I Initiatiefcomité wil samenwerkingsschool waarin alle geledingen zich zullen vinden iegistratie woningzoekenden in regio Eemland op één lijn .eusden krijgt wellicht school voor Voortgezet Basis Onderwijs Maandag 21 maart voorlichtingsavond Nieuwe zaak met vrijetijdskleding 9|belangstellenden" worden ook opgenomen Hobby instuif Wijziging openingsuren gemeentehuis OP 11 EN 18 MAART; DONDERDAG 10 MAART 1983 interview LEUSDEN - Moeten in de oekomst de kinderen die de >asisscholen in Leusden, tchterveld, Hoevelaken, icherpenzeel en IVoudenberg verlaten naar Imersfoort blijven fietsen, of lunnen ze in augustus 1985 ïaar de Middenschool in .eusden? Er wordt bekeken if dat kan. Sinds april 1982 is erindegemeenteeen itiatiefcomité aan het werk dat de mogelijkheden mderzoekt omtekomentot iprichting van een school loor Voortgezet Basis inderwijs(VBaO)op menwerkingsverband in de gemeente Leusden. Tot loorkort sprak men, in lerband met dit type school, van de Middenschool, een jaam die men heeft laten lallen omdat die politiek te laden was. Voortgezet Basis Onderwijs suggereert ook meer een voortbouwing op de nieuwe Basisschool. Aanleiding tot een gesprek met de leden van dit initiatiefcomité, is de organisatie van een brede gemeentelijke discussie, waaraan een grote voorlichtingsavond in „De Korf" voorafgaat op maandagavond 21 maart a.s. De avond begint om 20.00 uur en iedere belangstellende inwoner van Leusden, Achterveld en Stoutenburg (en omliggende gemeenten) is van harte welkom. Het initiatiefcomité telt zes mensen, de heren Ido van Bockel, Ab Borg, Hans Bult (waarnemer namens het bestuur van de prot. chr. scholen), Henk Jansen, Michel Jansen en Henk Vink, allen ouders van schoolgaande kinderen te Leusden. Tijdens ons gesprek zijn alleen Ido van Bockel, Ab Borg en Henk Jansen aanwezig. HISTORISCH ZICHT OVER- Tegen het eind van de ja ren zestig verdwenen de mu lo en de hbs. Mavo, havo en atheneum kwamen er voor In de plaats, geregeld in de Mammoetwet. Voordat deze wet was Ingevoerd, braken nieuw inzichten door. De schotten tussen de verschil lende schooltypen zouden moeten verdwijnen. Een op vatting die werd verdedigd door vooraanstaande onder wijskundigen in binnen- en buitenland. Eén schooltype zou er moeten komen voor 12- tot 15/16-jarlgen. Deze middenschool is in vele Eu ropese landen al jaren gele den Ingevoerd. Steun voor dit nieuwe schooltype was er vooral van de kant van de vakbeweging en ook de re gering stond er niet afwij zend tegenover. In 1969 was staatssecretaris Grosheide een voorstander van mid denschoolexperimenten. De minister van Onderwijs, mr. Chris van Veen (de huidige werkgeversvoorzitter) ging door in deze lijn. Hij kondig de een plan aan voor „goed voorbereide en wetenschap pelijk begeleide experimen ten met een structuurdoor- brekend karakter". 1973. Prof. Jos van Keme- nade wordt minister van On derwijs. Met grote voortva rendheid ging hij aan het werk en zette een beleid op dat gericht was op algemene invoering van de midden school. Eerst maar eens ex perimenteren vond de Twee de Kamer, eerst maar eens aantonen dat een midden school levensvatbaar Is. In 1975 gingen drie experi ment-middenscholen van start, een jaar later waren het er vijf. In 1977 volgde minister Pais Van Kemenade op. Hij nam een afwachtende hou ding aan, maar bracht het aantal mlddenschoolexperl- menten van vijf op veertien. In 1987 zullen dat er vijftig zijn en zal de Tweede Kamer een uitspraak doen over de toekomst van ons voortge zet onderwijs. Er moeten dan voldoende gegevens beschikbaar zijn over het verloop van de midden school-experimenten om een verantwoorde beslis sing te kunnen nemen. VBaO). zijn gebaseerd op vier uit gangspunten 1. Uitstel van de beroeps- en stu diekeuze tot een later tijdstip: in plaats van op twaalfjarige, op vijf- tien- of zestieniarige leeftijd. 2. Het aanbieden van gelijke en optimale kansen op alle niveaus van onderwijs, waarbij educatieve achterstanden en schoolkeuzemo- tieven, veroorzaakt door milieuge bondenheid, worden opgeheven. Het gaat om uitstel van te vroeg voorsortering van leerlingen en het bevorderen van externe democrati- Drie leden van het mitiatiefcomité. LEUSDEN - Bij het van start gaan vorig jaar, Is het Initiatlef- imlté spontaan ontstaan naar inleiding van een informatie- ond over Voortgezet Basis Inderwijs op een van de Leus- mse scholen; toen wat kleiner »an omvang dan nu, Is er eerst een louter informatief kontakt iweest met de verschillende holen, zowel met de teams als de besturen. Verdere werkzaam- len kwamen op een laag pitje 2 i te staan door de val van het twee- (fj de kabinet-Van Agt, waarin het io Van Kemenade-Oeetman it parlement in 1985 nog een spraak had willen laten doen over een definitieve invoering n het VBaO. Na vaststelling n het regeerakkoord door het rste kabinet-Lubbers, dat een irlementalre uitspraak Inzake it V8aO over deze regeerperio- heen heeft getild, de verwach- ig Is nu 1987, Is het initlatiefco- ilté opgewekt voortgegaan, ntakt werd gezocht met de ilhouder van onderwijs, de r Gijs van Woudenberg, die 9J#)'n school wel zag zitten In de Ijemeente Leusden en steun in ™ie richting heeft toegezegd. Het 9g4omlté werd nu ook uitgebreid JÉet een vertegenwoordiger van de openbare scholen en de prot. chr Het katholiek onderwijs A| temt een nog wat afwachtende «lt Juding aan, in ieder geval tot de formatieavond. Er is ook kontakt geweest met de Q t. technische school „Don Bos- i", een zogeheten resonans- ihool (experimentele midden- QJ hooi in voorbereiding)Zij onder- 9i Iieken de mogelijkheid tot het op- ihlen van een eigen zuil, maar «elen er ook voor mee te doen aan I Leusdens initiatief. Het initiatiefcomite is hier overi gens heel strikt in. Er moet een school voor Voortgezet Basis On derwijs in het centrum van Leusden komen die niet gehinderd wordt door barrières als een LTS-stempel of een katholieke inslag. Kontakt is ook opgenomen met de inspecties van het Algemeen Voortgezet On derwijs, het Lager Beroeps Onder wijs en het Basisonderwijs. SAMENWERKINGSSCHOOL Sterk wordt de nadruk gelegd op het feit dat het een samenwer kingsschool moet zijn, waarin alle geledingen zich zullen vinden. De leden van het comité benadrukken ook dat zij geen binding hebben met schoolbesturen of politieke partijen. Het is gewoon een groep ouders die wel allemaal op de een of andere manier in het onderwijs werkzaam zijn. - inleiding over samenwerkings- onderwijs. - pauze, waarin gelegenheid tot kennisname van aanwezig voor lichtingsmateriaal, - beantwoorden van vragen door een forum van deskundigen Door het comité zal elke vorm van discussie binnen het forum worden tegengegaan. De forumle den zitten er louter ter beantwoor ding van vragen. Zitting in dit forum hebben Ab Borg als voorzitter; Ido van Bockel; Henk Jansen; Henk de jong. middenschooldeskundige, Jan Cees Overbosch. juridisch ad viseur; Piet Hein van der Spek. do cent aan de experimentele midden- Wat gaat er nu precies op die voorlichtingsavond gebeuren? Het (voorlopige) programma voor deze avond ziet er als volgt uit: - inleiding door een lid van het ini tiatiefcomité, - vertoning van de multi-screen banddia produktie ,,Een school in het midden" van het Informa tiepunt Experimenten Midden school (IPE-M), scholen te Heythuysen (één van de eerste), tevens mentor; Henk Vink, deskundige op het gebied van ver nieuwingen in het basisonderwijs; nog iemand van een huidige sa menwerkingsschool en vermoede lijk nog iemand van de Vereniging Bijzondere Scholen. Een school voor VBaO, bestemd voor alle kinderen die de basis school verlaten, moet volgens de ministeriële criteria over drie leerja ren gerekend minimaal 200 en ma ximaal 600 leerlingen herbergen Om een dergelijke school te kun nen oprichten moeten er 70 leerlin gen zijn voor het eerste jaar, die over drie klassen worden verdeeld, er moet een School Werkplan wor den ingediend; er moet een prog nose worden gegeven van de ont wikkelingen van de Leusdense be volking in 10 jaar en er moet aange toond worden hoeveel kinderen er jaarlijks van de basisscholen afko men Op grond van deze cijfers kan een aanvraag bij het ministerie worden ingediend. Inmiddels moet er dan al wel een Stichting - even tueel in oprichting - zijn waarin de diverse zuilen zijn vertegenwoor digd; samen vormend voor een bij zondere school op algemene grondslag, een zgn samenwer kingsschool Het initiatiefcomité stelt zich voor dat het mogelijk moet zijn voor het eind van dit schooljaar een voorlo pig bestuur voor deze stichting te vormen. In december 1983 zou dan een aanvraag kunnen worden in gediend. De procedure schijnt re delijk vlot te gaan en in principe zou er in augustus 1985 met een eerste jaar kunnen worden gestart in bij voorbeeld een bestaande ruimte Op de informatie-avond zullen dan ook formulieren worden uitgereikt waarop de aanwezigen kunnen in vullen of zij van plan zijn hun kinde ren te zijner tijd naar deze VBaO- school te laten gaan. EENHEIDSWORST Gepraat wordt tijdens ons ge sprek ook over de nieuwe leer krachten die de leerstofvormen in houd moeten gaan geven en dat naar gelang de behoefte van zo veel verschillende kinderen. Het moet bijna een schaap met vijf po ten zijn. Wat dat betreft is het een voordeel dat het om een nieuw op te richten school gaat waar gemoti veerde krachten op af zullen ko men. Kenmerk voor dit type school is dat het onderwijs- en leerling ge richt is en tegelijkertijd een groot beroep doet op de onderlinge sa menwerking, ook al door verschil lende gezindten bij elkaar te bren gen Aan alles is gedacht, van alles is mogelijk. Het grote probleem waar het Voortgezet Onderwijs mo menteel mee kampt, is de demoti vering van de leerlingen. Het per centage schoolverlaters vóór het eindexamen is groot en er wordt veel „overgestapt" naar beneden, dus van VWO naar HAVO, naar MAVO en naar LBO Er zijn veel zittenblijvers in de 1 e klas omdat de schoolkeuze verkeerd was. Cate goraal onderwijs is niet kind-ge richt, zeggen de leden van het co mité en het woord „eenheidsworst" valt. Veel mensen gebruiken dit woord als het om de Middenschool gaat, maar het is meer van toepas sing op het huidige VO. omdat daar het aanbod voor alle leerlingen zo uniform is. De Middenschool bakt juist géén „eenheidsworst" door zijn gedifferentieerd onderwijs. Wat gaat de toekomst ons bren gen'? Is het mogelijk dat een derge lijk experiment toch nog op de hel ling gaat, gezien de zo roerige tij den in het onderwijs? „Dit proces is niet meer te stoppen," zegt Ido van Bockel „Er komen VBaO-scholen. Het aantal experimenteerscholen wordt zelfs uitgebreid tot 50 in 1987." 1987, het jaar dat het parle ment een uitspraak zal doen over de definitieve invoering van de VBaO-school en of dit een vervan ging wordt van de eerste drie leer jaren voor elke vorm van voortge zet onderwijs (eensporig), of het categoraal onderwijs naast de VBaO-school blijft bestaan (twee sporig) De informatie-avond op 21 maart zal een eerste peiling zijn van de interesse van ouders met school gaande kinderen, nu of in de nabije toekomst, die hoe dan ook met de ze nieuwe vorm van onderwijs te maken krijgen Het mitiatiefcomité hoopt dan ook dat veel ouders daadwerkelijk een bijdrage zullen gaan leveren bij de eventuele op richting van een VBaO-school in Leusden „Samenwerking stellen wij voorop. Met de verschillende zuilen." UITGANGSPUNTEN De experimenten middenschool (het Voortgezet Basis Onderwijs of senng door uitschakeling van mi- lieuspecifieke factoren. 3. Verbreding van het inhoudelijke onderwijs- en vormingsaanbod voor de leeftijdsgroep van de 12- tot 15- a 16-jarigen, door een grote re spreiding van vakken en het aan bieden van meer mogelijkheden tot ontplooiing van intellectuele, socia le, culturele, artistieke en techni sche kwaliteiten. Deze verbreding moet zich uitstrekken tot zowel de huidige leerlingen van het voorbe reidend wetenschappelijk onder wijs en het algemeen voortgezet onderwijs als tot die van het lager beroepsonderwijs 4. Het aanbieden van adequate mogelijkheden van onderwijssitua ties voor individuele ontplooiing en sociale bewustwording. Kinderen op een middenschool (laten we het gemakshalve nog maar even zo noemen) blijven drie of vier jaar bij elkaar, of zij nu knap zijn, dom of middelmatig. Dat is net zoals op de basisschool Zij krijgen echter niet allemaal dezelfde oplei ding. Een verstandelijk begaafde leerling zal meer en moeilijker leer stof te verwerken krijgen dan een leerling die met boekenwijsheid niet erg uit de voeten kan. Het les geven aan een zo verschillende groep is vanzelfsprekend geen eenvoudige taak. Leerkrachten zullen zelf nieuwe methoden moe ten leren en zijn vooral begeleider Er is een gemeenschappelijk ba sisprogramma, maar wie daar moeite mee heeft krijgt extra hulp en wie de stof makkelijk aan kan krijgt extra taken. De kinderen krijgen ook niet alle maal dezelfde vakken. Na verloop van tijd kiezen ze een aantal keuze vakken, al blijft een aantal vakken voorlopig verplicht. Taalgevoelige leerlingen kunnen Frans, Duits of Engels volgen op het hoogst moge lijke niveau. Wie aanleg heeft voor meer creatieve vakken of technisch aardig uit de voeten kan, ontwikkelt zich in die richting Het onderwijs is er voor de kinderen. Waar de verschillende vakken een duidelijke samenhang hebben, zijn ze samengevoegd tot een vak gebied Zo vormen aardrijkskunde, geschiedenis en maatschappijleer het sociaal vakgebied Lichamelij ke opvoeding is een onderdeel van het vakgebied bewegingsonder wijs, waartoe ook sport, spel, dans en ritmiek behoren. Naast dit vakken-onderwijs of vakgebiedencnderwijs (talen, wis kunde, sociale vakken enz.) kent de middenschool ook projecton derwijs Een groepje leerlingen zal een bepaald onderwerp uitgebreid gaan behandelen, waarbij een be roep wordt gedaan op samenwer king en individualiteit De een praat makkelijker, de ander schrijft beter. Ook krijgen alle leerlingen vakken als huishoudonderwijs en een alge mene technische oriëntatie. De ex pressievakken, zoals handvaardig heid, tekenen, textiele werkvor men, foto, film en drama, nemen een belangrijke plaats in. Het be grip „leren" heeft op de midden school een heel brede betekenis. Een mens is meer dan een hoofd alleen. De verschillende schoolre sultaten na 3 of 4 jaar midden school resulteren in verschillende einddiploma's. Een officieel ge waarmerkt document met daar naast een overzicht van de op school verrichte werkzaamheden, een beoordeling van de geleverde prestaties met een uitvoerige toe lichting en een advies voor verdere opleiding De reeds jarenlange praktijk van sommige middenscholen toont dat de schoolverlaters alle richtingen uitgaan, naar de bo venbouw van HAVO en athe neum en lagere en middelbare beroepsopleidingen. In elk geval hebben de leerlingen dan al een brede vorming achter de rug. LIESBETH KUIPERS LEUSDEN - In de gemeen- 'n die deel uitmaken van het west Eemland waren aller- elkaar overlappende en Is uiteenlopende woon- ilmteregellngen van kracht, n werkgroep heeft alle za- n eens op een rijtje gezet, t resultaat is een regeling voor alle Eemlandge- 1U. J®enten zou kunnen gelden. k aandagavond werd in de pnmissie welzijn en onder- Ijs gepraat over de regeling 'als die voor Leusden zou loeten gelden. Een aantal acties toonde zich bezorgd 'er uitvoering van het voor- dat ter discussie stond, ien stuk gatenkaas in het "Ier van de structuurplan waar we mee bezig zijn", werd het voorstel door Jan bs (PvdA) genoemd. uitzondering van de VVD- .Jctie bleek de commissie welzijn erg gelukkig met het voorstel op tafel lag Het voorstel zou 'eel ruimte bieden aan woning zoekenden die naar Leusden willen komen Dit zou in strijd zijn met het gemeentelijk beleid dat er op ge richt is na 1986 alleen nog te bou wen voor „eigen behoefte". De meeste fracties blijken behoefte te hebben aan het opstellen van strengere normen voor de periode na 1985. Alleen mevrouw Van Aag- ron (VVD) liet weten wel blij te zijn met het voorstel. „Hoe meer er be tutteld wordt, hoe kriebeliger ik word", aldus het raadslid „Als men op eigen kosten de woonlasten draagt, moeten we niet te ver be perkingen opleggen. Hoe minder regels, hoe beter", meende het VVD-raadslid. „Het voorstel in kwestie heeft niets te maken met het toewijzen van woningen. Het gaat alleen om het registreren van woningzoeken den. We komen daarbij niet in kon- flikt met structuurplannen", was het antwoord van wethouder Van Wou denberg Ook de aanwezige amb tenaar van huisvestingszaken vond dat er niet te zwaar getijd moest worden van het voorstel dat straks in grote lijnen door alle Eem- landgemeenten wordt overgeno men. „We hebben op dit moment 1100 woningzoekenden geregi streerd. Verder hebben we een lijst van vierhonderd mensen die te kennen hebben gegeven wel In Leusden te willen wonen We hoe ven niet bang te zijn dat men onge limiteerd uit het hele land naar Leusden komt," zo meende de be treffende ambtenaar In grote lijnen volgt het voorstel „woonruimteverordening" de veel besproken „Vijf Vinger Theorie" van de provincie Deze „VVT" re gelt welke mensen wel en wie niet in aanmerking komen voor een woonvergunning in Leusden Vol gens de normen van de „VVT" ko men vrijwel alleen ingezetenen in Leusden en de regio Eemland in aanmerking voor registratie als wo ningzoekende Ook zij die econo misch gebonden zijn aan de regio komen in aanmerking voor regi stratie. B en W van Leusden willen de WT verruimen door ook „belang stellenden" voor woonruimte in een register op te nemen Echt kans op een huurhuis in Leusden is er voor deze categorie mensen vrijwel niet In de praktijk gaan er nog 1100 an dere woningzoekenden voor. Als woningzoekenden kunnen in het vervolg op deze wijze ook bejaar den die in Leusden bloedverwan ten in de tweede graat hebben wo nen, worden genoteerd. Hetzelfde geldt voor mensen die eerder in Leusden woonden en nu weer te rug willen keren Ook woningzoe kenden uit de regio Amersfoort, de Utrechtse Heuvelrug en de regio Zeist komen in dit register. Verder wordt iedereen die te kennen geeft in Leusden te willen wonen ge- noeerd Door als hel ware twee ver schillende categorién woning zoekenden in te stellen is het In het vervolg mogelijk een goede indruk te krijgen van de werkelij ke woningbehoefte in de regio. „Dubbeltellingen" kunnen op deze wijze tot het verleden gaan behoren. Hel voorstel over de woonruimteregistraties komt deze maand ook nog ter sprake in een aantal andere raadscom missies. Uiteindelijk zal de vol tallige gemeenteraad zich over het voorstel moeten uitspreken. LEUSDEN - Onlangs werd op de Kooikersgracht 5 een nieuw zaakje geopend dat de naam Redd's kreeg Redd's staat voor vrijetijdskleding van de betere - ook Nederlandse - merken Eigenaresse is mevrouw Suzan Snip die met het openen van een eigen zaak een lang gekoesterde wens in vervulling zag gaan. Haar rechterhand is vriendin Henny Wessels die op parttime basis in Redd's aanwezig zal zijn, zodat Suzan Snip de handen vrij heeft om de inkoop van minirokjes, sportpakken, jacks, enzovoorts te verzorgen Het interieur van het kledingzaakje is helemaal in wit opgetrokken en wordt af en toe doorbroeken door een rode accessoire. LEUSDEN - Voor zaterdag 12 maart staan er tijdens de eens in de veertien dagen te houden knutselochtend bij Blijhof weer diverse aktviteiten op het pro gramma, zoals sokpoppen en een doosje maken. Verder ligt er klei klaar en kunnen de kinderen van 4 t/m 12 jaar naar hartelust stempelen. De instuif begint om half 11 en duurt tot half 1Entree: 1,50, niet-leden 2,50. LEUSDEN - Op vrijdag 11 en 18 maart komen de spreekuren van de wethouders te vervallen. In dringende gevallen kan via de secretaresse van burgemeester en wethouders een afspraak ge maakt worden op een ander tijd stip. De avondopenstelling van de afdeling Burgerzaken op 11 en 18 maart wordt verplaatst naar donderdagavond 10 en 17 maart, uitsluitend voor het ver lengen ot aanvragen van pas poorten en rijbewijzen.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7