,Wij zijn gericht op handhaving van de pluriformiteit van de Nederlandse Pers" F. Haselhoff, bestuurslid Stichting Bedrijfsfonds voor de Pers ,Ik vind dat we uitstekende cwaliteitskranten hebben" De kabel kan nooit een redmiddel voor een krant zijn, wel voor de uitgever" GESCHREVEN WOORD MANIPULATIE OPTIMISME HANDICAPS ONDERNEMINGS STRATEGIE jfALSHOEKEN CULTUURBELEID RECLAME EN ADVERTENTIE BUITENLAND interview „Acht u het mogelijk, dat de kran ten tegen het jaar2000 verdrongen zullen zijn door andere communi catiemiddelen?" „Wij hebben een diskussie ge voerd over de funktle van het ge schreven woord. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat het ge schreven woord niet volledig vervangen kan worden door tele visie en radio. Er zijn reusachti ge technische ontwikkelingen op komst. Moeten uitgevers van kranten ook aan de kabel mee doen? De kabel kan nooit een redmiddel zijn voor de krant, wèl voor de uitgever. Wij ondersteu nen geen uitgevers, wèl kranten. Ons interesseert of een krant ge red wordt. Ik denk, dat de kranten de we reld niet uitgaan. De kranten zul len wèl anders worden. Inspelen op de televisie. Bepaalde zaken stéan al heel anders in de kran ten. Er wordt meer achtergrond informatie gegeven. Wij hebben in Nederland een goede pers. La ten we daar zuinig op zijn! Er zijn landen, die een echte bou levardpers hebben. Maar als er hier een echte boulevardpers zou ontstaan: laat komen wat kome. Dat is niet onze verantwoordelijk heid. Als de maatschappij die niet wil, moet de maatschappij zorgen, dat die niet komt!" „Ja. maar gebeuren de meeste zaken niet zó versluierd en met zo veel manipulatie, dat de maat schappij het fenomeen pas in de gaten krijgt, als het al vaste voet aan de grond heeft gekregen?" ,,Daar snijdt u een belangrijk punt aan. Aan de wieg van het Be drijfsfonds staan de concentratie tendensen van de pers. Daar wa ren een heleboel mensen erg be zorgd over De pers zou dan een manipulatiemiddel van de publieke opinie kunnen worden. Concentra tie van macht, en macht corrum peert, kan leiden tot die manipula tie. Mensen waren daar erg bang voor: bepaalde bladen zouden wor den weggedrukt. De overheid moet condities scheppen, dat de plurifor miteit gehandhaafd blijft. Wanneer de concentratietendensen ver keerd uitwerken moet de overheid ingrijpen Binnenkort komt er een persfusiecontroleregeling uit: er wordt wel wat aan die ongewenste concentratie gedaan. Maar wees voorzichtig, handen af van de pers, ook wanneer het om persconcentratie gaat Er zijn ver schillende gevallen, waarin con centratie de redding van de pers is Er zijn voorbeelden van kranten, die daar door zélf pluriform gewor den zijn. Bovendien ik vind dat we uitstekende kwaliteitskranten heb ben, ook bij de regionale pers." De heer Haselhoff is ten aanzien van het bednjfsleven in algemene zin gematigd optimistisch gestemd Hij merkt op, dat er toch nog een heleboel bedrijven zijn, die winst maken. We moeten ons geen crisis laten aanpraten. Hoewel er situa ties zijn. waartegen geen kruid ge wassen is, zijn er natuurlijk mooi- en slechtweer ondernemers Voor de eerste groep slaat nu het uur van de waarheid, is zijn mening Zelf heeft hij een eenmansbe drijf, dat gevestigd is in zijn daartoe verbouwde huis aan de Berken laan. Zijn vrouw, die rayondirekteur van de Provinciale Bibliotheek Centrale was. neemt het sekreta- riaat waar. Hij ziet zichzelf liever niet als de organisatie-adviseur, die de ondernemers wel es even zal vertellen hoe ze het moeten doen Hij ziet zichzelf meer als klankbord, en als katalysator van veranderingen Stuurlui, die aan de wal staan, kunnen de bedrijfsblind- heid doorbreken Haselhoff heeft vorig jaar een computer gekocht, waar hij volgens zeggen wonderen op verricht Het is een toverdoos Hij doet er zijn hele tekstverwerking op, conci- piéert achter het toetsenbord. Maakt van de bedrijven financiële modellen op de computer. Daar mee voert hij experimenten uit. Hij is bij Berenschot begonnen als ar beidsanalist voor een confectiebe- drijfje. en is nu zelfstandig adviseur in verscheidene bedrijfstakken. Hij vindt het telkens weer een nieuw avontuur als hij bij een bedrijf binnenkomt. Probeert grip te krij gen op strategie, de manier waarop het bedrijf gestructureerd is. en het klimaat dat er heerst Om het beeld van hem compleet te maken, hij heeft twee hobby's: zijn tuin en de muziek. Hij is een Mien Ruis fan. Heeft hulp van een tachtig jaar oude boer uit de buurt. ,,Hoe die man zijn gereedschap hanteert! Dat is kunst! Hij gaat heel praktisch met de natuur om!" De heer Haselhoff heeft al werkend in de tuin heel wat met hem afge praat. Verder speelt de heer Haselhoff piano, heeft een vleugel en een spi net. speelt graag samen, geeft graag huisconcerten. Zit in het be stuur van de Stichting Valleiconcer- ten. Heeft zojuist weer meege speeld in het „doehetzelf concert" De heer Haselhoff wenst mij ten slotte toe. dat hij nooit een steun aanvraag van de Leusder Krant tussen de papieren van het Be drijfsfonds voor de Pers zal tegen komen. DONDERDAG 10 MAART 1983 Volksgezondheid en Cultuur over de aanvragen voor financiële bijstand aan persorganen en bewaakt en handhaaft de bestaande pluriformiteit van de Nederlandse Pers. Dr. Frits Haselhoff studeerde ekonomie aan de Vrije Universiteit. Werkte als organisatiedeskundige bij het adviesburo Berenschot, promoveerde en heeft sinds 1978 een eigen adviesburo. „Als er in Nederland een blad verdwijnt," zegt hij, „gaat er bij ons een rood lampje branden. Hoewel het natuurlijk een normaal verschijnsel is dat er kranten verdwijnen." Anco Mali sprak met dr. Haselhoff over de doelstellingen en het werk van de stichting. den kunnen bij ons niet alleen kre diet krijgen, maar ook krediet-facili teiten Dat laatste gebeurt bijvoor beeld door uitstel van terugbetaling van het krediet, en door kwijtschel ding van rentebetaling voor een be paalde periode. Wanneer wij krediet geven zijn wij pas aktief als er geen enkele mogelijkheid (meer) bestaat dat een normale bank krediet verleent aan zo n krant. Een bank kan het te riskant vinden om er geld in te ste ken. Wij willen die bedri|ven hel pen. Dat helpen onzerzijds is gebon den aan het uitzicht bieden op ren tabiliteit binnen afzienbare tijd. De kranten moeten een plan indienen. Voor mij als organisatie-adviseur is dat uiteraard een zeer boeiende kant van dit werk Wij moeten na melijk beoordelen of zo'n plan rea listisch is, en dat is niet eenvoudig. Het plan moet door mensen gerea liseerd worden, en je hebt ze niet aan een touwtie' We willen ook nog wel es opmer kingen maken over de organisatie van de uitgeverij. Maar: er is vrij heid van pers, en daar zijn we on gelofelijk voorzichtig mee Wij doen geen uitspraken over een hoofdredaktie, een beleid van een blad De voorwaarden, die wi| stel len, mogen geen invloed hebben op de inhoud van het blad. Wij zijn van het begin al aan een fonds geweest voor noodgevallen Later is onze taak verruimd en is er een compensatieregeling voor dagbladen ontstaan. Dat is een re geling die de handicaps compen seert die bepaalde bladen hebben ten aanzien van andere bladen." „Welke handicaps zijn belangrijk voor het toepassen van de com- renschot. In de jaren zestig hadden zijn werkzaamheden zich zó gewij zigd, dat hij betrokken werd bij de ontwikkeling van de afdeling onder nemingsstrategie, een specialisme dat uit Amerika kwam overwaaien In Nashville V.S. had Haselhoff een aantal maanden als Europees adviseur zitting gehad in de fakul- teit van de op ondernemingsstrate gie gerichte nieuwe school van prof. Igor Ansoff Boordevol ideeën was hij bij Berenschot teruggeko men. In 1977 promoveerde Haselhoff, nadat hij aan de Vrije Universteit onderricht had gegeven in bedrijfs organisatie. Hij zegt: „There is no thing so practical as a good theory" Maar daarna wilde dr Haselhoff te rug naar de praktijk In 1978 begon hij een eigen adviesburo, werkend voor kleine ondernemingen zowel als voor multinationals Hij is do cent bij de Stichting Interakademia- le Opleiding Organisatiekunde in Utrecht, geeft seminars in de orga nisatiekunde Hoe gaat het in z'n werk met de financiële bijstand aan de persor ganen vragen we het Leusdense bestuurslid van het Bedrijfsfonds. „Als er in Nederland een blad verdwijnt," zegt hij „gaat er bij ons een rood lampje branden Hoewel het natuurlijk een normaal ver schijnsel is. dat er kranten verdwij nen In 1968 ontstond de eerste gedachte om iets te dóén in de rich ting van de pers Dat groeide uit tot het geven van kredieten aan kran ten, die in moeilijkheden komen, het is een even natuurlijk verschijn sel, kun je zeggen, dat er nieuwe kranten bijkomen. Die kranten kun nen zeggen wij willen beginnen, wilt u ons helpen. Wij zijn immers gericht op de handhaving van de pluriformiteit van de Nederlandse pers. Wij hebben in onze voorwaarden staan, dat de uitgever de aanvrage moet indienen. Het kan ook zijn, dat de redaktie of de ondernemings raad steun bij ons vragen. Wij pro beren dan wel eens het gesprek met de uitgever daarover op gang te brengen. In het uiterste geval kan de ondernemingsraad een be roep op de ondernemingskamer doen Een uitspraak van de onder nemerskamer kan eveneens zo'n uitgever bewegen aandacht aan het probleem te besteden. Wij beij veren ons daarbij om een gesprek op gang te brengen. Dagbladen, nieuwsbladen e.n opinieweekbla- pensatieregelmg?" Dr Haselhoff „We hebben twee dingen gevonden na jarenlange studie. Het aantal abonnees, en de verspreiding in het gebied Dat heeft te maken met de kosten van verspreiding en met de mogelijk heid van het gemakkelijk verkrijgen van advertenties. In een dun be volkt gebied woont de bevolking ver uit elkaar, en zijn de kosten van verspreiding en van het verzame len van advertenties hoog Dat soort kranten heeft een ongunstige positie wat betreft z'n oplage in combinatie met z'n geografische verspreiding". „Welke onderzoeken verricht het bestuur om te bepalen hoeveel geld een krant uit de compensatie regeling krijgt?" „Wij hebben voor die compensa tieregeling voor dagbladen twintig miljoen gulden per jaar extra gekre gen, namelijk vijftien miljoen voor aanvullende maatregelen. Die heb ben niets te maken met de rest van het fonds dat we gebruiken om le ningen te kunnen verstrekken aan hulpbehoevende dagbladen, nieuwsbladen en opinieweekbla den Voor die vijftien miljoen gulden voor aanvullende maatregelen kunnen wij bijvoorbeeld externe buro's (uiteraard op uitdrukkelijk verzoek van de betrokken uitgever) organisatie onderzoek laten ver richten bij de verlieslijdende bla den Ook kan de bedrijfstak wel eens behoefte hebben aan bijvoor beeld onderzoek ten aanzien van bezorging van dagbladen in Neder land Wij stemmen ons werk. uiter aard met behoud van onze eigen verantwoordelijkheid, zo goed mo gelijk af op wat er leeft in de Neder landse Dagbladpers, de Neder landse Nieuwsbladpers en verder de Nederlandse Vereniging van Journalisten en andere belangen organisaties. letgaat niet zo goed met de idelijke dag-, en nieweekbladen. De erreclame doet het aantal /ertenties teruglopen en jk personeelsadvertenties rden nog maar weinig jlaatst ten gevolge van de enemende werkloosheid, ilkrantenbedrijven linden zich in de rode ers. sorganen die hun hoofd tof nauwelijks boven Ier kunnen houden, nnen een beroep tot inciële ondersteuning »n bij de Stichting drljfsfonds voor de Pers. isdenaardr. Frits lelhoff is sinds 1979 lid inhet bestuur van de ihting en werd onlangs enoemd voor twee jaar. stichting adviseert het isterievan Welzijn, HfUSDEN - De Leusde- aar Dr. Frits Haselhoff, die in I79 lid werd van het bestuur in de Stichting Bedrijfs- nds voor de Pers, werd zo- Ist voor een periode van 2 ar in deze funktie herbe- *md. Hij behoort tot het plege van zeven heren, die minister van Welzijn, [ksgezondheid en Cultuur 'iseren over de aanvragen jr financiële bijstand aan organen, en die voor de- minister de bestaande plu- miteit van de Nederland pers bewaken en handha- In enkele keer staat het Be lfonds lel in de publiciteit, zoals de laren 1980-1981, toen het peen krediet van twee miljoen Én toekende aan het dagblad Jlaarheid voor het aanschaffen geen nieuwe drukpers. De oude •ers van het blad dateerde uit Oen was in 1947 tweedehands lchl De aanschaf van een he offsetrotatiepers bracht (reorganisatie met zich mee, wan het Bedrijfsfonds van oor- was, dat deze zou kunnen bij- fcn aan de verbetering van de fieel-ekonomische positie (et blad. I zijn met de heer Haselhof (praten over het wel en wee fet Bedrijfsfonds. I de eerste plaats willen we 1) weten welke mensen lid wor- han het bestuur van het Be- londs Hoe en waarom hij zelf I geworden. leden worden door de minis- 'noemd op basis van een ze deskundigheid, en op voor- it van de zittende leden. Een lurslid moet het gebied enigs- tennen. De samenstelling van istuur is zodanig, dat vanuit lillende invalshoeken wordt 'keken tegen de problemen steunverlening aan de dag- de nieuwsblad- en de opinie bladpers, waar het bij het Be- onds voor de Pers om draat. Ihoff zelf was van meet af aan ïresseerd in tijdschriften, &n, boeken, in al die organen, Is doen met het geschreven J efi het tot hun zakelijk stre den. 1 buis uit is dr Haselhoff eko- Na zijn studie aan de Vrije !fsiteit kreeg hij een interne ,ln9 tot organisatiedeskundi gst bekende adviesburo Be- Dr. F. Haselhoff „Je gaat met publieksgeld om en je moet er zéér voorzichtig mee zijn" De compensatieregeling is overi gens net ingang gezet Wij willen er zo snel mogelijk mee aan de gang. omdat we vinden dat de pers al te lang heeft moeten wachten Aan ons zal het niet liggen! De regeling is ingesteld voor een experimentele periode van drie jaar, en grijpt terug over 1981." De compensatieregeling is be slist een avontuur te noemen voor het Bedrijfsfonds. Het Bedrijfs fonds had aanvankelijk de regeling als een gericht generieke regeling willen zien. Generiek: voor ieder een Gericht voor iedereen die de handicaps draagt, en die op grond De minister wil geen geld geven aan bedrijven, die winst maken. 2. Er is de beperking dat, als een bedrijf verlies maakt, wij maxi maal 75% van het verlies vergoe den. Verder moeten wij per jaar uitkomen met die vijftien mil joen. We wachten alle aanvragen af. We controleren of het opgegeven verlies juist is. (Een uitgever exploi teert soms meerdere kranten en je moet ook misbruik uitsluiten, dat uitgevers de kosten té zwaar op één krant leggen) Na driejaar is het niet afgelopen. We zien de dreiging, dat een aantal bladen niet snel winstgevend is te maken. Daarom gaan we bij de re geling het bedrijf vragen plannen te dien nog bij, dat door de steeds toenemende werkeloosheid het aantal personeelsadvertenties drastisch is ingekrompen We komen nu op de werkzaam heden en betrokkenheden van de bestuursleden van het Bedrijfs fonds, die eenmaal per maand bij eenkomen Ze moeten bergen stukken dóórworstelen. Ze moeten veelvuldig mensen horen. Verde len die bezigheden en lasten onder elkaar. Ze hebben een grote be trokkenheid bij de pers, waarmee ze echter geen banden mogen hebben Ze zijn tot strikte geheim houding verplicht. Objektiviteit is hun criterium. Ze worden benoemd voor twee jaar, kunnen daarna voor twee jaar worden herbenoemd En- stuk Nederlandse studie. Wat wij wel willen doen is ons licht blijven opsteken in het buitenland Onze sekretaris houdt de ontwikkelingen in het buitenland nauwlettend in het oog. Het is voor ons bestuur baan brekend werk geweest. We moeten het allemaal vanuit het niets beden ken! Nu staat er een belangrijke me dianota te gebeuren: een samen hangend beeld van pers, televisie en radio We gaan soms een dag of anderhalf in retraite om alle nota's te bestuderen Je hebt mensen vanuit alle hoeken van het vak Je krijgt een héél goeie diskussie Je leert elkaar kennen, Het is erg leuk Een fijn bestuur, een fantastische sfeer. We lachen heel wat af!" „Belangrijke punten: waarom is uw opdrachtgever de minister van Welzijn. Volksgezondheid en Cul tuur. en niet die van Economische Zaken. Hoe zijn uw controlemoge lijkheden op de naleving der door u aan de bedrijven gestelde voor waarden?" De heer Haselhoff: „Het persge- beuren is een onderdeel van het cultuurbeleid Bedrijven worden gesteund door Economische Za ken. De portefeuille van het cultuur beleid ligt op WVC Ook de minis ter heeft de financiële steunverle ning in zijn portefeuille. Wat de controle betreft. Wij hou den voortdurend de vinger aan de pols bij het bedrijf dat steun ont vangt De Nationale Investerings bank, die onderzoeken voor ons verricht, houdt ook de nakoming van de kredietvoorwaarden in de gaten (Het Ekonomisch Instituut in Tilburg helpt ons met de compen satieregeling.) Wij krijgen steeds overzichten hoe het gaat. Als er door bedrijven niet op tijd wordt te rugbetaald, gaat de Nationale In-f vesteringsbank kijken In een ern stiger geval roepen we die bedrij ven op het matje. Je gaat met pu blieksgeld om, en je moet er zéér voorzichtig mee zijn!" daarvan een bedrag krijgt toege wezen. In dat geval zou de bijdra- getoekenning niets te maken heb ben met de winst- of verliesreke ning, en zouden bedrijven, die winst maken, óók steun van deze regeling kunnen knjgen. De heer Haselhoff: „Wij waren van mening: gelijke monniken gelijke kappen: we willen niet méédoen aan concurrentiever valsing. Je moet per slot niet: goed management afstraffen. Dat was bij de Kamer niet te verdedigen. De regeling werd aan sterke grenzen gebonden. 1. maken voor de toekomst Er moe ten maatregelen, voorzieningen worden getroffen voor de toe komst, die het bedrijf weer renda bel zullen maken. Het is mogelijk, dat wij onmogelij ke eisen stellen aan sommige bla den. Die kunnen dan zeggen „Wij kunnen niet rendabel zijn, omdat we met zó veel handicaps zitten' Waar blijft jullie idealisme?" Wij hebben daarom de speel ruimte aangebracht om bepaalde kranten de kans te geven. Stap voor stap gaan we die drie jaar evalueren om te kijken of de regeling niet beter kan worden." Uit welke pot komt het geld voor het Bedrijfsfonds en voor de com pensatieregeling Het geld voor het fonds en voor de compensatieregeling blijken uit de etherreklame te komen. Veel van de sores van de landelijke dag en nieuwsbladpers komen daar ook vandaan. De etherreklame heeft negatieve invloed gehad op de bestaansmogelijkheden van de kranten Het advertentiebestand is er aanzienlijk door teruggelopen (Daar komt voor de kranten boven- kele leden van het bestuur hebben al zitting vanaf de oprichting van het Bedrijfsfonds in 1974. De be stuursleden worden gecontroleerd op al hun overwegingen en uitga ven Ze bekleden wat je noemt een maatschappelijke funktie Per jaar zijn ze daar zo'n twintig hele dagen mee in de weer En ook hier geldt doende lerende. De bestuursleden hebben met de nieuwe minister kontakt gehad ze moeten hun opdrachtgever na tuurlijk goed kennen De heer Ha selhoff heeft trouwens al met vier ministers te maken gehad: Garde niers, Van der Louw, De Boer en nu Brinkman. Zij hopen ten zeerste, dat ze het geld nu binnen enkele maanden kunnen uitbetalen om de opgelopen achterstand in te halen Dat het Nederlandse Bedrijfsfonds voor de Pers goed werkt moge blij ken uit het feit, dat de Zweden (bij wie de Nederlanders in de jaren zeventig hun licht gingen opsteken) nu kennis willen nemen van de Ne derlandse bevindingen. „Wij lopen met deze regeling voorop in de wereld", durft Hasel hoff te stellen „Je hebt wel regelin gen in andere landen. Maar in die compensatieregeling zit een heel

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5