„Ik kan nu rustiger werken" „Voel me niet op gesloten" Commentaar architekt Heijdenrijk: J. Berkhof, drukker LEUSDEN - De ge meentelijke drukker is meer dan in zijn sas met de drukkerij in het nieuwe gemeentehuis. J. Berkhof (51) zegt: „De oude ruim te was geloof ik 4 bij 8 me ter. Daar was het echt be helpen. Nu heb ik de be schikking over circa 100 vierkante meter en dat is echt een hele vooruit gang". Berkhof is een van de vele ambtenaren van wie de burger weinig afweet. Wat doet een drukker in dienst van de gemeente? Berkhof die al een jaar of acht bij de gemeente Leusden werkt, legt uit: „Ik zorg dat raadstukken worden vermenigvuldigd, rust. Omdat hij in de kel der van het gebouw zit, kan Berkhof rustiger werken. En dat vindt hij prettig. Hij heeft vroeger, zegt hij, ook veel alleen zijn werk gedaan. Vol gens Berkhof heeft de burgemeester laatst te gen hem gezegd, dat ze bang zijn dat hij beneden in de kelder zal verkom meren. Maar daar hoeft niemand bang voor te zijn, verzekert Berkhof. Echte onaangename verschillen kan de ge meentelijke drukker niet zo één-twee-drie verzin- ne. „Ik geloof niet dat die er zijn met de vorige druk kerij". Op de vraag wat er moest gebeuren met het voormalige gemeente huis aan de Hamersveld- seweg, antwoordt druk ker Berkhof: „Het zou mooi zijn als in dat ge bouw het politiebureau kon komen. Ze moeten het oude gemeentehuis in ieder geval niet slo pen". dat brieven van sociale zaken of huisvesting in veelvoud worden ge drukt. Om aan te geven hoeveel hier wordt ver vaardigd, kan ik zeggen dat 150.000 kopieën per maand worden gedraaid. Per jaar is zo'n 3 a 3Vï ton papier nodig". Een aangenaam ver schil met de vorige ruimte is, behalve de grootte, de DINSDAG 15 MAART 1983 OPENING GEMEENTEHUIS LEUSDEN We legden diverse meningen voor aan architekt Leo Heijdenrijk, de ontwerper van het gemeentehuis. SITUATIE: „In eerste instantie heb ik niet de vrijheid in de situatie gehad. De afdeling Stadsontwikkeling gaf mij de rooilijnen op. Daarbinnen moest ik me bewegen. Ik had het plein in wezen veel meer besloten willen maken. Leusden is een dorp, heeft een wijdsheid van omgeving. Heeft geen enkel echt plein. Ik voelde daarom voor een plein met dichte wanden. Er zijn twee dingen aan de hand. Je hebt de bibliotheek met de rieten kap en de wand van de Hamershof. Het gemeentehuis is een oppo nent. Het ligt tussen die twee wanden in. Die gaten moe ten dicht zijn. Het gat aan de noordkant vind ik veel te groot. Het gemeentehuis ware beter geweest met een toren op de hoek. Dan was het plein meer af geweest. In eerste instantie zal dat die antennemast worden. Maar dan moet die natuurlijk niet te iel zijn!" KLEUR: „De kleur, aubergine of bordeaux kun je mijns inziens best met groen kombineren. Ik heb een aantal kleurkeuzen voorgelegd. Men wilde een gebouw hebben met een zekere distinctie én een zekere ongedwongenheid. Ik vind: een gebouw is niet alleen voor de oudere generatie, maar ook voor jonge mensen. Die moeten er ook plezier aan beleven. Deze kleur zal hen aanspreken!" OPENHEID: „In overeenstemming met de openheid van bestuur probeer ik een gemeentehuis een semi openbare weg te geven: het publiek moet óm het gemeentehuis héén of er dóórheen kunnen lopen. Die mogelijkheid zit erin. Als men de mogelijkheid nu niet benut kan een volgende generatie deze opnemen. De beleidscommissie heeft het straatelement wat afge zwakt. Wel stak ik op een gegeven moment mijn vinger op, en zei dat ze voor mij beneden de rooie streep zaten! De doorloop gaat langs de burgerlijke stand, de raad- en trouwzaal. Het doorzicht naar de trouwzaal wil men dicht maken. En wat het scherm in de trouwzaal betreft: met een kleine moeite kan men dat scherm opbergen in het kamertje, dat er voor bestemd is om er van alles te zet ten". AUTOMATISCHE DEUREN: „Je moet een gebouw kun nen afsluiten. Gehandikapten moeten er zelfstandig in kunnen komen. Daarom is gekozen voor die automati sche deuren". GEBREK AAN PRIVACY: „Een architekt is iemand, die met ruimte omgaat. Ik probeer een gebouw ruimtelijk te maken. Bij openheid van bestuur behoort ook openheid in het gebouw. Ik maakte luiken. Dan kon ieder zijn eigen privacy bepalen. Die luiken zijn er uit bezuinigd. Maar als iemand last van inkijk heeft, hangt ie er een gordijn op. Wanneer ie niet gezien wil worden, trekt ie de gordijnen dicht!" Drukker C. Berkhol. Doorkijkje op binnenplaats. H. van de Brink, voorlichter LEUSDEN - De afdeling voorlichting van de ge meente telt drie mensen, van wie Hans van de Brink (30) sinds decem ber vorig jaar daar werk zaam is. Hij kwam van de afdeling stadsontwikke ling en volgde Barbara Kaspers op, die moeder werd. Hans van de Brink zegt volmondig dat het nieuwe gemeentehuis hem uitstekend bevalt. „Ik kan niet anders zeg gen dat het een fijn ge bouw is om in te werken", aldus de nieuwbakken voorlichter. Hij zegt nog wel eens mensen te spre ken die aan hem vragen of hij zich niet opgesloten voelt in een dergelijk groot gebouw. Hans van de Brink moet deze men sen steeds ontkennend antwoorden. Van een op gesloten gevoel heeft hij geenszins last. niet één-twee-drie noe men, hoewel hij mis schien een extra lift wel had zien zitten. Daarnaast vindt hij het jammer dat de keuken in de perso- neelskantine zo mager is uitgerust. „Er zijn veel ambtenaren die tussen de middag overblijven. Voor hen bestaat niet de mogelijkheid om iets an ders eetbaars, dan de meegebrachte boterham, in de keuken klaar te ma ken. Als we bij de voorlich tingsambtenaar, die niet alleen de pers maar ook de burgers van dienst is, informeren naar zijn me ning over het lot van het voormalige gemeente huis aan de Hamersveld- seweg blijkt dat hij daar een uitgesproken mening over heeft. Hans van de Brink: „Van mij hoeft het gebouw niet behouden te worden. Als men het pand niet wil slopen, is het slechts geschikt als garage. Als besloten wordt dit vroegere ge meentehuis tegen de grond te werken, dan zou de vrijkomende grond be nut moeten worden voor sociale woningbouw. En dan een beetje in de ou derwetse trant van huis je-straatje-boompje". Daarentegen vindt de voorlichter het toch jam mer dat hij tijdens kan tooruren „geen frisse neus" meer kan halen. Daar bedoelt hij mee, om wantrouwende lieden voor te zijn: „In de vorige situatie, met de verschil lende gemeentelijke ge bouwen, moest je over een straat nog wel eens naar een andere afdeling. Nu struin je trouwens het hele nieuwe gemeenthuis af op zoek naar zwerven de collega's. Echte nade len aan het gemeentehuis kan Hans van de Brink Voorlichter Hans van de Brink

Leusder Krant | 1983 | | pagina 15