Via zon en maan informatie over 'n Leusdens huwelijk Astronomisch uurwerk kunstsieraad DINSDAG 15 MAART 1983 OPENING GEMEENTEHUIS LEUSDEN 17 tenburg geschilderd. Een astrono misch uurwerk is een geëigend op stapje voor een jaarcyclus. De sei zoenen in het landelijke Leusden. komen aan hun trekken. Het land schapje rond de Barneveldse beek bij Stoutenburg is een typisch win terlandschap. sneeuw op de vel den met de coulissenbouw, de el zen. de wilgen, de bebouwing In de lente verschijnen de sneeuwklokjes, de wilgenkatjes en de typische schermachtige bloe men in de weiden. Een egel ont waakt uit zijn winterslaap. Met veel gevoel voor detail heeft Nic Loning een en ander geschilderd. Het zo merlandschap in en rond Leusden wordt gekenmerkt door kamperfoe lie, boeren wormkruid, kamiïle en vooral veel mezen, die een grote bedrijvigheid aan de dag leggen Hubertusjacht Wanneer de herfst over Leusden heengaat, en de bossen en varens bruin worden, de paddestoelen uit de grond komen, wordt het jacht seizoen geopend De ruiters verza melen zich in Den Treek, en het Een detail van de schildering op het uurwerk: de Dorpskerk in Leusden- zuid. kleurrijk, rumoerig schouwspel van de Sint Hubertusjacht vindt plaats C.rauwe herfstluchten pakken zich boven Leusden samen Van de di verse kerken in de gemeente Leus den heeft de schilder de drie meest karakteristieke bouwwerken uitge kozen. Het bekende torentje van Loysden, daterend uit de middel eeuwen. het dorpskerkje in Leus- den-zuid en het rode baksteen kerkcomplex in Achterveld Als alle rechtgeaarde Hollandse dorpen is ook Leusden aan de horizon her kenbaar door zijn kerksilhouetten. vervolg op pagina 19 Nic Loning vorig jaar november tijdens de beschildering van het astronomisch uurwerk. door Anco Mali LEUSDEN - De hal van het nieuwe gemeentehuis is ge looid met een astronomisch uurwerk. Een oud soort klok, waarop men bijzonderheden kan aflezen over de tijd, de stand van zon en maan, en de plaats van de dierenriem aan de hemel. Het dagelijks gebeuren aan de hemelkoepel, zowel overdag als 's nachts wordt op de wijzerplaat van het astrono mische uurwerk aangegeven. Nu kun je er van mening over verschillen of het uurwerk op de juiste plaats is aangebracht. In- gekneld tegenover het naar vo ren stekende liftblok, en naast de kantelblokkenbalie, kan de toe schouwer het uurwerk alleen maar bekijken als hij er met zijn neus bovenop gaat staan. Als er een paar toeschouwers naar het uurwerk gaan staan kijken, wordt de doorloop in de hal al flink gehinderd. Je kunt je ook afvragen of zo n artistiek modern gebouw verfraaid moet worden door een archaïsche beeldvorm Of het niet beter zou zijn geweest als in overleg met de architekt van meet af aan in de con ceptie van het gemeentehuis een beeldend kunstenaar had kunnen meedenken over vorm en plaats van één of meer beeldhouwwer ken. wandschilderingen, weefsels Hoe dan ook, dat astronomische uuiwerk, vervaardigd door de be roemde Koninklijk Eijsbouts N.V. te Assen, is er daar in die hal En blijkt zeer in de smaak te vallen bij de Leusdense bezoekers van het ge meentehuis. Ze staan peinzend te plussen welke boerderijen er op de klok zijn afgebeeld. Ze wisselen in formatie uit over wie er op die boer derijen wonen. En de belangstel lende luisteraar krijgt daar meteen hel curiculum vitae van de huidige bewoners bij geleverd. Zo kom je via zo n astronomisch uurwerk nog hel een en ander aan de weet Ie mand, die gedoodverfd was als eeuwige vrijgezel blijkt tenslotte toch nog in het huwelijksbootje te zijn gestapt! kreeg aan de Rijksnormaalschool voor tekenleraren in het Amster damse Rijksmuseum. Die via Parijs in 1950 naar Paramaribo vertrok, waar hij tot 1973 les gaf, schilderde en wandplastieken en -schilderin gen maakte voor hotels, postkanto ren en banken Zo'n twintig jaar lang ontwierp hij postzegels voor de Surinaamse P T T. Hij bracht in Paramaribo het tekenonderricht bij het middelbaar onderwijs van de grond en startte een soort werk- schuit en een akademie. die nu nog steeds draait. In 1975 kwam hij in Leusden wonen, kreeg een deel tijdbaan op het Baarns lyceum en werkt de rest van de tijd voor zich zelf. Hij zwerfl veelvuldig met zijn kampeerauto door allerlei landen Maakt er reisschetsen, gouaches en akwarellen. tekent portretjes. Hij is ook een bewonderaar van het landschap in Nederland. Hij houdt van het licht en de wolkenpartijen Werkt momenteel graag aan Leus dense onderwerpen. Gletsjer Nic Loning De beschildering van het astro nomische uurwerk is van de hand van de Leusdenaar Nic Loning, die ooit een gedegen tekenopleiding Wat heeft Nic Loning op dat uurwerk geschilderd? Zijn op dracht luidde: breng gegevens van de geschiedenis van Leus den bijeen, duidelijk herkenbaar, (vrij) precies geschilderd. Bene den op het uurwerk heeft hij het ontstaan van de Gelderse vallei uitgebeeld. Een gletsjer, die tij dens de Ijstijd grote wallen op wierp, was de vormer van de Ve- luwe en de Utrechtse heuvelrug. Jagers uit het bisdom Utrecht komen bij de villa hisiduna aan. Op de eveneens ontstane heide gronden wordt wat landbouw be dreven. Meer naar het midden van het uurwerk toen zijn de twee duizend jarige eiken Adam en Eva uit Stou- Nic Loning werkte lange tijd aan de schildering van het uurwerk dat nu in het gemeentehuis hangt.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 25