoende belangstelling op vrijdag 25 maart worden ge houden. Deelname staat open voor iedereen die 15 jaar of ou der is. De dropping wordt gehouden bui ten Leusden. het eindpunt bevindt zich eveneens buiten Leusden. Deelnemerskosten bedragen vier gulden. Men kan zich tot uiterlijk 22 maart opgeven bij het jongeren centrum De Til, eventueel telefo nisch 941826. LEUSDEN - De Nederlandse Reisvereniging (NVR) houdt op dinsdag 15 maart een bijeen komst In 't Ros Beyaart, Hamers- veldseweg 55. De avond begint om 20.00 uur. Er zullen kleurrijke dia's en films worden vertoond over de meest populaire vakan- tiegebieden in Europa. Tevens wordt er een natuur-reisquiz ge houden. De entree en koffie zijn gratis.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 11