Zo'nvijfeneenhalfjaar geleden de nieuwbouw reeds ter sprake Destijds had Leusden keus uit vijf lokaties DINSDAG IS MAART 1983 OPENING GEMEENTEHUIS LEUSDEN 11 LEUSDEN - Je zou er haast niet bij stil staan, maar a! aan het eind van 1977, zo'n vijfen- eenhalf jaar geleden, kwam de nieuwbouw van het Leus- dense gemeentehuis aan de orde. Een groepje mensen, bestaande uit raadsleden en ambtenaren, had de opdracht gekregen de mogelijkheden te onderzoeken voor een plaats van een nieuw ge meentehuis. Het stond toen dus nog niet vast, dat het gebouw zou ver rijzen op de plaats waar het nu te bewonderen is: in De Hamershof. De commissie van raadsleden en ambtena ren had namelijk een lijstje meegekregen met vijf moge lijke lokaties: nieuwbouw op de plaats van het gemeentehuis aan de Hamersveldseweg 2; nieuwbouw aan de Zwar- teweg, waar nu de gemeente lijke panden met de nummers 14 en 18 staan; nieuwbouw in het gebied De Princenhof; nieuwbouw in de wijk proenhouten aan de Hamers veldseweg tussen Noorde- tinslag en Landweg; nieuwbouw in woon/win kelcentrum De Hamershof. Welke de meest haalbare en geschikte lokatie uiteinde lijk door de commissie werd gekozen moge duidelijk zijn; n de raadsvergadering van lugustus 1978 nam de ge meenteraad het principe-be- lluit om een nieuw ge- neentehuis in De Hamershof te laten bouwen. Niet veel la ter, in november 1978, werd een groep dames en heren raadsleden en ambtenaren benoemd in de Beleidscom missie Nieuwbouw Ge meentehuis. Deze groep ging de realisatie van het gebouw van A tot Z volgen en sturen. Inmiddels had architekt ir. Heijdenrijk van het Amers- foortse buro Environmental Design een zogeheten praat- schets gemaakt. In november 1980 startte de selectie van de ingeschreven aannemers. De keus viel op de UBA uit Uithoorn, waarna op 17 maart 1981 de bouw van het ge meentehuis werd aanbe steed. De gemeenteraad stel de een krediet van circa ze ven miljoen gulden beschik baar. Voor die tijd was eerst nog het voorlopige ontwerp van het gebouw door middel van een expositie aan de Leusdense bevolking gepre senteerd. De aanvankelijke tekening liet trouwens een ander gemeentehuis zien dan dat er nu in De Hamershof staat. Men ging toen nog uit van een verdieping minder en van een kelder onder het ge bouw was nog geen sprake. Bij nadere beschouwing kwam er alsnog een laag op. Door een sociaal-culturele subsidie van vier ton van het voormalige ministerie van CRM werd er besloten toch maar een kelder aan te leg gen. Daarin kunnen nu zoals bekend de Leusdense mu ziekschool, biljartvereniging BVL en de plaatselijke Vrou wenraad een ruimte huren. Er Op 3 maart 1982 was het de eer aan burgemeester Rademaker om de vlag in top te hijsen ten teken dat het hoogste punt was bereikt. Architekt Heijndenrijk en UBA-baas De Reus hielpen hem een handje. is tevens plek voor uiteenlo pende andere aktiviteiten. OMSTREDEN In juni 1981 startte de bouw van het gemeentehuis offi cieel. Burgemeester Rade maker stortte met gepaste trots het eerste cement voor de fundering. Tien maanden later mocht hij weer aantre den, maar nu om de vlag in top te hijsen ten teken dat het hoogste punt tijdens de bouw was bereikt. Een feestelijke gebeurtenis, zeer zeker omdat de realisatie zeer vlot en zonder noemens waardige complicaties ver liep. In die tijd werd ook voor het eerst de omstreden au- berginepaarsachtige kleur zichtbaar van de panelen en kozijnen van en in het ge bouw. De reacties waren toen al verdeeld. In december was het grote moment daar, de oplevering en de verhuizing van de ge meentelijke diensten ston den voor de deur. Medio de cember werden drie dagen uitgetrokken om de spullen uit de vier gemeentelijke ge bouwen te verhuizen naar het nieuwe gemeentehuis. Dat ging gladjes zodat eind de cember de schuifdeuren voor het publiek open konden. Het Leusdense volk liet zich tij dens de nieuwjaarsreceptie in grote getale zien, nieuws gierig als ze waren naar het brandnieuwe gemeentelijk onderkomen. De raadszaal werd eind januari in gebruik genomen. Onder grote be langstelling overigens, maar die gold in de eerste plaats de behandeling van een B en W- voorstel over de toekomst van de plaatselijke muziek school. Komende vrijdag, 18 maart, is dan de officiële ope ning door mr. Pieter van Vol lenhoven, die de zieke prins Claus vervangt. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan deze ceremonie, die voor Leusden een nieuw ge meentehuis-tijdperk zal Inlui den. een compleet gebouw. naar de eerste boom in de tuin het eerste metselwerk naar

Leusder Krant | 1983 | | pagina 19