Opheffen werkgroep Onderwijs heeft lange nasleep Ginjaar metselde steen in onder motto van nieuwe weerbaarheid nderwijs-bezuinigingen gaan ok in Leusden banen kosten Nog geen verklaring over het warenhuis Jeugdraad voelt zich gepasseerd Autodieven aktief in Leusden in weekeinde Verschillende ideeën over nieuwe overlegsituatie STAATSSECRETARIS VÓÓR VROUWELIJKE BOUWVAKKERS Vandaag in de Leusder Krant emeente werkt aan afvloeiingsregeling IcEi Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Inbreker op heterdaad betrapt FOTO-KOPIE NODIG? Geen krant ontvangen? Verantwoordelijk redakteur: MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 071441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. krant DINSDAG 15 MAART 1983 - 14e JAARGANG NO. 93 [van één onzer medewerkers) LEUSDEN Nadat de ge meenteraad eind vorig jaar iet besluit had genomen de werkgroep onderwijs op te ïeffen is er sinds die tijd door illerlei geledingen nagedacht over een nieuwe overleg- itructuur. Alom werd de be- ioefte gevoeld aan een soort verleg tussen alle vormen an onderwijs in Leusden. /orige week donderdag ;wam in de schoolraad voor iet openbaar onderwijs de iele kwestie weer ter sprake. Jitvoerig werd gediscus- lieerd over de vraag wie het jpenbaar onderwijs in een iverleg moet vertegenwoor- ligen. Wethouder Gijs van Voudenberg toonde zich niet rg gelukkig met hetgeen be sproken werd. „De discussie stroomt niet over van vertrou wen in het college van B. en W. als bestuur van het open baar onderwijs" liet de wet houder zich halverwege de bespreking ontvallen. Een aantal werkgroepen, waaronder die van ..onderwijs" zijn door de gemeenteraad opge heven. Eén van de argumenten was het feit dat het vergaderen met allerlei werkgroepen erg veel tijd kostte De schoolraad voor het open baar onderwijs en bestuurders van scholen voor bijzonder on derwijs hebben niet onder stoe len of banken gestoken dat zij erg ongelukkig waren met het besluit van de gemeenteraad. Een bepaalde vorm van overleg tussen alle onderwijsgeledingen werd door alle betrokkenen erg wenselijk geacht. SCHOOLHOOFDEN Het instellen van een bepaalde vorm van regelmatig overleg wordt vooral noodzakelijk ge acht omdat het overleg tussen alle Leusdense schoolhoofden in het zogenaamde Leusdense Schoolhoofden Beraad naar alle waarschijnlijkheid stopt Pro bleem bij het overleg tussen de schoolhoofden was dat er nau welijks besluiten genomen kon den worden Schoolhoofden moesten in vrijwel alle gevallen eerst ruggespraak houden met hun schoolbestuur Afgevaardigden van de P C. scholen hebben in de vergade ring van het schoolhoofdenbe- raad voorgesteld om een over legplatform te creeren waarin per zuil één schoolleider en één bestuurslid zou zitten. In dezelf de vergadering stelde het open baar onderwijs voor om te komen tot een informatief overleg tus sen alle schoolleiders, zonder bestuursleden Uiteindelijk kwam er een compromisvoorstel op tafel waarin werd voorgesteld te komen tot een regelmatig overleg tussen schoolleiders van alle scholenkoppels plus van ie dere ..zuil" één bestuurslid Dit overlegorgaan zou. op deze wij ze geformeerd. 26 personen gaan tellen WETHOUDER Het initiatief van de Leusdense schoolhoofden staat niet alleen Ook de wethouder voor onder wijszaken. de heer Van Wouden berg. heeft het initiatief genomen om te komen tot een nieuwe overlegsituatie. Als uitvloeisel daarvan zijn vertegenwoordigers uit het onderwijs op 10 februari bijeen geweest om met elkaar van gedachten te wisselen Be sluiten zijn er die avond niet ge nomen. mede omdat het P C onderwijs niet was vertegen woordigd. Het standpunt dat B en W. van Leusden innemen werd op 10 februari duidelijk Het college voelt het meest voor het instellen van een overlegorgaan waarin bestuursleden van alle ..zuilen" vertegenwoordigd zijn. Daar naast kan er een apart overleg tot stand komen tussen schoollei ders, zo menen B. en W Het openbaar hoofdenberaad, het overleg tussen de schoolhoof den van openbare scholen zou gewoon doorgaan. LANGS ELKAAR HEEN ..Er is duidelijk langs elkaar heen gewerkt" zo merkte een schoolhoofd donderdagavond op tijdens de vergadering van de schoolraad voor het openbaar onderwijs. Het Leusdens Schoolhoofdenberaad heeft geen zin meer om iets nieuws in het leven te roepen, aldus het schoolhoofd. Het initiatief wordt nu overgelaten aan het bestuur van het openbaar onderwijs. Donderdagavond werd duidelijk dat de schoolraad zich niet zal verzetten tegen een nieuw over legorgaan waarin vertegenwoor digers van alle zuilen elkaar ont moeten Centraal stond echter de vraag wie het openbaar onderwijs gaat vertegenwoordigen in het over leg tussen schoolbesturen. In de werkgroep onderwijs had de schoolraad zitting als vertegen woordiger van het openbaar on derwijs Formeel is het gemeen tebestuur echter het feitelijke be stuur van het openbaar onder wijs. Wethouder van Woudenberg liet er donderdagavond geen mis verstand over bestaan hoe het college over de zaak denkt. In een overlegorgaan dat uit be stuurders bestaat zal het open baar onderwijs worden vertegen woordigd doorde wethouder van onderwijs plus een collega-wet houder of een raadslid Ook is het niet uitgesloten dat de burge meester een plaats inneemt in het nieuwe overlegorgaan, aldus de wethouder SCHOOLRAAD BUITENSPEL In het overleg zoals het college zich dit voorstelt staat de school raad als het ware buitenspel. In de discussie die leden van de schoolraad donderdagavond voerde stond de vraag centraal of men zonder meer moet accepte ren dat de wethouder het open baar onderwijs vertegenwoor digt ,.Een wethouder kan de belan gen van het openbaar onderwijs niet echt vertegenwoordigen De wethouder moet nu eenmaal ook de belangen van het bijzonder onderwijs behartigen" zo meen de de voorzitter van de school raad Het probleem zit hem dui delijk in de verschillende ..pet ten" die de wethouder opheeft, zo bleek donderdagavond Het uiteindelijke advies dat de schoolraad gaat uitbrengen naar het gemeentebestuur is de sug gestie om een schoolraadlid toe te voegen aan het bestuurlijk overleg dat in de toekomst waar schijnlijk plaats gaat vinden. 'an één onzer verslaggevers) LEÜSDEN De staatsse- etaris van onderwijs, me- ouw N. Ginjaar, heeft zich ijdag in Leusden nogmaals uitgesproken voor het oplei den van meisjes in de bouw. Ze deed dat, nadat ze eigen handig had ondervonden hoe het is om een jaartalsteen in te aatssecretaris Ginjaar in gesprek met de leerling-bouwvakkers, die de stauratie van boerderij 't Claeverenblad uitvoeren. metselen. De VVD-bewinds- vrouwe was namelijk uitgeno digd deze steen te herplaat sen in de gevel van boederij 't Claeverenblad die gerestau reerd wordt in het kader van een leerlingenbouwplaats- project. Haar pleidooi voor de oplei ding van vrouwelijke bouwvak kers had ze eerder die dag in Maarn afgestoken tijdens een bijeenkomst van onderwijscon- sulenten onder wie begeleiders van leerlingenbouwplaatsen Het bezoek van de staatssecretaris aan de monumentale boerderij in Leusden verliep zonder inciden ten. er waren geen mensen die protesteerden tegen het omstre den onderwijsbeleid van het de partement van mevrouw Ginjaar. Voorafgaande aan het inmet selen van de jaartalsteen sprak tot de aanwezigen de heer Schoeman als voorzitter van de Stichting Bouwteam Leusden, die de restauratie van de boederij uit 1603 ter hand heeft genomen Schoeman ging 380 jaar terug in de tijd en vertelde van ..een nie'. we geest van weerbaarheid uie over het volk vaardig was gewor den" destijds Hij opperde dat anno nu deze geest opnieuw over de mensen vaardig moet worden om iets te doen aan de slechte en onzekere tijden Vol gens Schoeman is in Leusden al een teken van die geest waar neembaar. omdat kleinere plaat selijke aannemers zijn gaan sa menwerken in het Bouwteam Leusden en mede dankzij het gemeentebestuur zodoende de plaatselijke werkgelegenheid sti muleren. ..De restauratie van de ze prachtige boerderij uit 1603 op de wijze zoals dat nu gebeurt, beklemtoont dat Daarbij mogen leerlingbouwvakkers deze res tauratie uitvoeren, omdat wij vin den dat jongeren een kans ver dienen en dat een nieuwe geest van weerbaarheid onder meer kan worden bewerkstelligd door het enthousiast maken van jon geren Door de opgedane erva ring en door het daardoor ontsta- Onwennig metselde staatssecretaris mevrouw Ginjaar de aartatsteen in. ne enthousiasme kunnen zij zichzelf nieuw perspektief ver werven". aldus Schoeman in zijn toespraak Na het inmetselen van de jaar talsteen door de staatssecretaris kreeg zij uit handen van de con sulent van de Stichting Vakoplei dingen een deelcertificaat met het cijfer 8 voor „bijzonder met selwerk". Een ludiek aardigheid je dat werd afgerond door een bloemetje voor mevrouw Gin jaar. Aan de restauratie van de mo numentale boerderij werken acht leerling-bouwvakkers die bijge staan worden door twee leer meesters. Ze hopen in de komen de zomer het pand op te leveren. De leerlingenbouwplaats wordt gesubsidieerd door de ministe ries van Sociale Zaken en Volks huisvesting. .Aardig Vaardlg^ïïöTwèer veel publiekpag. 3 Geen detailhandel In bedrijfsgebouw Blezen- kamp pag. 3 Kantongerechtpag. 5 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het gesprek, dat wethouder Jan Wagenaar (VVD), Ruimtelijke Ordening, Economische Zaken) jongst leden woensdag heelt gehad met de direktie van de firma Ter Meulen heeft nog geen aanleiding gegeven het uitge ven van een gezamenlijke ver klaring. Volgens gemeente- voorlichter Hans Hermans zal de wethouder eerst vanmid dag in de vergadering van het college van B. en W. verslag uitbrengen van zijn gesprek met de warenhuis-direktle. Wellicht kan er dan morgen (woensdag) een verklaring worden uitgegeven, aldus de gemeentewoordvoerder. Voriae week dinsdag kon digde wethouder Jan Wage naar in de werkgroep ECW (Economische aangelegen heden, Consumenbelangen en Werkgelegenheid) aan. dat hij de volgende dag in Rotterdam een gesprek zou hebben met de direktie van Ter Meulen. De wethouder had voor een dergelijk ge sprek een afspraak gemaakt, nadat eerder mededelingen van zijn kant over de komst van een warenhuis van Ter Meulen naar Leusden verwar ring hadden gezaaid. Het was de bedoeling van Wagenaar om in het gesprek met de Ter Meulen-direktie alle misver standen uit de weg te ruimen en vervolgens met een geza menlijke verklaring van ge meente en Ter Meulen te ko men. Zo ver is het dus echter nog niet. (»an één onzer medewerkers) LEUSDEN Als de bezui- ingsmaatregelen van mi- Ister Deetman doorgaan zal t ook op de Leusdense fiolen te merken zijn. Alleen binnen het openbaar on- erwijs zal het besluit van de linister om de klassen groter maken drie arbeidsplaat- fen kosten. Mede op sterke aandranglvanuit de vakbond en de schoolraad voor het openbaar onderwijs in Leus den wordt er naar gestreefd binnen zeer korte tijd een af- vloeiings- en herplaatsings regeling tot stand te brengen. De bepaling dat in de toekomst in elke klas 32 in plaats van 30 leerlingen moeten zitten heeft voor het onderwijs grote gevol gen Duizenden onderwijzers zullen door deze maatregel hun baan verliezen. Op grond van de gegevens zoals die nu bij de gemeente bekend zijn betekent de mimsteriéle maatregel dat er op de openbare lagere scholen drie leerkrachten moeten ver dwijnen De hoop is echter gevestigd op een mogelijke overgangsmaatre gel De overgangsmaatregel zou inhouden dat er geen gedwon gen ontslagen zullen volgen Mocht er op een school waar een leerkracht zou moeten verdwij nen echtereen leerkracht om wat voor een reden dan ook. wegval len. dan mag deze juf of meester niet vervangen worden Ook bij ziekte of vertrek naar elders mag geen vervanging volgen Vanuit de Leusdense schoolraad voor het openbaar onderwijs is al lang geleden gepleit voor een afvloeiings regeling. Deze rege ling zou opgesteld moeten wor den door de afdeling personeels zaken van de gemeente Vorige maand is het voorstel vanuit de gemeente naar alle betrokken partijen gegaan vooreen afvloei ingsregeling. De afgemene bond van onderwij zend personeel (A B O P.) heeft inmiddels commentaar geleverd op de ontwerp-verordening Op een aantal punten heeft de vak bond opmerkingen gemaakt. De schoolraad zal de gemeente be richten dat zij het eens is met de opmerkingen van de vakbond. De gemeente streeft er naar om de verordening die de afvloeiing en herplaatsing van onderwijs krachten op de openbare scho len regelt nog volgende maand gereed te hebben ACHTERVELD - In een van de kantoren van een landbouw-me- chanisatiebedrijf uit Achterveld Is vrijdagavond een inbreker op heterdaad betrapt. Dankzij het in werking treden van „stil alarm" kon de dader door een perso neelslid van het bedrijf en zijn zoon, die naast het kantoor wo nen, in de kraag worden gevat. De inbreker werd door de beide mannen betrapt toen hij de laden van de bureaus aan het doorzoe ken was. De man, de heer S. uit Leusden, en geen onbekende van de politie, is verhoord en in middels weer op vrije voeten ge steld. Onjfhankelt|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUU Verschijnt dinsdag sn donderdag In de gemeente Leuedan. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor. Rozendaallaan 9 te Leuaden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur an van 14.00 tot 17.00 uur Deopend. Zaterdags gesloten. LEUSDEN „Wat hier ge beurd is, gaat over de grenzen van het bestuurlijk fatsoen heen". Dit zei voorzitter Gerard Cloos- terman tijdens de laatstgehou den vergadering van de Jeugd raad bij de behandeling van het sociaal-cultureel programma 1983 voor de gemeente Leusden. ?,*Het sociaal-cultureel program ma is al in de raad geweest en nu blijkt dat wij in het programma voor 1983 voorkomen. Dit is toch een overkoepelend orgaan voor het jeugd- en jongerenwerk. Het is erg vervelend dat de planad viesgroep de Jeugdraad heeft uitgesloten. Een hele slechte ver standhouding krijg je zo. Het is onzin dat je je over dit soort zaken, die toch de Jeugdraad aangaan, door de krant moet la ten informeren". Een gevoel van machteloos heid was tijdens deze vergade ring merkbaar. Verworvenheden, zoals de ambulant functionaris, moeten worden afgestaan Er is een gesprek geweest met de commissie Algemene Bestuurs zaken met betrekking tot het door de Jeugdraad ingediende bezwaarschrift. Met een zeer grote afvaardiging vanuit de Jeugdraad is dit bezwaarschrift in een hoorzitting uiteengezeten toegelicht, met name de proce durefouten Een subsidieverzoek inzake juridische ondersteuning zal niet gehonoreerd kunnen worden. Er blijkt geen enkele subsidie voor te zijn. Wat positievere geluiden wat betreft de jongeren in Leusden- zuid. In zoverre positief dan dat zowel de Jeugdraad als de jon geren het niet opgeven en blijven zoeken naar ruimte voor het jeugd- en jongerenwerk „Het zou mooi zijn als we in de Woeli ge Hoek bij elkaar konden ko men, maar het gaat ons voorna melijk om ruimte Het is niet zo dat wij alleen op de Woelige Hoek gericht zijn" Een vertegen- wouruigsier van ae jongeren en Leusden-zuid zei dit na melding gemaakt te hebben van een suc cesvolle handtekeningenactie Wil Verbart van de Jeugdraad „Het bestemmingsplan houdt nu één keer een schoolbestemming voor de Woelige Hoek in en het kan heel lang duren voordat zo iets gewijzigd is. Tegen die tijd hebben de jongeren van Leus- den-zuid van nu waarschijnlijk andere behoeftes" Besloten werd voorlopig door te gaan met zoeken naar ruimte. Misschien kunnen oude plannen weer op tafel gelegd worden. Plannen die toentertijd weggelegd zijn omdat de Woelige Hoek voor de jonge ren in het vooruitzicht lag Ook wat betreft de Geut alleen maar gunstige berichten. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het afgelopen weekeinde zijn in Leusden, voor zover bij de politie bekend, vijf auto's het doelwit geweest van autodieven. Uit een wagen die geparkeerd stond langs de Para- dijsweg werden een transistor- radio en een tas met rijbewijs een girobetaalkaarten gestolen. Van drie auto's langs de As- schatterweg werden de zijruiten ingeslagen waarna autoradio's en toebehoren werden ont vreemd. Datzelfde gebeurde bij een wagen die op Viltroos stond geparkeerd. KWEKERIJ STUIVENBERG laat weer van zich horen, dus de lente is wederom geboren. Volop vasteen groenteplanten, enz. enz. Nieuwstraat 62, Scherpenzeel. Met ingang van donderdag 31 maart 1983 is Amersfoort K™.,, ook weer geopend op de koopavond, van 19.00-21.00 uur. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1