Raadszaal: stapel te hoop gelopen bouwmaterialen Programma bij officiële opening DINSDAG 15 MAART 1983 OPENING GEMEENTEHUIS LEUSDEN 9 door Caspar van Loo LEUSDEN - ,,Als ruimte voor de jaarlijkse receptie leuk. voor de huldiging van een dienstjubileum van de afdeling rioolreiniging uitmuntend bruikbaar; als raadszaal wat onoverzichtelijk met al die gan gen er omheen, met een gla zen liftkooi erin gehangen en ruimtelijke relatie met neven gangen en vides en dergelijke. Voor de tocht kunnen er wat luikjes dicht, maar de raad zit er maar ongeïnspireerd in de ze stapel te hoop gelopen bouwmaterialen". In deze minder vleiende woor den laat Margreel ter Weyden zich uit in een artikel in Co- bouw (25-2-1983), een dag blad voor de bouwwereld. Zij bekeek hel nieuwe gemeente huis in Leusden en oordeelde. ..Kleur heeft men er bekend, maar duidelijk en overzichtelijk werd hel er niet", besloot Ter Weyden haar artikel. Zij .onthult" dat reeds in 1968 de architect van het Leusdense gemeentehuis, ir Leo Heijdenrijk, en diens colle ga Hertzberger een ontwerp voor het stadhuis van Amster dam indienden waarin de raadszaal democratisch cen traal en ongeveer op de bega ne grond lag, zoals nu hel ge val is in Leusden Volgens Ter Weyden verwierf architekt Heijdenrijk met dit ontwerp een royale premie en mocht hij zijn ontwerp in de tweede ronde verder uitwerken. „Daarna probeerde Heijdenrijk dit idee nogmaals in een besloten prijsvraag voor Lelystad, maar daar kreeg Hoogstad de prijs mei realiseringsmogelijkheid", aldus Ter Weyden in Cobouw Ze schrijf! verder dal Heijden rijk in Leusden eindelijk ge rechtigheid" vond. omdat in dertijd veel collega's hel ont werp zo geweldig democra tisch vonden, „maar weinig overtuigend als men hel zo be kijkt". Verwarrend Over de indeling van het ge meentehuis luidt haar oordeel verwarrend. Een citaat uit de regels die zij hieraan wijdde: Gangen op begane grond en verdiepingen lopen rond patio en raadszaal met aan de ach terzijde nog een vide dwars op de geknikte lengte-as. Het ge heel is ruimtelijk even intrige rend als onduidelijk. Als men daarbij op de begane grond ook nog wat tentoonstellings schotten (ze is er vast ten tijde van de expositie over de Oran je-vorstinnen geweest, red.), raakt men helemaal zijn oriën tatie kwijt". De opmerking van de Co- bouw-scribente over de recep tie in het gemeentehuis is even cynisch als leuk Overigens zit een vriendelijke receptionis- tu achter een ,,griep-balie" de ene ziekte na de andere door tocht en dergelijke op te lopen, maar een binnenhuisarchitec- te wil nu eenmaal ook wel eens wat experimenteren met het in terieur De slotalinea van het artikel van Margreet ter Weyden vat haar mening samen over het gemeentelijk bouwwerk. Ze noemt daarbij ook enkele posi tieve zaken op. ,,Het complex viel me niet geheel mee. had ik er wellicht te hoge verwachtin gen van? Overigens zitten er prachtige details in zoals die herhaaldelijk genoemde ko- lomtoppen, metselwerk met in trigerende raamvormen (ener- giebewust, niet te groot en wel karakteristiek door hun gevel- ritme), prachtige pui-indelin- gen,- waarvan de oorsprong naar mijn gevoel in het Ween- se kunnen liggen, tientallen meters planten langs de vides (zeg maar galerijen, red.) en zovoorts!" De raadszaal was vorig jaar niet meer dan wat cement en steen. In december, werd er nog gewerkt in en aan de raadszaal. LEUSDEN - Ter gelegenheid van de opening van het gemeentehuis is er een aantal aktiviteiten op touw gezet dat het geheel luister bij moet zetten. Hieronder volgt een overzicht dat is samengesteld door de afdeling voorlichting van de gemeente. Gezamenlijk optreden van Lisiduna en DWS Voorafg'aande aan de officiële opening om 15.30 uur verzorgen Lisiduna uit Leusden en DWS uit Achterveld een - voor het eerst in hun bestaan - gezamenlijk optreden op 't Erf. Veertig muzikanten van Lisiduna en vi|ftien van DWS plus het majorettenkorps van Lisiduna staan borg voor een luisterrijke ouverture van de officiële opening. Ballonwedstrijd Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeentehuis wordt er voor de Leusdense scholieren een ballonnenwedstrijd gehouden. Voor deze wedstrijd is de medewerking van de Leusdense scholen ingeroepen. De balonnen werden op 18 maart vanaf 14.30 uur uitgereikt. De bedoeling is dat zij onmiddellijk na de onthulling van het gemeentewapen gelijktijdig worden opgelaten. Wiens ballon het verst komt ontvangt een cadeaubon van 35,-. De tweede en derde prijs bestaan uit cadeaubon nen van 25,- en 15,-. Optreden jeugdensemble muziekschool De bijeenkomst in de raadzaal wordt muzikaal opgeluisterd door een jeugdensemble van de Muziekschool. Oorkonde Tijdens de officiële openingsbijeenkomst In de raadszaal zal mr. Pieter van Vollen hoven een oorkonde ondertekenen, die in opdracht van het gemeentebestuur Is vervaardigd door het atelier van het Norbertinessenklooster „St. Catharinadal" In Oosterhout. De oorkonde is versierd met afbeeldingen van de oude gemeentehulzen en het nieuwe en een aantal voor Leusden kenmerkende gebouwen. Door de plaatselijke afdelingen van de Land- en Tuinbouworganisaties ABTB, CBTB en ULG zal ter afsluiting van de openingsbijeenkomst in de raadszaal een mand met Leusdense land- en tuinbouw- en zuivelprodukten aan de heer Van Vollenhoven worden aangeboden. Alle produkten, waaronder fruit, kaas en bloemen, zijn gekweekt of gemaakt door Leusdense agrariërs. Met dit cadeau wordt onderstreept dat Leusden, ondanks de „verstedelijking" van de afgelopen tien jaar, toch nog veel van zijn oorspronkelijk agrarisch karakter heeft behouden. Na afloop van de openingsbijeenkomst treedt de dansgroep Blijhof op in de hal van het gemeentehuis. Cadeau's Verschillende bedrijven en organisaties hebben laten weten ter gelegenheid van de officiële opening van het gemeentehuis een cadeau te willen aanbieden. Van een aantal is bekend wat zij zullen aanbieden. Zo biedt de Bedrijvenkring Leusden een portret in brons aan van koningin Beatrix. Dit beeld krijgt een plaats in de hal, recht tegenover de hoofdingang van het gemeentehuis. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen biedt een zelfvervaardigd wandkleed aan. Door het bouwbedrijf Uribouw-Bredero wordt een glasappliqué van de bekende glazenier Van Tetterode aangeboden. Het wordt aangebracht in de toegangsdeuren naar de trouwzaal. Namens buurgemeente Amersfoort zal burgemeester Schreuder een schaal aanbieden en ook de in het gewest Eemland samenwerkende gemeenten hebben aangekondigd een gezamenlijk cadeau te zullen aanbieden. Door de plaatselijke agrarische organisaties wordt een kleurenreproduktie geschonken van de voormalige boerderij „De Zwarte Steeg". Tot de ingebruikname van het gemeentehuis aan de Burg. de Beaufortweg in 1883 werden in deze boerderij de raadsvergaderingen gehouden. De UBA en het architectenbureau EO, respectievelijk hoofdaannemer en ontwerper van het ge meentehuis bieden een keramiek aan van de hand van Nicolaas van Os. Reeds eerder bood het plaatselijk aannemingsbedrijf Van Schoonhoven een In natuursteen uitge voerd gemeentewapen aan, dat een plaats heeft gekregen op het bordes voor het gemeentehuis. Van de eigen personeelsvereniging heeft de gemeente een weerstation aangeboden gekregen. Deze barometer in hedendaagse uitvoering krijgt een plaats In de hal. Foto-expositie Ter gelegenheid van de opening is in de hal van het gemeentehuis een foto-expositie te bezichtigen van de gebouwen die in het verleden tot gemeentehuis of raadszaal hebben gediend. Aan de totstandkoming van deze expositie heeft mevrouw Annema- rie van den Berg een belangrijke bijdrage geleverd. Vanaf maandag 21 maart kan elke werkdag tussen 9.00 en 17.00 uur een bezoek aan deze expositie worden gebracht

Leusder Krant | 1983 | | pagina 17