,Het zijn de kleuren van De Hamershof die niet deugen" eusdenaren geven mening over gemeentehuis „Die kleine ramen zijn verademend' „De indeling: schitterend" Nic Loning: Dr. AliBeth: eert liesenau Ted Janssen: An Bless: Anton de Ridder: Extra nummer INSDAG 15 MAAKT 1983 OPENING GEMEENTEHUIS LEUSDEN 3 loor Anco Mali LEUSDEN - De meningen over het nieuwe gemeentehuis zijn verdeeld. De een vindt de ormgeving en de kleur afschuwelijk, de ander kan ich verzoenen met het architectonisch afwijkende lebouw ten opzichte van woon/winkelcentrum De iamershof. Medewerkster Anco Mali vroeg aan een lantal Leusdenaren wat zij vinden van het nieuwe lemeentelijk onderkomen. Hieronder volgt een iloemlezing. (schilder van het istronomisch uurwerk) "Ik vind het een leuk gebouw. Alleen: het ligt niet leuk. Het Haat te dicht op De Hamershof. De men sen vinden de kleuren |gn het gemeentehuis te fel, laar het zijn de kleuren van De lamershof die niet deugen!" Tjclassica, vertaalster uit het ■nskriet) ledereen zegt: „Het is ichuwelijk". Dan ben ik and die zegt: „Ik vind het tonaal niet afschuwelijk"(nu iet ik wel zeggen, dat ik er nog nletin ben geweest). Ik vind de gang zo leuk: die heeft me rekt geboeid. Ik heb ook niet 'n bezwaar tegen die kleine nen. Jarenlang, en ik denk aan uaties in Den Haag. hebben insen achter kolossen van isramen gezeten. Ik dacht ik: daar wordt ie doodmoe n! Ik vind die kleine ramen dus n verademing. De kleur is voor mij ook niet bezwaar. De kleur vloekt wel De Hamershof, en bij de sfeer n Leusden. Je vergelijkt (rtdurend met wat er omheen en je hebt het gevoel van harmonie. Ik vind dat het degemeentehuis beter had inen worden uitgebreid. Dat iftveel meervande isdense sfeer met zijn toch irwegend boerenbevolking, bouwstijl van het nieuwe leentehuis vind ik goed op irwaarde dat het gebouw vrij ruimte zou staan. Dan zou ook beter over kunnen leien. lis dus fifty-fifty bij mij". nboermaitre lisiduna) Ik vind het een voor het liek zeer onduidelijk ouw. Ik ben er een paar keer tweest. Moest bij de gerlijke Stand zijn. Het is een meltje. Er is een soort hoeken systeem, waardoor «let twee mensen tegelijk aan loket wordt geholpen. Dat ik een bezwaar. Iemand kan eens iets vertrouwelijks n, waar een ander niets te maken heeft. Ik blijf het uw ook van buiten lelijk n. De principes, die het ntebestuur van Leusden had, zijn geheel verlaten, g laren terug mochten aide weggetjes niet falteerd worden. Leusden t landelijk blijven, zei men Nou, neem die valsoptocht van dit jaar. De sleutel moest overhandigd worden aan de burgemeester. Buiten op een klein verhoginkje. Er kwamen allemaal auto's langs. Er is totaal geen voorplein voor zulk soort evenementen. Ik vind het gebouw echt te modern van opvatting: het past niet in Leusden". (kontaktvrouw Rooie Vrouwen) „Een prima gemeentehuis. Ik vind het schitterend van indeling. Ik ben op de receptie van B. en W. geweest, en heb het gebouw van top tot teen kunnen bekijken. Ik heb ook de eerste raadsvergadering bijgewoond. Vond het fijn, dat er eindelijk voldoende plek was op de publieke tribune! Doordat je in het rond zithebjegoedzichtop alle raadsleden. Het enige dat tegenviel, was de geluidsweergave. Maar ik heb horen zeggen, dat sommige raadsleden nog moeten leren omgaan met de microfoon! Het trouwzaaltje vind ik ook wel leuk. Ookdaarhebbenwe met een aantal vrouwen gezeten. Over de kelder ben ik nog niet zo enthousiast. Die moet nog ingericht worden, en daar heb ik zorgen over. Ik hoop dat het vrouwenontmoetingscentrum wat kan worden!" (docente Middeloo) „Wat moet ik zeggen? Ik vind de buitenkant op zich niet gek. Dat betekent: niét, zoals het er nu qua kleur en vorm uitziet. Er hoort groen omheen, waardoor het ware reliëf krijgt. Aan de kant van de Burgemeester Van der Postlaan is dat wat beter. Ik heb gelezen, dat het de bedoeling van de architekt was om van buiten af de straat te laten doorlopen. Dat is bereikt door de vloerkeuze, maar het idee wordt te niet gedaan door de bankgebouwachtige deuren, èn doordat er maar een ingang open is. Bovendien is men niet erg gastvrij. Een bezoeker mag dan wel een kijkje nemen in de trouwzaal. Ik heb het idee, dat een gemeentehuis open moet zijn voor alle inwoners. Nu is het bovendien 's middags als huis van alle Leusdense gemeentenaren alleen maar van buitenaf (per telefoon) bereikbaar. Zijkant gemeentehuis met een stukje van de tuin. Binnen vind ik het verwarrend. Het is een doolhof. Maar het is nog niet bewegwijzerd. Het enige dat er nu is is het bord uitgang. Doordat je overal van die plekjes hebt waar je naar beneden kunt kijken, lijken dié plaatsen erg op elkaar en weet je niet precies waar de trap is. Het gebouw heeft wel: iets éigens. Ruimtelijk heeft het een boel verrassingen. Je hebt tegenwoordig van die stadskantoren met lange gangen waaraan allemaal kamers. Dit gebouw is heel leuk gemaakt met doorkijkjes. Er is ook een binnentuin. Die kun je van verschillende kanten uit zien. Alle doorloopjes zijn anders. Dat maakt het speels (en tegelijkertijd verwarrend). Er is ook al verhuisd, hoorde ik. Doordat het zo open is, heeft er een aantal mensen weinig privacy. Er zijn veel werkers, die te kijk zitten. Dat heeft het nadeel, dat ze zich moeilijk kunnen concentreren. In kantoortuinen richt ook vaak iedereeen weer met kasten allerlei hoekjes in. Op zich vind ik de raadszaal ook qua kleurzetting, heel mooi. Maar raadsleden zitten er wel in een diepe put. Dat biedt weinig veiligheid. Dat komt ook doordat de stoelen geen hoge rugleuning hebben. Ik zou daar niet graag vergaderen. Boven over die trans lopen mensen, en van boven af kunnen ze ook overde muurtjes hangen. De trouwzaal is een beetje zoet, wel lief. Met een mooi uitzicht naar buiten. Jammer dat het scherm ervoor staat, waardoor het idee van de openheid weer belemmerd wordt. Op zich toch wel een speels en mooi gebouw". (beeldend kunstenaar) „In mijn ogen is architektuur, en ik bedoel daarmee uiteraard goeie, meer dan een vormkonsept, waarbinnen een aantal funkties zijn ondergebracht. Deze zijn bij een gemeentehuis van specifieke aard, en bij voorbeeld anders dan die, welke bij het ontwerpen van een stationsgebouw tot uitgangspunt dienen. Maar, hoe goed of slecht een gebouw ook kan zijn, het gaat altijd een dwingende relatie met z'n omgeving aan. Zo'n relatie kan vanuit stedebouwkundig oogpunt goed zijn. Bijvoorbeeld zoals in het Leusdense geval de situering nabij een winkelcentrum. Dit is niet het aspekt, waar ik over val. Bij mijn ideeën wil ik vooral uitgaan van de visuele relatie met zijn omgeving. Wat er in mijn ogen aan de hand is, is dat winkelcentrum en gemeentehuis twee totaal verschillende visuele mededelingen zijn. Dat lijkt vanuit vorm- en funktieidentiteit, en omdat er van verschillende ontwerpers sprake is, misschien een logische zaak. Toch kan ik niet aan de gedachten ontkomen dat het gemeentehuis precies zoals het er staat op een andere plek veel beter tot zijn recht zou komen. De oorzaak daarvan zit vooral in de kleur. Het gebouw maakt zich daardoor totaal los van zijn omgeving. De architekt kan dat willen, en anders willen zijn opdrachtgevers dat wel. Met name de representatieve f unktie kan de laatst genoemde groep zwaar op de maag liggen. Dat excuseert de architekt als vormgever natuurlijk nooit. Het gebruik maken van peperdure exclusieve materialen en een dominante schaal waren middelen, waar architekten zich in het verleden nogal eens van bedienden om indruk te maken. Wat het Leusdense gemeentehuis betreft is dat de kleur geworden. Toch hinken op twee gedachten? Op andere aspekten van het gebouw kan ik niet ingaan. Ik ben er nog niet in geweest en kom tot de pijnlijke konklusie dat de buitenkant me daar ook weinig aanleiding toe geeft". vervolg op pagina 5 Dit extra nummer van de Leusder Krant, dat huis-aan-huis wordt ver spreid, is gemaakt naar aanleiding van de ope ning van het nieuwe ge meentehuis. Deze officië le gebeurtenis vindt vrij dag 18 maart plaats. De voorplaat van deze krant wordt gesierd door een full-color plaat van een gevelgedeelte van het nieuwe gebouw. In dit nummer kunt u onder meer lezen: een kleurrijke opsomming van meningen over het gemeentehuis plus de reactie van de architekt, een artikel over het astro nomisch uurwerk dat in de hal van het gebouw hangt, een historisch ge tint verhaal over het oude gemeentehuis van Leus den, een gesprekje met UBA-directeur De Reus en een artikel over de tuin van het gemeentelijk on derkomen. Verder namen we een kijkje bij de Ko ninklijke Eijsbouts in As ten waar het astrono misch uurwerk werd ver vaardigd en geven we een programmaoverzicht van de officiële opening van het gemeentehuis. Deze extra krant kwam tot stand via medewer king van: Bertien Engelkens Marnix Kreyns Caspar van Loo Anco Mali Janus Visser voorlichting gemeente

Leusder Krant | 1983 | | pagina 11